*

Αποστολέας Θέμα: Με ΑΣΕΠ, χωρίς ΑΣΕΠ, τι να φταίει;  (Αναγνώστηκε 14382 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος kellykou

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1537
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Με ΑΣΕΠ, χωρίς ΑΣΕΠ, τι να φταίει;
« Απάντηση #70 στις: Ιούλιος 04, 2009, 08:42:34 μμ »
Θα ηθελα να εκφρασω μια αποψη οσοναφορα το μεριδιο ευθυνης των γονεων σε οτιδηποτε συμβαινει στο παιδι τους. Οπωσδηποτε για την κακοποιηση ή την παραμεληση του παιδιου τους εχουν το μεγαλυτερο κομματι της ευθυνης. Εδω ομως μιλαμε για ενα παιδι που βρισκεται στην προεφηβεια. Τα παιδια στην προεφηβεια και στην εφηβεια εχουν τα εξης χαρακτηριστικα:
Η προσπάθεια των παιδιών να αποδεχτούν τις αλλαγές που τους συμβαίνουν και να αποκτήσουν τη δική τους ταυτότητα έχει αντίκτυπο στο συναισθηματικό τους κόσμο και τα κάνει συνήθως να έχουν κάποιες από τις παρακάτω αντιδράσεις :

    *

      Ο έφηβος φοβάται και ανησυχεί για τη σωματική του εμφάνιση και σεξουαλική καταλληλότητα του
    *

      Επιδιώκει τη μοναξιά
    *

      Νιώθει εύκολα ανία
    *

      Είναι νευρικός και πολλές φορές εχθρικός απέναντι στους άλλους και σε κάθε μορφή εξουσίας
    *

      Ονειροπολεί και είναι ευσυγκίνητος
    *

      Έχει αντιδραστική στάση προς το αντίθετο φύλο μέχρι να αποσαφηνίσει το ρόλο των φύλων
    *

      Δεν είναι σταθερός στις αποφάσεις τους
    *

      Έχει κριτική διάθεση έναντι των άλλων και αμφισβητεί όλους αυτούς που φροντίζουν για το «καλό» του κόσμου, προκαλώντας το κακό του
    *

      Προσπαθεί να ορίσει τα πιστεύω του και να τα υπερασπιστεί
    *

      Διεκδικεί «τα δικαιώματα του»
    *

      Νιώθει πως μόνο αυτοί που βιώνουν την ίδια κατάσταση μπορούν να τον καταλάβουν και για αυτό είναι στενά συνδεδεμένος με τις παρέες συνομηλίκων του
Αρα λοιπον το παιδι πρεπει να κανει την επανασταση του για να μπορεσει να περασει το μεταβατικο σταδιο και να μπει στον κοσμο των μεγαλων. Σε αυτο το χρονικο διαστημα πρεπει το περιβαλλον του παιδιου να μπορεσει να το στηριξει για να περασει αυτο το σταδιο με τις λιγοτερες δυνατες απώλειες και με τη μεγαλυτερη δυνατη ενισχυση οσοναφορα την αυτοεκτιμηση και το αυτοσυναισθημα.
Το παιδι δεν ειναι σε θεση σε αυτο το επιπεδο και με αυτη την εμπειρια να κανει την καταλληλη επιλογη συντροφου ποσο μαλλον να αντιληφθει οτι δεν ειναι ετοιμο γι'αυτο. Οι γονεις δεν πρεπει να ηταν ασχετοι με την προσωπικοτητα του παιδιου τους γιατι καταλαβαν οτι κατι συμβαινει και δεν το προλαβαν. Αυτο ομως δεν τους κανει ανεπαρκεις γονεις δεδομενου της εξελικτικης φασης που περναει το παιδι. Μπορει να συμβει ακομη και σε γονεις που εχουν πολυ καλες σχεσεις με τα παιδια τους. Παμε τωρα και στο ρολο του δασκαλου:
1. Υποτιθεται οτι ηταν παιδαγωγος αρα επρεπε να γνωριζει τις ιδιαιτερες εκφανσεις αυτης της ηλικιας αλλα δεν φαινεται να το ελαβε υποψη του.
2. Παραβιασε το βασικο κανονα εκπαιδευτη-εκπαιδευομενου . Αλλαξε τους ρολους
3.Χρησιμοποιησε τον παιδαγωγικο του ρολο και με αυτο τον τροπο εκμεταλλευτηκε την αδιαμορφωτη προσωπικοτητα του παιδιου. Ο δασκαλος απο μονο τους εχει ενα ρολο εξουσιας που εχει την ταση της επιβολης αρα χρησιμοποιησε τη φυση του λειτουργηματος του για να εκμεταλλευτει το αδυναμο μερος πραγμα που ειναι ανηθικο.
4. Δεν ειχε τα απαραιτητα φιλτρα ως προσωπικοτητα για να αναλαβει το δυσκολο ρολο του εκπαιδευτικου. Απο τη στιγμη που εισαι συνειδητοποιημενος εχεις αυτο που λεμε "κατεβασει ρολα¨δηλαδη σε καμια περιπτωση δε δειχνεις αδυναμια ή μπαινεις στον πειρασμο.
5.Φαινεται οτι και ως προσωπικοτητα ηταν αδυναμη γιατι δε σκεφτηκε τις συνεπειες που μπορει να ειχε η πιθανη αποκαλυψη της πραξης του ουτε καν στο δικο του περιβαλλον ποσο μαλλον στο περιβαλλον του παιδιου πραγμα που δειχνει επιπολαιοτητα και ανοητο παρορμητισμο, ελλειψη αυτοελεγχου και ανικανοτητα αυτοσυγκρατησης.
6.Ενας φυσιολογικα νοημων και ψυχολογικα ισορροπημενος ανθρωπος δεν μπαινει στη διαδικασια να δει αν το παιδι ειναι αρκετα ανεπτυγμενο για να μοιαζει εικοσαρικο .Γνωριζει απο πριν οτι ειναι ενα παιδι και ως ερσι το αντιμετωπιζει. Οτιδηποτε αλλο ειναι αρρωστια. Και καλα απο εναν ανθρωπο ανεκπαιδευτο και με προβληματικη προσωπικοτητα να το καταλαβω αλλα απο εναν ανθρωπο που υποτιθεται εχει διαπλασει την προσωπικοτητα του σε τετοιο βαθμο που να ειναι ετοιμος να περασει μηνυματα αγωγης και σε αλλα μελη το θεωρω οχι απλως απαραδεκτο αλλα ακρως επικινδυνο  και εντελως αρρωστημενο.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Με ΑΣΕΠ, χωρίς ΑΣΕΠ, τι να φταίει;
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 08:43:38 »

Αποσυνδεδεμένος Αγάπη

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2282
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ......της συννεφιάς ρηγόπουλο.....
    • Προφίλ
Απ: Με ΑΣΕΠ, χωρίς ΑΣΕΠ, τι να φταίει;
« Απάντηση #71 στις: Ιούλιος 04, 2009, 08:56:48 μμ »
Να σε ρωτήσω κάτι?
Πιστεύεις ότι η σχέση που είχαν οι γονείς του παιδιού,το επηρέασε?
Και σε τι βαθμό?
πχ αν και οι γονείς του είχαν μεγάλη διαφορά ηλικίας..........
Στατιστικά,στον πληθυσμό των δασκάλων,θα υπάρχουν και ψυχικά διαταραγμένα άτομα.
Το θέμα όμως είναι ότι ο δάσκαλος δεν είναι μια απλή θέση στο δημόσιο.........


Δε θέλω του κισσού το πλάνο ψήλωμα,σε ξένα αναστηλώματα δεμένο.
Θέλω να είμαι ένα καλάμι,ένα χαμόκλαδο,μα όσο ανεβαίνω,μόνος ν' ανεβαίνω.

Αποσυνδεδεμένος kellykou

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1537
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Με ΑΣΕΠ, χωρίς ΑΣΕΠ, τι να φταίει;
« Απάντηση #72 στις: Ιούλιος 04, 2009, 09:14:37 μμ »
Eννοειται οτι η προσωπικοτητα των γονεων οπως επισης και η μεταξυ τους σχεση επηρεαζει το πως το παιδι θα περασει το μεταβατικο σταδιο της εφηβειας αλλα για την περιπτωση τη συγκεκριμενηδεν μπορουμε να μιλησουμε α) γιατι δεν εχουμε καθολου στοιχεια και β) και στοιχεια να ειχαμε μονο εικασιες μπορουμε να κανουμε. Η οικογενειακη ή η συστημικη αναλυση δεν γινεται στο ποδι. Θελει ψυχολογους - συμβουλους εξειδικευμενους για την καθε περιπτωση.
Εννοειται οτι στατιστικα θα βρεθουν και καποια ατομα ανισορροπα και στον κλαδο των εκπαιδευτικων αλλα σε εμας δεν ταιριαζει η συντεχνιακη καλυψη γιατι εμεις εχουμε ως αντικειμενο τις ψυχες των παιδιων και δυστυχως για εμας  τοσο σοβαρα λαθη ή αδυναμιες πρεπει να κινουν μηχανισμους εσωτερικης αυτοκαθαρσης.

Αποσυνδεδεμένος Λουλου

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 453
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση ΠΕ 02
    • Προφίλ
Απ: Με ΑΣΕΠ, χωρίς ΑΣΕΠ, τι να φταίει;
« Απάντηση #73 στις: Ιούλιος 04, 2009, 09:51:16 μμ »
Eννοειται οτι η προσωπικοτητα των γονεων οπως επισης και η μεταξυ τους σχεση επηρεαζει το πως το παιδι θα περασει το μεταβατικο σταδιο της εφηβειας αλλα για την περιπτωση τη συγκεκριμενηδεν μπορουμε να μιλησουμε α) γιατι δεν εχουμε καθολου στοιχεια και β) και στοιχεια να ειχαμε μονο εικασιες μπορουμε να κανουμε. Η οικογενειακη ή η συστημικη αναλυση δεν γινεται στο ποδι. Θελει ψυχολογους - συμβουλους εξειδικευμενους για την καθε περιπτωση.
Εννοειται οτι στατιστικα θα βρεθουν και καποια ατομα ανισορροπα και στον κλαδο των εκπαιδευτικων αλλα σε εμας δεν ταιριαζει η συντεχνιακη καλυψη γιατι εμεις εχουμε ως αντικειμενο τις ψυχες των παιδιων και δυστυχως για εμας  τοσο σοβαρα λαθη ή αδυναμιες πρεπει να κινουν μηχανισμους εσωτερικης αυτοκαθαρσης.
Κελλυκου,μπραβο με καλυψες πληρως με τελεια επιστημονικη τεκμηριωση οπως μονο ενας ψυχολογος θα μπορουσε να κανει. :)
και για τα δυο μηνυματα σου ξαναμπραβο
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 04, 2009, 09:53:32 μμ από Λουλου »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Με ΑΣΕΠ, χωρίς ΑΣΕΠ, τι να φταίει;
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 08:43:38 »

Αποσυνδεδεμένος amalfi

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 228
    • Προφίλ
Απ: Με ΑΣΕΠ, χωρίς ΑΣΕΠ, τι να φταίει;
« Απάντηση #74 στις: Ιούλιος 04, 2009, 09:58:45 μμ »
Παράθεση
Απορώ πώς μπορεί κάποιος να πει για ένα κοριτσάκι 12 ετών ότι "γλυκάθηκε"...
Αν επρόκειτο για την κόρη κάποιου από μας, θα γυριζε ποτέ να πει "τα ήθελε και η κόρη μου"...


αν ηταν πραγματι κατι ζωντανο αν ηταν μια καταφαση, μια ροη..  αν ηταν η κορη μου θα του στηνα αγαλμα ,και θα φουσκωνα απο υπερηφανεια για το καμαρι μου

κι αν ποτε, απο αδυναμια να αισθανθω την υπαρξη, βρεθω να τεμαχιζω ο,τι ζωντανο -ενας σωστος "νεκρο"τομος- ας με χτυπησει κεραυνος εκεινη τη στιγμη καλυτερα
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 04, 2009, 11:40:53 μμ από amalfi »

Αποσυνδεδεμένος kellykou

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1537
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Με ΑΣΕΠ, χωρίς ΑΣΕΠ, τι να φταίει;
« Απάντηση #75 στις: Ιούλιος 05, 2009, 12:34:03 πμ »
Aν ηταν amalfi οπως τα λες δηλαδη μια ερωτικη παρορμηση δυο νεων παιδιων, ενας ενθουσιασμος , τα πρωτα ερωτικα σκιρτηματα εννοειται οτι δεν μπορεις να κατηγορησεις δυο παιδια που πανω στην εφηβικη τρελλα και ενθουσιασμο ερωτευτηκαν αλλα εδω μιλαμε για ενα ενηλικο που ειχε ενα συγκεκριμενο ρολο απαγορευτικο για συναψη σχεσης , προσφατα παντρεμενο που κατ' εμε εκμεταλλευτηκε τον ενθουσιασμο του παιδιου. Αν εσυ θεωρεις αυτο εναν ερωτα ζωντανο και δυνατο γιατι ο ιδιος παραδεχτηκε το λαθος του και αρχισε να ανασκευαζει ενω το παιδι εξακολουθει να τον καλυπτει? Δε μου φανηκαν καθολου οι αντιδρασεις του ενος ξεμυαλισμενου Ρωμαιου και αν ηθελε να παιξει αυτο το ρολο στο σχολειο αισχρα επραξε.

Αποσυνδεδεμένος anna4

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 143
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Με ΑΣΕΠ, χωρίς ΑΣΕΠ, τι να φταίει;
« Απάντηση #76 στις: Ιούλιος 05, 2009, 12:46:05 πμ »
Ώραια τα γράφεις Αγάπη...αλλά δε μας απαντάς αν ήταν η κόρη σου στη θέση αυτού του κοριτσιου τι θα έκανες......

Αποσυνδεδεμένος Αγάπη

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2282
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ......της συννεφιάς ρηγόπουλο.....
    • Προφίλ
Απ: Με ΑΣΕΠ, χωρίς ΑΣΕΠ, τι να φταίει;
« Απάντηση #77 στις: Ιούλιος 05, 2009, 12:50:40 πμ »
Θα πήγαινα σε ψυχίατρο-ψυχοθεραπευτή.
Θα με πήγαιναν μάλλον.
Εγώ αγχώνομαι για τα ξένα!
Ξέρεις κάτι πιτσιρίκια που οι μαμάδες τα αφήνουν αδέσποτα στα καράβια,ή τα παίρνουν αγκαλιά στο μπροστινό κάθισμα χωρίς ζώνες κτλ....
Άμα μπλέξει το δικό μου παιδί μου έτσι θα τρελαθώ από τη σκέψη ότι ήταν δική μου ευθύνη!


Δε θέλω του κισσού το πλάνο ψήλωμα,σε ξένα αναστηλώματα δεμένο.
Θέλω να είμαι ένα καλάμι,ένα χαμόκλαδο,μα όσο ανεβαίνω,μόνος ν' ανεβαίνω.

Αποσυνδεδεμένος anna4

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 143
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Με ΑΣΕΠ, χωρίς ΑΣΕΠ, τι να φταίει;
« Απάντηση #78 στις: Ιούλιος 05, 2009, 12:57:17 πμ »
Αυτό το "γλυκάθηκε" τόσο πολύ σας πείραξε?
Αν δεν είχε γλυκαθεί το παιδί από τη "σχέση" τους,τότε θα έτρεχε κλαίγοντας στο σπίτι να καταγείλει το δάσκαλο.
Τα πράγματα όμως δεν έγιναν έτσι..........

Γιατί όλα τα παιδιά μα όλα αμέσως τρέχουν να που ό,τι τους συμβαίνει στους γονείς τους?
Μπορεί να μην είχε την πονηριά, τη γνώση ή ακόμη και τη νοημοσύνη να καταλάβει τι ακριβώς γινόταν και πως αυτό που συνέβαινε ήταν λάθος....

Μπορεί και να μην ίσχυε τίποτα από όλα αυτά και να είχε πλήρη επίγνωση του τι συμβαίνει....αλλά να φοβόταν να το πει....
Δεν είναι άλλωστε λίγες οι περιπτώσεις βιασμένων ατόμων, που φοβούνται να μιλήσουν για να μην πουν οι γύρω τους "τα ήθελες κι εσυ"....

Και ας πούμε ναι, ότι είχε ευχαρίστηση είτε σωματική είτε συναισθηματίκη είτε ψυχολογική και το κοριτσάκι....ας πούμε ότι γλυκάθηκε όπως λένε και στο χωριό σου...άνθρωπος είναι....αλλά μην ξεχνάμε ότι ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΠΑΙΔΙ!!!!!


Αποσυνδεδεμένος Αγάπη

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2282
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ......της συννεφιάς ρηγόπουλο.....
    • Προφίλ
Απ: Με ΑΣΕΠ, χωρίς ΑΣΕΠ, τι να φταίει;
« Απάντηση #79 στις: Ιούλιος 05, 2009, 12:58:26 πμ »
Ποιος το ξέχασε?


Δε θέλω του κισσού το πλάνο ψήλωμα,σε ξένα αναστηλώματα δεμένο.
Θέλω να είμαι ένα καλάμι,ένα χαμόκλαδο,μα όσο ανεβαίνω,μόνος ν' ανεβαίνω.

Αποσυνδεδεμένος anna4

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 143
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Με ΑΣΕΠ, χωρίς ΑΣΕΠ, τι να φταίει;
« Απάντηση #80 στις: Ιούλιος 05, 2009, 01:01:06 πμ »
Πάντως το μικρό δε φάνηκε να είχε πρόβλημα.....
Μάλλον γλυκάθηκε θα έλεγα.

Γράφοντας κάτι τέτοιο μάλλον εσύ το είχες ξεχάσει!

Θα έλεγες ποτέ για την κόρη σου ότι γλυκάθηκε?

Αποσυνδεδεμένος Αγάπη

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2282
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ......της συννεφιάς ρηγόπουλο.....
    • Προφίλ
Απ: Με ΑΣΕΠ, χωρίς ΑΣΕΠ, τι να φταίει;
« Απάντηση #81 στις: Ιούλιος 05, 2009, 01:05:03 πμ »
Και βέβαια θα το έλεγα.
Τις λέξεις θα φοβηθώ?
Το γιατί το παιδί έφτασε εκεί ια φοβηθώ.
Και πάλι όμως,που στηρίζεις το ότι ξέχασα ότι είναι παιδί?


Δε θέλω του κισσού το πλάνο ψήλωμα,σε ξένα αναστηλώματα δεμένο.
Θέλω να είμαι ένα καλάμι,ένα χαμόκλαδο,μα όσο ανεβαίνω,μόνος ν' ανεβαίνω.

Αποσυνδεδεμένος anna4

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 143
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Με ΑΣΕΠ, χωρίς ΑΣΕΠ, τι να φταίει;
« Απάντηση #82 στις: Ιούλιος 05, 2009, 01:11:17 πμ »
Μάλλον δε μπορούμε να συνενοηθούμε γιατί ίσως έχουμε διαφορετικά στο μυαλό μας το "γλυκάθηκε"...
Εγώ πάντως δε θα το έλεγα ποτέ αυτό για το κοριτσάκι μου...

Αποσυνδεδεμένος Αγάπη

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2282
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ......της συννεφιάς ρηγόπουλο.....
    • Προφίλ
Απ: Με ΑΣΕΠ, χωρίς ΑΣΕΠ, τι να φταίει;
« Απάντηση #83 στις: Ιούλιος 05, 2009, 01:13:00 πμ »
Εγώ από την άλλη πάλι,θα ήθελα το κοριτσάκι μου να ζει στον πραγματικό κόσμο και όχι σε αποστειρωμένο περιβάλλον.


Δε θέλω του κισσού το πλάνο ψήλωμα,σε ξένα αναστηλώματα δεμένο.
Θέλω να είμαι ένα καλάμι,ένα χαμόκλαδο,μα όσο ανεβαίνω,μόνος ν' ανεβαίνω.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32329
  • Τελευταία: kblala
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1162165
  • Σύνολο θεμάτων: 19242
  • Σε σύνδεση σήμερα: 803
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 6
Επισκέπτες: 776
Σύνολο: 782

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.112 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.