*

Αποστολέας Θέμα: Βαθμός επιτυχίας και σχολή αποφοίτησης  (Αναγνώστηκε 11687 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος astarti

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 8
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΛΑΤΡΕΥΩ ΤΗΝ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ (ΠΕ02)
    • Προφίλ
Απ: Βαθμός επιτυχίας και σχολή αποφοίτησης
« Απάντηση #28 στις: Μάρτιος 15, 2007, 02:31:20 μμ »
Καλημέρα σας. Παρακολουθώ καιρό το forum αυτό και αποφάσισα να καταθέσω και εγώ την προσωπική μου άποψη πάνω στο θέμα. Είμαι απόφοιτη της Φιλολογίας Κρήτης με κατεύθυνση Νεοελληνικών - Βυζαντινών Σπουδών. Από το πρόγραμμα σπουδών της σχολής μου είμαι, σε γενικές γραμμές , ευχαριστημένη, καθώς είχαμε τόσο υποχρεωτικά μαθήματα όσο και μαθήματα επιλογής όχι σε ιδιαίτερα άνιση ποσότητα μεταξύ τους. Όπως ειπώθηκε και από άλλους συναδέλφους το Πανεπιστήμιο σου προσφέρει σφαιρικές γνώσεις ενώ ο σκοπός του είναι να εμβαθύνει στην επιστήμη και να σε κάνει επιστήμονα όχι παπαγαλάκι στείρων γνώσεων, όπως θέλει ο ΑΣΕΠ!!! Εστιάζει περισσότερο στην ερευνητική πλευρά του αντικειμένου και όχι στη διδακτική αλλά αυτό νομίζω ότι είναι και το μεγάλο του λάθος!!! Γιατί το Πανεπιστήμιο μας προετοιμάζει για το πως θα γίνουμε καλοί φιλόλογοι - ερευνητές και όχι καλοί φιλόλογοι - καθηγητές!!! Για μένα υπάρχει διαφορά μεταξύ αυτών των δύο...Δεν μας προετοιμάζει καθόλου για την σχολική πραγματικότητα ούτε για το τι θα συναντήσουμε μπαίνοντας σε μια σχολική τάξη!! Ως προς αυτό λοιπόν μας στέλνει ξυπόλητους στα αγκάθια  σε σχέση με τους απόφοιτους του Φ.Π.Ψ. που διδάσκονται και ψυχολογία και παιδαγωγικά!!! Εσείς δεν πιστεύετε ότι θα έπρεπε να υπάρχουν και στο φιλολογικό τέτοια μαθήματα??? Δεν θα ήταν χρήσιμα αλλά και απαραίτητα για να μπορούμε να ανταποκριθούμε ικανοποιητικά σε όλα τα επίπεδα??? Τι να το κάνεις αν είσαι ο καλύτερος φιλόλογος αλλά δεν μπορείς να μεταδώσεις αυτές σου τις γνώσεις στα παιδιά, που περιμένουν να μάθουν από εσένα.. Αύτο είναι το "παράπονο" μου όσον αφορά τις σπουδές μου!!! Ούτε βέβαια θα γίνω καλύτερη φιλόλογος - καθηγήτρια αν ξέρω τις λεπτομέρειες των λεπτομερειών που ζητάει ο ΑΣΕΠ και χάνω την ουσία!!!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Βαθμός επιτυχίας και σχολή αποφοίτησης
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 14:09:22 »

Αποσυνδεδεμένος ovidius

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 559
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
    • Ασεπάδικο2
Απ: Βαθμός επιτυχίας και σχολή αποφοίτησης
« Απάντηση #29 στις: Μάρτιος 15, 2007, 02:52:25 μμ »
Παράθεση
Δεν μας προετοιμάζει καθόλου για την σχολική πραγματικότητα ούτε για το τι θα συναντήσουμε μπαίνοντας σε μια σχολική τάξη!! Ως προς αυτό λοιπόν μας στέλνει ξυπόλητους στα αγκάθια  σε σχέση με τους απόφοιτους του Φ.Π.Ψ. που διδάσκονται και ψυχολογία και παιδαγωγικά!!! Εσείς δεν πιστεύετε ότι θα έπρεπε να υπάρχουν και στο φιλολογικό τέτοια μαθήματα??? Δεν θα ήταν χρήσιμα αλλά και απαραίτητα για να μπορούμε να ανταποκριθούμε ικανοποιητικά σε όλα τα επίπεδα???

Συμφωνώ απολύτως! Αλλά τί περιμένεις τώρα...; Οι νεοδιόριστοι παρακολούθησαν την προηγούμενη εβδομάδα υποδειγματικές διδασκαλίες για διάφορες τάξεις. Μιλάμε δηλαδή για επιμόρφωση που έγινε αρχές Μάρτη, τη στιγμή που πολλοί έχουν ήδη βγάλει την ύλη στα σχολεία που διδάσκουν!!!! Από αυτό καταλαβαίνετε τί οργάνωση υπάρχει σε όλα τα επίπεδα...!!!!
CARPE DIEM

Αποσυνδεδεμένος astarti

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 8
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΛΑΤΡΕΥΩ ΤΗΝ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ (ΠΕ02)
    • Προφίλ
Απ: Βαθμός επιτυχίας και σχολή αποφοίτησης
« Απάντηση #30 στις: Μάρτιος 15, 2007, 03:41:22 μμ »
Φαντάσου!!! Και δεν είναι μόνο ότι το κάνουν όταν η σχολική χρονιά βρίσκεται στη λήξη της αλλά και ο χρόνος που διαθέτουν για τέτοιες επιμορφώσεις!!! Δηλαδή πόσα μπορούμε να μάθουμε μέσα σε μια βδομάδα???? Εδώ κάνεις μαθήματα ένα ολόκληρο εξάμηνο και πάλι μπορεί να μην είναι αρκετό, όχι μια βδομάδα!!! Εξάλλου αν δεν ξέρεις βασικές έννοιες και αρχές ότι και να σου πουν δε νομίζω ότι θα σε βοηθήσει και σίγουρα δεν θα σε κάνει καλύτερο καθηγητή!!!

Αποσυνδεδεμένος VICA

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 401
  • "...κάθε αναπνοή είναι νοσταλγία..."
    • Προφίλ
Απ: Βαθμός επιτυχίας και σχολή αποφοίτησης
« Απάντηση #31 στις: Μάρτιος 15, 2007, 06:19:00 μμ »
Ειπώθηκε παραπάνω ότι "λέμε,λέμε,λέμε".Συμμερίζομαι απόλυτα(να ξέρατε πόσο...) την απογοήτευση όλων μας για ό,τι συμβαίνει με τον κλάδο μας και τα εργασιακά μας δικαιώματα, με τις εξετάσεις του ΑΣΕΠ,την ποιότητα των θεμάτων και τα λοιπά και τα λοιπά.Και θέλω να πιστεύω οτι αυτό ισχύει για όλους, ανεξαρτήτως επιδόδεων και βαθμολογίας.Γιατί δεν θέλω να πιστέψω ότι υπάρχουν κάποιοι συνάδελφοι που πήγαν καλά και λόγω αποτελέσματος είναι ικανοποιημένοι από την "αξιολόγηση-φιάσκο".Αν είναι ποτέ δυνατόν...Αλλά έχω την πεποίθηση ότι πρέπει να "λέμε" και μάλιστα τώρα που τελείωσαν όλα.Το φθινόπωρο παρακολουθούσα σε άλλα fora ατέρμονες συζητήσεις για την ύλη, τις sos λεπτομέρειες,τα σχέδια διδασκαλίας, τα φροντιστήρια,σε μια εναγώνια αναζήτηση της σωτήριας πληροφορίας.Ελάχιστοι ασκούσαν κριτική.Επικρατούσε το δόγμα "ο καλύτερα προετοιμασμένος δικαιωθήσεται".Πώς δεν σκέφτονται ότι το παιχνίδι είναι στημένο,έλεγα.Έκλεισα τον υπολογιστή και ξαναμπήκα στο δίκτυο 29 Γενάρη.Με ενοχλεί αφάνταστα η αυταπάτη, όταν η έξωθεν απάτη είναι δεδομένη και ορατή.Χαίρομαι λοιπόν ιδιαίτερα που εδώ "λέμε"."Λέγοντας" και συνειδητοποιώντας μπορεί και να δράσουμε. Ο λόγος εδώ είναι το μόνο όπλο που έχουμε για να νικήσουμε τη διασπορά μας και τις αποστάσεις που μας χωρίζουν...τις χιλιομετρικές εννοώ
Να πληρώνεσαι μόνος σου
Χωρίς έξωθεν αναμονές
Και
Με την πληρότητά σου
Πορεύσου
Μαζί τους

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Βαθμός επιτυχίας και σχολή αποφοίτησης
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 14:09:22 »

eleftheria

  • Επισκέπτης
Απ: Βαθμός επιτυχίας και σχολή αποφοίτησης
« Απάντηση #32 στις: Μάρτιος 15, 2007, 06:27:08 μμ »
Vica, με το "λέμε...λέμε...λέμε" δεν εννοούσα ότι πρέπει να σωπάσουμε! Προς θεού, κατάλαβες εντελώς λάθος! Ίσα ίσα που ήθελα να πω ότι δεν θα πρέπει να περιοριστούμε μόνο στα λόγια γι' αυτό και θέλω να στηρίξω αυτό εδώ: http://www.pde.gr/index.php?topic=1319.0
 ;)

Αποσυνδεδεμένος VICA

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 401
  • "...κάθε αναπνοή είναι νοσταλγία..."
    • Προφίλ
Απ: Βαθμός επιτυχίας και σχολή αποφοίτησης
« Απάντηση #33 στις: Μάρτιος 15, 2007, 09:27:34 μμ »
Κατάλαβα πολύ καλά τι εννοούσες.Απλώς ήθελα να καταστήσω σαφή τη σημασία της ανταλλαγής απόψεων και της προσπάθειας συλλογικού προβληματισμού.Είναι η αναγκαία και μη επαρκής συνθήκη για να αλλάξει, ίσως, κάτι.
Να πληρώνεσαι μόνος σου
Χωρίς έξωθεν αναμονές
Και
Με την πληρότητά σου
Πορεύσου
Μαζί τους

Αποσυνδεδεμένος stroumfita

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 543
    • Προφίλ
Απ: Βαθμός επιτυχίας και σχολή αποφοίτησης
« Απάντηση #34 στις: Μάιος 14, 2008, 12:48:20 μμ »
γεια χαρά σε όλους!
καταρχήν συνιστώ ψυχραιμία γιατί βλέπω ότι υπάρχει κάποια ένταση στη συζήτηση.
εγώ είμαι απόφοιτη του κλασικού αθήνας 2004. συμφωνώ ότι το πρόγραμμα σπουδών στόχευε περισσότερο στον τομέα της φιλολογικής έρευνας και ήταν εντελώς ξεκομμένο από την εκπαιδευτική διαδικασία ομως δε μπορώ να παραβλέψω την αρκετά χρήσιμη διδασκαλία παιδαγωγικών και ειδικής διδακτικής που ανταποκρινονται απολύτως στις ανάγκες του διαγωνισμού.
προσωπικά χωρις ιδιαίτερο διαβασμα απλώς και μόνο απο τα εφόδια της σχολής έγραψα γύρω στο 65-70 παιδαγωγικά και τις δυο φορές

Αποσυνδεδεμένος marion

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1867
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Βαθμός επιτυχίας και σχολή αποφοίτησης
« Απάντηση #35 στις: Μάιος 15, 2008, 12:35:26 μμ »
γεια χαρά σε όλους!
καταρχήν συνιστώ ψυχραιμία γιατί βλέπω ότι υπάρχει κάποια ένταση στη συζήτηση.
εγώ είμαι απόφοιτη του κλασικού αθήνας 2004. συμφωνώ ότι το πρόγραμμα σπουδών στόχευε περισσότερο στον τομέα της φιλολογικής έρευνας και ήταν εντελώς ξεκομμένο από την εκπαιδευτική διαδικασία ομως δε μπορώ να παραβλέψω την αρκετά χρήσιμη διδασκαλία παιδαγωγικών και ειδικής διδακτικής που ανταποκρινονται απολύτως στις ανάγκες του διαγωνισμού.
προσωπικά χωρις ιδιαίτερο διαβασμα απλώς και μόνο απο τα εφόδια της σχολής έγραψα γύρω στο 65-70 παιδαγωγικά και τις δυο φορές

Ωστόσο stroumfita, αυτό ίσως συνέβη καθώς τα θέματα -ιδιαίτερα στο διαγωνισμό του '07, οπότε και συμμετείχα-ήταν αντικειμενικά πολύ εύκολα. Κι εγώ έγραψα 86 περίπου, χωρίς ιδιαίτερο διάβασμα θα έλεγα, παρα λύνοντας μόνο πολλά test πολλαπλής. Δε σημαίνει όμως ότι η ευκολία του εξεταζόμενου αυτού αντικειμένου θα διατηρηθεί και στον επερχόμενο διαγωνισμό. Οπότε, ας μην αναπαυόμαστε...
" Κάθε χώρα έχει την κυβέρνηση που της αξίζει. "

Αποσυνδεδεμένος swtia

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 905
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
    • ΦΙΛΟΛΟΓΙΚΑ
Απ: Βαθμός επιτυχίας και σχολή αποφοίτησης
« Απάντηση #36 στις: Μάιος 15, 2008, 12:37:01 μμ »
γεια χαρά σε όλους!
καταρχήν συνιστώ ψυχραιμία γιατί βλέπω ότι υπάρχει κάποια ένταση στη συζήτηση.
εγώ είμαι απόφοιτη του κλασικού αθήνας 2004. συμφωνώ ότι το πρόγραμμα σπουδών στόχευε περισσότερο στον τομέα της φιλολογικής έρευνας και ήταν εντελώς ξεκομμένο από την εκπαιδευτική διαδικασία ομως δε μπορώ να παραβλέψω την αρκετά χρήσιμη διδασκαλία παιδαγωγικών και ειδικής διδακτικής που ανταποκρινονται απολύτως στις ανάγκες του διαγωνισμού.
προσωπικά χωρις ιδιαίτερο διαβασμα απλώς και μόνο απο τα εφόδια της σχολής έγραψα γύρω στο 65-70 παιδαγωγικά και τις δυο φορές

Ωστόσο stroumfita, αυτό ίσως συνέβη καθώς τα θέματα -ιδιαίτερα στο διαγωνισμό του '07, οπότε και συμμετείχα-ήταν αντικειμενικά πολύ εύκολα. Κι εγώ έγραψα 86 περίπου, χωρίς ιδιαίτερο διάβασμα θα έλεγα, παρα λύνοντας μόνο πολλά test πολλαπλής. Δε σημαίνει όμως ότι η ευκολία του εξεταζόμενου αυτού αντικειμένου θα διατηρηθεί και στον επερχόμενο διαγωνισμό. Οπότε, ας μην αναπαυόμαστε...
με βρισκεις απολυτα συμφωνη

Αποσυνδεδεμένος stroumfita

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 543
    • Προφίλ
Απ: Βαθμός επιτυχίας και σχολή αποφοίτησης
« Απάντηση #37 στις: Μάιος 15, 2008, 12:54:29 μμ »
marion swtia ποια εφοδια θεωρειτε οτι μας εδωσε η σχολη;

Αποσυνδεδεμένος swtia

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 905
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
    • ΦΙΛΟΛΟΓΙΚΑ
Απ: Βαθμός επιτυχίας και σχολή αποφοίτησης
« Απάντηση #38 στις: Μάιος 15, 2008, 01:46:27 μμ »
για τον διαγωνισμο?? ελαχιστα... αν σκεφτεις ποσο μετρανε τα παιδαγγικα και η διδακτικη. οσον αφορα τα αρχαια και τα νεα, σιγουρα ειμαστε εξοικειωμενοι γραμματολογιες και τον τροπο πραγματευσης. αυτο που περνανε στη φιλολογια του απθ και νομιζω και στην αθηνα ειναι οτι γινομαστε φιλολογοι- επιστημονες- ερευνητες.
ωστοσο φταιμε κι εμεις-σε πολυ μικρο βαθμο- γιατι , τουλαχιστον εγω προσωπικα, τα επιλεγομενα τα διαλεγα με κριτηριο το ποσο ευκολος ειναι ο καθηγητης και οχι ποσο θα με βοηθουσαν στον ασεπ. γιατι ειχε και μαθηματα που στην υλη ηταν ο καψαλης, ο κασσωτακης κτλ

Αποσυνδεδεμένος Rwxanh

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1501
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση -ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Βαθμός επιτυχίας και σχολή αποφοίτησης
« Απάντηση #39 στις: Μάιος 15, 2008, 01:59:43 μμ »
Εμείς ευτυχώς στην Αθήνα είχαμε καταλάβει από την αρχή το τι γινόταν με τα Παιδαγωγικά και τις Διδακτικές κι έτσι τα διαλέγαμε όλα τα επιλογής βάσει κριτηρίου ΑΣΕΠ.
Μονάχη έγνοια η γλώσσα μου στις αμμουδιές του Ομήρου...

Αποσυνδεδεμένος swtia

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 905
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
    • ΦΙΛΟΛΟΓΙΚΑ
Απ: Βαθμός επιτυχίας και σχολή αποφοίτησης
« Απάντηση #40 στις: Μάιος 15, 2008, 02:01:36 μμ »
και πολυ καλα κανατε. εγω εκανα βλακεια σ αυτο και ειχα παρει ενα της ζιωγου που θεωρουνταν ευκολο. ενω υπηρχαν πολυ πιο χρησιμα π.χ η σχολικη παιδαγωγικη του μπονιδη κ.α

Αποσυνδεδεμένος stroumfita

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 543
    • Προφίλ
Απ: Βαθμός επιτυχίας και σχολή αποφοίτησης
« Απάντηση #41 στις: Μάιος 16, 2008, 10:32:29 πμ »
ναι αλλά τότε που να σκεφτούμε για διορισμούς για διαγωνισμούς ούε καν περνούσαν αυτά απ τ μυαλό μας... είμαστε φοιτητές που σημα΄νει μηδέν άγχος και προβληματισμοί...
παρόλα αυτά το κλασικό της φιλολογίας στην αθήνα πιστεύω με βοήθησε αρκετά σε παιδαγωγικά και διδακτική που ευτυχώς ήτα υποχρεωτικά αλλά καθόλου σε ιστορία, ένα μάθημα όλο κ όλο κ αυτό σχετικό με αρχαία ιστορία.. δεν ξέρανε να βάλουνε καμιά ιστορία παραπάνω αντί να ασχολούμαστε με λαογραφίες, αρχαιολογίες, ιστορίες της τέχνης και χίλια δυο άσχετα;;;;

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159626
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 467
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 11
Επισκέπτες: 443
Σύνολο: 454

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.095 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.