*

Αποστολέας Θέμα: ΠΕ 13 Απόλυτο ασυμβίβαστο δικηγορικής ιδιότητας και καθηγητή δευτεροβάθμιας  (Αναγνώστηκε 20530 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος panosk

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 10
  • Φύλο: Άντρας
  • Cyberterrorist
    • Προφίλ
    • PhpDiplomacy.net
ΝΑΙ ΚΑΛΑ ΑΚΟΥΣΑΤΕ
ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΠΡΟΤΑΣΗ ΤΩΝ ΔΙΚΗΓΟΡΙΚΩΝ ΣΥΛΛΟΓΩΝ (ΕΛΕΟΣ!) ΣΤΟ ΔΕΝΔΙΑ ΕΠΑΝΑΦΕΡΟΥΝ ΤΟ ΑΣΥΜΒΙΒΑΣΤΟ ΤΟΥ 1989...
ΔΗΘΕΝ ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΚΑΙ ΔΗΜΟΣΙΟΣ ΥΠΑΛΛΗΛΟΣ (ΚΑΘΗΓΗΤΗΣ) ΚΑΙ ΔΗΜΟΣΙΟΣ ΛΕΙΤΟΥΡΓΟΣ (ΔΙΚΗΓΟΡΟΣ)
20 ΧΡΟΝΙΑ ΟΜΩΣ ΓΙΝΟΤΑΝ...
ΟΣΟΙ ΕΧΟΥΝ ΗΔΗ ΔΙΟΡΙΣΤΕΙ ΔΕΝ ΚΙΝΔΥΝΕΥΟΥΝ
ΑΛΛΑ ΟΣΟΙ ΘΑ ΜΠΟΥΝ ΣΤΟ ΕΞΗΣ ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΓΙΝΟΥΝ ΚΑΘΗΓΗΤΕΣ ΔΕΥΤΕΡΟΒΑΘΜΙΕΣ ΜΟΝΟ ΜΕ ΣΥΜΒΑΣΗ (ΟΛΟΙ ΜΟΝΙΜΟΙ ΚΑΙ Ο ΨΩΡΙΑΡΗΣ ΧΩΡΙΑ). ΦΑΝΤΑΖΟΜΑΙ ΘΑ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΖΗΤΗΣΕΙΣ ΝΑ ΔΙΑΓΡΑΦΕΙΣ ΑΠΟ ΔΙΚΗΓΟΡΟΣ ΚΑΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙΣ ΜΟΝΙΜΟΣ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟΣ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΤΟ ΑΝΑΦΕΡΕΙ Η ΠΡΟΤΑΣΗ ΤΩΝ ΣΥΛΛΟΓΩΝ.
Η ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΙΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΗ ΑΥΤΗ ΠΡΟΤΑΣΗ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΔΗΘΕΝ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΣΩΣΤΟ ΚΑΠΟΙΟΣ ΝΕΟΣ ΔΙΚΗΓΟΡΟΣ ΝΑ ΠΑΙΡΝΕΙ +1000Ε ΣΑΝ ΚΑΘΗΓΗΤΗΣ ΕΝΩ ΟΙ ΑΛΛΟΙ ΝΕΟΙ ΔΙΚΗΓΟΡΟΙ ΔΕΝ ΠΑΙΡΝΟΥΝ ΤΙΠΟΤΑ.
ΔΕΝ ΤΟ ΚΑΤΑΛΑΒΑ!
ΤΟΥΣ ΕΙΠΕ ΚΑΝΕΙΣ ΝΑ ΜΗΝ ΓΙΝΟΥΝ ΚΑΘΗΓΗΤΕΣ? ΝΑ ΣΤΡΩΣΟΥΝ ΚΩΛΟ ΝΑ ΔΙΑΒΑΣΟΥΝ ΝΑ ΜΠΟΥΝ ΚΑΙ ΝΑ ΑΝΤΕΞΟΥΝ ΜΕΤΑ ΤΟ ΤΟΥΡΝΕ ΣΤΗΝ ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΕΠΑΡΧΙΑ
ΑΛΛΑ ΦΥΣΙΚΑ ΑΥΤΟΙ ΠΟΥ ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΠΡΟΣΤΑΤΕΨΕΙ Ο ΠΑΞΙΝΟΣ ΕΙΝΑΙ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΜΕΓΑΛΟΔΙΚΗΓΟΡΩΝ ΜΕ ΕΤΟΙΜΟ ΓΡΑΦΕΙΟ ΠΟΥ ΚΑΜΜΙΑ ΑΝΑΓΚΗ Η ΔΙΑΘΕΣΗ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΝΑ ΓΙΝΟΥΝ ΚΑΘΗΓΗΤΕΣ.
ΤΟ ΘΕΜΑ ΕΙΝΑΙ Ο ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΑΣΚΟΥΜΕΝΩΝ ΚΑΙ ΝΕΩΝ ΔΙΚΗΓΟΡΩΝ ΤΙ ΚΑΝΕΙ?
ΜΗΠΩΣ ΚΟΙΜΑΣΤΕ ΛΙΓΟ???
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 01, 2009, 09:29:48 πμ από Dr_Michael »
Shit happens...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος bettina

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 474
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
ειμαι υπερ του ασυμβιβαστου μονο εαν μιλαμε για μονιμο διορισμο και οχι για συμβαση.ασ το δουμε πρακτικα.πωσ θα ειναι καποιος στις 10 το πρωι και στο σχολειο και στο δικαστηριο?

Αποσυνδεδεμένος bettina

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 474
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
δηλαδη γιατι εγω να μην μπορω το απογευμα να δουλεψω νομιμα σε φροντιστηριο και καποιοι αλλοι να εχουν και δουλεια στο δημοσιο και γραφειο?αξιοκρατια για ολους.αν εσυ εχεις γραφειο θελω και εγω φροντιστηριο.να μαζευω κοσμο απο το δημοσιο και να μου τα σκανε το απογευμα

Αποσυνδεδεμένος humus

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 62
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ20
    • Προφίλ
Και δεν είναι μόνο οι δικηγόροι. Είναι και οι γυμναστές και οι μουσικοί. Κάποια στιγμή πρέπει να σταματήσει αυτό το αίσχος .Να μην κάνουν τίποτα μες στο σχολείο για να είναι ξεκούραστοι για τα εξτραδάκια τους(δικαστήρια, γυμναστήρια, ωδεία).

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος Zafiris

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 221
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Κι εγώ είμαι υπερ του ασυμβίβαστου! Πάντα μου την έδινε που συγκεκριμένες κατηγορίες καθηγητών μπορούσαν να ασκούν και ελεύθερο επάγγελμα.
Εδώ να ρωτήσω, με τους μηχανικούς τι ισχύει;

Αποσυνδεδεμένος Αγάπη

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2282
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ......της συννεφιάς ρηγόπουλο.....
    • Προφίλ
Από όσο θυμάμαι από αντίστοιχο που ανοίχτηκε πέρσι,δεν έχουν δικαίωμα ούτε εκείνοι.


Δε θέλω του κισσού το πλάνο ψήλωμα,σε ξένα αναστηλώματα δεμένο.
Θέλω να είμαι ένα καλάμι,ένα χαμόκλαδο,μα όσο ανεβαίνω,μόνος ν' ανεβαίνω.

Αποσυνδεδεμένος panosk

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 10
  • Φύλο: Άντρας
  • Cyberterrorist
    • Προφίλ
    • PhpDiplomacy.net
το σχόλιο μου δεν απευθυνόταν στους καθηγητές, αλλά στους δικηγόρους. Δεν καταλαβαίνω τις συγκρίσεις με ανόμοια πράγματα...
Επίσης δεν καταλαβαίνω με ποια λογική οι καθηγητές δικαίου θα είναι οι ΜΟΝΑΔΙΚΟΙ με σύμβαση όταν όλες οι υπόλοιπες ειδικότητες είναι μόνιμοι...
Ούτως ή άλλως, όπως είπε κάποια πριν, πρακτικά δεν μπορείς να είσαι και δικηγόρος και καθηγητής. Ή στο σχολείο ή στο δικαστήριο θα είσαι. Αυτό δεν σημαίνει ότι θα πρέπει να χάσεις την έστω τυπική ιδιότητα για την οποία πάλεψες τόσα χρόνια. Και στην τελική από που κι ως που για να γίνει κανείς δημόσιος υπάλληλος πρέπει να παραιτηθεί απ' την ιδιότητα του δημόσιου λειτουργού; Είναι προφανές ότι η ιδιότητα του δημ. υπαλλήλου δεν μπορει να υπερισχύει αυτής του Δημοσίου λειτουργού...
Shit happens...

Αποσυνδεδεμένος Πατρινος

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 29
    • Προφίλ
βασικα εγω εχω καταλαβει τοσα χρονια οτι ολοι θελουμε το δημοσιο για το μισθο,το βιβλιαριο και να μαζευουν πελατες για την δευτερη δουλεια-εαν και οσο γινεται..............το θεμα ειναι οτι θα ειμαστε η παπαδες η ζευγαδες

Αποσυνδεδεμένος kellykou

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1537
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Ουτε οι γιατροι του ΕΣΥ επιτρεπεται να εχουν ιδιωτικο ιατρειο.

Αποσυνδεδεμένος cchatz

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 82
  • ΠΕ07
    • Προφίλ
βασικα εγω εχω καταλαβει τοσα χρονια οτι ολοι θελουμε το δημοσιο για το μισθο,το βιβλιαριο και να μαζευουν πελατες για την δευτερη δουλεια-εαν και οσο γινεται..............το θεμα ειναι οτι θα ειμαστε η παπαδες η ζευγαδες

Ακριβώς... και το σχολείο καταντάει πάρεργο... Έλεος!

Αποσυνδεδεμένος shark1

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 163
    • Προφίλ
'Ολοι όσοι είστε υπέρ του ασυμβίβαστου της δικηγορικής ιδιότητας με αυτή του εκπαιδευτικού κάνετε ένα μεγάλο λάθος. Ως δικηγόροι διοριζόμαστε σε μία συγκεκριμένη εφετειακή περιφέρεια. Μόνο στα όρια της περιφέρειας αυτής μπορούμε να ασκήσουμε δικηγορία. Αν είσαι δικηγόρος Θεσσαλονίκης μπορείς να ασκήσεις δικηγορία μόνο στη Θεσσαλονίκη. Όταν λοιπόν θα διοριστείς ως εκπαιδευτικός στην Κέρκυρα εκεί δεν μπορείς να ασκήσεις δικηγορίας, δεν μπορείς να παραστείς σε δικαστήρια ή σε συμβόλαια, τα έξοδα όμως του γραφείου στη Θεσσαλονίκη θα τρέχουν. Μετάθεση στη Θεσσαλονίκη σχεδόν απίθανο. Άρα δεν μιλάμε για πραγματική άσκηση δικηγορίας, αλλά για διατήρηση της δικηγορικής ιδιότητας. Είναι απαράδεκτο αντί να μας υποστηρίζουν οι συνάδελφοι μας, και αναφέρομαι στους δικηγόρους, να προσπαθούν να μας πλήξουν. Η τροπολογία που προσπαθούν να περάσουν δεν αφορά τους ευροβουλευτές ούτε τους καθηγητές πανεπιστημίου, παρά μόνο τους μόνιμους εκπαιδευτικούς δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης.

Αποσυνδεδεμένος bettina

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 474
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
δεν ειναι ετσι τα πραγματα.για 2-3 χρονακια θα εισαι σε αλλη περιφερεια αλλα καποια στιγμη θα γυρισεις εκει που ανηκεις επομενως θα μπεις στη διαδικασια να ασκησεις τη δικηγορια μιας και μερικα επιπλεον χρηματα δεν τα αρνειται ποτε κανεις ειδικα εαν εχει οικογενεια.κανεις δε σε αναγκαζει να εγκαταλειψεις την δικηγορια εσυ αποφασιζεις να την αφησεις για το σιγουρακι του δημοσιου και τονιζω οτι μιλαω μονο για περιπτωση μονιμου διορισμου και οχι συμβασης.που και συμβαση να ειναι παλι επιλογη σου ειναι να την δεχτεις.

Αποσυνδεδεμένος shark1

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 163
    • Προφίλ
Αν ήθελα απλά το σιγουράκι του δημοσίου θα μπορούσα κάλλιστα να γίνω δικαστής και να αμείβομαι με τριπλάσιο μισθό από του εκπαιδευτικού, αλλά επέλεξα, αναφέρομαι στον εαυτό μου, την εκπαίδευση γιατί ήθελα να διδάξω. Την επέλεξα γνωρίζοντας το χαμηλό της μισθό και τις περιπλανήσεις στην Ελλάδα. Μακάρι να μπορούσα σε δύο τρία χρόνια να πάρω μετάθεση στην πόλη μου, αλλά δεν το βλέπω. Όταν πήραμε παιδαγωγική κατάρτιση μέσω ΑΣΠΑΙΤΕ, δώσαμε ΑΣΕΠ, πήγαμε αναπληρωτές και τώρα είμαστε στους διοριστέους, τα κάναμε όλα αυτά στηριζόμενοι σε συγκεκριμένες διατάξεις που μας επέτρεπαν να είμαστε και καθηγητές και να διατηρούμε τη δικηγορική μας ιδιότητα. Έχουμε δουλέψει πολύ σκληρά και για να διοριστούμε ως καθηγητές και για να γίνουμε δικηγόροι και δεν μπορεί παγιωμένες καταστάσεις και δεδομένα χρόνων να αλλάξουν σε μία νύκτα στερώντας μας τα επαγγελματικά μας δικαιώματα . Αν περάσει αυτή η τροπολογία θα μας υποχρεώσουν να καταφύγουμε στα δικαστήρια.

Αποσυνδεδεμένος bettina

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 474
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
αν επρεπε σημερα να διαλεξεις γνωριζοντας για το ασυμβιβαστο θα επαιρνες την ιδια αποφαση?

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159846
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 608
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 14
Επισκέπτες: 540
Σύνολο: 554

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.09 δευτερόλεπτα. 33 ερωτήματα.