*

Αποστολέας Θέμα: Είμαι καθηγητής...δουλεύω γκαρσόνι......  (Αναγνώστηκε 10155 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος aeee

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1305
    • Προφίλ
Απ: Είμαι καθηγητής...δουλεύω γκαρσόνι......
« Απάντηση #14 στις: Ιούλιος 20, 2009, 10:52:23 μμ »
αυτός ο άθλιος εργασιακός μεσαίωνας των φροντιστηρίων - τον ξέρω πάρα πολύ καλά -, με κανει να πιστεύω ότι η εργασία στη ναυτιλιακή - εφόσον αναφέρθηκε - είναι προτιμότερη. έχεις ωράριο, δεν εργάζεσαι σπίτι, έχεις ασφάλεια. δεν ξέρω ίσως κάνω λάθος όμως το βλέπω καλύτερο.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Είμαι καθηγητής...δουλεύω γκαρσόνι......
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 07:21:52 »

Αποσυνδεδεμένος Syllas

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1893
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Ένας φακίρης, πολλοί φουκαράδες
    • Προφίλ
Απ: Είμαι καθηγητής...δουλεύω γκαρσόνι......
« Απάντηση #15 στις: Ιούλιος 20, 2009, 11:16:47 μμ »
Βρε παιδιά, τι παίζει με τη φιλολογία και τις ναυτιλιακές;  :)
Ξέρω και εγώ μία φιλόλογο που δουλεύει σε ναυτιλιακή στη Θεσσαλονίκη.

Αποσυνδεδεμένος DOG

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 480
  • Φύλο: Άντρας
  • Νυχτα ξελογιαστρα,νυχτα ομορφη.......
    • Προφίλ
Απ: Είμαι καθηγητής...δουλεύω γκαρσόνι......
« Απάντηση #16 στις: Ιούλιος 21, 2009, 02:10:21 πμ »
εγω ειμαι φιλολογος,εχω το πτυχιο 5 χρονια κ το μονο που εχω καταφερει με αυτο ειναι 2 μορια απο ενισχυτικη κ συνολο εσοδων γυρω στα 2500 ευρω απο το επαγγελμα του φιλολογου!(μιλαμε για πληρη αποσβεση των φοιτητικων εξοδων!!!)
κατα τα αλλα ουτε ιδιαιτερα κανω,ουτε φροντιστηριο.
δουλευω εποχιακος (6-7 μηνες καθε καλοκαιρινη σεζον) στο αεροδρομιο.το χειμωνα μπαινω στον οαεδ(οπως ολοι σχεδον οι εργαζομενοι εδω περα) κ κανω οτι ψιλα απο ενισχυτικη παρω.
επισης απο αυτον τον χειμωνα(πρωτη φορα το εκανα συστηματικα) ,οποτε ειναι χρονια ασεπ,θα ασχολουμαι κ με αυτον!
αλλα τον χειμωνα που ερχεται που δεν εχει ασεπ,εγω με τι θα ασχοληθω?
3 σκεψεις μου ερχονται στο νου:
στην καλυτερη κανα μεροκαματο βραδινου ρεσεψιονιστ(δυσκολο)
στην χειροτερη σερβιτορος για παρασκευη-σαββατο σε γαμους(που μπορει να με δει κ κανενας απ τους λιγοστους μαθητες που θα εχω!)
κ η πιο πιθανη:οαεδ σκετο
θα μου πειτε γιατι δεν ασχολουμαι με φροντιστηρια κ ιδιαιτερα?
γιατι απλα 1)αν κ λιγα,βγαζω πολυ περισσοτερα το χρονο ετσι(καθως σιγουρα τα 2-3 πρωτα χρονια ασχολιας με ιδιαιτερα,ποσα θα εχεις?? κ 2)οι δυο δουλειες συμπιπτουν καποιους μηνες
κ πιστεψτε με ειναι δυσκολο(αν κ το χω κανει μερικες φορες) μετα απο νυχτερινη βαρδια να κανεις 40 χιλιομετρα κ να κανεις μαθημα....

ΥΓ:ρε παιδια ολοι τα καραβια κ τις ναυτιλιακες πιασατε?
κανεις του αερα δεν υπαρχει???

Αποσυνδεδεμένος gringa

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 712
    • Προφίλ
Απ: Είμαι καθηγητής...δουλεύω γκαρσόνι......
« Απάντηση #17 στις: Ιούλιος 21, 2009, 02:58:55 πμ »
Χμμμ... μάλλον στους τυχερούς ανήκω! Η αλήθεια είναι πως έκανα αρκετές δουλειές πριν μπω στη σχολή (είπαμε, μπήκα κομμάτι μεγάλη :P ). Δούλεψα σε φωτοτυπάδικο, σερβιτόρα, πωλήτρια σε ρούχα, γραμματέας, έκανα σπικάζ για ραδιοφωνικές διαφημίσεις, μέχρι και σε οδοντοτεχνίτη έχω δουλέψει κάνοντας... μασέλες!
Από το πρώτο έτος στη σχολή όμως, ασχολούμαι αποκλειστικά και μόνο με τη Φιλολογία. Είχα βέβαια την τύχη να σπουδάζω στη πόλη μου, οπότε είχα γνωστούς, συγγενείς, φίλους, κτλ, και ασχολήθηκα με τα ιδιαίτερα πολύ γρήγορα. Δε μπορώ να πω ότι αποδίδουν ικανοποιητικά σε αντιστοιχία με τον κόπο μου, αλλά το προτιμώ από όλες τις υπόλοιπες δουλειές με τις οποίες έχω ασχοληθεί!
Και όπως ο/η DOG περιμένω να ασχοληθώ και με τον επόμενο ΑΣΕΠ! (αυτός δε φτούρησε ντιπ!) ;D ;D

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Είμαι καθηγητής...δουλεύω γκαρσόνι......
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 07:21:52 »

Αποσυνδεδεμένος makar

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 5
    • Προφίλ
Απ: Είμαι καθηγητής...δουλεύω γκαρσόνι......
« Απάντηση #18 στις: Ιούλιος 21, 2009, 03:36:40 πμ »
Όταν έδωσα γενικές εξετάσεις, ίσχυε ακόμη το σύστημα της επετηρίδας και για μας τους φιλολόγους υπήρχε προοπτική διορισμού. Όμως, στα 18 μου το μόνο που με ενδιέφερε ήταν να σπουδάσω αυτό που αγαπούσα, δηλ. Φιλολογία. Και μάλιστα τότε χάρηκα για την ίδια την επιτυχία στις εξετάσεις και όχι για το ότι θα έβρισκα δουλειά. Αυτό το τελευταίο ήταν δεδομένο. Άλλες εποχές...

Δεν θα μπορούσα να έχω σπουδάσει τίποτε άλλο. Από το Δημοτικό κιόλας είχα επιλέξει την 3η δέσμη, όπως λέγαμε τότε.

Δεν έχω κάνει ποτέ δουλειά άσχετη με τα φιλολογικά και τα γλωσσολογικά. Έχω συμμετάσχει σε ερευνητικά προγράμματα ιδρυμάτων ή Πανεπιστημίων, κάνω επιμέλεια κειμένων σε εκδοτικό οίκο και ελάχιστα μαθήματα.

Μερικές φορές αναρωτιέμαι αν αξίζει να κάνω τόσες θυσίες. Δεν έχω υπογράψει ποτέ στη ζωή μου συμφωνητικό ή συμβόλαιο, σύμβαση κτλ. που να προβλέπει άδεια, επιδόματα κτλ.

Κάποτε δεν ήθελα καν να συζητήσω το ενδεχόμενο να ασχοληθώ επαγγελματικά με κάτι άσχετο. Και μόνιμη δουλειά να μου προσέφεραν, θα την απέρριπτα. Τώρα όμως προβληματίζομαι. Θα κάνω λίγη υπομονή, αλλά αν δεν βελτιωθούν τα πράγματα στον επαγγελματικό τομέα, θα μπορούσα να έχω μια βασική επαγγελματική απασχόληση άσχετη με το αντικείμενό μου (αλλά με καλούς όρους εργασίας) και μια δευτερεύουσα, σχετική με τα φιλολογικά. Τώρα το σκέφτομαι πάντως.

Θα κάνω υπομονή μερικούς μήνες, μήπως συμβεί κάτι που υπάρχει στον ορίζοντα και θα μου επιτρέψει να βρίσκομαι στον χώρο μου και στο αντικείμενό μου για πάντα. Αλλά δεν είναι βέβαιο.

Αποσυνδεδεμένος pariel

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 954
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Για να πετύχεις, μην παίρνεις τίποτε προσωπικά
    • Προφίλ
Απ: Είμαι καθηγητής...δουλεύω γκαρσόνι......
« Απάντηση #19 στις: Ιούλιος 21, 2009, 09:29:59 πμ »
Κι εγώ μπορώ να πω ότι ήμουν από τις τυχερές. Αν και άργησα να διοριστώ,ήδη από φοιτήτρια ασχολουμουν με το αντικείμενο και μόλις τελείωσα άρχισα να δουλεύω σε φροντιστήρια και ιδιαίτερα με πολλες- πολλές- πολλές ώρες.

Αποσυνδεδεμένος eleni09 ΠΕ 02

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 791
  • "όλα τριγύρω αλλάζουνε κι όλα τα ίδια μένουν..."
    • Προφίλ
Απ: Είμαι καθηγητής...δουλεύω γκαρσόνι......
« Απάντηση #20 στις: Ιούλιος 21, 2009, 09:45:49 πμ »
εννοειτα πως σε καμια περιπτωση....δεν μετανιωνουμε για την επιλογη μας και γι αυτο πο σπουδασαμε....
μπορει να περασουμε απο 40 κυματα.....και εγω εχω κανει κ την πωλητρια και τη σερβιτορα και την προωθητρια...και τωρα λογιστρια...(τουλαχιστον τωρα καθομαι σε γραφειο...και δεν εχω τρελο ωραριο και ορθοστασια.... :) )
.....αλλα στο τελος θα δικαιωθουμε ρε παιδια.....ο επιμενων.....νικα... ;)

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: Είμαι καθηγητής...δουλεύω γκαρσόνι......
« Απάντηση #21 στις: Ιούλιος 21, 2009, 10:01:38 πμ »
Άσχετο, αλλά πολλή ναυτιλιακή βλέπω στα μηνύματά σας... Έχει γίνει το καταφύγιο των φιλολόγων;

να σας δωσω εγω την εξηγηση.

απλως ανηκουμε στο ....."λογιστικον" που λεει ο Πλατωνας.(τα αλλα 2 ειναι επιθυμητικον και το θυμοειδες)
λογιστικον-λογιστηριον-λογιστης/στρια, Λογικη. γιαυτο διδασκουμε και το μαθημα της Λογικης στα σχολεια.
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος eleni09 ΠΕ 02

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 791
  • "όλα τριγύρω αλλάζουνε κι όλα τα ίδια μένουν..."
    • Προφίλ
Απ: Είμαι καθηγητής...δουλεύω γκαρσόνι......
« Απάντηση #22 στις: Ιούλιος 21, 2009, 10:03:32 πμ »
Άσχετο, αλλά πολλή ναυτιλιακή βλέπω στα μηνύματά σας... Έχει γίνει το καταφύγιο των φιλολόγων;

να σας δωσω εγω την εξηγηση.

απλως ανηκουμε στο ....."λογιστικον" που λεει ο Πλατωνας.(τα αλλα 2 ειναι επιθυμητικον και το θυμοειδες)
λογιστικον-λογιστηριον-λογιστης/στρια, Λογικη. γιαυτο διδασκουμε και το μαθημα της Λογικης στα σχολεια.

εγραψες παλι........!!! :) ;D :D

Αποσυνδεδεμένος aeee

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1305
    • Προφίλ
Απ: Είμαι καθηγητής...δουλεύω γκαρσόνι......
« Απάντηση #23 στις: Ιούλιος 21, 2009, 10:05:16 πμ »
Άσχετο, αλλά πολλή ναυτιλιακή βλέπω στα μηνύματά σας... Έχει γίνει το καταφύγιο των φιλολόγων;

να σας δωσω εγω την εξηγηση.

απλως ανηκουμε στο ....."λογιστικον" που λεει ο Πλατωνας.(τα αλλα 2 ειναι επιθυμητικον και το θυμοειδες)
λογιστικον-λογιστηριον-λογιστης/στρια, Λογικη. γιαυτο διδασκουμε και το μαθημα της Λογικης στα σχολεια.

εγραψες παλι........!!! :) ;D :D

 ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D
θέλουμε ανάλυση και για τα άλλα δύο το θυμοειδες και το επιθυμητικόν

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: Είμαι καθηγητής...δουλεύω γκαρσόνι......
« Απάντηση #24 στις: Ιούλιος 21, 2009, 10:09:02 πμ »
θα την εχετε. το απογευμα ομως διοτι τωρα ειμαι στη δουλεια και θελει αναλυση το πραγμα.
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: Είμαι καθηγητής...δουλεύω γκαρσόνι......
« Απάντηση #25 στις: Ιούλιος 21, 2009, 10:11:53 πμ »
Άσχετο, αλλά πολλή ναυτιλιακή βλέπω στα μηνύματά σας... Έχει γίνει το καταφύγιο των φιλολόγων;

να σας δωσω εγω την εξηγηση.

απλως ανηκουμε στο ....."λογιστικον" που λεει ο Πλατωνας.(τα αλλα 2 ειναι επιθυμητικον και το θυμοειδες)
λογιστικον-λογιστηριον-λογιστης/στρια, Λογικη. γιαυτο διδασκουμε και το μαθημα της Λογικης στα σχολεια.

εγραψες παλι........!!! :) ;D :D

εγω αλλο φοβαμαι. οτι θα βγουν οι οικονομολογοι και θα τα βαλουν με τους φιλολογους που παιρνουν τη δουλεια τους ως λογιστες με ......"β' αναθεση" !!!
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος eleni09 ΠΕ 02

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 791
  • "όλα τριγύρω αλλάζουνε κι όλα τα ίδια μένουν..."
    • Προφίλ
Απ: Είμαι καθηγητής...δουλεύω γκαρσόνι......
« Απάντηση #26 στις: Ιούλιος 21, 2009, 10:18:59 πμ »
Άσχετο, αλλά πολλή ναυτιλιακή βλέπω στα μηνύματά σας... Έχει γίνει το καταφύγιο των φιλολόγων;

να σας δωσω εγω την εξηγηση.

απλως ανηκουμε στο ....."λογιστικον" που λεει ο Πλατωνας.(τα αλλα 2 ειναι επιθυμητικον και το θυμοειδες)
λογιστικον-λογιστηριον-λογιστης/στρια, Λογικη. γιαυτο διδασκουμε και το μαθημα της Λογικης στα σχολεια.

εγραψες παλι........!!! :) ;D :D

εγω αλλο φοβαμαι. οτι θα βγουν οι οικονομολογοι και θα τα βαλουν με τους φιλολογους που παιρνουν τη δουλεια τους ως λογιστες με ......"β' αναθεση" !!!

οτι και να πω θα ειναι λιγο......α ρε ΜΑΡΚΟ...απιστευτες ατακες !!!!  :) ;D
μηπως να σκεφτεις και το stand -up comedy σαν επαγγελματικη εναλλακτικη...?

λογιστες μαιμου ειμαστε μωρε... :-[ .θεσουλες ΔΕ καλυπτουμε με μισθο αστα να πανε...... :-\
φιλοι οικονομολογοι....δειξτε κατανοηση.... ;)

Αποσυνδεδεμένος evi06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2046
    • Προφίλ
Απ: Είμαι καθηγητής...δουλεύω γκαρσόνι......
« Απάντηση #27 στις: Ιούλιος 22, 2009, 08:14:42 μμ »
είναι κάπως άσχετο με το θέμα αλλά μιας που εδώ η κουβέντα είνια πιο χαλαρή είπα να το βάλω εδώ

http://marina-efl.blogspot.com/2009/07/blog-post_22.html    ;D ;D ;D ;D

"Η ΠΑΙΔΕΙΑ ΜΑΣ ΧΘΕΣ...ΚΑΙ ΣΗΜΕΡΑ... "

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159835
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 539
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 2
Επισκέπτες: 496
Σύνολο: 498

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.077 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.