*

Αποστολέας Θέμα: πόσοι πε06 αναπληρωτές θα πάνε φέτος?  (Αναγνώστηκε 25469 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Rhonan

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 141
    • Προφίλ
Απ: πόσοι πε06 αναπληρωτές θα πάνε φέτος?
« Απάντηση #42 στις: Ιούλιος 19, 2009, 04:53:51 μμ »
AHUNTER , οταν εδωσα πρωτη φορα στον προηγουμενο ασεπ επιασα την ιδια βαθμολογια με σενα και δεν ημουνα στους διοριστεους για μισο μοριο.Ωστοσο με καλεσαν ωρομισθιο στην πρωτοβαθμια και την επομενη χρονια και πρωτοβαθμια και δευτεροβαθμια σε δυσπροσιτο(χωρις να εχω καποιο κονε).Στον δικο μου νομο υπαρχει ενα δυσπροσιτο κι ετσι μοιραστηκα τη θεση με την πρωτη στον πινακα των ωρομισθιων(10 και 8 ωρες αντιστοιχα).Τα δισπροσιτα απο οσο εχω καταλαβει απο την εμπειρια μου τα χτυπανε οι πρωτοι στον πινακα των ωρομισθιων , οποτε με τοσο καλη βαθμολογια πιστευω οτι πρεπει να εχεις πολλες πιθανοτητες στον νομο σου αλλα μαλλον του χρονου οταν λογικα θα ειναι πολυ καλλιτερη η σειρα σου στους ωρομισθιους.Ξερω οτι τωρα τα εχεις παρει αφου εφτασες  τοσο κοντα στην βαθμολογια , οπως τα ειχα παρει κι εγω την πρωτη χρονια , αλλα μην απογοητευεσαι. Σιγουρα εχεις μπει σε πολυ καλο δρομο...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: πόσοι πε06 αναπληρωτές θα πάνε φέτος?
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 07:37:20 »

Αποσυνδεδεμένος pambi

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 394
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: πόσοι πε06 αναπληρωτές θα πάνε φέτος?
« Απάντηση #43 στις: Ιούλιος 19, 2009, 06:35:05 μμ »
Παιδια οσο αφορα στο δυσπροσιτο εχω να πω το εξης.Μονο στους αναπληρωτες οταν σε καλουν και σου ανακοινωνουν τα κενα μπορεις να διαλεξεις .Τωρα αναλογα με τα κοινωνικα κριτηρια πυ διαθετεις δηλ.η σειρα ειναι πολυτεκνος,τριτεκνος ,με δυο παιδια ,με ενα, εγγαμος,αγαμος διαλεγεις κενο.Αρα το δυσπροσιτο ειναι καθαρα τυχη.Στους ωρομισθιους τωρα απλα σου τηλ. και σε ρωτουν αν δεχεσαι π.χ να πας στο ταδε γυμνασιο που εχει ας πουμε 10 ωρες.Αυτα τουλαχιστον για τ δευτεροβαθμια...

Αποσυνδεδεμένος pambi

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 394
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: πόσοι πε06 αναπληρωτές θα πάνε φέτος?
« Απάντηση #44 στις: Ιούλιος 19, 2009, 06:39:08 μμ »
Επισης δεν ειναι απαραιτητο να καλεσουν ωρομισθιους αφου εξαντληθουν οι αναπληρωτες.Εμενα περισυ με καλεσανε ωρομισθια στις 19 /9 και μετα συνεχιστηκαν οι φασεις των αναπληρωτων.

Αποσυνδεδεμένος pambi

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 394
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: πόσοι πε06 αναπληρωτές θα πάνε φέτος?
« Απάντηση #45 στις: Ιούλιος 19, 2009, 06:47:31 μμ »
έσα στην εβδομάδα, σύμφωνα με πληροφορίες, το ΥΠΕΠΘ θα αναρτήσει στο ολοκληρωμένο πληροφοριακό σύστημα διαχείρισης προσωπικού Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης http://e-aitisi.sch.gr τους προσωρινούς πίνακες κατάταξης αναπληρωτών και ωρομισθίων εκπαιδευτικών (όχι για όλες τις ειδικότητες) για το σχολικό έτος 2009-2010. Μέχρι το τέλος Ιουλίου αναμένεται να ανακοινωθεί η πρώτη Εγκύκλιος που θα καλεί για αίτηση μόνιμου διορισμού.


Πειτε μου οτι αυτο αφορα μονο τις ειδικοτητες στις οποιες εχουν οριστικοποιηθει τα αποτελεσματα τους?Α ειναι ετσι εχουμε πολυ δρομο μπροστα μας......

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: πόσοι πε06 αναπληρωτές θα πάνε φέτος?
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 07:37:20 »

Αποσυνδεδεμένος Rhonan

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 141
    • Προφίλ
Απ: πόσοι πε06 αναπληρωτές θα πάνε φέτος?
« Απάντηση #46 στις: Ιούλιος 19, 2009, 07:43:33 μμ »
Αγαπητη Pambi δεν θελω να σε απογοητευσω αλλα μαλλον κατι τετοιο θα παιξει.Ψυχραιμια...τι να πουν και οι ειδικοτητες που ειδαν τα αποτελεσματα τους να βγαινουν τελευταια. :-\ Εμενα αλλο με ανησυχει... οι οαεδιτες!

Αποσυνδεδεμένος pambi

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 394
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: πόσοι πε06 αναπληρωτές θα πάνε φέτος?
« Απάντηση #47 στις: Ιούλιος 19, 2009, 08:04:55 μμ »
Ελικρινα για τουςΟΑΕΔΙΤΕΣ δεν γνωριζω παρα μονο για τους θεολογους.Αλλα και παλι ποσοι ναναι αυτοι με τις με τις μεγαλες υπηρεσιες?

Αποσυνδεδεμένος giota8

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3379
  • Φύλο: Γυναίκα
  • δεν περιγραφω αλλο!!! ΠΕ06
    • Προφίλ
    • ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟΣ ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΑΝΑΠΛΗΡΩΤΩΝ ΠΕ06
Απ: πόσοι πε06 αναπληρωτές θα πάνε φέτος?
« Απάντηση #48 στις: Ιούλιος 20, 2009, 02:26:49 πμ »
Είναι αρκετοί και φυσικά και από τη δική μας την ειδικότητα και ανατρέπουν τα πάντα. Πρέπει να κινητοποιηθούμε. Πόσο ακόμα θ'αφήσουμε να μας δουλεύουν και να βολεύονται κάποιο "έξυπνοι" εις βάρος μας? Μπείτε στο topic που έγραψα σε προηγούμενο μήνυμα κι ενημερωθείτε. Καλό είναι να συμμετέχουμε όλοι στην ένσταση
Trust I seek and I find in you
Every day for us something new
Open mind for a different view
And nothing else matters

Αποσυνδεδεμένος irene.a

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1013
  • ΠΕ06, I love my job!!
    • Προφίλ
Απ: πόσοι πε06 αναπληρωτές θα πάνε φέτος?
« Απάντηση #49 στις: Ιούλιος 20, 2009, 08:33:23 πμ »
Να ρωτησω κι εγω κατι... (εχω ωρες να κανω ερωτησεις και μου κακοφανηκε).

Ωρομισθιους καλουν οταν εξαντληθουν οι αναπληρωτες; Δεν ξερω αν θα διοριστω σιγουρα φετος, κι εχω μονο 28 μορια περιπου, αρα δε με βλεπω για αναπληρωτρια. Και τουλαχιστον να υπολογιζω αν παιζει να δουλεψω φετος η να αναλαμβανω ιδιαιτερα.
Οι ωρομίσθιοι καλούνται ανεξάρτητα απ΄τους αναπληρωτές. Συνήθως βγαίνουν  μια δυο φουρνιές αναπληρωτών τον Σεπτέμβρη ενώ τέλη Σεπτέμβρη, αρχές Οκτώβρη καλούν και ωρομισθιους. Τώρα στην περίπτωση που κάποιος είναι ψηλά στον πίνακα αλλά δεν τον έχουν πάρει αναπληρωτή και τον καλέσουν ωρομίσθιο, πηγαίνει ωρομίσθιος και οταν τον καλέσουν αναπληρωτης. Παραιτείται από ωρ, και ξανα-προσλαμβάνεται σαν αναπληρωτής. Δεν μου έχει συμβεί προσωπικά, αλλά από παλιότερες συναδέλφισες το έχω ακούσει. Ένα τηλ στο υπουργείο για οποιον φοβάται οτι μπορεί να του συμβεί δεν είναι κακή ιδεα.
Τώρα με 28 μόρια ναι είναι κομματάκι δύσκολο για αναπλήρωση αλλά έχεις βέβαιη τη διπλή ωρομισθία σε πρωτοβαθμια και δευτεροβάθμια(αθήνα, δεν ξέρω σε αλλες πολεις τι γίνεται) οπότε θα συγκεντρώσεις έναν σεβαστό αριθμό μορίων.

Αν ειναι να διοριστω φετος, δε θα το μαθω πριν με καλεσουν αναπληρωτρια η ωρομισθια; Καλουν μονιμους στη μεση της χρονιας;

Αποσυνδεδεμένος Stavroula.V.

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 407
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: πόσοι πε06 αναπληρωτές θα πάνε φέτος?
« Απάντηση #50 στις: Ιούλιος 20, 2009, 09:07:15 πμ »
Να ρωτησω κι εγω κατι... (εχω ωρες να κανω ερωτησεις και μου κακοφανηκε).

Ωρομισθιους καλουν οταν εξαντληθουν οι αναπληρωτες; Δεν ξερω αν θα διοριστω σιγουρα φετος, κι εχω μονο 28 μορια περιπου, αρα δε με βλεπω για αναπληρωτρια. Και τουλαχιστον να υπολογιζω αν παιζει να δουλεψω φετος η να αναλαμβανω ιδιαιτερα.
Οι ωρομίσθιοι καλούνται ανεξάρτητα απ΄τους αναπληρωτές. Συνήθως βγαίνουν  μια δυο φουρνιές αναπληρωτών τον Σεπτέμβρη ενώ τέλη Σεπτέμβρη, αρχές Οκτώβρη καλούν και ωρομισθιους. Τώρα στην περίπτωση που κάποιος είναι ψηλά στον πίνακα αλλά δεν τον έχουν πάρει αναπληρωτή και τον καλέσουν ωρομίσθιο, πηγαίνει ωρομίσθιος και οταν τον καλέσουν αναπληρωτης. Παραιτείται από ωρ, και ξανα-προσλαμβάνεται σαν αναπληρωτής. Δεν μου έχει συμβεί προσωπικά, αλλά από παλιότερες συναδέλφισες το έχω ακούσει. Ένα τηλ στο υπουργείο για οποιον φοβάται οτι μπορεί να του συμβεί δεν είναι κακή ιδεα.
Τώρα με 28 μόρια ναι είναι κομματάκι δύσκολο για αναπλήρωση αλλά έχεις βέβαιη τη διπλή ωρομισθία σε πρωτοβαθμια και δευτεροβάθμια(αθήνα, δεν ξέρω σε αλλες πολεις τι γίνεται) οπότε θα συγκεντρώσεις έναν σεβαστό αριθμό μορίων.

Αν ειναι να διοριστω φετος, δε θα το μαθω πριν με καλεσουν αναπληρωτρια η ωρομισθια; Καλουν μονιμους στη μεση της χρονιας;
Οι διοριστεοι ολων των κατηγοριων το μαθαινουν απο την εγκυκλιο που βγαίνει το καλοκαιρι. Μα καλα, πως γίνεται κάποιος να παιζει να είναι από διορισμενος μέχρι ωρομισθιος;
Noise is relative to the silence preceding it. The more absolute the hush, the more shocking the thunderclap.

Αποσυνδεδεμένος irene.a

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1013
  • ΠΕ06, I love my job!!
    • Προφίλ
Απ: πόσοι πε06 αναπληρωτές θα πάνε φέτος?
« Απάντηση #51 στις: Ιούλιος 20, 2009, 09:55:44 πμ »
Ειμαι στους διοριστεους ΑΣΕΠ κατω απο τη μεση, αλλα οχι πολυ και δεν ξερω αν θα με παρουν φετος η του χρονου. Αν δε με παρουν, δεν εχω αρκετα μορια για αναπληρωτρια, αλλα εχω πιθανοτητες για ωρομισθια γιατι με πηραν και περυσι... Ειδες που γινεται;  ;D

Αποσυνδεδεμένος pambi

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 394
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: πόσοι πε06 αναπληρωτές θα πάνε φέτος?
« Απάντηση #52 στις: Ιούλιος 20, 2009, 11:11:43 πμ »
Παιδια καλημερα μολις πηρα στο υπουργειο και μουπαν οτι θα βγουν οι πινακες ΜΟΝΟ για οσες ειδικουητες εχουν οριστικοποιηθει τα αποτελεσματα του ασεπ .ΑΝΤΕ ΠΑΛΙ................

Αποσυνδεδεμένος Rhonan

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 141
    • Προφίλ
Απ: πόσοι πε06 αναπληρωτές θα πάνε φέτος?
« Απάντηση #53 στις: Ιούλιος 20, 2009, 12:03:08 μμ »
Πολυ καλιμερα Pambi. Στο ελεγα.Τωρα θα παρουμε μερος σε ενσταση κατα των οαεδιτων η θα περιμενουμε ως αδαη προβατα(χωρις παρεξηγηση)τους πινακες? Διαβασα τις παραπομπες της giota επι του θεματος αλλα με τοσες πολλες σελιδες εχω μπερδευτει και δεν ξερω σε ποιο σημειο βρισκεται η ενσταση.Μπορει καποιος παλιος να μου πει πως μπορω να συνεισφερω αν δεν ειναι αργα σε αυτην την φαση της διαδικασιας?

Αποσυνδεδεμένος rublev

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1251
    • Προφίλ
Απ: πόσοι πε06 αναπληρωτές θα πάνε φέτος?
« Απάντηση #54 στις: Ιούλιος 20, 2009, 12:35:12 μμ »
Ελικρινα για τουςΟΑΕΔΙΤΕΣ δεν γνωριζω παρα μονο για τους θεολογους.Αλλα και παλι ποσοι ναναι αυτοι με τις με τις μεγαλες υπηρεσιες?
Για φέτος θα μάθουμε πόσοι είναι οι "αλεξιπτωτιστές".Για του χρόνου μας ενδιαφέρει ή επειδή μπορεί να διοριζόμαστε κοιτάμε μόνο το τομάρι μας;
Είναι σίγουρο ότι έρχονται και άλλοι και καλά θα κάνουν αν τους αφήσουμε τώρα.Το παρακάτω είναι από το θέμα "προυπηρεσία τεε οαεδ":

"Θα ήθελα να ρωτήσω που μπορώ να απευθυνθώ ή αν προβλέπεται κάποια ρύθμιση και για τους ωρομισθίους στα ΤΕΕ Α' κύκλου Βοηθών Νοσηλευτών που λειτουργούσαν στα δημόσια νοσοκομεία και έχουν γίνει ΕΠΑΣ τώρα αφού καταργήθηκαν και τα μαθήματα γενικής παιδείας. Η περίπτωση είναι όμοια με αυτή των ΤΕΕ του ΟΑΕΔ που έγιναν ΕΠΑΣ και τώρα αναγνωρίζεται η προυπηρεσία των καθηγητών μαθημάτων γενικής παιδείας που έμειναν χωρίς δουλεια.Απλά τα ΤΕΕ αυτά υπάγονται στο υπουργείο υγείας όπως του ΟΑΕΔ στο υπουργείο εργασίας. Οι προσλήψεις γίνονταν απο αποφάσεις των ΠΕΣΥΠ και απο την εμπειρία μου ( εργάστηκα για τέσσερα χρόνια 2003-7 διδάσκοντας Φυσική ) αξιοκρατικά. Θεωρώ ότι χωρίς να κάνουμε προσφυγές κλπ θα πρέπει στα πλαίσια της ισονομίας να τακτοποιηθεί και αυτό το ζήτημα και να περάσει η προυπηρεσία μας στο πίνακα των αναπληρωτών στον οποίο συμμετέχω με κάποια προυπηρεσία που απέκτησα με κόπο και αναμένω και τα αποτελέσματα του Ασεπ στον φετινό διαγωνισμο ,αφού έπρεπε να μπούμε και σε αυτή την δοκιμασία."

Αποσυνδεδεμένος pambi

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 394
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: πόσοι πε06 αναπληρωτές θα πάνε φέτος?
« Απάντηση #55 στις: Ιούλιος 20, 2009, 12:46:31 μμ »
Δεν νομιζω οτι ειναι θεμα τομαριου........Ολοι κοπιαζουμε να παρουμε καποια μοριακα και δεν νομιζω οτι υπαρχει συναδελφος που δεν εχει ταρακουνηθει με το θεμα των ΟΑΕΔΙΤΩΝ.Απλα φομαμαι πως δεν θα αλλαξει τιποτα...

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32329
  • Τελευταία: kblala
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1162164
  • Σύνολο θεμάτων: 19242
  • Σε σύνδεση σήμερα: 735
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 7
Επισκέπτες: 714
Σύνολο: 721

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.068 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.