*

Αποστολέας Θέμα: Εγκύκλιος Διορισμού  (Αναγνώστηκε 92021 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος geok_salonika

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2755
  • Φύλο: Άντρας
  • Μηδένα προ του τέλους μακάριζε...
    • Προφίλ
    • Θεματα εξετάσεων και online test ΑΣΕΠ εκπαιδευτικών
Απ: Εγκύκλιος Διορισμού
« Απάντηση #574 στις: Αύγουστος 07, 2009, 02:36:34 μμ »
Να κάνω μια ερώτηση; ποιοι επιλέγουν πρώτοι περιοχές; του ΑΣΕΠ διάβασα τελευταίοι.Πώς πάει; 30μηνο 24μηνο και 40%;

Ναι. 30μηνο, 24μηνο, 40%, ΑΣΕΠ
Κάθε εμπόδιο για καλό...
Κάθε μέρα είναι μια καινούρια μέρα!!!

Θέματα και online test προηγούμενων ΑΣΕΠ: www.exetaseis-asep.com

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Εγκύκλιος Διορισμού
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 00:26:12 »

Αποσυνδεδεμένος magda

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 930
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση ΠΕ03
    • Προφίλ
Απ: Εγκύκλιος Διορισμού
« Απάντηση #575 στις: Αύγουστος 07, 2009, 02:41:29 μμ »
magda,

Για Μεταξάδες, Δίκαια και Λάβαρα πας καθημερινά από κάποια κεντρική πόλη ή μένεις εκεί;  Και πόσες ώρες είναι από Αθήνα;  Υπάρχει τρένο; Ενδιαφέρομαι να δηλώσω Γυμνάσια.

Όσοι είμαστε Δίκαια μένουμε Ορεστιάδα, είναι περίπου 25 λεπτά αλλά πολύ τέλειος δρόμος, είναι η Εγνατία που οδηγεί στα σύνορα.Μεταξάδες και Λάβαρα συνήθως μένουν Διδυμότειχο αλλά και Ορεστιάδα κάποιοι.Ο δρόμος μέτριος για Μεταξάδες και Λάβαρα καλύτερος.Απο Αθήνα πας με αεροπλάνο αν θες Αλεξ.λη ή με τρένο για ...πολύ ταξιδιάρηδες όμως κάνει 17 ώρες.Κτελ 13 ώρες αλλά ακριβό 71 ευρώ!!!Αν ψαχτείς από νωρίς με αεροπλάνο βρίσκεις φτηνό, είχα βρει κάποτε με 40 ευρώ περίπου.
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 07, 2009, 02:43:30 μμ από magda »

Αποσυνδεδεμένος yotar

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 241
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Εγκύκλιος Διορισμού
« Απάντηση #576 στις: Αύγουστος 07, 2009, 03:07:38 μμ »
magda είναι σίγουρο το τελευταίο που γράφεις?? Εγώ έχω την εντύπωση ότι αν δε δηλώσεις ονομαστικά το δυσπρόσιτο δε δεσμεύεσαι σε καμία περίπτωση για διετία...

Ναι βρε, σίγουρο είναι,είμαι 2 χρόνια ήδη και πάω στο 3ο σε δυσπρόσιτο πίστεψέ με γνωρίζω καλά  :)
Με το που βάλεις ναι στα δυσπρόσιτα έχουν δικαίωμα να σε διορισουν απευθείας εκεί (με κεφαλαία θα είναι ο διορισμός και θα το καταλάβεις)

Πω πω, πάνω που λέω ότι τα κατάλαβα όλα...να σου κι ένα καινούριο φρούτο!! Αφού ισχύει η διετία και με την απλή επιλογή "ναι σε όλα τα δυσπρόσιτα" δε θα 'πρεπε τουλάχιστον να μπορούμε να τα δηλώσουμε σε ξεχωριστή λίστα με σειρά προτίμησης - λέω εγώ τώρα?? Πώς είναι δυνατόν να θεωρείται ότι δηλώνεις ονομαστικά καμιά δεκαριά δυσπρόσιτα και να δεσμεύσαι να μείνεις σε κάποιο απ΄αυτά για 2 χρόνια χωρίς καλά καλά να ξέρεις πού μπορεί να είναι και χωρίς δικαίωμα επιλογής  ??? ::) :-X

Ευχαριστώ πάντως magda κι εγώ για τις πολύ κατατοπιστικές σου απαντήσεις  :)

Αποσυνδεδεμένος magda

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 930
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση ΠΕ03
    • Προφίλ
Απ: Εγκύκλιος Διορισμού
« Απάντηση #577 στις: Αύγουστος 07, 2009, 03:35:00 μμ »
Πω πω, πάνω που λέω ότι τα κατάλαβα όλα...να σου κι ένα καινούριο φρούτο!! Αφού ισχύει η διετία και με την απλή επιλογή "ναι σε όλα τα δυσπρόσιτα" δε θα 'πρεπε τουλάχιστον να μπορούμε να τα δηλώσουμε σε ξεχωριστή λίστα με σειρά προτίμησης - λέω εγώ τώρα?? Πώς είναι δυνατόν να θεωρείται ότι δηλώνεις ονομαστικά καμιά δεκαριά δυσπρόσιτα και να δεσμεύσαι να μείνεις σε κάποιο απ΄αυτά για 2 χρόνια χωρίς καλά καλά να ξέρεις πού μπορεί να είναι και χωρίς δικαίωμα επιλογής  ??? ::) :-X

Ευχαριστώ πάντως magda κι εγώ για τις πολύ κατατοπιστικές σου απαντήσεις  :)

Μα μπορείς να δηλώσεις και ονομαστικά αν θες μέσα στις 30 σου επιλογές  :) όλα μαζί τουρλού δεν υπάρχει πρόβλημα

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Εγκύκλιος Διορισμού
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 00:26:12 »

Αποσυνδεδεμένος yotar

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 241
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Εγκύκλιος Διορισμού
« Απάντηση #578 στις: Αύγουστος 07, 2009, 04:02:09 μμ »
Ναι, το γνωρίζω αυτό, αλλά υποτίθεται ότι το "ναι σε όλα" το βάζεις σαν έσχατη λύση για να μη χάσεις το διορισμό...
Εννοώ δηλ. ότι κάποιος, εφόσον είναι στο χέρι του, ΔΕ θέλει να δεσμευτεί για 2 χρόνια, αλλά προκειμένου να μη διοριστεί καθόλου τσεκάρει και το κουτάκι με τα δυσπρόσιτα, ώστε να τον καλέσουν εκεί μόνο σε περίπτωση που καλυφθούν από άλλους οι πρώτες του επιλογές. Αν δηλώσεις τα δυσπρόσιτα μέσα στις 30 επιλογές σου, δεν είναι λίγο πολύ σα να προεξοφλείς ότι θα σε καλέσουν σε δυσπρόσιτο  ??? :-\

Αποσυνδεδεμένος magda

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 930
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση ΠΕ03
    • Προφίλ
Απ: Εγκύκλιος Διορισμού
« Απάντηση #579 στις: Αύγουστος 07, 2009, 04:05:40 μμ »
ναι σωστά το λες, οπότε αν δεν θέλεις με τίποτα δυσπρόσιτο, βάλε απλά ναι στα 2 κουτάκια και καλή τύχη  :)
Αν κι εγώ αν ήμουν έγκυος σαν κι εσένα θα δήλωνα .....30 δυσπρόσιτα χεχε ;D

Αποσυνδεδεμένος dimdimel

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 86
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση ΠΕ 05
    • Προφίλ
Απ: Εγκύκλιος Διορισμού
« Απάντηση #580 στις: Αύγουστος 07, 2009, 04:17:52 μμ »
Στη δικη μου ειδικοτητα παντως, δεν εχουν βγαλει κενα σε δυσπροσιτα!!! ??? Τωρα καλο ειναι αυτο, κακο ειναι, θα δειξει! Δεν εχω καταλαβει ομως, αν ενας πρωτοδιοριστος, παει καπου που δεν ειναι δυσπροσιτο, μενει εκει μονο μια χρονια? Εχει τη δυνατοτητα την επομενη κιολας χρονια να ζητησει μεταθεση ή αποσπαση?

Αποσυνδεδεμένος swtia

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 905
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
    • ΦΙΛΟΛΟΓΙΚΑ
Απ: Εγκύκλιος Διορισμού
« Απάντηση #581 στις: Αύγουστος 07, 2009, 04:25:05 μμ »
να σας ζητησω κι εγω λιγο τα φωτα σας...
α) εφοσον δηλωνω μια περιοχη πχ δ καβαλας που εχει κενο μονο σε δυσπροσιτο υπαρχει λογος να δηλωσω και ονομαστικα το δυσπροσιτο? εχω περισσοτερες πιθανοτητες να παω ετσι? αν ειναι να μη φαω 2 θεσεις..
β) ειμαι πε02 και εχω σειρα στον πινακα ασεπ 170 στους 480. διοριζομαι σιγουρα φετος. θα ειναι παρακινδυνευμενο λετε να μη βαλω το ναι στα δυσπροσιτα? θα βαλω και τις 30 περιοχες και το ναι σε ολα. απλα λεω να αποφυγω τα δυσπροσιτα...

Αποσυνδεδεμένος magda

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 930
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση ΠΕ03
    • Προφίλ
Απ: Εγκύκλιος Διορισμού
« Απάντηση #582 στις: Αύγουστος 07, 2009, 04:26:28 μμ »
Στη δικη μου ειδικοτητα παντως, δεν εχουν βγαλει κενα σε δυσπροσιτα!!! ??? Τωρα καλο ειναι αυτο, κακο ειναι, θα δειξει! Δεν εχω καταλαβει ομως, αν ενας πρωτοδιοριστος, παει καπου που δεν ειναι δυσπροσιτο, μενει εκει μονο μια χρονια? Εχει τη δυνατοτητα την επομενη κιολας χρονια να ζητησει μεταθεση ή αποσπαση?

Είδα τις περιοχές Γαλλικών για να εξυπηρετήσω μια φίλη που είναι διακοπές.Πολύ λίγες και ΄με χαμηλά μόρια αρκετέςΤο ότι δεν θα έχετε δυσπρόσιτα ήταν αναμενόμενο όταν παίρνουν αποσπάσεις σε φορείς πιο πολλές και από πολυπληθείς κλάδους!!!Αν δεις πόσες πήγαν στο Υπουργείο φέτος θα πάθεις πλάκα, άσε σε δευτεροβάθμιες.Στη Γ Έβρου που βρίσκομαι πήραν μετάθεση 7  :o όταν χρειάζονται το πολύ 2.Και την έχουν ανοιχτή για νεοδιόριστους!!!Τι συμπεραίνουμε??ότι δεν θα πάει καμία από αυτές που πήραν μετάθεση.Βαριόμουν να ψάξω αλλά είμαι σί8γουρη ότι πήραν ευνοικές αποσπάσεις.Και κάποιες έμαθα άδειες ανατροφής κ.λ.π. που είναι σεβαστό όμως.
Αν θα μείνεις ένα χρόνο εξαρτάται από το πού θες να πας μετά.Τυπικά δεν είσαι υποχρεωμένη, ουσιαστικά όμως, Αθήνα και Θεσσαλονικη π.χ έχουν τεράστιες βάσεις μετάθεσης οπότε θες αρκετά χρόνια...Εύχομαι ότι καλύτερο. :)

Αποσυνδεδεμένος dimdimel

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 86
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση ΠΕ 05
    • Προφίλ
Απ: Εγκύκλιος Διορισμού
« Απάντηση #583 στις: Αύγουστος 07, 2009, 04:29:48 μμ »
Σ'ευχαριστω πολυ Magda, ευχομαι και σε σενα ο,τι καλυτερο!

Αποσυνδεδεμένος swtia

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 905
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
    • ΦΙΛΟΛΟΓΙΚΑ
Απ: Εγκύκλιος Διορισμού
« Απάντηση #584 στις: Αύγουστος 08, 2009, 03:54:11 μμ »
να σας ζητησω κι εγω λιγο τα φωτα σας...
α) εφοσον δηλωνω μια περιοχη πχ δ καβαλας που εχει κενο μονο σε δυσπροσιτο υπαρχει λογος να δηλωσω και ονομαστικα το δυσπροσιτο? εχω περισσοτερες πιθανοτητες να παω ετσι? αν ειναι να μη φαω 2 θεσεις..
β) ειμαι πε02 και εχω σειρα στον πινακα ασεπ 170 στους 480. διοριζομαι σιγουρα φετος. θα ειναι παρακινδυνευμενο λετε να μη βαλω το ναι στα δυσπροσιτα? θα βαλω και τις 30 περιοχες και το ναι σε ολα. απλα λεω να αποφυγω τα δυσπροσιτα...

Αποσυνδεδεμένος para5

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1950
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Εγκύκλιος Διορισμού
« Απάντηση #585 στις: Αύγουστος 08, 2009, 04:12:02 μμ »
να σας ζητησω κι εγω λιγο τα φωτα σας...
α) εφοσον δηλωνω μια περιοχη πχ δ καβαλας που εχει κενο μονο σε δυσπροσιτο υπαρχει λογος να δηλωσω και ονομαστικα το δυσπροσιτο? εχω περισσοτερες πιθανοτητες να παω ετσι? αν ειναι να μη φαω 2 θεσεις..
Παιδιά μην μπερδεύεστε. Η Δ Καβάλας (Θάσος) δεν έχει κενό μόνο σε δυσπρόσιτο. Έχει 2 σχολεία δυσπρόσιτα και 3 μη δυσπρόσιτα. Δες εδώ:
http://moriade.comli.com/ [αριστερά επιλέγεις περιοχή]

β) ειμαι πε02 και εχω σειρα στον πινακα ασεπ 170 στους 480. διοριζομαι σιγουρα φετος. θα ειναι παρακινδυνευμενο λετε να μη βαλω το ναι στα δυσπροσιτα? θα βαλω και τις 30 περιοχες και το ναι σε ολα. απλα λεω να αποφυγω τα δυσπροσιτα...
Είναι καθαρά δικό σου θέμα, αλλά εγώ δεν το διακινδύνευα με τίποτα. Με τη σειρά σου παίζεται να πιάσεις 1 από τις 30 επιλογές. Αν δεν πιάσεις 1 από τις επιλογές σου, δεν μπορείς να ξέρεις αν έχουν μείνει κενές περιοχές από αυτές που δεν έχεις δηλώσει. Το πιο λογικό είναι να έχουν μείνει, γιατί είσαι 70 θέσεις κάτω από τον τελευταίο διοριστέο. Αλλά αυτό δεν μπορείς να το προεξοφλήσεις με τίποτα. Στη θέση σου θα ήμουν πάρα πολύ προσεκτικός, και θα έθετα στον εαυτό μου την ερώτηση: προτιμάς να μην διοριστείς καθόλου φέτος ή να διοριστείς σε δυσπρόσιτο;

Αποσυνδεδεμένος marmo

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 87
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Εγκύκλιος Διορισμού
« Απάντηση #586 στις: Αύγουστος 08, 2009, 04:24:17 μμ »
Για τα άτομα της πρώτης φουρνιάς υπάρχει τουλάχιστον η δυνατότητα να κάνουν αίτηση και του χρόνου.Έτσι, αν μπορεί κάποιος να δουλέψει φέτος π.χ. ως αναπληρωτής πιο κοντά στο σπίτι του, το ξανασκέφτεται...
Γιατί το τελευταίο νομίζω ότι ισχύει, δηλαδή διαγράφονται από τον πίνακα των αναπληρωτών όσοι από τους διοριστέους έχουν αποποιηθεί διορισμό και όχι όσοι δε δηλώνουν όλα τα κενά.Αν κάνω λάθος, διορθώστε με.

Αποσυνδεδεμένος para5

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1950
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Εγκύκλιος Διορισμού
« Απάντηση #587 στις: Αύγουστος 08, 2009, 04:28:08 μμ »
Ναι, γι' αυτό δεν είπα ότι δεν θα διοριστεί καθόλου, αλλά ότι χάνει το διορισμό για φέτος.
Μπορεί φυσικά κάποιος να δουλέψει αναπληρωτής, αλλά δεν είναι το ίδιο.
Είναι καθαρά προσωπική απόφαση τι προτιμά ο καθένας.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32310
  • Τελευταία: Alex.pe83
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160985
  • Σύνολο θεμάτων: 19226
  • Σε σύνδεση σήμερα: 660
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 15
Επισκέπτες: 640
Σύνολο: 655

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.094 δευτερόλεπτα. 29 ερωτήματα.