*

Αποστολέας Θέμα: Μεταπτυχιακά εξ αποστάσεως  (Αναγνώστηκε 257118 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος foibos81

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1024
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά εξ αποστάσεως
« Απάντηση #574 στις: Ιανουάριος 25, 2013, 12:11:53 πμ »
Είπα δεν αναφέρομαι σε εσάς. Θα στο εξηγήσω αλλιώς:

Εγώ αν ήμουν πρύτανης αυτη τη στιγμή θα έλεγα: τι θέλει ο κόσμος στην ελλάδα να  ελπίζει; Mια θέση στον ήλιο και μάλιστα στην ειδική αγωγή. Η οποία αμφιβάλλω πλεον αν υπάρχει. Ε ωραία ψάχνω πελάτες επομένως υποψήφιους.
Όποιον καταφέρω να πείσω  ότι έχει ψωμί εκεί, καλώς.

Το παίρνω πίσω τα κορόιδα και λέω: έπαθαν παράκρουση κάποιοι τάζοντας φύκια για μεταξωτές κορδέλες !!!
Παράκρουση !!! Ας ελπίσουμε να ξυπνήσουμε !!!!!!
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 25, 2013, 12:15:15 πμ από foibos81 »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μεταπτυχιακά εξ αποστάσεως
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 01:47:48 »

Αποσυνδεδεμένος melpo

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 471
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά εξ αποστάσεως
« Απάντηση #575 στις: Ιανουάριος 25, 2013, 12:18:07 πμ »
Επειδή σέβομαι το φορουμ δεν θα απαντησω στον foibos81 όπως του αρμόζει.
Το μόνο που θα πω είναι να σέβεσαι τους ανθρώπους με τις επιλογές τους. Καταλάβαμε το μνμ που θες να περάσεις αλλα μέχρι εκεί.

Αποσυνδεδεμένος JulieJulie

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 72
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά εξ αποστάσεως
« Απάντηση #576 στις: Ιανουάριος 25, 2013, 12:26:27 πμ »
Είπα δεν αναφέρομαι σε εσάς. Θα στο εξηγήσω αλλιώς:

Εγώ αν ήμουν πρύτανης αυτη τη στιγμή θα έλεγα: τι θέλει ο κόσμος στην ελλάδα να  ελπίζει; Mια θέση στον ήλιο και μάλιστα στην ειδική αγωγή. Η οποία αμφιβάλλω πλεον αν υπάρχει. Ε ωραία ψάχνω πελάτες επομένως υποψήφιους.
Όποιον καταφέρω να πείσω  ότι έχει ψωμί εκεί, καλώς.

Το παίρνω πίσω τα κορόιδα και λέω: έπαθαν παράκρουση κάποιοι τάζοντας φύκια για μεταξωτές κορδέλες !!!
Παράκρουση !!! Ας ελπίσουμε να ξυπνήσουμε !!!!!!

Πρόσεξε!!
Θέλω να κάνω το εξ'αποστάσεως ΜΒΑ της Λευκωσίας επειδή πάντα ήθελα να κάνω μεταπτυχιακό! Κ ήξερα ότι κπα στιγμή θα το κανα!
Επίσης, μόνο εξ'αποστάσεως μεταπτυχιακό με βολεύει. Το προσφέρει το συγκεκριμένο πανεπιστήμιο και επειδή το χω ψάξει αρκετά, εκεί θέλω να το κάνω.

Όσο για τους υπόλοιπους με το μάστερ στην ειδική αγωγή...
Καλά θα κάνουν κ μπράβο τους! Κ εφ'οσον δεν υπάρχει κάτι αντίστοιχο εξ'αποστάσεως στην Ελλάδα κ εφ'όσον τους δίνει τη δυνατότητα η Λευκωσία είναι μία καλή ευκαιρία.
Επιπλέον, εκτός από τις σπουδές, γνώσεις, μπλα μπλα, θα έχουν ένα αναγνωρισμένο μεταπτυχιακό που εάν το χρειαστούν στη δουλειά τους, θα έχουν ένα επιπλέον προσόν.

Είμαι της άποψης "μάθε τέχνη κ άστηνε........"
Μπορεί να το εκμεταλλευτούν αυτό το πτυχίο, μπορεί κ όχι. Αλλά εάν το χρειαστούν θα 'χουν ήδη ανέβει ένα σκαλί παραπάνω από αυτόν που δεν το τόλμησε!

Αποσυνδεδεμένος foibos81

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1024
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά εξ αποστάσεως
« Απάντηση #577 στις: Ιανουάριος 25, 2013, 01:27:58 πμ »
Μα δεν τολμάς κάτι, χρήμα να έχεις και όλα οκ. Aπλά στην ειδική ένα επιπλέον είναι ότι ο νόμος ίσως αλλάξει, εννοώ της μοριοδότησης και δεν θα προηγούνται τα μαστερ.
Μπα πως και ΜΒΑ? Είσαι μοναδική που κάνεις κατ διαφορετικό
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 27, 2013, 07:56:01 πμ από para5 »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μεταπτυχιακά εξ αποστάσεως
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 01:47:48 »

Αποσυνδεδεμένος Iris_

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 249
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά εξ αποστάσεως
« Απάντηση #578 στις: Ιανουάριος 25, 2013, 11:41:14 πμ »
χαχα! Μωρέ και όρεξη υπάρχει και τόλμη και μυαλό και ικανότητες σε πάρα πολλούς ανθρώπους....ΧΡΗΜΑ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ!!!!!!    Ανάθεμα τα τάλαρα!!!!!!! Αχ βρε Θεοτόκη πόσο διαχρονική θα μείνει αυτή η φράση!!! 
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 27, 2013, 07:56:33 πμ από para5 »

Αποσυνδεδεμένος GregX

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 175
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά εξ αποστάσεως
« Απάντηση #579 στις: Ιανουάριος 25, 2013, 11:56:31 πμ »
Ο νόμος θα αλάξει προσεχώς (λίγο αόριστο αυτό το προσεχώς) και τα μεταπτυχιακά ειδικής απλά θα δίνουν 2 χρόνια προυπηρεσίας αλλά δεν είναι κακό να το κάνεις ούτως ή άλλως καθώς και η προυπηρεσία είναι σημαντική και σε βάθος χρόνου αν θες κάποια θέση διευθυντή, συμβούλου κλπ θα σου χρησιμεύσει.

Αυτά για τα λεφτά τα ακούω βερεσέ. Καλα θα είναι να έχουμε τύψεις που τόσα χρόνια μας βγήκε ο πάτος στη δουλειά (εγώ δούλευα επί μια δεκαετία 6ήμερο και 70-80 ώρες την εβδομάδα στον ιδιωτικό τομέα σε ανώτατο επίπεδο πριν γίνω δάσκαλος) και μαζέψαμε μερικά στην άκρη αντί να τα τρώμε στα μπουζούκια και σε δίλιτρα όπως οι περισσότεροι.

Επίσης θες να δεις βιομηχανία μεταπτυχιακών όσον αφορά στο κόστος? Ρίξε μια ματιά στο μεταπτυχιακό συμβουλειυτικής ψυχολογίας στο Βόλο το οποιο κάνει αυτή τη στιγμή ο αδερφός μου και μας κοστίζει 15 χιλιάδες ευρώ για δυο χρόνια (9 χιλ προς το πανεπιστήμιο και 6 χιλιάδες προσωπικά έξοδα μετακινήσεις, διαμονή κλπ κάθε Σαββατοκύριακο).

Φυσικά δεν συγκρίνω το επίπεδο με Ιταλίες, Βουλγαρίες, Κύπρους κλπ.

Σε περιόδους κρίσης ο κόσμος πάντα επένδυε στην εκπαίδευση και πάντα εμφανίζονταν αρπακτικά. Αυτό που γίνεται δεν είναι κάτι νέο. Οταν οι πέρα βρέχει δικοί μας πανεπιστημιακοί ξυπνήσουν και αρχίσουν να προσφέρουν πιο ευέλικτα προγράμματα κανείς δεν θα φεύγει έξω
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 27, 2013, 07:57:48 πμ από para5 »

Αποσυνδεδεμένος melpo

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 471
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά εξ αποστάσεως
« Απάντηση #580 στις: Ιανουάριος 25, 2013, 12:00:13 μμ »
Ναι σε ευχαριστώ πολύ  :)
Ρώτησε αν μπορείς να το κάνεις σε 3 χρόνια παίρνοντας 1-2 μαθήματα ανά εξάμηνο και πληρώνοντας ανάλογα!
monogramma στην παρούσα φάση ισχύει αυτό που έχω ξαναγράψει.Όσο καιρό κ να το κάνεις δηλ είτε 12 μήνες είτε 18 μήνες έιτε παραπάνω οι δόσεις είναι 11/500€ αλλα στο προσεχές μέλλον θα το κάνουν όπως λες εσύ.Δηλαδή να παίρνεις 1-2 μαθήματα και να πληρώνεις ανάλογα. Βρίσκεται υπο συζήτηση για την διευκόλυνση των φοιτητών. Είναι νέα προγράμματα κ προσπαθούν να τα προσαρμόσουν στις ανάγκες των φοιτητών γιαυτό κ κατέθεσαν κ για το 12μηνο γιατί το ήθελαν πολλοι φοιτητές αλλα γνώμη του Πανεπιστημίου είναι καλύτερα το 18 μηνο γιατί έχει απαιτήσεις αρκετές εργασίες και εξετάσεις κ θα είναι λέει αρκετά δύσκολο το 12μηνο. Τώρα αυτό έχει να κάνει κ με τις δυνατότηες κ τον χρόνο του καθένα φυσικά.

Αποσυνδεδεμένος melpo

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 471
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά εξ αποστάσεως
« Απάντηση #581 στις: Ιανουάριος 25, 2013, 12:04:22 μμ »
Πράγματι αν αναλογιστείς 2 εργασίες στο κάθε μάθημα, εξετάσεις και διπλωματική όλα αυτά σε ένα χρόνο..... Όποις μπορεί μια χαρά αλλα εμένα μου φαίνονται βουνό.......

Αποσυνδεδεμένος monogramma

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 567
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
    • Μαθησιακές Δυσκολίες και Σχολική Ψυχολογία
Απ: Μεταπτυχιακά εξ αποστάσεως
« Απάντηση #582 στις: Ιανουάριος 25, 2013, 12:32:42 μμ »
Σε ευχαριστώ πάρα πολύ!! Αν δουλεύεις θα περάσεις δύσκολα  :-\

Αποσυνδεδεμένος gallikou

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 718
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά εξ αποστάσεως
« Απάντηση #583 στις: Ιανουάριος 25, 2013, 01:45:21 μμ »
Όλα τα εξ'αποστάσεως στην Ελλάδα είναι πληρωτέα; Γιατί αυτό που κάνω εγώ είναι δωρεάν, αλλά δεν έχει σχέση με παιδαγωγικά.

Αποσυνδεδεμένος afriendforyou

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 617
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά εξ αποστάσεως
« Απάντηση #584 στις: Ιανουάριος 25, 2013, 03:59:32 μμ »
Ποιό είναι το μεταπτυχιακό εξ 'αποστάσεως που είναι δωρεαν ;
Όλα τα εξ'αποστάσεως στην Ελλάδα είναι πληρωτέα; Γιατί αυτό που κάνω εγώ είναι δωρεάν, αλλά δεν έχει σχέση με παιδαγωγικά.

Αποσυνδεδεμένος gallikou

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 718
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά εξ αποστάσεως
« Απάντηση #585 στις: Ιανουάριος 25, 2013, 05:31:06 μμ »
Διατμηματικό Ευρωπαϊκής Λογοτεχνίας και Πολιτισμού (ΑΠΘ),συνδυασμένο εξ αποστάσεως και με σεμινάρια διά ζώσης τον Ιούλιο στην Θεσσαλονίκη.

Αποσυνδεδεμένος foibos81

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1024
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά εξ αποστάσεως
« Απάντηση #586 στις: Ιανουάριος 26, 2013, 01:46:11 πμ »
Nαι αυτό το έχω ακούσει και εγώ, ότι μάλλον τα μαστερ στην ειδική αγωγή και γενικά στην εκπαίδευση ίσως να παίρνουν απλά 2 μόρια, τα οποία είναι πολύ λίγα φυσικά

Αποσυνδεδεμένος niina

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 344
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ86 (ΠΕ 20)
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά εξ αποστάσεως
« Απάντηση #587 στις: Ιανουάριος 26, 2013, 03:41:56 μμ »
Λοιπόν επειδη η όλη συζητηση εχε γινει κουραστική ... αυτες τις μερες εδω μεσα !!! Γιατι???????? οι μισοι απο εδω μεσα απολογουμαστε γιατι δίνουμε τα λεφτα ΤΑ ΔΙΚΑ ΜΑΣ (που δουλευουμε για να τα βγαλουμε δεν μας τα χαρισαν) για να αποκτησουμε ένα μεταπτυχιακό (εξ αποστασεως ειδικης εκπαιδευσης παν. Λευκωσίας) που και στην τελική αν δεν το αναγνωρίσουν οι διανοιες στο υπουργείο (γιατι όλο και καποια αλλα συμφεροντα θα παιζονται) ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΜΕΤΑΠΤΥΧΙΑΚΟ το οποιο δεν θα πάει χαμενο..... οποια πορεια και να θελει να ακολουθησει ο καθενας μας.....
όταν έχω δωσει και εγω δεν ξερω ποσα 50ευρα στο ΕΠΠΑΙΚ της ΑΣΠΑΙΤΕ μονο για να μου διαβασουν την αιτηση (αλλες διανοιες απο εκει) και αυτην την στιγμη για να μπεις εκει μεσα (τουλαχιστον για την δικη μου ειδικοτητα) θες τουλαχιστον 2 διδακτορικά ή να είσαι ανηψια του πρυτανη............. αυτο τα λεει όλα ... και τι να παρεις ενα χαρτί που το μονο που θα σου προσφερει είναι μια πιο πανω θεση στους πινακες και τον ΑΣΕΠ ΕΝΩ όπως και να το κανουμε το αλλο ειναι Μ Ε Τ Α Π Τ Υ Χ Ι Α Κ Ο δίνει δεν δίνει επαρκεια ......... το καταλαβαμε.....????????????
Τωρα εγω το παρακολουθω ήδη απο τον Νοεμβριο και ήδη εδωσα την 1η εξεταστική και μια ερευνητική εργασια που απαιτουνταν για το μαθημα και τωρα περιμενω βαθμολογια..... Οι προδιαγραφές του μεταπτυχιακού ειναι καλες και οι καθηγητες αρκετα καλοί........ οσοι θελουν να το παρακολουθησουν να μην διστασουν ειναι καλο σαν προγραμμα και το έχει αναγνωρισει και ο ΔΟΑΤΑΠ...........

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159817
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 374
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 2
Επισκέπτες: 322
Σύνολο: 324

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.062 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.