*

Αποστολέας Θέμα: Αποτελέσματα εξετάσεων Ασεπ  (Αναγνώστηκε 204140 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος agg

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 79
  • ΠΕ 02
    • Προφίλ
Απ: Αποτελέσματα εξετάσεων Ασεπ
« Απάντηση #770 στις: Ιούνιος 25, 2007, 04:30:04 μμ »
πληρώσαμε παράβολο 300% ακριβότερο από κάθε άλλη φορά!!!!!!!!!!!Από 5 ευρώ πήγε 20!!!!!!!Πού πήγαν όλα αυτά τα λεφτά;;;;;

Κανονικά με τέτοιο παράβολο που πληρώσαμε θα έπρεπε να είχαν προσλάβει 4πλάσιο αριθμό διορθωτών ώστε τα αποτελέσματα να βγουν έγκαιρα.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αποτελέσματα εξετάσεων Ασεπ
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 06:30:28 »

Αποσυνδεδεμένος anna.b.

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 44
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αποτελέσματα εξετάσεων Ασεπ
« Απάντηση #771 στις: Ιούνιος 25, 2007, 04:33:02 μμ »
Σωστά!!Μη σας πω ότι όφειλαν να προσλάβουν και ψυχολόγους για την ψυχολογική υποστήριξη των υποψηφίων!!!!!

Αποσυνδεδεμένος angelika

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 340
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Πρόσεχε τι εύχεσαι... ΠΕ60
    • Προφίλ
Απ: Αποτελέσματα εξετάσεων Ασεπ
« Απάντηση #772 στις: Ιούνιος 25, 2007, 04:36:57 μμ »
Γιατί πρέπει να είναι ο κλάδος μας αυτός ο..."τυχερός"; Γιατί να μην υπήρχε και έλλειψη οργάνωσης για τις άλλες ειδικότητες;

 ;D Ρώτησε και τον gr07 να σου πει... 1800 άνθρωποι και μείναν από τους τελευταίους.  Τουλάχιστον για σας τους φιλολογους που είστε 17.800 κόσμος, μια δικαιολογία οι ασεπίτες, θα μπορούσαν να την είχαν ( :P λέέέέέμε τώρα...  :P ) Εδώ της οικιακής οικονομίας που ήταν μόλις 63 άτομα κάναν τόσους μήνες να βγουν - τι να λέμε τώρα...

... Μη σας πω ότι όφειλαν να προσλάβουν και ψυχολόγους για την ψυχολογική υποστήριξη των υποψηφίων!!!!!

Καλό... Που έτσι κι αλλιώς μια ψυχολογική υποστήριξη τη χρειαζόμαστε ήδη, αλλά έλα που το πάθαμε το ατύχημα πριν προλάβουμε να ασφαλιστούμε.... ;D
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 25, 2007, 04:48:41 μμ από angelika »
Κοιτα εκεί που θέλεις να πας,
γιατι αλλιώς θα πας εκεί που κοιτάς...

Αποσυνδεδεμένος agg

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 79
  • ΠΕ 02
    • Προφίλ
Απ: Αποτελέσματα εξετάσεων Ασεπ
« Απάντηση #773 στις: Ιούνιος 25, 2007, 04:50:49 μμ »
Τουλάχιστον για σας τους φιλολογους που είστε 17.800 κόσμος, μια δικαιολογία οι ασεπίτες, θα μπορούσαν να την είχαν ( :P λέέέέέμε τώρα...  :P )

Σχεδόν 14.000 είμαστε οι ΠΕ02. 13.968 για την ακρίβεια. 17.869 ήταν όσοι κάνανε αρχικά αίτηση, αλλά έλαβε χώρα η πατροπαράδοτη αποχή.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αποτελέσματα εξετάσεων Ασεπ
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 06:30:28 »

Αποσυνδεδεμένος Siobaras

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1041
  • Φύλο: Άντρας
  • 1.d4!
    • Προφίλ
Απ: Αποτελέσματα εξετάσεων Ασεπ
« Απάντηση #774 στις: Ιούνιος 25, 2007, 04:52:22 μμ »
Nina αυτά που λες δεν περιγράφουν μόνο τον κλάδο σου, αλλά γενικότερα τις συνθήκες στην αγορά εργασίας στην Ελλάδα.

Μπορεί σε άλλους εκπαιδευτικούς κλάδους να είναι λίγο καλύτερα τα πράγματα, αλλά στην κοινωνία μας οι αδικίες είναι καθημερινότητα.

Δυστυχώς στην Ελλάδα υπάρχει πλεόνασμα σε παροχή υπηρεσιών και έλλειψη σε παραγωγή. Άρα γιατί να σε πληρώσει ο άλλος στον Ιδιωτικό τομέα για το καλύτερο πτυχίο σου, όταν θα βρει άλλους 1000 και φθηνότερους.

Εγώ (ΠΕ03) δούλευα σε Τράπεζα από το 2002, στην οποία μπήκα με διαγωνισμό για μεταπτυχιακούς (47 από 3 αμφιθέατρα στην ΑΣΟΕ!) με μισθό 730€ τον πρώτο χρόνο. Παρότι έδωσα τον καλύτερο εαυτό μου,  έφτασα μετά από 4,5 χρόνια να παίρνω 1100-1200€ και να χρωστάω και χάρη στο αφεντικό για ένα επίδομα 80€ καθαρά! Ταυτόχρονα, σε ότι θέση έμενε κενή, φυτρώνανε στελεχάρες - κολητάρια με 3000€ πρώτο μισθό, που ήταν και βλάκες σε μεγάλο ποσοστό.
Έμπαινα σε meeting 8 ατόμων με άθροισμα μισθών 25-30.000€ (εγώ φυσικά το κλασικό 1000ρικο) και άκουγα τις βλακείες του αιώνα από τους υποτιθέμενους "αετούς". Αλλά όταν ζητάει 47 άτομα με μεταπτυχιακό και εμφανίζονται 1200, γιατί να σε πληρώσει; Μήπως δε θα βρει άλλον;

Έτσι παραιτήθηκα τον Οκτώβριο και αποφάσισα να διαβάσω για τον ΑΣΕΠ. Αλλά σκέψου πόσοι άλλοι υπάρχουν σε τέτοιες δουλειές, χωρίς τις επιλογές που έχει ένας εκπαιδευτικός.

Όσο για την αξία του πτυχίου που λες, το πιο αστείο είναι ότι είχα φάει 6 μήνες να ψάχνω αναλυτικά τα προγράμματα σπουδών.
Λες και κοίταξε ποτέ κανείς τι μεταπτυχιακό είχα.
Και μεταπτυχιακό στην περμανάντ να είχα κάνει δε θα είχε καμία διαφορά (Μπορεί να ήμουν πιο εμφανίσιμος ίσως!).
Και τότε η νύχτα... παίρνει διάσταση...

Αποσυνδεδεμένος agg

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 79
  • ΠΕ 02
    • Προφίλ
Απ: Αποτελέσματα εξετάσεων Ασεπ
« Απάντηση #775 στις: Ιούνιος 25, 2007, 05:05:33 μμ »
Και μεταπτυχιακό στην περμανάντ να είχα κάνει δε θα είχε καμία διαφορά (Μπορεί να ήμουν πιο εμφανίσιμος ίσως!).

 ;D ;D ;D ;D ;D
Αυτό το μεταπτυχιακό μοριοδοτείται άραγε στον ασεπ εκπαιδευτικών. Αν ναι, ίσως βολεύει να κάνουμε ένα.

Αποσυνδεδεμένος Gemini81

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 136
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ60*Ένα 5χρονο είναι πολύ ανώτερό μας στην ψυχή
    • Προφίλ
    • Μουσικοκινητική Page
Απ: Αποτελέσματα εξετάσεων Ασεπ
« Απάντηση #776 στις: Ιούνιος 25, 2007, 05:41:52 μμ »
Ελεγα κι εγω μεσα στην απελπισια μου οτι χαραμισα 4 χρονια απ τη ζωη μου συν κοπο συν χρονο και ψυχικη φθορα συν λεφτα των γονιων μου για να σπουδασω να παρω ενα αχρηστο πτυχιο, ετσι για χω καπου να τυλιξω τα σουβλακια αυριο (γιατι σε σουβλατζιδικο με βλεπω απο Σεπτεμβρη). Αλλα παλι χαραμισα μονο 4. Αλλοι εκαναν και καμια πενταετια στο εξωτερικο μεταπτυχιακα (γιατι στο εσωτερικο χωρις βυσμα μονο τα περιβοητα μεταπτυχιακα στην περμαναντ κανεις) και ειναι μια δεκαετια μεγαλυτεροι μου, στην ιδια ακριβως φαση που ειμαι κι εγω.
Και επειδη το διορισμο τον βλεπω κατι σαν πιθανότητα να σου πεσει το λαχειο,  σας εχω μια προταση...Βρε δεν κανουμε τρια τεσσερα παιδια εκαστος να βολευτουμε και στο δημοσιο;  :P :P
And they say that a hero can save us.
Im not gonna stand here and wait.
I'll hold onto the wings of the eagles.
Watch as we all fly away.

Now that the world isn't ending, its love that I'm sending to you.
It isn't the love of a hero, and that's why I fear it won't do.

Αποσυνδεδεμένος sophie

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1393
  • Φύλο: Γυναίκα
  • 2009...ζώντας με την...Commedia Dell' Arte!!!
    • Προφίλ
Απ: Αποτελέσματα εξετάσεων Ασεπ
« Απάντηση #777 στις: Ιούνιος 25, 2007, 09:30:08 μμ »
πληρώσαμε παράβολο 300% ακριβότερο από κάθε άλλη φορά!!!!!!!!!!!Από 5 ευρώ πήγε 20!!!!!!!Πού πήγαν όλα αυτά τα λεφτά;;;;;

Κανονικά με τέτοιο παράβολο που πληρώσαμε θα έπρεπε να είχαν προσλάβει 4πλάσιο αριθμό διορθωτών ώστε τα αποτελέσματα να βγουν έγκαιρα.

Όταν βγήκε η προκήρυξη του διαγωνισμού, είχε γίνει θέμα η τρελή αύξηση στο παράβολο...Είχε βγει, λοιπόν, ο ίδιος ο Βέης και είχε δηλώσει ότι έγινε για να προσλάβουν μεγάλο αριθμό διορθωτών ώστε να μην υπάρχουν οι καθυστερήσεις των προηγούμενων χρόνων! ;D ;D ;D...Αυτό κι αν είναι κοροϊδία...
Πού είναι τα λεφτά...οέο?!!! :P :P :P
ΠΕ60

eleftheria

  • Επισκέπτης
Απ: Αποτελέσματα εξετάσεων Ασεπ
« Απάντηση #778 στις: Ιούνιος 25, 2007, 10:32:12 μμ »
Πώς μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε αυτή τη δήλωση προκειμένου να πιέσουμε;

Αποσυνδεδεμένος Sophaki

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 446
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 60 Λατρεύω τα παιδιά μου
    • Προφίλ
Απ: Αποτελέσματα εξετάσεων Ασεπ
« Απάντηση #779 στις: Ιούνιος 25, 2007, 11:23:39 μμ »
Τι να πιέσουμε.
Οτι έγινε ,έγινε.Να πιέσουμε να τα βγάλουν νωρίτερα???
Αυτό μάλλον είναι αδύνατον
Destination anywhere ..name a place and i be there....

Αποσυνδεδεμένος angelika

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 340
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Πρόσεχε τι εύχεσαι... ΠΕ60
    • Προφίλ
Απ: Αποτελέσματα εξετάσεων Ασεπ
« Απάντηση #780 στις: Ιούνιος 26, 2007, 12:10:27 πμ »
Rica, ας ελπίσουμε πως μέχρι να το σκεφτούμε θα έχουν βγει :-\ Άντε κουράγιο, ξημερώνει Τριτη ...κοντεύουμε...

                  2  κ α ι  σ ή μ ε ρ α  ! ! ! ! !
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 27, 2007, 02:59:35 πμ από angelika »
Κοιτα εκεί που θέλεις να πας,
γιατι αλλιώς θα πας εκεί που κοιτάς...

Αποσυνδεδεμένος Siobaras

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1041
  • Φύλο: Άντρας
  • 1.d4!
    • Προφίλ
Απ: Αποτελέσματα εξετάσεων Ασεπ
« Απάντηση #781 στις: Ιούνιος 26, 2007, 01:14:33 πμ »
Η αύξηση στο παράβολο νομίζω ότι έγινε για δύο λόγους:

1) Να αποθαρρύνει τους "τουρίστες"=αυτούς που έδιναν ΑΣΕΠ χωρίς καμία προετοιμασία και ιδιαίτερο ενδιαφέρον
2) Γιατί τα επιπλέον λεφτά ποτέ δεν έβλαψαν κανέναν οργανισμό! Όχι βέβαια για επιπλέον διορθωτές ή επιτηρητές (θυμίζω ότι μας στρίμωξαν όλους σε ένα Σ-Κ και είμασταν λίγότεροι). Αλλά σιγά μην περισσέψουν κιόλας!!

Το πρώτο αποσκοπεί στο να βελτιωθεί το στατιστικό 1 στους "τόσους" σε όσους κλάδους ήταν αυτό εφικτό, ώστε να μας δημιουργείται η ψευδαίσθηση ότι κάτι γίνεται με τον κλάδο μας, μάλλον ανοίγει σιγά-σιγά(;)

Το δεύτερο μάλλον για να πληρωθούν καλύτερα όσοι κάθονται στις κατάλληλες καρέκλες. Σιγά μην έβαζε παραπάνω διορθωτές.
Αν ήταν έτσι, τότε και από τα δημοτικά τέλη θα είχαμε γαμώ τους δρόμους. Στο στενό που μένω έχει απαγορευτικά και από τις 2 μεριές του δρόμου, αλλά και STOP και στις δύο μεριές. Δηλαδή μπορείς άνετα να έρθεις σπίτι μου με ελικόπτερο και μετά να φεύγεις με τα αυτοκίνητα μιας χρήσης που όλοι έχουμε.

Αυτό φυσικά έχει γίνει γιατί οι Δήμοι παίρνουν κάποιες επιδοτήσεις ανάλογα με τον αριθμό σημάτων του Κ.Ο.Κ. που έχουν τοποθετηθεί. Πάλι καλά που δεν έχει και καμιά ταμπέλα για κατολισθίσεις ή διάβαση τρένου σε 50μ στενό. Στην Ελλάδα ζούμε παιδιά....

Nina τα περισσότερα μεταπτυχιακά (master) έχουν διάρκεια 12 μήνες  (εκτός αν τα κάνεις part-time και να δουλεύεις, οπότε είναι 24 μήνες).
Εκτός αν εννοείς και διδακτορικό μαζί, οπότε, όντως πάει γύρω στα 5 χρόνια.

Και φυσικά δε μετράει στον ΑΣΕΠ το μεταπτυχιακό μου, γιατί είμαι Μαθηματικός και το μεταπτυχιακό είναι στα Χρηματοοικονομικά.
Τους χαλάει δηλαδή που μπορώ να διδάξω για πλάκα ΑΟΘ και ΑΟΔΕ και τόσα άλλα παρεμφερή μαθήματα που θα βάλουν τα επόμενα χρόνια.

Πολύ ακρο-αριστερός ακούγομαι, οπότε σταματάω αυτούς τους κουραστικούς μονολόγους και πάω να κάνω ανταύγειες στο καναρίνι μου.
Υπομονή παιδιά και καλά αποτελέσματα.

Και τότε η νύχτα... παίρνει διάσταση...

Αποσυνδεδεμένος Effie

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 516
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση και τα παιδιά (ΠΕ60)
    • Προφίλ
Απ: Αποτελέσματα εξετάσεων Ασεπ
« Απάντηση #782 στις: Ιούνιος 26, 2007, 01:18:28 πμ »
Να ρωτήσω κάτι;;;
Γιατί την Παρασκευή δεν την μετράμε;;;
Ουσιαστικά είναι σήμερα+2 μέρες και την επόμενη βγαίνουν.
Επομένως δεν είναι 3+σήμερα;
Δηλαδή την τρίτη μέρα από σήμερα βγαίνουν.
Ε?  :-\
Κάνω λάθος; (όχι ότι θέλω να την μετρήσω..Έτσι φαίνεται καλύτερο, αλλά είχα την απορία)
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 26, 2007, 01:44:17 πμ από Effie »
Don't worry! Be happy!!!!!!!! ;)

gr07

  • Επισκέπτης
Απ: Αποτελέσματα εξετάσεων Ασεπ
« Απάντηση #783 στις: Ιούνιος 26, 2007, 09:53:54 πμ »
Έχουμε συμφωνήσει εντός φόρουμ ότι η Παρασκευή των ανακοινώσεων δε θα μετράει στο μέτρημα.. Μην ψάχνεις τώρα και πολλά. Όπως μας συμφέρει μετράμε! ;D

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32313
  • Τελευταία: anikologr3
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1161201
  • Σύνολο θεμάτων: 19229
  • Σε σύνδεση σήμερα: 747
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 3
Επισκέπτες: 517
Σύνολο: 520

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.084 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.