*

Αποστολέας Θέμα: Πιθανότητα για φέτος?  (Αναγνώστηκε 21963 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος npanag

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 339
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Πιθανότητα για φέτος?
« Απάντηση #84 στις: Ιούλιος 10, 2009, 09:43:29 πμ »
Στον πίνακά μου το 24μηνο είναι 217 άτομα. Δεν είχα δυνατότητα να ελέγξω ποιά άτομα με 24 μόρια και πάνω είχαν επιτυχία ΑΣΕΠ, οπότε υπέθεσα ότι τα άτομα που είχαν προϋπηρεσία από το 1999  και μετά (στις πέρα δεξιά στήλες του ενιαίου πίνακα), πρώτη χρονιά αναπληρωτών μέσω ΑΣΕΠ (που ξεκίνησε το Νοέμβρη του 1998), την είχαν αυτή την προϋπηρεσία μέσω ΑΣΕΠ. Αυτός ο υπολογισμός βεβαίως δεν είναι απολύτως ακριβής, αλλά είναι κάπου κοντά, γιατί τα άτομα με προϋπηρεσία εκτός ΑΣΕΠ είναι πια διορισμένα. Τα ξεμπέρδεψε το υπουργείο γύρω στο 2004-2005 με τις πρώτες εφαρμογές του 30μηνου.

Τα μόρια πραγματικής προϋπηρεσίας που έχω υπολογίσει νομίζω είναι ακριβή. Με βοήθησε σε αυτό η alexel που μου διευκρίνησε που να εντοπίσω τα μόρια δυσπρόσιτων στον ενιαίο πίνακα. Την πραγματική προϋπηρεσία έως και 2007-2008 την πήρα από τον ενιαίο πίνακα αφαιρώντας τα έως τότε μόρια δυσπρόσιτων. Την πραγματική προϋπηρεσία του 2008-2009 την πήρα από τις λίστες αναπληρωτών του υπουργείου, καταγράφοντας την πρώτη ημέρα ανάληψης υπηρεσίας και υπλογίζοντας τα μόρια έως Ιούνη του 2009. Αρα, οι λίστες του 30μηνου, 24μηνου και 40% έχουν πιστεύω μια καλή αξιοπιστία (με τη μικρή αμφιβολία για το 24μηνο, όπου το υπουργείο μιλάει για 210 άτομα και γω υπολογίζω 217).

Την αρίθμηση αναπληρωτών την έκανα εξαιρώντας όλους τους διοριστέους, αλλά συμπεριλαμβάνοντας τους διοριστέους ΑΣΕΠ 2ης χρονιάς, που φέτος θα είναι βέβαια αναπληρωτές.

Τους διπλοδιοριστέους τους βγάζω 22, 23 άτομα. Μου κάνει και μένα εντύπωση. Περίμενα παραπάνω άτομα όπως τις προηγούμενες χρονιές. Θα δούμε όταν βγει ο επίσημος πίνακας.

Τί να πω ρε παιδιά; Μπροστά στο άγχος σας και την αγωνία σας ειλικρινά αισθάνομαι αμηχανία. Προσπαθώ να βρω αν έχω κάνει άλλα λάθη, αλλά εκεί χρειάζομαι και τη δική σας βοήθεια. Εύχομαι πραγματικά να έχω κάνει λάθη και οι ενδιαφερόμενοι/ες να δουλέψετε. Θα έχετε μάλιστα και κάθε δικαίωμα να με βρίσετε, και γω θα το έχω πάρει τότε απόφαση να μην ξανακάνω τέτοιου είδους μεγαλεπήβολα εγχειρήματα, που κρύβουν από πίσω τόση αγωνία και τόσο άγχος για το μέλλον.





« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 10, 2009, 01:05:59 μμ από npanag »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Πιθανότητα για φέτος?
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 07:13:16 »

Αποσυνδεδεμένος julie21

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 131
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Πιθανότητα για φέτος?
« Απάντηση #85 στις: Ιούλιος 10, 2009, 10:20:57 πμ »
Συγχαρητήρια για τη δουλειά σου!!! Αφιέρωσες τόσο χρόνο για αυτόν τον πίνακα ενώ θα έχεις και άλλες δουλειές να κάνεις. Ότι και να πω είναι λίγο για αυτή σου την προσπάθεια.. Σ ευχαριστώ πάρα πολύ, να είσαι καλά και καλό καλοκαίρι

Αποσυνδεδεμένος TESY

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 299
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Πιθανότητα για φέτος?
« Απάντηση #86 στις: Ιούλιος 10, 2009, 10:50:34 πμ »
Πράγματι npanag ο πίνακά σου φαίνεται πολύ προσεγμένος οπότε αν και πολλούς τους στενοχωρεί (μεταξύ των οποίων και μένα) η σειρά που έχουν, πιστεύω πως δεν θα έχει μεγαλη διαφορά με αυτόν του υπουργείου. Πάντως σε ευχαριστούμε πολύ γιατί μια ιδέα πήραμε και μας προσγείωσε οπότε δεν θα μας έρθει απότομα ο κανονικός πίνακας όταν αυτός αναρτηθεί  :-\

Αποσυνδεδεμένος alexel

  • Moderator
  • Έμπειρο μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 656
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ60 Νηπιαγωγός
    • Προφίλ
Απ: Πιθανότητα για φέτος?
« Απάντηση #87 στις: Ιούλιος 10, 2009, 05:01:41 μμ »
Εγώ πάντως τέτοια ολοκληρωμένη δουλειά δεν έχω δει ποτέ στο παρελθόν και από κανέναν.
Και το εννοώ απόλυτα.Τί άλλο να κάνει ο άνθρωπος?
Μας  έχει αριθμήσει συνολικά.Έβγαλε το 24μηνο.Έβγαλε το 40% Έχει στήλη με τους διοριστέους ΑΣΕΠ πρώτης και δεύτερης χρονιάς.Έχει ξεχωριστή στήλη τους διπλοδιοριστέους,αυτό μόλις πριν λίγες ώρες το είδα.Έχει άλλη στήλη χωρίς τους διοριστέους 24μηνο,40%,ΑΣΕΠ Α για να δουν όλοι τη σειρά τους στον επικείμενο ενιαίο πίνακα αναπληρωτών,μετά τους φετινούς διορισμούς.
Τί άλλο να κάνει δηλαδή?ΚΑι πόσο πιο ξεκάθαρα να μας τα γράψει?
Εγώ έχω μείνει άφωνη με τη δουλειά που έριξε.
Και πάλι ΜΠΡΑΒΟ npanag.

Τώρα αν κάποιος δε θέλει να καταλάβει ή εθελοτυφλεί είναι άλλου παππά ευαγγέλιο.
Σεβαστό και αυτό.
-Τα παιδιά δεν μαθαίνουν από τα παραμύθια πως υπάρχουν δράκοι.Από τα παραμύθια μαθαίνουν πως οι δράκοι μπορούν να νικηθούν. Σκωτ Φιτζέραλντ.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Πιθανότητα για φέτος?
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 07:13:16 »

Αποσυνδεδεμένος alexel

  • Moderator
  • Έμπειρο μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 656
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ60 Νηπιαγωγός
    • Προφίλ
Απ: Πιθανότητα για φέτος?
« Απάντηση #88 στις: Ιούλιος 10, 2009, 05:09:16 μμ »
Λοιπον... ξανακοίταξα τον πίνακα και διοριστέοι ΑΣΕΠ που έχουν 24μηνο ή 30μηνο ή διορίζονται με το 40% είναι 22 άτομα.Καλό νέο αυτό!
Ερώτηση: npanag μήπως μπορείς να μου πεις αν σε αυτούς έχεις υπολογίσει και την υπηρεσία του 2009
Την έχει υπολογίσει.
Επίσης αυτοί που θα διοριστούν με ΑΣΕΠ τη 2η χρονιά και παράλληλα θα έχουν συμπληρώσει και επιπλέον μόρια από φετινές αναπληρώσεις θα ενταχθούν του χρόνου στους πίνακες 24μηνων ή 30μηνων? Αν είναι έτσι τότε θα φύγουν και του χρόνου αρκετοί...
Έχεις απόλυτο δίκιο.Αυτό δεν το είχα σκεφτεί.Με αυτά τα δεδομένα πιστεύω ότι έχεις πολλές πιθανότητες για του χρόνου.Cross your fingers!  :)  ;)
-Τα παιδιά δεν μαθαίνουν από τα παραμύθια πως υπάρχουν δράκοι.Από τα παραμύθια μαθαίνουν πως οι δράκοι μπορούν να νικηθούν. Σκωτ Φιτζέραλντ.

Αποσυνδεδεμένος Mafalda2

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 99
  • BASTA! και Βάστα καρδιά μου!!!!
    • Προφίλ
Απ: Πιθανότητα για φέτος?
« Απάντηση #89 στις: Ιούλιος 13, 2009, 10:03:04 πμ »
Παράθεση
Τί να πω ρε παιδιά; Μπροστά στο άγχος σας και την αγωνία σας ειλικρινά αισθάνομαι αμηχανία. Προσπαθώ να βρω αν έχω κάνει άλλα λάθη, αλλά εκεί χρειάζομαι και τη δική σας βοήθεια. Εύχομαι πραγματικά να έχω κάνει λάθη και οι ενδιαφερόμενοι/ες να δουλέψετε. Θα έχετε μάλιστα και κάθε δικαίωμα να με βρίσετε, και γω θα το έχω πάρει τότε απόφαση να μην ξανακάνω τέτοιου είδους μεγαλεπήβολα εγχειρήματα, που κρύβουν από πίσω τόση αγωνία και τόσο άγχος για το μέλλον.
Παράθεση


Npanag πολλά μπράβο για τη δουλειά σου. Ας περάσουμε και μην αγχώνεσαι, θα σε κεράσουμε δε θα σε βρίσουμε... Έτσι και αλλιώς είναι καλύτερο να περιμένεις τα χειρότερα και να σου έρχονται τα καλύτερα... Οπότε καλά κάνεις και μας προσγειώνεις...
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 13, 2009, 10:16:26 πμ από Mafalda2 »
I never teach my pupils. I only attempt to provide the conditions in which they can learn. - Albert Einstein

Αποσυνδεδεμένος Mafalda2

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 99
  • BASTA! και Βάστα καρδιά μου!!!!
    • Προφίλ
Απ: Πιθανότητα για φέτος?
« Απάντηση #90 στις: Ιούλιος 13, 2009, 10:20:16 πμ »
Μόλις διάβασα στα ΝΕΑ ότι προετοιμάζεται "εφάπαξ αύξηση κατά 5 έτη στα όρια ηλικίας συνταξιοδότησης γυναικών στο Δημόσιο". Μέχρι τον επόμενο μήνα που υποβάλλονται οι αιτήσεις των εκπαιδευτικών για συνταξιοδότηση πιστεύω ότι θα φύγουν πολλοί . :-\ Δεν περίμενα ποτέ ότι η αύξηση των ορίων συνταξιοδότησης θα με έκανε να χαίρομαι  :-\ Sorry για όσους θίγονται αλλά εύχομαι να είμα και εγώ μέσα σε αυτούς  :(  :(   :(
I never teach my pupils. I only attempt to provide the conditions in which they can learn. - Albert Einstein

Αποσυνδεδεμένος mrsour

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 267
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Πιθανότητα για φέτος?
« Απάντηση #91 στις: Ιούλιος 13, 2009, 02:09:49 μμ »
Μόλις διάβασα στα ΝΕΑ ότι προετοιμάζεται "εφάπαξ αύξηση κατά 5 έτη στα όρια ηλικίας συνταξιοδότησης γυναικών στο Δημόσιο". Μέχρι τον επόμενο μήνα που υποβάλλονται οι αιτήσεις των εκπαιδευτικών για συνταξιοδότηση πιστεύω ότι θα φύγουν πολλοί . :-\ Δεν περίμενα ποτέ ότι η αύξηση των ορίων συνταξιοδότησης θα με έκανε να χαίρομαι  :-\ Sorry για όσους θίγονται αλλά εύχομαι να είμα και εγώ μέσα σε αυτούς  :(  :(   :(
νομίζω πως αυτή η αύξηση δεν θα επηρεάσει τις γυναίκες που είναι ήδη μέσα.. Τουλάχιστον μια δική μου συγγενής νηπιαγωγός, μου είπε πως αυτή δεν την αγγίζει αυτό το μέτρο.. Αυτό θα αγγίξει μόνο εμάς τους νέους.. οπότε μάλλον να μην περιμένουμε να φύγουν πολλά άτομα

Αποσυνδεδεμένος Termar

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 60
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Πιθανότητα για φέτος?
« Απάντηση #92 στις: Ιούλιος 13, 2009, 07:16:35 μμ »
Καλησπερα, να ρωτήσω, Είμαι στη θέση 649 στο φετινό διαγωνισμό, αν φύγουν περίπου 60-70 με το 40 % ή 24μηνο λογικά θα είμαι στους συμπληρωματικούς διορισμούς. Πότε θα το ξέρω ώστε να κάνω αίτηση διορισμού φέτος ή του χρόνου; Αν γίνουν φέτος αιτήσεις θα γίνουν και τον επόμενο χρόνο;

Αποσυνδεδεμένος apri

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5744
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Dum spiro, spero
    • Προφίλ
Απ: Πιθανότητα για φέτος?
« Απάντηση #93 στις: Ιούλιος 13, 2009, 07:58:01 μμ »
Καλησπερα, να ρωτήσω, Είμαι στη θέση 649 στο φετινό διαγωνισμό, αν φύγουν περίπου 60-70 με το 40 % ή 24μηνο λογικά θα είμαι στους συμπληρωματικούς διορισμούς. Πότε θα το ξέρω ώστε να κάνω αίτηση διορισμού φέτος ή του χρόνου; Αν γίνουν φέτος αιτήσεις θα γίνουν και τον επόμενο χρόνο;

Εφόσον είσαι θέση 649 λογικά θα διοριστείς με τους συμπληρωματικούς διορισμούς του χρόνου.

Φέτος θα καλέσουν από τον πίνακα διοριστέων γύρω στους 300. Θα ξεκινήσουν λοιπόν από το νούμερο 1 και όπου μεσολαβεί ήδη διορισθείς (24μηνίτης ή 40%), θα τον προσπερνούν και θα πηγαίνουν στον επόμενο, μέχρι να συμπληρωθούν τα 300 ονόματα. Αν λ.χ διοριστούν 70 με το 24μηνο και το 40%, θα φτάσουν μέχρι τον αριθμό 370 στον πίνακα διοριστέων.

Του χρόνου θα καλέσουν όσους έχουν περισσέψει από τον πίνακα διοριστέων και στη συνέχεια θα κάνουν συμπληρωματικούς διορισμούς από όσους ακολουθούν στον πίνακα επιτυχόντων του ΑΣΕΠ. Πέρυσι, νομίζω ότι πήραν γύρω στους 100 επιπλέον νηπιαγωγούς.



Μόλις διάβασα στα ΝΕΑ ότι προετοιμάζεται "εφάπαξ αύξηση κατά 5 έτη στα όρια ηλικίας συνταξιοδότησης γυναικών στο Δημόσιο". Μέχρι τον επόμενο μήνα που υποβάλλονται οι αιτήσεις των εκπαιδευτικών για συνταξιοδότηση πιστεύω ότι θα φύγουν πολλοί . :-\ Δεν περίμενα ποτέ ότι η αύξηση των ορίων συνταξιοδότησης θα με έκανε να χαίρομαι  :-\ Sorry για όσους θίγονται αλλά εύχομαι να είμα και εγώ μέσα σε αυτούς  :(  :(   :(

Δεν θέλω να σας το χαλάσω, αλλά τα ίδια λέγαμε και τις δυο προηγούμενες χρονιές που έφυγε κόσμος και κοσμάκης, αλλά οι διορισμοί δεν αυξήθηκαν. Απλώς, συνέπτυξαν τμήματα.... >:(
Μακάρι στο μέλλον να κάνουν κάτι καλύτερο.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 13, 2009, 08:01:35 μμ από apri »
......τα φτερά άπλωσε πλέρια, άκρη ο κόσμος δεν έχει,
είναι πι' όμορφοι οι άγνωστοι πάντα γιαλοί.... (Κ. Χατζόπουλος)

Αποσυνδεδεμένος lena!!!

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 467
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 60
    • Προφίλ
Απ: Πιθανότητα για φέτος?
« Απάντηση #94 στις: Ιούλιος 13, 2009, 08:19:13 μμ »
Δηλαδή apri αυτοι που ειναι στους 600 αλλα και 24μηνο ή 40%, δεν θα διαλεξουν με ποιον τροπο θα διοριστουν, θα τους βαλουν στο 24μηνο υποχρεωτικά?

Αποσυνδεδεμένος apri

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5744
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Dum spiro, spero
    • Προφίλ
Απ: Πιθανότητα για φέτος?
« Απάντηση #95 στις: Ιούλιος 13, 2009, 08:32:59 μμ »
Διαλέγουν. Επειδή όμως καλούν πρώτα τους 24μηνίτες, μετά τους 40% και τελευταίους τους ΑΣΕΠίτες, οι περισσότεροι επιλέγουν να διοριστούν ανάλογα με το ποια κατηγορία καλείται πρώτη, για να πετύχουν καλύτερη θέση. Αν δηλαδή κάποιος είναι 24μηνίτης και διοριστέος του ΑΣΕΠ, για ποιον λόγο να περιμένει να διοριστεί στο τέλος με τους ΑΣΕΠιτες σε όποιες θέσεις έχουν απομείνει;
......τα φτερά άπλωσε πλέρια, άκρη ο κόσμος δεν έχει,
είναι πι' όμορφοι οι άγνωστοι πάντα γιαλοί.... (Κ. Χατζόπουλος)

Αποσυνδεδεμένος lena!!!

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 467
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 60
    • Προφίλ
Απ: Πιθανότητα για φέτος?
« Απάντηση #96 στις: Ιούλιος 13, 2009, 08:43:25 μμ »
Σωστα!!!
Αυτή τη λεπτομέρεια δεν την ήξερα!!

Αποσυνδεδεμένος Maria GrBl

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 171
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Πιθανότητα για φέτος?
« Απάντηση #97 στις: Ιούλιος 17, 2009, 01:45:33 μμ »
Πότε περίπου θα βγούν τα αποτελέσματα?
Η ελπίδα πεθαίνει πάντα τελευταία!!!!

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32329
  • Τελευταία: kblala
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1162164
  • Σύνολο θεμάτων: 19242
  • Σε σύνδεση σήμερα: 735
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 4
Επισκέπτες: 753
Σύνολο: 757

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.09 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.