*

Αποστολέας Θέμα: Ποινές μαθητών  (Αναγνώστηκε 26528 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος portokali

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2425
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ποινές μαθητών
« Απάντηση #28 στις: Ιανουάριος 29, 2016, 07:27:20 μμ »
πάντως σε άλλο σχολείο παρόμοιο περιστατικό αντιμετωπίστηκε ως εξής: ο διευθυντής ζήτησε από τον καθηγητή να προτείνει ποινή: πρότεινε διήμερη αποβολή η οποία ανακοινώθηκε πως θα επιβαλλόταν σε όλους τους μαθητές της τάξης με ρυθμό 2 μαθητές κάθε μέρα Τελικά ο δράστης ομολόγησε για να μην τους πάρει στο λαιμό του....απλά πράγματα....

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Ποινές μαθητών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 15:00:09 »

Αποσυνδεδεμένος kinegiros

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3567
    • Προφίλ
Ποινές μαθητών
« Απάντηση #29 στις: Ιανουάριος 29, 2016, 07:35:46 μμ »
Αυτό ήταν μπλόφα, αν οι μαθητές ήξεραν νομοθεσία δεν θα το έτρωγαν. Δεν μπορεί να δώσει αποβολή ομαδική και σίγουρα δεν μπορεί να αποβάλει χωρίς μαρτυρία ότι κάποιος το έκανε. Μια αναφορά από γονέα και θα τρέχανε. Οπότε ήταν μια καθαρή μπλόφα η οποία όταν δεν πιάσει θα χάσουν οποιαδήποτε αξιοπιστία έχουν στους μαθητές. Οπότε ο πρώτος διευθυντής το χειρίστηκε πολύ καλά.

Αποσυνδεδεμένος niteulf

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 715
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ποινές μαθητών
« Απάντηση #30 στις: Ιανουάριος 29, 2016, 10:49:28 μμ »
οι μαθητές δεν πρόδωσαν τον συμμαθητή τους και το σχολείο δεν έμαθε ποιος το έκανε. Ένα σχολείο ανίκανο να βρεί τον δράστη μιας παραβατικής συμπεριφοράς....

Πώς θα μπορούσε να το χειριστεί δαιφορετικά ο διευθυντής? Καμία πρόταση?

Έχω προσωπική εμπειρία όπου ο διευθυντής δήλωσε ότι αν δεν βγει ο δράστης, το σχολείο δεν θα πάει εκδρομή.
Αν βγει όμως δεν θα τιμωρηθεί....
Όταν αποκλαύφθηκε ο δράστης βέβαια, ο διευθυντής επιχείρησε να τον τιμωρήσει, μέχρι που έκαναν αποχή οι μαθητές και απέσυρε την τιμωρία....

Δεν νομίζω ότι έπραξε το καλύτερο, ο εν λόγω διευθυντής.

Αποσυνδεδεμένος joannabear

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 359
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Ποινές μαθητών
« Απάντηση #31 στις: Ιανουάριος 29, 2016, 11:07:04 μμ »
Πώς θα μπορούσε να το χειριστεί δαιφορετικά ο διευθυντής? Καμία πρόταση?

Έχω προσωπική εμπειρία όπου ο διευθυντής δήλωσε ότι αν δεν βγει ο δράστης, το σχολείο δεν θα πάει εκδρομή.
Αν βγει όμως δεν θα τιμωρηθεί....
Όταν αποκλαύφθηκε ο δράστης βέβαια, ο διευθυντής επιχείρησε να τον τιμωρήσει, μέχρι που έκαναν αποχή οι μαθητές και απέσυρε την τιμωρία....

Δεν νομίζω ότι έπραξε το καλύτερο, ο εν λόγω διευθυντής.
Έχω κι εγώ παρόμοια εμπειρία και μάλιστα πρόσφατη. Στο Λύκειό μας έβαλαν κάποιοι φωτιά εντός του χώρου του σχολείου (κάηκαν διάφορα, χώρια που κινδυνέψαμε όλοι από τον καπνό).
Μπαίνει λοιπόν ο Λυκειάρχης σε όλα τα τμήματα και τους λέει να βρουν ποιος ή ποιοι το έκαναν, να βγει μπροστά ο ένοχος κατόπιν και να το ομολογήσει και ο ίδιος, έχοντας στον νου του ότι θα πάρει τριήμερη αποβολή (ΕΑΝ το ομολογούσε).

Εάν ΔΕΝ το ομολογούσε, η τιμωρία όταν τον έβρισκαν (πράγμα που ήταν θέμα χρόνου), θα ήταν πολύ χειρότερη, μάλιστα θα ετίθετο θέμα για αλλαγή σχολικού περιβάλλοντος ΣΥΝ το ότι ΔΕΝ ΘΑ ΠΗΓΑΙΝΑΝ ΕΚΔΡΟΜΗ.

Κάναμε σύλλογο, καλέσαμε τους προέδρους των τμημάτων και του δεκαπενταμελούς, οι οποίοι και δεσμεύτηκαν ότι θα αποκαλύψουν τον ένοχο.
Σε χρόνο dt ο ένοχος εντοπίστηκε, το ομολόγησε ενώπιον του Λυκειάρχη, δέχτηκε την τριήμερη αποβολή και έτσι τελικά λύθηκε το ζήτημα. Επίσης ο ένοχος δεσμεύτηκε να αγοράσει όσα αντικείμενα κάηκαν από τη φωτιά που προκάλεσε, καθώς και να βάψει όλους τους τοίχους σε εκείνο το σημείο (με δικά του έξοδα, εννοείται). Όπερ και εγένετο.
Και ξαφνικά ανοίγουν τα μάτια σου. Και βλέπεις καθαρά. Και είσαι ελεύθερος.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ποινές μαθητών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 15:00:09 »

Αποσυνδεδεμένος niteulf

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 715
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ποινές μαθητών
« Απάντηση #32 στις: Ιανουάριος 29, 2016, 11:27:53 μμ »
Έχω κι εγώ παρόμοια εμπειρία και μάλιστα πρόσφατη. Στο Λύκειό μας έβαλαν κάποιοι φωτιά εντός του χώρου του σχολείου (κάηκαν διάφορα, χώρια που κινδυνέψαμε όλοι από τον καπνό).
Μπαίνει λοιπόν ο Λυκειάρχης σε όλα τα τμήματα και τους λέει να βρουν ποιος ή ποιοι το έκαναν, να βγει μπροστά ο ένοχος κατόπιν και να το ομολογήσει και ο ίδιος, έχοντας στον νου του ότι θα πάρει τριήμερη αποβολή (ΕΑΝ το ομολογούσε).

Εάν ΔΕΝ το ομολογούσε, η τιμωρία όταν τον έβρισκαν (πράγμα που ήταν θέμα χρόνου), θα ήταν πολύ χειρότερη, μάλιστα θα ετίθετο θέμα για αλλαγή σχολικού περιβάλλοντος ΣΥΝ το ότι ΔΕΝ ΘΑ ΠΗΓΑΙΝΑΝ ΕΚΔΡΟΜΗ.

Κάναμε σύλλογο, καλέσαμε τους προέδρους των τμημάτων και του δεκαπενταμελούς, οι οποίοι και δεσμεύτηκαν ότι θα αποκαλύψουν τον ένοχο.
Σε χρόνο dt ο ένοχος εντοπίστηκε, το ομολόγησε ενώπιον του Λυκειάρχη, δέχτηκε την τριήμερη αποβολή και έτσι τελικά λύθηκε το ζήτημα. Επίσης ο ένοχος δεσμεύτηκε να αγοράσει όσα αντικείμενα κάηκαν από τη φωτιά που προκάλεσε, καθώς και να βάψει όλους τους τοίχους σε εκείνο το σημείο (με δικά του έξοδα, εννοείται). Όπερ και εγένετο.

Όντως δραστικός τρόπος!

Αποσυνδεδεμένος joannabear

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 359
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Ποινές μαθητών
« Απάντηση #33 στις: Ιανουάριος 29, 2016, 11:49:23 μμ »
Xεχε! Αμ τι!  8)
Και ξαφνικά ανοίγουν τα μάτια σου. Και βλέπεις καθαρά. Και είσαι ελεύθερος.

Αποσυνδεδεμένος greedo

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3580
  • Φύλο: Άντρας
  • Han shot first...
    • Προφίλ
Απ: Ποινές μαθητών
« Απάντηση #34 στις: Ιανουάριος 30, 2016, 12:29:14 πμ »
Πολύ πετυχημένη αντιμετώπιση!!  ;)
  

Αποσυνδεδεμένος joannabear

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 359
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Ποινές μαθητών
« Απάντηση #35 στις: Ιανουάριος 30, 2016, 01:16:31 πμ »
Ναι. Εκείνη την ημέρα πραγματικά τον παραδέχτηκα τον διευθυντή.
Και ξαφνικά ανοίγουν τα μάτια σου. Και βλέπεις καθαρά. Και είσαι ελεύθερος.

Αποσυνδεδεμένος jak_13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6831
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάντα με χαμόγελο!!!
    • Προφίλ
Απ: Ποινές μαθητών
« Απάντηση #36 στις: Ιανουάριος 30, 2016, 02:30:45 πμ »
Ναι. Εκείνη την ημέρα πραγματικά τον παραδέχτηκα τον διευθυντή.

Μόνο εκείνη την ημέρα μάλλον ε;
Έμαθα πως ο άνθρωπος δικαιούται να κοιτά τον άλλον από ψηλά
μόνο όταν πρέπει να τον βοηθήσει να σηκωθεί!

Gabriel Garcia Marquez

Αποσυνδεδεμένος joannabear

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 359
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Ποινές μαθητών
« Απάντηση #37 στις: Ιανουάριος 30, 2016, 02:36:22 πμ »
Μόνο εκείνη την ημέρα μάλλον ε;
Δυστυχώς ναι!   ::)  :-X  :-\
Και ξαφνικά ανοίγουν τα μάτια σου. Και βλέπεις καθαρά. Και είσαι ελεύθερος.

Αποσυνδεδεμένος killbill

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3500
  • Φύλο: Άντρας
  • Αν θες να μάθεις κάτι τότε δίδαξέ το
    • Προφίλ
Απ: Ποινές μαθητών
« Απάντηση #38 στις: Φεβρουάριος 15, 2016, 07:04:01 μμ »
Η κοπάνα μαθητή από το μάθημα τιμωρείται; Για παράδειγμα δεν μπαίνει ο μαθητής κάποια ενδιάμεση ώρα στο μάθημα, ή την κοπανάει τις 2 τελευταίες. Πρέπει να τιμωρηθεί;
Από την άλλη μεριά υπάρχουν από τον νόμο και οι αδικαιολόγητες απουσίες. Σου λέει ο μαθητής δικαιούμαι να κάνω 50 αδικαιολόγητες άρα δικαίωμά μου να την κοπανήσω αν δεν θέλω να μπω στο μάθημα. Ποιός έχει δίκιο;

Αποσυνδεδεμένος portokali

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2425
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ποινές μαθητών
« Απάντηση #39 στις: Φεβρουάριος 15, 2016, 07:35:32 μμ »
ελληνικό φρούτο οι αδικαιολόγητες απουσίες...νομιμοποίηση της λούφας

Αποσυνδεδεμένος kinegiros

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3567
    • Προφίλ
Απ: Ποινές μαθητών
« Απάντηση #40 στις: Φεβρουάριος 15, 2016, 09:15:21 μμ »
Η κοπάνα μαθητή από το μάθημα τιμωρείται; Για παράδειγμα δεν μπαίνει ο μαθητής κάποια ενδιάμεση ώρα στο μάθημα, ή την κοπανάει τις 2 τελευταίες. Πρέπει να τιμωρηθεί;
Από την άλλη μεριά υπάρχουν από τον νόμο και οι αδικαιολόγητες απουσίες. Σου λέει ο μαθητής δικαιούμαι να κάνω 50 αδικαιολόγητες άρα δικαίωμά μου να την κοπανήσω αν δεν θέλω να μπω στο μάθημα. Ποιός έχει δίκιο;

δεν είναι πειθαρχικό παράπτωμα η "κοπάνα", είναι εκτός τάξης και παίρνει απουσία και εκεί τελειώνει... από εκεί και πέρα ας ενημερώσει ο υπεύθυνος της τάξης την οικογένεια του για να δουν τι συμβαίνει με το παιδί

Αποσυνδεδεμένος biov

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 522
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ποινές μαθητών
« Απάντηση #41 στις: Φεβρουάριος 15, 2016, 10:53:43 μμ »
Η κοπάνα μαθητή από το μάθημα τιμωρείται; Για παράδειγμα δεν μπαίνει ο μαθητής κάποια ενδιάμεση ώρα στο μάθημα, ή την κοπανάει τις 2 τελευταίες. Πρέπει να τιμωρηθεί;
Από την άλλη μεριά υπάρχουν από τον νόμο και οι αδικαιολόγητες απουσίες. Σου λέει ο μαθητής δικαιούμαι να κάνω 50 αδικαιολόγητες άρα δικαίωμά μου να την κοπανήσω αν δεν θέλω να μπω στο μάθημα. Ποιός έχει δίκιο;

Συναδελφε, μπορει να δικαιουται 50 αδικαιολογητες απουσιες, αλλα δεν δικαιουται να σηκωθει να φυγει χωρις αδεια απο το σχολειο, ουτε να μην μπει σ'ενα μαθημα καποια ενδιαμεση ωρα!!! Αλλιως το σχολειο θα γινοταν ενα μπαχαλο. Οι αδικαιολογητες απουσιες υπαρχουν γι'αλλους λογους, π.χ. αν χασει το λεωφορειο, αν καθυστερησει να προσελθει στο μαθημα κι ο διδασκων κλεισει την πορτα, κλπ.

Σε σχολειο που ημουν, μαθητης που δεν μπηκε σε μαθημα ενδιαμεσα (ηθελε να γλυτωσει διαγωνισμα!) πηρε ημερησια αποβολη και τμημα που την κοπανησε την τελευταια ωρα πηρε παλι ημερησια, οχι σαν τμημα που θα ηταν ομαδικη τιμωρια και δεν επιτρεπεται, αλλα ο καθενας τους ξεχωριστα. (δηλ. δεν ειχε αποβληθει ολο το τμημα την ιδια μερα, αλλα καθε μερα ορισμενοι μαθητες μεχρι να τελειωσει ο καταλογος)

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32309
  • Τελευταία: emnik
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160939
  • Σύνολο θεμάτων: 19225
  • Σε σύνδεση σήμερα: 872
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 21
Επισκέπτες: 539
Σύνολο: 560

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.095 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.