*

Αποστολέας Θέμα: Παιδιά με αναπηρία......  (Αναγνώστηκε 28321 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Sophaki

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 446
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 60 Λατρεύω τα παιδιά μου
    • Προφίλ
Παιδιά με αναπηρία......
« στις: Ιούλιος 08, 2009, 02:39:43 μμ »
Συνάδελφοι καλησπέρα,

Θα ήθελα να ρωτήσω αν υπάρχει κάποια βιβλιογραφία που θα μπορούσα να συμβουλευτώ για το πώς θα πρέπει να χειριστώ
παιδιά στο Νηπιαγωγείο με ειδικές ικανότητες. Επίσης βιβλιογραφία για  σχετικές δραστηριότητες .

Γνωρίζω από τώρα ότι θα έχω 3 τέτοια παιδάκια ( στο ολοήμερο παρακαλώ) το ένα μάλιστα ενώ είναι ήδη 6 επαναλαμβάνει την τάξη.
Δεν τα έχω δει η ίδια τα παιδιά αυτά καθως μετατέθηκα φέτος στο συγκεκριμένο Νηπιαγωγείο και γνωρίζω λίγα πράγματα ,ότι συζήτησα με τη διευθύντρια η οποία και φεύγει.


Ευχαριστώ εκ των προτέρων...
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 09, 2009, 03:11:18 μμ από Sophaki »
Destination anywhere ..name a place and i be there....

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Παιδιά με ειδικές ικανότητες
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 23:46:20 »

Αποσυνδεδεμένος kalliopi

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 219
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Παιδιά με ειδικές ικανότητες
« Απάντηση #1 στις: Ιούλιος 08, 2009, 02:42:13 μμ »
Ο καινούργιος οδηγός του ολοήμερου νηπιαγωγείου έχει στα τελευταία κεφάλαια πολύ κατατοπιστικές οδηγίες για τα παιδιά με ειδικές ανάγκες.

Αποσυνδεδεμένος morfoula_mc

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 161
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Παιδιά με ειδικές ικανότητες
« Απάντηση #2 στις: Ιούλιος 08, 2009, 03:14:14 μμ »
Καλησπέρα κι απο εμένα! Γενικά για παιδιά με ειδικές ανάγκες και μαθησιακές δυσκολίες, εξαιρετικά βιβλία κατα τη γνώμη μου, είναι "Παιδί και ψυχοκοινωνικές δυσκολίες'-Μ. Κοντοπούλου, 'Ψυχοπαθολογία παιδιών και εφήβων'-Ε. Κάκουρος, Κ. Μανιαδάκη και αν θες, ρίξε και μια ματιά στα 'Οι ανάπηροι και η εκπαίδευση τους'-Α. Ζωνιου-Σιδερη και 'Μαθησιακές δυσκολίες και προβλήματα συμπεριφοράς' Ε. Λιβανιου. Αν μάθεις πιο συγκεκριμένα τι δυσκολίες έχουν, στείλε μήπως ξέρουμε κάποιο βιβλίο που θα σε βοηθήσει περισσότερο. Ελπίζω να βοήθησα!
Οι ρίζες της βίας και του πολέμου(...)βρίσκονται πρώτα απ' όλα σ'ένα σύστημα εκπαίδευσης που διδάσκει τον ανταγωνισμό, αγνοεί την αγάπη και παράγει τελικά αδύναμα άτομα, χωρίς ηθική αντίσταση. Ενάντια σ' αυτή την αναχρονιστική εκπαίδευση πρέπει τώρα ν' αγωνιστούμε όλοι. Μ.Μοντεσσόρι

Αποσυνδεδεμένος margaritaroni

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 40
    • Προφίλ
Απ: Παιδιά με ειδικές ικανότητες
« Απάντηση #3 στις: Ιούλιος 08, 2009, 06:31:35 μμ »
Ένα άλλο πολύ ενδιαφέρον βιβλίο είναι της Σταυρούλας Πολύχρονοπούλου : "παιδιά και έφηβοι με ειδικές ανάγκες και δυνατότητες"!!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Παιδιά με ειδικές ικανότητες
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 23:46:20 »

Αποσυνδεδεμένος PHYSCIENCE

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 897
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Παιδιά με ειδικές ικανότητες
« Απάντηση #4 στις: Ιούλιος 08, 2009, 06:34:07 μμ »
Τι εννοείς ......με ειδικές ικανότητες?Πρόσεξε πως χρησιμοποιείς τους όρους...Δεν αποφασίζει ο καθένας ... μόνος του.Διευκρίνησε το σε παρακαλώ!

Αποσυνδεδεμένος Theologius

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 175
  • Φύλο: Άντρας
  • De nihilo nihil
    • Προφίλ
Απ: Παιδιά με ειδικές ικανότητες
« Απάντηση #5 στις: Ιούλιος 08, 2009, 06:39:06 μμ »
Ο σωστός όρος είναι παιδιά με Αναπηρία!
όπως λέμε άτομα με Αναπηρία.
Η αναπηρία δεν είναι κάτι που πρέπει να το κρύβουμε ή να το εξιδανικεύουμε αλλά να το λέμε όπως είναι!
De nihilo nihil

Αποσυνδεδεμένος Ritalamp

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1480
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Παιδιά με ειδικές ικανότητες
« Απάντηση #6 στις: Ιούλιος 08, 2009, 06:52:44 μμ »
Ρώτα και την kellykou για βιβλιογραφία που το ξέρει καλά το θέμα. Εμένα μου είχε αρέσει και το "Συνεκπαίδευση παιδιών με και χωρίς ειδικές μαθησιακές ανάγκες και προβλήματα συμπεριφοράς" της Τάφα ( ο τίτλος κατά προσέγγιση, γιατί δεν το έχω το είχα διαβάσει σε βιβλιοθήκη και είχα κρατήσει σημειώσεις).

Συμφωνώ για την ορολογία, θεωρείται μάλιστα έως και προσβλητικό το "χρύσωμα', αν και είμαι βέβαιη για τις αγαθές προθέσεις σου.  :) :)
ΠΕ60

Αποσυνδεδεμένος δασκαλίτσα

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 338
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Παιδιά με ειδικές ικανότητες
« Απάντηση #7 στις: Ιούλιος 08, 2009, 07:23:43 μμ »
λοιπον,εγω προτείνω όλα τα βιβλία της κ.Πολυχρονοπούλου!εξαιρετικά καλογραμμένα και μέσα από την ίδια τη ζωή.με παραδείγματα,λύσεις σε προβλήματα,τεχνικές κλπ.
"Παιδιά και έφηβοι με ειδικές ανάγκες και δυνατότητες",Σταυρούλα Πολυχρονοπούλου (και οι 2 τόμοι).

έχω διαβάσει αρκετά βιβλία Ειδικής Αγωγής,αλλά αυτό μου χει μείνει.
ξεκίνα απο εκεί,είναι μιά καλή αρχή!!

Αποσυνδεδεμένος Sophaki

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 446
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 60 Λατρεύω τα παιδιά μου
    • Προφίλ
Απ: Παιδιά με ειδικές ικανότητες
« Απάντηση #8 στις: Ιούλιος 08, 2009, 07:50:37 μμ »
Τι εννοείς ......με ειδικές ικανότητες?Πρόσεξε πως χρησιμοποιείς τους όρους...Δεν αποφασίζει ο καθένας ... μόνος του.Διευκρίνησε το σε παρακαλώ!

Αυτισμός
Το άτομο που πάσχει από αυτισμό, κλείνεται στον εαυτό του και δεν έχει επικοινωνία (γέφυρες) με το περιβάλλον του. Μπορεί να συλλέγει πληροφορίες, αλλά δεν μπορει να τις χρησιμοποιήσει ευκολα σε σχέση με τους άλλους και τον γύρω χώρο του, ούτε να τις κάνει λειτουργικές και να τις μοιραστεί.
Ειδικές ικανότητες που μπορεί να αναπτύξει:
- πολύ μεγάλη μνήμη
- τέλεια εκτέλεση πράξεων
(οι ικανότητες των αυτιστικών ωστόσο, δεν είναι λειτουργικές)

Δυσλεξία
Μία μορφή μαθησιακής δυσκολίας, όπου το άτομο έχει ειδικούς δρόμους προσέγγισης της γνώσης και δεν ακολουθεί τους κλασσικούς. Η λειτουργία του εγκεφάλου του είναι διαφορετική όσον αφορά την αντίληψη, την κατανόηση και την αφομοίωση της γνώσης.
Ειδικές ικανότητες:
- ευρύτερο οπτικό πεδίο σε σχέση με τους συνήθεις ανθρώπους
- εφευρετικές ικανότητες: Ο Θωμάς Εντισον λεγόταν ότι ήταν δυσλεκτικός. Επίσης ο Αϊνστάιν λόγω δυσλεξίας είχε μίνει ανεξεταστέος στα μαθηματικά στο Γυμνάσιο.
- είναι συνήθως αυτοί, οι οποίοι προχωρούν τα πράγματα λίγο παραπάνω απ'ότι οι υπόλοιποι...

Σύνδρομο Dawn
Χρωμοσωμική μετάλλαξη, η οποία οδηγεί σε νοητική υστέρηση και συγκεκριμένα μρφολογικά σωματικά χαρακτηριστικά (μογγολισμός).
Ειδικές ικανότητες που μπορεί να αναπτύξει:
- πολύ έντονα ανεπτυγμένο το αστρικό, που συνεπάγεται σε έντονο συναισθηματισμό
- μεγάλη τρυφερότητα, αλλά και ευθιξία
- λόγω της ανάπτυξής τους στο αστρικό, μπορούν εύκολα να διαισθανθούν τον συναισθηματικό κόσμο των άλλων
- κάποιες φορές επίδειξη μεγάλης αυτοθυσίας

Τυφλοί Ειδικές ικανότητες που μπορούν να αναπτύξουν:
Εχουν ιδιαίτερα αναπτυγμένη την αφή, αντιλαμβάνονται την αίσθηση του χώρου, τη θέση των πραγμάτων κι έχουν μεγάλη μνήμη.

Κωφοί Ειδικές ικανότητες που μπορούν να αναπτύξουν:
Εχουν ιδιαίτερα ανεπτυγμένη την παραστατικότητα, την παρατηρητικότητα και τη φωτογραφική μνήμη.


Οι παραπάνω πληροφορίες, προέρχονται από συζήτηση με άτομα που ασχολούνται με εργοθεραπεία, καθώς και παρακολούθηση σε σχετικά ιδρύματα.


Αν ενόχλησα Sorry απλά και εγώ έτσι το διάβασα....Δεν έχω μπει στη διαδικασία ποιό είναι το σωστό και ποιό όχι
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 08, 2009, 08:01:53 μμ από Sophaki »
Destination anywhere ..name a place and i be there....

Αποσυνδεδεμένος PHYSCIENCE

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 897
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Παιδιά με ειδικές ικανότητες
« Απάντηση #9 στις: Ιούλιος 08, 2009, 08:07:31 μμ »
Σοφάκι.....αυτή η συζήτηση έχει γίνει από πολλά εκκατομύρια ανθρώπους σε αυτόν τον πλανήτη που γνωρίζουν πολλά περισσότερα από εσένα ...και εμένα φυσικά.Όλοι έχουν ειδικές ικανότητες.Δεν ονομάζονται έτσι όμως !Διεθνώς !Δεν σε παρεξήγησα ...πριν απο.....7,8 χρόνια και εγώ έτσι σκεφτόμουν.Ωστόσο αυτό που γράφεις παραπέμπει πλέον περισσότερο ,όχι ακριβώς, στα ευφυή παιδιά, και η απάντηση που θα σου έδινα θα ήταν πάνω σε αυτά έτσι όπως το έγραψες.

Αποσυνδεδεμένος julie21

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 131
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Παιδιά με ειδικές ικανότητες
« Απάντηση #10 στις: Ιούλιος 08, 2009, 08:08:48 μμ »
Παρακολουθώ ένα σεμινάριο ειδικής αγωγής αυτό το διάστημα και αυτό που μας είπαν είναι το εξής: Έχουμε αφιερώσει υπερβολικά πολύ χρόνο στο πως θα ονομάζουμε τα παιδιά και όχι ουσιαστικά με το τι πρέπει να κάνουμε για αυτά τα παιδιά...
 

Αποσυνδεδεμένος PHYSCIENCE

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 897
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Παιδιά με ειδικές ικανότητες
« Απάντηση #11 στις: Ιούλιος 08, 2009, 08:19:36 μμ »
Το πως τα ονομάζουμε καθορίζει εν μέρη και το τι θα κάνουμε, και για αυτό το λόγο η κοινότητα Διεθνώς έχει ανάπτυξη τόσο μεγάλη συζήτηση.
Το γεγονός αυτό κάποτε πρότεινε την παραπάνω ονομασία ,να ονομάζουμε δηλαδή την ειδική ικανότητα ,με σκοπό να εστιάζουμε σε αυτή για την ανάπτυξη του...αλλά ,τι θα έλεγες για παράδειγμα σε κάποιον που διεκδικεί το επίδομά του όντας άτομο με ειδικές ικανότητες? Πάρα πολύ μεγάλη συζήτηση και λιγότερο ανούσια από ότι φαίνεται εξ αρχής. Πολλές φορές οι όροι επηρεάζουν την συμπεριφορά μας ,ωστόσο το δικαίωμα του αυτοπροσδιορισμού νομίζω ότι είναι αναφαίρετο.

Αποσυνδεδεμένος Sophaki

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 446
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 60 Λατρεύω τα παιδιά μου
    • Προφίλ
Απ: Παιδιά με ειδικές ικανότητες
« Απάντηση #12 στις: Ιούλιος 08, 2009, 09:11:44 μμ »
Παρακολουθώ ένα σεμινάριο ειδικής αγωγής αυτό το διάστημα και αυτό που μας είπαν είναι το εξής: Έχουμε αφιερώσει υπερβολικά πολύ χρόνο στο πως θα ονομάζουμε τα παιδιά και όχι ουσιαστικά με το τι πρέπει να κάνουμε για αυτά τα παιδιά...
 

Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου...
Αυτός ήταν και ο αρχικός προβληματισμός μου και για αυτό έθεσα και το ερώτημα..αλλά με πήραν από τα μούτρα..  :'(
(Physcience αστειεύομαι φυσικά)  :D
Destination anywhere ..name a place and i be there....

Αποσυνδεδεμένος PHYSCIENCE

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 897
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Παιδιά με ειδικές ικανότητες
« Απάντηση #13 στις: Ιούλιος 08, 2009, 09:24:49 μμ »
Νομίζω ότι πρέπει να σε λέω Soublaki γιατί αυτό θα σε...... δείχνει ποιο νόστιμη και για τί δεν έχει και πολλή σημασία πως σε λένε ....τι λες?

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159814
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 568
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 7
Επισκέπτες: 360
Σύνολο: 367

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.058 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.