*

Αποστολέας Θέμα: Διορίζονται οι εκπαιδευτικοί με αναπηρία 67% και 12 μήνες προϋπηρεσία.  (Αναγνώστηκε 238809 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος theory

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 19
  • Λατρεύω την εκπαίδευση-ΠΕ03
    • Προφίλ
Kαταρχήν γιατί μου απαντάτε  με  τέτοιο τρόπο;
Αντιγράφω από γνωστό site, αν είμαι λάθος   και κάτι μου διαφεύγει ζητάω από ολους συγνώμη!
Τα δικαιολογητικά που απαιτούνται για την πρόσληψη μονίμων ή αναπληρωτών εκπαιδευτικών είναι τα ακόλουθα:

1. ΕΠΙΚΥΡΩΜΕΝΟ ΑΝΤΙΓΡΑΦΟ ΠΤΥΧΙΟΥ ( Να αναγράφεται η ημεροχρονολογία και ο βαθμός κτήσης του πτυχίου ).

2. ΕΠΙΚΥΡΩΜΕΝΟ ΑΝΤΙΓΡΑΦΟ ΜΕΤΑΠΤΥΧΙΑΚΟΥ ( εάν υπάρχει )

3. ΠΑΙΔΑΓΩΓΙΚΗ ΚΑΤΑΡΤΙΣΗ *

4. ΕΠΙΚΥΡΩΜΕΝΟ ΑΝΤΙΓΡΑΦΟ ΑΣΤΥΝΟΜΙΚΗΣ ΤΑΥΤΟΤΗΤΟΣ

5. ΠΙΣΤΟΠΟΙΗΤΙΚΟ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑΚΗΣ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗΣ

6. ΠΙΣΤΟΠΟΙΗΤΙΚΟ ΥΓΕΙΑΣ Α/ΘΜΙΑΣ ΥΓΕΙΟΝΟΜΙΚΗΣ ΕΠΙΤΡΟΠΗΣ

7. ΠΙΣΤΟΠΟΙΗΤΙΚΟ ΣΤΡΑΤΟΥ ΤΥΠΟΥ Α΄

8. ΠΟΙΝΙΚΟ ΜΗΤΡΩΟ

9. Οποιοδήποτε πιστοποιητικό έγγραφο στο οποίο να αναγράφεται ο προσωπικός αριθμός Φορολογικού Μητρώου ( Α.Φ.Μ. ).

10. ΒΕΒΑΙΩΣΕΙΣ ΠΡΟΫΠΗΡΕΣΙΑΣ ( Αναλυτικά )

11. ΥΠΕΥΘΥΝΗ ΔΗΛΩΣΗ (Χορηγείται από την Υπηρεσία)



* ΠΡΟΣΟΧΗ: Από την Παιδαγωγική Κατάρτιση εξαιρούνται οι Καθηγητικοί Κλάδοι: ΠΕΟ1 έως και ΠΕΟ8 και οι κλάδοι: ΠΕ11 Φυσικής Αγωγής, ΠΕ15 Οικιακής Οικονομίας, ΠΕ16 Μουσικής (Πτυχιούχων Πανεπιστημίων), ΠΕ32 Θεατρικών Σπουδών, ΠΕ33 Μεθοδολογίας, Ιστορίας και Θεωρίας της Επιστήμης, ΠΕ34 Ιταλικής γλώσσας, καθώς και η Ανώτατη Σχολή Παιδαγωγικής και Τεχνολογικής Εκπαίδευσης (Α.Σ.ΠΑΙ.Τ.Ε.) και η Ανώτερη Σχολή Εκπαιδευτικών Τεχνολόγων Μηχανικών (Α.Σ.Ε.ΤΕ.Μ) για διορισμό εκπαιδευτικών στο κλάδο ΠΕ17.



Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος usercls

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 71
    • Προφίλ
Για να τα ξεκαθαρισουμε εσυ γραφεις:

Νομίζω  οτι για να δουλέψει κάποιος ως αναπληρωτής σε σχολικές μονάδες απαιτείται παιδαγωγική επάρκεια.

Αρχικα διαβασε την εγκυκλιο αναπληρωτων σμεα και θα δεις οτι δεν ισχυει.


Δευτερον διαβασε το νομο που περασε για εμας οπου δεν το αναφερει πουθενα και επιπλεον σε ερωτηση συναδελφου προς τον Αρη Σπηλιοτ. πηραμε την απαντηση οτι δεν απαιτειται.


Τριτον η παιδαγωγικη καταρτηση για τις ειδικοτητες που δεν θεορουνται καθηγητικες δεν ειναι υποχρεωτικη ουτε για αναπληρωτης ουτε για μονιμο διορισμο απλα προηγουνται οσοι εχουν παιδαγωγικη καταρτηση.

Αποσπασμα απο εγκυκλειο διορισμων

Τίτλο Παιδαγωγικής Κατάρτισης, για τους κλάδους ΠΕ12.05 και ΠΕ19-ΠΕ20, εφόσον αποτέλεσε κριτήριο κατάταξης στον ενιαίο πίνακα προσωρινών αναπληρωτών.

Αλλα  αυτο δεν ειναι θεμα αυτου του topic. Αν θελεις πληροφορηση ανοιξε αλλο θεμα με αυτον τιτλο.
Επιπλεον μην πιστευεις οτι γραφει ο καθενας αλλα επισημα εγγραφα.
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 18, 2009, 01:28:35 μμ από usercls »

Αποσυνδεδεμένος theory

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 19
  • Λατρεύω την εκπαίδευση-ΠΕ03
    • Προφίλ
Ευχαριστώ πολύ για την πληροφόρηση.
Μια απάντηση ήθελα να δώσω σύμφωνα με αυτά που νόμιζα οτι ισχύουν.
Ζητάω συγνώμη αν μπέρδεψα κάποιον!

Αποσυνδεδεμένος usercls

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 71
    • Προφίλ
Συναδελφε το καταλαβαινω οτι δεν γνωριζες αλλα το προβλημα ειναι οτι οι περισσοτεροι αναπληρωτες και ωρομισθιοι δεν γνωριζουμε βασικα πραγματα για τα δικαιοματα και τις υποχρεωσεις τους  ουτε καν το βασικο αν μπορουνε να κανουνε αιτηση για μια προκυριξη καθηγητων . Ολο αυτο δεν θεωρω οτι μας  τιμα και επιπλεον μην περιμενουμε μασιμενη γνωση απο αλλους .Ας ανοιξουν μερικοι τα γκαβα  τους οπως λενε και στο χωριο μου. :D

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος mihaka

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 4
    • Προφίλ
Παιδια ευχαριστω οσους  μπηκαν στον κοπο και απαντησαν καλοπροαιρετα εστω και αν ηταν λανθασμενοι.Η ουσια ειναι οτι οταν πρωτοβγηκε ο νομος πηρα στο υπουργειο και μου ειπαν οτι εφοσον ειμαι τεχνικης ειδικοτητας (πε18.12) θα πρεπει να βγαλω ασπαιτε.Με παραξενεψε ομως αυτο και είπα να ξαναρωτησω στο φορουμ αυτο.Να λοιπον που δεν βγηκα χαμενος.Παντως ο νομος οπως τον διαβαζω ειναι λιγο ασαφης σε αυτο το θεμα και δεν μπορουσα να βγαλω συμπερασμα.Αν επρεπε να δημιουργησω αλλο topic συγγνωμη αλλα θεωρησα οτι η ερωτηση μου ειναι σχετικη με το συγκεκριμενο θεμα.

Αποσυνδεδεμένος foutsouri

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 179
    • Προφίλ
Λοιπον τοσες μερες περιμενω να δω καποια κινηση απο τους συναδελφους που γραφτηκαν στο blog με τα αρχικα τους ή με το μικρο τους. Εστω ενα σχολιο για την παρακληση προς αυτους, να δωσουν  δηλαδη τα πληρη στοιχεια τους για να γινει σωστη δουλεια. Αν και τους διαβεβαιωσε ο διαχειριστης οτι δεν θα δημοσιοποιηθουν αλλα θα φανουν ΜΟΝΟ στην επιστολη προς την Υπουργο. Τι εγινε? Μηπως επαναπαυτηκανε οτι θα βγαλουν οι υπολοιποι το φιδι απο την τρυπα? ΟΧΙ συναδελφοι δεν γινονται αυτα. Αν δεν δραστηριοποιηθουμε ολοι η κατασταση θα μεινει στασιμη διοτι καμια επισημη επιστολη δεν υπογραφεται απο αρχικα ή μικρα ονοματα.  Τωρα πριν τροποποιηθει ο νομος πρεπει να ΣΤΕΙΛΟΥΜΕ ΤΗΝ ΕΠΙΣΤΟΛΗ γιατι φοβαμαι οτι θα τροποποιηθει οπως τροποποιηθηκαν και αλλοι...και σε αλλα υπουργεια . Γνωριζετε την εκφραση "στη βραση κολλαει το σιδερο?"

Αποσυνδεδεμένος Τζίνη

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 20
    • Προφίλ
Λοιπον τοσες μερες περιμενω να δω καποια κινηση απο τους συναδελφους που γραφτηκαν στο blog με τα αρχικα τους ή με το μικρο τους. Εστω ενα σχολιο για την παρακληση προς αυτους, να δωσουν  δηλαδη τα πληρη στοιχεια τους για να γινει σωστη δουλεια. Αν και τους διαβεβαιωσε ο διαχειριστης οτι δεν θα δημοσιοποιηθουν αλλα θα φανουν ΜΟΝΟ στην επιστολη προς την Υπουργο. Τι εγινε? Μηπως επαναπαυτηκανε οτι θα βγαλουν οι υπολοιποι το φιδι απο την τρυπα? ΟΧΙ συναδελφοι δεν γινονται αυτα. Αν δεν δραστηριοποιηθουμε ολοι η κατασταση θα μεινει στασιμη διοτι καμια επισημη επιστολη δεν υπογραφεται απο αρχικα ή μικρα ονοματα.  Τωρα πριν τροποποιηθει ο νομος πρεπει να ΣΤΕΙΛΟΥΜΕ ΤΗΝ ΕΠΙΣΤΟΛΗ γιατι φοβαμαι οτι θα τροποποιηθει οπως τροποποιηθηκαν και αλλοι...και σε αλλα υπουργεια . Γνωριζετε την εκφραση "στη βραση κολλαει το σιδερο?"

Αγαπητοί συνάδερφοι  εγώ προτείνω να στείλουμε την επιστολή με τους συναδέλφους που έχουν δώσει τα πλήρη στοιχεία χωρίς τους συναδέλφους που γράφτηκαν στο blog με τα αρχικά τους ή με το μικρό τους, πριν τροποποιηθεί ο νόμος   Γιατί το καθυστερούμε;;;;;;;;;;;

Αποσυνδεδεμένος g11

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 4
    • Προφίλ
ΚΑΛΕΣΜΑ

Συνάδελφοι είμαι μέλος του http://diorismos67.wordpress.com/ και έχω έρθει σε επαφή με τον Πανελλήνιο Σύλλογο Αδιόριστων  Εκπαιδευτικών Με Σοβαρές Αναπηρίες 67% Και Άνω για να γίνω επίσης μέλος του.
Θεωρώ ότι αποτελεί το πλέον αρμόδιο νομικά όργανο για να μας εκπροσωπήσει και να στηρίξει τις διεκδικήσεις μας. Ωστόσο όσο περισσότερα μέλη αριθμεί τόσο μεγαλύτερη θα είναι και η φωνή του που θα αποτελεί τη φωνή όλων μας.
Ελάτε λοιπόν να ενωθούμε σε μία φωνή με κοινό προσανατολισμό και επιδιώξεις.
Θα είναι μεγάλη χαρά για μένα να σας φέρω σε επαφή με το σύλλογο του οποίου θα γίνω και εγώ άμεσα μέλος.
Για περισσότερες πληροφορίες στείλτε μου προσωπικό μήνυμα.

Αποσυνδεδεμένος xp123

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 50
    • Προφίλ
ΓΕΙΑ ΣΑΣ.ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΚΑΤΑΡΧΑΣ ΝΑ ΑΠΕΥΘΥΝΘΩ ΣΤΗΝ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟ q11 ΚΑΙ ΝΑ ΤΗΝ ΠΑΡΑΚΑΛΕΣΩ ΝΑ ΔΩΣΕΙ ΤΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΤΟΥ ΣΥΛΛΟΓΟΥ ΠΟΥ ΠΡΟΑΝΝΗΓΚΕΙΛΕ............
2ΟΝ ΠΕΡΙΜΕΝΟΥΜΕ ΝΕΑ Κ ΟΔΗΓΙΕΣ ΓΙΑ ΣΥΝΤΟΝΙΣΜΕΝΕΣ ΕΝΕΡΓΕΙΕΣ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΠΡΩΤΕΣΤΑΝΤΕΣ ΤΗΣ ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑΣ ΕΓΓΡ. ΕΠΙΣΤΟΛΗΣ ΓΙΑ ΤΟ ΘΕΜΑ "ΔΙΟΡΙΣΜΟΣ ΚΑΘΗΓΗΤΩΝ ΜΕ 67%".
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

Αποσυνδεδεμένος iamspongebob

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 45
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Συνάδελφοι, μετά και από την συνεννόηση που έγινε την περασμένη Κυριακή, σήμερα πήγα, στο πολιτικό γραφείο της Διαμάντοπούλου, αναφέροντας και το blog μας. Η κυρία που βρήκα εκεί μου είπε ότι προς το παρόν δεν μπορούμε να κλείσουμε κάποιο ραντεβού γιατί ακόμα ενημερώνεται και υπάρχει πολύς φόρτος εργασίας. Μου είπε ακόμη να στείλουμε mail(το οποίο και ήδη κάναμε) και ότι θα το διαβάσει οπωσδήποτε και θα μας απαντήσει. Για ραντεβού δια ζώσης θα πρέπει να ξαναπεράσω σε 15-20 μέρες. Α μου ανέφερε ακόμη ότι θα μπορούσαμε να επικοινωνήσουμε και με τον κ. Διονύση Τσαγκρή που θα αναλάβει τα θέματα πρωτοβάθμιας και δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης. Μου έδωσε το τηλ. 210 3443652
http://musicwebstar.blogspot.com/ Το Ν1 μουσικό blog στην Ελλάδα!

Αποσυνδεδεμένος g11

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 4
    • Προφίλ
Συνάδελφοι με ενημέρωσαν από το σύλλογο ότι το θέμα μας προχωράει και ότι  υψηλόβαθμο στέλεχος του Υπουργείου δήλωσε ενοχλημένο γιατί όπως υποστηρίζει κάποιοι συνάδελφοι του μίλησαν με απρεπή τρόπο.

Αποσυνδεδεμένος g11

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 4
    • Προφίλ
ΚΑΛΕΣΜΑ

Συνάδελφοι είμαι μέλος του http://diorismos67.wordpress.com/ και έχω έρθει σε επαφή με τον Πανελλήνιο Σύλλογο Αδιόριστων  Εκπαιδευτικών Με Σοβαρές Αναπηρίες 67% Και Άνω για να γίνω επίσης μέλος του.
Θεωρώ ότι αποτελεί το πλέον αρμόδιο νομικά όργανο για να μας εκπροσωπήσει και να στηρίξει τις διεκδικήσεις μας. Ωστόσο όσο περισσότερα μέλη αριθμεί τόσο μεγαλύτερη θα είναι και η φωνή του που θα αποτελεί τη φωνή όλων μας.
Ελάτε λοιπόν να ενωθούμε σε μία φωνή με κοινό προσανατολισμό και επιδιώξεις.
Θα είναι μεγάλη χαρά για μένα να σας φέρω σε επαφή με το σύλλογο του οποίου θα γίνω και εγώ άμεσα μέλος.
Για περισσότερες πληροφορίες στείλτε μου προσωπικό μήνυμα.
Το email μου είναι georgeopti@hotmail.com


Αποσυνδεδεμένος iamspongebob

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 45
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Συνάδελφοι με ενημέρωσαν από το σύλλογο ότι το θέμα μας προχωράει και ότι  υψηλόβαθμο στέλεχος του Υπουργείου δήλωσε ενοχλημένο γιατί όπως υποστηρίζει κάποιοι συνάδελφοι του μίλησαν με απρεπή τρόπο.

Όπου και αν έχω πάει προσωπικά πάντα μιλάω ευγενικά αλλά από την άλλη καταλαβαίνω συναδέλφους με αναπηρία που έχουν εκνευριστεί με την όλη κατάσταση,  όταν μας ταλαιπωρούν 2 μήνες. Ε δεν θα στενοχωρηθούμε κιόλας δηλαδή αν έβρισαν κάποιο «υψηλόβαθμο στέλεχος», του υπουργείου  που δεν εφαρμόζει τον νόμο εδώ και δυο μήνες και μας έχει βάλει να τρέχουμε και να ταλαιπωρούμαστε σωματικώς και κυρίως ψυχικώς. Σημειώνω όμως και πάλι ότι η αγένεια δεν είναι ο ενδεδειγμένος τρόπος επίλυσης τέτοιων ζητημάτων ειδικά όταν αυτή προέρχεται από εκπαιδευτικούς.
http://musicwebstar.blogspot.com/ Το Ν1 μουσικό blog στην Ελλάδα!

Αποσυνδεδεμένος suzi-Q

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 24
    • Προφίλ
Επιστολή της Ε.Σ.ΑμεΑ προς την Υπουργό παιδείας για την εφαρμογή του Ν.3794/2009

Η παρακάτω επιστολή στάλθηκε εχθές επίσημα από την ΕΣΑμεΑ προς την Υπουργό κ. Α. Διαμαντοπούλου και κοινοποιήθηκε προς τους

1. Γραφείο Πρωθυπουργού Κου Γ. Παπανδρέου

2. κ. Π. Χριστοφιλοπούλου, υφυπουργό παιδείας

3. κ. Γ. Πανάρετο,  υφυπουργό παιδείας

4. Εκπαιδευτικοί με ποσοστό αναπηρίας 67% και άνω


με αφορμή την επιστολή που εστάλει από το Blog μας “diorismos67” στην ΕΣΑμεΑ


Θα θέλαμε να ευχαριστήσουμε δημόσια την ΕΣΑμεΑ για την άμεση ανταπόκρισή της  και το ενδιαφέρον της για την παρακολούθηση του θέματός μας.

Μαζί με  την επιστολή συνηγορίας της, η ΕΣΑμεΑ απέστειλε αυτούσια και με αριθμό πρωτοκόλου παραλαβής, την επιστολή μας, όπως έχει αναρτηθεί και στο Blog μας.

Δείτε το κείμενο της επιστολής στο http://diorismos67.wordpress.com/

ή στο

http://diorismos67.wordpress.com/files/2009/10/ceb5cf80ceb9cf83cf84cebfcebbceae-cf84ceb7cf82-ceb5-cf83-ceb1cebcceb5ceb1-cf80cf81cebfcf82-cf84ceb7cebd-cf85cf80cebfcf85cf81ceb3cf8c-cf80.docx

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32329
  • Τελευταία: kblala
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1162187
  • Σύνολο θεμάτων: 19242
  • Σε σύνδεση σήμερα: 810
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 17
Επισκέπτες: 696
Σύνολο: 713

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.085 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.