*

Αποστολέας Θέμα: Ολοήμερα Γυμνάσια -Λύκεια  (Αναγνώστηκε 211921 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος ΛΩΡΑ

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1989
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Ολοήμερα Γυμνάσια -Λύκεια
« Απάντηση #742 στις: Νοέμβριος 02, 2009, 01:10:04 μμ »
Παιδιά....πριν καιρό έίχα ξεκινήσει αυτό το θέμα με τα ολοήμερα γυμνάσια όπως και μια άλλη κοπέλα και συγχωνεύτηκαν τα θέματα! Ήμουν ενθουσιασμένη και έβλεπα προοπτικές για τους αδιόριστους καθηγητές και ίσως και προοπτική καλύτερη για τα παιδιά...! Μετά από λίγους μήνες βλέπω πως είναι λόγο γελοίο να μιλάμε για ολήμερο γυμνάσιο τη στιγμη που δεν υπάρχουν χρήματα να στελεχωθούν ούτε τα πρωινά τμήματα και υπάρχουν ακόμη αρχές Νοέμβρη κενά σε παιδιά στην Γ Λυκείου στην κατεύθυνση και σε φυσικούς και μαθηματικούς...!! Η διευθύνση Β'θμιας Αχαίας π.χ ζήτησε 16 φιλολόγους και στάλθηκαν μόλις 4...!!! Τα παιδιά σε πολλά σχολεία στην Ελλάδα κάνουν καταλήψεις γιατί δεν έχουν καθηγητές και τα ειδικά σχολεία και τα τμήματα ένταξης υπολειτουργούν γιατί ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΧΡΗΜΑΤΑ ΓΙΑ ΚΑΘΗΓΗΤΕΣ και φέτος η κατάσταση είναι χειρότερη από κάθε άλλη χρονιά!!!
 Και αναρωτιέμαι....το χετε καταλάβει αυτό ή μιλάμε για να μιλάμε....;!! Αλήθεια πιστεύετε ότι θα βρεθούν λεφτά για να γίνουν ολοήμερα γυμνάσια και λύκεια....;;!!! Και το λέω εγώ που ήμουν απ'τους πρώτους ενθουσιασμένους με το θέμα όταν το είχα πρωτοδιαβάσει...!!! Μου φαίνεται ότι αλλού βαρούν τα τούμπανα....αλλού χορεύει η νύφη!!! Μήπως είναι καιρός να αρχίσουμε να οργανωνόμαστε ως σύλλογοι αδιορίστων και ωρομισθίων να διεκδικήσουμε τα αυτονόητα του πρωινού ωραρίου...;; Γιατί μου φαίνεται ότι όσο εμείς θα μιλάμε για ολοήμερα αυτοί θα μας κόβουν και τις θέσεις στο πρωινό πρόγραμμα κάθε χρόνο και περισσότερο και σε λίγο δεν θα χει σε λίγο θέση για κανέναν μας ούτε στο πρωινό ακόμη κι αν έχεις μόρια από ΑΣΕΠ και καθώς αναλωνόμαστε σε τέτοιες κουβέντες δεν θα πάρουμε χαμπάρι πότε μείναμε απ'έξω εντελώς....!!! Μήπως έιναι ώρα να ενημερωνόμαστε σωστά και να μην κοιτάμε μόνο τον μικρόκοσμό μας.....;;;;;!!!!!  Επειδή κοιμόμασταν μας χώσανε μπροστά μας στους πίνακες όλους αυτούς τους ΟΑΕΔΙΤΕΣ...μας κόψανε τις μισές θέσεις στον τελευταίο ΑΣΕΠ...μας εμπαίζουν με την ωρομισθία και πάει λέγοντας....!!! Καλά τα όνειρα αλλά χρειάζεται και  ο ρεαλισμός για να βλέπουμε τα δεδομένα και να παλεύουμε-διεκδικούμε με τον σωστό τρόπο κι όχι να ονειρευόμαστε πώς θα γίνουμε σαν τους δασκάλους...αυτό δεν πρόκειται να γίνει...!!
Δεν υπάρχει ελευθερία που να μη γνωρίζω.
Ούτε ταπείνωση ή φόβος που να μη μ' έχουν υποτάξει.
Γι'αυτό και ξέρω από αγάπη,
Γι' αυτό δε συλλογίζομαι το σώμα που σου δίνω,
Γι' αυτό προσέχω τόσο τα λόγια που σου λέω.

ΛΟΥΙΣ ΓΚΑΡΘΙΑ ΜΟΝΤΕΡΟ
(ΓΡΑΝΑΔΑ 1958)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ολοήμερα Γυμνάσια -Λύκεια
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 13:33:49 »

Αποσυνδεδεμένος xariklia

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 62
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ολοήμερα Γυμνάσια -Λύκεια
« Απάντηση #743 στις: Νοέμβριος 02, 2009, 01:32:15 μμ »
ναι εχεις δικιο ειναι και άλλες σχολές...το σχολείο που ξερω είναι στο μουδρο λήμνου σιγουρα θα υπαρχουν και αλλα αλλά οχι πολλα...
λώρα σιγουρα πρεπει να οργανωθούμε και να ειμαστε περισσότερο ενημερωμενοι...τόσο επιφανειακα ειναι τα πράγματ δηλαδή...είναι η προπαγανδα μιας κυβερνησης που προσπαθει να καθιερωθει?τι να πω...μακαρι να γινει κατι γιατι ολοι μας δουλευουμε και με τα ιδιαιτερα και εχουμε μια δευτερη δουλεια..για να τα βγάλουμε πέρα...προσπαθω να είμαι αισιοδοξη για να μην με πάρει από κατω αλλα σιγουρα πρέπει να δουμε την πραγματικοτητα καταματα και να κάνουμε ότι μπορουμε.

Αποσυνδεδεμένος arlene

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 509
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Post Tenebras Lux
    • Προφίλ
Απ: Ολοήμερα Γυμνάσια -Λύκεια
« Απάντηση #744 στις: Νοέμβριος 02, 2009, 01:40:30 μμ »
Παιδιά....πριν καιρό έίχα ξεκινήσει αυτό το θέμα με τα ολοήμερα γυμνάσια όπως και μια άλλη κοπέλα και συγχωνεύτηκαν τα θέματα! Ήμουν ενθουσιασμένη και έβλεπα προοπτικές για τους αδιόριστους καθηγητές και ίσως και προοπτική καλύτερη για τα παιδιά...! Μετά από λίγους μήνες βλέπω πως είναι λόγο γελοίο να μιλάμε για ολήμερο γυμνάσιο τη στιγμη που δεν υπάρχουν χρήματα να στελεχωθούν ούτε τα πρωινά τμήματα και υπάρχουν ακόμη αρχές Νοέμβρη κενά σε παιδιά στην Γ Λυκείου στην κατεύθυνση και σε φυσικούς και μαθηματικούς...!! Η διευθύνση Β'θμιας Αχαίας π.χ ζήτησε 16 φιλολόγους και στάλθηκαν μόλις 4...!!! Τα παιδιά σε πολλά σχολεία στην Ελλάδα κάνουν καταλήψεις γιατί δεν έχουν καθηγητές και τα ειδικά σχολεία και τα τμήματα ένταξης υπολειτουργούν γιατί ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΧΡΗΜΑΤΑ ΓΙΑ ΚΑΘΗΓΗΤΕΣ και φέτος η κατάσταση είναι χειρότερη από κάθε άλλη χρονιά!!!
 Και αναρωτιέμαι....το χετε καταλάβει αυτό ή μιλάμε για να μιλάμε....;!! Αλήθεια πιστεύετε ότι θα βρεθούν λεφτά για να γίνουν ολοήμερα γυμνάσια και λύκεια....;;!!! Και το λέω εγώ που ήμουν απ'τους πρώτους ενθουσιασμένους με το θέμα όταν το είχα πρωτοδιαβάσει...!!! Μου φαίνεται ότι αλλού βαρούν τα τούμπανα....αλλού χορεύει η νύφη!!! Μήπως είναι καιρός να αρχίσουμε να οργανωνόμαστε ως σύλλογοι αδιορίστων και ωρομισθίων να διεκδικήσουμε τα αυτονόητα του πρωινού ωραρίου...;; Γιατί μου φαίνεται ότι όσο εμείς θα μιλάμε για ολοήμερα αυτοί θα μας κόβουν και τις θέσεις στο πρωινό πρόγραμμα κάθε χρόνο και περισσότερο και σε λίγο δεν θα χει σε λίγο θέση για κανέναν μας ούτε στο πρωινό ακόμη κι αν έχεις μόρια από ΑΣΕΠ και καθώς αναλωνόμαστε σε τέτοιες κουβέντες δεν θα πάρουμε χαμπάρι πότε μείναμε απ'έξω εντελώς....!!! Μήπως έιναι ώρα να ενημερωνόμαστε σωστά και να μην κοιτάμε μόνο τον μικρόκοσμό μας.....;;;;;!!!!!  Επειδή κοιμόμασταν μας χώσανε μπροστά μας στους πίνακες όλους αυτούς τους ΟΑΕΔΙΤΕΣ...μας κόψανε τις μισές θέσεις στον τελευταίο ΑΣΕΠ...μας εμπαίζουν με την ωρομισθία και πάει λέγοντας....!!! Καλά τα όνειρα αλλά χρειάζεται και  ο ρεαλισμός για να βλέπουμε τα δεδομένα και να παλεύουμε-διεκδικούμε με τον σωστό τρόπο κι όχι να ονειρευόμαστε πώς θα γίνουμε σαν τους δασκάλους...αυτό δεν πρόκειται να γίνει...!!



ΤΑ ΧΡΗΜΑΤΑ ΘΑ ΔΟΘΟΥΝ ΑΠΟ ΕΥΡΩΠΑΙΚΑ ΚΟΝΔΥΛΙΑ.ΤΟ ΕΓΡΑΦΕ Η ΕΦΗΜΕΡΙΔΑ ΧΤΕΣ.

ΑΚΟΜΗ..σχετικα με το φαγητο...γιατι μιλατε για μαγειρια?τα δημοτικα εχουν εστιατορια μεσα? σιγα μην φτιαξουν και καφετεριες στο σχολειο.... οταν καθονται πδς ,που τρωνε τοσα χρονια?
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 02, 2009, 01:48:56 μμ από arlene »

Αποσυνδεδεμένος ΛΩΡΑ

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1989
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Ολοήμερα Γυμνάσια -Λύκεια
« Απάντηση #745 στις: Νοέμβριος 02, 2009, 01:47:53 μμ »
Μακάρι....βέβαια τι μάθημα θα κάνει ο φιλόλογος και  ο  μαθηματικός στο ολοήμερο γυμνάσιο όταν δεν θα υπάρχει για μήνες καθηγητής στο πρωινό ωράριο δεν έχω καταλάβει...;;;; ??? ??? ??? Και επίσης η Ε.Ε είναι έτοιμη τελευταία να μας δώσει τον μπούλο αντί για λεφτά με τις λαμογιές που έχουν γίνει στην οικονομία!! Μακάρι όμως....
Δεν υπάρχει ελευθερία που να μη γνωρίζω.
Ούτε ταπείνωση ή φόβος που να μη μ' έχουν υποτάξει.
Γι'αυτό και ξέρω από αγάπη,
Γι' αυτό δε συλλογίζομαι το σώμα που σου δίνω,
Γι' αυτό προσέχω τόσο τα λόγια που σου λέω.

ΛΟΥΙΣ ΓΚΑΡΘΙΑ ΜΟΝΤΕΡΟ
(ΓΡΑΝΑΔΑ 1958)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ολοήμερα Γυμνάσια -Λύκεια
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 13:33:49 »

Αποσυνδεδεμένος giwrgos galos

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 221
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ολοήμερα Γυμνάσια -Λύκεια
« Απάντηση #746 στις: Νοέμβριος 02, 2009, 01:50:23 μμ »
Φυσικά και τα ολοήμερα σχολεία δεν είναι πανάκεια. Αν θέλουμε να το εξετάσουμε απο τη σκοπιά της απορρόφησης των εκπαιδευτικών, η κατάσταση των φιλολόγων δε σώνεται ακόμα και αν όλα τα σχολεία γίνουνε ολοήμερα. Είναι όμως μια λύση αυτή, αλλά όχι και η μοναδική. Σαφώς και πρέπει να καλυφθούνε όλα τα κενά, σαφώς και πρέπει το μάθημα της ιστορίας να το κάνει ο φιλόλογος και όχι άσχετου κλάδου καθηγητής, σαφώς και πρέπει να μειωθεί ο αριθμός των μαθητών σε κάθε τάξη, σαφώς και πρέπει να μειωθούνε οι εισακτέοι στις φιλολογικές σχολές. Και λεφτά υπάρχουνε. Απλά επειδή εμείς τρωγόμαστε ως κλάδος, τα διεκδικούνε και τελικά τα παίρνουνε όλα οι δάσκαλοι.
Μακάρι....βέβαια τι μάθημα θα κάνει ο φιλόλογος και  ο  μαθηματικός στο ολοήμερο γυμνάσιο όταν δεν θα υπάρχει για μήνες καθηγητής στο πρωινό ωράριο δεν έχω καταλάβει...;;;; ??? ??? ??? Και επίσης η Ε.Ε είναι έτοιμη τελευταία να μας δώσει τον μπούλο αντί για λεφτά με τις λαμογιές που έχουν γίνει στην οικονομία!! Μακάρι όμως....
Απλά....ΤΕΛΕΙΟ!!!!!!!!! χαχαχαχαχα!!! Καλά, δεν έχεις κι άδικο!!!

Αποσυνδεδεμένος arlene

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 509
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Post Tenebras Lux
    • Προφίλ
Απ: Ολοήμερα Γυμνάσια -Λύκεια
« Απάντηση #747 στις: Νοέμβριος 02, 2009, 01:53:32 μμ »
εχουμε ακουσει πολλες υποσχεσεις τοσα χρονια ...εχουν πει πολλα ψεμματα και δεν εχουν τηρησει υποσχεσεις... Αλλα κατα τη γνωμη μου πρεπει να ειμαστε αισιοδοξοι(συγκρατημενα).Επειδη ,οπως ελεγε το εθνος "το μονο σιγουρο ειναι οτι θα εχουμε ολοημερα λυκεια του χρονου",πρεπει να ελπιζουμε και να μην απογοητευομαστε ... Τελος Νοεμβριου θα ξερουμε σιγουρα παντως...

Αποσυνδεδεμένος ΛΩΡΑ

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1989
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Ολοήμερα Γυμνάσια -Λύκεια
« Απάντηση #748 στις: Νοέμβριος 02, 2009, 01:58:21 μμ »
Φυσικά και τα παίρνουν όλα οι δάσκαλοι...έχω θείο μου που είναι στα συνδικαλιστικά των δασκάλων και τα χω παίξει με το πόσο οργανωμένοι είναι! Αυτή η ΔΟΕ κόβει και ράβει!!! Κι εμείς τρωγόμαστε και το ρίχνουμε στον ανταγωνισμό μεταξύ μας...!! ΕΙΝΑΙ ΚΑΙΡΟΣ ΝΑ ΟΡΓΑΝΩΘΟΥΜΕ!! Τίποτα δεν χαρίζεται!! ΥΓ: Και για να μην παρεξηγηθώ...δεν ανήκω πουθενά κομματικά ούτε σε κάποια ένωση...!! Απλά μπουχτισμένη με την αδικία και τον εμπαιγμό είμαι!
Δεν υπάρχει ελευθερία που να μη γνωρίζω.
Ούτε ταπείνωση ή φόβος που να μη μ' έχουν υποτάξει.
Γι'αυτό και ξέρω από αγάπη,
Γι' αυτό δε συλλογίζομαι το σώμα που σου δίνω,
Γι' αυτό προσέχω τόσο τα λόγια που σου λέω.

ΛΟΥΙΣ ΓΚΑΡΘΙΑ ΜΟΝΤΕΡΟ
(ΓΡΑΝΑΔΑ 1958)

Αποσυνδεδεμένος arlene

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 509
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Post Tenebras Lux
    • Προφίλ
Απ: Ολοήμερα Γυμνάσια -Λύκεια
« Απάντηση #749 στις: Νοέμβριος 02, 2009, 01:59:20 μμ »
Φυσικά και τα ολοήμερα σχολεία δεν είναι πανάκεια. Αν θέλουμε να το εξετάσουμε απο τη σκοπιά της απορρόφησης των εκπαιδευτικών, η κατάσταση των φιλολόγων δε σώνεται ακόμα και αν όλα τα σχολεία γίνουνε ολοήμερα. Είναι όμως μια λύση αυτή, αλλά όχι και η μοναδική. Σαφώς και πρέπει να καλυφθούνε όλα τα κενά, σαφώς και πρέπει το μάθημα της ιστορίας να το κάνει ο φιλόλογος και όχι άσχετου κλάδου καθηγητής, σαφώς και πρέπει να μειωθεί ο αριθμός των μαθητών σε κάθε τάξη, σαφώς και πρέπει να μειωθούνε οι εισακτέοι στις φιλολογικές σχολές. Και λεφτά υπάρχουνε. Απλά επειδή εμείς τρωγόμαστε ως κλάδος, τα διεκδικούνε και τελικά τα παίρνουνε όλα οι δάσκαλοι.
Μακάρι....βέβαια τι μάθημα θα κάνει ο φιλόλογος και  ο  μαθηματικός στο ολοήμερο γυμνάσιο όταν δεν θα υπάρχει για μήνες καθηγητής στο πρωινό ωράριο δεν έχω καταλάβει...;;;; ??? ??? ??? Και επίσης η Ε.Ε είναι έτοιμη τελευταία να μας δώσει τον μπούλο αντί για λεφτά με τις λαμογιές που έχουν γίνει στην οικονομία!! Μακάρι όμως....
Απλά....ΤΕΛΕΙΟ!!!!!!!!! χαχαχαχαχα!!! Καλά, δεν έχεις κι άδικο!!!

γιωργο διαφωνω καθετα!   Αν το σκεφτεις καλα θα δεις οτι δεν θα φτανουν κιολας(σε βαθος χρονου οκ?) !ΑΝ γινουν κ γυμνασια και λυκεια ,τα οποια εχουν απο 3 ταξεις με πολλα τμηματα η καθεμια θα παρουν πολλους... δλδ φανταζομαι οτι σε 1 λυκειο δεν θα παρουν μονο 1 φιλολογο ή μαθηματικο,διοτι δεν θα μπορει να κανει ταυτοχρονα σε 3 ταξεις και  12 τμηματα . το μαθημα θα ειναι υποχρεωτικο για ολους ,δεν θα καθεται οποιος θελει...Αρα θα υπαρχουν αυξημενες αναγκες..
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 02, 2009, 02:00:56 μμ από arlene »

Αποσυνδεδεμένος giwrgos galos

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 221
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ολοήμερα Γυμνάσια -Λύκεια
« Απάντηση #750 στις: Νοέμβριος 02, 2009, 02:24:37 μμ »
Φυσικά και τα ολοήμερα σχολεία δεν είναι πανάκεια. Αν θέλουμε να το εξετάσουμε απο τη σκοπιά της απορρόφησης των εκπαιδευτικών, η κατάσταση των φιλολόγων δε σώνεται ακόμα και αν όλα τα σχολεία γίνουνε ολοήμερα. Είναι όμως μια λύση αυτή, αλλά όχι και η μοναδική. Σαφώς και πρέπει να καλυφθούνε όλα τα κενά, σαφώς και πρέπει το μάθημα της ιστορίας να το κάνει ο φιλόλογος και όχι άσχετου κλάδου καθηγητής, σαφώς και πρέπει να μειωθεί ο αριθμός των μαθητών σε κάθε τάξη, σαφώς και πρέπει να μειωθούνε οι εισακτέοι στις φιλολογικές σχολές. Και λεφτά υπάρχουνε. Απλά επειδή εμείς τρωγόμαστε ως κλάδος, τα διεκδικούνε και τελικά τα παίρνουνε όλα οι δάσκαλοι.
Μακάρι....βέβαια τι μάθημα θα κάνει ο φιλόλογος και  ο  μαθηματικός στο ολοήμερο γυμνάσιο όταν δεν θα υπάρχει για μήνες καθηγητής στο πρωινό ωράριο δεν έχω καταλάβει...;;;; ??? ??? ??? Και επίσης η Ε.Ε είναι έτοιμη τελευταία να μας δώσει τον μπούλο αντί για λεφτά με τις λαμογιές που έχουν γίνει στην οικονομία!! Μακάρι όμως....
Απλά....ΤΕΛΕΙΟ!!!!!!!!! χαχαχαχαχα!!! Καλά, δεν έχεις κι άδικο!!!
Κοίτα όμως...μετά απο 6-7 χρόνια εφαρμογής του ολοήμερου δημοτικού, τώρα αρχίζουνε και τελειώνουνε οι δάσκαλοι. Και αυτοί βγαίνουνε μόνο απο 9 σχολές, και όχι απο 19 όπως εμείς. Και οι εισακτέοι σε κάθε παιδαγωγική σχολή είναι λιγότεροι απο ότι μια φιλοσοφική. Και να φανταστείς ότι δεν είναι και όλα τα δημοτικά ολοήμερα.
Βέβαια, αυτό που λες μακάρι να γίνει, δεν το συζητώ...Απλά με τρομάζει λίγο ο αριθμός των πολλών σχολών και των πολλών εισακτέων.

γιωργο διαφωνω καθετα!   Αν το σκεφτεις καλα θα δεις οτι δεν θα φτανουν κιολας(σε βαθος χρονου οκ?) !ΑΝ γινουν κ γυμνασια και λυκεια ,τα οποια εχουν απο 3 ταξεις με πολλα τμηματα η καθεμια θα παρουν πολλους... δλδ φανταζομαι οτι σε 1 λυκειο δεν θα παρουν μονο 1 φιλολογο ή μαθηματικο,διοτι δεν θα μπορει να κανει ταυτοχρονα σε 3 ταξεις και  12 τμηματα . το μαθημα θα ειναι υποχρεωτικο για ολους ,δεν θα καθεται οποιος θελει...Αρα θα υπαρχουν αυξημενες αναγκες..

Αποσυνδεδεμένος giwrgos galos

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 221
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ολοήμερα Γυμνάσια -Λύκεια
« Απάντηση #751 στις: Νοέμβριος 02, 2009, 02:25:56 μμ »
Δεν ξέρω πώς έγινε αυτό, αλλά ξαναπαραθέτω την απάντηση!

Κοίτα όμως...μετά απο 6-7 χρόνια εφαρμογής του ολοήμερου δημοτικού, τώρα αρχίζουνε και τελειώνουνε οι δάσκαλοι. Και αυτοί βγαίνουνε μόνο απο 9 σχολές, και όχι απο 19 όπως εμείς. Και οι εισακτέοι σε κάθε παιδαγωγική σχολή είναι λιγότεροι απο ότι μια φιλοσοφική. Και να φανταστείς ότι δεν είναι και όλα τα δημοτικά ολοήμερα.
Βέβαια, αυτό που λες μακάρι να γίνει, δεν το συζητώ...Απλά με τρομάζει λίγο ο αριθμός των πολλών σχολών και των πολλών εισακτέων.

Αποσυνδεδεμένος xariklia

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 62
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ολοήμερα Γυμνάσια -Λύκεια
« Απάντηση #752 στις: Νοέμβριος 02, 2009, 02:33:08 μμ »
ας επισημανθει οτι θα είναι υποχρεςτικό για όλουσ τουα μαθητες....ξερει κάποιος αν στο δημοτικό ειναι υποχρεωτικό?νομιζω οχι

Αποσυνδεδεμένος τυχερούλα2

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 908
    • Προφίλ
Απ: Ολοήμερα Γυμνάσια -Λύκεια
« Απάντηση #753 στις: Νοέμβριος 02, 2009, 04:32:44 μμ »
στο δημοτικό δεν είναι υποχρεωτικό, αλλά ίσως επειδή τα παιδιά είναι πολύ μικρά και κάποιοι γονείς είναι ανασφαλείς. αλλά αν επιλέξουν ολοήμερο υποχρεούνται να παρακολουθούν συστηματικά.

ίσως και στη δευτεροβάθμια γίνει κάτι ανάλογο. δηλαδή αν επιλέξω ολοήμερο υποχρεώνομαι να παρακολουθώ όλα τα μαθήματα. άν και η περί ης ο λόγος χθεσινή εφημερίδα έλεγε ότι θα είναι γενικά υποχρεωτικό. αν λειτουργήσει όντως και δε μιλάμε για δέκα λύκεια-ολοήμερα πανελληνίως βλέπω να ψάχνουμε αδιόριστο φιλόλογο και μαθηματικό σε λίγα χρόνια με το φανάρι.

και πάλι λέω ότι αυτό που γίνεται τα τελευταία χρόνια με τους δασκάλους πριν δέκα-δεκαπέντε χρόνια δε το είχε προβλέψει κανείς. πάντως φέτος είναι η πρώτη φορά που ψήφισα πασόκ. ειλικρινά το λέω... αν δε γίνει τίποτα και τώρα με τους αδιόριστους εκπαιδευτικούς θα τους ''μαυρίσω''. ας έχουν και οι πολιτικοί μας λίγη από την αγωνία τη δική μας!

Αποσυνδεδεμένος τυχερούλα2

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 908
    • Προφίλ
Απ: Ολοήμερα Γυμνάσια -Λύκεια
« Απάντηση #754 στις: Νοέμβριος 02, 2009, 04:42:45 μμ »
λεφτά υπάρχουν. αρκεί να μην είναι κότες. ο χθεσινός επενδυτής έγραφε ''οι βρυξέλλες βλέπουν με ανησυχία τη Γερμανία να ακολουθεί το παράδειγμα της Γαλλίας και να μην πειθαρχεί με τις οδηγίες για τη μείωση των ελλειμάτων των χωρών-μελών κάτω του 3%''
αν τέτοιες δεξιές κυβερνήσεις κάνουν φοροαπαλλαγές δισεκατομυρίων και γράφουν στα παλιά τους τα παπούτσια τις κοινοτικές οδηγίες, ε κάτι δε πρέπει να κάνει και η δικιά μας σοσιαλιστική...
 ΤΑ  Δ Ι Σ Ε Κ Α Τ Ο Μ Υ Ρ Ι Α ΓΙΑ ΤΙΣ ΤΡΑΠΕΖΕΣ και ΤΑ ΟΠΛΙΚΑ ΣΥΣΤΗΜΑΤΑ ΠΟΥ ΒΡΕΘΗΚΑΝ;
αυτά είναι η περιουσία του λαού που κλάπηκε, και γι αυτό έπεσε η ΝΔ. Άν θέλει και το ΠΑΣΟΚ να έχει την  ίδια μοιρα...
και θα πούνε μετά στον αδιόριστο μαθηματικό άντε πολέμησε τους τούρκους...ΈΛΕΟΣ...
αφού ο πόλεμος για μας υπάρχει ήδη...αλλά μας τον έχετε κηρύξει εσείς οι ίδιοι και όχι οι τούρκοι...



Αποσυνδεδεμένος ΛΩΡΑ

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1989
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Ολοήμερα Γυμνάσια -Λύκεια
« Απάντηση #755 στις: Νοέμβριος 02, 2009, 04:45:32 μμ »
Bρε παιδιά....μην ξεχνάμε ότι εκτός του ότι οι δάσκαλοι βγαίνουν από λιγότερες σχολές...επίσης τα δημοτικά είναι πολύ περισσότερα...και στα μικρά χωριά έχει δημοτικά έστω και 6θέσια,ενώ γυμνάσια-λύκεια έχει στα μεγάλα χωριά....είναι κι αυτός ένας λόγος για τον οποίο απορροφήθηκαν γρήγορα οι δάσκαλοι...βέβαια όπως ειπαμε δεν είναι όλα τα δημοτικά ολοήμερα...οπότε η διαφορά στον αριθμό δημοτικών-γυμνασίων αντισταθμίζεται αν κάνουν το ολοήμερο υποχρεωτικό για όλα τα γυμνάσια σε αντίθεση με τα δημοτικά που δεν είναι όλα ολοήμερα...!!! Ελπίζω να δώσει λεφτά η Ενωση,γιατί αν μείνει σε εμάς δεν πρόκειται να γίνει με τα χάλια που υπάρχουν στον προυπολογισμό για την Παιδεία...!! ??? ??? ::) ::)
Δεν υπάρχει ελευθερία που να μη γνωρίζω.
Ούτε ταπείνωση ή φόβος που να μη μ' έχουν υποτάξει.
Γι'αυτό και ξέρω από αγάπη,
Γι' αυτό δε συλλογίζομαι το σώμα που σου δίνω,
Γι' αυτό προσέχω τόσο τα λόγια που σου λέω.

ΛΟΥΙΣ ΓΚΑΡΘΙΑ ΜΟΝΤΕΡΟ
(ΓΡΑΝΑΔΑ 1958)

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1161920
  • Σύνολο θεμάτων: 19237
  • Σε σύνδεση σήμερα: 579
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 16
Επισκέπτες: 500
Σύνολο: 516

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.055 δευτερόλεπτα. 30 ερωτήματα.