*

Αποστολέας Θέμα: Αποτελέσματα εξετάσεων Ασεπ  (Αναγνώστηκε 205428 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος sophie

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1393
  • Φύλο: Γυναίκα
  • 2009...ζώντας με την...Commedia Dell' Arte!!!
    • Προφίλ
Απ: Αποτελέσματα εξετάσεων Ασεπ
« Απάντηση #1218 στις: Ιούλιος 13, 2007, 06:40:29 μμ »
Ό,τι λέω Γεωργία το εννοώ πραγματικά. Όλα αυτά που νιώθει η MaYa τώρα τα έχω νιώσει στον υπερθετικό βαθμό και επηρρέασαν πολύ άσχημα την ζωή μου τα δύο αυτά χρόνια.
Και παρόλο που έλεγα ότι αν δεν τα καταφέρω και τώρα μάλλον θα εγκαταλείψω, ξέρω ότι τελικά δε θα το έκανα από εγωισμό και μόνο, γιατί δε μου αρέσει να παραδίδω τα όπλα. Γιατί έτσι θα πέταγα στα σκουπίδια και τα όνειρα που είχα 17,5 χρόνών, όταν πρωτοπάτησα το κατώφλι της πανεπιστημιακής αίθουσας, αλλά και τις προσπάθειες τόσων χρόνων, τόσο σε επίπεδο σπουδών όσο και σε επίπεδο εργασίας... :P(όταν ανεχόμουν να μου φέρεται ως "σκουπίδι" ο κάθε αμόρφωτος σχολάρχης!)
Έχω φίλη φιλόλογο, στην ηλικία μου, που δούλευε χρόνια στα φροντιστήρια και που μετά από το διαγωνισμό του 2005 (στον οποίο είχε κάνει πολύ καλή προσπάθεια) εγκατέλειψε οριστικά την εκπαίδευση. Παραιτήθηκε από το φροντιστήριο, άφησε τα ιδιαίτερα, πέταξε τα βιβλία του ΑΣΕΠ και πήγε κι άνοιξε δικό της μαγαζί... :( Συνεχίζω ακόμα και τώρα να πιστεύω ότι έκανε το μεγαλύτερο λάθος. Είναι κάποιοι άνθρωποι που δε χρειάζεται να τους δεις μέσα στην τάξη για να καταλάβεις ότι είναι γεννημένοι γι 'αυτό το επάγγελμα. και είναι πραγματικά κρίμα αυτούς τους ανθρώπους να τους "πετά" έξω το "σύστημα" με τόσο άτσαλο και σκληρό τρόπο.
Γι' αυτό και επιμένω...Θέλει ΠΕΙΣΜΑ!!! >:(
ΠΕ60

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αποτελέσματα εξετάσεων Ασεπ
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 00:00:27 »

Αποσυνδεδεμένος philologist

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 67
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την επιστήμη μου και την εκπαίδευση.
    • Προφίλ
Απ: Αποτελέσματα εξετάσεων Ασεπ
« Απάντηση #1219 στις: Ιούλιος 13, 2007, 06:52:43 μμ »
... Αυτή όμως είναι η πρώτη αντίδραση...

Αυτό πιστεύω και γω για τη maya. Απλά το foroum λειτουργεί σαν ψυχοθεραπεία κάτι τέτοιες ώρες, παρέχοντάς μας τη δυνατότητα να "λέμε δυνατα" όσα σκεφτόμαστε. Και, κακα τα ψεματα, όλοι αρχικά σκεφτόμαστε κάπως έτσι. Όμως αυτή, όπως πολύ σωστά είπες, δεν είναι παρα η πρώτη αντίδραση -είμαι βέβαιη πωε η maya θα βρει το χιούμορ της πολύ γρήγορα...  ;)


Aκριβώς Αngelika! Και είναι μια απόλυτα φυσιολογική "πρώτη αντίδραση". Πόσοι απο εμάς άραγε δεν το έχουμε νιώσει έστω και μια φορά;  ::)


Sophie, συμφωνώ απόλυτα με ο,τι γράφεις .
"Ο ιδανικός δάσκαλος είναι εκείνος που γίνεται γέφυρα για να περάσει αντίπερα ο μαθητής του και όταν , πια του διευκολύνει το πέρασμα , αφήνεται χαρούμενα να γκρεμιστεί , ενθαρρύνοντας το μαθητή του να φτιάξει τις δικές του γέφυρες". Ν. Καζαντζάκης

Αποσυνδεδεμένος Christianna

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 172
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η σημερινή μας ατυχία,είναι η αυριανή μας τύχη.
    • Προφίλ
Απ: Αποτελέσματα εξετάσεων Ασεπ
« Απάντηση #1220 στις: Ιούλιος 13, 2007, 10:21:28 μμ »
Maya μου μη αφήνεις έναν ΑΣΕΠ και τον οποιοδήποτε μεταπτυχιακό που μπορεί να σου διορθώσε το γραπτό (είδες τι απάντησε ο ΑΣΕΠ σήμερα στα παιδιά) να σε κάνει να νίωθεος έτσι.Και εγώ επιτυχούσα ήμουν αλλά όχι διοριστέα.Άλλα είναι τα πράγματα που είναι σημαντικά...Όταν είσαι καλός σε αυτό που κάνεις δεν χάνεσαι.Κανείς δεν χάνεται...Πίστεψε με,άλλα είναι τα πράγμστα που χάνονται...Ο χρόνος μας που θα μπορούσαμε να τον είχαμε εκμεταλλευτεί στο έπακρο με την οικογένεια μας,τους φίλους μας, τους έρωτες μας. Αυτά είναι τα σημαντικά πράγματα στη ζωή μας,τουλάχιστον αυτά είναι για μένα... Τα μεγάλα χτυπήματα είναι άλλα...όχι ο ΑΣΕΠ. Αν τα παρατάς έτσι εύκολα με τον ΑΣΕΠ,τότε τι θα κάνεις αν σου τύχει κάτι χειρότερο;(που εύχομαι να μην σου τύχει ποτέ).Μείνε δυνατή για σένα και για τα παιδιά που θα διδάξεις στο μέλλον...Κάποια πράγματα δεν διδάσκονται με λόγια αλλά με πράξεις. :)
Das Schicksal des Menschen ist der Mensch selber.

Αποσυνδεδεμένος pariel

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 954
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Για να πετύχεις, μην παίρνεις τίποτε προσωπικά
    • Προφίλ
Απ: Αποτελέσματα εξετάσεων Ασεπ
« Απάντηση #1221 στις: Ιούλιος 13, 2007, 11:56:02 μμ »
εγώ εγκαταλείπω την όλη προσπάθεια, δεν άξιζε τις θυσίες που έκανα σε καμιά περίπτωση. την προηγούμενη φορά, ενώ δούλευα διάβαζα και πήγα πολύ καλύτερα απ' ο,τι τώρα που αφιέρωσα μέχρι και τις αργίες, γιορτές, τα πάντα προκειμένου να διαβάζω συγγράμματα και ιστορίες και κατείχα το αντικείμενο και θεωρητικά και πλέον από άποψη εμπειρίας. μπορεί κατά βάθος να μην ήθελα να περάσω, μπορεί να έπεσε το γραπτό μου σε στρυφνούς διορθωτές, αυτό ποτέ δεν θα το μάθω. απλά απορώ τελικά ποια είναι τα κριτήρια? έχουμε την ατυχία να ζούμε σε ένα κράτος που μας περνά από χίλιες εξετάσεις. τι να τα κάνω κ τα τεστ αξιολόγησης? κάντε ψυχομετρικά τεστ, κάντε άλλες δοκιμασίες...κοπέλα στην Κεφαλλονιά απειλεί ότι θα σκοτώσει συναδέλφους, παίρνει ψυχοφάρμακα και διδάσκει!!!! πείτε μου, αυτή αξίζει παραπάνω από τον καθένα από εμάς που δεν διορίζεται? εκείνη όμως διορίστηκε...Π02 κουράγιο παιδιά!
Καλησπέρα.Είμαι ΠΕ02 και 38 χρονών. Εχω δώσει πολλές φορές στον ΑΣΕΠ. Άλλες αποτυχούσα, άλλες επιτυχούσα και πάντα να λέω: "Δεν πρόκειται να ξαναδώσω" και μετά από ώριμη σκέψη το μετάνιωνα. Και τώρα αν είμαι αποτυχούσα πάλι θα ξαναδώσω. Θα τους βασανίζω κι εγώ με τις ανοησίες μου και τις ψευδαισθήσεις μου.Όταν έστελνες εκείνα τα ωραία μηνύματα του στυλ: "θέλω να περάσουμε", "καλή τύχη" κλπ σκεφτόμουν ότι είσαι πολύ εμπνευσμένη και θα έκανες υπέροχη δουλειά με τη φαντασία σου στο νηπιαγωγείο. Να ξέρεις ότι όλα γίνονται για κάποιο σκοπό: Ο Θεός ξέρει. Πριν από λίγο ο άνδρας μου με σήκωσε με το ζόρι από τον υπολογιστή για να πάμε μια βόλτα με τα παιδιά και του μίλησα για σένα. Τότε μου έβαλε ένα σι-ντι και μου είπε να στο αφιερώσω. Το βάλαμε μάλιστα τέρμα για να ανέβουμε λίγο. "I will survive.. " Αυτό να λες κι εσύ..

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αποτελέσματα εξετάσεων Ασεπ
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 00:00:27 »

Αποσυνδεδεμένος mat

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2134
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αποτελέσματα εξετάσεων Ασεπ
« Απάντηση #1222 στις: Ιούλιος 13, 2007, 11:57:03 μμ »
.......Γι' αυτό και επιμένω...Θέλει ΠΕΙΣΜΑ!!! >:(
Είναι πλεονασμός να πω ότι συμφωνώ με τη Sophie θα συμπληρώσω μόνο κάτι που έμαθα αφού πρώτα έπαθα. Το πρώτο πράγμα είναι να ξεκαθαρίζεις τι θέλεις (στη περίπτωση όχι μόνο της Μaya αλλά και των περισσοτέρων εδώ αυτό έχει λυθεί), να βάζεις στόχους και να ΕΠΙΜΕΝΕΙΣ. Η ΕΠΙΜΟΝΗ είναι αρκετά επίπονη γιατί σημαίνει ότι πρέπει να οπλιστείς με την αντοχή που είναι απαραίτητη για να αντιμετωπίσεις από πολύ σοβαρές έως ανόητες καταστάσεις όπως ο ΑΣΕΠ,  να μη επιτρέψεις με τίποτα και για κανένα λόγο να σου κλονίσουν την αυτοεκτίμηση σου (πράγμα που και πάλι για τους περισσότερους εδώ μέσα ευτυχώς δεν είναι ζητούμενο) και πετάξεις στα σκουπίδια αυτά που θέλεις και μπορείς. Τίποτα δεν πάει χαμένο στη χαμένη μας ζωή και σε κανέναν δεν πρέπει να χαρίζουμε τίποτα όπως και κανείς δεν μας χαρίζει τίποτα.
Τέλος θα ήθελα να πω ότι προσωπικά δεν πιστεύω ότι οι κουβέντες μας εδώ έχουν ψυχοθεραπευτικό χαρακτήρα ή λειτουργία. Γιατί απλά ούτε εμμονές μας κυριεύουν, ούτε κατάθλιψη έχουμε, ούτε από νευρώσεις πάσχουμε, ούτε τον εαυτό μας ψάχνουμε να βρούμε, τέλος ούτε δεκανίκια γυρεύουμε. Αντίθετα, νομίζω ότι οι κουβέντες μας είναι απόδειξη της επικοινωνίας μεταξύ ανθρώπων σκεπτόμενων, ολοκληρωμένων και ζωντανών που ξέρουν καλά πως έτσι είναι η ζωή μια μας κάνει να  :'( και μια τη κάνουμε εμείς να μας :D ;)
"Υπάρχουν τριών ειδών άνθρωποι. Εκείνοι που βλέπουν, εκείνοι που βλέπουν όταν τους δείχνουν κι εκείνοι που δεν βλέπουν." Λεονάρντο Ντα Βίντσι

MaYaMaYa

  • Επισκέπτης
Απ: Αποτελέσματα εξετάσεων Ασεπ
« Απάντηση #1223 στις: Ιούλιος 14, 2007, 08:26:49 πμ »
 :) Ι will survive! thanx βρε παιδιά, ομαδική ψυχοθεραπεία κάναμε, δεν έχω λόγια...καλή σας μέρα και με αισιοδοξία οι εναπομείναντες! ειπαμε: τελευταίοι και καλύτεροι!

Αποσυνδεδεμένος marias

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1098
    • Προφίλ
    • www.dailytech.gr
Απ: Αποτελέσματα εξετάσεων Ασεπ
« Απάντηση #1224 στις: Ιούλιος 14, 2007, 09:02:24 πμ »
Maya, θα συνεχίσουν να διορθώνουν γραπτά μου όσο αντέχω...κι εγώ επιτυχούσα είμαι. :)
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 01, 2015, 11:29:05 πμ από marias »

Αποσυνδεδεμένος Effie

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 516
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση και τα παιδιά (ΠΕ60)
    • Προφίλ
Απ: Αποτελέσματα εξετάσεων Ασεπ
« Απάντηση #1225 στις: Ιούλιος 15, 2007, 01:45:32 πμ »
Γεια σας!!!
Γεια σου καλή μου MaYaMaYa!
Εγώ θα πω μόνο ότι στενοχωρήθηκα πολύ για την αντίδρασή σου!
Δε το περίμενα, γιατί μου έβγαζες μια αισιοδοξία και μια χαρά.
Η δήλωσή σου για παραίτηση από τον ΑΣΕΠ δε μου κολλάει με την εικόνα που έδινες.
Φυσικά συμφωνώ με τη Σοφία και όλους τους υπόλοιπους και πιστεύω ότι δε θα το βάλεις κάτω!  ;)

Προσωπικά κι εγώ στεναχωρήθηκα αρκετά.
Είχα κάνει άλλα όνειρα για τη ζώή μου και δε μου βγήκαν.
Αυτό ήταν κάτι που με έριξε λίγο, αλλά είμαι πεισματάρα και δε το βάζω κάτω τόσο εύκολα!
 ;D

Καλά να περνάτε!
Φιλόλογοι!!! Δε σας ξεχνάμε!  ;)
Don't worry! Be happy!!!!!!!! ;)

Αποσυνδεδεμένος rania81

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 134
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποτελέσματα εξετάσεων Ασεπ
« Απάντηση #1226 στις: Ιούλιος 15, 2007, 01:02:46 μμ »
Μήπως γνωρίζει κάποιος που μπορώ να βρω ποιες περιοχές υπάγονται στην α Κεφαλληνίας ή στην α Λέσβου κλπ; (γενικότερα, όχι για τις συγκεκριμένες που ανέφερα)
ΠΕ 60

Αποσυνδεδεμένος philologist

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 67
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την επιστήμη μου και την εκπαίδευση.
    • Προφίλ
Απ: Αποτελέσματα εξετάσεων Ασεπ
« Απάντηση #1227 στις: Ιούλιος 15, 2007, 01:44:54 μμ »
Μήπως γνωρίζει κάποιος που μπορώ να βρω ποιες περιοχές υπάγονται στην α Κεφαλληνίας ή στην α Λέσβου κλπ; (γενικότερα, όχι για τις συγκεκριμένες που ανέφερα)

Στην ιστοσελίδα  http://users.att.sch.gr/ymalliaros/   
"Ο ιδανικός δάσκαλος είναι εκείνος που γίνεται γέφυρα για να περάσει αντίπερα ο μαθητής του και όταν , πια του διευκολύνει το πέρασμα , αφήνεται χαρούμενα να γκρεμιστεί , ενθαρρύνοντας το μαθητή του να φτιάξει τις δικές του γέφυρες". Ν. Καζαντζάκης

Αποσυνδεδεμένος rania81

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 134
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποτελέσματα εξετάσεων Ασεπ
« Απάντηση #1228 στις: Ιούλιος 15, 2007, 01:57:34 μμ »
Ευχαριστώ philologist αλλά με ενδιαφέρει για  πρωτοβάθμια και ο σύνδεσμος απ' όσο είδα είναι για σχολεία δευτεροβάθμιας!
ΠΕ 60

Αποσυνδεδεμένος Syllas

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1893
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Ένας φακίρης, πολλοί φουκαράδες
    • Προφίλ
Απ: Αποτελέσματα εξετάσεων Ασεπ
« Απάντηση #1229 στις: Ιούλιος 15, 2007, 02:25:06 μμ »
Στο deutsch.gr έχει και της πρωτοβάθμιας
Δες και στο alfavita τα δυσπρόσιτα σχολεία και νηπιαγωγεία που έβγαλε σήμερα η σελίδα (στην επικαιρότητα)
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 15, 2007, 02:41:54 μμ από Syllas »

Αποσυνδεδεμένος tsilib

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 165
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποτελέσματα εξετάσεων Ασεπ
« Απάντηση #1230 στις: Ιούλιος 16, 2007, 12:02:24 μμ »
σε καμία περίπτωση δε θσ το βάλεις κάτω. ο διαγωνισμός του ΑΣΕΠ, όπως και οι πανελλήνιες παλιότερα αν θυμάσαι, δεν αποτελεί κρίτηριο αξίας. παίζει ρόλο και η τύχη, η ψυχολογική κατάσταση της στιγμής, τα πάντα. άνθρωποι σαν εσένα που έχουν μεράκι για να δουλέψουν ως εκπαιδευτικοί είναι άπαραίτητοι σε ένα εκπαιδευτικό σύστημα που νοσεί. Μπορεί να είμαι στους διοριστέους φέτος, αν και ακόμη για να είμαι ειλικρινής δεν το έχω πιστέψει, παρόλα αυτά και για εσένα και για τα υπόλοιπα παιδιά εδώ μέσα, έχω σχηματίσει την εντύπωση ότι είστε παιδαγωγοί και βασικοτερα ΑΝΘΡΩΠΟΙ που αξίζουν. όλο αυτόν τον καιρό της αναμονής σας θεωρούσα το λιμάνι μου, ανθρώπους που μοιράστηκα τις αγωνίες μου και τα όνειρά μου.Με πείσμα λοιπόν, μην ΄τους κάνεις τη χάρη να σε σπάσουν.

Αποσυνδεδεμένος sophie

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1393
  • Φύλο: Γυναίκα
  • 2009...ζώντας με την...Commedia Dell' Arte!!!
    • Προφίλ
Απ: Αποτελέσματα εξετάσεων Ασεπ
« Απάντηση #1231 στις: Ιούλιος 16, 2007, 02:05:23 μμ »
Μήπως γνωρίζει κάποιος που μπορώ να βρω ποιες περιοχές υπάγονται στην α Κεφαλληνίας ή στην α Λέσβου κλπ; (γενικότερα, όχι για τις συγκεκριμένες που ανέφερα)

Εδώ έχει όλες τις περιοχές Α/θμιας : http://www.alfavita.gr/OdigosEkpaideytikou/protobathmiakdimoi.xls

Επίσης στο παρακάτω link μπορείς να δεις και τα μόρια κάθε νηπιαγωγείου. ;)
http://www.ypepth.gr/docs/morianhpiagwgeiwn.xls
ΠΕ60

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32329
  • Τελευταία: kblala
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1162164
  • Σύνολο θεμάτων: 19242
  • Σε σύνδεση σήμερα: 791
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 14
Επισκέπτες: 524
Σύνολο: 538

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.077 δευτερόλεπτα. 33 ερωτήματα.