*

Αποστολέας Θέμα: Μεταπτυχιακό στις Επιστήμες της Αγωγής (ΕΚΠΑ)  (Αναγνώστηκε 88423 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Ioannis!

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 342
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στις Επιστήμες της Αγωγής (ΕΚΠΑ)
« Απάντηση #182 στις: Νοέμβριος 07, 2009, 09:43:24 πμ »
Ακριβώς partali!
«Άνευ της παιδαγωγικής ταύτης μορφώσεως, οσονδήποτε και αν είναι φιλολογικώς πεπαιδευμένος ο μέλλων διδάσκαλος, κινδυνεύει διπλούν τινά κίνδυνον…».

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μεταπτυχιακό στις Επιστήμες της Αγωγής (ΕΚΠΑ)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 18:58:35 »

Αποσυνδεδεμένος partali

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 44
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στις Επιστήμες της Αγωγής (ΕΚΠΑ)
« Απάντηση #183 στις: Νοέμβριος 07, 2009, 08:22:41 μμ »
απο τη στιγμη που θα εχεις μεταπτυχιακο στην ειδικη αγωγη θα διοριστεις σιγουρα σαν πληροφορικος δε χρειαζεσαι την παιδαγωγικη επαρκεια.εκτος κ αν σε ενδιαφερει η γενικη αγωγη.για εκει δεν δινει παιδαγωγικη επαρκεια.

Αποσυνδεδεμένος Ioannis!

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 342
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στις Επιστήμες της Αγωγής (ΕΚΠΑ)
« Απάντηση #184 στις: Νοέμβριος 09, 2009, 12:14:49 μμ »
Λοιπόν, συνάδελφοι, μόλις  επικοινώνησα με το υπουργείο Παιδείας και η συζήτηση ήταν ουσιαστική με μία κυρία πλήρως ενημερωμένη επί του θέματος. Ό,τι γράψω παρακάτω είναι αυτό που ισχύει.

Η κατάσταση στο θέμα που συζητούμε είναι τραγική: Ο Νόμος 2525/97 χρειάζεται τροποποίηση. Όπως πάντα στη χώρα μας κολλάμε στο γράμμα του Νόμου. Είχε γραφτεί σε κάποια παράγραφό του ότι πρέπει να υπάρχει ο τίτλος "Επιστήμες της Αγωγής" και στο υπουργείο, ενώ γνωρίζουν ότι είναι αστείο να μένουμε σε ένα τίτλο, δεν μπορούν να αναγνωρίσουν άλλα μεταπτυχιακά, τα οποία όμως ΕΙΝΑΙ μεταπτυχιακά Παιδαγωγικής. Ανέφερα την περίπτωση αναγνώρισης κατόπιν προσκόμισης βεβαίωσης από το ΠΜΣ, το αρνήθηκε. Τα χέρια των συναδέλφων στα γραφεία του κάθε κλάδου είναι δεμένα. Η υπουργός ακόμα δεν μπορεί να δώσει έγκριση σε προτάσεις που εδώ και χρόνια έχουν κατατεθεί με σκοπό τη νομοθετική ρύθμιση, γιατί θέλει να μελετήσει το θέμα. Η λύση όμως πρέπει να δοθεί άμεσα, γιατί πολλοί συνάδελφοί μας αγωνιούν. Πρέπει να κινηθούμε με επιστολές ή όποιες ενέργειες, ώστε να λυθεί επιτέλους το θέμα της παιδαγωγικής επάρκειας και να συσταθούν επιτροπές αξιολόγησης με συγκεκριμένα κριτήρια για την καταγραφή όλων των ελληνικών ΠΜΣ που ανήκουν στις επιστήμες της αγωγής και δίνουν την περιβόητη επάρκεια. Να φανταστείτε ο Νόμος 2525/97 δεν εφαρμόζεται ούτε για το προπτυχιακά προγράμματα, ο οποίος αναφέρει ό,τι ακριβώς έχω γράψει παραπάνω: για τα τμήματα ΦΠΨ, δημοτικής εκπαίδευσης, νηπιαγωγών και ΑΣΠΑΙΤΕ που απαλλάσσονται του Πιστοποιητικού Παιδαγωγικής και Διδακτικής Επάρκειας, ενώ τα υπόλοιπα θα χρειάζονται 1 επιπλέον έτος παιδαγωγικής κατάρτισης. Δηλαδή η παιδαγωγική επάρκεια δε συνδέεται με τις μεταπτυχιακές σπουδές, όπως κακώς συμβαίνει τώρα, αλλά με με τις προπτυχιακές. Τέλος, μου ανέφερε ότι κάποια τμήματα αναγκάζονται να τροποποιούν τις ονομασίες των ΠΜΣ τους προσθέτοντας το "Επιστήμες της Αγωγής", κάτι όμως που αποτελεί πρόχειρη λύση του θέματος και όχι ουσιαστική. Αυτή, λοιπόν, είναι η κατάσταση που επικρατεί.
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 10, 2009, 02:23:10 μμ από Ioannis! »
«Άνευ της παιδαγωγικής ταύτης μορφώσεως, οσονδήποτε και αν είναι φιλολογικώς πεπαιδευμένος ο μέλλων διδάσκαλος, κινδυνεύει διπλούν τινά κίνδυνον…».

Αποσυνδεδεμένος partali

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 44
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στις Επιστήμες της Αγωγής (ΕΚΠΑ)
« Απάντηση #185 στις: Νοέμβριος 09, 2009, 10:05:21 μμ »
α καταλαβα τιποτα δεν ειναι σιγουρο δηλαδη!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μεταπτυχιακό στις Επιστήμες της Αγωγής (ΕΚΠΑ)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 18:58:35 »

Αποσυνδεδεμένος δηιάνειρα

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1141
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στις Επιστήμες της Αγωγής (ΕΚΠΑ)
« Απάντηση #186 στις: Ιανουάριος 07, 2010, 04:20:23 πμ »
παντως το μεταπτυχιακο στη συνεχιζομενη εκπαιδευση δινει! ξερω ατομο που εκανε ενσταση και τελικα την πηρε την επαρκεια.

Αποσυνδεδεμένος filologos100

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 472
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στις Επιστήμες της Αγωγής (ΕΚΠΑ)
« Απάντηση #187 στις: Ιανουάριος 07, 2010, 08:19:31 πμ »
οι άνθρωποι είναι για γέλια στο υπουργείο. Κολλάνε όπως είπατε πολύ σωστά στις λέξεις του τίτλου και δεν κοιτάνε την ουσία. Η τυπολατρία τους και η ευθυνοφοβία τους, τους έχει κάνει  να μην αναγνωρίζουν τίτλους μεταπτυχιακούς  που άπτονται καθαρα της παιδαγωγικης επιστήμης, διότι λέει δεν περιλαμβάνουν το όνομα επιστήμες της αγωγής. Μα βρε ανίδεοι επιστήμες της αγωγής και παιδαγωγική  είναι σχεδόν το ίδιο πράγμα. Οι επιστήμες της αγωγής έχουν το γνώρισμα ότι συγκροτούν ένα σώμα μαθημάτων που κυρίως είναι παιδαγωγικής προέλευσης. Και το πρόβλημα δεν αφορά μόνο τα μεταπτυχιακά αλλά και τα προπτυχιακά.
Ακούστε τώρα το τρελό . Αν κάποιος πχ τεχνικής ειδικότητας πάρει δεύτερο πτυχίο από το παιδαγωγικό ειδικής αγωγής του βόλου ή το εκπαιδευτικής και κοινωνικής πολιτικής του μακεδονίας δεν θεωρείται ότι έχει παιδαγωγική κατάριση.  Ο νόμος του 97 μιλάει μόνο για παιδαγωγικά δημοτικής εκπαίδευσης, νηπιαγωγών, ασπετε και φπψ. Σχολές δηλαδή που ασχολούνται καθαρά με παιδαγωγικά και εκπαιδευτικά ζητήματα και που κάνουν ένα σωρό τέτοια μαθήματα (κοιτάξτε τα προγράμματα σπουδών και στα δύο τμήματα)για να διδάξουν οι απόφοιτοι τους στην πρωτοβάθμια εκπαίδευση(παρέχουν αγωγή δηλαδή) δεν αναγνωρίζεται το δικαίωμα τους  στην κατοχή παιδαγωγικής κατάρτισης. Ας βρεθεί ένας σύμβουλος να πει στην υπουργό ότι ο νόμος πρέπει να αλλάξει και να εναρμονιστεί με τα σύγχρονα επιστημονικά δεδομένα και την πραγματικότητα γιατί διαφορετικά η γελιοποιηση τους θα συνεχίζεται .

Αποσυνδεδεμένος nostradamos

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 4
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στις Επιστήμες της Αγωγής (ΕΚΠΑ)
« Απάντηση #188 στις: Απρίλιος 10, 2010, 07:13:42 πμ »
Θα ηθελα να κανω μια ερωτηση σχετικη, αν κ μαλλον μαντευω την απαντηση που θα παρω.

Το ΠΜΣ "Διδακτικη της Τεχνολογιας & Ψηφιακα Συστηματα" του Πανεπιστημιου Πειραια με κατευθυνση Ηλεκτρονικη Μαθηση, υπαρχει περιπτωση να δινει παιδαγωγικη καταρτιση??? Εστω υστερα απο καποια ενσταση. Το προγραμμα σπουδων ειναι πολυ καλα φτιαγμενο για κατι τετοιο κ αρκετα μοντερνο. Προσωπικα μου φαινεται πολυ ενδιαφερον.

Ειμαι Ηλεκτρολογος Μηχανικος (ΠΕ 12.05) κι ενδιαφερομαι να γινω εκπαιδευτικος. Εσεις εχοντας ακουσει διαφορα κ σαν μεγαλυτεροι θεωρειται οτι ειναι πολυ δυσκολο στον κλαδο μου να γινω μονιμος αν υποθεσουμε οτι δεν παρω την πολυποθητη παιδαγωγικη καταρτιση?  ???

Αποσυνδεδεμένος lavas

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 734
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στις Επιστήμες της Αγωγής (ΕΚΠΑ)
« Απάντηση #189 στις: Απρίλιος 10, 2010, 04:08:37 μμ »
Θα ηθελα να κανω μια ερωτηση σχετικη, αν κ μαλλον μαντευω την απαντηση που θα παρω.

Το ΠΜΣ "Διδακτικη της Τεχνολογιας & Ψηφιακα Συστηματα" του Πανεπιστημιου Πειραια με κατευθυνση Ηλεκτρονικη Μαθηση, υπαρχει περιπτωση να δινει παιδαγωγικη καταρτιση??? Εστω υστερα απο καποια ενσταση. Το προγραμμα σπουδων ειναι πολυ καλα φτιαγμενο για κατι τετοιο κ αρκετα μοντερνο. Προσωπικα μου φαινεται πολυ ενδιαφερον.

Ειμαι Ηλεκτρολογος Μηχανικος (ΠΕ 12.05) κι ενδιαφερομαι να γινω εκπαιδευτικος. Εσεις εχοντας ακουσει διαφορα κ σαν μεγαλυτεροι θεωρειται οτι ειναι πολυ δυσκολο στον κλαδο μου να γινω μονιμος αν υποθεσουμε οτι δεν παρω την πολυποθητη παιδαγωγικη καταρτιση?  ???


κανω το ιδιο μεταπτυχιακο και ρωτησα τον προεδρο του τμηματος και μου απαντησε οτι δυστυχως δεν δινει

Αποσυνδεδεμένος nostradamos

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 4
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στις Επιστήμες της Αγωγής (ΕΚΠΑ)
« Απάντηση #190 στις: Απρίλιος 10, 2010, 04:53:22 μμ »
Διαβαζοντας κι αλλα θεματα του φορουμ ομως,ειδα καποιον να λεει οτι δεν του απαντησαν απο το μεταπτυχιακο αυτο ουτε θετικα,ουτε αρνητικα για το αν δινει παιδαγωγικη καταρτιση. Επισης, διαβασα οτι πολλα μεταπτυχιακα δεν αναγνωριστηκαν σαν 'παιδαγωγικα' κι υστερα απο ενσταση που υπεβαλαν τους τα αναγνωρισαν.

Τελικα τι ισχυει???

Και.. μηπως υπαρχει κανεις που να του αναγνωρισαν το συγκεκριμενο μεταπτυχιακο μετα απο ενασταση??

Αποσυνδεδεμένος lavas

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 734
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στις Επιστήμες της Αγωγής (ΕΚΠΑ)
« Απάντηση #191 στις: Απρίλιος 10, 2010, 05:01:03 μμ »
οταν πηγα στη συνεντευξη για το μεταπτυχιακο στο διδακτικης μου ειχαν πει οτι δινει παιδαγωγικη επαρκεια

μετα ρωτησαμε με καποιους συμφοιτητες μου στο υπουργειο και μας ειπαν οτι μονο αν το μεταπτυχιακο εχει τιτλο "Επιστημες της Αγωγης" δινει παιδαγωγικη επαρκεια

μετα το γνωστο θεμα που το τμημα Ψηφιακων Συστηματων (πρωην Διδακτικη της Τεχνολογιας και Ψηφιακων Συστηματων) πηρε παιδαγωγικη επαρκεια ρωτησα τον προεδρο του τμηματος αν θα εχει και το μεταπτυχιακο παιδαγωγικη επαρκεια και μου απαντησε οχι

τον ρωτησα συγκεκριμενα για την κατευθυνση Ηλεκτρονικη Μαθηση και μου απαντησε παλι οχι

τωρα αν μαθει καποιος κατι διαφορετικο ας ενημερωσει

Αποσυνδεδεμένος Ioannis!

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 342
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στις Επιστήμες της Αγωγής (ΕΚΠΑ)
« Απάντηση #192 στις: Απρίλιος 10, 2010, 10:39:57 μμ »
Μπορείτε να διαβάσετε την παραπάνω απάντησή μου. Είναι η επίσημη θέση του υπουργείου.
«Άνευ της παιδαγωγικής ταύτης μορφώσεως, οσονδήποτε και αν είναι φιλολογικώς πεπαιδευμένος ο μέλλων διδάσκαλος, κινδυνεύει διπλούν τινά κίνδυνον…».

Αποσυνδεδεμένος nostradamos

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 4
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στις Επιστήμες της Αγωγής (ΕΚΠΑ)
« Απάντηση #193 στις: Απρίλιος 11, 2010, 01:13:55 πμ »
Την εχω διαβασει την απαντηση,οπως εχω διαβασει και σε ενα αλλο θεμα μια απαντηση του υπουργειου σχετικη με το θεμα της παιδαγωγικης επαρκειας στην οποια αναφερεται:

"Απο τα 400 ΠΜΣ που λειτουργουν στα ελληνικα πανεπιστημια μονο 11 προγραμματα (που σας επισυναπτουμε) εχουν τον τιτλο <<Επιστημες της Αγωγης>> και υποστηριζονται απο τα τμηματα Νηπιαγωγων και Δημοτικης Εκπαιδευσης των οικειων Α.Ε.Ι. Εκτος απο τα ανωτερω τμηματα, ΠΜΣ που ανηκουν ή εχουν συναφεια με τις επιστημες της Αγωγης λειτουργουν και στις φιλοσοφικες σχολες ή σε αλλες καθηγητικες σχολες με του εξης ενδεικτικους τιτλους:

-Παιδαγωγικες Επιστημες ή Επιστημες της Αγωγης

-Ιστορια της Εκπαιδευσης

-Κοινωνιολογια της Εκπαιδευσης

-Παιδαγωγικη Ψυχολογια

-Θεωρια της Αγωγης

-Φιλοσοφια της Αγωγης

-Μεθοδολογια της εκπαιδευτικης ερευνας

-Γενικη Παιδαγωγικη

-Θεωρια της διδασκαλιας ή Γενικη Διδακτικη

-Διδακτικες των επιμερους μαθηματων κλπ"


Και ρωτω: Το ΠΜΣ με τιτλο "Διδακτικη της Τεχνολογιας & Ψηφιακα Συστηματα" με κατευθυνση Ηλεκτρονικη Μαθηση, δεν ειναι ουσιαστκα ο τελευταιος τιτλος των μεταπτυχιακων που αναγνωριζονται ως παιδαγωγικα??? Γιατι μια επισημη ανακοινωση του υπουργειου να μη μετραει κ να μετραει αυτο που λεει ο καθε υπαλληλος του υπουργειου που μεταφραζει αυτο που ξερει οπως θελει??

Οπως ειπα κ πριν ειμαι Ηλεκτρολογος Μηχανικος (τελειοφοιτος) κ θελω να γνωριζω ωστε να ξερω αν εν τελει μπορω να ασχοληθω με την εκπαιδευση που με ενδιαφερει ή οχι... Γιατι σκοπο να προσπαθησω χωρις παιδαγωγικη καταρτιση δεν εχω,να ταλαιπωρουμαι χωρις λογο.

Υπαρχει κανεις που να εκανε το εν λογω μεταπτυχιακο,να το κατεθεσε κ να μην του το δεχτηκαν??

Γελοιο εχει καταντησει το ολο θεμα με την παιδαγωγικη επαρκεια.Ας υπηρχαν επιμορφωτικα σεμιναρια κι ας μην εμπαινε κανεις χωρις αυτα. Οχι αυτο το χαλι ομως,να παιζουμε με τις φρασεις και τους τιτλους των μεταπτυχιακων...

Αποσυνδεδεμένος psych@ra

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1272
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ20
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στις Επιστήμες της Αγωγής (ΕΚΠΑ)
« Απάντηση #194 στις: Απρίλιος 11, 2010, 05:56:58 πμ »
παντως το μεταπτυχιακο στη συνεχιζομενη εκπαιδευση δινει! ξερω ατομο που εκανε ενσταση και τελικα την πηρε την επαρκεια.
Μήπως εννοείς Σπουδές στην Εκπαίδευση;
Γιατί αν είναι πράγματι το συνεχιζόμενη εκπαίδευση, ίσως θα έπρεπε να κάνει ένσταση οποιοσδήποτε έχει παιδαγωγικά μαθήματα στο μεταπτυχιακό του.

Αποσυνδεδεμένος δηιάνειρα

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1141
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στις Επιστήμες της Αγωγής (ΕΚΠΑ)
« Απάντηση #195 στις: Απρίλιος 11, 2010, 09:50:06 μμ »
παντως το μεταπτυχιακο στη συνεχιζομενη εκπαιδευση δινει! ξερω ατομο που εκανε ενσταση και τελικα την πηρε την επαρκεια.
Μήπως εννοείς Σπουδές στην Εκπαίδευση;
Γιατί αν είναι πράγματι το συνεχιζόμενη εκπαίδευση, ίσως θα έπρεπε να κάνει ένσταση οποιοσδήποτε έχει παιδαγωγικά μαθήματα στο μεταπτυχιακό του.


μιλαω για την συνεχιζομενη εκπαιδευση(η εκπαιδευση ενηλικων) του πανεπιστημιου μακεδονιας.περιεχει μαθηματα οπως : φιλοσοφια της παιδειας, μεθοδολογια ερευνας,σχεδιασμος προγραμματων εκπαιδευσης ενηλικων,συμβουλευτικη κλπ. και απο την στιγμη που το αντιστοιχο μεταπτυχιακο εκπαιδευση ενηλικων του παιδαγωγικου αθηνας και πατρας δινει, γιατι να μην δινει και αυτο?

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159867
  • Σύνολο θεμάτων: 19213
  • Σε σύνδεση σήμερα: 602
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 8
Επισκέπτες: 410
Σύνολο: 418

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.065 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.