*

Αποστολέας Θέμα: Ολοήμερα Γυμνάσια -Λύκεια  (Αναγνώστηκε 210760 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος ankas

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 503
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ολοήμερα Γυμνάσια -Λύκεια
« Απάντηση #1218 στις: Νοέμβριος 29, 2009, 08:12:59 μμ »
arlene παλι θα στηριζομαστε στις φυλλαδες ; δεν το εχει ξεκαθαρισει τρεις φορες η Χριστοφιλοπουλου τις τελευταιες μερες σε συνεντευξεις της ; ΟΛΟΗΜΕΡΑ ΔΗΜΟΤΙΚΑ ΚΑΙ ΝΗΠΙΑΓΩΓΕΙΑ..εχει μαλλιασει η γλωσσα της να το λεει...παμε για αλλα..

Να τι λέει η Χριστοφιλοπούλου rorygr στις 25 Νοεμβρίου στον Νίκο Χατζηνικολάου:
Συνέντευξη της Υφυπουργού Παιδείας κ. Εύης Χριστοφιλοπούλου στον Ραδιοφωνικό Σταθμό Real FM 97,8 και στον δημοσιογράφο Νίκο Χατζηνικολάου

ΔΗΜΟΣΙΟΓΡΑΦΟΣ: Τώρα, πάμε στα της Παιδείας. Θα μπορούσα  να αντιπαραθέσω επιχειρήματα σε αυτά που είπατε θεωρώ όμως κι εγώ ότι είναι πολύ νωρίς και θα πρέπει να δοθεί ο χρόνος στην κυβέρνηση για να κάνει τις κινήσεις της. Παιδεία. Έχετε χρήματα για να κάνετε κάτι? Αυτό είναι το πρώτο μου ερώτημα. Και το δεύτερο, ποιες είναι οι προτεραιότητές σας?

ΥΦΥΠΟΥΡΓΟΣ: Στο πρώτο χαμογελώ συγκρατημένα διότι ο Πρωθυπουργός έδωσε στο Υπουργείο Παιδείας 1 δις ευρώ από τον προϋπολογισμό του 2010. Σε αυτές τις δύσκολες συνθήκες έχει μεγάλη σημασία το να είμαστε το μόνο Υπουργείο που έχει τέτοια αύξηση. Έχουμε 500 εκατ. από τον τακτικό προϋπολογισμό και 500 εκατ. από νέες επενδύσεις. Αυτό σημαίνει ότι οι προτεραιότητές μας,, οι οποίες είναι σαφείς και από τις προγραμματικές δηλώσεις, θα πρέπει να μπουν σταδιακά στο ’10 με βάση αυτά τα θέματα που έχουμε. Δεν είναι άπειρα αλλά παραλάβαμε πολλές απλήρωτες εκκρεμότητες. Απλήρωτη η μεταφορά των μαθητών για το ’09, οι καθαρίστριες απλήρωτες και πάρα πολλά κενά. Πάνω από 5.500 κενά στα σχολεία. Όλα αυτά χρειάστηκαν χρήματα από το ’09 για να καλυφθούν, και κάποια από αυτά θα περάσουν και στο ’10. Παρόλα αυτά οι προτεραιότητές μας, μέσα στις οποίες είναι πρώτον η όσο το δυνατόν καλύτερη και εύρυθμη λειτουργία του επόμενου σχολικού έτους και δεύτερον η άμεση εφαρμογή του προγράμματός για το ολοήμερο δημοτικό και γυμνάσιο.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ολοήμερα Γυμνάσια -Λύκεια
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 09:48:56 »

Αποσυνδεδεμένος arlene

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 509
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Post Tenebras Lux
    • Προφίλ
Απ: Ολοήμερα Γυμνάσια -Λύκεια
« Απάντηση #1219 στις: Νοέμβριος 29, 2009, 08:21:27 μμ »
μονο αυτα ankas? και στο προγραμμα του πασοκ το λεει...οποιος δεν το πιστευει μπορει να το κατεβασει!

Αποσυνδεδεμένος ankas

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 503
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ολοήμερα Γυμνάσια -Λύκεια
« Απάντηση #1220 στις: Νοέμβριος 29, 2009, 08:33:40 μμ »
Εγώ το γνωρίζω.Επίσης να προσθέσω ότι οι προσλήψεις που πολλοί λένε εδώ ότι θα παγώσουν,ΔΕΝ ισχύουν για τον τομέα της Παιδείας και της Υγείας,γιατί απλούστατα είναι ανέφικτο!Έστειλα και εγω στον Γκλάβα email,να δούμε αν θα πάρουμε κάποια απάντηση και από εκεί.

Αποσυνδεδεμένος rorygr

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1105
    • Προφίλ
Απ: Ολοήμερα Γυμνάσια -Λύκεια
« Απάντηση #1221 στις: Νοέμβριος 29, 2009, 09:45:35 μμ »
Εγώ το γνωρίζω.Επίσης να προσθέσω ότι οι προσλήψεις που πολλοί λένε εδώ ότι θα παγώσουν,ΔΕΝ ισχύουν για τον τομέα της Παιδείας και της Υγείας,γιατί απλούστατα είναι ανέφικτο!Έστειλα και εγω στον Γκλάβα email,να δούμε αν θα πάρουμε κάποια απάντηση και από εκεί.

απο το σημερινο Εθνος (αγαπημενη εφημεριδα του υπουργειου)

 Θα ανασταλουν οι προσλήψεις και η κάλυψη των κενών θέσεων σε νευραλγικούς τομείς όπως η Υγεία και η Παιδεία, θα γίνει άρση των αποσπάσεων και επαναφορά του προσωπικού στην αρχική θέση εργασίας.


- «Πρώτα θα γίνει ορθολογικότερη κατανομή των υπαλλήλων και ύστερα θα μετρήσουμε τις κενές οργανικές θέσεις, έλεγε στενός συνεργάτης του υπουργού Οικονομικών, Γ. Παπακωνσταντίνου, επισημαίνοντας ότι σε κάθε περίπτωση θα τηρηθεί αυστηρά και με θρησκευτική ευλάβεια η αρχή μία πρόσληψη για κάθε πέντε αποχωρήσεις.


παιδια με τα οσα λεω δεν θελω να στερησω την οποια ελπιδα εχετε για τα ολοημερα..απλα εγω σαν  παλιοτερος  εχω βαρεθει τα ''θα '' τους ..απο εποχης Αρσενη εχουν εξαγγελθει τα ολοημερα..και φυσικα δεν ειδαμε τιποτα..οποιος θελει να συνεχισει να πιστευει (ειδικα με τα τωρινα οικονομικα  δεδομενα )οτι θα γινουν ας το κανει..εγω μετα τις τελευταιες δηλωσεις της Υφυπουργου εχω παρει την αποφαση να μεινω μακρια απο αυτα τα παιχνιδακια για να βρω την ψυχολογικη μου ηρεμια...γιαυτο και  δεν θα ξαναγραψω στο συγκεκριμενο post...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ολοήμερα Γυμνάσια -Λύκεια
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 09:48:56 »

Αποσυνδεδεμένος ολγα. χ

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 224
    • Προφίλ
Απ: Ολοήμερα Γυμνάσια -Λύκεια
« Απάντηση #1222 στις: Νοέμβριος 29, 2009, 10:14:15 μμ »
 . από  ΣΟΝΙΑ -  — Νοεμβρίου 29, 2009 @ 12:08 μμ

Αυτη τη στιγμη λειτουργουν πανεπιστημιακα φροντιστηρια τα οποια προσφερουν τις «υπηρεσιες» τους σε πτυχιουχους που επιθυμουν να απορροφηθουν στην εκπαιδευση.Θεωρειται την υπαρξη αυτων των κερδοσκοπικων επιχειρησεων προοδο για την παιδεια?Προεκλογικα τονιζατε την επεκταση των ολοημερων σχολειων στη δευτεροβαθμια, τωρα ομως τα αλλαξατε και θελετε να ενισχυσετε μονο την πρωτοβαθμια.Θεωρειτε πως εαν κανετε παντου ολοημερα δημοτικα θα καταπολεμησετε τα φροντιστηρια και την παραπαιδεια?Οι γονεις και οι μαθητες απαιτουν δωρεαν και ποιοτικη παιδεια, αλλα για να επιτευχθει πρεπει να τεθουν οι βασεις στο συνολο της εκπαιδευσης και οχι μεμονωμενα.Απαιτειτε απο τους καθηγητες να δινουν ΑΣΕΠ,οχι ομως και απο τους δασκαλους, οι οποιοι πριν καν παρουν πτυχιο την επομενη μερα βρισκονται σε αιθουσες.Ο ΑΣΕΠ οπως λειτουργει μεχρι τωρα δεν θυμιζει σε τπτ ενα συστημα που θελει να αξιολογησει τις γνωσεις του εκπαιδευτικου, αφου η πλειονοτητα των ερωτησεων ειναι στυλ τηλεπαιχνιδιου και η υλη ακαθοριστη.Επομενως πρεπει να επανεξετασετε την λειτουργια του ΑΣΕΠ και να βρειτε λυσεις στα πραγματικα προβληματα της παιδειας και οχι να βασανιζετε πτυχιουχους επιστημονες.Αν θελετε να δειτε τις γνωσεις υπαρχουν και οι τιτλοι σπουδων.Επικεντρωθειτε στην δευτεροβαθμια και υλοποιηστε τις προεκλογικες σας δεσμευσεις (επεκταση ολοημερων σχολειων σε ολες τις βαθμιδες).Αποψη που συμμεριζεται το Εθνικο Συμβουλιο Παιδειας και η πλειονοτητα των ευρωπαικων χωρων.

www.opengov.gr σελ.119

Αποσυνδεδεμένος arlene

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 509
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Post Tenebras Lux
    • Προφίλ
Απ: Ολοήμερα Γυμνάσια -Λύκεια
« Απάντηση #1223 στις: Νοέμβριος 29, 2009, 10:30:34 μμ »
ααα οι αποσπασμενοι τελικα που θα γυρισουν στις θεσεις τους ειναι περ.500!

Αποσυνδεδεμένος anna4

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 143
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ολοήμερα Γυμνάσια -Λύκεια
« Απάντηση #1224 στις: Νοέμβριος 29, 2009, 10:43:22 μμ »
Μου είπαν ότι τα ολοήμερα θα γίνουν....γιατί αλλιώς θα φάει πρόστιμο η Ελλάδα από την ευρωπαική ένωση, αφού έπρεπε να έχουν γίνει εδώ και χρόνια...

Αποσυνδεδεμένος arlene

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 509
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Post Tenebras Lux
    • Προφίλ
Απ: Ολοήμερα Γυμνάσια -Λύκεια
« Απάντηση #1225 στις: Νοέμβριος 30, 2009, 09:06:47 πμ »
προστιμο? :)
απο που το εμαθες αν επιτρεπεται? :-[

Αποσυνδεδεμένος anesto

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 202
  • Φύλο: Άντρας
  • Π19
    • Προφίλ
Απ: Ολοήμερα Γυμνάσια -Λύκεια
« Απάντηση #1226 στις: Νοέμβριος 30, 2009, 09:20:31 πμ »
Μου είπαν ότι τα ολοήμερα θα γίνουν....γιατί αλλιώς θα φάει πρόστιμο η Ελλάδα από την ευρωπαική ένωση, αφού έπρεπε να έχουν γίνει εδώ και χρόνια...


είναι απολύτως σωστό αυτό που λες!!! εδώ και 2 χρόνια η ευρωπαϊκή ένωση πληρώνει κανονικότατα τα ολοήμερα γυμνάσια και λύκεια!!!!!!!!

Αποσυνδεδεμένος ολγα. χ

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 224
    • Προφίλ
Απ: Ολοήμερα Γυμνάσια -Λύκεια
« Απάντηση #1227 στις: Νοέμβριος 30, 2009, 09:52:13 πμ »
Εχετε δικιο για το προστιμο επειδη στις ευρωπαικες χωρες λειτουργουν κυριως ολοημερα γυμνασια και λυκεια.Υστερα μου φαινεται υπερβολικο να διαθεσουν 1 δις μονο για τα ολοημερα δημοτικα.Που θα βρουν τοσους δασκαλους?Απλως μας απογοητευουν οι δηλωσεις της Υπουργου που τονιζει μονο δημοτικα και νηπιαγωγεια!

Αποσυνδεδεμένος arlene

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 509
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Post Tenebras Lux
    • Προφίλ
Απ: Ολοήμερα Γυμνάσια -Λύκεια
« Απάντηση #1228 στις: Νοέμβριος 30, 2009, 10:01:21 πμ »
δλδ εδω και 2 χρονια η Ελλαδα παιρνει λεφτα για ολοημερα γυμν-λυκ και τα αξιοποιει σε δημοτικα μονο?? ??? :-[

Αποσυνδεδεμένος ολγα. χ

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 224
    • Προφίλ
Απ: Ολοήμερα Γυμνάσια -Λύκεια
« Απάντηση #1229 στις: Νοέμβριος 30, 2009, 10:12:22 πμ »
Μαλλον αυτο γινεται μη σου πω σιγουρα!!Κακα τα ψεματα το δημοτικο το εχουν υπερεκτιμησει, δεν λεω ειναι σημαντικο να τεθουν οι βασεις, αλλα στο γυμνασιο μπαινουν πολλα καινουρια μαθηματα οπως αρχαια, φυσικη, χημεια και τα παιδια αντιμετωπιζουν σοβαρο προβλημα στην κατανοηση.Η προσθετη δεν προσφερει βοηθεια, επειδη το Υπουργειο την εχει υποβαθμισει.
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 30, 2009, 12:03:53 μμ από ολγα. χ »

Αποσυνδεδεμένος arlene

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 509
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Post Tenebras Lux
    • Προφίλ
Απ: Ολοήμερα Γυμνάσια -Λύκεια
« Απάντηση #1230 στις: Νοέμβριος 30, 2009, 11:12:31 πμ »
Μαλλον αυτο γινεται μη σου πω σιγουρα!!Κακα τα ψεματα το δημοτικο το εχουν υπερεκτιμησει, δεν λεω ειναι σημαντικο να τεθουν οι βασεις, αλλα στο γυμνασιο μπαινουν πολλα καινουρια μαθηματα οπως αρχαια, φυσικη, χημεια και τα παιδια αντιμετωπιζουν σοβαρο προβλημα στην κατανοηση.Η προσθετικη δεν προσφερει βοηθεια, επειδη το Υπουργειο την εχει υποβαθμισει.

+10000

Αποσυνδεδεμένος anesto

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 202
  • Φύλο: Άντρας
  • Π19
    • Προφίλ
Απ: Ολοήμερα Γυμνάσια -Λύκεια
« Απάντηση #1231 στις: Νοέμβριος 30, 2009, 11:44:17 πμ »
δλδ εδω και 2 χρονια η Ελλαδα παιρνει λεφτα για ολοημερα γυμν-λυκ και τα αξιοποιει σε δημοτικα μονο?? ??? :-[

ναι εδώ και 2 χρόνια παίρνει λεφτά από την Ευρώπη για τα ολοήμερα γυμνάσια-λύκεια..... αλλά ακόμα δεν τα έχουμε δει!!! όσο γοια τα λεφτά δεν πάνε στο ολοήμερο δημοτικό (είναι άλλα αυτά τα κονδύλια) ... στην καλύτερη κάλυψαν ευρύτερες ανάγκες του δημοσίου και στη χειρότερη έγιναν βίλες και τραπεζικοί λογαριασμοί!!!!!  

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32309
  • Τελευταία: emnik
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160918
  • Σύνολο θεμάτων: 19225
  • Σε σύνδεση σήμερα: 872
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 8
Επισκέπτες: 774
Σύνολο: 782

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.1 δευτερόλεπτα. 30 ερωτήματα.