*

Αποστολέας Θέμα: ΠΕ 13 Απόλυτο ασυμβίβαστο δικηγορικής ιδιότητας και καθηγητή δευτεροβάθμιας  (Αναγνώστηκε 20534 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος shark1

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 163
    • Προφίλ
Αν γνώριζα ότι θα έπρεπε να παραιτηθώ από δικηγόρος, όχι δεν θα αφιέρωνα 3-4 χρόνια από τη ζωή μου για να μπω στην εκπαίδευση. Θα τα αφιέρωνα είτε για να εδρεώσω το δικηγορικό μου επάγγελμα και την όποια πελατεία μου, το οποίο σχεδόν έχω εγκαταλείψει αυτά τα χρόνια, και θα δίδασκα στα ΙΕΚ όπως έκανα παλιότερα, είτε για να μπω στη σχολή δικαστών.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος panosk

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 10
  • Φύλο: Άντρας
  • Cyberterrorist
    • Προφίλ
    • PhpDiplomacy.net
πραγματικά δεν βλέπω τη σύνδεση σ όσα γράφετε.
Το θέμα είναι ότι είναι χρέος των δικηγορικών συλλόγων να προστατεύουν τα κατοχυρωμένα δικαιώματα των μελών τους.
Κι όταν για 20 χρόνια δεν υπάρχει ασυμβίβαστο είναι απλά απαράδεκτο να το επαναφέρουν και μάλιστα οικειοθελώς.
Τρομερός συνδικαλισμός...
όσο για τις συγκρίσεις με άλλους κλάδους μου φαίνεται ότι είστε της λογικής "αφού δεν τα παίρνω εγώ ας μην τα πάρει κανείς"
η κλασσική ελληνική κατινοζήλια
Σας είπε κανείς να μην διεκδικήσετε να δουλεύετε σε φροντιστήρια;

ΥΓ: Ας μην κοροιδευόμαστε μεταξύ μας. Η δουλειά του εκπαιδευτικού είναι τόσο θελτική επειδή σημαίνει 4ωρο εργασίας καθημερινά συν τα ανεπίσημα παρεπόμενα (ούζα με το διευθυντή, καταλήψεις, ξάπλα κι άγιος ο θεός). Κανείς δεν θα ήθελε να γίνει εκπαιδευτικός αν έπρεπε να δουλεύει κανονικό 8ώρο...
ΥΓ2: Αποφύγετε να απαντήσετε με γραφικές ατάκες περί παιδαγωγικής, αγάπης για τα παιδιά κλπ. Έχω γνωρίσει δεκάδες νεοδιόριστους ή νέους εκπαιδευτικούς και είναι ζήτημα 5 απ' αυτούς να ενδιαφέρονταν πραγματικά...


Shit happens...

Αποσυνδεδεμένος shark1

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 163
    • Προφίλ
Συμφωνώ με όσα λες σχετικά με το ασυμβίβαστο, διαφωνώ όμως με τους χαρακτηρισμούς σου για γραφικές ατάκες κλπ. Πράγματι εδώ και 20 χρόνια δεν είναι ασυμβίβαστο και είναι απαράδεκτο να θέλουν τώρα να το επαναφέρουν, αλλά αν επιλέγαμε επάγγελμα έχοντας στο μυαλό μας μόνο τις "ξάπλες" όπως αναφέρεις τότε αλοίμονο σε εμάς και στα παιδιά που θα μας ακούνε. Έχουμε σπαταλήσει πολλά χρόνια και πολύ κόπο για να είμαστε δικηγόροι και καθηγητές, με δεδομένο ότι δεν θα χρειαστεί να παραιτηθούμε από καμία από τις δύο ιδιότητες μας.

Αποσυνδεδεμένος shark1

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 163
    • Προφίλ
Έχεις καμία έγκυρη ενημέρωση σχετικά με την εξέλιξη αυτού του θέματος?

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος bettina

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 474
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
1)φανταζομαι οτι το ασυμβιβαστο δεν θα εχει αναδρομικη ισχυ αλλα θα αφορα νεους πτυχιουχους επομενως θα επιλεξουν αν θα γινουν δικηγοροι,δικαστικοι ή εκπαιδευτικοι.
2)γιατι καποιος που εχει ασχοληθει με τη νομικη να θελει να γινει δασκαλος?αν καποιος ενδιαφερεται για την μορφωση των νεων και αγαπαει τα παιδια κτλ διαλεγει συνηθως παραδοσιακα καθηγητικες σχολες.
3)μηπως ειναι ευκολοτερο να περασεις στον ασεπ απ'οτι στο σωμα δικαστων οπου σιγουρα μπαινουν βυσματουχοι απο την πισω πορτα?
4)πως μπορει καποιος να τα συνδυασει και να τα κανει εξισου καλα?οπως εχω ξανααναφερει στις 10 το πρωι θα εισαι στο σχολειο,στο γραφειο  ή στο δικαστηριο?
5)εαν ο καθε καθηγητης του δημοσιου ειχε και ενα φροντιστηριο τοτε οι αδιοριστοι και οι οσοι εχουν ηδη φροντιστηρια τι ακριβως θα εκαναν?

Αποσυνδεδεμένος panosk

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 10
  • Φύλο: Άντρας
  • Cyberterrorist
    • Προφίλ
    • PhpDiplomacy.net
η είδηση είχε ανέβει για λίγο καιρό στο site του Δ.Σ.Α.
Ήταν πρόταση της ολομέλειας των Δικηγορικών συλλόγων στο Δένδια για να περιληφθεί σε κάποιο νόμο
Λογικά όταν πρόκειται να ψηφιστεί θα αναρτηθεί κάποιο σχετικό post στο Δ.Σ.Α.
Ελπίζω μέχρι τότε να έχει πέσει η κυβέρνηση...
 ;D

ΥΓ: Όσοι έχουν ήδη διοριστεί δεν θίγονται απ΄την επαναφορά του ασυμβίβαστου. Κρίμα. θα διοριζόμουν κι εγώ φέτος αν είχα παιδαγωγική κατάρτιση ΑΣΠΑΙΤΕ. Βέβαια για να έχεις ελπίδες να μπεις ΑΣΠΑΙΤΕ Αθήνας θέλεις μεταπτυχιακό, 2 γλώσσες ECDL και πτυχίο με μέσο όρο 8. Πιο εύκολα μπαίνεις στο Harvard...
Shit happens...

Αποσυνδεδεμένος my8os

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 205
  • Παντού υπάρχει ένας μύθος
    • Προφίλ
Παράθεση
Κι εγώ είμαι υπερ του ασυμβίβαστου! Πάντα μου την έδινε που συγκεκριμένες κατηγορίες καθηγητών μπορούσαν να ασκούν και ελεύθερο επάγγελμα.
Εδώ να ρωτήσω, με τους μηχανικούς τι ισχύει;
Γιατί να μη μπορούν κάποιες ειδικότητες να ασκούν ιδιωτικό έργο ώστε να ενισχύσουν το εισόδημά τους ΕΦΟΣΟΝ δεν κωλύεται το εκπαιδευτικό τους έργο; Μιλάμε για γυμναστές, δικηγόρους, γιατρούς, μουσικούς, μηχανικούς, κλπ, οι οποίοι συνήθως ΔΕΝ έχουν τη δυνατότητα να κάνουν ιδιαίτερα όπως οι άλλοι (φιλόλογοι, μαθηματικοί, φυσικοί κλπ) που τα παίρνουν μαύρα με 30,40,50 και 60 ευρώ την ώρα!!
Για κάποιες ειδικότητες (π.χ. μηχανικοί) πρέπει κάθε σχολικό έτος να ζητάνε την άδεια του ΠΥΣΔΕ. Κάποιες άλλες δεν χρειάζονται άδεια (π.χ. γυμναστές, μουσικοί, κλπ).

Αποσυνδεδεμένος shark1

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 163
    • Προφίλ
Το ασυμβίβαστο, τουλάχιστον όπως φαίνεται από τις ανακοινώσεις της ολομέλειας των Δικηγορικών Συλλόγων, θα αφορά όσους διορίζονται στη δευτεροβάθμια εκπαίδευση μετά την ισχύ του νόμου. Δηλαδή όσοι έχουμε εργαστεί τόσα χρόνια για να διοριστούμε θα πρέπει να επιλέξουμε, δικηγορία ή εκπαίδευση. Μάλιστα όπως φαίνεται από την απάντηση του Υπ. Δικαιοσύνης σε διαμαρτυρία της ολομέλειας των Δικηγ. Συλλόγων, θέλουν οι τελευταίοι να ψηφιστεί άμεσα μέσα στο καλοκαίρι. Όσον αφορά το σώμα των Δικαστών, ας μην το απαξιούμε τόσο εύκολα. Οι εξετάσεις για τη σχολή δικαστών πράγματι είναι δύσκολες όχι όμως ακατόρθωτες και από όσο ξέρω αξιοκρατικές και αδιάβλητες. Όσον αφορά το τέταρτο ερώτημα της bettina πράγματι δεν μπορεί κάποιος να τα κάνει και τα δύο ταυτόχρονα. Η δικηγορική ύλη θα είναι πολύ μικρή, για αυτό δεν καταλαβαίνω γιατί θέλουν να επαναφέρουν το ασυμβίβαστο. Είναι σαν να σε αναιρούν ως νομικό.

Αποσυνδεδεμένος kostaskappa

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 2
    • Προφίλ
Γνωριζει κανεις τι ισχύει για τους μηχανικους ??? αν ναι ας μου απαντησει αμεσα ....ειναι πραγματικά επείγον.......
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 01, 2009, 06:28:25 μμ από kostaskappa »

Αποσυνδεδεμένος my8os

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 205
  • Παντού υπάρχει ένας μύθος
    • Προφίλ
Γνωριζει κανεις τι ισχύει για τους μηχανικους ??? αν ναι ας μου απαντησει αμεσα ....ειναι πραγματικά επείγον.......

Όπως ανέφερα και πιο πάνω, οι εκπαιδευτικοί μηχανικοί πρέπει να πάρουν άδεια από το ΠΥΣΔΕ για άσκηση ιδιωτικού έργου. Άρα λοιπόν θα πρέπει να έχουν στα χέρια τους κάποια συγκεκριμένη σύμβαση έργου για να τους δοθεί η άδεια.
Δες και στο http://www.alfavita.gr/egiklioi/eg842a.php

Αποσυνδεδεμένος cchatz

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 82
  • ΠΕ07
    • Προφίλ

Σας είπε κανείς να μην διεκδικήσετε να δουλεύετε σε φροντιστήρια;


Όσοι θέλουν να δουλεύουν παράλληλα σε φροντιστήρια, δικαστήρια και δε ξέρω και γω που αλλού ας ασχοληθούν με κάτι άλλο.
Το σχολείο χρειάζεται επαγγελματίες εκπαιδευτικούς και όχι κάποιους που να το αντιμετωπίζουν ως πάρεργο... Άσε που θα συμφωνήσω με τη bettina και δυσκολεύομαι πολύ να πιστέψω πως σπουδάζει κανείς νομική για να γίνει εκπαιδευτικός. Αν η ανεργία τον οδήγησε να κάνει τελικά αυτό ε ας αφοσιωθεί σ΄ αυτό και μην τα θέλει όλα δικά του.

Αποσυνδεδεμένος Πατρινος

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 29
    • Προφίλ
με την λογικη που διαβαζω καλα κανουν οι εφοριακοι και κρατουν τα βιβλια ιδιωτων

Αποσυνδεδεμένος Zafiris

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 221
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
ΟΛΟΙ οι καθηγητές μπορούνε να πάρουν άδεια για άσκηση ιδιωτικού έργου με αμοιβή από το ΠΥΣΔΕ, το έχω κάνει για συμμετοχή σε ερευνητικό πρόγραμμα πανεπιστημίου.
Ο περιορισμός είναι ότι οι αποδοχές δεν πρέπει να υπερβαίνουν κάποιο όριο (ή το 50% ή το 100% των μηνιαίων αποδοχών, δε θυμάμαι καλά γιατί κανένα από τα δύο δεν κάλυπτα :-)) και ότι η εργασία δεν παρακωλύει το εκπαιδευτικό τους έργο, ότι δε θα φεύγεις από το σχολείο (θέλει και κάποιου είδους βεβαίωση από το διευθυντή). Λογικό μιας και μερικοί βάζουν κάτι μαθήματα σε ΤΕΙ / ΙΕΚ σε ώρες σχολικού ωραρίου αναστατώνοντας το πρόγραμμα. Επίσης το εισόδημα από τέτοιου είδους εργασίες μπαίνει στη δήλωση σε άλλο κωδικό και εάν είναι και μεγάλο σε πατάει στη φορολογία...


Γνωριζει κανεις τι ισχύει για τους μηχανικους ??? αν ναι ας μου απαντησει αμεσα ....ειναι πραγματικά επείγον.......

Όπως ανέφερα και πιο πάνω, οι εκπαιδευτικοί μηχανικοί πρέπει να πάρουν άδεια από το ΠΥΣΔΕ για άσκηση ιδιωτικού έργου. Άρα λοιπόν θα πρέπει να έχουν στα χέρια τους κάποια συγκεκριμένη σύμβαση έργου για να τους δοθεί η άδεια.
Δες και στο http://www.alfavita.gr/egiklioi/eg842a.php

Αποσυνδεδεμένος happiness

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2158
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 19 - Μηχ. Η/Υ & Πληρ. - ΠΠ
    • Προφίλ
ΟΛΟΙ οι καθηγητές μπορούνε να πάρουν άδεια για άσκηση ιδιωτικού έργου με αμοιβή από το ΠΥΣΔΕ, το έχω κάνει για συμμετοχή σε ερευνητικό πρόγραμμα πανεπιστημίου.
Ο περιορισμός είναι ότι οι αποδοχές δεν πρέπει να υπερβαίνουν κάποιο όριο (ή το 50% ή το 100% των μηνιαίων αποδοχών, δε θυμάμαι καλά γιατί κανένα από τα δύο δεν κάλυπτα :-)) και ότι η εργασία δεν παρακωλύει το εκπαιδευτικό τους έργο, ότι δε θα φεύγεις από το σχολείο (θέλει και κάποιου είδους βεβαίωση από το διευθυντή). Λογικό μιας και μερικοί βάζουν κάτι μαθήματα σε ΤΕΙ / ΙΕΚ σε ώρες σχολικού ωραρίου αναστατώνοντας το πρόγραμμα. Επίσης το εισόδημα από τέτοιου είδους εργασίες μπαίνει στη δήλωση σε άλλο κωδικό και εάν είναι και μεγάλο σε πατάει στη φορολογία...
+1
Άρα shark1 δεν χάνεις την δυνατότητα να ασκείς δικηγορία, όπως δεν την χάνουν και όλες οι υπόλοιπες ειδικότητες για ιδιωτικό έργο. Εάν μπορείς να πείσεις την Βθμια ότι τα δικηγορικά σου καθήκοντα δεν σε αποσπούν από τα εκπαιδευτικά, μπορείς να τα ασκείς. Είναι από εκεί και πέρα λογικό βέβαια να μπαίνουν περιορισμοί στα λεφτά που κερδίζεις από το 2ο επάγγελμά σου.
Καταλαβαίνω ότι αυτό είναι μία καινούρια εξέλιξη, αλλά από την άλλη καμία ειδικότητα καθηγητών δεν έχει το δικαίωμα ελεύθερης άσκησης 2ου επαγγέλματος (είτε αυτό είναι στην ειδικότητά τους είτε όχι). Γιατί να το έχουν οι δικηγόροι; Είναι "λιγότερο" καθηγητές αυτοί; Απαιτείται λιγότερη προσπάθεια για να είναι σωστοί εκπαιδευτικοί; Παίρνουν μικρότερο μισθό από τις άλλες ειδικότητες;
Και εγώ μηχανικός είμαι , αλλά όταν αποδέχτηκα τον διορισμό μου ως εκπαιδευτικός σημαίνει ότι συμφώνησα ότι η δουλειά μου πλέον είναι "εκπαιδευτικός" , όχι "μηχανικός", όσο κι αν με χαλάει αυτό. Το γιατί το έκανα είναι προσωπικό μου ζήτημα, αλλά ήταν επιλογή μου. Στην ζωή πάντα ερχόμαστε αντιμέτωποι με επιλογές :)

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159851
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 650
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 9
Επισκέπτες: 572
Σύνολο: 581

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.076 δευτερόλεπτα. 33 ερωτήματα.