*

Αποστολέας Θέμα: Η νέα τροπολογία ΥΠΕΠΘ  (Αναγνώστηκε 165851 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος antonispe19

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 32
    • Προφίλ
Απ: Η νέα τροπολογία ΥΠΕΠΘ
« Απάντηση #84 στις: Ιούλιος 25, 2009, 11:33:31 μμ »

   πολύ καλή η ανάλυσή σου, για την ακρίβεια κάθε χρόνο μπαίνουν 170 άτομα στο διδακτικής και ψηφιακών συστημάτων και αποφοιτούν οι περισσότεροι γιατί το τμήμα είναι πολύ υψηλού επιπέδου.  (Αυτή τη στιγμή υπάρχουν γύρω στους 1000 απόφοιτους τουλάχιστον)
   Εμένα η απορία μου είναι άλλη. Το συγκεκριμένο τμήμα και μόνο από το όνομα παραπέμπει στην εκπαίδευση. Τα υπόλοιπα τμήματα πληροφορικής δεν είναι καθηγητικές σχολές ούτε έχουν κάποια σχέση με την εκπαίδευση. Απλά όλοι θέλετε να χωθείτε στην εκπαίδευση για διάφορους λόγους. Γιατί ρε παιδιά? άλλες δουλειές δεν υπάρχουν? Πως να το κάνουμε δηλαδή, η δική μας η κατεύθυνση είναι η εκπαίδευση η δική σας η βιομηχανία. Μην μπλέκουμε τα πράγματα. Ο κάθε ένας να βρίσκει δουλεία σε αυτό που έχει σπουδάσει.
   Προσωπικά τα συγχαρητήριά μου στον υπουργό που είχε το σθένος να κάνει αυτή την κίνηση και επιτέλους να φτιάξει την πρώτη καθηγητική σχολή  πληροφορικής στην Ελλάδα.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Η νέα τροπολογία ΥΠΕΠΘ
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 01:56:14 »

Αποσυνδεδεμένος CHRISTOS_200

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 51
    • Προφίλ
Απ: Η νέα τροπολογία ΥΠΕΠΘ
« Απάντηση #85 στις: Ιούλιος 26, 2009, 12:20:45 πμ »
Εμένα προσωπικά με ενοχλεί η αδικία και όχι ότι μου ψαλιδιζονται οι ελπιδες στην εκπαιδευση.Το παραδέχεσαι και μόνη σου σας βαπτίσανε καθηγητική σχολή μόνο από το όνομα.Το θέμα είναι γιατι το υπουργείο τα κάνει αυτά εκ των υστέρων!Εχώ πτυχίο από το 2003 με χιλιάδες ώρες προυπηρεσία και αν χρειστεί να αλλάξω επαγγελμα θα το κάνω.Δεν φοβαμαι διότι ήμουν τυχερος και τελείωσα πολύ υψηλόβαθμη σχολή με αρκετη καλή εκπαιδευση.Με πειραζει όμως που το υπουργειο μου χαραμισε 5 χρόνια από την επαγγελματική μου πορεία.Σκέψου το λίγο 5 χρόνια δεν είναι μικρό πραγμα.Όσον αφορά σε αυτό που λες για το ότι δεν προοριζόμασταν για την εκπαιδευση:είναι δικαίωμα του καθε ανθρώπου να διεκδικήσει μία θέση σε οποιον χωρο επιθυμει.Αλλά να ξερει ότι το παιχνίδι παίζατε στα ίσα!Το αν εσύ τελειώνες σε μια προνομιούχο σχολή δεν ειναι κακο.Το κακό ειναι οτι έγινε προνομιούχα εκ των υστερων.& κατι τελευταίο χωρίς να θέλω να αντιδικήσω μαζί σου γιατί σε θεωρω συναδελφο.Αυτο το "εσεις οι καθαροι πληροφορικοι πηγαίνεται στον ιδιωτικό τομέα" ξέρεις ποιοι το λένε; οι φυσικοί ,μαθηματικοι, φιλόλογοι που με μια 1 ενισχυτικη διοριστηκαν και κανουν στα παιδια μας μαθημα.Το λένε αυτοι που με τυχοδιωκτικό τρόπο ξέρουν ότι έξω λόγω έλλειψης γνώσεων δεν μπορουν να επιβιώσουν και βρήκαν τον χωρο της εκπαιδευσης να αράξουν όπου δεν τους ελέγχει κανένας.Μεταπήδησαν σε άλλους κλάδους και διορίστηκαν.Αν ήσουν σωστη θα έπρεπε να υποστηρίζεις ότι οι καλοί σε κάθε κλαδο είναι καλύτερα να κανουν τα παιδια μας μάθημα απο το να δουλεύουν στον ιδιωτικό τομέα & να παίρνουν 700€.Σου εύχομαι να διοριστεις αλλά να ξέρεις ένα πράγμα:μετά από χρόνια τα παιδιά σου στο σχολείο θα τα κάνουν σε μεγαλο βαθμό αμφιβόλου ποιότητας καθηγητές.Θρησκευτικά θα το κάνει μαθηματικός , πληροφορικής ο φυσικός με σεμινάρια κτλ.Τοτέ θα καταλάβεις το πρόβλημα που τώρα δεν σε απασχολεί ιδιαιτερα.Εμένα όσο με ενοχλει αυτό για τον χώρο μου με ενόχλει και το ότι ένας φυσικός τρώει την θέση ενός χημικού στο σημερινό σχολείο.Βλέπεις πολύ επιφανειακά τα πράγματα και αυτό δεν είναι καλό.Ο διορισμός δεν πρέπει να είναι αυτοσκοπός για έναν νέο συνάδελφο.Όταν γίνεται αυτοσκοπός χρησιμοποιεί αθέμιτα μέσα και όταν θα πάει να διδάξει θα ΄χει πρώτος έλλειμα παιδείας.Σκέψου πόσοι σήμερα καθηγητές μπήκαν από το παράθυρο με αθέμιτα μέσα...Μην μου πεις & το άλλο το κλασικό που λένε όλοι:ας το έκανες και εσύ.Υπαρχουν άνθρωποι που δεν θέλουν να χάσουν την αξιοπρεπειά τους και να πουλήσουν την ψυχή τους στο διάβολο για 1000€.Σου τα λέω εγώ αυτά που αν ήθελα το 2003 θα έπαιρνα 1 ωρα ενισχυτική και τώρα θα ήμουν διορισμένος...

Αποσυνδεδεμένος CHRISTOS_200

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 51
    • Προφίλ
Απ: Η νέα τροπολογία ΥΠΕΠΘ
« Απάντηση #86 στις: Ιούλιος 26, 2009, 12:30:17 πμ »
& κάτι τελευταίο.Όταν εσύ μπήκες σε αυτή την περίφημη καθηγητική σχολή με 14000 μορια κάποιοι αλλοι επέλεγαν σχολές πληροφορικής με 19000.Γιατί τότε που δηλώναμε σχολές το υπουργείο που ευλογείς τώρα δεν είχε ξεκαθαρίσει τις σχολές;αυτό από μόνο του δείχνει την καταφανέστατη αδικία.Το μόνο που πρεπει να λες είναι ότι ήταν αλλη μία πατάτα του υπουργείου στην οποία έτυχε να ευνοηθείς εσύ και να αδικηθούν χιλιάδες άλλοι.επειδή εγώ βλέπω και πίσω από κουρτίνες σου λέω τούτο:ετοιμασου στην επόμενη τετραετία να διοριστείς στο δημοτικό σχολείο.Γι αυτό έγινε η ρύθμιση.Ελπίζω να είσαι ικανοποιημενη που θα διδάξεις πληροφορική σε παιδιά 8 ετών...

Αποσυνδεδεμένος CHRISTOS_200

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 51
    • Προφίλ
Απ: Η νέα τροπολογία ΥΠΕΠΘ
« Απάντηση #87 στις: Ιούλιος 26, 2009, 12:36:04 πμ »
Προς απόφοιτους της καθηγητικης σχολής Πειραια:να μην ξεχάσετε όταν θα πάρετε πτυχίο να βάλετε μέσο για να πάρετε 1 ώρα ενισχυτική για να αλλάξετε πίνακα.Οχι τίποτα αλλό θα στενοχωρεθει και ο υπουργός μας.Θα παεί χαμένη η τροπολογία καλοκαιριάτικα...Θα χει μεγάλη πλάκα να κοπεί η ενισχυτικη, να δω τότε τι θα κάνουν...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Η νέα τροπολογία ΥΠΕΠΘ
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 01:56:14 »

Αποσυνδεδεμένος CHRISTOS_200

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 51
    • Προφίλ
Απ: Η νέα τροπολογία ΥΠΕΠΘ
« Απάντηση #88 στις: Ιούλιος 26, 2009, 12:46:42 πμ »
copy paste
Την Τρίτη 16 Δεκεμβρίου 2008, στην 13η Συνεδρίαση της Ολομέλειας του Συμβουλίου Ανώτατης Πανεπιστημιακής Εκπαίδευσης (ΣΑΠΕ) αποφασίστηκε η μετονομασία του Τμήματος Διδακτικής της Τεχνολογίας και Ψηφιακών Συστημάτων του Πανεπιστημίου Πειραιώς σε Τμήμα Ψηφιακών Συστημάτων.

  Δηλαδή τόσο καιρό που είχε το διδακτικής στον τίτλο δεν ήταν καθηγητική σχολή. Τώρα που το έβγαλαν έγινε. Κοίτα να δεις γυρίσματα που έχει η ζωή.

  Το καλύτερο το αφήνω για το τέλος. Αν κάποιος φοιτητής του συγκεκριμένου τμήματος επιλέξει την κατεύθυνση "Ηλεκτρονικών Υπηρεσιών" πόσα μάθηματα σχετικά με παιδαγωγικά και διδακτική πιστεύετε ότι θα παρακολουθήσει?
  Θα πάρει το πτυχίο πληροφορικής και την παιδαγωγική επάρκεια έχοντας παρακολουθήσει 2 ολόκληρα παιδαγωγικά μαθήματα!!!

 Σχετικά με το τμήμα πολιτισμικής τεχνολογίας έχει μερικά πολύ ενδιαφέροντα μαθήματα στο πρόγραμμα σπουδών του τα οποία αν καλύπτουν πραγματικά την ύλη που λένε ότι καλύπτουν έχει αρκετό ενδιαφέρον, αλλά βλέποντας τα μαθήματα δεν μπορώ να καταλάβω τι σχέση έχει με την πληροφορική σαν επιστήμη.

Αποσυνδεδεμένος elia

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 665
  • ΠΕ86 - ΠΕ70
    • Προφίλ
Απ: Η νέα τροπολογία ΥΠΕΠΘ
« Απάντηση #89 στις: Ιούλιος 26, 2009, 01:33:05 πμ »
κάθε χρόνο μπαίνουν 170 άτομα στο διδακτικής και ψηφιακών συστημάτων και αποφοιτούν οι περισσότεροι γιατί το τμήμα είναι πολύ υψηλού επιπέδου.
Το συγκεκριμένο τμήμα και μόνο από το όνομα παραπέμπει στην εκπαίδευση. Τα υπόλοιπα τμήματα πληροφορικής δεν είναι καθηγητικές σχολές ούτε έχουν κάποια σχέση με την εκπαίδευση. Απλά όλοι θέλετε να χωθείτε στην εκπαίδευση για διάφορους λόγους. Γιατί ρε παιδιά? άλλες δουλειές δεν υπάρχουν?
Τελικά έχεις πολύ θράσος και πας γυρεύοντας να τα ακούσεις : λοιπόν μην αγχώνεσαι, θα διοριστείς, το οποίο είναι ότι καλύτερο θα μπορούσε να σου συμβεί, αφού προφανώς δεν θα μπορούσες να κάνεις και πολλά άλλα πράγματα με βάση τις σπουδές που πήρες (και τις σπουδές αυτές, για τις οποίες τόσο καμαρώνεις, προφανώς δεν τις πήρες επειδή τις επέλεξες, απλά δεν καταφερες να μπεις σε καλύτερη σχολή).
Να ξέρεις όμως ότι ο διορισμός σου δεν είναι κάτι το οποίο το άξιζες, απλά είναι κάτι που σου έκατσε από μεγάλη ....φαρδία. Δεν ανταποκρίνεται στις ανάγκες της εκπαίδευσης, απλά εξυπηρετεί ένα ακόμα ανήθικο συμφέρον του υπουργείου.
Όσο για τις δικές μας σπουδές και δυνατότητες : επειδή οι σπουδές που πήραμε ήταν πραγματικά υψηλού επιπέδου, και για να περάσουμε κάθε μάθημα φτύναμε αίμα και δεν αρκούσε η στεγνή παπαγαλία, ο μέσος χρόνος αποφοίτησης ήταν πολύ παραπάνω από τέσσερα χρόνια. Χάρη σε αυτό είμαστε ικανοί να κάνουμε πολλές άλλες δουλειές που εσείς ούτε ξέρετε τι είναι. Ωστόσο επιλέξαμε την εκπαίδευση γιατί την αγαπάμε και όχι γαιτί δε μπορούσαμε να κάνουμε τίποτε άλλο. Και παιδαγωγικά μαθήματα περάσαμε κατά τη διάρκεια των σπουδών μας, και οι πιο πολλοί έχουμε κάνει του κόσμου τις θυσίες (χρόνια ωρομίσθιοι, διάβασμα ΑΣΕΠ υπό αντίξοες συνθήκες κ.τ.λ.), μόνο και μόνο για να μπορούμε να δουλεύουμε στην εκπαίδευση. Και οι πιο πολλοί φαντάζομαι θα συνεχίσουμε να δουλεύουμε σε αυτήν. Αυτό που θέλαμε ήταν απλά να δουλεύουμε υπό αξιοπρεπείς συνθήκες, κάτι που όλοι οι εργαζόμενοι το δικαιούνται.

Λοιπόν καλό διορισμό και καλό βόλεμα...
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 26, 2009, 01:57:51 πμ από elia »

Αποσυνδεδεμένος elia

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 665
  • ΠΕ86 - ΠΕ70
    • Προφίλ
Απ: Η νέα τροπολογία ΥΠΕΠΘ
« Απάντηση #90 στις: Ιούλιος 26, 2009, 01:59:31 πμ »
 
η δική μας η κατεύθυνση είναι η εκπαίδευση η δική σας η βιομηχανία.
ποια;;;

(όταν θα πας να διδάξεις αργότερα τους μαθητές σου Πληροφορική θα τους πεις ότι κατεύθυνση της είναι η βιομηχανία;)
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 26, 2009, 02:04:43 πμ από elia »

Αποσυνδεδεμένος CHRISTOS_200

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 51
    • Προφίλ
Απ: Η νέα τροπολογία ΥΠΕΠΘ
« Απάντηση #91 στις: Ιούλιος 26, 2009, 02:08:20 πμ »
 συνάδελφε elia τα ακούμε και από πάνω.από ένα τμήμα που δεν είχε ουτε εργαστήρια πληροφορικής!αυτη είναι η αλήθεια και τυγχάνει να γνωρίζω 5 πράγματα για το συγκεκριμενο τμήμα.το θέμα είναι τι κάνουμε από εδώ και πέρα!

Αποσυνδεδεμένος elia

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 665
  • ΠΕ86 - ΠΕ70
    • Προφίλ
Απ: Η νέα τροπολογία ΥΠΕΠΘ
« Απάντηση #92 στις: Ιούλιος 26, 2009, 02:23:10 πμ »
συνάδελφε elia τα ακούμε και από πάνω.από ένα τμήμα που δεν είχε ουτε εργαστήρια πληροφορικής!αυτη είναι η αλήθεια και τυγχάνει να γνωρίζω 5 πράγματα για το συγκεκριμενο τμήμα.το θέμα είναι τι κάνουμε από εδώ και πέρα!

Να μαζευτούμε, να πάμε στο Υπουργείο και να το σπάσουμε!!!!! Με τα νεύρα που έχω βέβαια το σπάω και μόνη μου...

Σοβαρά : να μαζευτούμε (όχι μόνο 10 άτομα), και να τους ζαλίσουμε όσο μπορούμε με επιστολές, υπογραφές κ.τ.λ. . Να δείξουμε ότι είμαστε πολλοί και ότι θα σταματήσουμε επιτέλους να κάνουμε τους μ......ς. Να ψάξουμε και για υποστήριξη από κανένα ΜΜΕ (σχόλιο : το alfavita το πέρασε στα ψιλά γράμματα!!!).  Πρώτα από όλα πρέπει όμως να μαζευτούμε...  Επαναλαμβάνω μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε το group του facebook ως βάση για να αρχίσουμε. Έχει 850 μέλη (αν και κάποιοι σίγουρα θα έχουν τελειώσει το εν λόγω τμήμα και θα την κάνουν, τι ανάγκη έχουν..).
Και σε κάθε περίπτωση να χρησιμοποιήσουμε δικαστικά το ότι το πέτυχαν αυτοί, για να το πετύχουμε έστω και (πολύ) αργότερα και εμείς. Από τους συλλόγους είχαμε κανένα σχόλιο;

Αποσυνδεδεμένος CHRISTOS_200

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 51
    • Προφίλ
Απ: Η νέα τροπολογία ΥΠΕΠΘ
« Απάντηση #93 στις: Ιούλιος 26, 2009, 02:34:35 πμ »
Τίποτα!Από την ΕΠΥ δεν περιμένω και πολλα.Η ΕΠΕ μόλις ξυπνήσει θα ναι αργα.εγώ στειλα e-mail σε υπουργο,υφυπουργό,κλπ.την Δευτέρα θα πάω στην Β Βάθμια και θα κάνω επίσημα ερώτηση στο υπουργείο.Τι να σου πω, φταίμε και εμείς...Κοιμόμαστε!Από προχθές που έστειλα μηνύματα εξηγωντας την κατάσταση δεν ασχολήθηκε κανένας...Τι σοι πληροφορικάριοι είμαστε;5000 είμαστε και 10 είμαστε στο forum...Κάνουν μπάνια αλλα όταν επιστρέψουν θα τους βαρέσει εγκεφαλικό...Θα έχουν πέσει στον πίνακα αναπληρωτων 500 θέσεις!

Αποσυνδεδεμένος karderina

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 15
    • Προφίλ
Απ: Η νέα τροπολογία ΥΠΕΠΘ
« Απάντηση #94 στις: Ιούλιος 26, 2009, 07:24:16 πμ »
καλημερα
διαβασα τα νεα επιτευγματα του υπουργειου παιδειας και για αλλη μια φορα λυπαμαι που ζω στην Ελλαδα
δεν εχω καμια σχεση με τους πε19 αλλα πραγματι αυτο που εγινε και ετσι οπως που εγινε ειναι ΑΔΙΚΙΑ
 και πραγματι ευνοει τους τους αποφοιτους του ΠΕΙΡΑΙΑ (και η αληθεια αυτοι που αποφοιτουν η παρει πτυχιο  απο αυτο το τμημα καλα κανουν
χαιρονται .........)

αλλα δεν ειναι αμαρτια για τα αλλα τμηματα ΤΕΙ -ΑΕΙ π19-πε20 που διδασκουν ολα αυτα τα χρονια στην εκπαιδευση ???
ολοι αυτοι τι θα γινουν???????????????
εδω κολαει αυτο που λενε  Ο ΘΑΝΑΤΟΣ ΣΟΥ Η ΖΩΗ ΜΟΥ  διστυχως ετσι μας εχουν καταντησει!!!!!!
εσυ συναδελφε ANTONISPE19  με πιο κριτηριο κρινεις πιοσ ειναι ικανος να διδαξει??????
απο τα παιδαγωγικα????? που εχει γινει πια καραμελοτσιχλα!!!! ελεος εσυ αγαπας την εκπαιδευση και ο αλλος οχι?

το υπουργειο μια σε βαφτιζει εκπαιδευτικο και την αλλη οχι (μπα???? και αυτος που διδασκε τοσα χρονια  του χρονου τι θα ειναι?)

Απο την στιγμη που το υπουργειο δεν τα χωρισε απο την αρχη και εδωσε το δικαωμα σε ολους να μπαινουν στα σχολεια χωρις παιδαγωγικη επαρκεια τωρα τι θελει???(ειμαι υπερ των παιδαγωγικων μαθηματων εξηγουμε)   και αλλο δηλητηριο να σταξει?


ANTONISPE19 εισαι ο τελευταιος που πρεπει να κρινεις γιατι σε βολεψε αυτη η ρυθμιση ανοιξε το καβουκι σου και δες και τους αλλους
γιατι αν μπεις μεσα στην ταξη με τετοια μυαλα μαλλον κακκο θα κανεις και ανταγωνισμο θα σπειρεις στους μαθητες σου.

σκεψου οτι υπαρχει πληροφορικαριος με 5-6 χρονια εμπειριας μεσα στην ταξη(χωρις παιδαγωγικη επαρκεια)που στην τελικη ο μονος που ευθυνετε ειναι  το υπουργειο αφου δεν τον επιμορφωσε.   

επειδη μαλλον δεν εχεις δουλεψει ως ωρομισθιος και σου ευχομαι ποτε να μην δουλεψεις.........τοτε θα εισαι σε θεση να καταλαβεις  τι ζημια κανει στους αλλους αυτη η ρυθμιση (που ειναι θυματα στο ξαναγραφω !!!!! μονο το υπουργειο φταιει   ας μην επαιρνε ποτε πτυχιουχους χωρις παιδαγωγικη επαρκεια αλλα απο την αρχη )τοτε ναι τα πραγματα θα ηταν διαφορετικα!!!!!

και κατι τελευταιο ANTONISPE19 επειδη εσυ εχεις κανει παιδαγωγικα μαθηματα και ψυχολογιας και εισαι (παιδαγωγος ) στασου με ευαισθησια και μην τους προκαλεις εδω μεσα και ειδικα τωρα!!!!!!! οχι τιποτα αλλο  για να πιασουν και τοπο οι γνωσεις σου ρε παιδι μου στα παιδαγωγικα μαθηματα ¨)¨)¨)¨¨)  

ΚΑΛΗΜΕΡΑ
ΕΙΚΑΣΤΙΚΟΣ(ΜΕ ΠΑΙΔΑΓΩΓΙΚΗ ΕΠΑΡΚΕΙΑ) ;) ;) ;) ;) ;) ;) ;) ;)


« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 26, 2009, 07:37:54 πμ από karderina »

Αποσυνδεδεμένος bikini

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3028
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Έχε ελπίδα... ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Η νέα τροπολογία ΥΠΕΠΘ
« Απάντηση #95 στις: Ιούλιος 26, 2009, 07:45:32 πμ »
Επειδή έχω καιρό να συμμετάσχω στις συζητήσεις του pde, οι απόφοιτοι των εν λόγω Σχολών θα δίνουν ΑΣΕΠ και θα διεκδικούν μία θέση στα δημόσια σχολεία;  ???
Δεν ανέχομαι πια να περιτριγυρίζομαι από

1) "μαλθακούς"
2) ξερόλες
3) ανθρώπους που κοιτάζουν τους άλλους αφ' υψηλού ._

Αποσυνδεδεμένος karderina

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 15
    • Προφίλ
Απ: Η νέα τροπολογία ΥΠΕΠΘ
« Απάντηση #96 στις: Ιούλιος 26, 2009, 09:04:40 πμ »
mono stin ellada simbainoyn ayta mono!!!!!!

 
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 26, 2009, 09:09:47 πμ από karderina »

Αποσυνδεδεμένος spapioan

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 613
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 03
    • Προφίλ
Απ: Η νέα τροπολογία ΥΠΕΠΘ
« Απάντηση #97 στις: Ιούλιος 26, 2009, 09:36:41 πμ »
Εμένα προσωπικά με ενοχλεί η αδικία και όχι ότι μου ψαλιδιζονται οι ελπιδες στην εκπαιδευση.Το παραδέχεσαι και μόνη σου σας βαπτίσανε καθηγητική σχολή μόνο από το όνομα.Το θέμα είναι γιατι το υπουργείο τα κάνει αυτά εκ των υστέρων!Εχώ πτυχίο από το 2003 με χιλιάδες ώρες προυπηρεσία και αν χρειστεί να αλλάξω επαγγελμα θα το κάνω.Δεν φοβαμαι διότι ήμουν τυχερος και τελείωσα πολύ υψηλόβαθμη σχολή με αρκετη καλή εκπαιδευση.Με πειραζει όμως που το υπουργειο μου χαραμισε 5 χρόνια από την επαγγελματική μου πορεία.Σκέψου το λίγο 5 χρόνια δεν είναι μικρό πραγμα.Όσον αφορά σε αυτό που λες για το ότι δεν προοριζόμασταν για την εκπαιδευση:είναι δικαίωμα του καθε ανθρώπου να διεκδικήσει μία θέση σε οποιον χωρο επιθυμει.Αλλά να ξερει ότι το παιχνίδι παίζατε στα ίσα!Το αν εσύ τελειώνες σε μια προνομιούχο σχολή δεν ειναι κακο.Το κακό ειναι οτι έγινε προνομιούχα εκ των υστερων.& κατι τελευταίο χωρίς να θέλω να αντιδικήσω μαζί σου γιατί σε θεωρω συναδελφο.Αυτο το "εσεις οι καθαροι πληροφορικοι πηγαίνεται στον ιδιωτικό τομέα" ξέρεις ποιοι το λένε; οι φυσικοί ,μαθηματικοι, φιλόλογοι που με μια 1 ενισχυτικη διοριστηκαν και κανουν στα παιδια μας μαθημα.Το λένε αυτοι που με τυχοδιωκτικό τρόπο ξέρουν ότι έξω λόγω έλλειψης γνώσεων δεν μπορουν να επιβιώσουν και βρήκαν τον χωρο της εκπαιδευσης να αράξουν όπου δεν τους ελέγχει κανένας.Μεταπήδησαν σε άλλους κλάδους και διορίστηκαν.Αν ήσουν σωστη θα έπρεπε να υποστηρίζεις ότι οι καλοί σε κάθε κλαδο είναι καλύτερα να κανουν τα παιδια μας μάθημα απο το να δουλεύουν στον ιδιωτικό τομέα & να παίρνουν 700€.Σου εύχομαι να διοριστεις αλλά να ξέρεις ένα πράγμα:μετά από χρόνια τα παιδιά σου στο σχολείο θα τα κάνουν σε μεγαλο βαθμό αμφιβόλου ποιότητας καθηγητές.Θρησκευτικά θα το κάνει μαθηματικός , πληροφορικής ο φυσικός με σεμινάρια κτλ.Τοτέ θα καταλάβεις το πρόβλημα που τώρα δεν σε απασχολεί ιδιαιτερα.Εμένα όσο με ενοχλει αυτό για τον χώρο μου με ενόχλει και το ότι ένας φυσικός τρώει την θέση ενός χημικού στο σημερινό σχολείο.Βλέπεις πολύ επιφανειακά τα πράγματα και αυτό δεν είναι καλό.Ο διορισμός δεν πρέπει να είναι αυτοσκοπός για έναν νέο συνάδελφο.Όταν γίνεται αυτοσκοπός χρησιμοποιεί αθέμιτα μέσα και όταν θα πάει να διδάξει θα ΄χει πρώτος έλλειμα παιδείας.Σκέψου πόσοι σήμερα καθηγητές μπήκαν από το παράθυρο με αθέμιτα μέσα...Μην μου πεις & το άλλο το κλασικό που λένε όλοι:ας το έκανες και εσύ.Υπαρχουν άνθρωποι που δεν θέλουν να χάσουν την αξιοπρεπειά τους και να πουλήσουν την ψυχή τους στο διάβολο για 1000€.Σου τα λέω εγώ αυτά που αν ήθελα το 2003 θα έπαιρνα 1 ωρα ενισχυτική και τώρα θα ήμουν διορισμένος...

οσο και αν συμφωνω μαζι σου, εδω υπεπεσες σε ολισθημα... ελλειψη γνωσεων οι μαθηματικοι και φυσικοι; μηδενιστικο δεν ειναι αυτο; θελω να ελπιζω οτι εκανες βιαστικη διατυπωση. εκτος αν αναφερεσαι στα παλιοτερα σεμιναρια πληροφορικης που διοριστηκαν μαζικα στα σχολεια ειδικοτητες διαφορετικες της πληροφορικης. οφειλεις ωστοσο να διευκρινιζεις τι εννοεις προς αποφυγη παρεξηγησεων.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159859
  • Σύνολο θεμάτων: 19213
  • Σε σύνδεση σήμερα: 533
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 0
Επισκέπτες: 466
Σύνολο: 466

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.088 δευτερόλεπτα. 33 ερωτήματα.