*

Αποστολέας Θέμα: ΠΕ19 αποτελέσματα  (Αναγνώστηκε 115950 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος petrosp_13

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 310
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ19 αποτελέσματα
« Απάντηση #98 στις: Ιούλιος 28, 2009, 01:21:34 πμ »
Αποφοιτησα το 2006 από το ΔΤΨΣ. Τα μισά μαθήματα του τμήματος ήταν παιδαγωγικά. ...
Και βγαίνοντας ήμουν ισότιμη με έναν ξερό πληροφορικάριο που δεν είχε ιδέα τι σημαίνει επικοινωνία ανθρώπου με υπολογιστή και ποια η διαφορά του constructionism με του constructivism.

Επειδή είναι λίγο προκλητικά αυτά που γράφεις, θέλεις να συγκριθείς λίγο ως προς το επιστημονικό υπόβαθρο που απέκτησες πάνω στην πληροφορική σε σχέση με αυτό τον ξερό πληροφορικάριο που αναφέρεσαι;
Τι έχεις διδαχθεί εσύ και τι εκείνος;
Εκτός αν θεωρείς λιγότερης σημασίας την επιστημονική από την παιδαγωγική κατάρτιση πάνω στην πληροφορική
Μην το τραβήξουμε το θέμα, καλά βολευτήκαν οι απόφοιτοι της σχολής αυτής
Και η γελοιότητα στην ελληνική εκπαίδευση συνεχίζεται
Παιδαγωγικές σχολές το μαθηματικό, το φυσικό, το χημικό, το βιολογικό, ενώ η πληροφορική που είναι 2 αμφιθέατρα πιο κει, δεν είναι

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: ΠΕ19 αποτελέσματα
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 07:32:42 »

Αποσυνδεδεμένος ntampa7

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 35
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ19 αποτελέσματα
« Απάντηση #99 στις: Ιούλιος 28, 2009, 10:05:14 πμ »

Επειδή είναι λίγο προκλητικά αυτά που γράφεις, θέλεις να συγκριθείς λίγο ως προς το επιστημονικό υπόβαθρο που απέκτησες πάνω στην πληροφορική σε σχέση με αυτό τον ξερό πληροφορικάριο που αναφέρεσαι;
Τι έχεις διδαχθεί εσύ και τι εκείνος;
Εκτός αν θεωρείς λιγότερης σημασίας την επιστημονική από την παιδαγωγική κατάρτιση πάνω στην πληροφορική
Μην το τραβήξουμε το θέμα, καλά βολευτήκαν οι απόφοιτοι της σχολής αυτής
Και η γελοιότητα στην ελληνική εκπαίδευση συνεχίζεται
Παιδαγωγικές σχολές το μαθηματικό, το φυσικό, το χημικό, το βιολογικό, ενώ η πληροφορική που είναι 2 αμφιθέατρα πιο κει, δεν είναι

Να σας παραθέσω τώρα μερικά παιδαγωγικά μαθήματα που παρακολούθησαμε:
Αρχές Διδακτικής και Παιδαγωγικής, Εκπαιδευτική Τεχνολογία, Εξελικτική Ψυχολογία, Εκπαιδευτική Έρευνα, Ανάπτυξη και Τεκμηρίωση Εκπαιδευτικών Πρακτικών, Γνωσιακή Ψυχολογία, Διδακτική και Παιδαγωγική, Εκπαίδευση από Aπόσταση, Ανάπτυξη Εκπαιδευτικού Λογισμικο, Εφαρμογές Γνωσιακής Επιστήμης στην Εκπαίδευση, Διδακτική της Τεχνολογίας  ΙΙ, Εκπαίδευση Ενηλίκων, Οικολογία και Περιβαλλοντολογική Εκπαίδευση, Θεωρία και Τεχνικές Συμβουλευτικής.

Και μερικά ακόμα για να κλείσουν κάποια στόματα σχετικά με τον αν έχουμε ή όχι σχέση με το αντικείμενο της πληροφορικής:
Αρχές και Γλώσσες Προγραμματισμού, Αρχιτεκτονικές Υπολογιστικών Συστημάτων, Λειτουργικά Συστήματα Ι, Αντικειμενοστρεφής Σχεδιασμός και Προγραμματισμός, Τεχνολογία Λογισμικού , Συστήματα Ουρών Αναμονής και Προσομοίωση, Λειτουργικά Συστήματα ΙΙ, Ευφυή Συστήματα, Ανάλυση Ψηφιακών Σημάτων, Ασύρματες Επικοινωνίες, Δίκτυα Υψηλών Ταχυτήτων - Ευφυή Δίκτυα, Συστήματα Κινητών Υπολογιστικών Συστημάτων και Επικοινωνιών, Δορυφορικές Επικοινωνίες.
όποιος λοιπόν από όλους εσάς έχει τα κότσια ας ερχόταν να παρακολουθήσει αυτό το τμήμα και να τον δω μετά αν θεωρεί σωστή ή όχι την υπουργική απόφαση!

Αποσυνδεδεμένος lg

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 197
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ19 αποτελέσματα
« Απάντηση #100 στις: Ιούλιος 28, 2009, 10:18:11 πμ »
Τα μαθήματα που αναφέρεις Πληροφορικής είναι μαθήματα μόνο ενός έτους από ένα τμήμα κθαρό ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΚΗΣ...
Δεν πείθεις......

Αποσυνδεδεμένος mitman

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 71
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ19 αποτελέσματα
« Απάντηση #101 στις: Ιούλιος 28, 2009, 10:24:02 πμ »
Αποφοιτησα το 2006 από το ΔΤΨΣ. Τα μισά μαθήματα του τμήματος ήταν παιδαγωγικά. Και βγαίνοντας ήμουν ισότιμη με έναν ξερό πληροφορικάριο που δεν είχε ιδέα τι σημαίνει επικοινωνία ανθρώπου με υπολογιστή και ποια η διαφορά του constructionism με του constructivism.

Μας κοροιδεύετε για αναξιοκρατία? Τι θα έπρεπε να πουν οι απόφοιτοι που σαν και μένα διδάχτηκαν τα ίδια μαθήματα και τόσοι άλλοι πληροφορικάριοι διεκδικούν ισότιμα θέσεις για τις οποίες εμείς έχουμε προετοιμαστεί και σπουδάσει?

Μαρία είναι ακριβώς όπως τα λες !! Μπράβο !

Επιτέλους υπάρχει και ένα άτομο που λέει τι αλήθεια !!

Ποια αναξιοκρατία κύριοι συνάδελφοι;

Ακούς εκεί ισοτιμία με έναν ΞΕΡΟ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΚΑΡΙΟ ο οποίος δεν ξέρει τη διαφορά των συμπεριφοριστών με τους υπολοίπους (Να δω που θα τα χρησιμοποιήσεις...και μην βιαστείς να απαντήσεις...και ΑΣΠΑΙΤΕ έχω τελειώσει και Μετ/κό στα παιδαγωγικά έχω κάνει...ασε)    

Και για να μην μασάμε τα λόγια μας επειδή προκαλείς... κατί τέτοια τμήματα χωρίς στον ήλιο μοίρα με 0 (ΜΗΔΕΝ) επαγγελματικά δικαιώματα πετάξαν στην ονομασία του τμήματός τους Πληροφορική ή Πληροφοριακά συστήματα με αποτέλεσμα να γεμίσει ο κλάδος και να τρέχουμε και να μην φτάνουμε για μία θέση .

- Έχεις δίκιο για την αναξιοκρατία γιατί εσείς με μισά μαθήματα σε σχέση με ΕΜΑΣ τους ξερούς πληροφορικούς μπορείτε να ξέρετε περισσότερα πάνω στις διαφορές του αλογόρυθμου και του αλγόριθμου....

- Είναι άδικο να είσαι ισότιμη με το τμήμα Κομμωτικής με χρήση πληροφοριακών συστημάτων.... γιατί έτσι έχει γίνει πλέον αυτή η κατηγορία....

Αντί να θεωρείς τον ευατό σου "τυχερό" που από το ΤΙΠΟΤΑ θα κλέψεις θέσεις παιδιών με 5 χρόνια σπουδών..βγάλε το ....... και μην μιλάς έτσι......

Βλέπεις και εγώ με πτυχίο Πληροφορική + ΑΣΠΑΙΤΕ + Μετ/κό Παιδαγωγικής να είμαι απλά ισότιμος με εσάς.......βρε δεν ντεπόμαστε λέω εγώ.......

Ζητώ συγνώμη από τα μέλη του φόρουμ για τον τόνο του μηνύματος αλλά ...... είναι και καλοκαίρι και έχω βγει από τα ρούχα μου με αυτά !
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 28, 2009, 10:48:03 πμ από mitman »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: ΠΕ19 αποτελέσματα
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 07:32:42 »

Αποσυνδεδεμένος aroniotis

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 259
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ19 αποτελέσματα
« Απάντηση #102 στις: Ιούλιος 28, 2009, 10:31:41 πμ »
Τα μαθήματα που αναφέρεις Πληροφορικής είναι μαθήματα μόνο ενός έτους από ένα τμήμα κθαρό ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΚΗΣ...
Δεν πείθεις......
Δυστυχώς, αν και δεν θέλω να φανώ κομπλεξικός, θα συμφωνήσω. Τα μαθήματα πληροφορικής που αναφέρετε παιδιά φαίνονται πολύ βασικά
Proud creator of www.cretanbeaches.com

Όλες οι παραλίες της Κρήτης στην οθόνη σας

Αποσυνδεδεμένος petrosp_13

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 310
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ19 αποτελέσματα
« Απάντηση #103 στις: Ιούλιος 28, 2009, 10:45:08 πμ »
Τα μαθήματα που αναφέρεις Πληροφορικής είναι μαθήματα μόνο ενός έτους από ένα τμήμα κθαρό ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΚΗΣ...
Δεν πείθεις......
Δυστυχώς, αν και δεν θέλω να φανώ κομπλεξικός, θα συμφωνήσω. Τα μαθήματα πληροφορικής που αναφέρετε παιδιά φαίνονται πολύ βασικά

Και τα έχει διδαχθεί και ένας ΞΕΡΟΣ μαθητής που έβγαλε ΕΠΑΛ με κατεύθυνση πληροφορικής

Αποσυνδεδεμένος ntampa7

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 35
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ19 αποτελέσματα
« Απάντηση #104 στις: Ιούλιος 28, 2009, 10:50:38 πμ »

..βγάλε το ....... και μην μιλάς έτσι......

Βλέπεις και εγώ με πτυχίο Πληροφορική + ΑΣΠΑΙΤΕ + Μετ/κό Παιδαγωγικής να είμαι απλά ισότιμος με εσάς.......βρε δεν ντεπόμαστε λέω εγώ.......

έτσι σε δίδαξαν στην ΑΣΠΑΙΤΕ και στο μεταπτυχιακό σου να μιλάς όταν εκνευρίζεσαι? (σκέψου πως θα αντιμετωπίζεις τα παιδιά...)
ε τότε μάλλον δεν κάνεις για παιδαγωγός και μάλλον ήταν σωστή η υπουργική απόφαση.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 28, 2009, 10:52:25 πμ από ntampa7 »

nikit

  • Επισκέπτης
Απ: ΠΕ19 αποτελέσματα
« Απάντηση #105 στις: Ιούλιος 28, 2009, 11:25:00 πμ »
Απ ότι βλέπω κι εδώ μεσημεριανό παει να γίνει....όταν βγάλετε ποιο τμημα είναι το καλύτερο να μου το πείτε κι εμενα να δωσω ξανά πανελλήνιες...Επίσης αν θέλετε σε κάθε τμήμα να δείτε όλα τα μαθήματα που κάνουν να μπείτε στο site με το πρόγραμμα σπουδών...και όχι να βασίζεστε σε μερικά που αναφέρουν εδώ....
Προς ενημέρωση όλων μας υπάρχει topic με θέμα "Η νέα τροπολογία του ΥΠΕΠΘ" για να μαλλιοτραβηχτείτε άνετα!!!
ΕΔΩ ΜΙΛΑΜΕ ΓΙΑ ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΤΟΥ ΑΣΕΠ και έχουμε που έχουμε την αγωνία μας μη διαβάζουμε κι άλλες αερολογίες!!!

Αποσυνδεδεμένος skarag1

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 152
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ86
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ19 αποτελέσματα
« Απάντηση #106 στις: Ιούλιος 28, 2009, 11:40:31 πμ »
Απ ότι βλέπω κι εδώ μεσημεριανό παει να γίνει....όταν βγάλετε ποιο τμημα είναι το καλύτερο να μου το πείτε κι εμενα να δωσω ξανά πανελλήνιες...Επίσης αν θέλετε σε κάθε τμήμα να δείτε όλα τα μαθήματα που κάνουν να μπείτε στο site με το πρόγραμμα σπουδών...και όχι να βασίζεστε σε μερικά που αναφέρουν εδώ....
Προς ενημέρωση όλων μας υπάρχει topic με θέμα "Η νέα τροπολογία του ΥΠΕΠΘ" για να μαλλιοτραβηχτείτε άνετα!!!
ΕΔΩ ΜΙΛΑΜΕ ΓΙΑ ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΤΟΥ ΑΣΕΠ και έχουμε που έχουμε την αγωνία μας μη διαβάζουμε κι άλλες αερολογίες!!!

Σωστά.

Νεώτερα απο τον γνωστό μου στο ασεπ. Μεταφέρω επί λέξει ότι μου είπε:
"Δεν έχει τελειώσει ακόμα η διόρθωση. Υπάρχει  πρόβλημα με την προσέλευση των διορθωτών"
Αρα ergotelis αργούμε ακόμα.

Αποσυνδεδεμένος mitman

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 71
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ19 αποτελέσματα
« Απάντηση #107 στις: Ιούλιος 28, 2009, 11:42:29 πμ »

..βγάλε το ....... και μην μιλάς έτσι......

Βλέπεις και εγώ με πτυχίο Πληροφορική + ΑΣΠΑΙΤΕ + Μετ/κό Παιδαγωγικής να είμαι απλά ισότιμος με εσάς.......βρε δεν ντεπόμαστε λέω εγώ.......

έτσι σε δίδαξαν στην ΑΣΠΑΙΤΕ και στο μεταπτυχιακό σου να μιλάς όταν εκνευρίζεσαι? (σκέψου πως θα αντιμετωπίζεις τα παιδιά...)
ε τότε μάλλον δεν κάνεις για παιδαγωγός και μάλλον ήταν σωστή η υπουργική απόφαση.

Όπως πολύ σωστά λέει η nikit εδώ είναι για τα αποτελέσματα του ΑΣΕΠ....όσο για το άλλο...μια τελευταία φράση... Έχεις δίκιο για το ότι δεν κάνω για παιδαγωγός...Εγώ είμαι fan του Ηρώδη ! όπως και εσύ δεν είσαι πληροφορικός ! Τουλάχιστον εγώ το γνωρίζω εσύ το γνωρίζεις;

Αυτά και τώρα ας επιστρέψουμε στην "μικρή μας" ειδικότητα και να περιμένουμε πότε ο αγαπητός ΑΣΕΠ θα βγάλει τα αποτελέσματά μας......
Έχει κανένας τίποτα νεότερο...
Εμένα μου απάντησαν να παρακολουθώ την ιστοσελίδα τους.....

Αποσυνδεδεμένος mitman

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 71
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ19 αποτελέσματα
« Απάντηση #108 στις: Ιούλιος 28, 2009, 11:52:51 πμ »
Παράθεση
Νεώτερα απο τον γνωστό μου στο ασεπ. Μεταφέρω επί λέξει ότι μου είπε:
"Δεν έχει τελειώσει ακόμα η διόρθωση. Υπάρχει  πρόβλημα με την προσέλευση των διορθωτών"
Αρα ergotelis αργούμε ακόμα.


Σε καλό δρόμο είμαστε...αρχίζουν και οι άδειες...
Πάντως εδώ που τα λέμε...για μας δεν καίγονται... Απ'όσο ξέρω υπάρχει λαός στα γραφεία... και οι θέσεις που έγαλαν μάλλον τυπικές είναι.... Από τη στιγμή που στα ολοήμερα δουλεύουν ωρομίσθιοι.... μιλάμε για καμιά 30 πραγματικές θέσεις; άντε λίγο παραπάνω... (Μπορεί και να υπερβάλλω λίγο..)
Όπως πάνε τα πράγματα και με τον ιό Η1 θα κάνω μία πρόβλεψη..... τα αποτελέσματα θα βγουν μεταξύ 21 με 28 Αυγούστου, δεν λέω χρονολογία για να μην πέσω έξω  :)  :)  :)  :)
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 28, 2009, 11:54:30 πμ από mitman »

Αποσυνδεδεμένος flair

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 647
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ19 αποτελέσματα
« Απάντηση #109 στις: Ιούλιος 28, 2009, 12:05:26 μμ »
Παιδιά μπορείτε να διαφωνήσετε στο αντίστοιχο θέμα που έχει δημιουργηθεί. Έχει φτάσει τις 20 σελίδες! Το θέμα εδώ αφορά τα αποτελέσματα του ΑΣΕΠ για τον κλάδο μας. Δεν υπάρχει κανένας συντονιστής εδώ; ???

ΥΓ Αναφέρομαι σ'αυτούς που είναι εκτός θέματος...
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 28, 2009, 12:07:01 μμ από flair »

Αποσυνδεδεμένος skarag1

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 152
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ86
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ19 αποτελέσματα
« Απάντηση #110 στις: Ιούλιος 28, 2009, 12:11:51 μμ »
Απ ότι βλέπω κι εδώ μεσημεριανό παει να γίνει....όταν βγάλετε ποιο τμημα είναι το καλύτερο να μου το πείτε κι εμενα να δωσω ξανά πανελλήνιες...Επίσης αν θέλετε σε κάθε τμήμα να δείτε όλα τα μαθήματα που κάνουν να μπείτε στο site με το πρόγραμμα σπουδών...και όχι να βασίζεστε σε μερικά που αναφέρουν εδώ....
Προς ενημέρωση όλων μας υπάρχει topic με θέμα "Η νέα τροπολογία του ΥΠΕΠΘ" για να μαλλιοτραβηχτείτε άνετα!!!
ΕΔΩ ΜΙΛΑΜΕ ΓΙΑ ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΤΟΥ ΑΣΕΠ και έχουμε που έχουμε την αγωνία μας μη διαβάζουμε κι άλλες αερολογίες!!!

Σωστά.

Νεώτερα απο τον γνωστό μου στο ασεπ. Μεταφέρω επί λέξει ότι μου είπε:
"Δεν έχει τελειώσει ακόμα η διόρθωση. Υπάρχει  πρόβλημα με την προσέλευση των διορθωτών"
Αρα ergotelis αργούμε ακόμα.


Λοπόν μετα το τηλεφώνημα που έκανα στο ασεπ λογικά κάνω τις παρκάτω σκέψεις:
1. Ο αριθμός των γραπτών που απομένει για διόρθωση δεν είναι μικρός.
2. Οι διορθωτές για διάφορους λόγους (κόπωση μετά από τόσα γραπτά, υπέρβαση του χρονικού ορίου που ο καθένας τους είχε καθορίσει για τις διακοπές του, κλπ) δεν προσέρχονται να διορθώσουν. Δεν ξέρω τον αριθμό των διορθωτών που διορθώνουν τώρα, αλλά μπορεί να είναι και μηδενικός!
3. Υποθέτω ότι τον Αύγουστο δεν θα προσέλθουν διορθωτές γιατί και αυτοί έχουν κανονίσει τις διακοπές του.
4. Η ανακοίνωση προ ημερών για 2 εγκύκλιους διορισμού με βάζει σε σκέψεις για κοινή ανακοίνωση αποτελεσμάτων με 4Π και 5Π (περίπου) και κοινή εγκύκλιο διορισμού.
5. Η υπεραριθμία των πληροφορικάριων έριξε αρχικά την διόρθωση πίσω (ξεκίνησε περίπου αρχές Ιούνη).

Συμπέρασμα:
Τώρα Σεπτέμβρη θα βγούν τα καινούργια σταφύλια.
Καλά κρασιά....

 
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 28, 2009, 12:13:43 μμ από skarag »

Αποσυνδεδεμένος si@

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 565
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ19 αποτελέσματα
« Απάντηση #111 στις: Ιούλιος 28, 2009, 01:34:53 μμ »
Εγώ λέω θα βγάλουν αποτελέσματα μόνο για όσους έχουν επάρκεια (+το νέο τμήμα που αναγνωρισαν προχτές). Τα υπόλοιπα....χάθηκαν!!

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32329
  • Τελευταία: kblala
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1162164
  • Σύνολο θεμάτων: 19242
  • Σε σύνδεση σήμερα: 735
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 8
Επισκέπτες: 738
Σύνολο: 746

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.089 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.