*

Αποστολέας Θέμα: Ολοήμερα Γυμνάσια -Λύκεια  (Αναγνώστηκε 209870 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος xasa

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 53
    • Προφίλ
Απ: Ολοήμερα Γυμνάσια
« Απάντηση #700 στις: Νοέμβριος 01, 2009, 06:38:21 μμ »
As κάνουμε μια δοκιμή λέτε να φάμε πόρτα;
syllogosadioristwnekpaideytikwn.blogsport.com
Tηλ. 6994027752

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ολοήμερα Γυμνάσια
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 23:54:22 »

Αποσυνδεδεμένος Tao of love

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 387
    • Προφίλ
Απ: Ολοήμερα Γυμνάσια
« Απάντηση #701 στις: Νοέμβριος 01, 2009, 06:46:46 μμ »
aspinoulas με βρίσκεις απολύτως σύμφωνη.Είναι πιο αποτελεσματικό αντί να διαφωνούμε μεταξύ μας να δούμε ποια είναι η καλύτερη λύση.Αν συνεχίσουμε έτσι οι φιλόλογοι θα είμαστε οι μόνοι που θα δίνουμε ΑΣΕΠ στο τέλος. Όλοι οι κλάδοι έχουν αρχίσει και ξεμπλοκάρουν.Ακόμα και οι μαθηματικοί έχουν γίνει περιζήτητοι στην ειδική αγωγή.Αυτό πάλι μου κάνει εντύπωση.Πώς γίνεται και έχουν τόση ανάγκη στην ειδική αγωγή σε μαθηματικούς και όχι σε φιλολόγους.Επίσης, βολεύτηκε πολύς κόσμος χάρη στις αναξιοκρατικές μεθόδους σε προσλήψεις ΠΔΣ και ΟΑΕΔ.Όλες αυτές οι προσλήψεις έγιναν σε βάρος όσων δεν είχαν βύσμα.Πολλοί διορισμοί τελευταίων ετών στηρίχτηκαν σε αυτή τη μέθοδο.Ξέρω πολλές περιπτώσεις που το παραδέχονται και οι ίδιοι ότι διορίστηκαν τελικά χάρη σε γνωστούς.Με την ΠΔΣ μας εμπαίζουν.Λειτούργησε ως εξαγορά προϋπηρεσίας ουσιαστικά.Κοροϊδία και το γεγονός όταν στην αρχή είπαν δεν θα γίνει η πρόσθετη, μετά ότι θα γίνει αλλά με βάση την παλαιότητα πτυχίου, μετά ότι θα γίνεται από του χρόνου με βάση τους πίνακες.Άρα νομιμοποιύν τις προϋπηρεσίες των βυσματούχων πάλι.Τι ωραία που έρχεται η Ελλάδα της αξιοκρατίας,ε;Αν κρίνουμε από τα πρώτα δείγματα γραφής.Αυτά τα πράγματα είναι ευτράπελα.Οι θέσεις των φιλολόγων υπάρχουν και πρέπει να τις διεκδικήσουμε.Θέλουμε δύο χρόνια αναπληρωτές και μετά μονιμοποίηση όπως ισχύει για όλους από έναν πίνακα αξιοκρατικό.Ο ΑΣΕΠ είναι καταπάτηση των ανθρωπίνων δικαιωμάτων, όταν έχεις όλους αυτούς που μπαίνουν από τα παράθυρα να σου κάθονται στο σβέρκο, για να το πω λαϊκά.Έτσι αισθάνομαι ότι όλοι αυτοί μου κάθονται στο σβέρκο πια.

Αποσυνδεδεμένος giwrgos galos

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 221
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ολοήμερα Γυμνάσια
« Απάντηση #702 στις: Νοέμβριος 01, 2009, 07:21:34 μμ »
Δεν διαφωνώ σε αυτό. Αλλά για αυτήν την κατάσταση δεν ευθύνονται οι δάσκαλοι και γι' αυτό σχολίασα τα περί ΑΣΕΠ. Αντί λοιπόν να ευχόμαστε να ψοφίσει η κατσίκα του γείτονα (=να μην διορίζονται τόσο γρήγορα οι δάσκαλοι..!!) να προσπαθήσουμε να αποκτήσουμε κι εμείς μια κατσίκα (=να μειωθούν οι μαθητές ανά τμήμα, να γίνουν ολοήμερα σχολεία κλπ ώστε να μπορούν να γίνουν μαζικοί διορισμοί).
Δεν νομίζω να διαφωνεί κανείς με αυτό..
Είναι κάτι που το φωνάζω εδώ και καιρό, και πολλά άτομα απο δω μέσα. Οι δάσκαλοι καλά κάνουνε και μπράβο τους. Όσο όμως οι δικοί μας θα μαλώνουνε για το ΑΣΕΠ, τόσο οι δάσκαλοι θα διεκδικούνε κι άλλα. Κι όταν κάθομαι και τα λέω αυτά εδώ μέσα, πέφτουνε να με φάνε. Αλλά εγώ δεν καταλαβαίνω κάτι...Πώς γίνεται τα ίδια άτομα το 1998 να φωνάζουνε κατά του ΑΣΕΠ, και τα ίδια άτομα τώρα είναι υπέρμαχοι. Γιατί άραγε??? Ό,τι του συμφέρει του καθένα. Σα δε ντρεπόμαστε...και πολλοί το λένε και απρόκλητα, κάντε μια βόλτα και στις άλλες συζητήσεις..μία κοπελιά λέει ''ΑΣΕΠ για πάντα, γιατί εγώ έτσι μπήκα''. Ε βέβαια..

Αποσυνδεδεμένος cookie2

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 273
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ολοήμερα Γυμνάσια
« Απάντηση #703 στις: Νοέμβριος 01, 2009, 07:27:06 μμ »
αν γινουν ολοημερα γυμνασια θα μπει και η πληροφορικη στο προγραμμα;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ολοήμερα Γυμνάσια
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 23:54:22 »

Αποσυνδεδεμένος ολγα. χ

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 224
    • Προφίλ
Απ: Ολοήμερα Γυμνάσια
« Απάντηση #704 στις: Νοέμβριος 01, 2009, 07:30:41 μμ »
Μα πρεπει να καταλαβουν οτι ο ΑΣΕΠ στους εκπαιδευτικους δεν σημαινει τπτ.Μπορει να εχω απεριοριστες γνωσεις αλλα να στερω στο βασικο στην μεταδοτικοτητα και στις αρετες που πρεπει να εχει ο εκπαιδευτικος.Αυτα που γινονται στον κλαδο μας δεν μας τιμουν.Πρεπει να σκεφτουμε προτασεις, να αλλαξει το καθεστως.Κουραστηκαμε στα θρανια και δουλεια δεν εχουμε.Αυτο το θεωρειτε φυσιολογικο?

Αποσυνδεδεμένος giwrgos galos

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 221
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ολοήμερα Γυμνάσια
« Απάντηση #705 στις: Νοέμβριος 01, 2009, 07:35:21 μμ »
αν γινουν ολοημερα γυμνασια θα μπει και η πληροφορικη στο προγραμμα;
Πιστεύω θα μπούνε. Άλλωστε μία απο τις προεκλογικές δεσμεύσεις, είναι ο μαθητής μέχρι που να έχει τελειώσει το γυμνάσιο να έχει μια πιστοποίηση στην πληροφορική. Και επίσης με τα ολοήμερα σχολεία αναγκάστικα θα μπει η πληροφορική για να μη βαριούνται οι μαθητές. Όπως και να το κάνουμε, δώσε υπολογιστή στο μαθητή και πάρτου την ψυχή! Και θα ωφεληθούνε και πάρα πολλοί άλλοι κλάδοι. Πέρα απο τους κλασικούς κλάδους (φιλόλογοι, μαθηματικοί, χημικοί κλπ) θα ωφεληθούνε και απόφοιτοι θεατρικών σπουδών, καλών τεχνών κλπ.

Αποσυνδεδεμένος Tao of love

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 387
    • Προφίλ
Απ: Ολοήμερα Γυμνάσια
« Απάντηση #706 στις: Νοέμβριος 01, 2009, 07:42:48 μμ »
Ο ΑΣΕΠ δοκιμάστηκε 11 χρόνια τώρα και καταλήγουμε ότι τίποτα δεν έγινε.Τι έχει βγει στη φόρα; η αξιοκρατία του ΑΣΕΠ η ή αναξιοκρατία και οι αδιαφανείς διορισμοί(βλέπε και stage μαζί με τα δικά μας στην ΠΔΣ);Δεν θέλω να ακούσω καν ότι έχουν σκοπό να μας δοκιμάσουν άλλα 10 χρόνια στον ΑΣΕΠ.Πόσο πιο πρόβατα μας θεωρούν πια;

Αποσυνδεδεμένος beboulini

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 33
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Ολοήμερα Γυμνάσια
« Απάντηση #707 στις: Νοέμβριος 01, 2009, 07:53:11 μμ »
Θα έλεγα να μην είμαστε τόσο αυστηροί με όσους διορίστηκαν μέσω Ασεπ. Αυτοί ίσα-ίσα για μένα είναι αξιέπαινοι, διότι δε βασίστηκαν σε κανένα μέσο, παρά μόνο στον εαυτό τους. Είναι δυνατόν να θεωρηθεί καλός εκπαιδευτικός κάποιος που ούτε μια φορά δεν κατόρθωσε να πιάσει τη βάση, έστω σε ένα διαγωνισμό? Όσο για τα ολοήμερα, μακάρι να θεσπιστούν και εν τέλει να καθιερωθούν, αρκεί να μη γίνουν οι προσλήψεις μέσω του ενιαίου πίνακα διορισμών (όπου μόνο η προυπηρεσία-αδίκως αποκτημένη πολλάκις-μετράει) και οι πραγματικά άξιοι πάλι να μείνουν απ' έξω...  :-\
Dum spiro spero ΠΕ02

Αποσυνδεδεμένος giwrgos galos

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 221
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ολοήμερα Γυμνάσια
« Απάντηση #708 στις: Νοέμβριος 01, 2009, 08:01:49 μμ »
Και καλά κάνανε που μπήκανε μέσω ΑΣΕΠ. Εγώ προσωπικά απλά αντιδρώ με αυτούς που διορίστηκαν με όποιο τρόπο, και μετά για όλους τους υπόλοιπους μιλάνε απαξιωτικά.
Εγώ έχω δώσει 2 φορές. Μονίμως περνάω τα παιδαγωγικά και κόβομαι στα γνωστικά. Κι αυτό άδικο δεν είναι? Και αν μιλήσετε με μαθητές για να σας πούνε ποιούς καθηγητές συμπαθούνε περισσότερο, δε θα σας κατονομάσουνε αυτούς που έχουνε μόνο γνώσεις. Γιατί αν είναι να έχεις γνώσεις αλλά δεν ξέρεις πώς να τις μεταδώσεις, τότε τι να το κάνεις?

Αποσυνδεδεμένος Tao of love

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 387
    • Προφίλ
Απ: Ολοήμερα Γυμνάσια
« Απάντηση #709 στις: Νοέμβριος 01, 2009, 08:24:24 μμ »
Ποιοι είναι οι πραγματικά άξιοι που λεςι;
όλοι έχουμε δώσει εξετάσεις και μάλιστα όταν έμπαινε η δική μου φουρνιά πέρασα προσωπικά με 18000 μόρια στη σχολή μου. Και έμαθα ότι πρέπει να δώσω ΑΣΕΠ βγαίνοντας από τη σχολή.Αναφέρομαι σε πολύ συγκεκριμένες περιπτώσεις που τα μόρια του ΑΣΕΠ ήταν ελάχιστα και τα μόρια από προϋπηρεσία πολλαπλάσια.Δηλαδή, αν προμετρούνταν μόνο τα μόρια του ΑΣΕΠ και όχι ο διευθυντής του σχολείου δεν θα έβλεπαν διορισμό ούτε στον αιώνα τον άπαντα.Δύο άτομα με ίδια μόρια στον ΑΣΕΠ δεν είχαν την ίδια μοίρα, εάν ο ένας έχει μέσον και ο άλλος όχι.Ας ήταν ο ΑΣΕΠ μόνο για τους μόνιμους διορισμούς λοιπόν.Οι υπόλοιποι με κάποιο αξιοκρατικό κριτήριο έπρεπε.Ένα όμως, όχι 50.Να μπει μια τάξη στο χάος λέω απλώς.Ν α ξέρουμε που πατάμε και που βρισκόμαστε.

Αποσυνδεδεμένος Tao of love

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 387
    • Προφίλ
Απ: Ολοήμερα Γυμνάσια
« Απάντηση #710 στις: Νοέμβριος 01, 2009, 08:43:51 μμ »
το προηγούμενο μνμ έφυγε πριν από την ώρα του :)
Ποιοι είναι οι πραγματικά άξιοι που λες;θα βοηθήσουμε και όσους ψάχνουν τους αξιότερους για τη νέα Ελλάδα.
όλοι έχουμε δώσει εξετάσεις και μάλιστα όταν έμπαινε η δική μου φουρνιά πέρασα προσωπικά με 18000 μόρια στη σχολή μου. Άρα άξια είμαι κ εγώ.Και έμαθα ότι πρέπει να δώσω ΑΣΕΠ βγαίνοντας από τη σχολή.Βγαίνοντας δηλαδή έγινα ανάξια.
Αναφέρομαι σε πολύ συγκεκριμένες περιπτώσεις που τα μόρια του ΑΣΕΠ ήταν ελάχιστα και τα μόρια από προϋπηρεσία πολλαπλάσια.Δηλαδή, αν προμετρούνταν μόνο τα μόρια του ΑΣΕΠ και όχι ο διευθυντής του σχολείου δεν θα έβλεπαν διορισμό ούτε στον αιώνα τον άπαντα κάποιοι που αύριο θα μπουν στις τάξεις ως άξιοι και εμείς ως ανάξιοι θα ψαχνόμαστε.Δύο άτομα με ίδια μόρια στον ΑΣΕΠ κ που δεν ήταν διοριστέοι δεν είχαν την ίδια μοίρα-τύχη, εάν ο ένας είχε μέσον και ο άλλος όχι.Άρα ο ένας από αυτούς είναι άξιος (εάν δεν τον φάει ο πολύτεκνος και ο ΟΑΕΔίτης)και ο άλλος ανάξιος.Ας ήταν ο ΑΣΕΠ μόνο για τους μόνιμους διορισμούς λοιπόν(οι αξιότεροι όλων).Στους υπόλοιπους δεν πρέπει ένα αξιοκρατικό κριτήριο επίσης;Ένα όμως, όχι 50.Να μπει μια τάξη στο χάος λέω απλώς.Να ξέρουμε που πατάμε και που βρισκόμαστε.
Όπως βλέπουμε η θεωρία των άξιων έχει πολλές παραμέτρους για να δώσουμε τα σκήπτρα στον ΑΣΕΠ μόνο.

Αποσυνδεδεμένος τυχερούλα2

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 908
    • Προφίλ
Απ: ολοήμερα γυμνάσια-λύκεια
« Απάντηση #711 στις: Νοέμβριος 01, 2009, 08:47:17 μμ »
σύμφωνα με το παραπάνω συνάγεται το εξής:
όσα σχολεία ολοήμερα δευτεροβάθμιας δημιουργηθούν τόσες τουλάχιστον επιπλέον θέσεις μονίμων φιλολόγων και μαθηματικών θα ανοίξουν.
από που θα προσληφθούν αυτοί οι μόνιμοι του 2010-2011; από τον πίνακα αναπληρωτών ή από τους επιτυχόντες του τελευταίου ασέπ ή και με τους δύο τρόπους με ποσοστώσεις;
περιμένω σχόλια....
πάντως είναι μια αρχή καλή όλα αυτά.

Αποσυνδεδεμένος melina.an

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 82
    • Προφίλ
Απ: Ολοήμερα Γυμνάσια
« Απάντηση #712 στις: Νοέμβριος 01, 2009, 08:50:47 μμ »
 To ΘΕΜΑ ΜΑΣ είναι τα ολοήμερα γυμνάσια εδώ.
Μήπως το ξεχάσατε? Τα ίδια και τα ίδια σχόλια .....εδώ και πόλύ καιρο........φτάνουν.
ΟΛΟΙ ΜΑΖΙ  να διεκδηκέσουμε αυτο που  κατάφεραν οι δασκαλοι.......Μη συνεχισουμε άλλο ετσι.......το τι ΈΧΕΙ ΓΙΝΕΙ ΜΕΧΡΙ ΤΩΡΑ ΔΕΝ ΜΑΣ ΒΟΗΘΗΣΕ και ουτε θα μας βοηθησει αν τα ξανασυζηταμε!!!

ΠΡΟΤΑΣΕΙΣ.....ΚΙΝΗΤΟΠΟΙΗΣΕΙΣ .....ΕΠΙΣΤΟΛΕΣ .......ΚΑΙ ΟΤΙ ΑΛΛΟ ......

Αποσυνδεδεμένος beboulini

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 33
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Ολοήμερα Γυμνάσια
« Απάντηση #713 στις: Νοέμβριος 01, 2009, 08:53:53 μμ »
Για μένα άξιοι είναι όσοι αξίζουν να καταλάβουν κάποια θέση και όχι όσοι χιλιοπαρακαλάνε τον τάδε ή τον δείνα για να βολευτούν στο δημόσιο ελλείψει προσόντων. Δυστυχώς ο εξοντωτικός Ασεπ-με όλα τα τρωτά του σημεία- είναι το μόνο αντικειμενικό κριτήριο που υπάρχει στην παρούσα τουλάχιστον φάση...  
Dum spiro spero ΠΕ02

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159834
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 583
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 12
Επισκέπτες: 549
Σύνολο: 561

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.092 δευτερόλεπτα. 33 ερωτήματα.