*

Αποστολέας Θέμα: Οι επόμενες κινήσεις μας  (Αναγνώστηκε 57326 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος geok_salonika

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2755
  • Φύλο: Άντρας
  • Μηδένα προ του τέλους μακάριζε...
    • Προφίλ
    • Θεματα εξετάσεων και online test ΑΣΕΠ εκπαιδευτικών
Απ: Οι επόμενες κινήσεις μας
« Απάντηση #112 στις: Αύγουστος 25, 2009, 08:37:04 μμ »
@geok_salonika

Ναι ρε...αλλα και εσυ την παρτη σου κοιτας στην προκειμενη περιπτωση..οποτε αδικα με κατηγορεις....

Eγω αυτο που λεω και διορθωσε με αν κανω λαθος..ειναι να κατεβω σε αγωνα ναι....
αλλα για ποιον .... τα τους αποφοιτους του επιστημης υπολογιστων που αδικουνται ??? εγω ομως ειμαι ΗΜΜΥ... εσυ θα κατεβαινες ?? πες μου την αληθεια..ειδικα αν ξερεις οτι οι συνθηκες για σενα μετα την επιτυχη εκβαση του αγωνα θα δυσκολεψουν :).

Ειμαι νομιζω αρκετα σαφης...και κυριως ειλικρινης...

Ναι, εμμέσως την πάρτυ μου κοιτάω. Γιατί είδα "την κατσίκα του γείτονα και δεν είπα να ψοφήσει αλλά προσπάθησα να αποκτήσω κι εγώ μία κατσίκα". Γιατί έφαγα μία χρονιά στην ΑΣΠΑΙΤΕ ενώ δούλευα παράλληλα. Έφευγα το πρωί στις 7 από το σπίτι μου και γυρνούσα στις 10 η ώρα το βράδυ. Είχε άτομα που έρχονταν από Καβάλα, Κοζάνη Δράμα καθημερινά για να βγάλουν την ρημάδα την ΑΣΠΑΙΤΕ. Ε, με συγχωρείς πολύ αλλά δεν μπορούν να μπαίνουν όλοι στην ίδια αφετηρία.

Προσωπικά είμαι εναντίον της τροπολογίας, αν και δεν με αγγίζει προς το παρόν, ως προς το χρόνο και τον τρόπο υποβολής της.

Όπως θα κατάλαβες από το μήνυμά μου δεν θέλω προσωπικά να αποκτήσουν όλα τα τμηματα ΠΕ19-20 παιδαγωγική επάρκεια γιατί αφενός δεν με συμφέρει και αφετέρου δεν τη δικαιούνται όλοι

« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 25, 2009, 08:43:12 μμ από geok_salonika »
Κάθε εμπόδιο για καλό...
Κάθε μέρα είναι μια καινούρια μέρα!!!

Θέματα και online test προηγούμενων ΑΣΕΠ: www.exetaseis-asep.com

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Οι επόμενες κινήσεις μας
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 08:37:38 »

Αποσυνδεδεμένος fortran

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 100
    • Προφίλ
Απ: Οι επόμενες κινήσεις μας
« Απάντηση #113 στις: Αύγουστος 25, 2009, 08:38:52 μμ »
@geok_salokika


To ιδιο πραγμα λεμε τοτε...

Εγω λεω ΝΑ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΑΠΟΚΤΗΣΟΥΝ ΟΛΟΙ "ΚΑΤΣΙΚΑ"

Αποσυνδεδεμένος geok_salonika

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2755
  • Φύλο: Άντρας
  • Μηδένα προ του τέλους μακάριζε...
    • Προφίλ
    • Θεματα εξετάσεων και online test ΑΣΕΠ εκπαιδευτικών
Απ: Οι επόμενες κινήσεις μας
« Απάντηση #114 στις: Αύγουστος 25, 2009, 08:44:40 μμ »
Καμιά φορά όμως πρέπει να βρέξεις κώλο για να πιάσεις ψάρια.
Κάθε εμπόδιο για καλό...
Κάθε μέρα είναι μια καινούρια μέρα!!!

Θέματα και online test προηγούμενων ΑΣΕΠ: www.exetaseis-asep.com

Αποσυνδεδεμένος fortran

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 100
    • Προφίλ
Απ: Οι επόμενες κινήσεις μας
« Απάντηση #115 στις: Αύγουστος 25, 2009, 08:51:14 μμ »
@geok_salonika


hahahaha συμφωνω απολυτwς....και να του βαλεις και αρωματα ισως ??χαχαχαχα

δεν φταιω εγω ..εσυ το χοντρυνες...:)
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 25, 2009, 09:28:42 μμ από fortran »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Οι επόμενες κινήσεις μας
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 08:37:38 »

Αποσυνδεδεμένος ritaki

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 68
    • Προφίλ
Απ: Οι επόμενες κινήσεις μας
« Απάντηση #116 στις: Αύγουστος 25, 2009, 09:15:26 μμ »


  geok_salonika To θέμα δεν είναι αν μας αφορά ή όχι η τροπολογία.Σημερα είναι αυτό αύριο θα είναι κάτι που θα μας αφορά.Πιστεψε με ότι ως μονιμη κανονικά δε θα έπρεπε να με αφορά καθόλου.Όσο για το δεύτερο που λες αναρωτιέμαι πως θα σου φαινόταν αν στο κλάδο μας ίσχυε ότι και στους ΠΕ08; Πορηγούνται πρώτα οι απόφοιτοι ΑΕΙ και μετα ΤΕΙ.
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 25, 2009, 09:22:45 μμ από ritaki »

Αποσυνδεδεμένος Don Quixote

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 339
    • Προφίλ
Απ: Οι επόμενες κινήσεις μας
« Απάντηση #117 στις: Αύγουστος 26, 2009, 12:29:24 πμ »
Να αναγνωριστουν ολες οι σχολες ΠΕ19-ΠΕ20 ειναι ΑΔΥΝΑΤΟ... Να αναγνωριστουν οι μισες θα σημαινει ΔΙΑΛΥΣΗ για τον κλαδο... Το συστημα το γνωρισαμε οτι με Ασπαιτε παιρνεις παιδαγωγικη επαρκεια... Και ετσι πρεπει να μεινει... Οτιδηποτε αλλο, θα ειναι σαν να βγαζουμε τα ματια μας μονοι μας...

Αποσυνδεδεμένος aroniotis

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 259
    • Προφίλ
Απ: Οι επόμενες κινήσεις μας
« Απάντηση #118 στις: Αύγουστος 26, 2009, 04:55:27 πμ »
Να αναγνωριστουν ολες οι σχολες ΠΕ19-ΠΕ20 ειναι ΑΔΥΝΑΤΟ... Να αναγνωριστουν οι μισες θα σημαινει ΔΙΑΛΥΣΗ για τον κλαδο... Το συστημα το γνωρισαμε οτι με Ασπαιτε παιρνεις παιδαγωγικη επαρκεια... Και ετσι πρεπει να μεινει... Οτιδηποτε αλλο, θα ειναι σαν να βγαζουμε τα ματια μας μονοι μας...
Εγώ, παρόλο που πέρασα ΑΣΠΑΙΤΕ και δεν με συμφέρει, θεωρώ ότι πρέπει να τελειώνουμε με την κοροιδία της ΑΣΠΑΙΤΕ.

Θα έπρεπε να θεσπιστεί ένα πλαίσιο που να ορίζει ποια κριτήρια είναι αναγκαία για να είναι καθηγητική σχολή. Τότε οι σχολές που δεν τα πληρούν ισως θα μπορούσαν να τροποποιήσουν τον οδηγό σπουδών τους και να μπορούν να ενταχθούν. Επίσης, αν υπάρχουν απόφοιτοι που δεν πληρούν τα κριτήρια (λόγω αναλυτικής) αλλά η σχολή τα πληροί, να τους δίνεται η δυνατότητα να δώσουν τα μαθήματα που απαιτούνται γι'αυτό. Κι όχι το απόστημα της ΑΣΠΑΙΤΕ.

Να δίνεται η επάρκεια αξιοκρατικά και δίκαια σε όσους την αξίζουν
Proud creator of www.cretanbeaches.com

Όλες οι παραλίες της Κρήτης στην οθόνη σας

Αποσυνδεδεμένος Don Quixote

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 339
    • Προφίλ
Απ: Οι επόμενες κινήσεις μας
« Απάντηση #119 στις: Αύγουστος 26, 2009, 10:40:09 πμ »
Εγώ, παρόλο που πέρασα ΑΣΠΑΙΤΕ και δεν με συμφέρει, θεωρώ ότι πρέπει να τελειώνουμε με την κοροιδία της ΑΣΠΑΙΤΕ.

Θα έπρεπε να θεσπιστεί ένα πλαίσιο που να ορίζει ποια κριτήρια είναι αναγκαία για να είναι καθηγητική σχολή. Τότε οι σχολές που δεν τα πληρούν ισως θα μπορούσαν να τροποποιήσουν τον οδηγό σπουδών τους και να μπορούν να ενταχθούν. Επίσης, αν υπάρχουν απόφοιτοι που δεν πληρούν τα κριτήρια (λόγω αναλυτικής) αλλά η σχολή τα πληροί, να τους δίνεται η δυνατότητα να δώσουν τα μαθήματα που απαιτούνται γι'αυτό. Κι όχι το απόστημα της ΑΣΠΑΙΤΕ.

Να δίνεται η επάρκεια αξιοκρατικά και δίκαια σε όσους την αξίζουν

Επαρκεια δικαια σε οσους την αξιζουν? Ποιος θα το κρινει ομως αυτο? Το υπουργειο? Η κορη του υφυπουγου? Οι σχολες μονες τους? Και αν καποια τμηματα δεν θελησουν να αλλαξουν τον κυκλο σπουδων τους? Τι θα κανουν ολοι αυτοι που ετρεχαν ωρομισθιοι τοσα χρονια? Και ποσο καιρο θα παρει να γινει κατι τετοιο? Με σχεδον 50 σχολες ΑΕΙ και ΤΕΙ και σημερα να ξεκινουσε αυτη η αξιολογηση, θα τελειωνε μετα απο χρονια... Και το ενα τμημα να τρωγεται με το αλλο...
-Εγω ειχα πεντε παιδαγωγικα μαθηματα...
-Εγω δεκα, αλλα αλλαξα το προγραμμα και εχω μονο δυο... Το ξαναλλαζω και εχω εκατο... Ειμαι ο super παιδαγωγος...

Η λυση ειναι να ειμαστε ενωμενοι... Οχι να κοιταμε πως θα αρπαξουμε τη θεση απο το συναδελφο (καλη ωρα οι νεοπαιδαγωγοι)... Αφου το υπουργειο αποφασισε οτι και τα 50 αυτα τμηματα ειναι ικανα να διδαξουν πληροφορικη στα σχολεια... Να μας βρουν απεναντι τους... Διορισμοι στην πρωτοβαθμια, και περισσοτερα μαθηματα στην δευτεροβαθμια ειναι η λυση... Να δειξουμε λοιπον την δυναμη μας (αν εχουμε τελικα) με το σταματημα αυτης της τροπολογιας... Και μετα ενωμενοι, να παλεψουμε για διορισμους σε πρωτοβαθμια - δευτεροβαθμια εκπαιδευση...

Αποσυνδεδεμένος caa

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 95
    • Προφίλ
Απ: Οι επόμενες κινήσεις μας
« Απάντηση #120 στις: Αύγουστος 26, 2009, 11:12:32 πμ »
Είσαι ο πιο σωστός φίλε.
Δε γίνεται να αλλάζουν οι κανόνες του παιχνιδιού όταν ανθρωποι έχουν επενδύσει ουσιαστικά τη ζωή τους σε αυτό.
Πρώτη προτεραιότητα είναι να μην περάσει η τροπολογία και στη συνεχεια ο αγώνας εναντίον κάθε μη αξιοκρατικού παραθύρου στο σύστημα (ΠΔΣ, Σιβιτανιδειος, ΟΑΕΔ κλπ.).

Αποσυνδεδεμένος heren

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 654
  • live your life
    • Προφίλ
Απ: Οι επόμενες κινήσεις μας
« Απάντηση #121 στις: Αύγουστος 26, 2009, 12:12:45 μμ »
Ριξτε μια ματια:
http://pe19pe20.blogspot.com/

Αποσυνδεδεμένος trelaras

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 88
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Οι επόμενες κινήσεις μας
« Απάντηση #122 στις: Αύγουστος 26, 2009, 02:52:03 μμ »
συγγνωμη γιατι το μαθηματικο με 2 παιδαγωγικα μαθηματα θεωρειται καθηγητικη σχολη και εμεισ οχι????
το σωστο ειναι να εχουμε ολοι επαρκεια. γιατι θα πρεπει να κανω μεταπτυχιακο ωστε να παρω τα μορια για ασπαιτε.

Αποσυνδεδεμένος thymiaras

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 458
    • Προφίλ
Απ: Οι επόμενες κινήσεις μας
« Απάντηση #123 στις: Αύγουστος 26, 2009, 08:29:58 μμ »
συγγνωμη γιατι το μαθηματικο με 2 παιδαγωγικα μαθηματα θεωρειται καθηγητικη σχολη και εμεισ οχι????
το σωστο ειναι να εχουμε ολοι επαρκεια. γιατι θα πρεπει να κανω μεταπτυχιακο ωστε να παρω τα μορια για ασπαιτε.

Σου απάντησε ο υφ/γος Παιδείας σήμερα στη Βουλή, "δε μπορείς εσύ κύριε να καταργείς τις Παιδαγωγικές σπουδές στην Ελλάδα" !!! (πάνω κάτω ...)
(http://pe19pe20.blogspot.com/2009/08/blog-post_7187.html)

Σα να σου λέει και η ΑΣΠΑΙΤΕ που ζει από τα 50ευρα μας κλέφτες να γίνουν? Οι παιδαγωγικές σπουδές στην Ελλάδα υπάρχουν μόνο για τους Πληροφορικούς. Οι άλλοι όλοι γεννιούνται με έμφυτες παιδαγωγικές δεξιότητες. Γι' αυτό και ενώ δεν διδάσκονται παιδαγωγικά μαθήματα στις σχολές τους, βγαίνουν έτοιμοι παιδαγωγοί. Άσε που για να διδάξεις Πληροφορική στην Ελλάδα τη σήμερον ημέρα (που όλοι πάνω κάτω ξέρουμε ή φανταζόμαστε πως γίνεται το μάθημα πληροφορικής στα σχολεία, εδώ δε γίνονται σωστά τα πιο "σοβαρά" μαθήματα η πληροφορική μας μάρανε) πρέπει να έχεις τουλάχιστον 7 χρόνια σπουδές στην πλάτη σου (4 + 2 + 1) ενώ οι άλλοι εκπαιδευτικοί με 4 χρόνια είναι έτοιμοι για τα βαθιά, και να είσαι τέλειος παιδαγωγός μήπως και τα παιδιά το ρίξουν στην παραβατικότητα ή δεν ξέρω εγώ που αλλού, επειδή ο καθηγητής της πληροφορικής τους δεν διέγνωσε το πρόβλημα εγκαίρως !

Και μετά μιλάει ο άλλος για λαϊκισμό !!! Μια λαϊκή επανάσταση μόνο μας σώνει ...
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 26, 2009, 08:32:59 μμ από thymiaras »

Αποσυνδεδεμένος ister

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 360
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Οι επόμενες κινήσεις μας
« Απάντηση #124 στις: Αύγουστος 26, 2009, 08:53:23 μμ »
Αστέριος Ροντούλης: κοινοβουλευτικός εκπρόσωπος ΛΑΟΣ πριν από λίγα δευτερόλεπτα!!!

: δεν πιστεύω κε υφυπουργέ πως έχετε προσωπικό όφελος από την τροπολογία του τμήματος ΠΑ.ΠΕΙ για παιδαγωγική επάρκεια!!!! (μα τόσο απατεώνες είναι;)ποιον δουλεύουν;


τα μπάλωσε μετά, λέγοντας πως πρέπει να αλλάξει η τροπολογία και να δώσει (ΟΡΘΑ) επάρκεια σε όλα τα τμήματα πληροφορικής.
πάντως θα υπερψηφίσουν την τροπολογία ακόμη και αν δε γίνει η διόρθωση-πρότασή τους!!!
Ὠς χαρίεν ἔστʹ ἄνθρωπος, ὅτ' ἄνθρωπος ᾗ.
Μένανδρος

Αποσυνδεδεμένος ekpaideytikos

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 370
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Οι επόμενες κινήσεις μας
« Απάντηση #125 στις: Αύγουστος 26, 2009, 10:23:38 μμ »
Πως το βλεπετε ρε παιδια....
Θα ψηφιστει η επιμαχη τροπολογια (αρθρο 36 αν δεν κανω λαθος)για το ΠΑ.ΠΕΙ;
Ειμαι καρφωμενος στην τηλεοραση και βλεπω Βουλη και υπαρχουν βουλευτες απο ολα τα κομματα που λενε οτι η  τροπολογια ειναι αδικη. Ο μονος που επιμενει ειναι ο Λυκουρετζος, που εχει την κορη του βεβεαια ο ανθρωπος...
"Let's get together and feel all right" ΠΕ86.ΕΑΕ

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32292
  • Τελευταία: johntsoum
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159768
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 372
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 10
Επισκέπτες: 330
Σύνολο: 340

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.083 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.