*

Αποστολέας Θέμα: Από το 2010 μισθοί ιδιωτικού τομέα  (Αναγνώστηκε 92596 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος LK

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2613
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02 και ΠΕ15(?)
    • Προφίλ
Απ: Από το 2010 μισθοί ιδιωτικού τομέα
« Απάντηση #140 στις: Ιούλιος 28, 2009, 07:13:35 μμ »

Στριμώχνουν λοιπόν αυτούς που μπορούν ή, αν προτιμάς, αυτούς που έχουν δεδομένους. >:(

Ε, ας πάψουμε, τότε, να είμαστε δεδομένοι.

Μονάχα η πραγματικότητα μπορεί να μας μάθει πώς την πραγματικότητα ν’ αλλάξουμε
                                                           Μ. Μπρεχτ

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Από το 2010 μισθοί ιδιωτικού τομέα
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 05:48:28 »

Αποσυνδεδεμένος tina_nt

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 259
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Από το 2010 μισθοί ιδιωτικού τομέα
« Απάντηση #141 στις: Ιούλιος 28, 2009, 08:17:24 μμ »
Ναι αλλά μόνο λόγια είμαστε και εμείς!Δεν κάνουμε τίποτα!Με το να σηζητάμε μόνο εδώ μέσα τι θα βγει?Πότε θα κινηθούμε?Όταν θα έχει ψηφιστεί βράδυ και θα μας το ανακοινώσουν επίσημα το πρωί από τα ΜΜΕ?Τότε η κατάσταση θα είναι μη αναστρέψιμη!Τώρα που εμείς είμαστε σε περίοδο διακοπών,τώρα αυτοί ετοιμάζουν το νομοσχέδιο!Τυχαία νομίζετε διάλεξαν αυτή την περίοδο?Ιούλιο-Αύγουστο όλοι λείπουν σε διακοπές!

Αποσυνδεδεμένος TEM

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1960
    • Προφίλ
Απ: Από το 2010 μισθοί ιδιωτικού τομέα
« Απάντηση #142 στις: Ιούλιος 28, 2009, 08:24:35 μμ »
Με βλέπω κουκουλοφόρο μαζί με την κατάκοιτη γιαγιά μου να πετάμε μολότοφ στα ματ.
Φταίει η νεολαία θα λέμε πάλι.

Αποσυνδεδεμένος apri

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5746
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Dum spiro, spero
    • Προφίλ
Απ: Από το 2010 μισθοί ιδιωτικού τομέα
« Απάντηση #143 στις: Ιούλιος 28, 2009, 08:33:07 μμ »
Ναι αλλά μόνο λόγια είμαστε και εμείς!Δεν κάνουμε τίποτα!Με το να σηζητάμε μόνο εδώ μέσα τι θα βγει?Πότε θα κινηθούμε?Όταν θα έχει ψηφιστεί βράδυ και θα μας το ανακοινώσουν επίσημα το πρωί από τα ΜΜΕ?Τότε η κατάσταση θα είναι μη αναστρέψιμη!Τώρα που εμείς είμαστε σε περίοδο διακοπών,τώρα αυτοί ετοιμάζουν το νομοσχέδιο!Τυχαία νομίζετε διάλεξαν αυτή την περίοδο?Ιούλιο-Αύγουστο όλοι λείπουν σε διακοπές!

H Βουλή κλείνει 31 Ιουλίου και ξανανοίγει 25 Αυγούστου. Συνήθως, όμως νομοσχέδια που έχουν να κάνουν με μισθούς και συντάξεις τα φέρνουν στην Ολομέλεια και όχι στα θερινά τμήματα. Η Ολομέλεια ξαναλειτουργεί την πρώτη Δευτέρα του Οκτωβρίου. Τον Οκτώβρη δήλωσε και ο Υπουργός Οικονομικών ότι θα παρουσιάσει τα νέα οικονομικά μέτρα, μεταξύ των οποίων και το επίμαχο.

Με βλέπω κουκουλοφόρο μαζί με την κατάκοιτη γιαγιά μου να πετάμε μολότοφ στα ματ.
Φταίει η νεολαία θα λέμε πάλι.
Ψυχραιμία...  8)  Άσε που η κουκούλα τώρα στις πορείες απαγορεύεται... Σας βλέπω και τις δυο εσώκλειστες.... Όχι τίποτα άλλο, αλλά δεν επιτρέπεται και το τσιγάρο πλέον. :o :o
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 28, 2009, 08:38:12 μμ από apri »
......τα φτερά άπλωσε πλέρια, άκρη ο κόσμος δεν έχει,
είναι πι' όμορφοι οι άγνωστοι πάντα γιαλοί.... (Κ. Χατζόπουλος)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Από το 2010 μισθοί ιδιωτικού τομέα
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 05:48:28 »

Αποσυνδεδεμένος tina_nt

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 259
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Από το 2010 μισθοί ιδιωτικού τομέα
« Απάντηση #144 στις: Ιούλιος 28, 2009, 10:03:35 μμ »
Ναι αλλά μόνο λόγια είμαστε και εμείς!Δεν κάνουμε τίποτα!Με το να σηζητάμε μόνο εδώ μέσα τι θα βγει?Πότε θα κινηθούμε?Όταν θα έχει ψηφιστεί βράδυ και θα μας το ανακοινώσουν επίσημα το πρωί από τα ΜΜΕ?Τότε η κατάσταση θα είναι μη αναστρέψιμη!Τώρα που εμείς είμαστε σε περίοδο διακοπών,τώρα αυτοί ετοιμάζουν το νομοσχέδιο!Τυχαία νομίζετε διάλεξαν αυτή την περίοδο?Ιούλιο-Αύγουστο όλοι λείπουν σε διακοπές!

H Βουλή κλείνει 31 Ιουλίου και ξανανοίγει 25 Αυγούστου. Συνήθως, όμως νομοσχέδια που έχουν να κάνουν με μισθούς και συντάξεις τα φέρνουν στην Ολομέλεια και όχι στα θερινά τμήματα. Η Ολομέλεια ξαναλειτουργεί την πρώτη Δευτέρα του Οκτωβρίου. Τον Οκτώβρη δήλωσε και ο Υπουργός Οικονομικών ότι θα παρουσιάσει τα νέα οικονομικά μέτρα, μεταξύ των οποίων και το επίμαχο.

Με βλέπω κουκουλοφόρο μαζί με την κατάκοιτη γιαγιά μου να πετάμε μολότοφ στα ματ.
Φταίει η νεολαία θα λέμε πάλι.
Ψυχραιμία...  8)  Άσε που η κουκούλα τώρα στις πορείες απαγορεύεται... Σας βλέπω και τις δυο εσώκλειστες.... Όχι τίποτα άλλο, αλλά δεν επιτρέπεται και το τσιγάρο πλέον. :o :o




Που τα ξέρεις όλα αυτά βρε apri?Μπράβο!!!!!Σε βρίσκω πλήρως ενημερωμενη και σε θέματα πιο ειδικά!Είσαι πράγματικά πολύτιμο μέλος αυτού του forum!Μας βοηθάς πολύ και εσύ και πολλοί άλλοι!!!!!

Αποσυνδεδεμένος MairyLiscious

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1021
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Never give up!
    • Προφίλ
Απ: Από το 2010 μισθοί ιδιωτικού τομέα
« Απάντηση #145 στις: Ιούλιος 28, 2009, 10:35:16 μμ »
λοιπον ρωτησα τον πατερα μου που ειναι δικαστικος. μου ειπε τα εξης:
απο πρωτη ματια φαινεται αντισυνταγματικο αφου αντιτιθεται στην αρχη της ισοτητας του συνταγματος. η μεγαλυτερη αντιφατικοτητα του νομοσχεδιου εγκειται στο οτι δε γινεται στο ιδιο σχολειο να δουλευουν καθηγητες οι οποιοι προσφερουν ακριβως τις ιδιες υπηρεσιες κ να αμειβονται διαφορετικα. οπως κ να εχει ομως μου ειπε οτι ο νομος επιδεχεται πολλες ερμηνειες κ για διαφορα θεματα πολλοι νομικοι διαφωνουν. αν θελουν ισως μπορουν να βρουν παραθυρακι κ να το εφαρμοσουν. ομως θα γινει μεγαλος χαμος, θα πανε στα δικαστηρια κ τελικα θα δικαιωθουμε. το ιδιο εγινε κ με την εισφορα που προσφατα επεβαλε η κυβερνηση, η οποια κριθηκε απο το δικαστηριο αντισυνταγματικη. βεβαια ειναι μια διαδικασια χρονια. δικαιωνεσαι μετα απο χρονια.
παντως απο την πρωτη στιγμη που το ειπα στους γονεις μου με διαβεβαιωσαν οτι αυτο το νομοσχεδιο δεν προκειται να ισχυσει με τιποτα. τωρα θα μου πειτε κ τι ειναι οι γονεις μου να το ξερουν σιγουρα? καθαρα εμπειρικα το λενε

Το ειπαν και στις ειδησεις και μαλιστα καποιοι ανθρωποι που τους ζητηθηκε να πουν τη γνωμη τους μιλησαν και εκεινοι για κοινωνικη ανισοτητα οπως λεει και η μαρια......αλλα πολυ φοβαμαι οτι μια μερα θα ξυπνησουμε και θα ισχυει και αυτο οπως και τοοοοοοοοοοσα αλλα!
Μαθαίνω σημαίνει οικοδομώ γνώσεις αλληλεπιδρώντας με τους άλλους.

Αποσυνδεδεμένος ioannis00

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 699
    • Προφίλ
Απ: Από το 2010 μισθοί ιδιωτικού τομέα
« Απάντηση #146 στις: Ιούλιος 28, 2009, 11:14:31 μμ »
Εμένα αυτό που μου άρεσε πιο πολύ είναι η φοβερή δικαιολογητική βάση της απόφασης αυτής που κυκλοφορεί μεταξύ των κυβερνητικών πολιτικών και δημοσιεύτηκε πρόσφατα και στον τύπο: Επειδή, λέει, ο δημόσιος τομέας παρέχει περισσότερα προνόμια απ' τον ιδιωτικό, έχει μεγάλη ζήτηση απ' τους υποψήφιους εργαζόμενους, που προκειμένου να έξασφαλίσουν την περιπόθητη θεσούλα στο δημόσιο καταφεύγουν και σε παράνομα και ανήθικα μέσα (βλ. ρουσφέτια). Οι καλοί μας πολιτικοί λοιπόν που δεν θέλουν, λέει, να τους πιέζουν για τέτοιου είδους εξυπηρετήσεις, αφού σέβονται απόλυτα τη νομιμότητα (εδώ γελάνε), αποφάσισαν να κάνουν το δημόσιο τομέα λιγότερο ελκυστικό ώστε να μειωθεί η πίεση για διορισμούς (λες και δεν υπήρχε άλλος τρόπος γι' αυτό, όπως π.χ. ένα απόλυτα αξιοκρατικό σύστημα προσλήψεων χωρίς παραθυράκια). Μια πολύ φτηνή δικιαιολογία για να επιτύχουν αυτό που μόνιμα επιδιώκουν στη χώρα μας, την εξίσωση όλων προς τα κάτω. Δεν ξέρω φυσικά αν θα το πετύχουν τελικά ή όχι, αλλά το σίγουρο είναι ότι θα  πρέπει όλοι να θυμόμαστε ότι το προσπάθησαν, και πριν τις εκλογές και την ημέρα των εκλογών.     

Αποσυνδεδεμένος spapioan

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 613
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 03
    • Προφίλ
Απ: Από το 2010 μισθοί ιδιωτικού τομέα
« Απάντηση #147 στις: Ιούλιος 28, 2009, 11:21:42 μμ »
Εμένα αυτό που μου άρεσε πιο πολύ είναι η φοβερή δικαιολογητική βάση της απόφασης αυτής που κυκλοφορεί μεταξύ των κυβερνητικών πολιτικών και δημοσιεύτηκε πρόσφατα και στον τύπο: Επειδή, λέει, ο δημόσιος τομέας παρέχει περισσότερα προνόμια απ' τον ιδιωτικό, έχει μεγάλη ζήτηση απ' τους υποψήφιους εργαζόμενους, που προκειμένου να έξασφαλίσουν την περιπόθητη θεσούλα στο δημόσιο καταφεύγουν και σε παράνομα και ανήθικα μέσα (βλ. ρουσφέτια). Οι καλοί μας πολιτικοί λοιπόν που δεν θέλουν, λέει, να τους πιέζουν για τέτοιου είδους εξυπηρετήσεις, αφού σέβονται απόλυτα τη νομιμότητα (εδώ γελάνε), αποφάσισαν να κάνουν το δημόσιο τομέα λιγότερο ελκυστικό ώστε να μειωθεί η πίεση για διορισμούς (λες και δεν υπήρχε άλλος τρόπος γι' αυτό, όπως π.χ. ένα απόλυτα αξιοκρατικό σύστημα προσλήψεων χωρίς παραθυράκια). Μια πολύ φτηνή δικιαιολογία για να επιτύχουν αυτό που μόνιμα επιδιώκουν στη χώρα μας, την εξίσωση όλων προς τα κάτω. Δεν ξέρω φυσικά αν θα το πετύχουν τελικά ή όχι, αλλά το σίγουρο είναι ότι θα  πρέπει όλοι να θυμόμαστε ότι το προσπάθησαν, και πριν τις εκλογές και την ημέρα των εκλογών.     

να ειναι σιγουροι οτι θα το θυμομαστε ολοι...this is the end, my only friend Karamanlis. τον πουλο και γρηγορα.

Αποσυνδεδεμένος MairyLiscious

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1021
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Never give up!
    • Προφίλ
Απ: Από το 2010 μισθοί ιδιωτικού τομέα
« Απάντηση #148 στις: Ιούλιος 29, 2009, 12:28:53 πμ »
Εμένα αυτό που μου άρεσε πιο πολύ είναι η φοβερή δικαιολογητική βάση της απόφασης αυτής που κυκλοφορεί μεταξύ των κυβερνητικών πολιτικών και δημοσιεύτηκε πρόσφατα και στον τύπο: Επειδή, λέει, ο δημόσιος τομέας παρέχει περισσότερα προνόμια απ' τον ιδιωτικό, έχει μεγάλη ζήτηση απ' τους υποψήφιους εργαζόμενους, που προκειμένου να έξασφαλίσουν την περιπόθητη θεσούλα στο δημόσιο καταφεύγουν και σε παράνομα και ανήθικα μέσα (βλ. ρουσφέτια). Οι καλοί μας πολιτικοί λοιπόν που δεν θέλουν, λέει, να τους πιέζουν για τέτοιου είδους εξυπηρετήσεις, αφού σέβονται απόλυτα τη νομιμότητα (εδώ γελάνε), αποφάσισαν να κάνουν το δημόσιο τομέα λιγότερο ελκυστικό ώστε να μειωθεί η πίεση για διορισμούς (λες και δεν υπήρχε άλλος τρόπος γι' αυτό, όπως π.χ. ένα απόλυτα αξιοκρατικό σύστημα προσλήψεων χωρίς παραθυράκια). Μια πολύ φτηνή δικιαιολογία για να επιτύχουν αυτό που μόνιμα επιδιώκουν στη χώρα μας, την εξίσωση όλων προς τα κάτω. Δεν ξέρω φυσικά αν θα το πετύχουν τελικά ή όχι, αλλά το σίγουρο είναι ότι θα  πρέπει όλοι να θυμόμαστε ότι το προσπάθησαν, και πριν τις εκλογές και την ημέρα των εκλογών.     

τι αλλη δικαιολογια θα σκαρφιστουν ??? ωραια τα εγραψες !!
Μαθαίνω σημαίνει οικοδομώ γνώσεις αλληλεπιδρώντας με τους άλλους.

Αποσυνδεδεμένος tina_nt

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 259
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Από το 2010 μισθοί ιδιωτικού τομέα
« Απάντηση #149 στις: Ιούλιος 29, 2009, 03:29:05 πμ »
Με όλους όσους το έχω συζητήσει μου λένε ότι αποκλείεται να συμβει κάτι τέτοιο αλλά να δείτε ότι θα μας πιάσουν στον ύπνο...!Εγώ το πιστεύω!Η κυβέρνηση έχει γίνει πιά αδιαπραγμάτευτη σε όλα...!

Αποσυνδεδεμένος kathigitria

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 10
    • Προφίλ
Απ: Από το 2010 μισθοί ιδιωτικού τομέα
« Απάντηση #150 στις: Ιούλιος 29, 2009, 08:40:30 πμ »
παιδια ωραια τα λεμε εδω μεσα.καιρος για πραξεις.κινητοποιηθειτε ολοι.πιαστε βουλευτες κ ταρακουνηστε τους.στριμωξτε τους στη γωνια.πρεπει να γινει μεγαλος ντορος.καναλια εφημεριδες ν ασχολουνται συνεχεια μ αυτο.μονο ετσι μπορει να καταφερουμε να τ αποσυρουν!

Αποσυνδεδεμένος sofaki!!!

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 372
    • Προφίλ
Απ: Από το 2010 μισθοί ιδιωτικού τομέα
« Απάντηση #151 στις: Ιούλιος 29, 2009, 10:02:10 πμ »
καλημερα σε ολους..........σημερα ξημερωσε μια καινουργια μερα .ενας φιλος -δασκαλος ηδη διορισμενος μου ειπε οτι αυτο αποκλειεται να γινει γιατι ειναι αντισυνταγματικο.και οτι δεν γινεται ατομα που κανουν ακριβως την ιδια δουλεια να αμοιβονται διαφορετικα...μου εδωσε καποιες ελπιδες για να πω την αληθεια..ελπιζω και ευχομαι να μην γινει..πασχισαμε τοσο να μπουμε στο δημοσιο...ελεος...κατι ασχετο..αντε αυτη η εγκυκλιος ποτε θα βγει για να κανουμε τα χαρτια μας;;;;;ελπιζω σημερα!!!!!!!!!!!!!ευχαριστω που με ακουσατε.

Αποσυνδεδεμένος para5

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1950
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Από το 2010 μισθοί ιδιωτικού τομέα
« Απάντηση #152 στις: Ιούλιος 29, 2009, 10:05:31 πμ »
Με όλους όσους το έχω συζητήσει μου λένε ότι αποκλείεται να συμβει κάτι τέτοιο
Μα πώς μπορούν να ξέρουν τι πρόκειται να συμβεί; Είναι στελέχη του Υπ Οικονομικών;
Τεσπα. Αν το θέμα είναι προαποφασισμένο, θα γίνει. Αλλά όπως ξαναέγραψα, δε νομίζω πως η απόφαση έχει ληφθεί. Το ότι θα γίνει κάποια αλλαγή δεν τίθεται θέμα. Οι αλλαγές στο εργασιακό του δημοσίου έχουν αρχίσει από τη δεκαετία του '90 με την ιδιωτικοποίηση του ΟΤΕ, και όπως φαίνεται συνεχίζονται και θα συνεχιστούν και στο υπόλοιπο δημόσιο.
Τώρα ποια αλλαγή θα κάνουν εντέλει δεν το γνωρίζουμε ακόμη.

Αποσυνδεδεμένος xionati

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 477
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Από το 2010 μισθοί ιδιωτικού τομέα
« Απάντηση #153 στις: Ιούλιος 29, 2009, 10:15:44 πμ »
Οι περικοπές πάντως στα επιδόματα του δημοσίου και τις υπερωρίες είναι γεγονός.Άρα εμένα μου φαίνονται δρομολογημένα όλα αυτά...
νηπιαγωγός

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32329
  • Τελευταία: kblala
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1162208
  • Σύνολο θεμάτων: 19243
  • Σε σύνδεση σήμερα: 567
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 1
Επισκέπτες: 412
Σύνολο: 413

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.106 δευτερόλεπτα. 33 ερωτήματα.