*

Αποστολέας Θέμα: υπάρχει τέλος στις μετακομίσεις;  (Αναγνώστηκε 3826 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος sofoula2005

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 25
    • Προφίλ
υπάρχει τέλος στις μετακομίσεις;
« στις: Ιούνιος 26, 2009, 08:08:32 μμ »
λίγο πριν τις αποσπάσεις και μετά απο 5 χρόνια περιπλανώμενη ανα την Ελλάδα αναρωτιόμουν αν και εσείς νιώθετε καποιου είδους κούραση από όλη αυτή τη διαδικασία..και δεν εννοώ βεβαια το σχολείο και ό,τι συμπαριλαμβάνεται στην εργασία μας αλλά όλα τα υπόλοιπα...μια συνεχή διαδρομή με μια βαλίτσα στο χέρι, μετακομίσεις, καινούργια πρόσωπα,σχολεία, συνάδελφοι, μαθητές (βασικά μου έχει συμβεί να αλλάξω τόπο και σχολείο κάθε χρόνο) φυσικά αν δεν "κάτσει" καλη παρέα...μοναξιά...οπότε μια προσπάθεια για προσαρμογή συνέχεια φυσικά σε μέρη πολύ μικρότερα απο αυτό που γεννήθηκα και μεγάλωσα...τις πρώτες χρονιές και μονο για την εμπειρία ήταν καλά( προσαρμόζομαι και ευκολα...παναθεμά με)...αλλα τωρα τελευταια ειναι όλο και πιο δυσκολο..και λογω της ειδικοτητας μου δεν βλεπω φως...
ποσα χρονια λειπετε απο το σπιτι σας?? ποσα σε μικρα μερη??μηπως ειμαι υπερβολική??.....απλα σκέψεις που πρεπει να αντιμετωπισω αν δεν παρω αποσπαση ΚΑΙ παλι....
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 10, 2012, 10:16:42 μμ από newseditor »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: υπαρχει τελος???
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 21:32:41 »

Αποσυνδεδεμένος apostolisd

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 463
  • Στρατακης:Λυκουρέντζε μου να σ φιλήσω για ΟΑΕΔίτες
    • Προφίλ
Απ: υπαρχει τελος???
« Απάντηση #1 στις: Ιούνιος 26, 2009, 08:17:22 μμ »
Γεια σου Σοφούλα :)  ξέρω μια παρόμοια περίπτωση με τη δική σου για 6ο έτος στην άλλη άκρη.Κάτι με λογιστική ήταν η ειδικότητά της. Σου εύχομαι φέτος να πάρεις την απόσπαση  :)
Το επίκοτον του προσώπου λίαν παρά φύσιν

Αποσυνδεδεμένος magda

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 930
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση ΠΕ03
    • Προφίλ
Απ: υπαρχει τελος???
« Απάντηση #2 στις: Ιούνιος 26, 2009, 09:20:17 μμ »
Σοφία σου εύχομαι να πας γρήγορα στον τόπο σου γιατί 5 χρόνια είναι ήδη αρκετά.Κι εμένα δεν μου αρέσει η περιπλάνηση,σιχαίνομαι τις μετακομίσεις οπότε παραμένω 3η χρονιά στο αρχικό μου σχολείο(δυσπρόσιτο πολύ μακρινό αλλά με τέλειο δρόμο  :D) Θα μπορούσα να πάρω μετάθεση οριακά κάπου στο νομό Αττικής, αλλά θέλω όλα ή τίποτα.Είμαι που είμαι στο τέρμα της Ελλάδας, ας μείνω λίγο ακόμη να πάω τουλάχιστον στη γειτονιά μου.
Υπάρχουν βέβαια ειδικότητες που θέλουν 80 + μόρια για να πάνε εκεί που θέλουν. Σου έχω λύση, παντρέψου και κάνε γρήγορα 2 παιδάκια  ;D ;D

Αποσυνδεδεμένος leniao

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 310
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: υπαρχει τελος???
« Απάντηση #3 στις: Ιούνιος 26, 2009, 09:32:08 μμ »
 Παρομοίως πριν από 5 χρόνια ξεκίνησα την περιπλάνηση. Με χαρά ανείπωτη.
Επιτέλους είχα διοριστεί και όχι εύκολα.... δικαιώθηκε ο αγώνας μου , ξέρεις ..... ωρομισθίες, αναπληρώσεις από δω και από κει, φροντιστήρια, ΙΕΚ, ΑΣΠΑΙΤΕ, ΑΣΕΠ και εγώ και ο σύζυγος μου και τα παιδιά μαζί!! Τώρα προσπαθούμε να βρεθούμε με το σύζυγό  μου στο ίδιο μέρος. Έτσι ξεκίνησε ο Γολγοθάς των μεταθέσεων και των αποσπάσεων............... Πλησιάζει το τέλος της σχολικής χρονιάς και πρέπει να αποχαιρετίσω τους συναδέλφους μου................ πάλι! .................Το σχολείο, τα παιδιά.......... το τόπο που με φιλοξένησε για μια χρονιά......... τους νέους φίλους...  Πού θα είμαι του χρόνου; Πώς θα ζήσω εγώ και η οικογένεια μου όταν έχω να συντηρήσω τρία σπίτια (ένα του συζύγου, ένα του γιου φοιτητή, και ένα το δικό μου αν γυρίσω πίσω στην οργανική μου) αν δεν πάρω απόσπαση. Όμως αγαπώ τη δουλειά μου και η αλήθεια είναι ότι όταν μπαίνω στη τάξη λέω αξίζει τον κόπο και τις θυσίες γιατί βρίσκομαι εκεί που πάντα ονειρευόμουν να είμαι. Νοιώθω ολοκληρωμένη.
Ας ελπίσουμε ότι αυτό που λένε για αλλαγή της νομοθεσίας σχετικά με τις μεταθέσεις των εκπαιδευτικών να προβλέπει τουλάχιστον να μη χωρίζουν οι οικογένειες και να μπορούν οι σύζυγοι να βρίσκονται στο ίδιο μέρος όπως και οι υπόλοιποι δημόσιοι υπάλληλοι.











Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: υπαρχει τελος???
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 21:32:41 »

Αποσυνδεδεμένος sofoula2005

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 25
    • Προφίλ
Απ: υπαρχει τελος???
« Απάντηση #4 στις: Ιούνιος 26, 2009, 09:34:47 μμ »
Σου έχω λύση, παντρέψου και κάνε γρήγορα 2 παιδάκια.......το εχω σκεφτει και αυτο αλλα απο αποσταση δεν γινονται αυτα τα πραγματα.. ;D..ή μηπως να εμπιστευτω το DNA των ντοπιων???χαχαχχα...τελος παντων...δεν φανταζομουν οτι θα κανω παιδια για τις αναγκες της υπηρεσιας...καπως αλλιως το ειχα σκεφτει... :-\

Αποσυνδεδεμένος soul

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1081
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: υπαρχει τελος???
« Απάντηση #5 στις: Ιούνιος 27, 2009, 01:07:16 πμ »
Ἐνας ''λευκός'' γάμος και 3 ''λευκά'' παιδια μας σώζουν, φίλοι μου!!!
 ;D ;D ;D
“Η ευτυχία δημιουργεί φίλους, Η δυστυχία τους δοκιμάζει”

Αποσυνδεδεμένος apostolisd

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 463
  • Στρατακης:Λυκουρέντζε μου να σ φιλήσω για ΟΑΕΔίτες
    • Προφίλ
Απ: υπαρχει τελος???
« Απάντηση #6 στις: Ιούνιος 27, 2009, 01:13:47 πμ »
leniao : Ας ελπίσουμε ότι αυτό που λένε για αλλαγή της νομοθεσίας σχετικά με τις μεταθέσεις των εκπαιδευτικών


Αναφέρθηκε κάτι τέτοιο για τις μεταθέσεις;
Το επίκοτον του προσώπου λίαν παρά φύσιν

Αποσυνδεδεμένος leniao

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 310
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: υπαρχει τελος???
« Απάντηση #7 στις: Ιούνιος 27, 2009, 09:49:39 πμ »
Δεν κατάλαβα ακριβώς τι ρωτάς. Αν η ερώτηση σου αναφέρεται στην αλλαγή της νομοθεσίας, ναι την προηγούμενη εβδομάδα ανέφερε σχετικά το esos ότι πρόκειται να γίνει αλλαγή στο ΠΔ που αφορά τις μεταθέσεις των εκπαιδευτικών. Ανέφερε επίσης και τα ονόματα όσων θα μετέχουν στη σχετική επιτροπή. Τώρα αν η ερώτηση σου αναφερόταν για το δεύτερο κομμάτι της πρότασης μου, αυτό ήταν μια ευχή δική μου και πολλών άλλων παντρεμένων συναδέλφων. Βλέπεις ενώ για όλες τις άλλες κατηγορίες δημοσίων υπαλλήλων ισχύει ότι οι σύζυγοι μετατίθενται στην ίδια περιοχή, μόνο οι εκπαιδευτικοί εξαιρούνται.

Αποσυνδεδεμένος apostolisd

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 463
  • Στρατακης:Λυκουρέντζε μου να σ φιλήσω για ΟΑΕΔίτες
    • Προφίλ
Απ: υπαρχει τελος???
« Απάντηση #8 στις: Ιούνιος 27, 2009, 01:50:32 μμ »
Ευχαριστώ
Το επίκοτον του προσώπου λίαν παρά φύσιν

Αποσυνδεδεμένος annie74

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 502
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 70
    • Προφίλ
Απ: υπαρχει τελος???
« Απάντηση #9 στις: Ιούνιος 27, 2009, 03:03:23 μμ »
Το να λύσεις το επαγγελματικό σου με οικογενειακό είναι λίγο άκομψο αλλά εκεί μας έχουν καταντήσει κάποιοι...
Προσοχή στις πισώπλατες  μαχαιριές....

Αποσυνδεδεμένος cchatz

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 82
  • ΠΕ07
    • Προφίλ
Απ: υπαρχει τελος???
« Απάντηση #10 στις: Ιούνιος 27, 2009, 10:55:18 μμ »
Το να λύσεις το επαγγελματικό σου με οικογενειακό είναι λίγο άκομψο αλλά εκεί μας έχουν καταντήσει κάποιοι...

Άκομψο είναι επίσης να εύχεσαι να διοριστείς επειδή λατρεύεις αυτήν τη δουλειά και μόλις διοριστείς να βιάζεσαι να κάνεις παιδί για να μην υπηρετήσεις την οργανική σου (Δε το λέω για να προσβάλω κανέναν, απλά όπως και να χει χτυπάει άσχημα)  ;D

Αποσυνδεδεμένος sofoula2005

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 25
    • Προφίλ
Απ: υπαρχει τελος???
« Απάντηση #11 στις: Ιούνιος 28, 2009, 11:51:47 μμ »
συμφωνω απολυτως...και ακομψο ειναι και βεβιασμενο και τελος παντων δεν παθαινεις τιποτα αν πραγματικα πας στην οργανικη σου( δοκιμασμενο...) αλλοι εχουν βισμα και δεν πατανε ποτε...αλλοι ειναι τυχεροι ( και η ειδικοτητα τους δεν απαιτει πολλα μορια για να πανε σπιτια τους ή καπου που να μπορεις να μεινεις ανετα καποια χρονια)....αλλοι με συνεχεις εγκυμοσυνες και αδειες ανατροφης τελικα καταφερνουν το επιθυμητο αποτελεσμα...

το θεμα ειναι αν δεν εχεις βισμα,ουτε τυχη, ουτε θες να κανεις παιδια κατω απο αυτες τις συνθηκες...
υπαρχει λυση??υπαρχει τελος στην περιηγηση ανα την Ελλαδα?
η απλα το παιρνεις αποφαση οτι θα περασεις καποια απο τα καλυτερα χρονια της ζωης σου στην επαρχια μην κανοντας πολλα απο τα πραγματα που πραγματικα θελεις να κανεις?

μετα απο τοσα χρονια πραγματικα εχω αρχισει να σκεφτομαι αν πραγματικα αξιζει η ολη φαση..
και πριν με παρεξηγησετε πραγματικα αγαπω αυτο που κανω και αυτο ειναι που με κραταει πολλες στιγμες..

και για οσους δεν εχουν διοριστει ακομα...μην πυροβολειτε...απλα τα βασανα μας δεν τελειωνουν με το διορισμο οσο και να το βλεπετε ετσι τωρα..απλα σας ευχομαι να μην χρειαστει καποια στιγμη να φτασετε στο σημειο που εχω φτασει εγω και να κανετε τετοιες σκεψεις...

Αποσυνδεδεμένος mpdi

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 103
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: υπαρχει τελος???
« Απάντηση #12 στις: Ιούνιος 29, 2009, 10:40:45 πμ »
Και  εγώ  μια  απο  τα  ίδια  ξκίνησα  αναπληρώτρια  στην  Αλεξάνδρεια  Ημαθείας , μετά  ο  διορισμός  μου  ήταν  στην  Κρήτη  , και  μετά  στην  Δράμα  όπου  και  παραμένω  για  τρίτη  χρονιά  η  διαφορά  μου  είναι  ότι  έγω  οπου  πήγαινα  έπρεπε  να  πέρνω  μαζί  μου  και  τα  δύο  παιδιά  μου  ,κάθε  χρόνο  πηγαίναν  και  σε  διαφορετικό  σχολείο , για  να  πιάσω  Θεσσαλονίκη  πρέπει  να  φτάσω  τα  80 και  μόρια  απο  πού  , και  ο  σύζιγος  ιδιοτ. υπάλληλος  . Απόσπαση  μόνο  με  μέσο  . Όσα  ωραίο  ειναι  το επάγγελμά μας τόσο  ταλαιπορούμαστε . Μαργαρίτα

Αποσυνδεδεμένος Πατρινος

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 29
    • Προφίλ
Απ: υπαρχει τελος???
« Απάντηση #13 στις: Ιούνιος 29, 2009, 11:04:48 πμ »
υπαρχουν και χειροτερα............αλλα παντα κοιταμε τα καλυτερα..........αυτο το εχω ονομασει ιεραρχηση των αναγκων............εχω εναν φιλο,δουλευε σε εταιρια security και φυλασσε ασφαλιστικο φορεα στην Πατρα.........επαιρνε 500ευρω το μηνα με ενα ρεπο την εβδομαδα,ουτε αδειες ουτε νυχτερινα ουτε εξαιρεσιμα και αρκετα Σ/Κ εκανε διπλοβαρδιες καιτριπλοβαρδιες(16 η 24 ωρες συνεχουν φυλαξης)........βεβαια δεν τον ενοχλουσε κανενας,ουτε οι υπευθυνοι(μαλλον για να μην αρχισει να ζηταει) και ετσι κοιμοταν η εφευγε........μια μερα μου λεει μακαρι να γινομουν μονιμος και ας ειχα αυτες τις εργασιακες συνθηκες...........και του λεω τωρα το λες αυτο.........μολις μονιμοποιηθεις,θα θες να παιρνεις την αδεια για να ξεκουραζεσαι.........μολις εξασφαλισεις την αδεια,θα θες τα νυχτερινα και τα εξαιρεσιμα.......μολις τα παρεις αυτα,θα θες αυξηση μισθου ωστε να παιρνεις τα ιδια λεφτα χωρις να χρειαζεται να κηνυγας τα Σ/Κ.......μολις τα παρεις και αυτα,θα θες να βγεις στη συνταξη ωστε μετα να συνεχισεις να δουλευεις στο μαυρο και να εχεις και την συνταξη..........
συμπερασμα...........οσα και να εχουμε δεν μας φτανουν θελουμε και αλλα-ειναι η ανθρωπινη φυση

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32329
  • Τελευταία: kblala
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1162154
  • Σύνολο θεμάτων: 19242
  • Σε σύνδεση σήμερα: 573
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 14
Επισκέπτες: 511
Σύνολο: 525

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.054 δευτερόλεπτα. 30 ερωτήματα.