*

Αποστολέας Θέμα: Μεταπτυχιακά στην Ειδική Αγωγή  (Αναγνώστηκε 265525 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος emmaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3694
  • The best is yet to come......
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά στην Ειδική Αγωγή
« Απάντηση #154 στις: Δεκέμβριος 26, 2009, 09:39:37 μμ »
Για ποιο master μιλάς bubuka ;;

ειναι εκπαιδευση κωφων-το international προγραμμα ομως-στο πανεπιστημιο leeds
Στο συγκεκριμένο μεταπτυχιακό είναι απαραίτητη η γνώση της Αγγλικής Νοηματικής σε Επίπεδο 1
Ειδικη Αγωγη: 18 χρονια!!!!!!

Πλεον αλλη πορεια για τα επομενα 20

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μεταπτυχιακά στην Ειδική Αγωγή
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 09:46:18 »

Αποσυνδεδεμένος emmaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3694
  • The best is yet to come......
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά στην Ειδική Αγωγή
« Απάντηση #155 στις: Δεκέμβριος 26, 2009, 09:42:32 μμ »
Για ποιο master μιλάς bubuka ;;

ειναι εκπαιδευση κωφων-το international προγραμμα ομως-στο πανεπιστημιο leeds
Στο συγκεκριμένο μεταπτυχιακό είναι απαραίτητη η γνώση της Αγγλικής Νοηματικής σε Επίπεδο 1

Άκυρο συγγνώμη. Δεν είδα ότι μιλούσες για το international.
Ειδικη Αγωγη: 18 χρονια!!!!!!

Πλεον αλλη πορεια για τα επομενα 20

Αποσυνδεδεμένος surviving innovation

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 129
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά στην Ειδική Αγωγή
« Απάντηση #156 στις: Δεκέμβριος 27, 2009, 11:54:37 πμ »
Οι μεταπτυχιακές σπουδές εξ αποστάσεως αναγνωρίζονται βάσει του αρ. 4 του Ν. 3328/2005 εφ' όσον πληρούνται κάποιες προϋποθέσεις ποιότητας σπουδών. Αυτές είναι να υπάρχει ειδικό πρόγραμμα σπουδών εξ αποστάσεως, ο τίτλος να μην απονέμεται από συνεργαζόμενο ίδρυμα τύπου "κολλεγίου" και να υπάρχουν αδιάβλητες διαδικασίες αξιολόγησης ανάλογες με τις προβλεπόμενες για τους onsite φοιτητές. Τις προϋποθέσεις αυτές το συγκεκριμένο πρόγραμμα φαίνεται πως τις πληροί.

ΟΜΩΣ, εντελώς αναρμόδια και για λόγους προστατευτισμού (λέγε με ΕΑΠ), ο ΔΟΑΤΑΠ έχει επιβάλει πρόσθετες προϋποθέσεις αναγνώρισης από τις οποίες οι σημαντικότερες είναι: διάρκεια σπουδών αντίστοιχη με του Ελληνικού Ανοικτού Πανεπιστημίου και 'γραπτές ή προφορικές εξετάσεις δια ζώσης/in presentia [sic - ας άνοιγαν τουλαχιστον ένα λεξικό, που θέλουν και λατινικά]'. Είναι μάλλον ασυνήθιστο να διενεργούνται εξετάσεις σε μεταπτυχιακά προγράμματα στην Αγγλία, διότι η αξιολόγηση στο μεταπτυχιακό επίπεδο γίνεται κυρίως μεσω εργασιών, ο δε χρόνος σπουδών ανέρχεται συνήθως σε ένα έτος, αντί 3-5 του ΕΑΠ, που προσφέρει εξ άλλου σπουδές part-time. Με τον τρόπο αυτό αποφεύγεται η αναγνώριση τίτλων από 'ανταγωνιστικά' πανεπιστήμια του εξωτερικού, ακόμη και σε περιπτώσεις που εκ του νόμου δικαιούνται αναγνώρισης.

Συμπερασματικά, το πρόγραμμα που σε ενδιαφέρει πληροί τις προϋποθέσεις του νόμου αλλά όχι τα αυθαίρετα κριτήρια του ΔΟΑΤΑΠ.
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 27, 2009, 12:00:52 μμ από surviving innovation »

Αποσυνδεδεμένος bubuka

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 126
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά στην Ειδική Αγωγή
« Απάντηση #157 στις: Δεκέμβριος 28, 2009, 03:08:59 μμ »
μαλλον θα το κανω ασχετως ΔΟΑΤΑΠ, απλως ηθελα να ξερω αν υπηρχε πιθανοτητα αναγνωρισης
η επανασταση ξεκιναει απο μεσα μας

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μεταπτυχιακά στην Ειδική Αγωγή
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 09:46:18 »

Αποσυνδεδεμένος VIOLA

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 45
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά στην Ειδική Αγωγή
« Απάντηση #158 στις: Μάιος 07, 2010, 12:22:25 πμ »
Καλησπέρα σας. Ανοιγω αυτό το θέμα γιατι θέλω να ζητήσω καποιες πληροφορίες.Θέλω να κάνω μεταπτυχιακό ειδικής αγωγής κατά προτίμηση στην Αθήνα γιατί δεν λεχω την οικονομική δυνατότητα να πάω επαρχία. Τι προσόντα χρειάζονται για να σε πάρουν σε ένα τέτοιο μεταπτυχιακό?
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 07, 2010, 12:33:34 πμ από Lenazagor »

Αποσυνδεδεμένος thouvou

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 230
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά στην Ειδική Αγωγή
« Απάντηση #159 στις: Μάιος 07, 2010, 12:25:59 πμ »
Πολλά και διάφορα..Δύο ξένες γλώσσες, βαθμό πτυχίου πολύ καλό, συστατικές επιστολές, τυχόν σχετικές εργασίες, αντοχή για την ογκωδέστατη ύλη και ....τέλος ΜΠΑΡΜΠΑ. Τα διαθέτεις όαλ αυτά;

Αποσυνδεδεμένος gogona

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 478
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά στην Ειδική Αγωγή
« Απάντηση #160 στις: Μάιος 07, 2010, 02:08:14 πμ »
Δεν ξέρω για την Αθήνα αλλά εγώ περασα Θεσ/νικη στο μτπχ. χωρίς δυο ξένες γλώσσες, αξιοπρεπή βαθμό πτυχίου, καλή επίδοση στις εξετάσεις και χωρίς Μπάρμπα...ας μην απογοητεύουμε τους συναδέλφους...VIOLA ψαξτο και μην απογοητεύεσαι...δεν είναι όλα μαύρα...(μιλάω πάντα από την δική μου εμπειρία και όχι από αυτά που ακούω)...vasogr αυτά που καταθέτεις είναι προσωπικό βίωμα; αν ναι, είναι τραγικά και κρίμα που σου έτυχε κάτι τέτοιο...

Αποσυνδεδεμένος mitsy

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2659
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Oso zeis mathaineis...
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά στην Ειδική Αγωγή
« Απάντηση #161 στις: Μάιος 07, 2010, 03:10:35 μμ »
Δεν ξέρω για την Αθήνα αλλά εγώ περασα Θεσ/νικη στο μτπχ. χωρίς δυο ξένες γλώσσες, αξιοπρεπή βαθμό πτυχίου, καλή επίδοση στις εξετάσεις και χωρίς Μπάρμπα...ας μην απογοητεύουμε τους συναδέλφους...VIOLA ψαξτο και μην απογοητεύεσαι...δεν είναι όλα μαύρα...(μιλάω πάντα από την δική μου εμπειρία και όχι από αυτά που ακούω)...vasogr αυτά που καταθέτεις είναι προσωπικό βίωμα; αν ναι, είναι τραγικά και κρίμα που σου έτυχε κάτι τέτοιο...

συμφωνώ!
ας το ξεπεράσουμε πια αυτό το πράγμα σ'αυτή τη χώρα!
έχεις μπάρμπα...
σαφώς και πολλοί μπαρμπάδες μας έφτασαν σ'αυτο το χάλι σήμερα!
αλλά δεν είναι πάντα έτσι!
προχώρα καλή μου!μια χαρά!

Αποσυνδεδεμένος domenica

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1170
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 03
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά στην Ειδική Αγωγή
« Απάντηση #162 στις: Μάιος 19, 2010, 08:42:40 πμ »
Ίσως να ενδιαφέρει κάποιους :

Το Τμήμα Εκπαιδευτικής και Κοινωνικής Πολιτικής του Πανεπιστημίου Μακεδονίας ανακοινώνει την προκήρυξη του Προγράμματος Μεταπτυχιακών Σπουδών (ΠΜΣ) για το ακαδημαϊκό έτος 2010-2011 με τις εξής κατευθύνσεις: α) Συνεχιζόμενη Εκπαίδευση και β) Ειδική Αγωγή.

Ο αριθμός των εισακτέων φοιτητών στο ΠΜΣ ορίζεται κατ’ ανώτατο όριο σε 30 κατ’ έτος (15 ανά κατεύθυνση). Η εξεταστέα ύλη είναι αναρτημένη στην ιστοσελίδα του ΠΜΣ. Τυχόν αλλαγές θα ανακοινωθούν μέσα στο προσεχές διάστημα. Οι εισαγωγικές εξετάσεις του Μεταπτυχιακού Προγράμματος Σπουδών θα πραγματοποιηθούν το διάστημα από 1-10 Σεπτεμβρίου 2010.

Οι αιτήσεις (από τις 15 Ιουνίου 2010 μέχρι και τις 15 Ιουλίου 2010) θα γίνονται δεκτές στη Γραμματεία του Προγράμματος Μεταπτυχιακών Σπουδών του Τμήματος Εκπαιδευτικής και Κοινωνικής Πολιτικής του Πανεπιστημίου Μακεδονίας: Εγνατία 156, 54006, ημιόροφος, απέναντι από την βιβλιοθήκη, τηλέφωνο 2310-891348 τις εξής ώρες και μέρες: Δευτέρα-Τετάρτη: 10:00 - 12:00 και Τρίτη - Πέμπτη - Παρασκευή: 11:00-13:00.
 
Για περισσότερες πληροφορίες σχετικά με την προτεινόμενη ύλη και βιβλιογραφία των εισαγωγικών εξετάσεων, μπορείτε να απευθυνθείτε στη Γραμματεία ή να επισκεφθείτε την ιστοσελίδα του Πανεπιστημίου Μακεδονίας (www.uom.gr), όπου υπάρχει σύνδεσμος για Πρόγραμμα Μεταπτυχιακών Σπουδών του Τμήματος ΕΚΠ.

http://www.uom.gr/index.php?tmima=213&categorymenu=3
" ο κόσμος μόνο όταν τον μοιράζεσαι υπάρχει "
   Τάσος Λειβαδίτης

Αποσυνδεδεμένος VIOLA

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 45
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά στην Ειδική Αγωγή
« Απάντηση #163 στις: Μάιος 19, 2010, 08:20:43 μμ »
Καλό είναι αλλά εμείς που μένουμε Αθήνα τι να κάνουμε? Καλό θα ήταν αν γίνεται εξ αποστάσεως

Αποσυνδεδεμένος VIOLA

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 45
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά στην Ειδική Αγωγή
« Απάντηση #164 στις: Ιούνιος 08, 2010, 04:06:39 μμ »
Γνωρίζει κάτι καποιος για το μεταπτυχιακο ειδικης αγωγής που διοργανώνει το τμήμα προσχολικής αγωγής Αθήνας. Έχω ακούσει ότι θέλει επαγγελματική εμπειριά σε παιδιά με ειδικές ανάγκες. Πόσες πιθανότητες έχεις να σε παρουν δεδομένου ότι δεν έχει γραπτές εξετάσεις?

Αποσυνδεδεμένος gmork

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 663
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά στην Ειδική Αγωγή
« Απάντηση #165 στις: Ιούνιος 08, 2010, 11:54:48 μμ »
Απ' ότι έχω ακούσει είναι λίγο δύσκολο να μπει κάποιος στο μεταπτυχιακό ΕΑ στο τμήμα προσχολικής αγωγής επειδή ακριβώς δεν υπάρχει η γραπτή δοκιμασία.Νομίζω ότι περνάς από συνέντευξη και ενδεχομένως συνυπολογίζεται η προϋπηρεσία του υποψηφίου στην ειδική εκπαίδευση. Γιατί δεν κοιτάζεις στο μεταπτυχιακό ΕΑ στο Παιδαγωγικό Αθηνών?Δίνεις γραπτές εξετάσεις, θέλουν πιστοποιημένη γνώση Αγγλικής ή Γαλλικής, αν θυμάμαι καλά, εργασίες, τυχόν δημοσιεύσεις ή εισηγήσεις σε συνέδρια και στο τέλος περνάς από συνέντευξη, όπου είθισται να ρωτούν σχετικά με την ύλη και δεν επικεντρώνονται σε γενική κουβέντα (μπορείς να τα δεις στην προκήρυξη που βγαίνει κάθε Μάιο).Οι εξετάσεις είναι κάθε Σεπτέμβρη αλλά δε νομίζω να γίνουν φέτος δίότι έγιναν το 2009 (προκήρυξη βγαίνει κάθε 2 χρόναι, ενα τηλ. όμως στη σχολή θα σε διαφωτίσει).Δε σημαίνει ότι όλα 'ειναι αξιοκρατικά όταν υπάρχει η γραπτή δοκιμασία -άμα θέλουν να πάρουν τους δικούς τους το κάνουν και το καταλαβάινεις στην πορεία-αλλά μόνο συνέντευξη, προσωπικά μου φαίνεται λίγο για να διαλέξουν τους φοιτητές τους. Ελπίζω να βοήθησα VIOLA...

Αποσυνδεδεμένος gmork

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 663
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά στην Ειδική Αγωγή
« Απάντηση #166 στις: Ιούνιος 09, 2010, 12:28:04 πμ »
http://web.cc.uoa.gr/ptde/pdf/yli_metpt_10/prok-ptde%20.doc

VIOLA στην παραπάνω διεύθυνση υπάρχει η πρόσκληση ενδιαφέροντος για μεταπτυχιακές σπουδές για 2010-2011 στο ΠΤΔΕ.Δυστυχώς δε βλέπω κάτι για ΕΑ φέτος. Επμένως ισχύει αυτό που σου είπα παραπάνω. Οι προϋποθέσεις συμμετοχής και τα διακιολογητικά ωστόσο ισχύουν για όλα τα μάστερ στο ΠΤΔΕ και θα πάρεις μια ιδέα. Εννοείται ότι αλλάζουν τα υπό εξέταση μαθήματα... :)

Αποσυνδεδεμένος VIOLA

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 45
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά στην Ειδική Αγωγή
« Απάντηση #167 στις: Ιούνιος 09, 2010, 08:23:29 πμ »
Σ' ευχαριστω πολυ

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32329
  • Τελευταία: kblala
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1162169
  • Σύνολο θεμάτων: 19242
  • Σε σύνδεση σήμερα: 803
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 12
Επισκέπτες: 789
Σύνολο: 801

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.119 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.