*

Αποστολέας Θέμα: Απορίες σχετικά με τη βαθμολογία - ΠΕ02  (Αναγνώστηκε 18209 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Ίρμα

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 768
    • Προφίλ
Απ: Απορίες σχετικά με τη βαθμολογία
« Απάντηση #14 στις: Ιούλιος 03, 2009, 03:24:44 πμ »
εγώ επέλεξα διδακτική ιστορίας και πράγματι στηρίχθηκα στο βιβλίο του καθηγητή ως επι το πλείστον. Είχα καθίσει και είχα δουλέψει λίγο αυτά τα τρία βασικά στάδια που ήξερα ότι πάντα ζητάνε (προετοιμασία- προσπέλαση εμπέδωση: τα θυμάμαι σωστά;) φαντάστηκα ότι εκείνη την ώρα κάνω μάθημα στην τάξη και είχα πάντα στο μυαλό μου τα βήματα του Bloom. Έγραψα 84 κι ευτυχώς είμαι στους διοριστέους της β' χρονιάς. Αρχαία όμως παιδιά πάτωσα. Περίμενα 80 και μου ήρθε ένα ωραιότατο 55. Ευτυχώς που δε μου στοίχισε το διορισμό.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 03, 2009, 08:44:46 πμ από Lenazagor »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: ΑΠΟΡΙΕΣ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΗ ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 23:00:11 »

Αποσυνδεδεμένος bikini

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3028
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Έχε ελπίδα... ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: ΑΠΟΡΙΕΣ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΗ ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ
« Απάντηση #15 στις: Ιούλιος 03, 2009, 07:13:18 πμ »
3ος ΑΣΕΠ, 3η φορά επιτυχούσα αλλά μη διοριστέα.  :)
Τουλάχιστον πέρασα τη βάση αρκετά και, έτσι, δεν απογοητεύτηκα.  :D
Άλλη μία χρονιά αναπλήρωση και μετά διορισμός με το 24μηνο.  ;)

Και στους 3 διαγωνισμούς πήρα Διδακτική Ιστορίας.
2004: 74
2006: 94
2008: 87

Μάλλον είμαι πολύ καλή στη διαδασκαλία!  ;D  ;D  ;D
Δεν ανέχομαι πια να περιτριγυρίζομαι από

1) "μαλθακούς"
2) ξερόλες
3) ανθρώπους που κοιτάζουν τους άλλους αφ' υψηλού ._

Αποσυνδεδεμένος eleni09 ΠΕ 02

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 791
  • "όλα τριγύρω αλλάζουνε κι όλα τα ίδια μένουν..."
    • Προφίλ
Απ: ΑΠΟΡΙΕΣ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΗ ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ
« Απάντηση #16 στις: Ιούλιος 03, 2009, 08:42:01 πμ »
καλημερα...τελικα παιδια το συμπερασμα ειναι στη διδακτικη να κανουμε αυτο που πιστευουμε στηριζομενοι ετσι σε μια γενικη λογικη που απορρεει απο τα σχεδια που υπαρχουν στα βιβλια καθηγητη....αυτο καταλαβα....

αλλα ειλικρινα εγραψα πραγματα που θα ηθελα να κανω οντως κατα τη διδασκαλια, χωρις ομως να εχω μπει ποτε σε ταξη-μονο ιδιαιτερα- πραγμα που νομιζω δεν βοηθαει στην ειδικη....ωστοσο το 70 μια χαρα μου φανηκε...ανελπιστο.........(φιλες που πηγαιναν φροντιστηριο εγραψαν πολυ πιο κατω..)

αλλα ρε παιδια στο γνωστικο αρχαιων γιατι τοσο κατω οι βαθμοι? θουκυδιδη και ομηρο τα χα γραψει οκ νομιζω...στις πολλαπλης 2-3 λαθη.....γιατι 50? απο το αγνωστο? η δεν τους αρεσαν οι απαντησεις μας γιατι και αλλοι γνωστοι ειχαν χαμηλοτερα απο οτι περιμεναν......?

Αποσυνδεδεμένος annie.d

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 955
    • Προφίλ
Απ: Απορίες σχετικά με τη βαθμολογία - ΠΕ02
« Απάντηση #17 στις: Ιούλιος 03, 2009, 09:05:07 πμ »
στην ερωτηση του θουκυδιδη πιστευω οτι ηταν αρκετοι που την πατησαν.η απαντηση ηταν μεσα απο το βιβλιο του κακριδη και νομιζω οτι, αν δεν το γραφες, θα στοιχιζε.εκει ελεγε οτι χρησιμοποιει τη μεθοδο του αντιθετικου λογισμου κτλ

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Απορίες σχετικά με τη βαθμολογία - ΠΕ02
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 23:00:11 »

Αποσυνδεδεμένος tropicana

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 55
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Απορίες σχετικά με τη βαθμολογία - ΠΕ02
« Απάντηση #18 στις: Ιούλιος 03, 2009, 09:08:57 πμ »
καλημερα παιδια. ξερει κανεις ποια διαδικασια πρεπει να ακολουθησω για ενσταση? παιρνω τηλεφωνο το ΑΣΕΠ και δεν απαντα κανεις. ειμαι και απο επαρχια και θα με αναγκασουν να κατεβω Αθηνα 2 φορες!! απο χθες μου εχει κατσει στο στομαχι αυτο το 44,5 της διδακτικης, τη στιγμη που σε 2 προηγουμενους ασεπ εγραφα πανω απο 70! θελω να δω τι γινεται..

Αποσυνδεδεμένος annie.d

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 955
    • Προφίλ
Απ: Απορίες σχετικά με τη βαθμολογία - ΠΕ02
« Απάντηση #19 στις: Ιούλιος 03, 2009, 09:10:42 πμ »
το λεω αυτο γιατι τουλαχιστον οι δικοι μου γνωστοι εγραψαν οτι η συγκριση γινεται με τους σπαρτιατες ενω στο βιβλιο εκεινο ελεγε και αλλα με τα οποια συγκρινονται οι αθηναιοι.πιστευω οτι δεν ηταν τοσο απλη η απαντηση οσο φαινοταν. :(

Αποσυνδεδεμένος annie.d

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 955
    • Προφίλ
Απ: Απορίες σχετικά με τη βαθμολογία - ΠΕ02
« Απάντηση #20 στις: Ιούλιος 03, 2009, 09:12:04 πμ »
νομιζω οτι αγοραζεις ενα παραβολο και το στελνεις , αλλα δεν ειμαι σιγουρη για τι αλλο χρειαζεται

Αποσυνδεδεμένος eleni09 ΠΕ 02

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 791
  • "όλα τριγύρω αλλάζουνε κι όλα τα ίδια μένουν..."
    • Προφίλ
Απ: Απορίες σχετικά με τη βαθμολογία - ΠΕ02
« Απάντηση #21 στις: Ιούλιος 03, 2009, 09:20:03 πμ »
ε γαμωτο μου πια....και εγω απο το βιβλιο του Κακριδη ειχα διαβασει.....δεν θυμαμαι τωρα ακριβως τι ειχα γραψει.... :-\ αμαν πια...................σε τελικη αναλυση ομως τι παει να πει αυτο...αν ηθελαν κατι συγκεκριμενο....ας εδιναν βιβλιογραφια.... :-\ γιατι με αυτη τη λογικη εκοψαν ολη την απαντηση...?

Αποσυνδεδεμένος annie.d

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 955
    • Προφίλ
Απ: Απορίες σχετικά με τη βαθμολογία - ΠΕ02
« Απάντηση #22 στις: Ιούλιος 03, 2009, 09:24:44 πμ »
δεν πιστευω οτι θα σου εκοψαν ολη την απαντηση και εκανα μια υποθεση οτι ζητουσαν την απαντηση απο κει. κατα τη γνωμη μου τη ζητουσαν απο κει ,γιατι , αν αφηναν γενικα και αοριστα να γραψουμε απο το μυαλο μας, θα ηταν πολυ ευκολη ερωτηση.ως κριτηριο πιστευω οτι ειχαν την απαντηση κακριδη.και στον προηγουμενο ασεπ παλι αυτο το βιβλιο ηταν γνωμονας και φετος με το που ειδα την ερωτηση παλι το βιβλιο αυτο μου ηρθε στο μυαλο

Αποσυνδεδεμένος stroumfita

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 543
    • Προφίλ
Απ: Απορίες σχετικά με τη βαθμολογία - ΠΕ02
« Απάντηση #23 στις: Ιούλιος 03, 2009, 09:27:42 πμ »
καλημέρα παιδιά! και γω από τον Κακριδή έγραψα την απάντηση και πήρα μόλις 60...με άγνωστο άριστα μεταφρασμένο και επαρκείς απαντήσεις και στα άλλα ... δεν καταλαβαίνω...

Αποσυνδεδεμένος annie.d

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 955
    • Προφίλ
Απ: Απορίες σχετικά με τη βαθμολογία - ΠΕ02
« Απάντηση #24 στις: Ιούλιος 03, 2009, 09:35:23 πμ »
εγω την ερωτηση για  τον θουκυδιδη την εκανα κατα τη γνωμη μου κατα τα 2\3 σωστη,το αγνωστο δεν εχω ιδεα τι εκανα, γιατι δεν το ελεγξα καθολου μην παθω κανενα σοκ.την ερωτηση του ομηρου την εκανα καλα πιστευω, οχι τελεια, αλλα πολυ καλα. και στα πολλαπλης πηρα 17βαθμους=72

Αποσυνδεδεμένος olgalia

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1509
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Απορίες σχετικά με τη βαθμολογία - ΠΕ02
« Απάντηση #25 στις: Ιούλιος 03, 2009, 01:55:31 μμ »
δεν πιστευω οτι θα σου εκοψαν ολη την απαντηση και εκανα μια υποθεση οτι ζητουσαν την απαντηση απο κει. κατα τη γνωμη μου τη ζητουσαν απο κει ,γιατι , αν αφηναν γενικα και αοριστα να γραψουμε απο το μυαλο μας, θα ηταν πολυ ευκολη ερωτηση.ως κριτηριο πιστευω οτι ειχαν την απαντηση κακριδη.και στον προηγουμενο ασεπ παλι αυτο το βιβλιο ηταν γνωμονας και φετος με το που ειδα την ερωτηση παλι το βιβλιο αυτο μου ηρθε στο μυαλο

Eγώ πάλι ουτε έπιασα στα χέρια μου καθόλου τον σχολικό Θουκυδίδη, πόσο μάλλον τον Κακριδή, και έγραψα 71,5 στα Αρχαία. Έγραψα όμως πολύ καλά τη μετάφραση, 7/10 ή 8 (δε θυμάμαι τώρα ακριβώς)στα πολλαπλής και πιστεύω ότι απάντησα ικανοποιητικά την ερώτηση με την τυπική σκηνή. Στην ερώτηση του Θούκυ, επειδή με πίεζε κι ο χρόνος, έγραψα ότι μου ερχόταν στο κεφάλι εκείνη την ώρα με αυτά που έβλεπα μπροστά μου, χωρίς ιδιαίτερη επεξεργασία, δηλ μαλ@**ες σε απλά ελληνικά.
Συμπέρασμα; δεν υπάρχει!!! Ίσως πιστεύετε ότι δε γράψατε καλά λόγω του Θουκυδίδη, αλλά τελικά να σας έριξε η μετάφραση ή η ερώτηση με τις τυπικές σκηνές...
Μπορείς να δώσεις μόνο αυτό που έχεις και γι αυτό καλά θα κάνεις να προσπαθήσεις να αποκτήσεις κάτι...

Αποσυνδεδεμένος Vania

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1585
  • Φύλο: Γυναίκα
  • οσο ζω....διαβαζω...
    • Προφίλ
Απ: Απορίες σχετικά με τη βαθμολογία - ΠΕ02
« Απάντηση #26 στις: Ιούλιος 03, 2009, 01:58:27 μμ »
συναδελφοι αγχωθηκα τωρα.....αν εχεις κατω απο την βαση σε καποιο θεμα..πχ γνωστικο αρχαιων αλλα συνολο γνωστικου πανω απο 50 κοβεσαι????

Αποσυνδεδεμένος penthesileia24

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 36
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Απορίες σχετικά με τη βαθμολογία - ΠΕ02
« Απάντηση #27 στις: Ιούλιος 03, 2009, 02:21:25 μμ »
το λεω αυτο γιατι τουλαχιστον οι δικοι μου γνωστοι εγραψαν οτι η συγκριση γινεται με τους σπαρτιατες ενω στο βιβλιο εκεινο ελεγε και αλλα με τα οποια συγκρινονται οι αθηναιοι.πιστευω οτι δεν ηταν τοσο απλη η απαντηση οσο φαινοταν. :(

xarakara συγχαρητήρια για το διορισμό σου και συγχαρητήρια και σε όλους όσοι διορίστηκαν ή έστω πάλεψαν με τον εξοντωτικό αυτό διαγωνισμό...

Σ ευχαριστώ πολύ για τη διευκρίνιση αυτή, γιατί τώρα και εγώ καταλαβαίνω γιατι έγινε σφαγή στα αρχαία..Κι εγω περίμενα ότι τα είχα πάει καλά.....αλλά φαίνεται την πάτησα γιατί έγραψα ότι η σύγκριση γινόταν με τους Σπαρτιάτες..Σίγουρα οι Σπαρτιάτες ήταν το προφανές, αλλά ως προφανές όχι και το απόλυτα σωστό. Η Αθήνα στον επιτάφιο του Περικλή παρουσιάζεται απο τον Θουκυδίδη ως η ανυπερβλητη δύναμη, συγκριτικά με κάθε άλλη πολη κράτος και ιδιαίτερα με τη Σπάρτη....

Αχ! πως την πατήσαμε έτσι...γι' αυτό και το ωραιότατο 58!!!Βασικά εγώ πανικοβλήθηκα πολύ αυτή τη φορά γιατί δεν μου έφτανε ο χρόνος και την ερώτηση αυτή την έγραψα στο 10λεπτο κυριολεκτικά...Κακριδή δεν είχα προλάβει να διαβάσω...αλλά και να είχα διαβάσει η συγκεκριμένη φράση, όπως την παρέθεσες πιο πάνω, δεν πιστεύω μετα από τόσο πήξιμο να μου ερχόταν στο μυαλό...

Κρίμα, γιατί αυτή τη φορά τα είχα πάει τέλεια στη μετάφραση και στα πολλαπλής, αλλά απ' ότι φαίνεται στις αναπτυξης τα θαλασσωσα.......Δυστυχώς είμαι επιτυχούσα μη διοριστέα, αλλά παίρνω κουράγιο απ όλους εσάς που βάλατε τα δύνατά σας και τα καταφέρατε!!! Συγχαρητήρια και πάλι!!

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32329
  • Τελευταία: kblala
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1162163
  • Σύνολο θεμάτων: 19242
  • Σε σύνδεση σήμερα: 641
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 8
Επισκέπτες: 678
Σύνολο: 686

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.078 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.