*

Αποστολέας Θέμα: ΠΕ 13 Απόλυτο ασυμβίβαστο δικηγορικής ιδιότητας και καθηγητή δευτεροβάθμιας  (Αναγνώστηκε 20533 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος edipmet

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 622
    • Προφίλ
1) Ανεξαρτητα με το τι λενε οι νομοι και αν ειναι λογικοι, ειναι απαραδεκτο αυτο που συμβαινει στην ελλαδα και μας αφορα ολους:καθε τρεις και λιγο να βγαινει μια τροπολογια και να φερνει τα πανω κατω με το τι ισχυει. Σε καθε περιπτωση, ο καθενας μας εχει κανει τον προγραμματισμο του ,του αρεσε δεν του αρεσε ο νομος, αναλογα με το τι ισχυει και κανει τον αγωνα του προς μια κατευθυνση.
 Αφου λοιπον εχεις επενδυσει σε κοπο κ χρονο για να ενταχθεις στο πλαισιο που ισχυει δεν μπορει μια μερα ξαφνικα να στα αλλαζουν ολα και να βρισκεσαι στο μηδεν .Αυτα τα παραλογα μονο στην Ελλαδα γινονται. Αλλαξτε οτι θελετε αλλα με ενα προγραμματισμο και προειδοποιηση ωστε να μπορει κανεις να παρει τα μετρα του. Αυτο θα επρεπε να γινεται σε ολες τις περιπτωσεις ασχετα με το αν μας βολευει μια τροπολογια η οχι. Πολλα δε μας αρεσουν, αλλα προσαρμοζομαστε και σε βαθος χρονου καταφερνουμε να ακολουθησουμε ειτε με σπουδες ειτε με εξετασεις ειτε με προυπηρεσια κλπ. Οι αλλαγες εν μια νυχτι μονο αναστατωση φερνουν και αγανακτηση στον πολιτη. Κι  υστερα , υπαρχουν τοσοι νομοι παραλογοι που ενω γινεται αγωνας να αλλαξουν δεκαετιες ολοκληρες ακομα ισχυουν. Συνεπως δεν ειναι η αναγκη αλλα τα συμφεροντα της καθε περιοδου και η δυναμη καθε φορα αυτων που τα σπρωχνουν που φερνει την αλλαγη στη νομοθεσια...Ακολουθουν κ σχολια για τη συγκεκριμενη περιπτωση.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος edipmet

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 622
    • Προφίλ
2) Οσο αφορα στη δικηγορια για να παρηγορηθειτε θα επισημανω οτι α) ειναι πρακτικα πολυ δυσκολο να τα συνδιασεις ικανοποιητικα λογω φοροτυ εργασιας αλλα και ωραριου ,β) θα εδινες δυο συνδρομες σε ασφαλιστικους φορεις που επειδη ειναι ταυτοχρονα μια μερα θα επρεπε να αποποιηθεις του ενος για να παρεις συνταξη και εφαπαξ κ τα λεφτα σας θα πηγαιναν περιπατο, εχει γινει αυτο ,γ) τα λειτουργικα εξοδα  για να ασκησετε δικηγορια ειναι πολλα κ δε βγαινεις αν τη δεις σαν part time ενασχοληση.
Τελος θα ηθελα να επισημανω οτι τα μαθηματα που κανουν οι καθηγητες δικαιου σε μαθητες λιγη σχεση εχουν με την ασκηση δικηγοριας και δεν ειναι το ιδιο με τη διδασκαλια αλλων μαθηματων που μπορει να κανουν μαθηματα το απογευμακαι που τελοσπαντων γινεται σε μεγαλη εκταση και με μαυρο χρημα, χωρις αποδειξεις χωρις τιποτα. Ο μονος κινδυνος που βλεπω εγω ειναι η επαφη του με πελατεια μεσα απο την α δουλεια του και οι παραπανω δημοσιες σχεσεις που ομως αυτο γινεται και σε ασχετα επαγγελματα .

Αποσυνδεδεμένος my8os

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 205
  • Παντού υπάρχει ένας μύθος
    • Προφίλ
Και εγώ μηχανικός είμαι , αλλά όταν αποδέχτηκα τον διορισμό μου ως εκπαιδευτικός σημαίνει ότι συμφώνησα ότι η δουλειά μου πλέον είναι "εκπαιδευτικός" , όχι "μηχανικός", όσο κι αν με χαλάει αυτό. Το γιατί το έκανα είναι προσωπικό μου ζήτημα, αλλά ήταν επιλογή μου. Στην ζωή πάντα ερχόμαστε αντιμέτωποι με επιλογές :)

Είσαι εκπαιδευτικός μηχανικός ή μηχανικός στην εκπαίδευση, κι όχι απλά εκπαιδευτικός. Το ΤΕΕ και ΤΣΜΕΔΕ συνηγορούν σε αυτό με το να μη σε αφήνουν να διαγραφείς. Άσε δε που αμείβεσαι με 100 ευρώ λιγότερα το μήνα από αντίστοιχο μη-μηχανικό εκπαιδευτικό του δημοσίου με τα ίδια χρόνια προϋπηρεσίας επειδή οι κρατήσεις του ΤΣΜΕΔΕ είναι μεγαλύτερες (ενώ οι παροχές του μικρότερες)... σύνολο 1.200+ ευρώ το χρόνο λιγότερα!!!!
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 02, 2009, 12:12:36 μμ από my8os »

Αποσυνδεδεμένος happiness

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2158
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 19 - Μηχ. Η/Υ & Πληρ. - ΠΠ
    • Προφίλ

Είσαι εκπαιδευτικός μηχανικός ή μηχανικός στην εκπαίδευση, κι όχι απλά εκπαιδευτικός. Το ΤΕΕ και ΤΣΜΕΔΕ συνηγορούν σε αυτό με το να μη σε αφήνουν να διαγραφείς.
Το ΤΣΜΕΔΕ δεν συνηγορεί ότι είσαι "εκπαιδευτικός μηχανικός" επειδή δεν σε αφήνει να διαγραφείς. Το ΤΣΜΕΔΕ δεν σε αφήνει να διαγραφείς ΓΕΝΙΚΑ (πονεμένη....πολύ πονεμένη ιστορία), ακόμα κι άμα πας να γίνεις αγρότης ("αγρότης μηχανικός" ???).
Αλλά για να γυρίσουμε στο θέμα, mel σου δίνω ένα δίκιο. Η άμεση εφαρμογή των αλλαγών είναι ένα θέμα. Ευτυχώς όμως δεν "πιάνει" αυτούς που έχουν ήδη διοριστεί.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος panosk

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 10
  • Φύλο: Άντρας
  • Cyberterrorist
    • Προφίλ
    • PhpDiplomacy.net
"ΟΛΟΙ οι καθηγητές μπορούνε να πάρουν άδεια για άσκηση ιδιωτικού έργου με αμοιβή από το ΠΥΣΔΕ, το έχω κάνει για συμμετοχή σε ερευνητικό πρόγραμμα πανεπιστημίου.
Ο περιορισμός είναι ότι οι αποδοχές δεν πρέπει να υπερβαίνουν κάποιο όριο (ή το 50% ή το 100% των μηνιαίων αποδοχών, δε θυμάμαι καλά γιατί κανένα από τα δύο δεν κάλυπτα :-)) και ότι η εργασία δεν παρακωλύει το εκπαιδευτικό τους έργο, ότι δε θα φεύγεις από το σχολείο (θέλει και κάποιου είδους βεβαίωση από το διευθυντή). Λογικό μιας και μερικοί βάζουν κάτι μαθήματα σε ΤΕΙ / ΙΕΚ σε ώρες σχολικού ωραρίου αναστατώνοντας το πρόγραμμα. Επίσης το εισόδημα από τέτοιου είδους εργασίες μπαίνει στη δήλωση σε άλλο κωδικό και εάν είναι και μεγάλο σε πατάει στη φορολογία..."

το θέμα είναι ότι με το νέο νόμο οι δικηγόροι δεν θα μπορούν καν να πάρουν άδεια απ' το ΠΥΣΔΕ. Αυτό σημαίνει ασυμβίβαστο. Η πρόταση δεν αναφέρει πως ακριβώς θα γίνεται αλλά λογικά θα πρέπει ή να διαγραφείς από δικηγόρος ή να πάρεις αναστολή δικηγορικής ιδιότητας (ελπίζω το δεύτερο). Άλλως θα πρέπει να διοριστείς εκπαιδευτικός με σύμβαση που δεν έχει νόημα...

Σχετικά με τα λειτουργικά έξοδα της δικηγορίας στα οποία αναφέρθηκε κάποιος πριν αυτά ουσιαστικά είναι ένας χώρος κι ένα labtop. Δηλαδή μηδενικά αν έχεις σπίτι-γραφείο. Η βιτρίνα δεν παίζει ρόλο στους δικηγόρους. Και γραφείο 100τμ στο Κολωνάκι να έχεις κανείς δεν πρόκειται να έρθει χωρίς συστάσεις
Shit happens...

Αποσυνδεδεμένος shark1

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 163
    • Προφίλ
Για να μην επαναλαμβάνομαι συμφωνώ απόλυτα με τους mel και panosk. Εγώ διορίζομαι φέτος, οπότε αν ψηφιστεί το καλοκαίρι το ασυμβίβαστο θα πιάσει και εμένα. Προγραμματισμός και κόπος χρόνων αλλάζει ξαφνικά σε λίγες ημέρες, παραβιάζοντας κατάφωρα τη βασική αρχή της ισότητας. Μην τα βλέπετε όλα επιφανειακά, απλά επειδή δεν αφορά εσάς.

Αποσυνδεδεμένος shark1

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 163
    • Προφίλ
panosk έχεις μάθει τίποτα νεώτερο?Υπήρχε μια διαμαρτυρία της Ολομέλειας των δικηγορικών συλλόγων και μία απάντηση του υπουργού. Το που βρίσκεται όμως το θέμα νομοθετικά μήπως γνωρίζεις?

Αποσυνδεδεμένος panosk

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 10
  • Φύλο: Άντρας
  • Cyberterrorist
    • Προφίλ
    • PhpDiplomacy.net
δεν έχω μάθει κάτι. η μόνη μου πηγή είναι η ιστοσελίδα του Δ.Σ.Α
Διαμαρτυρία της Ολομέλειας; Αφού αυτοί ήταν που πρότειναν το μέτρο στον Υπουργό!
Γιατί διαμαρτυρήθηκαν λοιπόν;
Έχεις κάποιο link;
Shit happens...

Αποσυνδεδεμένος shark1

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 163
    • Προφίλ
Διαμαρτυρήθηκαν γιατί δεν περιελήφθη η σχετική τροπολογία στο υπό ψήφιση νομοσχέδιο στις 23-24 Ιουνίου. Δες το site www.dsanet.gr και www.dsgian.gr

Αποσυνδεδεμένος surviving innovation

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 129
    • Προφίλ
Παράθεση
ΟΣΟΙ ΘΑ ΜΠΟΥΝ ΣΤΟ ΕΞΗΣ ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΓΙΝΟΥΝ ΚΑΘΗΓΗΤΕΣ ΔΕΥΤΕΡΟΒΑΘΜΙΕΣ ΜΟΝΟ ΜΕ ΣΥΜΒΑΣΗ (ΟΛΟΙ ΜΟΝΙΜΟΙ ΚΑΙ Ο ΨΩΡΙΑΡΗΣ ΧΩΡΙΑ)

...το θέμα είναι ότι με το νέο νόμο οι δικηγόροι δεν θα μπορούν καν να πάρουν άδεια απ' το ΠΥΣΔΕ.

Έχω την εντύπωση πως παρανοήσατε το πρόβλημα: ούτε τα ΠΥΣΔΕ εμποδίζουν κανέναν να δικηγορεί, ούτε το Υπουργείο Παιδείας εμποδίζει κανέναν δικηγόρο να διοριστεί ως μόνιμος εκπαιδευτικός, αν το επιθυμεί.

Το πρόβλημα, εξ όσων αντιλαμβάνομαι, είναι πως οι Δικηγορικοί Σύλλογοι θέλουν να διαγράφουν από τις τάξεις τους όσους είναι διορισμένοι ως εκπαιδευτικοί (για προφανείς οικονομικούς λόγους). Υποστηρίζουν ότι δεν είναι δυνατό να είναι κανείς άμισθος δικαστικός λειτουργός και ταυτόχρονα δημόσιος υπάλληλος, όπως δεν είναι δυνατό να είναι κανείς δικηγόρος/τραπεζοϋπάλληλος, δικηγόρος/κτηματομεσίτης, δικηγόρος/τραγουδίστρια σε νυχτερινά κέντρα κ.ο.κ. Στηρίζουν την άποψή τους αυτή στο Άρθρο 33 του Κώδικα περι Δικηγόρων, που ορίζει πως "αποβάλλει αυτοδίκαια την ιδιότητα του δικηγόρου και διαγράφεται από το μητρώο του συλλόγου ... εκείνος που διορίζεται σε οποιαδήποτε έμμισθη δημόσια ... υπηρεσία" ή "σε οποιοδήποτε φυσικό ή νομικό πρόσωπο ιδιωτικού δικαίου". Σημειώνω ότι αυτό δεν είναι πρόσφατο νομοθέτημα, αλλά χρονολογείται από το 1954 και φαντάζομαι πως ανάλογες διατάξεις ίσχυαν και στο παρελθόν. Επίσης, σχετικές απαγορευτικές διατάξεις υπήρχαν ανέκαθεν στο δημοσιουπαλληλικό κώδικα.

Προσωπικά δεν κατάλαβα ποτέ γιατί η δευτεροβάθμια εκπαίδευση εξαιρούνταν ειδικά από τις παραπάνω γενικές διατάξεις. Το ίδιο υποστηρίζουν πλέον και οι Δικηγορικοί Σύλλογοι σύμφωνα με τους οποίους η εξαίρεση 'εισήχθη χωρίς ιδιαίτερο και αποχρώντα λόγο' (διάβαζε: για εξυπηρέτηση ιδιοτελών συμφερόντων). Το ερώτημα που γεννάται πλέον είναι το εξής: αν η εξαίρεση αυτή όντως είναι όντως αδικαίολόγητη νομικά, ηθικά και λογικά, πρέπει το λάθος αυτό να διαιωνίζεται για να μην ανατρέψει τον προγραμματισμό συναδέλφων που προσδοκούσαν ότι θα έχουν δύο πηγές εισοδήματος; Φυσικά, έχει απόλυτο δίκιο η mel όταν ζητά οι αλλαγές αυτές να γίνονται με προγραμματισμό και όχι αφνιδιαστικά.

Αποσυνδεδεμένος shark1

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 163
    • Προφίλ
Μάλλον εννοείς το άρθρο 62παρ1 του Κώδικα Δικηγόρων. Δες όμως και την παρ. 2του ιδίου άρθρου  στο οποίο αναφέρει ποιοι δεν αποβάλλουν τη δικηγορική ιδιότητα. Τα επαγγέλματα που αναφέρει είναι πολλά. Σας παραθέτω μόνο το εδ.θ"θ που μας ενδαφέρει εν προκειμένω "Δεν αποβάλλουν την ιδιότητα του Δικηγόρου: ...........Οι ευρωβουλευτές, οι καθηγητές πρώτης βαθμίδας, οι αναπληρωτές, επίκουροι καθηγητές λέκτορες και ειδικοί επιστήμονες όλων των σχολών των πανεπιστημίων και των άλλων ανώτατων σχολών, εφ' όσον διδάσκουν
μαθήματα νομικών και πολιτικών επιστημών, καθώς και οι μόνιμοι ή με
σύμβαση καθηγητές νομικών και πολιτικών επιστημών της δευτεροβάθμιας
εκπαίδευσης". Υπάρχει επίσης και σχετική εγκύκλιος Υ.Π.Ε.Π.Θ., (Αρ. Πρωτ. Δ2/1272). Σχετικά με το αρ. Δ2/1495/2000, 15-3-2000«…..σας γνωστοποιούμε ότι οι μόνιμοι εκπαιδευτικοί του κλάδου ΠΕ 13, Νομικών-Πολικών Επιστημών, νομιμοποιούνται να ασκούν το επάγγελμα του δικηγόρου ως δεύτερη εργασία, χωρίς να προαπαιτείται η χορήγηση της
προβλεπόμενης από το άρθρο 31 του Ν. 3528/2007 άδειας, με την προϋπόθεση βέβαια ότι δεν παρεμποδίζεται η ομαλή εκτέλεση της υπηρεσίας τους. Κατόπιν αυτών η παρ.β του ανωτέρου εγγράφου μας παύει να ισχύει». Το πρόβλημα μάλλον είναι το μέρισμα. Αν πράγματι αυτό τους απασχολεί ας μας κόψουν το μέρισμα, όχι να μας αφαιρέσουν τη δικηγορική μας ιδιότητα. Και μάλιστα μόνο σε εμάς.



Αποσυνδεδεμένος surviving innovation

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 129
    • Προφίλ
Σε ευχαριστώ για τη διόρθωση. Ναι, είναι μάλλον σαφές ότι για το μέρισμα γίνεται η δουλειά.

Αποσυνδεδεμένος my8os

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 205
  • Παντού υπάρχει ένας μύθος
    • Προφίλ
Υπάρχει επίσης και σχετική εγκύκλιος Υ.Π.Ε.Π.Θ., (Αρ. Πρωτ. Δ2/1272). Σχετικά με το αρ. Δ2/1495/2000, 15-3-2000«…..σας γνωστοποιούμε ότι οι μόνιμοι εκπαιδευτικοί του κλάδου ΠΕ 13, Νομικών-Πολικών Επιστημών, νομιμοποιούνται να ασκούν το επάγγελμα του δικηγόρου ως δεύτερη εργασία, χωρίς να προαπαιτείται η χορήγηση της
προβλεπόμενης από το άρθρο 31 του Ν. 3528/2007 άδειας
, με την προϋπόθεση βέβαια ότι δεν παρεμποδίζεται η ομαλή εκτέλεση της υπηρεσίας τους. Κατόπιν αυτών η παρ.β του ανωτέρου εγγράφου μας παύει να ισχύει».

Αυτό κάπως μου κάθεται... γιατί οι δικηγόροι να μην είναι υποχρεωμένοι να ζητάνε κάθε χρόνο την άδεια του ΠΥΣΔΕ ενώ ας πούμε οι μηχανικοί να είναι; Σαν μηχανικός έχω ζητήσει τα τελευταία 2 χρόνια άδεια άσκησης ιδιωτικού έργου και μου έχει εγκριθεί αλλά η μια φορά εγκρίθηκε κατόπιν ενστάσεώς μου. Γιατί λοιπόν να έχω τέτοια ταλαιπωρία και άγχος αν θα μου εγκριθεί και οι δικηγόροι όχι; Μην απαντάτε, μιας και είναι πασιφανές το γιατί... η ερώτηση είναι ρητορική.  ;)

Αποσυνδεδεμένος panosk

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 10
  • Φύλο: Άντρας
  • Cyberterrorist
    • Προφίλ
    • PhpDiplomacy.net
ο δικηγορικός κώδικας είναι γεμάτος απαρχαιωμένες και γελοίες διατάξεις και θα έπρεπε να ξαναγραφτεί εξαρχής
Βλέπετε και την πρόσφατη ιστορία με τη διόρθωση της διάταξης για τις ιστοσελίδες των δικηγόρων...
Shit happens...

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159849
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 650
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 9
Επισκέπτες: 597
Σύνολο: 606

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.097 δευτερόλεπτα. 33 ερωτήματα.