*

Αποστολέας Θέμα: Φυσική Γ' Λυκείου Κατεύθυνσης  (Αναγνώστηκε 86803 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Ψιτ

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 305
  • Λατρεύω το σκύλο μου!!!
    • Προφίλ
Απ: Φυσική Γ' Λυκείου Κατεύθυνσης
« Απάντηση #98 στις: Μάιος 27, 2012, 08:47:22 μμ »
Γεια σας!θα ηθελα να ρωτησω κατι κυριως προς τους βαθμολογητες αλλα και οσους ξερουν!μια μαθητρια μου στο β1 εφαρμοσε δυο φορες το τυπο της κρισιμης γωνιας που χρειαζοταν αλλα δεν εκανε του σνελλ και ετσι βρηκε λαθος αποτελεσμα!κοβονται και οι 8 μοναδες ή θα παρει κανα δυο?επισης στο δ3 εγραψε τον τυπο του δ και εγραψε οτι εχουν την ιδια περιοδο αλλα εβαλε το πσοηγουμενο ω λογω ελλειψης χρονου επειδη καθισε και εκανε το γ4!απο τα αριθμητικα ποσο κοβουν καμια μοναδα?δεν θελω να τις δωσω ψευτικες ελπιδες για αυτο ρωταω!ααα και στο δ4 εγραψε τστατικη μικροτερη της τ οριακη αρα μορ μεγαλυτερο του τστατικη δια ν!θα παρει καμια μοναδα!οποιος εχει εμπειρια ας απαντησει σας παρακαλω!


Δε βαθμολογώ, αλλά πιστεύω ότι το β1 το αντιμετωπίζει τελείως λάθος. Η κρίσιμη γωνία αφορά στην διεπιφάνεια νερού αέρα.
Η ερώτηση που τίθεται στη συνέχεια αφορά σε ένα άλλο σύστημα, αφού πλέον δεν υπάρχει διεπιφάνεια νερού αέρα, δεδομένουν ότι ρίξαμε λάδι.


Σε ότι αφορά γενικά στις εξετάσεις, πιστεύω ότι οι επιτροπές το βράδυ που μαζεύονται να βάλουν θέματα, πίνουν τσίπουρα.
Only a life lived for others is worth living
- Albert Einstein

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Φυσική Γ' Λυκείου Κατεύθυνσης
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 16:53:41 »

Αποσυνδεδεμένος physikos13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3418
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Φυσική Γ' Λυκείου Κατεύθυνσης
« Απάντηση #99 στις: Μάιος 27, 2012, 09:06:31 μμ »
εδω και χρονια επρεπε να γινεται αλκοοτεστ στις επιτροπες ;D ;D

Αποσυνδεδεμένος Κυκλάμινο

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 232
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Φυσική Γ' Λυκείου Κατεύθυνσης
« Απάντηση #100 στις: Μάιος 27, 2012, 09:07:25 μμ »
Σε ότι αφορά γενικά στις εξετάσεις, πιστεύω ότι οι επιτροπές το βράδυ που μαζεύονται να βάλουν θέματα, πίνουν τσίπουρα.
Ακόμα κι αν πίνουν τσίπουρα, είναι αδιανόητο να υπάρχουν στην επιτροπή πανεπιστημιακοί ή σχολ. σύμβουλοι και να μην αντιλαμβάνονται τέτοια λάθη ...

Αποσυνδεδεμένος teris

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 62
    • Προφίλ
Απ: Φυσική Γ' Λυκείου Κατεύθυνσης
« Απάντηση #101 στις: Μάιος 27, 2012, 09:33:42 μμ »
Παράθεση
Σε ότι αφορά γενικά στις εξετάσεις, πιστεύω ότι οι επιτροπές το βράδυ που μαζεύονται να βάλουν θέματα, πίνουν τσίπουρα.

Εντάξει, η καλύτερη ατάκα για τις φετινές εξετάσεις! έγραψες! :)

Aν υπαρξουν κυρωσεις στην επιτροπη τους κοψουν το παραδακι ή κατι αλλο μια χαρα θα μαζευτουν  και θα βαζουν θεματα της προκοπης.... αλλα τι περιμενεις.... το βυσμα ζει και βασιλευει..... >:( >:(
Α!! Ξεχασα μονο αυτοι ειναι καθηγηταρες και Φυσικοι ανωτερου(ευρωπαιοκου -αμερικανικου) επιπεδου....... :P :P

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Φυσική Γ' Λυκείου Κατεύθυνσης
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 16:53:41 »

Αποσυνδεδεμένος Touristakos

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1231
    • Προφίλ
Απ: Φυσική Γ' Λυκείου Κατεύθυνσης
« Απάντηση #102 στις: Μάιος 27, 2012, 09:35:59 μμ »
Τι μου θυμισες!! Το χα αφησει για πιο μετα το συγκεκριμενο ερωτημα και μολις ηρθε η διορθωση για να αλλλαξει η απαντηση  γ π.χ. απλα το κυκλωσα με απολυτη βεβαιοτητα πως αυτο θα ηταν και το σωστο, χωρις φυσικα ποτε να το λυσω!!!
Aυτή η ιστορία μου θύμισε μία ανάλογη κακή απόφαση των υπευθύνων μετά από λάθος σε θέμα αλλά εκείνη την φορά στον ΑΣΕΠ.΄
Είχαν δώσεις τέσσερις διαφορετικές τιμές ως απάντηση σε μία άσκηση φυσικής, σχετική με την έκλειψη του ηλίου. Καμμία από τις τέσσερις όμως δεν ήταν η λύση της άσκησης. Αρκετοί από εμάς λύναμε και ξαναλύναμε διότι δεν φαινόταν να είναι δύσκολη. Και τι αποφάσισαν τότε οι φωστήρες της επιτροπής;
Έστειλαν διόρθωση και λένε: Στην τάδε άσκηση να αλλάξετε την απάντηση γ και (π.χ.) αντί για 5 να γράψετε 7!
Εν τω μεταξύ από όλες σχεδόν τις αίθουσες είχαν σταλεί στο υπουργείο ερωτήματα από συναδέλφους για την συγκεκριμένη άσκηση..

Το ίδιο ισχύει και εδώ. Λάθος. Πανικός. Νέο λάθος.

Τουλάχιστον να πούνε: θα προσμετρήσουμε τα τρία καλύτερα απαντημένα ερωτήματα.

Αποσυνδεδεμένος alvertos

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 10
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Φυσική Γ' Λυκείου Κατεύθυνσης
« Απάντηση #103 στις: Μάιος 27, 2012, 10:35:26 μμ »
Είναι πράγματι ενδιαφέρον πως μορφωμένοι άνθρωποι που θέλουν να λέγονται και δάσκαλοι αντιδρούν έτσι σε μια κρίση, ελεγχόμενοι από τα ΜΜΕ και από την περιρρέουσα ατμόσφαιρα
Πως ? Ψάχνοντας να βρουν ένα αποδιοπομπαίο τράγο και να του τα φορτώσουν όλα.
Μεγάλη μαγκιά να κρίνεις και να κριτικάρεις πρόσωπα και πράγματα χωρίς να έχεις βρεθεί ποτέ στη θέση τους. Ωραίο να το παίζεις ξερόλας και αυστηρός με τους άλλους αλλά όχι φυσικά με τον εαυτό σου.

Θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση σχετικά με το πικρόχολο σχόλιο για τα τσίπουρα. Ξέρω τουλάχιστον 4 βαθμολογικά κέντρα όπου οι καθηγητές δεν πήραν χαμπάρι για το λάθος και έλυσαν το θέμα με τον αναμενόμενο τρόπο. Μήπως έπιναν τσίπουρα και αυτοί? (μιλάμε για 100 έμπειρους καθηγητές )

Τέλος σχετικά με την αμοιβή επειδή μιλάτε για χρήματα, το ΦΕΚ υπάρχει στο internet, είναι 150 ευρώ τα οποία από όσο ξέρω τα παίρνουν μετά από κάνα χρόνο. Μιλάμε για πολύ παραδάκι ε?

Θα είχε ενδιαφέρον πάντως όλοι εσείς οι αλάνθαστοι να καθήσετε ένα βράδυ άυπνοι να βγάλετε πρωτότυπα και δύσκολα θέματα και μετά να τα ανεβάσετε εδώ μαζί με τις λύσεις που  θα κάνετε στις 6 το πρωί άυπνοι όλη τη νύχτα. Όχι τίποτα άλλο για να αποδείξετε πόσο καλοί είστε σε αυτό και άρα έχετε δικαίωμα να κριτικάρετε έτσι
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 28, 2012, 10:22:11 μμ από para5 »

Αποσυνδεδεμένος Ψιτ

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 305
  • Λατρεύω το σκύλο μου!!!
    • Προφίλ
Απ: Φυσική Γ' Λυκείου Κατεύθυνσης
« Απάντηση #104 στις: Μάιος 27, 2012, 11:03:27 μμ »
Προσωπικά αγαπητέ μου, βγάζω το ψωμί μου λύνοντας τέτοιες ασκήσεις.
Και το βγάζω γιατί τις λύνω καλά.
Αν δεν τις έλυνα, δε θα με ήθελαν ούτε οι γονείς, ούτε τα παιδιά.
Τόσο απλά.

Και ναι, αν ήξερα ότι τα δικά μου θέματα θα κρίνουν το μέλλον των παιδιών που κοπιάζουν και τις ελπίδες των γονιών να εξασφαλίσουν ένα καλύτερο μέλλον για τα παιδιά τους , όπως και τις χίλιες στερήσεις που επέβαλαν σε όλη την οικογένεια για να πληρώσουν τα φροντιστήρια, όχι ένα βράδυ......ολόκληρο μήνα δε θα έκλεινα μάτι.

Να ρωτήσω κάτι όμως.....τα μέλη της επιτροπής, επί τόπου τα βγάζουν τα θέματα?
Κανείς δεν έχει πάει προετοιμασμένος?

Τα 150 ευρώ ποιος τα παίρνει?
Τα μέλη της επιτροπής?
Αλήθεια πως γίνεσαι μέλος αυτής της επιτροπής?
Μπορούμε να μάθουμε τα ονόματα των μελών της επιτροπής?
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 28, 2012, 10:25:00 μμ από para5 »
Only a life lived for others is worth living
- Albert Einstein

Αποσυνδεδεμένος alvertos

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 10
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Φυσική Γ' Λυκείου Κατεύθυνσης
« Απάντηση #105 στις: Μάιος 27, 2012, 11:27:41 μμ »
Παράθεση
Τα 150 ευρώ ποιος τα παίρνει?
Τα μέλη της επιτροπής?
υπάρχει σχετικό δημοσίευμα στο esos που αναφέρει τις αμοιβές όλων όσων εμπλέκονται στις εξετάσεις

Παράθεση
Αλήθεια πως γίνεσαι μέλος αυτής της επιτροπής?
Κάνεις αίτηση λίγο πριν τις εξετάσεις στην δευτεροβάθμια που ανήκεις

Παράθεση
Μπορούμε να μάθουμε τα ονόματα των μελών της επιτροπής?
για ποιο λόγο? εσύ από ότι βλέπω μετά τον κομπλεξισμό έχεις πέσει στο επίπεδο της ανθρωποφαγίας

Για φανταστείτε όλοι σας, τι θα συνεβαίνε σε αυτή τη χώρα που λέγεται Ελλάδα αν τα ονόματα της επιτροπής ήταν γνωστά. Κάντε μερικούς συνειρμούς και θα καταλάβετε και μόνοι σας γιατί πρέπει τα ονόματα να μην δημοσιοποιούνται

Θα πρέπει να καταλάβετε το εξής: Αυτή τη στιγμή οι πανελλήνιες εξετάσεις δέχονται μια επίθεση. Όταν θέλεις να αλλάξεις ένα σύστημα τι καλύτερο από το να δυσφημήσεις το προηγούμενο. Θέλουν να σταματήσουν τις εξετάσεις και να βάλουν ένα σύστημα του οποίου το αδιάβλητο θα είναι αμφίβολο. Για αυτό προσπαθούν να καταστρέψουν αυτό το σύστημα και δυστυχώς το πετυχαίνουν. Βλέπετε υπάρχουν πολλοί ιθαγενείς-ανθρωποφάγοι ανάμεσά μας που ακολουθούν τη μάζα

Για να σπουδάσεις θα πρέπει να είσαι είτε λεφτάς είτε μέλος των ΠΑΣΠ/ΔΑΠ Ξυπνάτε επιτέλους!!!
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 28, 2012, 10:26:19 μμ από para5 »

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Συνδρομητής
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: Φυσική Γ' Λυκείου Κατεύθυνσης
« Απάντηση #106 στις: Μάιος 27, 2012, 11:48:49 μμ »
Θα παρακαλέσω πολύ να σέβεστε τους συναδέλφους. Αν συνεχίσετε έτσι το θέμα θα κλειδωθεί.
Ευχαριστούμε για τη κατανόηση σας.
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος Ψιτ

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 305
  • Λατρεύω το σκύλο μου!!!
    • Προφίλ
Απ: Φυσική Γ' Λυκείου Κατεύθυνσης
« Απάντηση #107 στις: Μάιος 27, 2012, 11:57:46 μμ »
1. [Διαγραφή]
2. Οι κύριοι των επιτροπών δεν είναι μόνιμοι? Θα τους ξηλώσει κανείς για τις γκάφες τους? Θα υπάρξει κάποια ποινή? Όχι. Θα συνεχίσουν να έχουν δουλειά και ασφάλεια και μισθό. Αν κάνω λάθος , διόρθωσέ με.
Αν είχαν όμως φροντιστήριο και έκαναν τέτοιες γκάφες, θα ξαναπατούσε το πόδι του μαθητής? Στο δρόμο θα έμεναν.
3. Αν όντως υπάρχει κάτι πίσω αυτήν την κρίση, ας φρόντιζαν αυτοί που είναι στις επιτροπές να μη δώσουν δικαιώματα.
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 28, 2012, 10:28:27 μμ από para5 »
Only a life lived for others is worth living
- Albert Einstein

Αποσυνδεδεμένος Ψιτ

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 305
  • Λατρεύω το σκύλο μου!!!
    • Προφίλ
Απ: Φυσική Γ' Λυκείου Κατεύθυνσης
« Απάντηση #108 στις: Μάιος 28, 2012, 12:26:05 πμ »
Θα ήταν πιο σωστό να δίνεται η δυνατότητα στους μαθητές να κάνουν απογευματινά μαθήματα επί πληρωμή στο σχολείο, οι καθηγητέςνα φορολογούνται για το εξτρα εισόδημα και τα φροντιστήρια επί τέλους ως θεσμός να εκλείψουν! Επιβαρύνουν την Ελληνική οικογένεια και δεν προσφέρουν ουσιαστικό παιδαγωγικό έργο.


 ???


Ανάθεμά με αν κατάλαβα.
Only a life lived for others is worth living
- Albert Einstein

Αποσυνδεδεμένος alvertos

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 10
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Φυσική Γ' Λυκείου Κατεύθυνσης
« Απάντηση #109 στις: Μάιος 28, 2012, 12:30:33 πμ »
Τελευταίο μήνυμα και δεν ξαναγράφω

2. Οι κύριοι των επιτροπών δεν είναι μόνιμοι? Θα τους ξηλώσει κανείς για τις γκάφες τους? Θα υπάρξει κάποια ποινή? Όχι. Θα συνεχίσουν να έχουν δουλειά και ασφάλεια και μισθό. Αν κάνω λάθος , διόρθωσέ με.
Κάνεις λάθος και σε διορθώνω. Βλέπεις ότι δεν έχεις ιδέα και παρόλα αυτά κριτικάρεις τόσο εύκολα?
Θα σε βόλευε φυσικά αν η επιτροπή ήταν μόνιμοι ώστε να κατηγορήσεις το κατεστημένο και τα βύσματα, έλα όμως που δεν είναι.
Πρόκειται για μάχιμους καθηγητές στη πλειοψηφία τους αφού για να μπει κάποιος επιτροπή πρέπει να έχει διδάξει το μάθημα την ίδια χρονιά.
και δεν είναι μόνιμοι, κάθε χρόνο αλλάζουν

Παράθεση
Αν είχαν όμως φροντιστήριο και έκαναν τέτοιες γκάφες, θα ξαναπατούσε το πόδι του μαθητής? Στο δρόμο θα έμεναν.
φαντάζομαι ότι ξέρουμε όλοι μας φροντιστήρια στα οποία γίνονται καθημερινά τέτοιες γκάφες.
Δυστυχώς επικρατεί η νοοτροπία ότι στα φροντιστήρια είναι όλοι καθηγηταράδες ενώ στο δημόσιο άσχετοι
Και αν ψάχνεις απόδειξη για αυτό για πες μου πόσα φροντιστήρια βρήκαν το λάθος στο επίμαχο ερώτημα?? εγώ δεν ξέρω κανένα. Όλα αντέγραψαν τη λύση της επιτροπής. Μήπως έπιναν και αυτοί τσίπουρα??

Τέλος πάντων δεν έχει κανένα νόημα αυτή η συζήτηση, γιατί προφανώς είσαι από τους καθηγητές αυθεντίες που που ξέρουν τα δεκαπλάσια από τους κηφήνες του δημοσίου έτσι?

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Συνδρομητής
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: Φυσική Γ' Λυκείου Κατεύθυνσης
« Απάντηση #110 στις: Μάιος 28, 2012, 12:31:35 πμ »
Tελικα, αυτο το θέμα με τη "ράβδο" που έβαλαν οι Φυσικοι, μοιαζει με το  "όπου δεν πίπτει λόγος, πίπτει ράβδος;D ;D ;D
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος Ψιτ

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 305
  • Λατρεύω το σκύλο μου!!!
    • Προφίλ
Απ: Φυσική Γ' Λυκείου Κατεύθυνσης
« Απάντηση #111 στις: Μάιος 28, 2012, 12:34:51 πμ »
Τα μέλη της επιτροπής δεν είναι μόνιμοι καθηγητές?
Τι είναι? Ωρομίσθιοι?

Φίλε μου, δε μιλάμε για θέματα σε τεστάκι στο σχολείο.
Μιλάμε για θέματα πανελλαδικών.

Και δεν αναφέρομαι μόνο στην επιτροπή της φυσικής, αλλά και της βιολογίας.
Only a life lived for others is worth living
- Albert Einstein

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159507
  • Σύνολο θεμάτων: 19211
  • Σε σύνδεση σήμερα: 330
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 13
Επισκέπτες: 265
Σύνολο: 278

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.116 δευτερόλεπτα. 36 ερωτήματα.