*

Αποστολέας Θέμα: Το lobby των φιλολόγων κτύπησε στο ΕΑΠ  (Αναγνώστηκε 109910 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: Το lobby των φιλολόγων κτύπησε στο ΕΑΠ
« Απάντηση #322 στις: Απρίλιος 26, 2010, 08:55:54 μμ »

.... Αυτό ρωτάω τόση ώρα, και απάντηση δεν παίρνω: να χωριστούν ή όχι οι φιλόλογοι σε επι μέρους κλάδους;


ειπαμε : Ο - Χ - Ι
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Το lobby των φιλολόγων κτύπησε στο ΕΑΠ
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 20:01:19 »

Αποσυνδεδεμένος Martha72

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 199
  • Φύλο: Γυναίκα
  • THERE'S MORE TO DO
    • Προφίλ
Απ: Το lobby των φιλολόγων κτύπησε στο ΕΑΠ
« Απάντηση #323 στις: Απρίλιος 26, 2010, 09:02:55 μμ »
να ρωτήσω κάτι η αφελής ξανθιά; Δεν είμαι φιλόλογος αλλά θέλω την άποψη φιλολόγων:
το βρίσκετε σωστό να μην υπάρχει διαχωρισμός στον κλάδο σας; Δηλαδή, λέγεστε όλοι φιλόλογοι ( απο 23 τμήματα ανά τη χώρα βγαίνουν...φιλόλογοι) και καλούνται να διδάξουν πχ
λατινικά - απόφοιτοι του ιστορικού
λογοτεχνία - απόφοιτοι της εθνολογίας
ιστορία - απόφοιτοι του κλασσικού....
δε θα έπρεπε να διδάσκει καθένας αυτό στο οποίο ειδικεύτηκε; (κάτι παρόμοιο γινεται με φυσικούς, χημικούς, βιολόγους κτλ.)
καταλαβαίνω ότι έτσι θίγονται πολλές οργανικές θέσεις, ωστόσο, εκπαιδευτικά, αντικειμενικά και συλλογιζόμενοι το λειτούργημά μας, εσείς τι γνώμη έχετε;
Δεν είναι παράλογο να ακούγεται μία τέτοια άποψη (για το διαχωρισμό στον κλάδο των φιλολόγων) ειδικά από κάποιον που δεν είναι φιλόλογος .(Εδώ και μεταξύ μας ακούγονται παρόμοια). Ωστόσο, τα όρια στα φιλολογικά μαθήματα δεν είναι τόσο διακριτά, όπως συμβαίνει με τη Βιολογία και τη Φυσική ή τα Μαθηματικά. Τι εννοώ; Οι 4 από τις 6 ώρες των Αρχαίων της Α΄ Λυκείου αφορούν στην Ιστορία του Θουκυδίδη, ένα κατεξοχήν μάθημα ιστορίας - κι όμως θεωρούνται Αρχαία(κι αυτό σωστό). Οι 3 από τις 5 ώρες των Αρχαίων της Γ΄ Λυκείου Κατεύθυνσης αφορούν στην Αρχαία Ελληνική Φιλοσοφία, ένα μάθημα στο οποίο έχουν ειδικευθεί οι απόφοιτοι του ΦΠΨ και ειδικότερα του Φ. - κι όμως θεωρούνται Αρχαία(και δεν είναι λάθος) .
Επίσης, ο  ιστορικός μπορεί και πρέπει να διδάσκει λατινικά στα σχολεία (μιας και τα λατινικά κρίνονται απαραίτητο εργαλείο για τη γνώση της Ρωμαϊκής ιστορίας) και αν είναι λίγα το 1 ή τα 2 μαθήματα στη σχολή, ας γίνουν περισσότερα . Ακόμη, στο ΦΠΨ και ειδικότερα στο Παιδαγωγικό διδάσκονται διδακτικές φιλολογικών μαθημάτων που ούτε και οι του φιλολογικού δεν διδάσκονται. Δεν θα πρέπει να δίνεται  η απαιτούμενη βαρύτητα και στις διδακτικές των μαθημάτων, όπως και στο περιεχόμενο φυσικά;
με κάλυψες απόλυτα....ευχαριστώ....έτσι πρέπει να γίνεται ένας δημιουργικός ιάλογος...εδώ συμφωνούμε σε όλα...και αναδιαμόρφωση των προγραμμάτων σπουδών και έμφαση στη διδακτική των μαθη΄μάτων....ευχαριστώ.
THOSE WHO DARE TO TEACH MUST NEVER CEASE TO LEARN

Αποσυνδεδεμένος Martha72

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 199
  • Φύλο: Γυναίκα
  • THERE'S MORE TO DO
    • Προφίλ
Απ: Το lobby των φιλολόγων κτύπησε στο ΕΑΠ
« Απάντηση #324 στις: Απρίλιος 26, 2010, 09:04:48 μμ »

.... Αυτό ρωτάω τόση ώρα, και απάντηση δεν παίρνω: να χωριστούν ή όχι οι φιλόλογοι σε επι μέρους κλάδους;


ειπαμε : Ο - Χ - Ι
άτσα και ο πληθυντικός μεγαλοπρεπείας!!! χεχε... ευτυχώς που βρέθηκε η syrrahm να απαντήσει πάντως...καλό βράδυ σε όλους.
THOSE WHO DARE TO TEACH MUST NEVER CEASE TO LEARN

Αποσυνδεδεμένος ioanna89

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3041
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Το lobby των φιλολόγων κτύπησε στο ΕΑΠ
« Απάντηση #325 στις: Απρίλιος 26, 2010, 09:22:19 μμ »
αυτό ακριβώς λέω τόση ώρα βρε Ιωάννα!!! ότι θα έπρεπε - καίτοι οι πρακτικές δυσκολίες είναι πολλές - ο κλάδος των φιλολόγων να χωριστεί ανάλογα με το τι έχει τελειώσει ο καθένας. Και αυτό για να διδάσκουμε πιο σωστά ο καθένας το αντικείμενο του. Και αντι ο φιλόλογος να έχει 8 και 10 αντικείμενα, να έχει 1 ή 2.
Όσο για το δικό μου πτυχίο, όχι δεν είπα αυτό. Κάθε άλλο. Απάντησα απλά στον συνάδελφο που είπε να κάνουνε και αγγλικά ως συμπλήρωση ωραρίου οι φιλόλογοι εφόσον έχουν κάνει και ξένη γλώσσα στη σχολή. Και είπα, να γίνει εφόσον το αναγράφει το πτυχίο τους - όπως κάνει ο ξενόγλωσσος ιστορίας - λάθος κατ εμέ- εφόσον το αναγράφει το δικο του πτυχίο.
Αλλά κατά βάση, συμφωνούμε λοιπόν. Αυτό ρωτάω τόση ώρα, και απάντηση δεν παίρνω: να χωριστούν ή όχι οι φιλόλογοι σε επι μέρους κλάδους;


Δε νομίζω ότι οι ξενόγλωσσοι έχουν ως β΄ανάθεση την ιστορία επειδή το αναγράφει το πτυχίο τους (άσε που δεν αναγράφει "ιστορία", αλλά "ελληνική φιλολογία"). Και οι θεολόγοι, οι νομικοί και οι πολιτικοί επιστήμονες κάνουν επίσης ιστορία... Απ' ό,τι θυμάμαι (τελείωσα το '93) είχατε τότε μόνο ένα μάθημα επιλογής ιστορίας από το Ιστορικό-Αρχαιολογικό (μιλάω για τη Φιλοσοφική Αθήνας).

Το θέμα του διαχωρισμού έχει συζητηθεί επανειλημμένως στο φόρουμ. Όπως σωστά είχαν τονίσει κάποιοι σε κείνες τις παλιότερες συζητήσεις, δεν είναι θέμα επάρκειας και κατάρτισης (είναι αυτονόητο ότι ο απόφοιτος του κλασικού είναι πιο καταρτισμένος στα αρχαία, του ιστορικού στην ιστορία, του ΦΠΨ στη φιλοσοφία, κ.ο.κ.) ούτε -πολύ περισσότερο- τίτλου πτυχίου, αλλά θέμα επαγγελματικών δικαιωμάτων. Παρότι, όπως έγραψα, θεωρώ ότι το ιδανικό θα ήταν να διδάσκει ο καθένας το αντικείμενό του, διαχωρισμός δεν μπορεί να γίνει, γιατί αυτό θα σήμαινε μείωση ή απώλεια επαγγελματικών δικαιωμάτων για πολλούς αδιόριστους, ενώ για τους διορισμένους μόνο μια προτεραιότητα στην ανάθεση (γιατί τελικά πάλι θα τα έκαναν όλοι όλα, αφού π.χ. ο εκ του ΦΠΨ προερχόμενος  δε θα συμπλήρωνε  ωράριο με τη φιλοσοφία, οπότε θα έπαιρνε ως β΄ανάθεση αρχαία κ.λπ).
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 26, 2010, 09:35:12 μμ από ioanna89 »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Το lobby των φιλολόγων κτύπησε στο ΕΑΠ
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 20:01:19 »

Αποσυνδεδεμένος semeli ΠΕ02

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 465
    • Προφίλ
Απ: Το lobby των φιλολόγων κτύπησε στο ΕΑΠ
« Απάντηση #326 στις: Απρίλιος 26, 2010, 09:23:19 μμ »
Μανία σήμερα με το Ιστορίας-Εθνολογίας...Αύριο ποιο τμήμα έχει σειρά;;; ;D ;D Να ετοιμάζουμε και τους λοιπούς οδηγούς σπουδών... ::)

Αποσυνδεδεμένος semeli ΠΕ02

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 465
    • Προφίλ
Απ: Το lobby των φιλολόγων κτύπησε στο ΕΑΠ
« Απάντηση #327 στις: Απρίλιος 26, 2010, 09:30:14 μμ »
Οι ξενόγλωσσοι κάνουν ιστορία απλά επειδή το κράτος μας είναι.............. ( μην το πω καλύτερα) , σε όλα τα επίπεδα...Ακόμα θυμάμαι την τραυματική εμπειρία που είχα ως μαθήτρια, να μου κάνει Ιστορία η καθηγήτρια Γαλλικών...Τι χαμένος χρόνος...Τόσο απλό θεωρείται το μάθημα της Ιστορίας, που το αναλαμβάνει ο οποιοσδήποτε...Το θεωρούν ''παραμυθάκι''...Αλλά η ύπαρξη ανιστόρητων- ή ακόμα καλύτερα ημιμαθών- λαών, πάντα συμφέρει τα κέντρα λήψης αποφάσεων...Μεγάλο θέμα-και δυστυχώς επίκαιρο...

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: Το lobby των φιλολόγων κτύπησε στο ΕΑΠ
« Απάντηση #328 στις: Απρίλιος 26, 2010, 09:33:46 μμ »

.... Αυτό ρωτάω τόση ώρα, και απάντηση δεν παίρνω: να χωριστούν ή όχι οι φιλόλογοι σε επι μέρους κλάδους;


ειπαμε : Ο - Χ - Ι
άτσα και ο πληθυντικός μεγαλοπρεπείας!!! χεχε... ευτυχώς που βρέθηκε η syrrahm να απαντήσει πάντως...καλό βράδυ σε όλους.

τι διαφορετικο ειπε η syrrahm(την οποια εκτιμω και αυτη πολυ,οπως και σενα) με ολους τους υπολοιπους?
κοιτα, αν το τμημα φιλοσοφιας εκανε το μαθημα "φιλοσοφικος λογος" της γ'λυκειου τοτε γιατι ενας της κλασικης δεν θα μπορουσε να το διδαξει? καταλαβαινεις λοιπον οτι τουλαχιστον με τους φιλολογους δεν ειναι το ιδιο οπως με αλλους κλαδους.
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος Martha72

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 199
  • Φύλο: Γυναίκα
  • THERE'S MORE TO DO
    • Προφίλ
Απ: Το lobby των φιλολόγων κτύπησε στο ΕΑΠ
« Απάντηση #329 στις: Απρίλιος 26, 2010, 10:25:07 μμ »
είδατε που τελικά καταλήξαμε να συμφωνήσουμε; Βεβαίως και κακώς γίνονται οι δεύτερες αναθέσεις - ας πούμε εγώ θεωρώ τον εαυτό μου ανεπαρκή να διδάξω ιστορία ( και ευτυχώς δε μου έτυχε και ποτέ) καίτοι είχα πάρει όλες τις ιστορίες επιλογής συν τις υποχρεωτικές στη Σχολή, απλά γιατί μου άρεσε το μάθημα. Κάθε άλλο παρά "παραμυθάκι" είναι - γιαυτό και λέω να το κανουν οι καθ΄όλα αρμόδιοι. (πάντως, την ιστορία ειρήσθω εν παρόδω την  είχαμε τουλάχιστον σε τέσσερα εξάμηνα ως μάθημα επιλογής αλλά και πάλι δε νομίζω ότι φθάνει...)
Διαφωνώ λίγο με την Ιωάννα που μιλάει για μείωση ή απώλεια επαγγελματικών δικαιωμάτων πολλών αδιόριστων απλά γιατί θεωρώ το συμφέρον του μαθητή ισχυροτερο - ωστόσο αντιπροτείνω αύξηση των ωρών διδασκαλίας των μαθημάτων αυτών ( θα μου πείτε πού θα χωρέσουν ολα;...προερχόμενη απο ξένο εκπαιδευτικο σύστημα, έχω άλλη εικόνα του πώς χωράνε τα πάντα με ωράριο 9-5 αλλά αυτο δεν είναι επι του παρόντος να το συζητήσουμε...εξάλλου, προτάσεις κάνουμε, δεν υπογράφουμε συμφωνίες - αν και καλό θα ήταν, κάποτε να γίνουν τα πράγματα για εμάς απο εμάς ε; )
Μάρκο μου αγαπημένε - σλουρπ σλουρπ - η διαφορά της syrrahm από τους υπόλοιπους είναι ότι επιχειρηματολόγησε αρκούντως τη θέση της και την κατέστησε κατανοητή ( το ...είπαμε Ο-Χ-Ι το δικό σου, δεν είναι και πολύ καλό επιχείρημα, έτσι;  ;D)
Αύριο λέω να πιάσουμε το ....Ιστορικο Κέρκυρας οπότε γκουκλάρετε οδηγούς σπουδών.... Καλό βράδυ σε όλους....
THOSE WHO DARE TO TEACH MUST NEVER CEASE TO LEARN

Αποσυνδεδεμένος semeli ΠΕ02

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 465
    • Προφίλ
Απ: Το lobby των φιλολόγων κτύπησε στο ΕΑΠ
« Απάντηση #330 στις: Απρίλιος 26, 2010, 10:28:47 μμ »
ΟΚ. Πάντως όταν πιάσετε Ιστορικό-Αρχαιολογικό Αθήνας, ενημερώστε με... ;D ;D

Αποσυνδεδεμένος syrrahm

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1951
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Το lobby των φιλολόγων κτύπησε στο ΕΑΠ
« Απάντηση #331 στις: Απρίλιος 26, 2010, 10:32:45 μμ »
Παιδιά, είμαι Ο και όχι η syrrahm.

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: Το lobby των φιλολόγων κτύπησε στο ΕΑΠ
« Απάντηση #332 στις: Απρίλιος 26, 2010, 10:41:55 μμ »

Μάρκο μου αγαπημένε - σλουρπ σλουρπ - η διαφορά της syrrahm από τους υπόλοιπους είναι ότι επιχειρηματολόγησε αρκούντως τη θέση της και την κατέστησε κατανοητή ( το ...είπαμε Ο-Χ-Ι το δικό σου, δεν είναι και πολύ καλό επιχείρημα, έτσι;  ;D)


γιατι? ολοι οι υπολοιποι εκτος απο ΤΟΝ syrrahm τοση ωρα δεν επιχειρηματολογουσαμε?  ;D ;D
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος Ioannis!

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 342
    • Προφίλ
Απ: Το lobby των φιλολόγων κτύπησε στο ΕΑΠ
« Απάντηση #333 στις: Απρίλιος 27, 2010, 11:07:17 πμ »
Μάρθα72, οι πτυχιούχοι κατεύθυνσης Εθνολογίας, όπως προκύπτει από τον οδηγό σπουδών τους, διδάσκονται μαθήματα ΠΕ02. Επίσης, τι αστειότητες είναι αυτές βρε παιδιά; Φιλόλογος που να ρωτάει τι είναι η Λογοτεχνία;! ;D ;D Δηλαδή... ΕΣΤΩ ως μαθητής/μαθήτρια δεν έκανε ποτέ, ώστε να ξέρει τι σημαίνει;! ;D Τώρα, αν με τέτοια "επιχειρήματα" προσπαθείτε να καταλήξετε κάπου, αποτυγχάνετε εντελώς όμως...

Alexander, τα μαθήματα στα οποία αναφέρεσαι είναι όμως αντικείμενα των τριών και μόνο ελληνικών τμημάτων της Φιλοσοφικής Σχολής, της πάλαι ποτέ (και νυν με άλλο τρόπο) ενιαίας. Οι ξενόγλωσσοι σπούδασαν κάποια ξένη γλώσσα και φιλολογία. Μέχρι εκεί. Κοινωνιολογία πλέον διδάσκουν οι κοινωνιολόγοι, ασχέτως αν δίδασκαν το μάθημα παλιότερα οι καθηγητές φιλόλογοι, όταν κάποτε ΔΕΝ υπήρχαν Κοινωνιολόγοι εκπαιδευτικοί. Όσο για τα λατινικά, ανέκαθεν τα δίδασκαν φιλόλογοι ΠΕ02 που τα έχουν διδαχτεί επαρκώς. Ελενίτσα, εσύ με ποιο ακριβώς επιχείρημα του Alexander συμφώνησες, περί των άλλων τμημάτων...;!

Μάρθα, μην ορέγεστε διαχωρισμό ΠΕ02... Και αυτό ας το καταλάβουν και κάποιοι συνάδελφοι ΠΕ02, που βλέποντας μόνο το συμφέρον τους και το προσωπικό τους βόλεμα (ναι Μάρθα...), νομίζουν ότι θα επωφεληθούν του διαχωρισμού. Τι μικροψυχία... Αν έγινε στους ΠΕ04, κακό δικό τους. Μη συγκρίνετε όμως τις θετικές επιστήμες με τις ανθρωπιστικές. Με κάλυψε ο συνάδελφος Syrrahm, θυμάται όμως ότι και σε άλλες μου απαντήσεις ακριβώς την ίδια επιχειρηματολογία έγραψα. Η ερώτησή σου, Μάρθα, δε νομίζω ότι κρύβει απλώς μια αθώα απορία. Όπως σου έγραψε και ο συνάδελφος nikgre, μη γράφεις πράγματα που δεν ισχύουν. Η λατινική φιλολογία έτσι ονομαζόταν πάντα. Όπως και τα άλλα μαθήματα (π.χ. ιστορία της λογοτεχνίας που ανήκει στο corpus της Νεοελληνικής Φιλολογίας). Εσύ έγραψες για το πώς διδάσκονται! Δηλαδή τη διδακτική των συγκεκριμένων μαθημάτων. Τότε με το σκεπτικό σου το ΦΠΨ και η κατεύθυνση Παιδαγωγικής που προσφέρει τα μαθήματα Διδακτικής υπερέχει όλων! Επειδή το πτυχίο σου αναγράφει "και ελληνικής" (κάτι που είναι αναχρονιστικό και πρέπει να διορθωθεί, ασχέτως αν διδάσκονταν κάποτε οι ξενόγλωσσοι μαθήματα των άλλων τμημάτων) δε σημαίνει ότι κατέχεις τα αντικείμενα των τμημάτων μας και το αποδεικνύεις με τα γραφόμενά σου.

Συνάδελφοι ξενόγλωσσοι ή μη, το να θέλετε να διασπάσετε τους ΠΕ02, ώστε να βάλετε χέρι και σε άλλα αντικείμενα και να μπορείτε να αυξήσετε έτσι τις ώρες σας, είναι αντιδεοντολογικό. Μη βαφτίζετε ως "ωφέλιμο" τον όποιο διαχωρισμό μας για την εκπαίδευση και τους μαθητές, γιατί τα κίνητρα σας προδίδουν.
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 27, 2010, 01:00:36 μμ από Ioannis! »
«Άνευ της παιδαγωγικής ταύτης μορφώσεως, οσονδήποτε και αν είναι φιλολογικώς πεπαιδευμένος ο μέλλων διδάσκαλος, κινδυνεύει διπλούν τινά κίνδυνον…».

Αποσυνδεδεμένος Martha72

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 199
  • Φύλο: Γυναίκα
  • THERE'S MORE TO DO
    • Προφίλ
Απ: Το lobby των φιλολόγων κτύπησε στο ΕΑΠ
« Απάντηση #334 στις: Απρίλιος 27, 2010, 03:12:41 μμ »
ένας φίλος μου ψυχολόγος την περίπτωσή σου την ονομάζει "μανία καταδίωξης"...όχι φιλε μου, δεν θέλουν όλοι να πάρουν τις ώρες σας  ( προσωπικά, χέστ@κα για τα φιλολογικά μαθήματα - δεν με εμπνέει ως εκπαιδευτικό να κυνηγάω την ύλη και σα ρομποτάκι να πρέπει να δίνω αναφορά στο υπουργείο κάθε μήνα για το σε ποιά σελίδα βρίσκομαι...).  Επιπλέον, υπενθυμίζω για τους αδαείς ότι οι ξενόγλωσσοι διατίθενται και σε δημοτικά και ολοήμερα για συμπλήρωση ωραρίου - οπότε εμεις δε θα ξεμείνουμε ΠΟΤΕ απο ωράριο...αντίθετα άλλοι κοπτονται να μπουν και στα δημοτικά και να διδάξουν ( αυτο άραγε δεν ειναι αντισυναδελφικό, όταν ορέγεστε τις ώρες των εκπαιδευτικών της πρωτοβάθμιας;)

Κατά τα άλλα, τις απορίες μου, μου τις έλυσε αρκούντως ο συνάδελφος syrrahm. Επίσης, αν θες μπορώ να σου στείλω σε πμ το όνομα της φιλολόγου που δεν ήξερε τι ειναι η Λογοτεχνία - όπως επισης και τα ονοματα τόσο του διευθυντή όσο και των συναδέλφων που ήταν παρόντες στο περιστατικό. Και επίσης, συμφωνώ μαζί σου, Λατινικά να κάνουν οι ΠΕ02 που τα διδάχτηκαν ΕΠΑΡΚΩΣ στη σχολή τους  - όχι δύο φορές ( αλήθεια, πέρισυ στη λυκειακή επιτροπή γιατι η μοναδική φιλόλογος της επιτροπής έβαλε ΕΜΕΝΑ, τη φτωχή ξενόγλωσση, να τσεκάρω τα θέματα των λοτινικών γιατί η ίδια όπως είπε "δεν ξέρει τίποτα απο λατινικά; " τουλάχιστον, εκτιμώ την ειλικρίνειά της - γιατί κατά τα άλλα είναι ΑΞΕΠΕΡΑΣΤΗ στην ιστορία και τη λογοτεχνία.)

Επίσης δηλώνω ότι δεν επιθυμώ να αντιπαρατεθω μαζι σου προσωπικά - δε βρίσκω κανένα απολύτως νόημα να απαντώ σε κάποιον που δεν μπορεί να απαντήσει με ψυχραιμία στο ο,τιδήποτε...οπότε.....άντε γειά!!
THOSE WHO DARE TO TEACH MUST NEVER CEASE TO LEARN

Αποσυνδεδεμένος Αναστασια 76

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1853
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Κατι...κινειται....ΠΡΟΣΟΧΗ!!!
    • Προφίλ
    • Δελφικα Παραγγελματα
Απ: Το lobby των φιλολόγων κτύπησε στο ΕΑΠ
« Απάντηση #335 στις: Απρίλιος 27, 2010, 03:16:57 μμ »
ετσι μπραβο !!! συνεχιστε...τα λυσαμε ολα και τωρα σφαζομαστε και μετακυ μας....αααα ρε βρεγμενη σανιδα!!
"Δημοκρατία είναι όταν 4 λύκοι και ένα πρόβατο ψηφίζουν για φαγητό"
(Αρκάς)

Κάποτε, τριακόσιοι πέθαναν για την Ελλάδα.
Σήμερα η Ελλάδα πεθαίνει για τριακόσιους...
http://www.youtube.com/watch?v=P3pHY7auD8w

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32329
  • Τελευταία: kblala
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1162198
  • Σύνολο θεμάτων: 19242
  • Σε σύνδεση σήμερα: 810
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 15
Επισκέπτες: 647
Σύνολο: 662

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.097 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.