*

Αποστολέας Θέμα: Μεταπτυχιακά εξ αποστάσεως  (Αναγνώστηκε 258010 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος pde2000

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 385
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά εξ αποστάσεως
« Απάντηση #546 στις: Ιανουάριος 24, 2013, 04:09:36 μμ »
Και εγω το Φεβρουάριο θα ξεκινησω! Ελπίζω να έχουμε κάποια ενημέρωση απο άτομα που το εχουν ξεκινησει απο το Σεπτεμβριο! Αν μαθεις κάτι ξαναμιλαμε!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μεταπτυχιακά εξ αποστάσεως
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 05:40:32 »

Αποσυνδεδεμένος gallikou

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 718
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά εξ αποστάσεως
« Απάντηση #547 στις: Ιανουάριος 24, 2013, 05:19:45 μμ »
Έχουν γίνει όλες οι σχετικές κινήσεις. Το σχολείο μας είπε να πάμε σε ΚΕΔΔΥ για αξιολόγηση, αν και εμείς είχαμε ξεκινήσει πολύ πιο πριν λογο και εργοθεραπέια  και θα τον πηγαίναμε έτσι κι αλλιώς. Έχουμε πάει ήδη σε  δημόσιο κέντρο διάγνωσης όπου μας παρέπεμψε το ΚΕΔΔΥ, γιατί αυτοί θα μας ενημέρωναν για ραντεβού σε 2-3 χρόνια. Για βελτίωση δεν μπορώ να μιλήσω, γιατί δεν ξέρω πώς θα ήταν η κατάσταση χωρίς όλα αυτά. Το βέβαιο είναι ότι τον βοηθάει πολύ η δασκάλα που έρχεται στο σπίτι. Όσο για τη δασκάλα του, είναι λίγο πριν τη σύνταξη και δεν νομίζω ότι θα κερδίσω κάτι, αν της μιλήσω.Ο δε διευθυντής, είναι ενήμερος. Περιμένουμε τη διάγνωση (αν πρόκειται για δυσλεξία) για να δούμε τι θα κάνουμε.
Δεν αμφισβητώ ότι κάποιοι από εσάς ενδιαφέρεστε πραγματικά για την Ειδική Αγωγή. Απλά αναρωτιέμαι οι των τεχνικών ειδικοτήτων πώς μπορούν να ανταποκριθούν σε θέματα παιδαγωγικά, όταν δεν έχουν το ανάλογο background από το βασικό τους πτυχίο. Αυτό ισχύει για πολλές σχολές και για τη δική μου, γιατί ως φοιτήτρια έκανα ένα μάθημα παιδαγωγικά της πλάκας και δύο διδακτικές, όπως φαντάζομαι και στο μαθηματικό, φυσικό κλπ. Δεν μπορώ να πεισθώ ότι όλοι εμείς είμαστε το ίδιο κατάλληλοι για την Ειδική Αγωγή με τους αποφοίτους π.χ. του Βόλου ή των Παιδαγωγικών ή του ΦΠΨ (κατεύθυνση Π) ή της Ψυχολογίας. Μιλώντας πάντα για το δημοτικό.
Τέλος, επειδή τυχαίνει να γνωρίζω κάποιους που εμπλέκονται ως μεσάζοντες με αυτά τα μεταπτυχιακά, δεν τους έχω καμία μα καμία εμπιστοσύνη.

Αποσυνδεδεμένος melpo

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 471
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά εξ αποστάσεως
« Απάντηση #548 στις: Ιανουάριος 24, 2013, 05:33:12 μμ »
Να αγιάσει το χεράκι σου niina για αυτά που γράφεις. Δεν βράζουμε ολοι στο ίδιο τσικάλι αλλα απο αγάπη κ θέληση για να γίνουμε καλύτεροι προσπαθούμε να αποκτήσουμε παραπάνω γνώσεις.

Αποσυνδεδεμένος melpo

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 471
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά εξ αποστάσεως
« Απάντηση #549 στις: Ιανουάριος 24, 2013, 05:39:36 μμ »
Τώρα επικοινώνησα με τον Κ.ΛΟΊΖΟ.
ell1 τελικά για αυτό που αναρωτιόμασταν έχουν κάνει λέει λάθος στο δικό μου πιστοποιητικό δεν είναι 3 εξάμηνα αλλα τετράμηνα.
Πράγματι τον άλλο μήνα περιμένουν την έγκριση για τους 12 μήνες όπου θα είναι και η ελάχιστη φοίτηση.
Απο εμάς εξαρτάται μετά ποτε θέλουμε εμείς να το τελειώσουμε ή σε 12 ή σε 18 ή κ σε παραπάνω μήνες
Τα μαθήματα θα ξεκινήσουν κανονικά απο της 4/2 άσχετα απο τις αξιολογήσεις δεν έχει να κάνει λέει αυτο ποιος σας το είπε??? Απο Δευτέρα θα ξεκινήσει η ενημέρωσει σε όλους τους νέους φοιτητές/ Αυταααα

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μεταπτυχιακά εξ αποστάσεως
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 05:40:32 »

Αποσυνδεδεμένος andreas18.02

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 238
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά εξ αποστάσεως
« Απάντηση #550 στις: Ιανουάριος 24, 2013, 05:48:22 μμ »
melpo δεν ξερω κατα ποσο αξιοπιστο ειναι ενα πανεπιστημιο και μαλιστα ιδιωτικο οταν δεν ξερει να δινει ουτε τις σωστες βεβαιωσεις εισδοχης στους φοιτητες του.Αν ενα ελληνικο αει η τει ειχε δωσει βεβαιωση εισδοχης και ειχε γραψει λαθος αριθμο εξαμηνων και διαρκεια σπουδων θα λεγατε ολοι ααααααα τεμπεληδες δημοσιοι υπαλληλοι κλπ κλπ. Οσο για το ενδιαφερον σου σε εμπλουτιση της γνωσης μπραβο αν το εννωεις αλλα ασε με να πιστευω πως το 99% των ανθρωπων που κανουν τετοια μαστερ και γενικα μαστερ τα κανουν μονο και μονο για διορισμο.Ειδικα στην ειδικη αγωγη μυριστηκατε προσληψεις πριν ενα χρονο και τωρα τρεχεται να παρετε οτι επιπλεον μπορειται για μια θεση αναπληρωτη με 600 ευρω και πολυ καλα κανετε. Ολοι για μια θεση εργασιας ψαχνουμε! Σεβομαι την αγαπη σου για την επιστημη σου αλλα πιστεψε με πως η προσπαθεια να μπεις σε ενα αξιολογο μαστερ της ελλαδας στο συγκεκριμενο τομεα και οχι σε ενα μαστερ που εδω και 3 μερες δεν ξερετε ποσος ειναι ο ελαχιστος χρονος φοιτησης και μαλιστα το ιδιο το πανεπιστημιο οχρηγει και λαθος βεβαιωσεις, θα ηταν πιο αποδοτικη.Φαντασου δηλαδη να τους πεις να σου βγαλουν και πτυχιο τι πατατες θα κανουν!Προχειρες δουλεις και κολοκυθια τουμπανα..

Αποσυνδεδεμένος Skyfall

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 46
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά εξ αποστάσεως
« Απάντηση #551 στις: Ιανουάριος 24, 2013, 05:54:19 μμ »
melpo δεν ξερω κατα ποσο αξιοπιστο ειναι ενα πανεπιστημιο και μαλιστα ιδιωτικο οταν δεν ξερει να δινει ουτε τις σωστες βεβαιωσεις εισδοχης στους φοιτητες του.Αν ενα ελληνικο αει η τει ειχε δωσει βεβαιωση εισδοχης και ειχε γραψει λαθος αριθμο εξαμηνων και διαρκεια σπουδων θα λεγατε ολοι ααααααα τεμπεληδες δημοσιοι υπαλληλοι κλπ κλπ. Οσο για το ενδιαφερον σου σε εμπλουτιση της γνωσης μπραβο αν το εννωεις αλλα ασε με να πιστευω πως το 99% των ανθρωπων που κανουν τετοια μαστερ και γενικα μαστερ τα κανουν μονο και μονο για διορισμο.Ειδικα στην ειδικη αγωγη μυριστηκατε προσληψεις πριν ενα χρονο και τωρα τρεχεται να παρετε οτι επιπλεον μπορειται για μια θεση αναπληρωτη με 600 ευρω και πολυ καλα κανετε. Ολοι για μια θεση εργασιας ψαχνουμε! Σεβομαι την αγαπη σου για την επιστημη σου αλλα πιστεψε με πως η προσπαθεια να μπεις σε ενα αξιολογο μαστερ της ελλαδας στο συγκεκριμενο τομεα και οχι σε ενα μαστερ που εδω και 3 μερες δεν ξερετε ποσος ειναι ο ελαχιστος χρονος φοιτησης και μαλιστα το ιδιο το πανεπιστημιο οχρηγει και λαθος βεβαιωσεις, θα ηταν πιο αποδοτικη.Φαντασου δηλαδη να τους πεις να σου βγαλουν και πτυχιο τι πατατες θα κανουν!Προχειρες δουλεις και κολοκυθια τουμπανα..
Γενικεύεις επικίνδυνα έως και ρατσιστικά. Απαράδεκτο το σχόλιό σου, από την αρχή έως το τέλος!

Αποσυνδεδεμένος melpo

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 471
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά εξ αποστάσεως
« Απάντηση #552 στις: Ιανουάριος 24, 2013, 06:39:54 μμ »
andreas18.02. Εγώ προσωπικά δεν μυρίστηκα τπτ όπως λές παραπάνω και ο καθένας ο,τι κάνει το κάνει για τους δικούς του λόγους. Δεν θα μπω στη διαδικασία να λογοδοτήσω σε κανέναν απο εδώ μέσα για το τι σημαίνει για εμένα η ειδική αγωγή και τους λόγους που θα παλέψω για να εργαστώ σε αυτή. Πιστεψέ με ,με την  ειδικότητά μου αν επιθημούσα να διοριστώ θα είχα πάρει άλλο δρόμο πλυν της ειδικής και ίσως να είχα διοριστεί εδώ κ καιρό αλλα το θέμα είναι να αγαπάς αυτό που κάνεις και να σου αρέσει αλλλιώς καταδικάζεσαι να περνάς τη μισή σου μέρα κάπου που δεν γουστάρεις. Μακάρι να είχα την δυνατότητα να πάω σε κάποιο απο τα δικά μας Παν/μια να σκάσω κ εκεί φυσικά φράγκα γιατί κ που δεν σκας πια αλλα με το να μένω στην επαρχία και να έχω την τιμή να είμαι μανούλα και σύζυγος δεν μου επιτρέπεται να φύγω απο τον τόπο διαμονής μου.Λοιπόν κάποια σχόλια ο Καθένας να τα κρατάει για τον εαυτό του γιατί δεν ξέρει τι παίζει πίσω απο τις επιλογές του καθενός

Αποσυνδεδεμένος gallikou

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 718
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά εξ αποστάσεως
« Απάντηση #553 στις: Ιανουάριος 24, 2013, 06:52:05 μμ »
Ακριβώς γι αυτό, Melpo, θα πρέπει να εισαι πολύ σίγουρη για το μεταπτυχιακό που θα κάνεις. Να έχεις όλες τις εγγυήσεις για την εγκυρότητά του και την αναγνώρισή του.

Αποσυνδεδεμένος monogramma

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 567
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
    • Μαθησιακές Δυσκολίες και Σχολική Ψυχολογία
Απ: Μεταπτυχιακά εξ αποστάσεως
« Απάντηση #554 στις: Ιανουάριος 24, 2013, 08:40:47 μμ »
Δεν καταλαβαίνω γιατί ο κάθε ένας που θέλει να κάνει ένα ΠΜΣ στην Ειδική Αγωγή πρέπει να απολογείται σε αυτό το φόρουμ. Ποιος περιμένει βρε συνάδελφοι διορισμό; Ποιος περιμένει να κάνει απόσβεση από τα χρήματα που θα σκάσει σε σεμινάρια και μεταπτυχιακά; ΚΑΝΕΙΣ. Ας μη γελιόμαστε. Κι αν το πιστευει κάποιος με τα σημερινά δεδομένα είναι βαθιά νυχτωμένος..

Υπάρχουν πολλοί εκπαιδευτικοί που ενδιαφέρονται για τη δουλειά τους και ας είναι αδιόριστοι. Εγώ είμαι νέα εκπαιδευτικός. Δε θα διοριστώ ποτέ, το ξέρω. Κι αν ακόμη έβγαινε ΑΣΕΠ δε θα έδινα εξετάσεις. Γιατί; Γιατί δε θέλω να μπω σε μια διαδικασία που με εξευτελίζει ως προσωπικότητα. Γιατί αυτό είναι ο ΑΣΕΠ. Ένας εξευτελισμός που αναγκάζονται με το ζόρι τόσοι πτυχιούχοι να περάσουν.

Δεν πάει ο εκπαιδευτικός στην ειδικη αγωγή. Η ειδική αγωγή έρχεται στον εκπαιδευτικό-όπως κάποιος συνάδλεφος ανάφερε πιο πάνω. Κι ας μη ξεχνάμε ότι η Ειδική Αγωγή αναπτύσσεται ταχύτατα τα τελευταία χρόνια ως επιστήμη. Δεν είναι μόνο οι θέσεις εργασίας που άνοιξαν, αλλά και η επιστήμη που εξελίσσεται απίστευτα οπότε λογικό να ανοίγουν περισότερα τμήματα.  Από όταν αποφοίτησα έχω κλεισει 4 χρόνια που κάνω ιδιαίτερα. Αυτά τα χρόνια μου έχουν έρθει παιδιά με δυσλεξία, ΔΕΠΥ, δυσορθογραφία, δυαριθμησία, tourette, asperger. Κι εγώ τί κάνω; Διαπιστώνω πόσο πρόκληση είναι! Πόσο διαφορετικά είναι! Θέλει κόπο, φροντίδα, αγάπη αλλά σε ενθουσιάζουν! Κι εκεί βλέπεις πως σου ανοίγεται ένας κλάδος που ποτέ δεν είχες φανταστεί! Βλέπεις πως γίνονται τόσα Μεταπτυχιακά, σεμινάρια και λες: ΝΑΙ! Θα πάω κι εδώ και εκεί και παραπέρα με το υστέρημά μου, γιατί το αγαπάω αυτό που κάνω! Γιατί ο δρόμος που ανοίγεται μπροστά μου μ'αρέσει. Άσχετα με διορισμούς, ΑΣΕΠ και ιστορίες.

Ίσως κάποιοι το κάνουν για το διορισμό. Οκ, τί να κάνουμε. Πολλοί όμως το κάνουν γιατί το αγαπάνε. Τέλειο δεν είναι το Πανεπιστήμιο της Βουλγαρίας, ούτε της Κύπρου.  Όπως τέλεια δεν είναι το Πανεπιστήμιο της Αθήνας που ζητά 4500 ευρώ για κάθε μεταπτυχιακό με υποχρεωτικές παρακολουθήσεις. Συνάδελφοι, η Δωρεάν Παιδεία έχει τελειώσει προ πολλού. Και η Αθήνα και ο Βόλος και η Θεσσαλονίκη και όλα τα Πανεπιστήμια είναι βιομηχανίες πτυχιούχων. Ας μη γελιόμαστε. Τώρα το πού θα επιλέξει να πάει κανείς είναι σύμφωνα με τις ανάγκες του. Εγώ εργάζομαι. Δε θα μπορούσα να αφήσω τη δουλειά μου για να πάω στο ΠΜΣ της Αθήνας. ΑΝΑΓΚΑΣΤΙΚΑ θα κάνω κάτι εξ'αποστασεως.

Αποσυνδεδεμένος ENTY23

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 289
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά εξ αποστάσεως
« Απάντηση #555 στις: Ιανουάριος 24, 2013, 09:04:50 μμ »
Συμφωνώ με τον/την προλαλήσαντα-προλαλήσασα και επαυξάνω. Πολλοί από εμάς δεν κάνουμε το μεταπτυχιακό με σκοπό το διορισμό, μακάρι να έρθει και αυτός, αλλά επειδή αγαπάμε αυτό που κάνουμε και θέλουμε να προσφέρουμε τον καλύτερο εαυτό μας σε παιδιά που ίσως έχουν μαθησιακές δυσκολίες και δεν έχουν διαπιστωθεί. Και εγώ προσωπικά ξεκινώ το μεταπτυχιακό στο πανεπιστήμιο της Λευκωσίας στην ειδική αγωγή. Όποιος γνωρίζει κάτι και θέλει να συνεργαστούμε και να ανταλλάσσουμε πληροφορίες ας στείλει π.μ.

Αποσυνδεδεμένος melpo

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 471
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά εξ αποστάσεως
« Απάντηση #556 στις: Ιανουάριος 24, 2013, 09:06:58 μμ »
Συμφωνώ με τα παραπάνω απόλυτα!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Αποσυνδεδεμένος foibos81

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1024
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά εξ αποστάσεως
« Απάντηση #557 στις: Ιανουάριος 24, 2013, 09:38:16 μμ »
Έχουν γίνει όλες οι σχετικές κινήσεις. Το σχολείο μας είπε να πάμε σε ΚΕΔΔΥ για αξιολόγηση, αν και εμείς είχαμε ξεκινήσει πολύ πιο πριν λογο και εργοθεραπέια  και θα τον πηγαίναμε έτσι κι αλλιώς. Έχουμε πάει ήδη σε  δημόσιο κέντρο διάγνωσης όπου μας παρέπεμψε το ΚΕΔΔΥ, γιατί αυτοί θα μας ενημέρωναν για ραντεβού σε 2-3 χρόνια. Για βελτίωση δεν μπορώ να μιλήσω, γιατί δεν ξέρω πώς θα ήταν η κατάσταση χωρίς όλα αυτά. Το βέβαιο είναι ότι τον βοηθάει πολύ η δασκάλα που έρχεται στο σπίτι. Όσο για τη δασκάλα του, είναι λίγο πριν τη σύνταξη και δεν νομίζω ότι θα κερδίσω κάτι, αν της μιλήσω.Ο δε διευθυντής, είναι ενήμερος. Περιμένουμε τη διάγνωση (αν πρόκειται για δυσλεξία) για να δούμε τι θα κάνουμε.
Δεν αμφισβητώ ότι κάποιοι από εσάς ενδιαφέρεστε πραγματικά για την Ειδική Αγωγή. Απλά αναρωτιέμαι οι των τεχνικών ειδικοτήτων πώς μπορούν να ανταποκριθούν σε θέματα παιδαγωγικά, όταν δεν έχουν το ανάλογο background από το βασικό τους πτυχίο. Αυτό ισχύει για πολλές σχολές και για τη δική μου, γιατί ως φοιτήτρια έκανα ένα μάθημα παιδαγωγικά της πλάκας και δύο διδακτικές, όπως φαντάζομαι και στο μαθηματικό, φυσικό κλπ. Δεν μπορώ να πεισθώ ότι όλοι εμείς είμαστε το ίδιο κατάλληλοι για την Ειδική Αγωγή με τους αποφοίτους π.χ. του Βόλου ή των Παιδαγωγικών ή του ΦΠΨ (κατεύθυνση Π) ή της Ψυχολογίας. Μιλώντας πάντα για το δημοτικό.
Τέλος, επειδή τυχαίνει να γνωρίζω κάποιους που εμπλέκονται ως μεσάζοντες με αυτά τα μεταπτυχιακά, δεν τους έχω καμία μα καμία εμπιστοσύνη.

Πρώτον ας αρχίσουμε από τα απλά. Οι τεχνικές ειδικότητες όπως αποκαλούνται υποτιμητικά, δεν είναι τεχνικές. Είναι ειδικότητες όπως οι φιλόλογοι και όλοι οι άλλοι. Σε όλες τις χώρες υπάρχουν επαγγελματίες εκπαιδευτικοί από βιομηχανικούς κλάδους τόσο στην γενική όσο και ειδική εκπάιδευση. Δηλαδή εσύ τι περίμενες; Ηλεκτρολογία ή υδραυλική να στην κάνει μαθηματικός ή παιδαγωγός ειδικής αγωγής;; Εννοείται δεν γίνεται αυτό και δεν ισχύει σε καμία χώρα.

Δεύτερον επετρεψε μου να πω ότι όσο αφορά την παιδαγωγική κατάρτιση καλύτερα να εμπιστευτείς έναν νέο ηλεκτρολόγο που έχει βγάλει ΑΣΠΑΙΤΕ υποχρεωτικά παρά έναν φιλόλογο που δεν ξέρει τα 4 το τι είναι διδασκαλία. Ο νόμος υποχρεώνει τις τεχνικές ειδικότητες να παρακολουθήσουν τουλάχιστον 1 έτος (τώρα είναι 8 μηνο) το Ετήσιο Πρόγραμμα Παιδαγωγικής Καταρτισης της ΑΣΠΑΙΤΕ. Και μην μου πεις ότι ένας φιλόλογος έχει κάνει 15 μαθήματα καθαρά παιδαγωγικά, τουλάχιστον 5 διδασκαλίες εκτων οποίων κάποιες σε τάξεις. Μην μου πεις ότι ένας φιλόλογος έκανε ποτέ μικροδιδασκαλία με εξωτερικούς επόπτες η οποία βιντεοσκοπείται κανονικότατα και ανιχνευονται τυχόν λάθη και παραλείψεις που έγιναν από τον υποψήφιο εκπαιδευτικό κατά την διαρκεια της διδασκαλίας. Μην μου πεις ότι στο Πανεπιστημιο το 1-2 μαθηματα που κάνατε σας καταρτισαν και παιδαγωγικά μπροστά στα 15 + η πτυχιακή εργασία =16 που γίνονται στο ΕΠΠΑΙΚ. Μην μου πεις ότι οι παρουσίες ήταν υποχρεωτικές στο 1-2 μαθήματα, όπως αντίθετα είναι στο ΕΠΠΑΙΚ της ΑΣΠΑΙΤΕ, το οποίο σε θεωρητικό επίπεδο και εν δυνάμη πρακτικό είναι κλάσης ανώτερο από τα 1-2 μαθηματα. ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΓΙΝΟΝΤΑΙ ΣΤΟ ΕΠΠΑΙΚ ΤΗΣ ΑΣΠΑΙΤΕ.

Συμπέρασμα: οι νέοι εκπαιδευτικοί τεχνικών ειδικοτητων που έχουν παρακολουθήσει και ΑΣΠΑΙΤΕ ΕΙΝΑΙ ΤΑΞΗΣ ΑΝΩΤΕΡΑ ΚΑΤΑΡΤΙΣΜΕΝΟΙ ΣΕ ΠΑΙΔΑΓΩΓΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ ΚΑΙ ΜΑΛΙΣΤΑ ΣΕ ΠΡΑΚΤΙΚΗ ΥΦΗ.


Αλλά περιμένω πως και πως αυτο το ρημαδονόμο της Διαμαντοπούλου ο οποίος ΘΑ ΥΠΟΧΡΕΩΝΕΙ ΑΠΑΝΤΕΣ (φιλολογους, μαθηματικούς κ.τ.λ.) να κάνουν 1 έτος ή 6 μήνες παιδαγωγική κατάρτιση ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΟΤΑΤΑ όπως ισχύει σε όλες τις χώρες του κόσμου.
. Περιμένω πως και πως το νομοσχέδιο της αξιολόγησης (ΠΟΥ ΑΜΕΣΑ ΕΓΚΡΙΝΕΤΑΙ) που ορίζει ρητά τήρηση και δημοσιευση σχεδίων μαθημάτων. θέλω να δω το γέλιο της αρκούδας από μαθηματικούς, φιλολογους, γεωλόγους και άλλους που ποτέ στη ζωή τους δεν έκαναν σχέδια μαθήματος. Και να έκαναν είμαι σίγουρος ότι η διαδικασία ήταν λάθος
Το ότι οι φιλόλογοι και οι μαθηματικοί, γεωλόγοι έχετε ένα ισχυρό συνδικαλιστικό όργανο δεν σημαίνει ότι το πανεπιστήμιο σας εκπαίδευσε σωστά και παιδαγωγικά. άσε που οι πιο πολλοί δεν έχετε κανει καν παιδαγωγικά επειδή ακριβώς ήταν επιλεγόμενα.

Αυτά περί το πόσο καλά καταρτισμένοι είναι τεχνικές ειδικότητες που έχουν βγάλει ΕΠΠΑΙΚ ΑΣΠΑΙΤΕ υποχρεωτικά.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 24, 2013, 10:07:51 μμ από foibos81 »

Αποσυνδεδεμένος monogramma

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 567
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
    • Μαθησιακές Δυσκολίες και Σχολική Ψυχολογία
Απ: Μεταπτυχιακά εξ αποστάσεως
« Απάντηση #558 στις: Ιανουάριος 24, 2013, 09:44:31 μμ »
Μου αρέσει πολύ η αλλυλεγγύη σου συνάδελφε. Να δεις τί ωραία που θα γελάσουμε όλοι, όταν για τον 1 χρόνο της Παιδαγωγικής Επάρκειας θα το αναλάβουν κάτι ειδήμονες που θα ζητάνε και μερικά χιλιάρικα.

Πολυ λυπάμει που το λέω, αλλά κάτι τέτοια σκεπτικά συνάδελφε μας έχουν φτάσει εκεί που φτάσαμε. Ο καθένας κοιτάζει την μπάκα του.

Αποσυνδεδεμένος museum

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 35
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά εξ αποστάσεως
« Απάντηση #559 στις: Ιανουάριος 24, 2013, 09:49:18 μμ »
Δεν μπορώ να κατανοήσω γιατί υπάρχει τόσο μένος με το μεταπτυχιακό της Λευκωσίας. Μακάρι να παρέχονταν τέτοια δυνατότητα εκπαίδευσης και από ελληνικό πανεπιστήμιο και είμαι σίγουρος πως το μεγαλύτερο ποσοστό θα το προτιμούσε. Κοιτάζοντας το πρόγραμμα σπουδών καθώς και τους διδάσκοντες δεν βλέπω κάτι άσχημο και δεν μπορώ να καταλάβω γιατί ορισμένοι εξοργίζονται. Το να προσπαθεί το πανεπιστήμιο να καλύψει τις ανάγκες των φοιτητών του είναι προς τιμήν του. Έχοντας κάνει ήδη ένα μεταπτυχιακό στο εξωτερικό δεν μπορώ να καταλάβω την ελληνική μανία για μεταπτυχιακά 2 ετών και αδυνατώ ειλικρινά να κατανοήσω την έννοια της συνέντευξης. Τι σημαίνει συνέντευξη για να γίνεις δεκτός στην προσφορά γνώσης; Μήπως έχει να κάνει με το αν είσαι οικείος τους, αν είσαι κάποιος που θέλει να συνεχίσει για διδακτορικό και αποτελείς απειλή; Δεν μπορώ να κατανοήσω κάτι τέτοιο.
Τα δίδακτρα στα ελληνικά πανεπιστήμια δεν είναι ιδιαίτερα λιγότερα, ζητούν φυσική παρουσία που για ορισμένους από την επαρχία είναι δύσκολο γιατί μεταφράζεται σε ενοίκιο, λογαριασμούς κτλ. Η εξ αποστάσεως εκπαίδευση δεν χωλαίνει σε κάτι.
Οι λόγοι που κάνει ο καθένας το μεταπτυχιακό του είναι προσωπικά δικοί του. Δεν με αφορά αν γίνεται για την γνώση, τον διορισμό ή επειδή δεν έχει πώς αλλιώς να αξιοποιήσει τα χρήματά του.
Όσο για τον διορισμό που κατακρίνετε ορισμένοι, να πω πως θα προτιμούσα το παιδί μου να έχει έναν δάσκαλο/καθηγητή που έχει κάνει ένα μεταπτυχιακό στην ΕΑ και έχει 2-3 παραπάνω γνώσεις από κάποιος που εργάζεται σήμερα στην ΕΑ και προέρχεται από τα σεμινάρια 400 ωρών ή κάτι τέτοιο. Δίνω συγχαρητήρια σε αυτούς που να για διοριστούν και για να ζήσουν από την δουλειά τους δεν καταφεύγουν σε πολιτικούς και βύσματα, αλλά επενδύουν τα λεφτά και τον προσωπικό τους χρόνο και τον κόπο στο να πάρουν ένα ακόμα «χαρτί» όπως λέτε.
Μακάρι όλοι οι εκπαιδευτικοί να ήθελαν να μαζέψουν χαρτιά και να μην αναλώνονται σε μικρότητες εντός και εκτός σχολικής αίθουσας.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 24, 2013, 09:53:02 μμ από museum »

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32309
  • Τελευταία: emnik
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160910
  • Σύνολο θεμάτων: 19225
  • Σε σύνδεση σήμερα: 600
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 2
Επισκέπτες: 610
Σύνολο: 612

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.056 δευτερόλεπτα. 30 ερωτήματα.