*

Αποστολέας Θέμα: Εγκύκλιος διορισμού ΠΕ19-ΠΕ20  (Αναγνώστηκε 89688 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος nmak

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 65
    • Προφίλ
Απ: Εγκύκλιος διορισμού ΠΕ19-ΠΕ20
« Απάντηση #406 στις: Νοέμβριος 16, 2009, 04:30:45 μμ »
Το ΦΕΚ του διορισμού μας...
http://www.et.gr/view_publication/2009/3/926/pdf?form.submitted=True
και επίσημα, ώστε να μην υπάρχουν αμφιβολίες, γιατί ζούμε σε χαλεπούς καιρούς...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Εγκύκλιος διορισμού ΠΕ19-ΠΕ20
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 09:14:26 »

Αποσυνδεδεμένος nobody

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 235
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Εγκύκλιος διορισμού ΠΕ19-ΠΕ20
« Απάντηση #407 στις: Νοέμβριος 17, 2009, 11:49:13 πμ »
Συνάδερφοι, καλημέρα από την όμορφη Σπάρτη. Τι γίνεται;  Πήγατε στις δευτεροβάθμιες ή όλοι είστε καθ'οδόν; Πώς τα βρήκατε τα πράγματα στους νέους τόπους κατοικίας σας;  Κατέθεσα τα χαρτιά μου πρωί-πρωί και περιμένουμε στην 1 την ορκομωσία.  Το κακό είναι ότι θα μάθουμε για  το σχολείο από Τετάρτη-Πέμπτη  οπότε δεν ξέρουμε και που θα μείνουμε λόγω του μεγέθους του  νομού. Κάθε ευκολία και στους υπόλοιπους :)

Πηγαινε στο Sparta In. Κανουν εκπτωση στους εκπαιδευτικούς. Καλή τοποθέτηση
Σ'ευχαριστώ πολύ. Του χρόνου και στα δικά σου. Πήγα τυχαία στο Sparta In χωρίς να ξέρω για την έκπτωση. Άλλες πληροφορίες για Λακωνία έχεις (σχολεία, διαμονή);.

Αποσυνδεδεμένος vkvl

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 75
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Εγκύκλιος διορισμού ΠΕ19-ΠΕ20
« Απάντηση #408 στις: Νοέμβριος 18, 2009, 08:12:03 πμ »
Τώρα μόλις γύρισα από Χαλκίδα (Γ Ευβοιας) Υπόγραψα ανάληψη υπηρεσίας. Ορκομωσία και τοποθέτηση την Πέμπτη.
Μου ε'ιπαν ότι μερικούς που έχουν δηλώσει Γ Ευβοιας θα τους πάνε στην Β Ευβοιας. Εχουν τέτοιο δικαίωμα?

Χωρίς τη συγκατάθεση σου, ΟΧΙ

Σ'αυτό διαφωνώ. Ξέρω περιπτώσεις που τους έστειλαν σε σχολείο άλλης περιοχής χωρίς να το έχουν δηλώσει! Ότι θέλουν κάνουν, επικαλούμενοι τις ανάγκες τις υπηρεσίας!!!
Ίσως κάτι παίζει με τα μόρια των σχοελείων...Δηλαδή δεν σε στέλνουν σε σχολείο περισσότερων μονάδων συνθηκών διαβίωσης άλλης περιοχής, αν δεν το έχεις δηλώσει. Αλλά άνετα σε στέλνουν σε σχολείο ίδιων μονάδων χωρίς να το έχεις δηλώσει.

Αποσυνδεδεμένος skarag1

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 152
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ86
    • Προφίλ
Απ: Εγκύκλιος διορισμού ΠΕ19-ΠΕ20
« Απάντηση #409 στις: Νοέμβριος 18, 2009, 09:21:24 πμ »
Τώρα μόλις γύρισα από Χαλκίδα (Γ Ευβοιας) Υπόγραψα ανάληψη υπηρεσίας. Ορκομωσία και τοποθέτηση την Πέμπτη.
Μου ε'ιπαν ότι μερικούς που έχουν δηλώσει Γ Ευβοιας θα τους πάνε στην Β Ευβοιας. Εχουν τέτοιο δικαίωμα?

Χωρίς τη συγκατάθεση σου, ΟΧΙ

Σ'αυτό διαφωνώ. Ξέρω περιπτώσεις που τους έστειλαν σε σχολείο άλλης περιοχής χωρίς να το έχουν δηλώσει! Ότι θέλουν κάνουν, επικαλούμενοι τις ανάγκες τις υπηρεσίας!!!
Ίσως κάτι παίζει με τα μόρια των σχοελείων...Δηλαδή δεν σε στέλνουν σε σχολείο περισσότερων μονάδων συνθηκών διαβίωσης άλλης περιοχής, αν δεν το έχεις δηλώσει. Αλλά άνετα σε στέλνουν σε σχολείο ίδιων μονάδων χωρίς να το έχεις δηλώσει.

Πιστεύω πως ο  geok_salonika  έχιει δίκιο. Δεν μπορούν να σε βάλουν κάπου αλλού παρά μόνο εκεί που λέει το ΦΕΚ. Το ΦΕΚ είναι νόμος και δεν μπορούν να τον παραβιάσουν.
 

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Εγκύκλιος διορισμού ΠΕ19-ΠΕ20
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 09:14:26 »

Αποσυνδεδεμένος padam

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 1
    • Προφίλ
Απ: Εγκύκλιος διορισμού ΠΕ19-ΠΕ20
« Απάντηση #410 στις: Νοέμβριος 18, 2009, 09:27:51 πμ »
Καλημέρα,
οι αιτήσεις για μετάθεση είναι μέχρι τις 30 Νοεμβρίου, ρώτησε κανένας αν δικαιούμαστε να κάνουμε αίτηση;
Σύμφωνα με την εγκύκλιο δε δικαιούμαστε γιατι διοριζομαστε μετα τις 30 Σεπτέμβρη,
αλλά είπα μήπως γίνει καμία εξαίρεση..:)

Αποσυνδεδεμένος kateri

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 980
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ20
    • Προφίλ
Απ: Εγκύκλιος διορισμού ΠΕ19-ΠΕ20
« Απάντηση #411 στις: Νοέμβριος 18, 2009, 10:45:58 πμ »
Καλημέρα,
οι αιτήσεις για μετάθεση είναι μέχρι τις 30 Νοεμβρίου, ρώτησε κανένας αν δικαιούμαστε να κάνουμε αίτηση;
Σύμφωνα με την εγκύκλιο δε δικαιούμαστε γιατι διοριζομαστε μετα τις 30 Σεπτέμβρη,
αλλά είπα μήπως γίνει καμία εξαίρεση..:)

Καλημέρα...Και γω ρώτησα στη Β'βαθμια και αφού πήραν τηλέφωνο στο ΥΠΕΠΘ τους είπαν ότι δεν δικαιούμαστε να κάνουμε αίτηση μετάθεσης...
Λες και φταίμε εμείς που διοριστήκαμε τώρα...

Όσο για την τοποθέτηση σε άλλη περιοχή, για τις ανάγκες της υπηρεσίας μπορούν να σε πάνε και στις άλλες περιοχές...
"Οι διοριζόμενοι θα καλύψουν καταρχήν λειτουργικές ανάγκες στο σχολείο των περιοχών διορισμού τους, μπορεί όμως να διατεθούν και σε σχολεία άλλης περιοχής της αρμοδιότητας του ιδίου ΠΥΣΔΕ για εξαιρετικές υπηρεσιακές ανάγκες, σύμφωνα με τις διατάξεις του άρθρου 16Γ §1,2 του ν.1566/85 σε συνδυασμό με τις διατάξεις του ν.2817/2000 αρθ.8 §9 (ΦΕΚ.78 Α/14.03.2000) και του ΠΔ.144/97 αρθ.2(ΦΕΚ.127 Α/20.6.97) και με τη διαδικασία που ορίζεται στις διατάξεις αυτές.

Σημαντικό: Το αρθ.16Γ § 1,2 του ν.1566/85 αναφέρεται στη δυνατότητα του Προϊσταμένου της Δ/νσης να αποσπά για εξαιρετικές υπηρεσιακές ανάγκες εκπαιδευτικούς από σχολείο σε σχολείο του ίδιου νομού μέχρι δύο μήνες . Η απόσπαση αυτή μπορεί να παραταθεί ως τη λήξη του διδακτικού έτους μετά από πρόταση του ΠΥΣΔΕ."

Αποσυνδεδεμένος zeroout

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 113
  • Φύλο: Άντρας
  • it's all about the journey, not the destination...
    • Προφίλ
Απ: Εγκύκλιος διορισμού ΠΕ19-ΠΕ20
« Απάντηση #412 στις: Νοέμβριος 19, 2009, 06:37:50 μμ »
παιδιά καλησπέρα,
ήθελα να κάνω μια διαδικαστική ερώτηση προς όποιον ξέρει να μου απαντήσει. Κάνοντας τα χαρτιά του διορισμού μου, μια ομολογουμένως ευγενέστατη κυριούλα μου είπε πως για να ξεκινήσει η ασφάλισή μου στο ταμείο δημοσίου και να εκδοθεί βιβλιάριο ασθενείας πρέπει να πάρω μεταξύ άλλων και βεβαίωση διαγραφής από το φορέα στον οποίο ασφαλιζόμουν μέχρι τώρα (εγώ για παράδειγμα είμαι στο ΙΚΑ). Μέχρι όμως να βγει το νέο βιβλιάριο ασθενείας μου στο δημόσιο, μου είπε ότι θα είμαι ανασφάλιστος!!! Ισχύει κάτι τέτοιο???? Στο ΙΚΑ που πήγα και ρώτησα έναν υπάλληλο μου είπε ότι απαξ και υπογράψεις τα χαρτιά του διορισμού σου (το οποίο και έχει ήδη γίνει φυσικά), θεωρείται ότι ασφαλίζεσαι στο δημόσιο πλέον... Ακόμα και ένα χρόνο να κάνουν (που λέει ο λόγος) να σου δώσουν το βιβλιάριό σου αυτοί, είσαι ο.κ....
Ξέρει κανένας τι ισχύει???

Αποσυνδεδεμένος vkvl

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 75
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Εγκύκλιος διορισμού ΠΕ19-ΠΕ20
« Απάντηση #413 στις: Νοέμβριος 19, 2009, 10:27:45 μμ »
παιδιά καλησπέρα,
ήθελα να κάνω μια διαδικαστική ερώτηση προς όποιον ξέρει να μου απαντήσει. Κάνοντας τα χαρτιά του διορισμού μου, μια ομολογουμένως ευγενέστατη κυριούλα μου είπε πως για να ξεκινήσει η ασφάλισή μου στο ταμείο δημοσίου και να εκδοθεί βιβλιάριο ασθενείας πρέπει να πάρω μεταξύ άλλων και βεβαίωση διαγραφής από το φορέα στον οποίο ασφαλιζόμουν μέχρι τώρα (εγώ για παράδειγμα είμαι στο ΙΚΑ). Μέχρι όμως να βγει το νέο βιβλιάριο ασθενείας μου στο δημόσιο, μου είπε ότι θα είμαι ανασφάλιστος!!! Ισχύει κάτι τέτοιο???? Στο ΙΚΑ που πήγα και ρώτησα έναν υπάλληλο μου είπε ότι απαξ και υπογράψεις τα χαρτιά του διορισμού σου (το οποίο και έχει ήδη γίνει φυσικά), θεωρείται ότι ασφαλίζεσαι στο δημόσιο πλέον... Ακόμα και ένα χρόνο να κάνουν (που λέει ο λόγος) να σου δώσουν το βιβλιάριό σου αυτοί, είσαι ο.κ....
Ξέρει κανένας τι ισχύει???


Απ'ότι ξέρω αν πας ο ίδιος στον ΟΠΑΔ με όλα τα δικαιολογητικά -μέσα σε αυτά και την βεβαίωση διαγραφής- παίρνεις το βιβλιάριο την ίδια μέρα. Αν τα στείλεις υπηρεσιακά, μέσω της ΔΔΕ που διορίστηκες, λογικά θα αργήσει λίγο.
Άσε και γω την έπαθα τώρα και είμαι ανασφάλιστη, γιατί έκανα την διακοπή από το ταμείο που ήμουν ασφαλισμένη αλλά δεν μπορώ να πάω στον ΟΠΑΔ γιατί δεν έχω την πράξη ανάληψης -όταν πήγαμε στη ΔΔΕ δεν ήξεραν το ΦΕΚ διορισμού και μας είπαν ότι όταν το μάθουν θα το συμπληρώσουν και θα μας την στείλουν στο σχολείο που θα πάμε- και μου είπαν επίσης ότι χρειάζεται και ένας αριθμός μητρώου (???) που δεν τον ξέρουν ακομα....
Τι να πω....Θα το ξαναψάξω και θα σου πω αν βρω άκρη...

Αποσυνδεδεμένος argy77

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 38
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Εγκύκλιος διορισμού ΠΕ19-ΠΕ20
« Απάντηση #414 στις: Νοέμβριος 26, 2009, 10:46:10 μμ »
Καλημέρα,
οι αιτήσεις για μετάθεση είναι μέχρι τις 30 Νοεμβρίου, ρώτησε κανένας αν δικαιούμαστε να κάνουμε αίτηση;
Σύμφωνα με την εγκύκλιο δε δικαιούμαστε γιατι διοριζομαστε μετα τις 30 Σεπτέμβρη,
αλλά είπα μήπως γίνει καμία εξαίρεση..:)

Καλημέρα...Και γω ρώτησα στη Β'βαθμια και αφού πήραν τηλέφωνο στο ΥΠΕΠΘ τους είπαν ότι δεν δικαιούμαστε να κάνουμε αίτηση μετάθεσης...
Λες και φταίμε εμείς που διοριστήκαμε τώρα...


Συζητώντας για τις μεταθέσεις με πληροφορικούς που διορίστηκαν το 2005 μου είπαν το εξής. Όταν διορίστηκαν πρωτοπήγαν σε σχολεία το Δεκέμβρη και αρχικά τους είχε αρνηθεί το υπουργείο τις μεταθέσεις για την επόμενη χρονιά. Παρόλαυατα, πίεσαν μέσω της ΟΛΜΕ(ήταν και αριθμητικά περισσότεροι) και  κατ' εξαίρεση κατάφεραν να κερδίσουν το δικαίωμα για μετάθεση, αφού ο  μήνας διορισμού τους δεν ήταν δικό τους σφάλμα(Ήρθε νέα εγκύκλιος). Μάλιστα, για άτομα που ήταν σε δυσπρόσιτα, πήγαν αρχικά με την ίδια λογική να τους κρατήσουν και για τρίτο χρόνο, αλλά χάρις στην προηγούμενη παρέμβαση έμειναν τελικά μόνο δύο σχολικές χρονιές.

Αντίστοιχη κίνηση, θεωρώ ότι πρέπει να κάνουμε και μεις με προσφυγή στις τοπικές ΟΛΜΕ, για να πιέσουν το υπουργείου. Είτε από πλευράς μετάθεσης (αφού κάποιος μπορεί να προσβλέπει σε πιο κοντινή του περιοχή), είτε από πλευράς αποσπάσεων (αν και δε συνδέονται άμεσα μπορεί να ακολουθηθεί αντίστοιχη λογική), είτε για όσους είναι σε δυσπρόσιτα. Νομίζω ότι αφορά όλους μας.

Άλλωστε, σαν επιχείρημα μπορούμε να επικαλεστούμε ότι στις άλλες ειδικότητες, με τις οποίες δώσαμε μαζί τον Ιανουάριο τον ΑΣΕΠ, έχω την αίσθηση πως τους παρέχεται το δικαίωμα της μετάθεσης, άρα αφού δεν είναι δικό μας λάθος, γιατί να μην μπορούμε και μεις.

Αφού, οι αιτήσεις λήγουν τη Δευτέρα, μπορούμε αν και λίγο αργά να κυνηγήσουμε το θέμα. Θα ρωτήσω την ΟΛΜΕ στην Αιτωλοακαρνανία και ελπίζω να βρω άκρη.

Επειδή δεν ήξερα σε ποιό τόπικ να το αναφέρω, το ανέφερα σε αυτό το τόπικ. Ελπίζω να μη θεωρηθεί τελείως άσχετο :)

Αποσυνδεδεμένος argy77

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 38
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Εγκύκλιος διορισμού ΠΕ19-ΠΕ20
« Απάντηση #415 στις: Νοέμβριος 28, 2009, 09:30:08 μμ »
Τελικά, όπως έμαθα από την ΟΛΜΕ έγινε σχετική παρέμβαση που υπάρχει στον παρακάτω σύνδεσμο:
Παρέμβαση ΟΛΜΕ .

 Απλά, ακόμα δεν έχουν πάρει σχετική απάντηση από το υπουργείο.

Αποσυνδεδεμένος zeroout

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 113
  • Φύλο: Άντρας
  • it's all about the journey, not the destination...
    • Προφίλ
Απ: Εγκύκλιος διορισμού ΠΕ19-ΠΕ20
« Απάντηση #416 στις: Νοέμβριος 29, 2009, 07:57:47 μμ »
αν δείτε άσπρη μέρα παιδιά πείτε το και σε μένα, εγώ κατέθεσα τα χαρτιά μου προχτές και αφού τηλεφώνησε ο Διευθυντής του σχολείου μου (μπροστά μου ο άνθρωπος) στο παράρτημα Δευτεροβάθμιας που ανήκω, του είπαν πως αφού διοριστήκαμε αργότερα δεν έχουμε δικαίωμα για μετάθεση, παρόλο που δε φταίμε εμείς... Αλλά είναι Ελλάδα εδώ... Ελλαδάρα φίλοι μου... Ακόμα και αν γίνει κάτι τώρα, εγώ ρωτώ... Τι θα γίνει με όσους συναδέλφους κατέθεσαν ήδη την αίτησή τους και αντί μετάθεσης έγρψαν απλά ΟΡΙΣΤΙΚΗ ΤΟΠΟΘΕΤΗΣΗ πάνω στην αίτησή τους, όπως εγώ καλή ώρα και σίγουρα και άλλοι??? Δεν έπρεπε να σκεφτεί η ΟΛΜΕ ή το ΥΠΕΠΘ ή όποιος άλλος τι θα γίνει πιο πριν και όχι τώρα??? Άντε, από του χρόνου πάλι μαζί...

Αποσυνδεδεμένος sv4eaa

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 92
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 19
    • Προφίλ
Απ: Εγκύκλιος διορισμού ΠΕ19-ΠΕ20
« Απάντηση #417 στις: Ιανουάριος 12, 2010, 11:49:43 πμ »
Καλημέρα και καλή χρονιά!
Ήθελα να ρωτήσω το εξής: Στην εγκύκλιο διορισμού της 2ης φουρνιάς, οι διορισμοί θα γίνουν από ποιον πίνακα; Από αυτόν την χρονιάς που διεξήχθη ο διαγωνισμός του ΑΣΕΠ ή από τον ανανεωμένο πίνακα της φετινής χρονιάς;
Ευχαριστώ πολύ και...καλό διορισμό!

Αποσυνδεδεμένος kshl

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 111
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ19
    • Προφίλ
Απ: Εγκύκλιος διορισμού ΠΕ19-ΠΕ20
« Απάντηση #418 στις: Ιανουάριος 12, 2010, 12:02:16 μμ »
Να προσθέσω και μια ερώτηση: Πότε είναι περίπου η εγκύκλιος διορισμού για τη δεύτερη φουρνιά (απο τους επιτυχόντες ΑΣΕΠ);
Ώς απόφοιτος ΑΕΙ θεωρώ τους απόφοιτους ΤΕΙ εν δυνάμει ισάξιους ή και καλύτερους σε κάθε επίπεδο.

Αποσυνδεδεμένος Teko

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 75
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Εγκύκλιος διορισμού ΠΕ19-ΠΕ20
« Απάντηση #419 στις: Ιανουάριος 12, 2010, 12:17:20 μμ »
Καλημέρα και καλή χρονιά!
Ήθελα να ρωτήσω το εξής: Στην εγκύκλιο διορισμού της 2ης φουρνιάς, οι διορισμοί θα γίνουν από ποιον πίνακα; Από αυτόν την χρονιάς που διεξήχθη ο διαγωνισμός του ΑΣΕΠ ή από τον ανανεωμένο πίνακα της φετινής χρονιάς;
Ευχαριστώ πολύ και...καλό διορισμό!

Από τον ανανεωμένο πίνακα της φετινής χρονιάς

Να προσθέσω και μια ερώτηση: Πότε είναι περίπου η εγκύκλιος διορισμού για τη δεύτερη φουρνιά (απο τους επιτυχόντες ΑΣΕΠ);

Υπολογίζω Αύγουστο αλλά δεν το γνωρίζω 100%
ΠΕ20

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32329
  • Τελευταία: kblala
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1162166
  • Σύνολο θεμάτων: 19242
  • Σε σύνδεση σήμερα: 803
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 7
Επισκέπτες: 746
Σύνολο: 753

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.084 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.