*

Αποστολέας Θέμα: Μεταπτυχιακό στις Επιστήμες της Αγωγής (ΕΚΠΑ)  (Αναγνώστηκε 88419 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος vasg

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 328
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ17-07
    • Προφίλ
Μεταπτυχιακό στις Επιστήμες της Αγωγής (ΕΚΠΑ)
« στις: Μάρτιος 09, 2007, 01:36:32 πμ »
Σύμφωνα με την προκήρυξη των εκπαιδευτικών κάθε καλοκαίρι, όσον αφορά τις τεχνολογικές ειδικότητες, εκτός από την "υπό διαλύση" πλέον  ΑΣΠΑΙΤΕ,
αυτό που δίνει Παιδαγωγική καταρτισή είναι ένα "ΠΜΣ στις Επιστήμες Αγωγης". Το τμήμα δημοτικής εκπαίδευσης του Δημοκρίτειου Πανεπιστημίου Θράκης έβγαλε την προκήρυξη για το εν λόγω ΠΜΣ, η οποία βρίσκεται στην ιστοσελίδα της σχολής, στο ακόλουθο link: http://alex.eled.duth.gr/eled/.
To ΠΜΣ όπως θα δείτε έχει 3 κατευθύνσεις μεταξύ αυτών και την κατεύθυνση:
Β. Κατεύθυνση «Διδακτική Θετικών Επιστημών, Περιβαλλοντική Εκπαίδευση, Νέες Τεχνολογίες»
1ο μάθημα:  Πληροφορική στην Εκπαίδευση
Θεματικές περιοχές:
Υλικό και περιφερειακές μονάδες Η/Υ. Λειτουργικά συστήματα. Εφαρμογές λογισμικού στην εκπαίδευση. Πολυμέσα. Διαδίκτυο και εφαρμογές του.  Εφαρμογές Office (Word, Excel, Outlook, Access). Μάθηση και διδασκαλία με τη χρήση του Ηλεκτρονικού Υπολογιστή.

2ο μάθημα:  Μάθηση και διδασκαλία στα Μαθηματικά και στις Φυσικές Επιστήμες
Θεματικές περιοχές:
Θεωρίες μάθησης στα Μαθηματικά και στις Φυσικές Επιστήμες.  Οι ιδέες των παιδιών και ο ρόλος τους στη μάθηση και στη διδασκαλία των Μαθηματικών και των Φυσικών Επιστημών.  Διδακτικές προσεγγίσεις στα Μαθηματικά και στις Φυσικές Επιστήμες. Αξιολόγηση του μαθητή και του διδακτικού έργου στα Μαθηματικά και στις Φυσικές Επιστήμες.

Ως απόφοιτος ΤΕΙ πληροφορικής και έχοντας αηδιάσει κυριολεκτικά με την υπόθεση της ΑΣΠΑΙΤΕ, ομολογώ πως ειλικρινά θα με ενδιέφερε να παρακολουθήσω το συγκεκριμένο ΠΜΣ, και ειδικά στην παραπάνω κατεύθυνση στην οποία δεν βρίσκω τον λόγο να μην μπορέσω να ανταποκριθω μελετώντας την προτεινόμενη βιβλιογραφία.
Δυστυχώς όμως αν κανείς διαβάσει τους απόφοιτους που γίνονται δεκτοί στο εν λόγω μεταπτυχιακό για να δώσουν εξετάσεις εισαγωγής θα διαβάσει τα ακόλουθα:
Υποψήφιοι Μεταπτυχιακοί Φοιτητές του Π.Μ.Σ. μπορεί να είναι όσοι  συγκεντρώνουν τις προϋποθέσεις του αρθρ. 12 παρ.2 εδ. α του Ν. 2083/1992, υπό τους εξής ειδικότερους όρους:

1.    Έχουν πτυχίο Παιδαγωγικών ή άλλων Τμημάτων Α.Ε.Ι. της ημεδαπής ή ισότιμων της αλλοδαπής. Το πτυχίο αυτό θα πρέπει να αναφέρεται σε σπουδές που έχουν σχέση με τα γνωστικά αντικείμενα του προγράμματος και ο γενικός βαθμός να είναι τουλάχιστον «λίαν καλώς» (ή προκειμένου για πτυχία της αλλοδαπής ο αντίστοιχός τους).

2.    Έχουν επαρκή γνώση μίας από τις γλώσσες: Αγγλικά, Γαλλικά, ή Γερμανικά αν είναι Έλληνες, και επιπλέον της Ελληνικής αν είναι αλλοδαποί.

3.    Δεν παρακολουθούν άλλο Π.Μ.Σ.

Και ερωτώ δηλαδή εγώ που είμαι από ΤΕΙ και έχω όλη την όρεξη να διαβάσω για να δώσω εξετάσεις στο εν λόγω ΠΜΣ και που θέλω να αποκτήσω Παιδαγωγική κατάρτιση και δεν θέλω να μπω στην διαδικασία να κυνηγάω την ΑΣΠΑΙΤΕ και πόσα μόρια θα μου μετρήσουν δεν έχω άλλες επιλόγές σε αυτή την χώρα?
Μού κλείνουν όλες τις πόρτες σε αυτό το ΠΜΣ που παρό ολα αυτα μου δίνει ότι ακριβώς χρειάζομαι προκειμένου να ακολουθήσω το επάγγελμα του εκπαιδευτικού??
Ας μου δώσει κάποιος μία τεκμηριωμένη απάντηση ή απλά ας μου πεί την γνώμη του.
Γιατί εφόσον λειτουργεί το παραπάνω αναγνωρισμένο ΠΜΣ, οι υποψηφιοί ΤΕΙ να αποκλείονται εξαρχής από αυτό και να είναι αναγκασμένοι να ασχολόυνται με μία υπο διάλυση σχολή που λέγεται ΑΣΠΑΙΤΕ?

Περιμένω την γνώμη σας
Ευχαριστώ


 
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 09, 2007, 01:39:52 πμ από vasg »
Learning by doing...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μεταπτυχιακό στις Επιστήμες της Αγωγής (ΕΚΠΑ)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 14:37:10 »

eleftheria

  • Επισκέπτης
Απ: Μεταπτυχιακό στις Επιστήμες της Αγωγής (ΕΚΠΑ)
« Απάντηση #1 στις: Μάρτιος 09, 2007, 01:41:49 πμ »
Παρόμοιο ΠΜΣ κάνει και το Καποδιστριακό και νομίζω ότι δέχεται και από ΤΕΙ. Δες και το Παιδαγωγικό του Παν/μίου Θεσσαλίας που έβγαλε πρόσφατα προκήρυξη www.uth.gr
Και... μην απογοητεύεσαι! Και να' ταν η μοναδική αδικία σ' αυτή τη χώρα...
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 09, 2007, 01:43:56 πμ από rica »

Αποσυνδεδεμένος janet

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 6
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στις Επιστήμες της Αγωγής (ΕΚΠΑ)
« Απάντηση #2 στις: Μάρτιος 09, 2007, 04:55:04 μμ »
Συγνώμη να ρωτήσω τι είναι το ΠΜΣ??? Εγώ είμαι οικονομολόγος. Πρώτη φορά ακούω για αυτο. τι είναι?

eleftheria

  • Επισκέπτης
Απ: Μεταπτυχιακό στις Επιστήμες της Αγωγής (ΕΚΠΑ)
« Απάντηση #3 στις: Μάρτιος 09, 2007, 06:02:44 μμ »
Πρόγραμμα Μεταπτυχιακών Σπουδών

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μεταπτυχιακό στις Επιστήμες της Αγωγής (ΕΚΠΑ)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 14:37:10 »

Αποσυνδεδεμένος Mixanikos_HY

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 283
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στις Επιστήμες της Αγωγής (ΕΚΠΑ)
« Απάντηση #4 στις: Μάρτιος 12, 2007, 10:30:36 πμ »
Παράθεση
αυτό που δίνει Παιδαγωγική καταρτισή είναι ένα "ΠΜΣ στις Επιστήμες Αγωγης".

Αυτό που λες δεν έχει σχέση με παιδαγωγική κατάρτιση είναι απλά ένα μεταπτυχιακό στη διδακτική γνωστικών αντικειμένων
(π.χ Πληροφορική, Φυσικές Επιστήμες κοκ). Δυστυχώς ή ευτυχώς ο μόνος φορέας που δίνει παιδαγωγική κατάρτιση στην
Ελλάδα είναι η ΑΣΠΑΙΤΕ. Αυτά προς αποφυγή παρεξηγήσεων και καλλιεργειας φρούδων ελπίδων
...

Παράθεση
Και ερωτώ δηλαδή εγώ που είμαι από ΤΕΙ και έχω όλη την όρεξη να διαβάσω για να δώσω εξετάσεις στο εν λόγω ΠΜΣ και που θέλω να αποκτήσω Παιδαγωγική κατάρτιση και δεν θέλω να μπω στην διαδικασία να κυνηγάω την ΑΣΠΑΙΤΕ και πόσα μόρια θα μου μετρήσουν δεν έχω άλλες επιλόγές σε αυτή την χώρα?
Μού κλείνουν όλες τις πόρτες σε αυτό το ΠΜΣ που παρό ολα αυτα μου δίνει ότι ακριβώς χρειάζομαι προκειμένου να ακολουθήσω το επάγγελμα του εκπαιδευτικού??
Ας μου δώσει κάποιος μία τεκμηριωμένη απάντηση ή απλά ας μου πεί την γνώμη του.
Γιατί εφόσον λειτουργεί το παραπάνω αναγνωρισμένο ΠΜΣ, οι υποψηφιοί ΤΕΙ να αποκλείονται εξαρχής από αυτό και να είναι αναγκασμένοι να ασχολόυνται με μία υπο διάλυση σχολή που λέγεται ΑΣΠΑΙΤΕ?
Αγαπητέ φίλε το εν λόγω πρόγραμμα ΔΕΝ δίνει παιδαγωγική κατάρτιση...και όχι μόνο αυτό..την απαιτεί για να συμμετάσχεις στην
παρακολούθησή του!!!
"Ουδεις μωρότερος των ιατρών αν δεν υπήρχαν οι δάσκαλοι" Μια είναι η λύση: Μηχανικοί στην Εκπαίδευση

Αποσυνδεδεμένος vasg

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 328
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ17-07
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στις Επιστήμες της Αγωγής (ΕΚΠΑ)
« Απάντηση #5 στις: Μάρτιος 13, 2007, 12:48:43 πμ »
Αν διαβάσεις προσεκτικά την προκήρυξη που βγαίνει κάθε καλοκαίρι για να κάνεις αίτηση στον πίνακα των αναπληρωτών/ωρομισθίων θα δεις ότι γράφει πως τα πτυχία τα οποία αντικαθιστούν την ΑΣΠΑΙΤΕ είναι εκτός από αυτά των καθηγητικών σχολών (μαθηματικοί φυσικοί, θεολόγοι κτλ...) και μεταπτυχιακός ή διδακτορικός τίτλος στις "Επιστήμες Αγωγής" των τμημάτων Δημοτικής Εκπαίδευσης, χωρίς φυσικά να ξεχωρίζει ποίας κατεύθυνσης, αρκεί ο τίτλος του ΠΜΣ να είναι ο ανωθεν!!
Δες το καλά και θα διαπιστώσεις ότι η ΑΣΠΑΙΤΕ δεν απότελει την μοναδική λύση σε αυτή τη χώρα!!
Δες το και πες μου αν κάνω λάθος σε παρακαλώ, θα το εκτιμούσα!
Learning by doing...

Αποσυνδεδεμένος miss_pc

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 93
  • Λατρεύω την εκπαίδευση - ΠΕ19
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στις Επιστήμες της Αγωγής (ΕΚΠΑ)
« Απάντηση #6 στις: Μάρτιος 13, 2007, 10:50:46 πμ »
Αγαπητή vsag η συγκεκριμένη προκήρυξη δεν αποκλείει μόνο τους πτυχιούχους ΤΕΙ αλλά και τους πτυχιούχους ΑΕΙ οι οποίοι δεν έχουν πάρει το πτυχίο τους με Λίαν Καλώς. Οπότε σκέψου ότι δεν είναι η μοναδική αδικία.Αμέσως αποκλείουν κόσμο χωρίς να του δώσουν την ευκαιρία να διαγωνιστεί ισάξια με τους άλλους μόνο και μόνο γιατί μπορεί ακόμα και για 0,1 μόρια να μην έχουν Λιαν Καλώς :(  ??? :(

Αποσυνδεδεμένος vasg

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 328
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ17-07
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στις Επιστήμες της Αγωγής (ΕΚΠΑ)
« Απάντηση #7 στις: Μάρτιος 13, 2007, 12:18:28 μμ »
Ναι είναι και αυτό μία παρηγορια πες. Το θέμα είναι ότι αν θελήσει καποιος να αποκτήσει παιδαγωγική κατάρτιση α) δεν του ανοίγονται πόρτες σε αυτή τη χώρα αντιθέτως όλο εμπόδια συναντάει και β) η ΑΣΠΑΙΤΕ δεν μπορεί να αποτελεί την μόνη ευκαιρία.
θα παριμένω να βγούν οι προκηρύξεις για το συκγεκεριμένο ΠΜΣ και απο τα υπολοιπα τμήματα Δημοτικής Εκπαίδεσης.
Το ότι το συγκεκριμένο ΠΜΣ δίνει μόρια στον πίνακα των αναπληρωτών δεν νομίζω να υπάρχει αμφιβολία.
Learning by doing...

Αποσυνδεδεμένος buruburu

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 144
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 09
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στις Επιστήμες της Αγωγής (ΕΚΠΑ)
« Απάντηση #8 στις: Μάρτιος 21, 2007, 11:22:45 πμ »
Θίγετε κάτι που σκέφτομαι καιρό τώρα...

Είμαι ΠΕ09 με πτυχίο 6,2. Τα μόριά μου δεν επαρκούν για ΑΣΠΑΙΤΕ μια και δεν έχω κάποιο μεταπτυχιακό ουτε δεύτερη ξένη γλώσσα. Πολύ θα ήθελα να με διαφωτίσει κάποιος (έχει το κράτος κάποια σχετική υπηρεσία ας πούμε;  :P) για το πώς μπορώ εγώ να αποκτήσω παιδαγωγική κατάρτιση δεδομένου ότι α) χλωμή με κόβω για ΑΣΠΑΙΤΕ και β) δεν είναι "λίαν καλώς" το πτυχίο μου.

Θεωρώ ότι εμείς που προερχόμαστε απο μη-καθηγητικές σχολές πρέπει να επιμορφωθούμε πριν μπούμε μέσα σε οποιαδήποτε αίθουσα για να διδάξουμε σε παιδιά και ίσως αυτός να είναι και ο λόγος που δεν το έχω επιχειρήσει μέχρι στιγμής. Το αν και κατά πόσο κατέχεις το γνωστικό σου αντικείμενο δε σε κάνει αυτόματα και καλό καθηγητή, αυτή τουλάχιστον είναι η δική μου άποψη... Δηλαδή εγώ δε δικαιούμαι να γίνω καθηγήτρια λόγω βαθμού ας πούμε; Τι πράγματα είναι αυτά;

Αποσυνδεδεμένος vasg

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 328
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ17-07
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στις Επιστήμες της Αγωγής (ΕΚΠΑ)
« Απάντηση #9 στις: Μάρτιος 21, 2007, 06:10:31 μμ »
Αυτό ψάχνω και εγώ. Στην προκήρυξη αναφέρερεται μονο ο τύπος του συγκεκριμένου Π.Μ.Σ και είπα να ξεκινήσω από εκεί.
Όταν ρώτησα για άλλο ΠΜΣ σχετικά με την εκπαιδευση ή εξ αποστάσεως το Master στην εκπαιδευση του ανοιχτού Πανεπιστημίου, κανένας δεν ήξερε να
με ενημερώσει  στο ΥΠΕΠΘ και να μου εγγυηθεί ότι αυτό προσδίδει Παιδαγωγική κατάρτιση διότι η προκήρυξη δεν το αναφέρει.
Learning by doing...

Αποσυνδεδεμένος buruburu

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 144
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 09
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στις Επιστήμες της Αγωγής (ΕΚΠΑ)
« Απάντηση #10 στις: Μάρτιος 22, 2007, 10:35:24 πμ »
Καλημέρα!

Λογικά το ΠΜΣ του ΕΑΠ μας καλύπτει, μια και ο τίτλος είναι "Επιστήμες της Αγωγής" αλλά φυσικά δεν μπορώ να είμαι 100% βέβαιη. Αλλα κι έτσι να είναι έχεις πολύ λίγες πιθανότητες (αν σκεφτείς ότι κάνουν αίτηση 5500 περίπου άτομα για 250 θέσεις) κι επιπλέον μέσα στον κανονισμό αναφέρει ρητά ότι "Οι υποψήφιοι των κατηγοριών (β) και (γ) - δηλαδή όλοι όσοι δεν είναι απόφοιτοι του ΕΑΠ -  θα πρέπει να έχουν αποκτήσει το πτυχίο τους τουλάχιστον 5 έτη πριν από την καταληκτική ημερομηνία υποβολής αιτήσεων."

Περισσότερες πληροφορίες στο http://www2.eap.gr/frameset.jsp?locale=el.
Κι επειδή το link σε βγάζει όπου να'ναι  ::) πας Εκπαίδευση --> Σχολή Ανθρωπιστικών Σπουδών --> Μεταπτυχιακά Προγράμματα --> Σπουδές στην Εκπαίδευση --> Προϋποθέσεις Εισαγωγής.

Δηλαδή τζίφος...

Εν τω μεταξύ έχω ψάξει στο site του Υπουργείου να βρω κανένα πεδίο που να λέει "επικοινωνία με τον πολίτη" ή κάτι τέτοιο αλλά μπορείς να επικοινωνήσεις και να τους στείλεις mail μόνο αν διαπιστώσεις κάποιο πρόβλημα με τη λειτουργία του site  :P. Δηλαδή κι εμείς τα κακόμοιρα με την απορία θα μείνουμε;;;
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 22, 2007, 11:01:11 πμ από buruburu »

Αποσυνδεδεμένος buruburu

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 144
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 09
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στις Επιστήμες της Αγωγής (ΕΚΠΑ)
« Απάντηση #11 στις: Μάρτιος 22, 2007, 11:48:23 πμ »
ΠΜΣ update...

Έστειλα mail στο ΕΑΠ και μου απάντησαν ότι "Όχι δεν δίνεται παιδαγωγική επάρκεια με αυτό το Μεταπτυχιακό".

Ωραία...

Τώρα έχω άλλη απορία: η "παιδαγωγική κατάρτιση" και η "παιδαγωγική επάρκεια" είναι το ίδιο και το αυτό;;; ???

Αποσυνδεδεμένος vasg

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 328
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ17-07
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στις Επιστήμες της Αγωγής (ΕΚΠΑ)
« Απάντηση #12 στις: Μάρτιος 22, 2007, 12:08:24 μμ »
Σωστά δεν δίδεται παιδαγωγική επάρκεια, γιατί αν δινόταν το συγκεκριμένο ΠΜΣ θα αναφερόταν στην προκήρυξη το καλοκαίρι για τους πίνακες αναπληρωτών/ωρομισθίων.
Την παιδαγωγική κατάρτιση την κάνεις απλά για σένα αυτό όμως δεν σημαίνει ότι είναι επαρκής έτσι ώστε να στην αναγνωρίσουν εκεί που θέλεις.
Είπαμε μόνο μία παιδαγωγική κατάρτιση θεωρείται επαρκής και σου δίνει τα μόρια που θέλεις εκτός από την ΑΣΠΑΙΤΕ, το ΠΜΣ στις Επιστήμες Αγωγής. Αν πάρεις τηλ και στο ΥΠΕΠΘ και ρωτήσεις για το συγκεκριμένο ΠΜΣ στο ΕΑΠ, δεν θα ξέρουν να σου απαντήσουν έγκυρα το μόνο που θα σου πούν είναι το ΠΜΣ σου θέλουν  να έχει τίτλο στις Επιστήμε Αγωγής όπως ακριβώς αναγράφεται στην προκήρυξη των αναπληρωτών.
Learning by doing...

Αποσυνδεδεμένος Mixanikos_HY

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 283
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στις Επιστήμες της Αγωγής (ΕΚΠΑ)
« Απάντηση #13 στις: Μάρτιος 22, 2007, 11:11:49 μμ »
Παράθεση
ν διαβάσεις προσεκτικά την προκήρυξη που βγαίνει κάθε καλοκαίρι για να κάνεις αίτηση στον πίνακα των αναπληρωτών/ωρομισθίων θα δεις ότι γράφει πως τα πτυχία τα οποία αντικαθιστούν την ΑΣΠΑΙΤΕ είναι εκτός από αυτά των καθηγητικών σχολών (μαθηματικοί φυσικοί, θεολόγοι κτλ...) και μεταπτυχιακός ή διδακτορικός τίτλος στις "Επιστήμες Αγωγής" των τμημάτων Δημοτικής Εκπαίδευσης, χωρίς φυσικά να ξεχωρίζει ποίας κατεύθυνσης, αρκεί ο τίτλος του ΠΜΣ να είναι ο ανωθεν!!
Δες το καλά και θα διαπιστώσεις ότι η ΑΣΠΑΙΤΕ δεν απότελει την μοναδική λύση σε αυτή τη χώρα!!
Δες το και πες μου αν κάνω λάθος σε παρακαλώ, θα το εκτιμούσα!

Μπορείς να μου στείλεις την προκήρυξη?
"Ουδεις μωρότερος των ιατρών αν δεν υπήρχαν οι δάσκαλοι" Μια είναι η λύση: Μηχανικοί στην Εκπαίδευση

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159863
  • Σύνολο θεμάτων: 19213
  • Σε σύνδεση σήμερα: 602
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 15
Επισκέπτες: 484
Σύνολο: 499

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.061 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.