*

Αποστολέας Θέμα: Ολοήμερα Γυμνάσια -Λύκεια  (Αναγνώστηκε 211489 φορές)

0 μέλη και 3 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος alceste

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1027
    • Προφίλ
Απ: Πιλοτικά ολοήμερα γυμνάσια!
« Απάντηση #98 στις: Ιούνιος 17, 2009, 01:21:34 μμ »
ΛΩΡΑ,αν δεν κανω λαθος δεν ξεκινησα εγω να γκρινιαζω για ασχετα θεματα.αν καποιος ξενογλωσσος διαβαζε τα γραφομενα σου το ιδιο θα απαντουσε...
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 17, 2009, 02:02:25 μμ από Lenazagor »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ολοήμερα Γυμνάσια
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 07:16:01 »

Αποσυνδεδεμένος Lenazagor

  • Συλλέκτης Παραστάσεων
  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 858
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
    • Lenazagor
Απ: Ολοήμερα Γυμνάσια
« Απάντηση #99 στις: Ιούνιος 17, 2009, 01:54:26 μμ »
Συγχωνεύτηκαν δύο παρόμοια θέματα, που ήταν σε εξέλιξη παράλληλα, και τοποθετήθηκε το συγχωνευμένο θέμα στη σωστή κατηγορία για την καλύτερη οργάνωση και λειτουγία του forum.
Ευχαριστούμε για την κατανόηση

Αποσυνδεδεμένος KASIANOS

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 114
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ολοήμερα Γυμνάσια
« Απάντηση #100 στις: Ιούνιος 17, 2009, 02:16:29 μμ »
μακαρι να λειτουργησουν τα ολοημερα γυμνασια!!!!

και να δημιοργηθουν και τμηματα καλλιτεχνικα(θεατρου-χορου-μουσικησ-θεατρολογια)
δεν νοειτε στα πλασια τησ εκπαιδευσησ ναμην υπαρχουν και μαθηματα που εχουν αμεση σχεση με τον πολιτισμο
τωρα θα μου πειτε το λεσ επειδη εσενα σε βολευει επειδη εισαι καλλιτεχνησ θεατρου (ναι η αληθεια ειναι πωσ μετα απο 9 ολοκληρα χρονια στην μιζερια τησ ωρομισθιασ δικαιουμε και εγω να δω ασπρη μερα!!!!)

αλλα εκτος απο αυτο τα παιδια πρεπει να εχουν και καλλιτεχνικη παιδεια τουσ κανει καλο στην ψυχουλα τουσ πρωτα και μεσα απο την διαδικασια τησ δημιουργιασ μαθαινουν να σεβονται και να  συνηπαρχουν
στο εξωτερικο τα παιδια μαθαινουν κεραμικη πολεμικεσ τεχνεσ- και εμεισ προσπαθοθμε να βαλουμε το θεατρο ακομα( πικρα!!!!!!)

ασε και το αλλο ο καθενασ εκπαιδευτικοσ να αξιωνετε να διδασκει θεατρο χωρισ να εχει κανει σπουδεσ πανω στο αντικειμενο
ε τοτε να διδαξω και εγω μαθηματικα (καλοσ ειμαι και εγω)
ελπιζω να μεκατανοειτε!!!!

Αποσυνδεδεμένος KASIANOS

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 114
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ολοήμερα Γυμνάσια
« Απάντηση #101 στις: Ιούνιος 17, 2009, 02:28:27 μμ »
και δεν χρειαζετε να σφαχτουμε σαν τα παλιοσκυλα!!!!
και στην τελικη μασ εχουν κανει να σφαζομαστε μεταξι μασ για τα αυτονοητα!!!!
ελεοσ

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Πιλοτικά ολοήμερα γυμνάσια!
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 07:16:01 »

Αποσυνδεδεμένος ΛΩΡΑ

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1989
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Πιλοτικά ολοήμερα γυμνάσια!
« Απάντηση #102 στις: Ιούνιος 17, 2009, 03:34:52 μμ »
ΛΩΡΑ,αν δεν κανω λαθος δεν ξεκινησα εγω να γκρινιαζω για ασχετα θεματα.αν καποιος ξενογλωσσος διαβαζε τα γραφομενα σου το ιδιο θα απαντουσε...
   Δεν αναφερόμουν σε σένα και δεν καταλαβαίνω γιατί αντί να ανταλάσσουμε απόψεις είμαστε καμιά φορά εριστικοί!! Ειδικά σ'αυτό το topic όπου αναφέρθηκε κάτι ευχάριστο (αν υλοποιηθεί) αρκετοί είπαν και επισήμαναν μόνο αρνητικά! Το ξέρουμε όλοι πως σ'αυτή τη χώρα η παιδεία κουτσαίνει λόγω κυριώς της έλλειψης κονδυλίων και της υπεύθυνης στάσηε απέναντι στα εκπαιδευτικά θέματα,αλλά ας μην μπαίνουμε μονίμως και για όλα σ'αυτή τη λογική!
  Αν ανατρέξεις πιο πίσω στα λεγόμενα μου γι αυτό το θέμα θα δεις ότι προσπάθησα να δώσω μια αισιόδοξη άποψη!! ;)
Δεν υπάρχει ελευθερία που να μη γνωρίζω.
Ούτε ταπείνωση ή φόβος που να μη μ' έχουν υποτάξει.
Γι'αυτό και ξέρω από αγάπη,
Γι' αυτό δε συλλογίζομαι το σώμα που σου δίνω,
Γι' αυτό προσέχω τόσο τα λόγια που σου λέω.

ΛΟΥΙΣ ΓΚΑΡΘΙΑ ΜΟΝΤΕΡΟ
(ΓΡΑΝΑΔΑ 1958)

Αποσυνδεδεμένος ΛΩΡΑ

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1989
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Ολοήμερα Γυμνάσια
« Απάντηση #103 στις: Ιούνιος 17, 2009, 03:55:22 μμ »
μακαρι να λειτουργησουν τα ολοημερα γυμνασια!!!!

και να δημιοργηθουν και τμηματα καλλιτεχνικα(θεατρου-χορου-μουσικησ-θεατρολογια)
δεν νοειτε στα πλασια τησ εκπαιδευσησ ναμην υπαρχουν και μαθηματα που εχουν αμεση σχεση με τον πολιτισμο
τωρα θα μου πειτε το λεσ επειδη εσενα σε βολευει επειδη εισαι καλλιτεχνησ θεατρου (ναι η αληθεια ειναι πωσ μετα απο 9 ολοκληρα χρονια στην μιζερια τησ ωρομισθιασ δικαιουμε και εγω να δω ασπρη μερα!!!!)

αλλα εκτος απο αυτο τα παιδια πρεπει να εχουν και καλλιτεχνικη παιδεια τουσ κανει καλο στην ψυχουλα τουσ πρωτα και μεσα απο την διαδικασια τησ δημιουργιασ μαθαινουν να σεβονται και να  συνηπαρχουν
στο εξωτερικο τα παιδια μαθαινουν κεραμικη πολεμικεσ τεχνεσ- και εμεισ προσπαθοθμε να βαλουμε το θεατρο ακομα( πικρα!!!!!!)

ασε και το αλλο ο καθενασ εκπαιδευτικοσ να αξιωνετε να διδασκει θεατρο χωρισ να εχει κανει σπουδεσ πανω στο αντικειμενο
ε τοτε να διδαξω και εγω μαθηματικα (καλοσ ειμαι και εγω)
ελπιζω να μεκατανοειτε!!!!

  Συμφωνώ,φυσικά και χρειάζονται τα καλλιτεχνικά μαθήματα και μάλιστα να διδάσκονται από τους ειδικούς στο θέμα! Αυτό που λείπει απ'το δημάσιο σχολείο (μεταξύ άλλων) είναι το να δίνει ερεθίσματα,έμπνευση και αφορμή για κριτική σκέψη!Εν έτει 2009 τα παιδιά συνεχίζουν να παπαγαλίζουν και να κοιτάνε μόνο το πώς θα γράψουν καλά στο διαγώνισμα του τριμήνου!! Και σάυτό φταίει φυσικά το σύστημα αλλά και εμείς οι εκπαιδευτικοί! Εκτός απ'την έλλειψη σωστής παιδαγωγικής κατάρτισης λείπει και αυτό που εφαρμόζεται σχεδόν σε όλες τις ευρωπαικές χώρες....η αξιολόγηση των εκπαιδευτικών!! Γι αυτό επικρατεί η δημοσιουπαλληλική νοοτροπία σε έναν χώρο που είναι χώρος προσφοράς!
  Δεν νομίζετε ότι για να λειτουργήσουν και να πιάσουν τόπο όλες αυτές οι αλλαγές που θέλουν να προωθήσουν βασική προυποθεση είναι πριν απ'όλα να θεσμοθετηθεί η ετήσια αξιολόγησή μας!! Ποιος τότε θα θεωρεί πως μπορεί να λουφάρει στο σχολείο;;! Τα πάντα ξεκινάν απ'το έμψυχο δυναμικό και μετά εφαρμόζονται οι αλλάγες με σωστό τρόπο! Πιστεύω δηλαδή πως πρώτα και πριν απ'όλα πρεπει να γίνει αυτό και μετά να σκεφτούν πως θα λειτουργήσουν τα ολοήμερα γυμνάσι,γιατί ό,τι και να λέει το αναλυτικό πρόγραμμα για τους στόχουςτου "νέου σχολείου"  και όσα καινούρια μαθήματα και αν προστεθούν....αν εγώ θελω να λουφάρω,τίποτα δεν αλλάζει!! ::)
Δεν υπάρχει ελευθερία που να μη γνωρίζω.
Ούτε ταπείνωση ή φόβος που να μη μ' έχουν υποτάξει.
Γι'αυτό και ξέρω από αγάπη,
Γι' αυτό δε συλλογίζομαι το σώμα που σου δίνω,
Γι' αυτό προσέχω τόσο τα λόγια που σου λέω.

ΛΟΥΙΣ ΓΚΑΡΘΙΑ ΜΟΝΤΕΡΟ
(ΓΡΑΝΑΔΑ 1958)

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: Ολοήμερα Γυμνάσια
« Απάντηση #104 στις: Ιούνιος 17, 2009, 04:11:47 μμ »
παιδια, να εκφρασω και γω μια απορια. Πιστευετε οτι με τα ολοημερα γυμνασια και λυκεια θα απορροφηθουν τοσοι καθηγητες ωστε να φτασουμε στο επιπεδο προσληψης  των δασκαλων?

πιστευω οτι ναι μεν θα απορροφηθουν αρκετοι απο καθε ειδικοτητα αλλα ας λαβουμε υποψην μας οτι οι δασκαλοι δεν εχουν ειδικοτητες οπως οι καθηγητες, και επισης ισως συμπληρωνουν το προγραμμα ειδικοτητες καλλιτεχνικων, τεχνικων ειδικοτητων,θεατρου κλπ κλπ.

κρατω μικρο καλαθι, αν και οπωσδηποτε οι κλαδοι θα ανοιξουν.αλλα ας μη νομιζουμε οτι θα φτασουμε καθε αποφοιτος σχολης να πηγαινει αμεσως αναπληρωτης(οπως συμβαινει με τους δασκαλους), αυτο θα ηταν το ιδανικο!!!
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος ΛΩΡΑ

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1989
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Ολοήμερα Γυμνάσια
« Απάντηση #105 στις: Ιούνιος 17, 2009, 04:18:50 μμ »
παιδια, να εκφρασω και γω μια απορια. Πιστευετε οτι με τα ολοημερα γυμνασια και λυκεια θα απορροφηθουν τοσοι καθηγητες ωστε να φτασουμε στο επιπεδο προσληψης  των δασκαλων?

πιστευω οτι ναι μεν θα απορροφηθουν αρκετοι απο καθε ειδικοτητα αλλα ας λαβουμε υποψην μας οτι οι δασκαλοι δεν εχουν ειδικοτητες οπως οι καθηγητες, και επισης ισως συμπληρωνουν το προγραμμα ειδικοτητες καλλιτεχνικων, τεχνικων ειδικοτητων,θεατρου κλπ κλπ.

κρατω μικρο καλαθι, αν και οπωσδηποτε οι κλαδοι θα ανοιξουν.αλλα ας μη νομιζουμε οτι θα φτασουμε καθε αποφοιτος σχολης να πηγαινει αμεσως αναπληρωτης(οπως συμβαινει με τους δασκαλους), αυτο θα ηταν το ιδανικο!!!
  Oψόμεθα Μάρκο...αν δεις τις προτάσεις του Ματσαγγούρα ο οποίος δίνει έμφαση στην αντιμετώπιση των μαθησιακών δυσκολιών και τηε έλλειψης εγγραματισμού πολλών παιδιών με σκοπό να αντιμετωπιστεί αυτό στα πλαίσια του ολοήμερου γυμνασίου,ίσως να έχουν αρκετά καλή πρόσβαση και οιφιλόλογοι-μαθηματικοί,αν και καλό είναι να υποστηριχθούν και τα καλλιτεχνικά μαθήματα! Θα δείξει...
Δεν υπάρχει ελευθερία που να μη γνωρίζω.
Ούτε ταπείνωση ή φόβος που να μη μ' έχουν υποτάξει.
Γι'αυτό και ξέρω από αγάπη,
Γι' αυτό δε συλλογίζομαι το σώμα που σου δίνω,
Γι' αυτό προσέχω τόσο τα λόγια που σου λέω.

ΛΟΥΙΣ ΓΚΑΡΘΙΑ ΜΟΝΤΕΡΟ
(ΓΡΑΝΑΔΑ 1958)

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: Ολοήμερα Γυμνάσια
« Απάντηση #106 στις: Ιούνιος 17, 2009, 04:57:20 μμ »
Μακαρι ΛΩΡΑ μου! μακαρι να γινει ετσι. και φυσικα να υποστηριχτουν και τα αλλα μαθηματα.αλιμονο.δεν θα κανουν μονο φιλολογικα,μαθηματικα και φυσικη,χημεια! δεν ειναι αυτος μονο ο ρολος του ολοημερου σχολειου. Να δουμε τωρα το πότε και το πως θα εφαρμοστει.
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος arlene

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 509
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Post Tenebras Lux
    • Προφίλ
Απ: Ολοήμερα Γυμνάσια
« Απάντηση #107 στις: Ιούνιος 17, 2009, 06:22:00 μμ »
 εικαζω οτι στα ολοημερα γυμνασια θα διδασκουν τα βασικα μαθηματα δηλ μαθηματικα ,φιλολογικα...δεν θα ευνοουνται ολοι οι κλαδοι... η κανω λαθος?

δηλαδη ειναι σιγουρο οτι θα δημιουργηθουν τα ολοημερα?¨θα ψηφιστει το φθινοπωρο οπως λενε? ???

Αποσυνδεδεμένος dimstella

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1151
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ολοήμερα Γυμνάσια
« Απάντηση #108 στις: Ιούνιος 17, 2009, 06:31:09 μμ »
Συνάδελφοι, ωραία όλα αυτά, αλλά ο "κουμπαράς" έχει λεφτά για να πραγματοποιηθούν?

μπαααααααααα!

Αποσυνδεδεμένος ΛΩΡΑ

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1989
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Ολοήμερα Γυμνάσια
« Απάντηση #109 στις: Ιούνιος 17, 2009, 06:54:49 μμ »
Συνάδελφοι, ωραία όλα αυτά, αλλά ο "κουμπαράς" έχει λεφτά για να πραγματοποιηθούν?

μπαααααααααα!
  Λογικά δεν υπάρχει χρήμα,αλλά επειδή αυτή η κυβέρνηση προσπαθεί εναγωνίως να φτιάξει την "χαλασμένη" της εικόνα,ένας νευραλγικός κλάδος απ'τον οποίο μπορούν να ξεκινήσουν είναι η Παιδεία και μπορεί να αποφασίσουν να ρίξουν λίγα χρήματα...για δικό τους όφελος εκλογικό πάντοτε...!! Σ'αυτή τη χώρα δεν ξέρεις ποτέ.......!! ??? :(
Δεν υπάρχει ελευθερία που να μη γνωρίζω.
Ούτε ταπείνωση ή φόβος που να μη μ' έχουν υποτάξει.
Γι'αυτό και ξέρω από αγάπη,
Γι' αυτό δε συλλογίζομαι το σώμα που σου δίνω,
Γι' αυτό προσέχω τόσο τα λόγια που σου λέω.

ΛΟΥΙΣ ΓΚΑΡΘΙΑ ΜΟΝΤΕΡΟ
(ΓΡΑΝΑΔΑ 1958)

Αποσυνδεδεμένος psych@ra

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1272
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ20
    • Προφίλ
Απ: Ολοήμερα Γυμνάσια
« Απάντηση #110 στις: Ιούνιος 18, 2009, 05:33:16 πμ »
Συνάδελφοι, ωραία όλα αυτά, αλλά ο "κουμπαράς" έχει λεφτά για να πραγματοποιηθούν?

μπαααααααααα!
Θα στα δώσουν τώρα και μετά θα στα κρατάνε σιγά σιγά μέχρι που όταν το καταλάβεις δε θα μπορείς να κάνεις και πολλά. 
:-X Sorry αλλά δεν κρατήθηκα  ;D

Αποσυνδεδεμένος ΛΩΡΑ

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1989
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Ολοήμερα Γυμνάσια
« Απάντηση #111 στις: Ιούνιος 18, 2009, 12:36:26 μμ »
Συνάδελφοι, ωραία όλα αυτά, αλλά ο "κουμπαράς" έχει λεφτά για να πραγματοποιηθούν?

μπαααααααααα!
Θα στα δώσουν τώρα και μετά θα στα κρατάνε σιγά σιγά μέχρι που όταν το καταλάβεις δε θα μπορείς να κάνεις και πολλά. 
:-X Sorry αλλά δεν κρατήθηκα  ;D

  Θεωρείς πως είσαι ο μόνος που αντιλαμβάνεται τα τερτίπια αυτής της "φιλελεύθερης ρεπούμλπλικας" με στοιχεία οικονομικής δικτατορίας στην οποία ζούμε (και όχι φυσικά σε δημοκρατία);;; Θεωρείς ότι όλοι οι υπόλοιποι δεν αντιλαμβανόμαστε ότι όλα λειτουργουν για να πλουτίζουν κάθε μέρα όλο και πιο πολύ οι πλούσιοι σε βάρος των φτωχών και ότι θέλουν να μας κοιμίζουν-αποπροσζνατολίζουν τις συνειδήσεις μας καθημερινά;;!! Και αν τα δεις πολύ ρεαλιστικά τα πράγματα ούτε οι αγώνες πιάνουν τόπο πλέον και όσο και να χτυπιέται η ΟΛΜΕ σχεδόν τίποτα δεν εισακούεται!!  ??? >:( Sorry,αλλά ούτε εγώ κρατήθηκα! ΥΓ΄Και όταν και αν γίνουν ολοήμερα γυμνάσια...εσύ μην πηγαίνεις λόγω αμφιβολιών!! ???
Δεν υπάρχει ελευθερία που να μη γνωρίζω.
Ούτε ταπείνωση ή φόβος που να μη μ' έχουν υποτάξει.
Γι'αυτό και ξέρω από αγάπη,
Γι' αυτό δε συλλογίζομαι το σώμα που σου δίνω,
Γι' αυτό προσέχω τόσο τα λόγια που σου λέω.

ΛΟΥΙΣ ΓΚΑΡΘΙΑ ΜΟΝΤΕΡΟ
(ΓΡΑΝΑΔΑ 1958)

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32319
  • Τελευταία: 1305D
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1161372
  • Σύνολο θεμάτων: 19231
  • Σε σύνδεση σήμερα: 472
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 5
Επισκέπτες: 396
Σύνολο: 401

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.249 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.