*

Αποστολέας Θέμα: Μεταπτυχιακά εξ αποστάσεως  (Αναγνώστηκε 256433 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος niina

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 344
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ86 (ΠΕ 20)
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά εξ αποστάσεως
« Απάντηση #602 στις: Ιανουάριος 26, 2013, 06:37:13 μμ »
ναι αυτο ειναι οντως θεμα και εγω το εχω αλλα αν ψαξεις σε ηλ βιβλιοπωλεια θα βρεις και σε προσφορες ... εγω για το μαθημα το βρηκα απο 48€ που το εδινε στο site ο εκδοτικος οικος στα 34 χωρις μεταφορικα σε ηλ βιβλιοπωλειο ... χρειαζεται ψαξιμο και σε αυτο.........

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μεταπτυχιακά εξ αποστάσεως
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 04:12:46 »

Αποσυνδεδεμένος andreas18.02

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 238
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά εξ αποστάσεως
« Απάντηση #603 στις: Ιανουάριος 26, 2013, 06:40:34 μμ »
nina και κατι τελευταιο...στη Μεσογειων δωσατε εξατσεις στα γραφεια της Global?????Για το ΜΒΑ εκει γινονται οι εξετασεις.

Αποσυνδεδεμένος niina

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 344
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ86 (ΠΕ 20)
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά εξ αποστάσεως
« Απάντηση #604 στις: Ιανουάριος 26, 2013, 06:43:18 μμ »
η εργασια ειναι ερευνητικη αρα εχει αρκετο βαθμο δυσκολιας ειδικα αν δεν εχεις ξανα κανει αλλα εχει πολυ καλες οδηγιες απο τους διδασκοντες ..... δεν ξερω ακομα αν εχει εξετασεις και στα σεμιναρια..... ναι πολλες φορες τα ανοιχτα βιβλια κρυβουν παγιδες στην προκυμενη δεν ηταν πολλες οι παγιδες αν ειχες κανει ο ιδιος την εργασια σου και ειχες μελετησει τις παραδοσεις σωστα και οχι παπαγαλιστικα ηταν καλα οχι ευκολα αλλα οχι και δυσκολα.... το βιβλιο δυστηχως στο συγκεκριμενο μαθημα ηταν υποχρεωτικό....

το βιβλιο ποσο κανει?? θελει πολυ διαβασμα?? εσυ για παραδειγμα εργαζεσαι??  σε ρωταω γιατι εγω εργαζομαι κ με ανησυχει για το αν θα προλαβαινω. οι εξετασεις για το εαρινο ειναι τελη μαιου? επισης οι εξετασεις ειναι σαβ/κο ή καθημερινη?
μαλλον τελη Μαιου και εμας τωρα ηταν Σαββατο μην ανησυχεις δινουν χαρτι αρκει να το ζητησεις για τους εργαζομενους .... δεν θελει τρελο διαβασμα γιατι δεν παπαγαλιζεις θελει να κατανοησεις καποια πραγματα, οχι δεν εργαζομαι αλλα και παλι πιεστηκα γιατι το αφηνα πισω πισω την εργασια και πελαγωσα την τελευταια βδομαδα για να τελειωσω την εργασια.. απλα θελει συστημα και προγραμμα δεν ζητανε εξω πραγματικά πρέγματα......

Αποσυνδεδεμένος niina

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 344
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ86 (ΠΕ 20)
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά εξ αποστάσεως
« Απάντηση #605 στις: Ιανουάριος 26, 2013, 06:45:54 μμ »
nina και κατι τελευταιο...στη Μεσογειων δωσατε εξατσεις στα γραφεια της Global?????Για το ΜΒΑ εκει γινονται οι εξετασεις.
ναι ... το πιο λογικο εκει θα δινεται και εσεις... εκει ειναι το παραρτημα του πανεπιστ.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μεταπτυχιακά εξ αποστάσεως
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 04:12:46 »

Αποσυνδεδεμένος Ariadni@

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 115
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά εξ αποστάσεως
« Απάντηση #606 στις: Ιανουάριος 26, 2013, 06:47:26 μμ »
νινα σ ευχαριστω πολυ για τις πληροφοριες και συγγνωμη για τον καταιγισμο ερωτησεων. καλη συνεχεια και καλη δυναμη.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 27, 2013, 07:46:32 πμ από para5 »

Αποσυνδεδεμένος niina

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 344
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ86 (ΠΕ 20)
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά εξ αποστάσεως
« Απάντηση #607 στις: Ιανουάριος 26, 2013, 06:51:42 μμ »
χαχαχαχαχαχαχχαχαχ δεν πειραζει..... αρκει που βοηθησα!!!!!

Αποσυνδεδεμένος andreas18.02

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 238
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά εξ αποστάσεως
« Απάντηση #608 στις: Ιανουάριος 26, 2013, 06:52:27 μμ »
καλη συνεχεια nina και καλο πτυχιο!!!!!!!!!!!!!Σ΄ευχαριστουμε για τις απαντησεις!!!! :)

Αποσυνδεδεμένος Ariadni@

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 115
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά εξ αποστάσεως
« Απάντηση #609 στις: Ιανουάριος 26, 2013, 06:58:58 μμ »
ωχ νινα κ κατι αλλο που θυμηθηκα..... ποσες εβδομαδες διαρκει το καθε μαθημα...θελω να πω δηλαδη ποτε ξεκινησατε το μαθημα κ ποτε τελειωσατε?? ειχατε μετα κ περιθωριο μεχρι την εξεταση... sorry κ thanks

Αποσυνδεδεμένος niina

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 344
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ86 (ΠΕ 20)
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά εξ αποστάσεως
« Απάντηση #610 στις: Ιανουάριος 26, 2013, 07:10:03 μμ »
xaxaxaxax τιποτα.... το συγκεκριμενο ηταν 5 βδομαδες παραδοσεων 2 live συναντησεις και ειχαμε καπου 15 ημερες  χωρις παραδοσεις πριν τις εξετασεις χωρις τις γιορτες των Χριστουγέννων η πρωτη παραδοση εγινε 15 Νοεμβριου ... και η τελευταια 3 μερες πριν τα Χριστουγεννα
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 27, 2013, 07:47:18 πμ από para5 »

Αποσυνδεδεμένος Ariadni@

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 115
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά εξ αποστάσεως
« Απάντηση #611 στις: Ιανουάριος 26, 2013, 07:46:51 μμ »
θεωρεις οτι ειναι καλυτερο να παρεις 9 μαθηματα ή 7 και διπλωματικη?

Αποσυνδεδεμένος elenaki!

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 55
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Nηπιαγωγός δίχως αύριο...
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά εξ αποστάσεως
« Απάντηση #612 στις: Ιανουάριος 26, 2013, 08:19:24 μμ »
Καλό απόγευμα και από εμένα. Επειδή και εγώ έχω αποφασίσει να παρακολουθήσω το συγκεκριμένο μεταπτυχιακό, αλλά από το επόμενο εξάμηνο, παρακολουθώ συνέχεια τις πληροφορίες σας και ομολογώ με έχουν βοηθήσει πολύ. Αυτό που θα ήθελα να ρωτήσω εσάς που το παρακολουθείτε, θεωρείτε πως είναι εύκολο να ανταπεξέλθεις όταν ουσιαστικά δεν έχεις καμία βοήθεια?? Εννοώ ότι αν ήμασταν στο πανεπιστήμιο θα είχαμε την αλληλοβοήθεια με τους συμφοιτητές μας για τυχόν απορίες κτλ. Τώρα που ουσιαστικά ο καθένας είναι σπίτι του χωρίς κάποια βοήθεια εκτός των καθηγητών έστω και για την πιο απλή απορία, είναι εύκολο αυτό?

Αποσυνδεδεμένος foibos81

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1024
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά εξ αποστάσεως
« Απάντηση #613 στις: Ιανουάριος 26, 2013, 10:21:01 μμ »
Λοιπόν επειδη η όλη συζητηση εχε γινει κουραστική ... αυτες τις μερες εδω μεσα !!! Γιατι???????? οι μισοι απο εδω μεσα απολογουμαστε γιατι δίνουμε τα λεφτα ΤΑ ΔΙΚΑ ΜΑΣ (που δουλευουμε για να τα βγαλουμε δεν μας τα χαρισαν) για να αποκτησουμε ένα μεταπτυχιακό (εξ αποστασεως ειδικης εκπαιδευσης παν. Λευκωσίας) που και στην τελική αν δεν το αναγνωρίσουν οι διανοιες στο υπουργείο (γιατι όλο και καποια αλλα συμφεροντα θα παιζονται) ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΜΕΤΑΠΤΥΧΙΑΚΟ το οποιο δεν θα πάει χαμενο..... οποια πορεια και να θελει να ακολουθησει ο καθενας μας.....
όταν έχω δωσει και εγω δεν ξερω ποσα 50ευρα στο ΕΠΠΑΙΚ της ΑΣΠΑΙΤΕ μονο για να μου διαβασουν την αιτηση (αλλες διανοιες απο εκει) και αυτην την στιγμη για να μπεις εκει μεσα (τουλαχιστον για την δικη μου ειδικοτητα) θες τουλαχιστον 2 διδακτορικά ή να είσαι ανηψια του πρυτανη............. αυτο τα λεει όλα ... και τι να παρεις ενα χαρτί που το μονο που θα σου προσφερει είναι μια πιο πανω θεση στους πινακες και τον ΑΣΕΠ ΕΝΩ όπως και να το κανουμε το αλλο ειναι Μ Ε Τ Α Π Τ Υ Χ Ι Α Κ Ο δίνει δεν δίνει επαρκεια ......... το καταλαβαμε.....????????????
Τωρα εγω το παρακολουθω ήδη απο τον Νοεμβριο και ήδη εδωσα την 1η εξεταστική και μια ερευνητική εργασια που απαιτουνταν για το μαθημα και τωρα περιμενω βαθμολογια..... Οι προδιαγραφές του μεταπτυχιακού ειναι καλες και οι καθηγητες αρκετα καλοί........ οσοι θελουν να το παρακολουθησουν να μην διστασουν ειναι καλο σαν προγραμμα και το έχει αναγνωρισει και ο ΔΟΑΤΑΠ...........

Πιστεψε με το ΕΠΠΑΙΚ είναι κλάσης ανώτερο από πλευράς κάποιων μικρών πρακτικών και καθημερινών πραγμάτων. Π..χ στο μαστερ δεν κάνεις μικροδιδασκαλίες, ενώ στο ΕΠΠΑΙΚ κάνεις. Καμιά σχέση αυτά που θα μάθεις στο εν λόγω μαστερ και γενικά στα μαστερ. Τα μαστερ εστιάζουν ερευνητικά. Στο μαστερ μαθαίνεις μια γενικούρα, στο ΕΠΠΑΙΚ επίσηε μαθαίνεις γενικούρα αλλά κάνεις και λίγο πρακτική, ακους κανμα δυο κουβεντούλες. Αναφέρομαι πάντα στο πρακτικο κομμάτι της επάρκειας.  Δεν αποθεώνω το ΕΠΠΑΙΚ της ΑΣΠΑΙΤΕ αλλά όπως και να το κάνουμε είναι πιο πρακτικά εστιασμένο και πιο κοντά σε αυτά που μπαίνουν στις εξετάσεις ΑΣΕΠ.

Α και όσοι σκέφτεστε να κάνετε το μαστερ αυτο γιοα επάρκεια, η ΑΣΠΑΙΤΕ πολύ απλά κάθε χρόνο αυξάνει τις θέσεις σε κάθε παράρτημα και από του χρόνου θα προσφέρει και το μαστερ το αγγλικό που έχει στα παιδαγωγικά σε όλα τα παραρτήματα. Για αυτο και για εμένα κανένα μαστερ πλεον δεν πρέπει να δίνει παιδαγωγικη επάρκεια. Είναι άλλος ο ρόλος του μαστερ.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 26, 2013, 10:27:25 μμ από foibos81 »

Αποσυνδεδεμένος monogramma

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 567
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
    • Μαθησιακές Δυσκολίες και Σχολική Ψυχολογία
Απ: Μεταπτυχιακά εξ αποστάσεως
« Απάντηση #614 στις: Ιανουάριος 26, 2013, 10:49:42 μμ »
Νομίζω πως αρκετά το κουράσαμε το θέμα αυτό. Ένας άνθρωπος θέλει να μπει στο φόρουμ να ενημερωθεί για το συγκεκριμένο μεταπτυχιακό. Είναι κουραστικό να ψάχνει κανείς τόση ώρα ανάμεσα σε σχόλια για να διαβάσει τα σχετικά με το τόπικ.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 27, 2013, 07:49:56 πμ από para5 »

Αποσυνδεδεμένος foibos81

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1024
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά εξ αποστάσεως
« Απάντηση #615 στις: Ιανουάριος 27, 2013, 01:38:39 πμ »
Δηλαδή εσύ δεν βρήκες πληροφορίες ; Εγώ αν έμπαινα πρώτη φορά πάντως στο φορουμ και διάβαζα το τοπικ θα εβρισκα και λετομερειες για το μαστερ, ποσο κοστιζει, που γινονται μαθηματα κ.τ.λ. Βασικά αν έμπαινα πρώτη φορά σε αυτο το φορουμ θα έλεγα ότι κάποιος έταξε φύκια για μεταξωτές κορδέλες για να υπάρχει αυτη η τρελα. Διότι κακά τα ψέματα, πολλοί κάνουν μαστερ, αν δείτε σε άλλα thread υπάρχουν άτομα που ρωτάνε για άλλα μαστερ, αλλά αυτή η παράκρουση δεν υπάρχει και μάλιστα για τον τομέα ειδικής αγωγής.

Με λίγα λόγια, ο καθένας έχει τους λόγους τους που κάνει το μαστερ. Εγώ θα ρωτήσω βέβαια κάτι που τσούζει:

Στα αλήθεια αν σας έλεγαν: με 1000 ευρώ σας εκπαιδευουμε πρακτικά στο τομέα ειδικής αγωγής, με επίσημο πιστοποιητικό. Θα αναλάβετε ένα παιδί με ειδικές ανάγκες σε κατασκηνώσεις να το επιβλέπετε για 2 μήνες, θα μας πληρώσετε 1000 ευρώ και εμείς θα σας καταρτίσουμε και θεωρητικά και πρακτικά στο πρόβλημα που έχει και θα σας δώσουμε και επισημοτατο πιστοποιητικο κατάρτισης. Θα πηγαίνατε άραγε;

Είμαι σίγουρος ότι ούτε το 90% αυτών που κάνουν το θεωρητικό μαστερ δεν θα πατούσε. Αυτή είναι η αλήθεια. Αμφιβάλλω πραγματικά αν τόσος κόσμος ξέρει γιατί κάνει κάτι. Όπως προείπα τα φύκια που μοιάζουν με μετάξι είναι πολλά στην αχανή θάλασσα της ελλάδας της κρίσης.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 27, 2013, 07:50:20 πμ από para5 »

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158558
  • Σύνολο θεμάτων: 19200
  • Σε σύνδεση σήμερα: 441
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 0
Επισκέπτες: 241
Σύνολο: 241

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.082 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.