*

Αποστολέας Θέμα: Μεταπτυχιακά εξ αποστάσεως  (Αναγνώστηκε 257115 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος ell1

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 131
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά εξ αποστάσεως
« Απάντηση #560 στις: Ιανουάριος 24, 2013, 10:03:01 μμ »
Melpo, ευχαριστώ για την ενημέρωση. Καλή αρχή να έχουμε!

pde2000, να είμαστε σε επικοινωνία, αφού είμαστε και στην ίδια κατεύθυνση! Και γενικά με όλα τα παιδιά, αφού στην αρχή ειδικά θα έχουμε ολοι κοινά μαθήματα.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μεταπτυχιακά εξ αποστάσεως
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 22:47:22 »

Αποσυνδεδεμένος foibos81

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1024
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά εξ αποστάσεως
« Απάντηση #561 στις: Ιανουάριος 24, 2013, 10:03:31 μμ »
Μου αρέσει πολύ η αλλυλεγγύη σου συνάδελφε. Να δεις τί ωραία που θα γελάσουμε όλοι, όταν για τον 1 χρόνο της Παιδαγωγικής Επάρκειας θα το αναλάβουν κάτι ειδήμονες που θα ζητάνε και μερικά χιλιάρικα.

Πολυ λυπάμει που το λέω, αλλά κάτι τέτοια σκεπτικά συνάδελφε μας έχουν φτάσει εκεί που φτάσαμε. Ο καθένας κοιτάζει την μπάκα του.

Δεν θα γίνει αυτό. Διότι απλούστατα είναι επιταγή πλέον της Ευρωπαϊκής Ένωσης ότι η Παιδαγωγική κατάρτιση να είναι κοινό χαρακτηριστικό σε όλες τις χώρες. Δεν θα το επιτρέψει αυτό η Ελλάδα, ούτε το επιτρέπει το υπάρχων νομοσχέδιο και η επάρκεια θα δίνεται είτε από ΑΣΠΑΙΤΕ είτε από Πανεπιστήμια. Αυτά καταγράφονται σε ευρωπαϊκές έρευνες του δικτύου Ευρυδίκη. Η παιδαγωγική επάρκεια αναφέρεται πλέον Ως ΚΡΙΤΉΡΙΟ ΑΞΙΟΛΌΓΗΣΗΣ και στο  νομοσχέδιο της Αξιολόγησης εκπαιδευτικών.

Μην μου παρομοιάσεις τα σεμινάρια ειδικής αγωγής, διότι είναι κάτι τελείως διαφορετικό. Άλλωστε σε έρευνες επιστημονικές που έχουν γίνει σε Αγγλία, Αμερική και άλλες χώρες καταγράφεται ότι οι εκπαιδευτικοί ειδικής αγωγής δεν είναι σωστά εκπαιδευμένοι, που σημαίνει ότι και σε άλλες χώρες εκτός από τους δασκάλους οι άλλοι κλάδοι έχουν ένα έλλειμμα κατάρτισης στην ειδική αγωγή.
Στο θέμα όμως της παιδαγωγικής επάρκειας στην γενική εκπαίδευση δεν καταγράφεται κάτι αντίστοιχο σε τόσο έντονο βαθμό, όσο στην ειδική αγωγή. Τεκμηριωμένα πάντα αυτά με επίσημα στοιχεία από επιστημονική βιβλιογραφία. Άρα είναι ζήτημα πλέον τιμής και απολύσεων για την Ελλάδα προκειμένου να εφαρμόσει ένα αξιόπιστο σύστημα παιδαγωγικής επάρκειας. Και όλα δείχνουν ότι θα το κάνει, γιατί πολύ απλά τα σεμινάρια της ΕΕΦ που κορόιδευαν τον κοσμάκη ότι έδινα επάρκεια ΑΠΟΡΡΙΦΘΗΚΑΝ ΟΛΑ με απόφαση του Υπουργείου !!!!!!

Ασε που είναι τελείως παράνομο τόσα χρόνια να υποχρεώνεις τους "τεχνικούς" κλάδους σε παιδαγωγική επάρκεια με αυστηρό πρόγραμμα σπουδών και όλοι οι άλλοι και καλά να την σκαπουλάρουν. Είναι πλέον και ηθικό το θέμα και η νομοθεσία θα εφαρμοστεί υποχρεωτικότατα για όλους τους κλάδους με τα ίδια κριτήρια, χωρίς να μπουν μεσάζοντες περίεργοι.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 24, 2013, 10:11:42 μμ από foibos81 »

Αποσυνδεδεμένος gallikou

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 718
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά εξ αποστάσεως
« Απάντηση #562 στις: Ιανουάριος 24, 2013, 10:14:15 μμ »
Aγαπητέ foibos,  αυτό ακριβώς είπα και εγώ. Ότι οσον αφορά την παιδιαγωγική μας κατάρτιση  οι ξενόγλωσοι, οπως και οι περισσότερες σχολές  πάσχουν. Η ένσταση μου δεν αφορα΄μόνο τις τεχνικές  ειδικόττηες, αλλά όσους όσοι χωρίς να έχουν ουσιαστική παιδαγωγική εκπάιδευση ασχολούτναι με την ειδική αγωγη στο δημοτικό. Τ΄λεος, θεωρώ ότι όποιος θέλει πραγματικά να δουλέψει για το μεταπτυχιακό θα το κάνει,  όποιος δεν θέλει θα  αγοράσει έτοιμη εργασία και τελειώνει η ιστορία. Απατεώνες υπάροχυν πατνού, απλά ψάξτε το θέμα του ΔΟΑΤΑΠ και της παιδαγωγικής επάρκειας για να μην την πατήσετε και δωσετε τζάμπα τα λεφτά σας. Και ναι έχεις δίκιο  πρέπει να απολυθούμε όλοι και να μεινουν μόνον οι απόφοιτοι της ΣΕΛΕΤΕ/ΑΣΠΑΙΤΕ στην εκπαίδευση!

Αποσυνδεδεμένος foibos81

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1024
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά εξ αποστάσεως
« Απάντηση #563 στις: Ιανουάριος 24, 2013, 10:21:55 μμ »
Aγαπητέ foibos,  αυτό ακριβώς είπα και εγώ. Ότι οσον αφορά την παιδιαγωγική μας κατάρτιση  οι ξενόγλωσοι, οπως και οι περισσότερες σχολές  πάσχουν. Η ένσταση μου δεν αφορα΄μόνο τις τεχνικές  ειδικόττηες, αλλά όσους όσοι χωρίς να έχουν ουσιαστική παιδαγωγική εκπάιδευση ασχολούτναι με την ειδική αγωγη στο δημοτικό. Τ΄λεος, θεωρώ ότι όποιος θέλει πραγματικά να δουλέψει για το μεταπτυχιακό θα το κάνει,  όποιος δεν θέλει θα  αγοράσει έτοιμη εργασία και τελειώνει η ιστορία. Απατεώνες υπάροχυν πατνού, απλά ψάξτε το θέμα του ΔΟΑΤΑΠ και της παιδαγωγικής επάρκειας για να μην την πατήσετε και δωσετε τζάμπα τα λεφτά σας. Και ναι έχεις δίκιο  πρέπει να απολυθούμε όλοι και να μεινουν μόνον οι απόφοιτοι της ΣΕΛΕΤΕ/ΑΣΠΑΙΤΕ στην εκπαίδευση!

Αναφέρομαι κυρίως στους αναπληρωτές. Όπως και να το κάνουμε ένας μόνιμος που είναι χρόνια στην εκπαίδευση, κάποια σεμινάρια επιμόρφωσης θα έχει κάνει, κάποια εμπειρία θα έχει. Άλλωστε για αυτό και το νέο νομοσχέδιο αξιολόγησης θεωρεί ως κριτήριο την επιμόρφωση του μόνιμου εκπαιδευτικού. Αν υπάρχουν κάποιοι που δεν έχουν επιμορφωθεί ή δεν ενδφιαφέρονται καθόλου (που δυστυχώς υπάρχουν) και ακολουθούν τελείως λάθος παιδαγωγικές πρακτικές ΝΑΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΑΠΟΛΥΘΟΥΝ ΚΑΙ ΝΑ ΠΑΝΕ ΣΠΙΤΙΑ.

Αλλά στους αναπληρωτές δεν δικαιολογείται να κάνεις διαχωρισμούς επί έτη ολόκληρα και να τους χωρίζεις σε ανώτερους μορφωμένους με έτοιμο πακετάκι παιδαγωγικής επάρκειας (φιλόλογοι κ.α.) και κατώτερους χαζούς (που πρέπει υποχρεωτικά να παρακολουθήσουν επάρκεια). Ε αυτό παραπάει !!! Και εννοείται φυσικά τα επόμενα χρόνια όσοι διορισμοί θα γίνονται πρέπει να μπει επιτακτικά το κριτήριο της υποχρεωτικής παιδαγωγικής κατάρτισης.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 24, 2013, 10:24:59 μμ από foibos81 »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μεταπτυχιακά εξ αποστάσεως
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 22:47:22 »

Αποσυνδεδεμένος melpo

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 471
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά εξ αποστάσεως
« Απάντηση #564 στις: Ιανουάριος 24, 2013, 10:25:53 μμ »
Melpo, ευχαριστώ για την ενημέρωση. Καλή αρχή να έχουμε!

pde2000, να είμαστε σε επικοινωνία, αφού είμαστε και στην ίδια κατεύθυνση! Και γενικά με όλα τα παιδιά, αφού στην αρχή ειδικά θα έχουμε ολοι κοινά μαθήματα.
Να είσαι καλά ell1 καλή αρχή!!!!

Αποσυνδεδεμένος Ariadni@

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 115
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά εξ αποστάσεως
« Απάντηση #565 στις: Ιανουάριος 24, 2013, 10:33:53 μμ »
Melpo, ευχαριστώ για την ενημέρωση. Καλή αρχή να έχουμε!

pde2000, να είμαστε σε επικοινωνία, αφού είμαστε και στην ίδια κατεύθυνση! Και γενικά με όλα τα παιδιά, αφού στην αρχή ειδικά θα έχουμε ολοι κοινά μαθήματα.
Να είσαι καλά ell1 καλή αρχή!!!!


παιδιά να γραφτούμε όλοι σ αυτο το φορουμ για να ανταλλασουμε αποψεις ολοι οσοι θα ξεκινησουμε το μεταπτυχιακο.  εδω http://www.pde.gr/index.php?topic=28094.0

Αποσυνδεδεμένος monogramma

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 567
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
    • Μαθησιακές Δυσκολίες και Σχολική Ψυχολογία
Απ: Μεταπτυχιακά εξ αποστάσεως
« Απάντηση #566 στις: Ιανουάριος 24, 2013, 10:39:36 μμ »
Κάποιο συνάδλεφος ανέφερε ότι γίνεται να παίρνεις λίγα λίγα μαθήματα και να πληρώνεις ανά μάθημα 3 πιστωτικές μονάδες (δηλ.450 ευρω). Αυτό ισχύει σίγουρα; Δηλαδή έχει κάποιος το δικαίωμα να τελειωσει το Μεταπτυχιακό στη διάρκεια 3 χρόνων και άρα το κόστος να είναι 2000ευρώ το χρόνο περίπου;


Αποσυνδεδεμένος JulieJulie

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 72
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά εξ αποστάσεως
« Απάντηση #567 στις: Ιανουάριος 24, 2013, 11:04:55 μμ »
Κάποιο συνάδλεφος ανέφερε ότι γίνεται να παίρνεις λίγα λίγα μαθήματα και να πληρώνεις ανά μάθημα 3 πιστωτικές μονάδες (δηλ.450 ευρω). Αυτό ισχύει σίγουρα; Δηλαδή έχει κάποιος το δικαίωμα να τελειωσει το Μεταπτυχιακό στη διάρκεια 3 χρόνων και άρα το κόστος να είναι 2000ευρώ το χρόνο περίπου;

Εγώ το έγραψα αυτό!
Όμως εγώ ενδιαφέρομαι για το ΜΒΑ. Δεν ξέρω αν ο τρόπος εξόφλησης είναι ο ίδιος. Προχθες που πήρα τηλ αυτό μου είπαν!

Αποσυνδεδεμένος JulieJulie

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 72
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά εξ αποστάσεως
« Απάντηση #568 στις: Ιανουάριος 24, 2013, 11:11:16 μμ »
Κανείς για το εξ'αποστάσεως M.B.A υπάρχει εδώ μέσα????? Ή είμαι η μοναδική?  :-\

Αποσυνδεδεμένος monogramma

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 567
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
    • Μαθησιακές Δυσκολίες και Σχολική Ψυχολογία
Απ: Μεταπτυχιακά εξ αποστάσεως
« Απάντηση #569 στις: Ιανουάριος 24, 2013, 11:21:02 μμ »
Κάποιο συνάδλεφος ανέφερε ότι γίνεται να παίρνεις λίγα λίγα μαθήματα και να πληρώνεις ανά μάθημα 3 πιστωτικές μονάδες (δηλ.450 ευρω). Αυτό ισχύει σίγουρα; Δηλαδή έχει κάποιος το δικαίωμα να τελειωσει το Μεταπτυχιακό στη διάρκεια 3 χρόνων και άρα το κόστος να είναι 2000ευρώ το χρόνο περίπου;

Εγώ το έγραψα αυτό!
Όμως εγώ ενδιαφέρομαι για το ΜΒΑ. Δεν ξέρω αν ο τρόπος εξόφλησης είναι ο ίδιος. Προχθες που πήρα τηλ αυτό μου είπαν!

Α σε ευχαριστώ πολύ  :)
Ξέρει κάποιος συνάδελφος να μου απαντήσει;

Αποσυνδεδεμένος melpo

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 471
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά εξ αποστάσεως
« Απάντηση #570 στις: Ιανουάριος 24, 2013, 11:23:37 μμ »
monogramma αύριο θα πάρω τηλ να ρωτήσω περι του οικονομικού περαιτερω διευκρινίσεις και θα ρωτήσω κ για αυτο που θελεις. οκ???

Αποσυνδεδεμένος monogramma

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 567
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
    • Μαθησιακές Δυσκολίες και Σχολική Ψυχολογία
Απ: Μεταπτυχιακά εξ αποστάσεως
« Απάντηση #571 στις: Ιανουάριος 24, 2013, 11:51:03 μμ »
Ναι σε ευχαριστώ πολύ  :)
Ρώτησε αν μπορείς να το κάνεις σε 3 χρόνια παίρνοντας 1-2 μαθήματα ανά εξάμηνο και πληρώνοντας ανάλογα!

Αποσυνδεδεμένος foibos81

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1024
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά εξ αποστάσεως
« Απάντηση #572 στις: Ιανουάριος 24, 2013, 11:57:21 μμ »
Κάποιο συνάδλεφος ανέφερε ότι γίνεται να παίρνεις λίγα λίγα μαθήματα και να πληρώνεις ανά μάθημα 3 πιστωτικές μονάδες (δηλ.450 ευρω). Αυτό ισχύει σίγουρα; Δηλαδή έχει κάποιος το δικαίωμα να τελειωσει το Μεταπτυχιακό στη διάρκεια 3 χρόνων και άρα το κόστος να είναι 2000ευρώ το χρόνο περίπου;

To κάθε μάθημα κοστίζει 600 ευρώ, το κάθε σεμινάριο 150 ευρώ και η εγγραφή στο κάθε τετράμηνο 400 ευρώ. Έχει υποχρεωτικά 3 σεμινάρια και 7 μαθήματα με διατριβή ή 9 μαθήματα χωρίς διατριβή. Διαλέγετε και παίρνετε. Εμένα σε επικοινωνία που είχα μαζί τους για να ρωτήσω τι παίζει αυτό μου είπαν

Α και να ευχηθ'ω στους κύπριους: σε καλή μεριά βρε τα χρήματα !!!! Άντε δεν θα έχετε και πρόβλημα με μνημόνια, αφού βρήκατε κορόιδα. Δεν αναφέρομαι σε εσάς που το κάνετε, γενικά αναφέρομαι

Το ξαναλέω πάντως και εδώ: σκεφτείτε τον ιεροεξεταστή τον ΔΟΑΤΑΠ όταν τελειώσετε γιατί 6.000 ευρώ είναι πολλά τα χρήματα. Εξήγησα με σαφήνεια υποθέτω τις διαδικασίες αναγνώρισης και το τι είναι αναγνώριση ακριβώς και ΤΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ. Αυτό π.χ. που λένε ως αναγνώριση δεν είναιο αναγνώριση αλλά ΕΓΓΡΙΣΗ
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 25, 2013, 12:08:06 πμ από foibos81 »

Αποσυνδεδεμένος JulieJulie

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 72
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά εξ αποστάσεως
« Απάντηση #573 στις: Ιανουάριος 25, 2013, 12:06:11 πμ »
Α και να ευχηθ'ω στους κύπριους: σε καλή μεριά βρε τα χρήματα !!!! Άντε δεν θα έχετε και πρόβλημα με μνημόνια, αφού βρήκατε κορόιδα. Δεν αναφέρομαι σε εσάς που το κάνετε, γενικά αναφέρομαι

Άσε μας ρε Φοίβο.... "δεν αναφέρομαι σε εσάς" ..!!
Ότι δεν μας αρέσει, απλώς δεν το κάνουμε! Δν το κράζουμε για να ευχαριστιόμαστε!
Πιστεύεις ότι θα σαι κορόιδο αν το κάνεις? Τότε μην το κάνεις!

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159814
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 568
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 6
Επισκέπτες: 369
Σύνολο: 375

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.09 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.