*

Αποστολέας Θέμα: Παιδαγωγική κατάρτιση  (Αναγνώστηκε 15857 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος k@tia

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 5
    • Προφίλ
Απ: Παιδαγωγική κατάρτιση
« Απάντηση #28 στις: Ιούλιος 30, 2009, 06:02:12 μμ »
Το έχω ολοκληρώσει για αυτό το έψαξα λίγο παραπάνω και πήρα τηλέφωνο... Τώρα τί να πω... Θα επαναλάβω την ερώτησή σου ...  :) "Από τι λοιπόν καθορίζεται εάν ένα μεταπτυχιακό δίνει επάρκεια ή όχι;;;" ...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Παιδαγωγική κατάρτιση
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 05:41:10 »

Αποσυνδεδεμένος lg

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 197
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Παιδαγωγική κατάρτιση
« Απάντηση #29 στις: Ιούλιος 30, 2009, 06:04:05 μμ »
Του χρόνου που θα αποφοιτήσει η κόρη και εγγραφεί στο μεταπτυχιακό θα πάρει κι αυτό επάρκεια...Αν συνεχίσει ο μπαμπάς στο υπουργείο βέβαια....

Αποσυνδεδεμένος si@

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 565
    • Προφίλ
Απ: Παιδαγωγική κατάρτιση
« Απάντηση #30 στις: Ιούλιος 30, 2009, 06:27:27 μμ »
Μάλλον από την κ...λα του υπουργείου. Αν μάθεις στάνταρ πες μου, το ίδιο και εγώ...

Αποσυνδεδεμένος psych@ra

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1272
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ20
    • Προφίλ
Απ: Παιδαγωγική κατάρτιση
« Απάντηση #31 στις: Ιούλιος 30, 2009, 06:37:40 μμ »
Του χρόνου που θα αποφοιτήσει η κόρη και εγγραφεί στο μεταπτυχιακό θα πάρει κι αυτό επάρκεια...Αν συνεχίσει ο μπαμπάς στο υπουργείο βέβαια....
Το ότι σταματάει από το υπουργείο νομίζεις μετά δεν έχει πρόσβαση;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Παιδαγωγική κατάρτιση
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 05:41:10 »

Αποσυνδεδεμένος walkleon

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 708
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ20
    • Προφίλ
Απ: Παιδαγωγική κατάρτιση
« Απάντηση #32 στις: Ιούλιος 30, 2009, 11:31:15 μμ »
Του χρόνου που θα αποφοιτήσει η κόρη και εγγραφεί στο μεταπτυχιακό θα πάρει κι αυτό επάρκεια...Αν συνεχίσει ο μπαμπάς στο υπουργείο βέβαια....
Το ότι σταματάει από το υπουργείο νομίζεις μετά δεν έχει πρόσβαση;
Όχι.Γιατί πολύ απλά θα βγεί το ΠΑΣΟΚ

Αποσυνδεδεμένος thymiaras

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 458
    • Προφίλ
Απ: Παιδαγωγική κατάρτιση
« Απάντηση #33 στις: Ιούλιος 31, 2009, 12:22:49 πμ »
Του χρόνου που θα αποφοιτήσει η κόρη και εγγραφεί στο μεταπτυχιακό θα πάρει κι αυτό επάρκεια...Αν συνεχίσει ο μπαμπάς στο υπουργείο βέβαια....
Το ότι σταματάει από το υπουργείο νομίζεις μετά δεν έχει πρόσβαση;
Όχι.Γιατί πολύ απλά θα βγεί το ΠΑΣΟΚ

Μέχρι να βγει το ΠΑΣΟΚ θα έχουν διοριστεί όχι μόνο όλα τα γαλάζια παιδιά αλλά και τα γαλάζια εγγόνια !!! Και το ΠΑΣΟΚ διόριζε δικούς του αλλά όχι και τόσο ξεδιάντροπα. Ούτε τους τύπους δεν κρατάνε αυτοί ...

Αποσυνδεδεμένος lavas

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 734
    • Προφίλ
Απ: Παιδαγωγική κατάρτιση
« Απάντηση #34 στις: Ιούλιος 31, 2009, 03:30:02 μμ »
Ρώτησα για το συγκεκριμένο μεταπτυχιακό και μάλιστα για την κατεύθυνση "Ηλεκτρονικής Μάθησης" (όπου έχει και αρκετά σχετικά παιδαγωγικά μαθήματα), και μου είπαν ότι ο τίτλος του msc δεν είναι "Επιστήμη της Αγωγής"... Ποιό μεταπτυχιακό στο ΦΠΨ έχει...Πώς λέγεται????? Εμένα μου είπαν ότι μόνο αν γράφει "Επιστήμη της Αγωγής" αναγνωρίζεται και μάλιστα έφερε παράδειγμα ότι και αντίστοιχα τα msc των φιλολογικών τμημάτων δεν αναγνωρίζονται...!!!

κι εμενα ενας γνωστος που εστειλε mail στο υπουργειο του  απαντησαν το ιδιο πραγμα!
οτι μονο αν λεγεται το μεταπτυχιακο "ΕΠΙΣΤΗΜΗ ΤΗΣ ΑΓΩΓΗΣ" αναγνωριζεται ως παιδαγωγικη επαρκεια
απο την αλλη ομως εαν διαβασετε την εγκυκλιο αναπληρωτων ωρομισθιων λεει συγκεκριμενα "ΜΕΤΑΠΤΥΧΙΑΚΟ ΣΤΙΣ ΕΠΙΣΤΗΜΕΣ ΤΗΣ ΑΓΩΓΗΣ" που σαν φραση εχει διαφορετικη εννοια

Αποσυνδεδεμένος thymiaras

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 458
    • Προφίλ
Απ: Παιδαγωγική κατάρτιση
« Απάντηση #35 στις: Αύγουστος 02, 2009, 02:54:53 μμ »
Ρώτησα για το συγκεκριμένο μεταπτυχιακό και μάλιστα για την κατεύθυνση "Ηλεκτρονικής Μάθησης" (όπου έχει και αρκετά σχετικά παιδαγωγικά μαθήματα), και μου είπαν ότι ο τίτλος του msc δεν είναι "Επιστήμη της Αγωγής"... Ποιό μεταπτυχιακό στο ΦΠΨ έχει...Πώς λέγεται????? Εμένα μου είπαν ότι μόνο αν γράφει "Επιστήμη της Αγωγής" αναγνωρίζεται και μάλιστα έφερε παράδειγμα ότι και αντίστοιχα τα msc των φιλολογικών τμημάτων δεν αναγνωρίζονται...!!!

κι εμενα ενας γνωστος που εστειλε mail στο υπουργειο του  απαντησαν το ιδιο πραγμα!
οτι μονο αν λεγεται το μεταπτυχιακο "ΕΠΙΣΤΗΜΗ ΤΗΣ ΑΓΩΓΗΣ" αναγνωριζεται ως παιδαγωγικη επαρκεια
απο την αλλη ομως εαν διαβασετε την εγκυκλιο αναπληρωτων ωρομισθιων λεει συγκεκριμενα "ΜΕΤΑΠΤΥΧΙΑΚΟ ΣΤΙΣ ΕΠΙΣΤΗΜΕΣ ΤΗΣ ΑΓΩΓΗΣ" που σαν φραση εχει διαφορετικη εννοια

Επειδή το έχω ψάξει το θέμα αυτά τα δύο είναι ακριβώς το ίδιο πράγμα. Αν δεις τα μεταπτυχιακά προγράμματα ορισμένων σχολών π.χ. Ιωαννίνων στις λεπτομέρειες του ΠΜΣ αναφέρουν ότι το συγκεκριμένο ΠΜΣ αποφέρει Μ.Δ.Ε. (μεταπτυχιακό δίπλωμα ειδίκευσης) στις επιστήμες της αγωγής και στη συνέχεια ανάλογα με τη κατεύθυνση που θα επιλέξεις θα έχεις και τον ανάλογο τίτλο. Το Μ.Δ.Ε. στις επιστήμες της αγωγής πάντως θα το πάρεις ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΩΣ της κατεύθυνσης που θα επιλέξεις.

Ελπίζω να βοήθησα ...

Αποσυνδεδεμένος mitman

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 71
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Παιδαγωγική κατάρτιση
« Απάντηση #36 στις: Αύγουστος 02, 2009, 03:56:16 μμ »
Του χρόνου που θα αποφοιτήσει η κόρη και εγγραφεί στο μεταπτυχιακό θα πάρει κι αυτό επάρκεια...Αν συνεχίσει ο μπαμπάς στο υπουργείο βέβαια....
Το ότι σταματάει από το υπουργείο νομίζεις μετά δεν έχει πρόσβαση;
Όχι.Γιατί πολύ απλά θα βγεί το ΠΑΣΟΚ

Μέχρι να βγει το ΠΑΣΟΚ θα έχουν διοριστεί όχι μόνο όλα τα γαλάζια παιδιά αλλά και τα γαλάζια εγγόνια !!! Και το ΠΑΣΟΚ διόριζε δικούς του αλλά όχι και τόσο ξεδιάντροπα. Ούτε τους τύπους δεν κρατάνε αυτοί ...

Ή είστε πολύ νέοι...ή ζείτε σε άλλη χώρα... Και οι πράσινοι και οι μπλέ τα ΔΙΚΑ ΤΟΥΣ παιδιά τα προωθούν με τον ίδο ζήλο και την ίδια προκλητικότητα...ΔΕΝ υπάρχει διαφορά...όπως και για ορισμένους ΔΕΝ υπάρχει και κόλλημα ποια κυβέρνηση είναι επάνω... οι φωνές τους είναι μόνο για την TV...από εκεί και πέρα τα ίδια......να μην πω τιν έκφραση είναι ΟΛΟΙ τους....ή σχεδόν όλοι τους.... ΚΑΙ ΔΕΝ είναι τυχαίο ποιοι μετέχουν στις κυβερνήσεις, στα υπουργεία κλπ... ΟΙ ΙΔΟΙ είναι... τα ΑΛΛΑ και Ο ΑΣΕΠ είναι για μας.... για τους άλλους.... κάντε τον κόπο και δείτε άτομα που τελειώσαν 2005 και 2006 σε "τρελές" και δύσκολες ειδικότητες να έχουν 35 και 40 μόρια και να διορίζονται ( και χωρίς κάποια ειδική κατηγορία....)...όποτε και τα στρουμφάκια και τα κλαδικάκια..τα ίδια είναι...

Αποσυνδεδεμένος aggelos

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 1
    • Προφίλ
Απ: Παιδαγωγική κατάρτιση
« Απάντηση #37 στις: Αύγουστος 27, 2009, 04:29:24 πμ »

Τυχαίνει να είμαι απόφοιτος του τμήματος Διδακτικής της Τεχνολογίας και Ψηφιακών Συστημάτων, και να έχω διδαχτεί 18 παιδαγωγικά μαθήματα (αναλυτική βαθμολογία διαθέσιμη)... Αν δεν κάνω λάθος η ΑΣΠΑΙΤΕ που δίνει παιδαγωγική επάρκεια, έχει λιγότερα παιδαγωγικά μαθήματα στο προγραμμα σπουδών της (14 νομίζω).
 
Επίσης, αν δεν κάνω πάλι λάθος... όλες οι υπόλοιπες σχολές πληροφορικής έχουν από 0 έως 2 παιδαγωγικά μαθήματα...

Επειδή σπουδάζει στο τμήμα μου η κόρη του υφυπουργού, πρέπει εγώ να αδικηθώ??

Τα συμπεράσματα δικά σας...

Αποσυνδεδεμένος trelaras

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 88
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Παιδαγωγική κατάρτιση
« Απάντηση #38 στις: Αύγουστος 27, 2009, 10:34:58 πμ »
file mou to mathimatiko exei 3 paidagogika mathimata gia ti auto exei paidagogiki katartisi kai emeis me 2 oxi??? giati mono  eseis???

Αποσυνδεδεμένος ekpaideytikos

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 371
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Παιδαγωγική κατάρτιση
« Απάντηση #39 στις: Αύγουστος 27, 2009, 11:13:20 πμ »
ΚΑνεις δεν ειπε ρε παιδα ναμην παρει επαρκεια το ΠΑ.ΠΕΙ. Αλλα η υποθεση βρομαι απο χιλιομετρα. Ο Συλλοφος φοιτητων του Διδακτικής της Τεχνολογίας και Ψηφιακών Συστημάτων, ζητησε να αναγνωριστει επαρκεια στους αποφοιτιυς απο το 2003 εως το 2007. Και το ΥΠΕΠΘ αναγνωριζει γενικα για ολους. Δηλαδη ολοι εμεις που καναμε ενα δυο μαθηματα, και βλεπουμε μαθηματικους, φυσικους κλπ να εχουν επαρκεια τίπρεπει να κανουμε; 
Και στο φιναλε δεν μπορεις εναν ανθρωπο να τον εχεις ωρομισθιο τεσσερα χρονια και μετα να του αλλαζεις το τοποιο ετσι... απλα για να κανεις το χατηρι σε καποιους. Ε ειναι ντροπη! Ας βγαζανε ενα σταδιο προσαρμογης του νομου. π.χ. να εχουν το δικαιωμα να παρουν επαρκεια και ολοι οσοι συμπληρωνουν 24μηνο (αυτη η προταση ηταν πολλων βουλευτων).
Αλλα αυτο δεν θα βολευε μονο το συγκεκριμενο τμημα. Οποτε το περασανε τωρα μονο για το Διδακτικής της Τεχνολογίας και Ψηφιακών Συστημάτων, να εκτοξευτουν στο πινακα τα παιδια, καιμετα απο 2-3 χρονια που εμεις θα εχουμε χαντακοθει το ξαναβλεπουμε.
Αυτη ειναι η πραγματικοτητα που βιωνω προσωπικα και αγωνιω και το εαν θα μπορεσω και φετος να ειμαι ωρομισθιος.....
Αλλα ελπιζω να υπαρχει θεος.................
"Let's get together and feel all right" ΠΕ86.ΕΑΕ

Αποσυνδεδεμένος aroniotis

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 259
    • Προφίλ
Απ: Παιδαγωγική κατάρτιση
« Απάντηση #40 στις: Αύγουστος 27, 2009, 11:19:22 πμ »

Τυχαίνει να είμαι απόφοιτος του τμήματος Διδακτικής της Τεχνολογίας και Ψηφιακών Συστημάτων, και να έχω διδαχτεί 18 παιδαγωγικά μαθήματα (αναλυτική βαθμολογία διαθέσιμη)... Αν δεν κάνω λάθος η ΑΣΠΑΙΤΕ που δίνει παιδαγωγική επάρκεια, έχει λιγότερα παιδαγωγικά μαθήματα στο προγραμμα σπουδών της (14 νομίζω).
 
Επίσης, αν δεν κάνω πάλι λάθος... όλες οι υπόλοιπες σχολές πληροφορικής έχουν από 0 έως 2 παιδαγωγικά μαθήματα...

Επειδή σπουδάζει στο τμήμα μου η κόρη του υφυπουργού, πρέπει εγώ να αδικηθώ??

Τα συμπεράσματα δικά σας...
Να ξεκαθαρίσουμε κάποια πράγματα. Δεν έχουμε τίποτα με το Σύλλογο σας, το αίτημα να είσαστε καθηγητική σχολή είναι δίκαιο. Ωστόσο το αίτημα και άλλες σχολές πληροφορικής να είναι καθηγητικές είναι δίκαιο, και μάλιστα υπάρχουν και δικαστικές αποφάσεις υπέρ αυτού.

Άρα είναι άδικο το Υπουργείο να δίνει μόνο για εσάς αυτή την αλλαγή. Είναι μεροληπτικό υπέρ σας.

Και αν το πας μετρώντας τα μαθήματα (το οποίο είναι λάθος, γιατί όπως λέει κι ο trelaras, με 2 μαθήματα κανονικά θα έπρεπε όπως το Φυσικο κλπ να είναι μια σχολή Θετικών επιστημών καθηγητική σχολή), γιατί η τροπολογία να αφορά και τους νέους αποφοίτους μετά το 2007, ενώ ο ΣυΑΨΣ είχε ζητήσει μόνο για τους 216 αποφοίτους με ημερομηνία κτήσης πτυχίου 2003-2007; Εδώ δεν υπάρχει καμία δικαιολογία ότι έχουν παραπάνω μαθήματα παιδαγωγικής, από τη στιγμή που ο οδηγός σπουδών είναι πλέον πανομοιότυπος με μια τυπική σχολή πληροφορικής; Αυτό δεν είναι κατάφωρα άδικο για τους υπόλοιπους;

Γι'αυτό ζητήσαμε να μην εφαρμοστεί για έναν μόνο, αλλά για όλους.  
Proud creator of www.cretanbeaches.com

Όλες οι παραλίες της Κρήτης στην οθόνη σας

Αποσυνδεδεμένος iliast

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 1
    • Προφίλ
Απ: Παιδαγωγική κατάρτιση
« Απάντηση #41 στις: Αύγουστος 31, 2009, 06:05:30 μμ »
βασικά είδα τον aggelo  να λεει οτι η σχολη του έχει 18 παιδαγωγικά μαθήματα και γιαυτό θα πρεπεί δικαιως να έχει παιδαγωγική επάρκεια.
και αναρωτιέμαι με τόσα μαθήματα παιδαγωγικά μήπως δεν θα έπρεπε το τμήμα του πειραιά να είναι ΠΕ 19, γιατί στην πληροφορική αριστοτελείου είχα 46 μαθήματα πληροφορικής , δεν είναι αδικό να είσαι πε ΄19 με 18 παιδαγωγικά. Η μήπως είναι προαιρετικά :-\

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159859
  • Σύνολο θεμάτων: 19213
  • Σε σύνδεση σήμερα: 533
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 0
Επισκέπτες: 466
Σύνολο: 466

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.113 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.