*

Αποστολέας Θέμα: Περίοδοι μέτρησης ενσήμων για το ταμείο ανεργίας (14μηνο, διετία)  (Αναγνώστηκε 100467 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10880
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Εννοεί τις περιόδους 1 Ιουλίου 2009 - 30 Ιουνίου 2010 & 1 Ιουλίου 2010 - 30 Ιουνίου 2011 όταν λέει ότι σε καμιά από αυτές δεν πρέπει να έχεις κάτω από 80 αλλά στο σύνολο πρέπει να έχεις 200 τη διετία για να βγεις.

Επίσης όταν ζητάνε εκτύπωση των ενσήμων των τελευταίων δύο ετών και πάλι εννοεί την ίδια περίοδο, αλλά εκεί δεν κάνουμε τσιγγουνιές. Αν πας στο ΙΚΑ και ζητήσεις τα ένσημα των τελευταίων δυο ετών, ο υπάλληλος σου λέει να βάλω από 1-1-2009; Ε να του χαλάσεις το χατήρι; Ας τον να σου τυπώσει δυόμιση χρόνια.  ;D ;D ;D

Lasid, ευχαριστώ. Όπως πάντα, ενημερωμένος.  ;)
Τίποτα klasikos...  ;)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος Touristakos

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1231
    • Προφίλ
Καλησπερα. Μια ερωτηση. Εχω ξαναγραφτει περσι ταμειο ανεργιας. Φετος ολη τη χρονια (απο Οκτωβρη μεχρι 30 Ιουνη) μαζεψα 222 ενσημα. Ομως των δυο τελευταιων μηνων δεν μετρανε επειδη ετσι λεει ο οαεδ και επισης εχει γινει μια βλακεια επειδη αλλαξαμε εργοδοτη (απο το σχολειο εγινε η δευτεροβαθμια εργοδοτης μας) και δεν μου εχουν περαστει τα ενσημα Ιανουαριου και Φλεβαρη.Οποτε εχω 122 ενσημα που να μετραει ο οαεδ. Υπαρχει περιπτωση αν το γραφειοκρατικο προβλημα δε λυθει συντομα ''να χρησιμοποιησω'' ενσημα της προηγουμενης σχολικης χρονιας η αυτα δεν μετρανε επειδη ειχα παει περσι μετα την απολυση του Ιουνιου ταμειο ανεργειας? Αν καποιος ξερει ας πει μια γνωμη...
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 26, 2013, 12:22:17 πμ από Lasid »

Αποσυνδεδεμένος gpapage

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1313
    • Προφίλ
Καλησπερα. Μια ερωτηση. Εχω ξαναγραφτει περσι ταμειο ανεργιας. Φετος ολη τη χρονια (απο Οκτωβρη μεχρι 30 Ιουνη) μαζεψα 222 ενσημα. Ομως των δυο τελευταιων μηνων δεν μετρανε επειδη ετσι λεει ο οαεδ και επισης εχει γινει μια βλακεια επειδη αλλαξαμε εργοδοτη (απο το σχολειο εγινε η δευτεροβαθμια εργοδοτης μας) και δεν μου εχουν περαστει τα ενσημα Ιανουαριου και Φλεβαρη.Οποτε εχω 122 ενσημα που να μετραει ο οαεδ. Υπαρχει περιπτωση αν το γραφειοκρατικο προβλημα δε λυθει συντομα ''να χρησιμοποιησω'' ενσημα της προηγουμενης σχολικης χρονιας η αυτα δεν μετρανε επειδη ειχα παει περσι μετα την απολυση του Ιουνιου ταμειο ανεργειας? Αν καποιος ξερει ας πει μια γνωμη...
Μάλλον δεν μπορείς να τα χρησιμοποιήσεις. Μετράνε τα ένσημα από τότε που διέκοψες το επίδομα ανεργίας και μετά.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 26, 2013, 12:22:40 πμ από Lasid »

Αποσυνδεδεμένος Touristakos

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1231
    • Προφίλ
Καλησπερα. Μια ερωτηση. Εχω ξαναγραφτει περσι ταμειο ανεργειας. Φετος ολη τη χρονια (απο Οκτωβρη μεχρι 30 Ιουνη) μαζεψα 222 ενσημα. Ομως των δυο τελευταιων μηνων δεν μετρανε επειδη ετσι λεει ο οαεδ και επισης εχει γινει μια βλακεια επειδη αλλαξαμε εργοδοτη (απο το σχολειο εγινε η δευτεροβαθμια εργοδοτης μας) και δεν μου εχουν περαστει τα ενσημα Ιανουαριου και Φλεβαρη.Οποτε εχω 122 ενσημα που να μετραει ο οαεδ. Υπαρχει περιπτωση αν το γραφειοκρατικο προβλημα δε λυθει συντομα ''να χρησιμοποιησω'' ενσημα της προηγουμενης σχολικης χρονιας η αυτα δεν μετρανε επειδη ειχα παει περσι μετα την απολυση του Ιουνιου ταμειο ανεργειας? Αν καποιος ξερει ας πει μια γνωμη...
Μάλλον δεν μπορείς να τα χρησιμοποιήσεις. Μετράνε τα ένσημα από τότε που διέκοψες το επίδομα ανεργίας και μετά.
Και εγω ετσι νομιζω, σε ευχαριστω... Ελπιζω να λυθει συντομα το γραφειοκρατικο προβλημα...
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 26, 2013, 12:23:50 πμ από Lasid »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος domenica2

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 127
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 34
    • Προφίλ
Καλησπερα. Μια ερωτηση. Εχω ξαναγραφτει περσι ταμειο ανεργειας. Φετος ολη τη χρονια (απο Οκτωβρη μεχρι 30 Ιουνη) μαζεψα 222 ενσημα. Ομως των δυο τελευταιων μηνων δεν μετρανε επειδη ετσι λεει ο οαεδ και επισης εχει γινει μια βλακεια επειδη αλλαξαμε εργοδοτη (απο το σχολειο εγινε η δευτεροβαθμια εργοδοτης μας) και δεν μου εχουν περαστει τα ενσημα Ιανουαριου και Φλεβαρη.Οποτε εχω 122 ενσημα που να μετραει ο οαεδ. Υπαρχει περιπτωση αν το γραφειοκρατικο προβλημα δε λυθει συντομα ''να χρησιμοποιησω'' ενσημα της προηγουμενης σχολικης χρονιας η αυτα δεν μετρανε επειδη ειχα παει περσι μετα την απολυση του Ιουνιου ταμειο ανεργειας? Αν καποιος ξερει ας πει μια γνωμη...

Δεν είμαι σίγουρη (το τονίζω) αλλά νομίζω ότι μετράνε τα ένσημα των περσινών 2 τελευταίων μηνών πριν την απόλυση, τα οποία πέρσι δεν μέτρησαν. Ρώτησε τό κι αυτό στον ΟΑΕΔ όταν πας. Μπορεί με αυτά να συμπληρώνεις. Αυτά πάνε για την επόμενη χρονιά, άρα φέτος.
... and justice for all...

Αποσυνδεδεμένος mohitto

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 567
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Καλησπερα. Μια ερωτηση. Εχω ξαναγραφτει περσι ταμειο ανεργειας. Φετος ολη τη χρονια (απο Οκτωβρη μεχρι 30 Ιουνη) μαζεψα 222 ενσημα. Ομως των δυο τελευταιων μηνων δεν μετρανε επειδη ετσι λεει ο οαεδ και επισης εχει γινει μια βλακεια επειδη αλλαξαμε εργοδοτη (απο το σχολειο εγινε η δευτεροβαθμια εργοδοτης μας) και δεν μου εχουν περαστει τα ενσημα Ιανουαριου και Φλεβαρη.Οποτε εχω 122 ενσημα που να μετραει ο οαεδ. Υπαρχει περιπτωση αν το γραφειοκρατικο προβλημα δε λυθει συντομα ''να χρησιμοποιησω'' ενσημα της προηγουμενης σχολικης χρονιας η αυτα δεν μετρανε επειδη ειχα παει περσι μετα την απολυση του Ιουνιου ταμειο ανεργειας? Αν καποιος ξερει ας πει μια γνωμη...

Δεν είμαι σίγουρη (το τονίζω) αλλά νομίζω ότι μετράνε τα ένσημα των περσινών 2 τελευταίων μηνών πριν την απόλυση, τα οποία πέρσι δεν μέτρησαν. Ρώτησε τό κι αυτό στον ΟΑΕΔ όταν πας. Μπορεί με αυτά να συμπληρώνεις. Αυτά πάνε για την επόμενη χρονιά, άρα φέτος.

Ναι βέβαια μετράνε φέτος τα ένσημα των 2 τελευταίων περσινών μηνών.

Αποσυνδεδεμένος domenica

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1170
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 03
    • Προφίλ
Καλησπερα. Μια ερωτηση. Εχω ξαναγραφτει περσι ταμειο ανεργειας. Φετος ολη τη χρονια (απο Οκτωβρη μεχρι 30 Ιουνη) μαζεψα 222 ενσημα. Ομως των δυο τελευταιων μηνων δεν μετρανε επειδη ετσι λεει ο οαεδ και επισης εχει γινει μια βλακεια επειδη αλλαξαμε εργοδοτη (απο το σχολειο εγινε η δευτεροβαθμια εργοδοτης μας) και δεν μου εχουν περαστει τα ενσημα Ιανουαριου και Φλεβαρη.Οποτε εχω 122 ενσημα που να μετραει ο οαεδ. Υπαρχει περιπτωση αν το γραφειοκρατικο προβλημα δε λυθει συντομα ''να χρησιμοποιησω'' ενσημα της προηγουμενης σχολικης χρονιας η αυτα δεν μετρανε επειδη ειχα παει περσι μετα την απολυση του Ιουνιου ταμειο ανεργειας? Αν καποιος ξερει ας πει μια γνωμη...

Μάλλον δεν μπορείς να τα χρησιμοποιήσεις. Μετράνε τα ένσημα από τότε που διέκοψες το επίδομα ανεργίας και μετά.

Έτσι είναι... Εφόσον πήρες κανονικά επίδομα ανεργίας την προηγούμενη χρονιά, χρειάζονται 125 ένσημα από την ημερομηνία της νέας σύμβασης μέχρι και 2 μήνες πριν την ημερομηνία λήξης σύμβασης για να ξαναπάρεις νέο επίδομα. (Τα ένσημα των προηγούμενων μηνών είναι συντάξιμα μεν αλλά δεν υπολογίζονται για το επίδομα, έτσι ορίζει η αντίστοιχη νομοθεσία)

Αν τώρα έχεις 122 ένσημα και γνωρίζεις σίγουρα πως δεν έχουν περαστεί ακόμα τα ένσημα 2 μηνών πρέπει να το γνωστοποιήσεις στον ΟΑΕΔ διότι είναι άδικο να δικαιούσαι επίδομα και να μην το πάρεις..
" ο κόσμος μόνο όταν τον μοιράζεσαι υπάρχει "
   Τάσος Λειβαδίτης

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10880
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Εγώ Touristakos θα πήγαινα στη Δευτεροβάθμια και θα ζητούσα να μου δώσουν τουλάχιστον βεβαίωση ότι εργάστηκα εκείνους τους δύο μήνες, αν δεν μπορούν να δώσουν ΑΠΔ στις οποίες φαίνονται όλα τα ένσημα αναλυτικά και με πλήρη ακρίβεια. Πήγαινε και ξεσκόνισέ τους...μην κάθεσαι σπίτι. Δε θα σου στερήσουν αυτοί τα δικαιώματα σου, επειδή προέκυψε μια αλλαγή στο μέσο του έτους! Σε θέλω δυναμικό!  ;)

Αποσυνδεδεμένος jak_13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6831
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάντα με χαμόγελο!!!
    • Προφίλ

Ο εργοδότης, όποιος και να είναι, οφείλει να δώσει βεβαίωση για την εργασία που έγινε, έστω και αν δεν έχει κάνει ΑΠΔ στο ΙΚΑ.
Έμαθα πως ο άνθρωπος δικαιούται να κοιτά τον άλλον από ψηλά
μόνο όταν πρέπει να τον βοηθήσει να σηκωθεί!

Gabriel Garcia Marquez

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10880
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ

Ο εργοδότης, όποιος και να είναι, οφείλει να δώσει βεβαίωση για την εργασία που έγινε, έστω και αν δεν έχει κάνει ΑΠΔ στο ΙΚΑ.
Ακριβώς. Για αυτό λέω στον Τουριστάκο να πάρει τη βεβαίωση και να την προσκομίσει στον ΟΑΕΔ. Δικαιούται νέο επίδομα ανεργίας και δεν πρέπει να αναγκαστεί να πάρει την περσινή συνέχεια λόγω της ολιγωρίας του δημοσίου.

Αποσυνδεδεμένος Touristakos

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1231
    • Προφίλ
Παιδια λογικα λυθηκε το προβλημα. Φτιαξαμε το χαρτι με βεβαιωση εργοδοτη για τους μηνες Γεναρη και Φλεβαρη, οπως τους 3 τελευταιους και αφου τα σφραγισα στο ΙΚΑ αυριο καταθετω τα χαρτια στον ΟΑΕΔ της περιοχης οπου φανταζομαι δε θα υπαρχει προβλημα!! Και καποια στιγμη συντομα θα κανουν και ΑΠΔ το σχολειο.Ευχαριστω ολους σας για τις πληροφοριες...

Αποσυνδεδεμένος daffodils

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 614
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ06
    • Προφίλ
Καλησπερα. Μια ερωτηση. Εχω ξαναγραφτει περσι ταμειο ανεργειας. Φετος ολη τη χρονια (απο Οκτωβρη μεχρι 30 Ιουνη) μαζεψα 222 ενσημα. Ομως των δυο τελευταιων μηνων δεν μετρανε επειδη ετσι λεει ο οαεδ και επισης εχει γινει μια βλακεια επειδη αλλαξαμε εργοδοτη (απο το σχολειο εγινε η δευτεροβαθμια εργοδοτης μας) και δεν μου εχουν περαστει τα ενσημα Ιανουαριου και Φλεβαρη.Οποτε εχω 122 ενσημα που να μετραει ο οαεδ. Υπαρχει περιπτωση αν το γραφειοκρατικο προβλημα δε λυθει συντομα ''να χρησιμοποιησω'' ενσημα της προηγουμενης σχολικης χρονιας η αυτα δεν μετρανε επειδη ειχα παει περσι μετα την απολυση του Ιουνιου ταμειο ανεργειας? Αν καποιος ξερει ας πει μια γνωμη...

Μάλλον δεν μπορείς να τα χρησιμοποιήσεις. Μετράνε τα ένσημα από τότε που διέκοψες το επίδομα ανεργίας και μετά.

Έτσι είναι... Εφόσον πήρες κανονικά επίδομα ανεργίας την προηγούμενη χρονιά, χρειάζονται 125 ένσημα από την ημερομηνία της νέας σύμβασης μέχρι και 2 μήνες πριν την ημερομηνία λήξης σύμβασης για να ξαναπάρεις νέο επίδομα. (Τα ένσημα των προηγούμενων μηνών είναι συντάξιμα μεν αλλά δεν υπολογίζονται για το επίδομα, έτσι ορίζει η αντίστοιχη νομοθεσία)

Αν τώρα έχεις 122 ένσημα και γνωρίζεις σίγουρα πως δεν έχουν περαστεί ακόμα τα ένσημα 2 μηνών πρέπει να το γνωστοποιήσεις στον ΟΑΕΔ διότι είναι άδικο να δικαιούσαι επίδομα και να μην το πάρεις..
Για πάνω από μια δεκαετία, 1998-2010, έπαιρνα κάθε καλοκαίρι επίδομα ανεργίας όπου ζητούσαν και μετρούσαν τα ένσημα των 2 τελευταίων ετών. Ποτέ δεν είχα πρόβλημα επειδή ενδιάμεσα έπαιρνα επίδομα. 'Αλλωστε όλοι οι καθηγητές σε δημόσιο, ιδιωτικό σχολείο ή φροντιστήριο είμαστε με 8μηνες ή 9μηνες συμβάσεις. Εκείνα που είναι μόνο συντάξιμα είναι τα ένσημα μητρότητας που ανήκουν σε διαφορετικό πακέτο κάλυψης. Και γι'αυτό είμαι σίγουρη.
To see the World in a Grain of Sand And Heaven in a Wild Flower,
Hold Infinity in the palm of your hand And Eternity in an hour.
                 WILLIAM BLAKE

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10880
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Για πάνω από μια δεκαετία, 1998-2010, έπαιρνα κάθε καλοκαίρι επίδομα ανεργίας όπου ζητούσαν και μετρούσαν τα ένσημα των 2 τελευταίων ετών. Ποτέ δεν είχα πρόβλημα επειδή ενδιάμεσα έπαιρνα επίδομα. 'Αλλωστε όλοι οι καθηγητές σε δημόσιο, ιδιωτικό σχολείο ή φροντιστήριο είμαστε με 8μηνες ή 9μηνες συμβάσεις. Εκείνα που είναι μόνο συντάξιμα είναι τα ένσημα μητρότητας που ανήκουν σε διαφορετικό πακέτο κάλυψης. Και γι'αυτό είμαι σίγουρη.
Δεν ξέρω αν κάποτε μετρούσαν τα ένσημα του τελευταίου διμήνου, αλλά δε μετράνε πια στην περίπτωση που έχεις επιδοτηθεί το καλοκαίρι με νέο ταμείο ανεργίας. Αν, όμως, πάρεις την περσινή συνέχεια τότε την επόμενη χρονιά που θα απολυθείς θα μετράνε και τα ένσημα των τελευταίων δυο μηνών. Όπου και να ρωτήσεις επίσημα στον ΟΑΕΔ θα σου πούνε ακριβώς αυτό που σου γράφω.

Αποσυνδεδεμένος daffodils

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 614
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ06
    • Προφίλ
Για πάνω από μια δεκαετία, 1998-2010, έπαιρνα κάθε καλοκαίρι επίδομα ανεργίας όπου ζητούσαν και μετρούσαν τα ένσημα των 2 τελευταίων ετών. Ποτέ δεν είχα πρόβλημα επειδή ενδιάμεσα έπαιρνα επίδομα. 'Αλλωστε όλοι οι καθηγητές σε δημόσιο, ιδιωτικό σχολείο ή φροντιστήριο είμαστε με 8μηνες ή 9μηνες συμβάσεις. Εκείνα που είναι μόνο συντάξιμα είναι τα ένσημα μητρότητας που ανήκουν σε διαφορετικό πακέτο κάλυψης. Και γι'αυτό είμαι σίγουρη.
Δεν ξέρω αν κάποτε μετρούσαν τα ένσημα του τελευταίου διμήνου, αλλά δε μετράνε πια στην περίπτωση που έχεις επιδοτηθεί το καλοκαίρι με νέο ταμείο ανεργίας. Αν, όμως, πάρεις την περσινή συνέχεια τότε την επόμενη χρονιά που θα απολυθείς θα μετράνε και τα ένσημα των τελευταίων δυο μηνών. Όπου και να ρωτήσεις επίσημα στον ΟΑΕΔ θα σου πούνε ακριβώς αυτό που σου γράφω.
Για των 2 τελευταίων ετων έγραψα. Των τελευταίων μηνών όντως ποτέ δε μετρούσαν.
To see the World in a Grain of Sand And Heaven in a Wild Flower,
Hold Infinity in the palm of your hand And Eternity in an hour.
                 WILLIAM BLAKE

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32329
  • Τελευταία: kblala
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1162164
  • Σύνολο θεμάτων: 19242
  • Σε σύνδεση σήμερα: 735
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 4
Επισκέπτες: 718
Σύνολο: 722

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.073 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.