*

Αποστολέας Θέμα: Η νέα τροπολογία ΥΠΕΠΘ  (Αναγνώστηκε 165832 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος elia

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 665
  • ΠΕ86 - ΠΕ70
    • Προφίλ
Απ: Η νέα τροπολογία ΥΠΕΠΘ
« Απάντηση #56 στις: Ιούλιος 25, 2009, 02:57:28 μμ »
Εμένα δε μου λέει τίποτα "ένας φίλος μου ......", "μία φίλη μου......." κ.τ.λ δε με αποασχολεί το γεγονός.Συγγνώμη κιόλας δεν έχω κάτι μαζί σου ούτε σε ξέρω. Αλλά δε μπορώ να πιστέψω ότι μου λέει ο καθένας και να καθησυχαστώ και να μείνω με σταυρωμένα τα χέρια!!!!το θέμα είναι οι υπόλοιποι να κάνουμε κάτι!!!!Κάθε μέρα ακούω και κάτι!!!προχθές ο άλλος δηλωμένος παιδαγωγικός και στη θεσσαλονίκη στην ασπετε φαίνεται επιτυχών,χθές τα σμεα που θέλουν το σεμινάριο, σήμερα αυτό!!!Αύριο θα ακούσω κάτι άλλο!!!!όλοι έχετε (έχουμε) επαναπαφθεί "Η ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΚΗ ΘΑ ΜΠΕΙ ΣΤΑ ΔΗΜΟΤΙΚΑ ΚΑΙ ΤΟΤΕ ΘΑ ΜΠΟΥΜΕ ΟΛΟΙ". Άντε όμως που δε θα μπεί!!! αυτό το ακούω 3 χρόνια!!!!Πιο γρήγορα μου φαίνεται θα μπούν οι φιλόλογοι παρά εμείς.....!!!!!Όλο λόγια είμαστε!!!!Περιμένουμε από το Θεό να βάλει τη πληροφορική στα δημοτικά, να ξυπνήσουμε ένα ωραίο πρωί και να μας πούν "ΟΛΟΙ ΟΙ ΠΕ19 ΕΠΕΙΔΗ ΕΙΣΤΕ ΚΑΛΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΠΑΡΤΕ ΠΑΙΔΑΓΩΓΙΚΗ"!!!!!!!!!

http://www.facebook.com/group.php?gid=39911821787

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Η νέα τροπολογία ΥΠΕΠΘ
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 21:58:39 »

Αποσυνδεδεμένος lg

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 197
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Η νέα τροπολογία ΥΠΕΠΘ
« Απάντηση #57 στις: Ιούλιος 25, 2009, 02:58:36 μμ »
Παιδιά δώστε δημοσιότητα στο θέμα με οποιονδήποτε τρόπο...Ακόμα και στα κανάλια...
Ειδικά αν ισχύει αυτό με την κόρη του κ. Λυκουρέντζου....
Δεν είναι δυνατόν να υπάρχουν και τμήματα καθαρά Πληροφορικής και να μην είναι καθηγητικές σχολές...
Όλοι πρέπει να είναι...Όσοι ανήκουν στο ΠΕ19...
Στις αποφάσεις ΣΤΕ αναφέρεται ονομαστικά και το συγκεκριμένο τμήμα..Τι έγιναν αυτές οι αποφάσεις?Σ'αυτές στηρίχθηκαν και οι εγκύκλιοι αναπληρωτών και γενικής και ειδικής εκπαίδευσης...
Η εγκύκλιος ειδικής βγήκε 20/7 και η τροπολογία 23/7....Στις 20/7 στηριζόνταν στις αποφάσεις ΣΤΕ και μετά 3 ημέρες τις παρακάμπτει???
Έλεος........
Καθαρά φωτογραφικό κι όχι δικαίωση όπως κάποιοι θέλουν να λένε...
Δμοσιοποιήστε το θέμα να πάρει έκταση...Το περάσανε καλοκαιριάτικα..Ότι γίνει πρέπει να γίνει συλλογικά...Πιέστε ΕΠΕ,ΕΠΥ,ΠΕΑ...όλους να πάρουν θέση....

Αποσυνδεδεμένος Χριστίνα

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1569
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ19
    • Προφίλ
Απ: Η νέα τροπολογία ΥΠΕΠΘ
« Απάντηση #58 στις: Ιούλιος 25, 2009, 03:20:31 μμ »
Τι λέτε ρε παιδία ποιος σας είπε οτι το τμήμα δεν έπρεπε να ναι ΠΕ19 γιατί δεν έκανε πληροφορική;;; Είναι ντροπή να λέγονται τέτοια πράγματα χωρίς να ξέρετε. Μπείτε στο dtps.unipi.gr και www.ted.unipi.gr και δείτε προγράμματα σπουδών. Και αν σας ενδιαφέρει τι κάναμε εμείς οι παλιοί...στο dtps.unipi.gr υπάρχουν και τα προγράμματα σπουδών προηγουμένων ετών.

Σας προκαλώ όσους μιλάτε χωρίς να έχετε ιδέα να μπείτε και μετά να δω ποιος θα ξαναμιλήσει.

Επαναλαμβάνω ακόμα μια φορά οτι πιστεύω οτι όλοι οι ΠΕ19 θα πρεπε να πάρουν επάρκεια για να μην παρεξηγηθώ. Και για το αν έγινε κομπίνα δεν ευθύνομαι εγώ που τελείωσα με τον ίδιο κόπο με εσας να μου μηδενίζετε το πτυχίο και να ξεφτυλίζετε την προσπάθεια που καταβάλαμε όπως και όλοι εσεις.


Αποσυνδεδεμένος cookie2

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 273
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Η νέα τροπολογία ΥΠΕΠΘ
« Απάντηση #59 στις: Ιούλιος 25, 2009, 03:23:31 μμ »
Πρεπει οπωδηποτε να μην το αφησουμε να περασει ετσι! Να κανουμε οτι μπορουμε! Εξάλλου γιατι να μην εχουμε και εμεις παιδαγωγικη επαρκεια; Νομιζετε πως  οι γυμναστες , οι καλλιτεχνικοι, οι μαθηματικοι και οι φυσικοι κανουν περισσοτερα μαθηματα παιδαγωγικών;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Η νέα τροπολογία ΥΠΕΠΘ
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 21:58:39 »

Αποσυνδεδεμένος anaplirosiflwrinis

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 184
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Η νέα τροπολογία ΥΠΕΠΘ
« Απάντηση #60 στις: Ιούλιος 25, 2009, 03:29:26 μμ »
Πρεπει οπωδηποτε να μην το αφησουμε να περασει ετσι! Να κανουμε οτι μπορουμε! Εξάλλου γιατι να μην εχουμε και εμεις παιδαγωγικη επαρκεια; Νομιζετε πως  οι γυμναστες , οι καλλιτεχνικοι, οι μαθηματικοι και οι φυσικοι κανουν περισσοτερα μαθηματα παιδαγωγικών;






Oυτε για δειγμα παιδαγωγικα στο Φυσικο.Και να υπηρχαν δε νομιζω να εφτιαχνε καταληλοτερους καθηγητες.
Εμαθα οτι μια μικρη καθηγητρια πληροφορικης εκανε ασπετε για παιδαγωγικη καταρτιση οπως τη λετε.Την πηραν καθηγητρια ωρομισθια και τα φτιαξε με μαθητη της.Που βλεπετε τη παιδαγωγικη καταρτιση ?

Αποσυνδεδεμένος Χριστίνα

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1569
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ19
    • Προφίλ
Απ: Η νέα τροπολογία ΥΠΕΠΘ
« Απάντηση #61 στις: Ιούλιος 25, 2009, 03:32:54 μμ »
Ωραία έκανε 30 μαθήματα παιδαγωγικά. Πληροφορική πότε έκανε;

όσο για την συνάδερφο elia σε αυτό το topic λέει αυτό που βλέπετε εδω πάνω, και στο topic "ΠΕ19 αποτελέσματα" αναφέρει οτι διάβασε το πρόγραμμα σπουδών και διαπίστωσε ότι το τμήμα είναι  Πληροφορικής  αλλά όχι διδακτικής.

Εγώ έχω πρόβλημα κατανόησης;;;;;;;;;;;;


Αποσυνδεδεμένος lg

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 197
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Η νέα τροπολογία ΥΠΕΠΘ
« Απάντηση #62 στις: Ιούλιος 25, 2009, 03:33:37 μμ »
Στα συγκεκριμένα site κα τα παλαιότερα προγράμματα σπουδών και τα τωρινά πουθενά δεν φένεται ότι έχετε κάνει τόσα παιδαγωγικά όσα ισχυρίζεστε...Έχετε τα ίδια που έχουν τώρα όλα τα τμήματα πληροφορικής...Το ζήτημα είναι δεν πρέπει να ερχόμαστε σε αντιπαράθεση...Το θέμα είναι γιατί ένα τμήμα από τα 10-15 που υπάρχουν ΠΕ19 με επάρκεια και όχι όλα.....Γιατί τόσο ύπουλα???

Αποσυνδεδεμένος Χριστίνα

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1569
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ19
    • Προφίλ
Απ: Η νέα τροπολογία ΥΠΕΠΘ
« Απάντηση #63 στις: Ιούλιος 25, 2009, 03:37:29 μμ »
Στα συγκεκριμένα site κα τα παλαιότερα προγράμματα σπουδών και τα τωρινά πουθενά δεν φένεται ότι έχετε κάνει τόσα παιδαγωγικά όσα ισχυρίζεστε...Έχετε τα ίδια που έχουν τώρα όλα τα τμήματα πληροφορικής...Το ζήτημα είναι δεν πρέπει να ερχόμαστε σε αντιπαράθεση...Το θέμα είναι γιατί ένα τμήμα από τα 10-15 που υπάρχουν ΠΕ19 με επάρκεια και όχι όλα.....Γιατί τόσο ύπουλα???

Εγώ συμφωνώ μαζί σου απόλυτα. Αλλά ρε παιδιά επειδή αδικηθήκατε εσείς μην μας βγάζετε άχρηστους έλεος πια. Μια ζωή να τρωγόμαστε μεταξύ μας για οτι κάνουν. Και μεις με ωρομισθίες και εκμετάλευση είμαστε τόσα χρόνια. Τι φταίω εγω να ακούω τώρα οτι ούτε Πληροφορική ξέρουμε, ούτε Παιδαγωγικά, και οτι δεν έπρεπε να ανήκουμε πουθενά.

Αποσυνδεδεμένος elia

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 665
  • ΠΕ86 - ΠΕ70
    • Προφίλ
Απ: Η νέα τροπολογία ΥΠΕΠΘ
« Απάντηση #64 στις: Ιούλιος 25, 2009, 04:00:07 μμ »
Ωραία έκανε 30 μαθήματα παιδαγωγικά. Πληροφορική πότε έκανε;

όσο για την συνάδερφο elia σε αυτό το topic λέει αυτό που βλέπετε εδω πάνω, και στο topic "ΠΕ19 αποτελέσματα" αναφέρει οτι διάβασε το πρόγραμμα σπουδών και διαπίστωσε ότι το τμήμα είναι  Πληροφορικής  αλλά όχι διδακτικής.

Εγώ έχω πρόβλημα κατανόησης;;;;;;;;;;;;



Αρχικά μίλησα για τα παλιά προγράμματα σπουδών, γιατί για αυτά ήξερα. Αυτά μπορεί να δικαιούνται παιδαγωγική επάρκεια, δε δικαιούμται όμως να ονομάζονται Πληροφορική. Δε μπορώ να κάθομαι να παρακολουθώ τις αλλαγές του Τμήματος σας. Ο ίδιος ο Dimpas παραπάνω ισχυρίστηκε ότι έχει 16 παιδαγωγικά μαθήματα... πότε έκανε Πληροφορική;
Απλά λέω ότι οι παλιοί απόφοιτοι της σχολής σας μπορεί να έχουν μεγαλύτερη παιδαγωγική κατάρτιση, αλλά αυτοί δεν θα έπρεπε καν να είναι ΠΕ19 (και οι διορισμένοι βαπτισμένοι ΠΕ19 άλλων ειδικοτήτων είχαν κάνει σεμινάρια πριν βαπτιστούν).
Με βάση τώρα το νέο πρόγραμμα σπουδών σας, έσεις τώρα μπορεί να είστε Πληροφορικοί, δεν είστε όμως πιο παιδαγωγικά καταρτισμένοι από εμάς!!!

Για ποιο λόγο λοιπόν οποιοσδήποτε απόφοιτος του τμήματος σας να προηγείται από εμάς;

Συγνώμη που φαίνομαι ερειστική, δεν έχω εγώ κάτι με κανέναν απόφοιτο του τμήματος σας, ούτε θέλω να επιτεθώ σε κανέναν προσωπικά.

Μπορείτε όμως να συνειδητοποιήσετε τι μεγάλη αδικία είναι αυτό για εμάς; Συνειδητοποιείτε τι επιπτώσεις έχει αυτό για εμάς; Πολύ απλά σημαίνει ότι δε θα διοριστούμε ποτέ!!!  Και ότι οι κόποι τόσων χρόνων πάνε στα σκουπίδια. Το ΥΠΕΠΘ μας έχει επιεικώς εξαπατήσει!!!!

Αποσυνδεδεμένος anaplirosiflwrinis

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 184
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Η νέα τροπολογία ΥΠΕΠΘ
« Απάντηση #65 στις: Ιούλιος 25, 2009, 04:14:23 μμ »
Μου φαινετε η ασπετε κανει καλυτερη δουλεια σαν επιχειριση με τα 50αρια απο τις αιτησεις ,παρα στη παιδαγωγικη καραρτιση αν κρινω απο τα μπουμπουκακια που βγαζει

Αποσυνδεδεμένος its me :-)

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 102
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Η νέα τροπολογία ΥΠΕΠΘ
« Απάντηση #66 στις: Ιούλιος 25, 2009, 04:23:12 μμ »
Ωραία όλα αυτά...τι κάνουμε!!!!!Τι περιμένετε οι απόφοιτοι αυτού του τμήματος να μας έλεγαν "αααααα ναι ναι εχετε δίκιο δεν έπρεπε να παρουμε παιδαγωγική κατάρτιση, σας αδικούν"!!!!
Τι κάνουμε???πως κινητοποιούμαστε?????Πράξεις πρέπει να κάνουμε!!!!!

Αποσυνδεδεμένος derosi

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 91
    • Προφίλ
Απ: Η νέα τροπολογία ΥΠΕΠΘ
« Απάντηση #67 στις: Ιούλιος 25, 2009, 04:30:00 μμ »
Καλό θα ήταν να ζητησουμε και να περιμένουμε από το Υπουργείο Παιδείας διευκρίνηση για αυτή την τροπολογία. Μην ξεχνάμε ότι από το Σεπτέμβριο και μετά στους καινούργιους απόφοιτους του τμήματος θα χορηγείται αντίγραφο πτυχίου με τιτλο "Ψηφιακών Συστημάτων Πανεπιστημίου Πειραιά" . Οπότε δεν γνωρίζουμε ακριβώς τι θα γίνει με αυτούς

Αποσυνδεδεμένος didaktikos

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 2
    • Προφίλ
Απ: Η νέα τροπολογία ΥΠΕΠΘ
« Απάντηση #68 στις: Ιούλιος 25, 2009, 04:31:22 μμ »
  Και που είστε ακόμα, δεν το θεωρώ διόλου απίθανο να σκάσει νέα τροπολογία η οποία θα μας γυρίσει αρκετά χρόνια πίσω. Πιο συγκεκριμένα θα λέει ξεκάθαρα ότι από εδώ και πέρα θα διορίζονται ως πληροφορικοί μόνο πτυχιούχοι καθηγητικών σχολών ή πτυχιούχοι πληροφορικής με ΣΕΛΕΤΕ. Ακόμα δεν έχετε δει τίποτα.
   Η γενική ιδέα θα είναι ότι από τη στιγμή που υπάρχει καθηγητική σχολή πληροφορικής και πλέον οι θέσεις ΠΕ19 είναι λίγες, θα διορίζουμε μόνο παιδαγωγικά καταρτισμένους. Παιδιά ειλικρινά μιλάω, το έχω ακούσει από αξιόπιστα άτομα.

Αποσυνδεδεμένος didaktikos

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 2
    • Προφίλ
Απ: Η νέα τροπολογία ΥΠΕΠΘ
« Απάντηση #69 στις: Ιούλιος 25, 2009, 04:32:50 μμ »
Οι απόφοιτοι του τμήματος με τίτλο "Ψηφιακά Συστήματα" θα βγουν σε 4 χρόνια από τώρα. Σε 4 χρόνια θα έχει ξανααλλάξει και το διάταγμα και θα έχουν προσθέσει και "Ψηφιακών συστημάτων" δίπλα

Καλό θα ήταν να ζητησουμε και να περιμένουμε από το Υπουργείο Παιδείας διευκρίνηση για αυτή την τροπολογία. Μην ξεχνάμε ότι από το Σεπτέμβριο και μετά στους καινούργιους απόφοιτους του τμήματος θα χορηγείται αντίγραφο πτυχίου με τιτλο "Ψηφιακών Συστημάτων Πανεπιστημίου Πειραιά" . Οπότε δεν γνωρίζουμε ακριβώς τι θα γίνει με αυτούς

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159854
  • Σύνολο θεμάτων: 19213
  • Σε σύνδεση σήμερα: 774
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 12
Επισκέπτες: 647
Σύνολο: 659

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.096 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.