*

Αποστολέας Θέμα: Περίοδοι μέτρησης ενσήμων για το ταμείο ανεργίας (14μηνο, διετία)  (Αναγνώστηκε 100468 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος domenica

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1170
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 03
    • Προφίλ
Για πάνω από μια δεκαετία, 1998-2010, έπαιρνα κάθε καλοκαίρι επίδομα ανεργίας όπου ζητούσαν και μετρούσαν τα ένσημα των 2 τελευταίων ετών. Ποτέ δεν είχα πρόβλημα επειδή ενδιάμεσα έπαιρνα επίδομα. 'Αλλωστε όλοι οι καθηγητές σε δημόσιο, ιδιωτικό σχολείο ή φροντιστήριο είμαστε με 8μηνες ή 9μηνες συμβάσεις. Εκείνα που είναι μόνο συντάξιμα είναι τα ένσημα μητρότητας που ανήκουν σε διαφορετικό πακέτο κάλυψης. Και γι'αυτό είμαι σίγουρη.
Δεν ξέρω αν κάποτε μετρούσαν τα ένσημα του τελευταίου διμήνου, αλλά δε μετράνε πια στην περίπτωση που έχεις επιδοτηθεί το καλοκαίρι με νέο ταμείο ανεργίας. Αν, όμως, πάρεις την περσινή συνέχεια τότε την επόμενη χρονιά που θα απολυθείς θα μετράνε και τα ένσημα των τελευταίων δυο μηνών. Όπου και να ρωτήσεις επίσημα στον ΟΑΕΔ θα σου πούνε ακριβώς αυτό που σου γράφω.
Για των 2 τελευταίων ετων έγραψα. Των τελευταίων μηνών όντως ποτέ δε μετρούσαν.
Ισχύει αυτό που γράφει ο Lasid και ότι αν κάποιος πάρει επίδομα ανεργίας χρειάζεται για να ξαναπάρει επίδομα την επόμενη χρονιά, 125 ένσημα από την ημερομηνία νέας σύμβασης μέχρι και δύο μήνες πριν τη λήξη της σύμβασης . Αυτή ήταν η επισήμανση μας, δεν ειπώθηκε κάτι άλλο σχετικό με την υπόλοιπη διαδικασία ..
Ίσως να εργαζόσουν από Σεπτέμβρη με πλήρες ωράριο και να μην έτυχε να ασχοληθείς αναλυτικά με τον αριθμό ενσήμων διότι συμπληρώνεται ευκολότερα σε σχέση με μια σύμβαση που ξεκινά αργότερα.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 26, 2013, 12:45:39 πμ από Lasid »
" ο κόσμος μόνο όταν τον μοιράζεσαι υπάρχει "
   Τάσος Λειβαδίτης

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος daffodils

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 614
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ06
    • Προφίλ
domenica και Lasid, προφανώς έχετε δίκιο επειδή όλα τα χρόνια που ανέφερα δούλευα σε φροντιστήριο, καλά αμειβόμενη (για φροντιστήριο :o) και με ένσημα για 24 ή 25 μέρες εργασίας. Προφανώς συμπλήρωνα ένσημα και ποτέ δεν αναρωτήθηκα τί ισχύει επειδή ήμουν καλυμμένη. Από το 2004 και μετά που έκανα 3 παιδιά σταμάτησα το φροντιστήριο, δούλεψα λιγότερο και είχα ανά διετία περίπου ένσημα μητρότητας. Και από το ΙΚΑ και από τον ΟΑΕΔ μου είχαν πει ότι αυτός ήταν ο λόγος που δεν κατοχύρωνα δικαίωμα για επίδομα. Αυτή ήταν και η πληροφόρηση που είχα μέχρι πέρισι. Αν σας πω και σε ποιόν ΟΑΕΔ ανήκω πολύ πιθανόν αρκετοί να καταλάβουν το μπέρδεμα.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 26, 2013, 12:27:01 πμ από Lasid »
To see the World in a Grain of Sand And Heaven in a Wild Flower,
Hold Infinity in the palm of your hand And Eternity in an hour.
                 WILLIAM BLAKE

Αποσυνδεδεμένος domenica

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1170
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 03
    • Προφίλ
domenica και Lasid, προφανώς έχετε δίκιο επειδή όλα τα χρόνια που ανέφερα δούλευα σε φροντιστήριο, καλά αμειβόμενη (για φροντιστήριο :o) και με ένσημα για 24 ή 25 μέρες εργασίας. Προφανώς συμπλήρωνα ένσημα και ποτέ δεν αναρωτήθηκα τί ισχύει επειδή ήμουν καλυμμένη.


Αυτό σκέφτηκα κι εγώ, μην ανησυχείς δεν έγινε καμία παρεξήγηση. Άλλωστε εδώ στο φόρουμ μέσα από την πολύτιμη βοήθεια όλων των συναδέλφων έχουμε βοηθηθεί όλοι κι έχουμε καλύτερη πληροφόρηση από αυτή που συχνά παίρνουμε (?) από κάποιον υπάλληλο του ΟΑΕΔ..Υπάρχουν βέβαια και φωτεινές εξαιρέσεις κι αξίζει να το επισημαίνουμε κι αυτό..


" ο κόσμος μόνο όταν τον μοιράζεσαι υπάρχει "
   Τάσος Λειβαδίτης

Αποσυνδεδεμένος chrisman

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 22
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Περίοδοι μέτρησης ενσήμων για το ταμείο ανεργίας (14μηνο, διετία)
« Απάντηση #101 στις: Οκτώβριος 15, 2012, 02:48:43 μμ »
Συνεχίζει το ντέρμπι 5-3 :D Μάλιστα 2 απο τα καταστήματα που πήρα μου είπαν ότι μπορώ να πάω να κάνω σήμερα τα χαρτιά μου και αν δεν συμπληρώνω το πρώτο 80αρι θα κάνουν εικονική μετάθεση της άιτησης μου σε εκείνη την ημερομηνία που θα τα συμπληρώσω...

Τελικά έπιασα γραμμή με Αθήνα κεντρικά μετά από κανα 3ωρο και μου είπαν τα εξής:
- Αν πάρουμε την πρώτη προϋπόθεση (125 το 14μηνο χωρίς τους 2 τελευταίους μήνες και 80+80 τα δυο προηγούμενα χρόνια) τότε η μέτρηση των 125 ξεκινάει από την ημέρα της  απόλυσης και προς τα πίσω ενώ η μέτρηση των 80+80 ξεκινάει από την ημέρα της αίτησης και προς τα πίσω.
- Αν πάρουμε την δεύτερη προϋπόθεση (200 τα δυο προηγούμενα χρόνια και 80+80 τουλάχιστον τον κάθε χρόνο) τότε η μέτρηση των 200 και των 80+80 ξεκινάει από την ημέρα της απόλυσης και προς τα πίσω....
Και φυσικά μου είπαν ότι η υπηρεσία θα επιλέξει μία από τις 2 προϋποθέσεις με γνώμονα το συμφέρον του ασφαλιζόμενου.
Θα ήθελα τη βοήθειά σας,τελικά με την αναμονή των 60 ημερών μπορεί κανείς να καλύψει το ένα από τα δύο 80άρια?

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 15, 2012, 07:03:14 μμ από Lasid »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10880
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Περίοδοι μέτρησης ενσήμων για το ταμείο ανεργίας (14μηνο, διετία)
« Απάντηση #102 στις: Οκτώβριος 15, 2012, 07:02:41 μμ »
Συνεχίζει το ντέρμπι 5-3 :D Μάλιστα 2 απο τα καταστήματα που πήρα μου είπαν ότι μπορώ να πάω να κάνω σήμερα τα χαρτιά μου και αν δεν συμπληρώνω το πρώτο 80αρι θα κάνουν εικονική μετάθεση της άιτησης μου σε εκείνη την ημερομηνία που θα τα συμπληρώσω...

Τελικά έπιασα γραμμή με Αθήνα κεντρικά μετά από κανα 3ωρο και μου είπαν τα εξής:
- Αν πάρουμε την πρώτη προϋπόθεση (125 το 14μηνο χωρίς τους 2 τελευταίους μήνες και 80+80 τα δυο προηγούμενα χρόνια) τότε η μέτρηση των 125 ξεκινάει από την ημέρα της  απόλυσης και προς τα πίσω ενώ η μέτρηση των 80+80 ξεκινάει από την ημέρα της αίτησης και προς τα πίσω.
- Αν πάρουμε την δεύτερη προϋπόθεση (200 τα δυο προηγούμενα χρόνια και 80+80 τουλάχιστον τον κάθε χρόνο) τότε η μέτρηση των 200 και των 80+80 ξεκινάει από την ημέρα της απόλυσης και προς τα πίσω....
Και φυσικά μου είπαν ότι η υπηρεσία θα επιλέξει μία από τις 2 προϋποθέσεις με γνώμονα το συμφέρον του ασφαλιζόμενου.
Θα ήθελα τη βοήθειά σας,τελικά με την αναμονή των 60 ημερών μπορεί κανείς να καλύψει το ένα από τα δύο 80άρια?

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων
Όπως φαίνεται στο μήνυμα που παραθέτεις, μπορεί να μετακινηθεί η ημερομηνία της αίτησης για να τηρηθεί η προϋπόθεση του 80 τουλάχιστον ένσημα το χρόνο για τα δύο τελευταία έτη. Οι 60 ημερολογιακές μέρες αντιστοιχούν σε 2 μήνες που με 25 ένσημα κάθε μήνα (αυτό είναι το μέγιστο) μπορείς να καλύψεις 50 ένσημα.
Άρα δεν καλύπτονται 80 ένσημα με την αναμονή των 60 ημερών. Σε κάθε περίπτωση πρέπει να υπάρχουν τα ένσημα, για να τηρηθεί η ζητούμενη προϋπόθεση.

Αποσυνδεδεμένος chrisman

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 22
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Περίοδοι μέτρησης ενσήμων για το ταμείο ανεργίας (14μηνο, διετία)
« Απάντηση #103 στις: Οκτώβριος 15, 2012, 07:07:45 μμ »
Όπως φαίνεται στο μήνυμα που παραθέτεις, μπορεί να μετακινηθεί η ημερομηνία της αίτησης για να τηρηθεί η προϋπόθεση του 80 τουλάχιστον ένσημα το χρόνο για τα δύο τελευταία έτη. Οι 60 ημερολογιακές μέρες αντιστοιχούν σε 2 μήνες που με 25 ένσημα κάθε μήνα (αυτό είναι το μέγιστο) μπορείς να καλύψεις 50 ένσημα.
Άρα δεν καλύπτονται 80 ένσημα με την αναμονή των 60 ημερών. Σε κάθε περίπτωση πρέπει να υπάρχουν τα ένσημα, για να τηρηθεί η ζητούμενη προϋπόθεση.
Να σε ευχαριστήσω καταρχάς για την βοήθεια. Φυσικά και καλύπτονται διότι αν κάποιος δουλέψει για 13 μήνες και 5 μέρες + 60 αναμονή τότε κάλλιστα τα καλύπτεις. Έτσι δεν είναι? ;)
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 15, 2012, 07:09:06 μμ από Lasid »

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10880
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Περίοδοι μέτρησης ενσήμων για το ταμείο ανεργίας (14μηνο, διετία)
« Απάντηση #104 στις: Οκτώβριος 15, 2012, 07:15:36 μμ »
Ναι λογικά έτσι όπως τα λες καλύπτονται, γιατί ο τελευταίος χρόνος από την απόλυση έχει σίγουρα 80 ένσημα και ο προηγούμενος χρόνος έχει 1 μήνα + 5 μέρες και μαζί με 60 μέρες καθυστέρηση αίτησης φτάνεις τα ακριβώς άλλα 80 ένσημα. Διότι είναι 3 πλήρεις μήνες = 75 ένσημα + 5 ένσημα = 80 ένσημα!  ;)

Πολύ οριακά τα έφερες chrisman! Με την ευκαιρία, καλωσήρθες και εσύ στο pde.

Αποσυνδεδεμένος chrisman

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 22
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Περίοδοι μέτρησης ενσήμων για το ταμείο ανεργίας (14μηνο, διετία)
« Απάντηση #105 στις: Οκτώβριος 15, 2012, 07:18:45 μμ »
Ναι λογικά έτσι όπως τα λες καλύπτονται, γιατί ο τελευταίος χρόνος από την απόλυση έχει σίγουρα 80 ένσημα και ο προηγούμενος χρόνος έχει 1 μήνα + 5 μέρες και μαζί με 60 μέρες καθυστέρηση αίτησης φτάνεις τα ακριβώς άλλα 80 ένσημα. Διότι είναι 3 πλήρεις μήνες = 75 ένσημα + 5 ένσημα = 80 ένσημα!  ;)

Πολύ οριακά τα έφερες chrisman! Με την ευκαιρία, καλωσήρθες και εσύ στο pde.

Δυστυχώς δε τα έφερα εγώ αλλά η απόλυση...Σε ευχαριστώ,Καλώς σας βρήκα!!

Αποσυνδεδεμένος evievi

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 147
    • Προφίλ
Απ: Περίοδοι μέτρησης ενσήμων για το ταμείο ανεργίας (14μηνο, διετία)
« Απάντηση #106 στις: Νοέμβριος 28, 2012, 07:42:38 μμ »
Καλησπέρα. Είμαι επιδοτούμενη άνεργη (δυστυχώς ακόμη γιατί δε με κάλεσαν αναπληρώτρια) και ενώ περίμενα να βγω για 8 μήνες αφού τους τελευταίους 14 μήνες χωρίς να μετρούν οι 2 τελευταίοι είχα πάνω από 180 ένσημα, τελικά βγήκα για 5 μήνες. Η αλήθεια είναι ότι δε το πρόσεξα το Σεπτέμβριο που πήρα την απόφαση αλλά προχθές που έπρεπε να παρουσιαστώ στον ΟΑΕΔ. Ρώτησα λοιπόν γιατί γίνεται αυτό και η απάντηση ήταν ότι επειδή πέρυσι ήμουν ξανά ταμείο, οι μήνες Μάιος και Ιούνιος του 2011 δε μετράνε (γιατί αμέσως μετά βγήκα ταμείο) και τα ένσημα μετρούν από την ημέρα που διέκοψα το περσινό ταμείο ανεργίας. Δηλαδή οι μήνες Μάιος και Ιούνιος 2011 δε μέτρησαν ούτε στο περσινό (λογικό αφού δε μετρούν οι 2 τελευταίοι) αλλά ούτε στο φετινό (αν και είναι μέσα στο 14μηνο). Το έχετε παρατηρήσει και εσείς; Είναι όντως έτσι; Στα έγγραφα που κοινοποιεί ο ΟΑΕΔ δεν αναγράφεται ότι ξεκινάει να μετράει ένσημα από τη διακοπή του ταμείου αλλά αναφέρει το τελευταίο 14μηνο. Ζήτησα να μου δείξουν την εγκύκλιο ή νόμο που το αναγράφει αλλά ως γνωστόν το ελληνικό δημόσιο λειτουργεί μόνο με αιτήσεις (την οποία έκανα) και αφού ψάξουν για κανένα μήνα...

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10880
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Περίοδοι μέτρησης ενσήμων για το ταμείο ανεργίας (14μηνο, διετία)
« Απάντηση #107 στις: Νοέμβριος 29, 2012, 02:23:38 πμ »
Ναι evievi, έτσι είναι. Το έχουμε γράψει πολλές φορές στο συγκεκριμένο τόπικ.

Το 14μηνο σκοντάφτει στην ημέρα πρόσληψης, όταν πηγαίνοντας προς τα πίσω βρίσκει ότι το καλοκαίρι έλαβες τακτικής επιδότηση ανεργίας (από καινούρια έγκριση). Αντίθετα, το 14μηνο μετράει κανονικά αν το προηγούμενο καλοκαίρι έπαιρνες συνέχιση των περσινών μηνών επιδότησης που δεν είχες εισπράξει.

Αποσυνδεδεμένος evievi

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 147
    • Προφίλ
Απ: Περίοδοι μέτρησης ενσήμων για το ταμείο ανεργίας (14μηνο, διετία)
« Απάντηση #108 στις: Νοέμβριος 29, 2012, 09:07:21 πμ »
Ναι evievi, έτσι είναι. Το έχουμε γράψει πολλές φορές στο συγκεκριμένο τόπικ.

Το 14μηνο σκοντάφτει στην ημέρα πρόσληψης, όταν πηγαίνοντας προς τα πίσω βρίσκει ότι το καλοκαίρι έλαβες τακτικής επιδότηση ανεργίας (από καινούρια έγκριση). Αντίθετα, το 14μηνο μετράει κανονικά αν το προηγούμενο καλοκαίρι έπαιρνες συνέχιση των περσινών μηνών επιδότησης που δεν είχες εισπράξει.
Σε ευχαριστώ Lasid. Δεν παρακολούθησα το topic. Ωστόσο αναμένω την εγκύκλιο (αν την βρουν ποτέ) από ΟΑΕΔ γιατί πολλές φορές η ίσως λάθος ερμηνεία από κάποιον γίνεται και κατεστημένο. Θα σας ενημερώσω αν τελικά τη βρω. Και πάλι ευχαριστώ!

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10880
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Περίοδοι μέτρησης ενσήμων για το ταμείο ανεργίας (14μηνο, διετία)
« Απάντηση #109 στις: Νοέμβριος 29, 2012, 10:13:30 πμ »
Παρακαλώ evievi.

Αποσυνδεδεμένος chrisman

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 22
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Περίοδοι μέτρησης ενσήμων για το ταμείο ανεργίας (14μηνο, διετία)
« Απάντηση #110 στις: Ιανουάριος 26, 2013, 02:46:09 μμ »
Συνεχίζει το ντέρμπι 5-3 :D Μάλιστα 2 απο τα καταστήματα που πήρα μου είπαν ότι μπορώ να πάω να κάνω σήμερα τα χαρτιά μου και αν δεν συμπληρώνω το πρώτο 80αρι θα κάνουν εικονική μετάθεση της άιτησης μου σε εκείνη την ημερομηνία που θα τα συμπληρώσω...

Τελικά έπιασα γραμμή με Αθήνα κεντρικά μετά από κανα 3ωρο και μου είπαν τα εξής:
- Αν πάρουμε την πρώτη προϋπόθεση (125 το 14μηνο χωρίς τους 2 τελευταίους μήνες και 80+80 τα δυο προηγούμενα χρόνια) τότε η μέτρηση των 125 ξεκινάει από την ημέρα της  απόλυσης και προς τα πίσω ενώ η μέτρηση των 80+80 ξεκινάει από την ημέρα της αίτησης και προς τα πίσω.
- Αν πάρουμε την δεύτερη προϋπόθεση (200 τα δυο προηγούμενα χρόνια και 80+80 τουλάχιστον τον κάθε χρόνο) τότε η μέτρηση των 200 και των 80+80 ξεκινάει από την ημέρα της απόλυσης και προς τα πίσω....
Και φυσικά μου είπαν ότι η υπηρεσία θα επιλέξει μία από τις 2 προϋποθέσεις με γνώμονα το συμφέρον του ασφαλιζόμενου.
Θα ήθελα τη βοήθειά σας,τελικά με την αναμονή των 60 ημερών μπορεί κανείς να καλύψει το ένα από τα δύο 80άρια?

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων

Να επανέλθω στο θέμα ώστε να βοηθηθούν και οι επόμενοι διότι πολύς λόγος γίνεται γι' αυτό το θέμα.
Τα 80 + 80 μετράνε από την ημερομηνία κατάθεσης των δικαιολογητικών!!Ζητώ συγνώμη για την καθυστέρηση απλά τώρα είναι και έμπρακτα αποδεδειγμένο καθώς πριν μια εβδομάδα μπήκανε τα χρήματα στο λογαριασμό.
Φίλε μου Lasid ενθυμώμενος και τηρώντας τη συμβουλή σου, εμπιστεύτηκα τον εαυτό μου και δικαιώθηκα!!! ;)

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10880
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Περίοδοι μέτρησης ενσήμων για το ταμείο ανεργίας (14μηνο, διετία)
« Απάντηση #111 στις: Ιανουάριος 26, 2013, 04:29:04 μμ »
Χαίρομαι που δικαιώθηκες chrisman. Η εμπειρία σου μπορεί να είναι χρήσιμη μελλοντικά για πολλά μέλη του pde.
Δεν είναι δύσκολο να τα καταφέρουμε αν μάθουμε τους κανόνες του παιχνιδιού και αυτό αποδείχτηκε από τον τρόπο που εκμεταλλεύτηκες το νόμο για να βγεις οριακά στο ταμείο ανεργίας και μάλιστα για πρώτη φορά! ;)

Πάντως και άλλος συνάδελφος είπε ότι οι υπάλληλοι του ΟΑΕΔ ήταν πρόθυμοι να μεταφέρουν άτυπα την ημερομηνία της αίτησης με γνώμονα του συμφέρον του άνεργου, ώστε να βγαίνουν οι προϋποθέσεις του ταμείου!

Πραγματικά χάρηκα που μπόρεσα να βοηθήσω φίλε chrisman. :)

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32329
  • Τελευταία: kblala
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1162164
  • Σύνολο θεμάτων: 19242
  • Σε σύνδεση σήμερα: 735
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 5
Επισκέπτες: 730
Σύνολο: 735

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.071 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.