*

Αποστολέας Θέμα: Διορίζονται οι εκπαιδευτικοί με αναπηρία 67% και 12 μήνες προϋπηρεσία.  (Αναγνώστηκε 238053 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος iamspongebob

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 45
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Σύμφωνα με την νέα τροπολογία του υπουργείου Παιδείας... Οι λεπτομέρειες αναμένονται στην υπουργική απόφαση...


http://kesyp.didefth.gr/wp-content/uploads/tropologia_new_sxoles_pe.pdf
http://musicwebstar.blogspot.com/ Το Ν1 μουσικό blog στην Ελλάδα!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος bikini

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3028
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Έχε ελπίδα... ΠΕ02
    • Προφίλ
Μάλιστα...  ::)
Με όλο το σεβασμό προς τα άτομα αυτής της κατηγορίας... Θα δούμε ξαφνικά πολλούς δήθεν "ανάπηρους" που θα προσκομίζουν πλαστά δικαιολογητικά και θα τρυπώνουν στην εκπαίδευση με το κεφάλι ψηλά και χωρίς ντροπή και τύψεις.  :-X  :-X

Υ.Γ: Χτες άκουσα ακριβώς την ίδια είδηση στις ειδήσεις: προσκομίζοντας κάποιος πλαστά δικαιολογητικά περί αναπηρίας, σπούδασε Ιατρική, πήρε το πτυχίο του και, όταν το ανακάλυψαν, έμεινε ατιμώρητος.  :o

Η Ελλάδα της λαμογιάς και της κομπίνας...  ::)  :-X
Δεν ανέχομαι πια να περιτριγυρίζομαι από

1) "μαλθακούς"
2) ξερόλες
3) ανθρώπους που κοιτάζουν τους άλλους αφ' υψηλού ._

Αποσυνδεδεμένος iamspongebob

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 45
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Eλπίζω να τιμωρήσουν και απολύσουν όποιον κάνει κάτι τέτοιο…. Γιατί τέτοιες καταστάσεις λειτουργούν και εις βάρος των πραγματικά αναπήρων ή με σοβαρό πρόβλημα υγείας. Φαντάζομαι οι θέσεις για αυτή την κατηγορία θα είναι λίγες και περιορισμένες κάθε χρονιά.
http://musicwebstar.blogspot.com/ Το Ν1 μουσικό blog στην Ελλάδα!

Αποσυνδεδεμένος mardz

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 361
    • Προφίλ
συναδελφοι δεν γνωριζω ποιοι μπορουν να χαρακτηριστουν με αναπηρια 67% .
δεν εχω ξερω καποια τετοια περιπτωση για να την χρησιμοποιησω ως σημειο αναφορας

αλλα

67% αναπηρια ακουγεται και θεωρω οτι ειναι ΜΕΓΑΛΗ αναπηρια ,
σιγουρα ειναι κατι πολυ σοβαρο που δεν θα ευχονταν καποιος ουτε στον εχθρο του ...

μπορει να φανει λιγο ασχετο αυτο που θα πω αλλα το λεω γιατι θα ηθελα να μαθω περισσοτερα πανω σε αυτο το θεμα

με 67% αναπηρια καποιος δικαιουται συνταξη ?

οι επιτροπες που πιστοποιουν μια τετοια αναπηρια δινουν ικανοτητα εργασιας ?

οι επιτροπες αυτες επιτρεπουν εργασια σε ενα τετοιο ατομο ?
(το λεω με το σκεπτικο δεν επιβαρυνεται η υγεια του ?)

τα ρωταω αυτα γιατι εμενα μου φαινεται αντικρουομενο μεγαλη αναπηρια και εργασια

θα ηθελα αν ειναι δυνατο και ξερει καποιος σε ποιο αλλο κλαδο μπορει καποιος να διεκδικησει θεση εργασιας με τοσο μεγαλο ποσοστο αναπηριας?

το ρωταω αυτο μηπως παρουμε μια ιδεα για το ειδος των αναπηριων που επιτρεπουν στο ατομο να εργαστει


Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος πε04.04

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 371
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Αυτό με εντυπωσίασε και εμένα
και αν διορίζονται έτσι οι ανάπηροι τότε γιατί ζητάνε από μας όλο αυτό το γιατρολοι για το πιτοποιητικό υγείας;;;;;

Τέλος πάντων. Το θέμα με τους ανάπηρους είναι πάνω από όλα ηθικό. Χρειάζονται χρήματα. Χρειάζονται δουλειά για να απασχολούνται και να μην μελαγχολούν. Η ψυχολογία των παιδιών δεν ενδέχεται να επηρεαστεί όμως; Είναι σίγουρα παιδαγωγικά σωστό αυτό;

Αποσυνδεδεμένος ister

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 360
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Αυτό με εντυπωσίασε και εμένα
και αν διορίζονται έτσι οι ανάπηροι τότε γιατί ζητάνε από μας όλο αυτό το γιατρολοι για το πιτοποιητικό υγείας;;;;;

Τέλος πάντων. Το θέμα με τους ανάπηρους είναι πάνω από όλα ηθικό. Χρειάζονται χρήματα. Χρειάζονται δουλειά για να απασχολούνται και να μην μελαγχολούν. Η ψυχολογία των παιδιών δεν ενδέχεται να επηρεαστεί όμως; Είναι σίγουρα παιδαγωγικά σωστό αυτό;

δεν τους δίνουν σύνταξη να τελειώνουμε!!!!
α) κάθε βδομάδα θα θέλουν άδεια να παν στο γιατρό....ΚΕΝΑ στο πρόγραμμα
β) θα ζητούν να εξαιρούνται από δουλειές του σχολείου, έξω από την τάξη....πρόβλημα στην διοικητική οργάνωση και λειτουργία
γ) θα αδυνατούν ίσως να επιβληθούν στην τάξη κτλ κτλ κτλ

πέσ'τε με κακό, στραβό και απάνθρωπο...είχα τέτοιον καθηγητή και δεν θυμάμαι να ερχόταν ποτέ στην τάξη, γιατί πήγαινε στο γιατρό!
ας βρούν άλλο φιλάνθρωπο τρόπο να βοηθήσουν αυτές τις περιπτώσεις!
άσε που θα λαδώνουν κάποιοι για να βγαίνουν ανάπηροι!!!

στο Ελλαδιστάν μας έλαχε να ζήσουμε! όσο περνούν τα χρόνια...το νιώθω κατάρα και όχι τιμή πλέον! όχι απλά υποτιμούν, αλλά εξεφτελίζουν τη νοημοσύνη μου!!!
Ὠς χαρίεν ἔστʹ ἄνθρωπος, ὅτ' ἄνθρωπος ᾗ.
Μένανδρος

Αποσυνδεδεμένος mardz

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 361
    • Προφίλ
>>στο Ελλαδιστάν μας έλαχε να ζήσουμε! όσο περνούν τα χρόνια...το νιώθω κατάρα και όχι τιμή πλέον! όχι απλά υποτιμούν, αλλά εξεφτελίζουν τη νοημοσύνη μου!!!<<

εχουμε καταντησει να ντρεπομαστε για λογαρασμο τους

Αποσυνδεδεμένος bikini

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3028
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Έχε ελπίδα... ΠΕ02
    • Προφίλ
Ας το παραλληλίσουμε με αυτό: http://www.pde.gr/forum/index.php?topic=12473.0
Δεν ανέχομαι πια να περιτριγυρίζομαι από

1) "μαλθακούς"
2) ξερόλες
3) ανθρώπους που κοιτάζουν τους άλλους αφ' υψηλού ._

Αποσυνδεδεμένος Ange

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 15
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Εκπαιδευτικοί με ανάπηρία 67% είναι και αυτοί που πάσχουν από μεσογειακή αναιμία ή σκλήρυνση κατά πλάκας οι οποίοι ήδη προηγούνται στους πίνακες. Οι άνθρωποι αυτοί είναι λειτουργικοί και σε καμία περίπτωση δεν παρακωλύουν συνειδητά τη λειτουργία του σχολείου.
Ister δεν ξέρω από που γνωρίζεις ότι ο καθηγητής σου είχε 67%. Σου έδειξε τη γνωμάτευση;
Όσον αφορά τη μετακίνηση στο ισόγειο, κάτι τέτοιο προβλέπεται τόσο για τις εγκύους καθηγήτριες όσο και για μαθητές ή καθηγητές  που έχουν κάποιο προσωρινό πρόβλημα μετακίνησης,όπως κάποιο κάταγμα στο πόδι...
Οι μαθητές δεν είναι απαραίτητο να γνωρίζουν για την αναπηρία του καθηγητή τους αν δεν είναι εμφανής.Εξάλλου εμπίπτει στα προσωπικά δεδομένα.Απ`την άλλη μόνο ως θετικό πρότυπο θα μπορούσαν να πάρουν έναν άνθρωπο που δεν το βάζει κάτω και αντιμετωπίζει το πρόβλημά του με δύναμη και κουράγιο.
Υπάρχουν βέβαια κι εκείνοι που θα το δουν ως μια ευκαιρία διορισμού με δόλιο τροπο.Αυτούς θα πρέπει η πολιτεία να τους βρει και να τους τιμωρήσει εφόσον θέλει να λέγεται ευνομούμενη.
Δεν πρέπει να περιθωριοποιηθούν οι άνθρωποι αυτοί με αφορμή κάποιες κακόβουλες σκέψεις μερικών.
Αλήθεια, θα ήθελε κανείς να βρίσκεται στη θέση τους;

Αποσυνδεδεμένος Άνναxxx

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 179
    • Προφίλ
Παράθεση
είχα τέτοιον καθηγητή και δεν θυμάμαι να ερχόταν ποτέ στην τάξη, γιατί πήγαινε στο γιατρό!
ας βρούν άλλο φιλάνθρωπο τρόπο να βοηθήσουν αυτές τις περιπτώσεις!
άσε που θα λαδώνουν κάποιοι για να βγαίνουν ανάπηροι!!!

Το οτι σου ετυχε τετοιος καθηγητης δεν σημαινει πως ολοι ειναι το ιδιο.Και γω ειχα καθηγητη...χωρις αναπηρια...με γνωματευση τουλαχιστον!που εδιωχνε ολοι την ταξη να παει για καφε και κρατουσε μονο την απουσιολογο...μαθηματικος!αυτος ηταν ενταξη δηλαδη?δεν εχει να κανει η αναπηρια με το αν δεν ειμαστε σωστοι παιδαγωγοι.Αν ειναι δυνατον αυτο!
Να απαντησω σε καποιον που ρωτησε για το 67% αναπηρια.Το 67% δεν ειναι πολυ μεγαλη αναπηρια...ειναι ομως αναπηρια.Και με πιο μεγαλα ποσοστα μπορει να ειναι καποιος ικανοτατος εκπαιδευτικος.Ενας με παραπληγια δηλ τι προβλημα θα ειχε εκτος της προσβασιμοτητας στον χωρο? δεν δεχομαι με τιποτα οτι ενας με αναπηρια δεν μπορει να επιβληθει σε μια ταξη.Τι ρατσιστικες ιδεες ειναι αυτες?με αυτο το σκεπτικο και ενας ηρεμος η μια μικροκαμωμενη θα ειχε το ιδιο προβλημα!τα παντα ειναι θεμα ανθρωπου!
Δεν θυμαμαι ποιος ανεφερε το θεμα φιλανθρωπιας...και δεν με ενδιαφερει κιολας δεν εχω κατι προσωπικο με καποιον...με ενδιαφερει ομως που υπαρχει σαν αποψη και μαλιστα παιδαγωγων που θα ειναι προτυπα για καποια παιδια στο μελλον.Τα ατομα με αναπηρια διεκδικουν αυτα που δικαιουνται..οπως οι πολυτεκνοι, οι τριτεκνοι κτλ.Καταβαλουν  πολυ μεγαλυτερη προσπαθεια για να σπουδασουν απο αλλους φοιτητες  ειτε γιατι θα εχουν κινητικο προβλημα ειτε θα ειναι με φαρμακευτικη αγωγη ειτε θα τρεχουν σε φυσιοθεραπειες συγχρονως...ειτε...πολλα.Παρολα αυτα δεν ζητησαν την συμπονοια κανενος που λεει και το ασμα! ;D
Το οτι λαδωνουν καποιοι τους γιατρους για να ονομαστουν αναπηροι ισχυει και δυστυχως επειδη ακριβως ειμαστε στην Ελλαδα δεν θα σταματησει αυτο.Γιατι ομως τα βαζουμε με αυτους και οχι με τους γιατρους?και ενα τελευταιο...αν θεωρειτε αδικα τα προνομια των αναπηρων....δεν ειναι δυσκολη η αναπηρια να ερθει στην ζωη σας...και σε μενα ηρθε μεσα σε μια στιγμη στα 25 μου χρονια!και ξαφνικα βρεθηκα ακρωτηριασμενη και  με προνομια στην εκπαιδευση!!!ξενος πονος...ονειρο που λεει και ο σοφος λαος...

Συγνωμη αν ημουν λιγο σκληρη αλλα δεν μπορω να ακουω αλλο γιατι και γιατι αυτοι κτλ.Γιατι οχι και αυτοι δηλαδη?στο κατω κατω νομικα διεκδικουμε τα παντα..οχι με γλυψιματα και ρουφιανιες!ολα τα αλλα δεν ενοχλουν?

Αποσυνδεδεμένος fotini.1981

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 178
    • Προφίλ
το φορουμ δεν είναι για τσακωμούς, αλλά και δεν είναι για ρατσιστικές απόψεις. πραγματικά θα έπρεπε να ντρέπονται όλοι αυτοί που πιστεύουν ότι τα άτομα με αναπηρία δε μπορούν να εργαστούν στα σχολεία. το μόνο που θα έπρεπε να σχολιαστεί είναι ότι στο κράτος που ζούμε, δε φροντίζουν ώστε να μην επιβαρύνονται επιπλέον αυτά τα άτομα στον εργασιακό τους χώρο.
ωραία υποδοχή, εύγε...
και αν αύριο έχετε ένα τέτοιο παιδί στην τάξη, τι θα του πείτε, αν θέλει να γίνει καθηγητής? εσύ παιδί μου δε μπορείς... πολύ παιδαγωγικό...
άνθρωπέ μου τι ξεφτίλα να σου χαλάνε τ' όνειρο και συ να τους αφήνεις...

Αποσυνδεδεμένος fibi

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 115
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ70
    • Προφίλ

δεν τους δίνουν σύνταξη να τελειώνουμε!!!!
α) κάθε βδομάδα θα θέλουν άδεια να παν στο γιατρό....ΚΕΝΑ στο πρόγραμμα
β) θα ζητούν να εξαιρούνται από δουλειές του σχολείου, έξω από την τάξη....πρόβλημα στην διοικητική οργάνωση και λειτουργία
γ) θα αδυνατούν ίσως να επιβληθούν στην τάξη
δ) ξέρω περιστατικό που αλλάξαν τα τμήματα της τάξης σε αίθουσες του ισογείου, για να μπορεί να πηγαίνει ο καθηγητής
ε) θα ζητούν τάξεις μόνο του ισογείου και όχι των πάνω ορόφων(με ό,τι συνεπάγεται αυτό στη ρύθμιση του προγράμματος)κτλ κτλ κτλ

πέσ'τε με κακό, στραβό και απάνθρωπο...είχα τέτοιον καθηγητή και δεν θυμάμαι να ερχόταν ποτέ στην τάξη, γιατί πήγαινε στο γιατρό!
ας βρούν άλλο φιλάνθρωπο τρόπο να βοηθήσουν αυτές τις περιπτώσεις!
άσε που θα λαδώνουν κάποιοι για να βγαίνουν ανάπηροι!!!

στο Ελλαδιστάν μας έλαχε να ζήσουμε! όσο περνούν τα χρόνια...το νιώθω κατάρα και όχι τιμή πλέον! όχι απλά υποτιμούν, αλλά εξεφτελίζουν τη νοημοσύνη μου!!!

Λυπάμαι και εξοργίζομαι από όσα ακούω από τους συναδέλφους... Νομίζω πώς ήρθε η ώρα εσύ να πάρεις σύνταξη γιατί φαντάζομαι τη συμπεριφορά σου απέναντι σε ένα παιδί με μεσογειακή αναιμία ή με κινητική αναπηρία. Αυτοί οι άνθρωποι δεν έχουν νοητική στέρηση και μπορούν να επιβληθούν ή να μην επιβληθούν σε μια τάξη όπως ο οποιοσδήποτε κατά την άποψη σου φυσιολογικός άνθρωπος. Και επίσης ποιος είσαι εσύ που θα κρίνεις οτι κάποιοσ με μεσογειακή αναιμία θα πρέπει να μείνει σπίτι του να κλαίει τη μοίρα του?? Ναι, μπορεί να χρειαστει να λείπει μια φορά την εβδομάδα για να κάνει αιμοκάθαρση αλλά το υπουργείο είναι υποχρεωμένο να βρει αντικαταστάτη για αυτές τις ώρες ή να έχει ασανσερ και μπάρες στα σχολεία για όσους έχουν κινητικά προβλήματα. Και αντί να διεκδικούμε αυτά το μόνο που έχουμε να πούμε είναι: γιατι να δουλεύουν αυτά τα άτομα;;;
Ντροπή πραγματικά και ναι... πραγματικα με αυτές τις νοοτροπίες η παιδεία θα πάει κατα διάλου.
"Είναι τα βλέφαρα μου διάφανες αυλαίες... Όταν τ' ανοίγω βλέπω εμπρός μου ότι κι αν τύχει.. όταν τα κλείνω βλέπω εμπρός μου ότι ποθώ..."  Ανδρέας Εμπειρίκος

Βάλτε σκοπό της ζωής σας το ξύπνημα και το φώτισμα του παιδιού!!

Αποσυνδεδεμένος Άνναxxx

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 179
    • Προφίλ
Εγω δεν θεωρω παντως τσακωμο μια διαφορετικη οπτικη...μου αρεσει γιατι μπορουμε να συζητησουμε ενα θεμα που ειναι βασικο για μενα. Μεχρι ενος σημειου καταλαβαινω τους συναδελφους γιατι θελουν να δουλεψουν...αλλα οχι υποβιβαζοντας ισοτιμους εκπαιδευτικους.
Ασχοληθηκα με την ειδικη αγωγη και ειδικα με την προσχολικη ηλικια για να "προλαβω" οσο γινεται νοοτροπιες διαφορετικοτητας. Ναι, θελω να δουνε τα παιδια μου απο εμενα την ιδια οτι δεν τα παραταμε στα δυσκολα στην ζωη μας αλλα οταν προσπαθουμε θα πραγματοποιησουμε το ονειρο μας!θελω να καταλαβουν οτι ολοι ειμαστε διαφορετικοι...θελω να τους μαθω να σεβονται τον διπλανο τους...θελω να τους μαθω να διεκδικουν τα δικαιωματα τους...θελω να τους μαθω οτι επιτρεπεται να λενε και οχι...θελω να βαλω ενα πετραδακι στην αναπτυξη ανεξαρτητων και με ενσυναισθηση χαρακτηρων!και για να γελασουμε λιγο...ΟΧΙ για μενα, για την φουκαριαρα την μανα μου (εκπαιδευση)!!!

Αποσυνδεδεμένος Άνναxxx

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 179
    • Προφίλ
Α!και κατι ακομη γιατι διαβασα ενα ακομη μηνυμα που με εκανε εξω φρενων και ειναι δυστυχως του ιδιου φιλου.Απο τις σχολες δεν βγαινουμε με αρκετη επιεικεια οπως εχεις αναφερει!κανονικοτητα βγαινουμε και με περισσοτερη ευσυνειδησια σε πληροφορω!μιλαω παντα για τα ατομα που εχω γνωρισει οχι για ολους φυσικα γιατι δεν μου αρεσει να ειμαι απολυτη!καλο θα ηταν να δεις αλλοι πως περνουν πτυχια και πως μπαινουν σε σχολες...βασικα το καλυτερο θα ηταν να μην ασχολεισε καθολου με τους αλλους. Αν δεν μπορεις να τους φτασεις μην τους κατηγορεις!μην ξεχνας οτι οταν ορκιστηκαμε δωσαμε ορκο για το καλο των παιδιων...

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32309
  • Τελευταία: emnik
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160910
  • Σύνολο θεμάτων: 19225
  • Σε σύνδεση σήμερα: 396
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 0
Επισκέπτες: 447
Σύνολο: 447

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.122 δευτερόλεπτα. 29 ερωτήματα.