*

Αποστολέας Θέμα: πως ''τσεκαρει'' ο υπολογιστης τις επιλογες σου?  (Αναγνώστηκε 8005 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος tsiartas

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 140
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: πως ''τσεκαρει'' ο υπολογιστης τις επιλογες σου?
« Απάντηση #28 στις: Αύγουστος 06, 2009, 04:43:00 μμ »
Φαντάζομαι λοιπόν ότι εξετάζουν αρχικά με βάση την κάθε περιοχή και όχι την κάθε αίτηση και εξηγούμαι: εξετάζουν πόσοι επιθυμούν μια περιοχή (άσχετα αν πρόκειται για την 1η ή την 30ή επιλογή τους!) και στη συνέχεια βλέπουν πόσα κενά έχει αυτή η περιοχή. Αν πχ έχει 5 κενά ψάχνουν να δουν ποιοί είναι οι 5 που συγκεντρώνουν τις καλύτερες προϋποθέσεις ( προηγούνται όσοι διορίζονται με το 40%, ακολουθούν οι του ΑΣΕΠ, και από κει και πέρα εξετάζεται η θέση του καθενός στον πίνακα, προηγούνται δηλ. όσοι έχουν περισσότερα μόρια και άρα βρίσκονται σε υψηλότερη θέση στον πίνακά τους). Το ίδιο γίνεται και για τις επόμενες περιοχές μέχρι να εξαντληθούν. Είναι δηλ. σα να διαμορφώνεται ένα είδος "βάσης" για την κάθε περιοχή...κάποιος δηλ. μπορεί να "πιανει τη βάση" για δεκάδες περιοχές της επιλογής του, οπότε εκεί έρχεται να κάνει τη διαφορά η σειρά με την οποία τις έχει δηλώσει: από τις επιλογές του, για τις οποίες συγκεντρώνει τις προϋποθέσεις, θα διοριστεί σ΄αυτή που έχει δηλώσει πρώτη!

Νομίζω ότι είναι ο πιο λογικός - δίκαιος τρόπος λειτουργίας του συστήματος.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: πως ''τσεκαρει'' ο υπολογιστης τις επιλογες σου?
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 07:49:43 »

Αποσυνδεδεμένος elleni

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 213
    • Προφίλ
Απ: πως ''τσεκαρει'' ο υπολογιστης τις επιλογες σου?
« Απάντηση #29 στις: Αύγουστος 06, 2009, 04:54:47 μμ »
Παράθεση
      Απάντηση με παράθεση
Παράθεση από: yotar στις Σήμερα στις 04:11:09
Φαντάζομαι λοιπόν ότι εξετάζουν αρχικά με βάση την κάθε περιοχή και όχι την κάθε αίτηση και εξηγούμαι: εξετάζουν πόσοι επιθυμούν μια περιοχή (άσχετα αν πρόκειται για την 1η ή την 30ή επιλογή τους!) και στη συνέχεια βλέπουν πόσα κενά έχει αυτή η περιοχή. Αν πχ έχει 5 κενά ψάχνουν να δουν ποιοί είναι οι 5 που συγκεντρώνουν τις καλύτερες προϋποθέσεις ( προηγούνται όσοι διορίζονται με το 40%, ακολουθούν οι του ΑΣΕΠ, και από κει και πέρα εξετάζεται η θέση του καθενός στον πίνακα, προηγούνται δηλ. όσοι έχουν περισσότερα μόρια και άρα βρίσκονται σε υψηλότερη θέση στον πίνακά τους). Το ίδιο γίνεται και για τις επόμενες περιοχές μέχρι να εξαντληθούν. Είναι δηλ. σα να διαμορφώνεται ένα είδος "βάσης" για την κάθε περιοχή...κάποιος δηλ. μπορεί να "πιανει τη βάση" για δεκάδες περιοχές της επιλογής του, οπότε εκεί έρχεται να κάνει τη διαφορά η σειρά με την οποία τις έχει δηλώσει: από τις επιλογές του, για τις οποίες συγκεντρώνει τις προϋποθέσεις, θα διοριστεί σ΄αυτή που έχει δηλώσει πρώτη!

Νομίζω ότι είναι ο πιο λογικός - δίκαιος τρόπος λειτουργίας του συστήματος.
   

Δεν μου φαίνεται και πολύ δίκαιος αυτός ο τρόπος : αν εγώ είμαι η πρώτη στον πίνακα και έχω βάλει πρώτη επιλογή Κόρινθο και δεύτερη Αθήνα, αν πιάσουν τις περιοχές αλφαβητικά τότε θα πάω Αθήνα ενώ είναι η δεύτερη επιλογή μου; Πιο λογικό μου φαίνεται να παίρνουν τις αιτήσεις με τη σειρά, έτσι μόνο εξασφαλίζεται ότι αν εγώ που είμαι  πρώτη στον πίνακα θα πάω στην πρώτη επιλογή μου στην Κόρινθο.

Αποσυνδεδεμένος marmo

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 87
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: πως ''τσεκαρει'' ο υπολογιστης τις επιλογες σου?
« Απάντηση #30 στις: Αύγουστος 06, 2009, 05:52:24 μμ »
Τις λοιπές περιοχές και τα δυσπρόσιτα επεξεργάζονται μάλλον αλφαβητικά (αν κάποιος δηλαδή έχει δηλώσει το κουτάκι "πάω παντού"). Διαφορετικά πηγαίνεις στις επιλογές σου ανάλογα με τη σειρά που τις δήλωσες...δηλαδή στην Κόρινθο (εφόσον δίνονται κάποια κενά).
Αν επιθυμούν τώρα να πάρουν ένα δικό τους άτομο και αυτό π.χ. στην Κόρινθο, ενώ βρίσκεται σε σειρά πιο κάτω από εσένα και χωρίς ουσιαστικά να υπάρχει άλλο κενό, τότε δημιουργούν...έναν υπεράριθμο ή και δύο (αν δηλαδή από την αρχή δεν υπήρχαν καθόλου κενά και προκειμένου να καλέσουν αυτόν, καλούν αναγκαστικά και εσένα).

Αποσυνδεδεμένος yotar

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 241
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: πως ''τσεκαρει'' ο υπολογιστης τις επιλογες σου?
« Απάντηση #31 στις: Αύγουστος 06, 2009, 06:16:35 μμ »
Ακριβώς! Αν είσαι σε αρκετά υψηλή θέση στον πίνακα ώστε να διεκδικείς θέση στην περιοχή της 1ης επιλογής σου δεν μπορεί να σε "κουνήσει" τίποτα - θα ήταν αστείο ακόμη και με τα ελληνικά δεδομένα  ;D ;D ;D

Η...αλχημεία με την αλφαβητική σειρά αφορά τις υπόλοιπες περιοχές, πέρα από τις 30 της επιλογής του καθενός

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: πως ''τσεκαρει'' ο υπολογιστης τις επιλογες σου?
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 07:49:43 »

Αποσυνδεδεμένος blethalassa

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 430
  • ...κύριε Κλεό, θα μας κάνεις τον ρέφερι ?
    • Προφίλ
Απ: πως ''τσεκαρει'' ο υπολογιστης τις επιλογες σου?
« Απάντηση #32 στις: Αύγουστος 06, 2009, 06:40:46 μμ »
βάλτε τις περιοχές που εσεις θέλετε και τα δυσπρόσιτα που εσείς θέλετε !

μην σκέφτεστε τι θα επίλέξουν οι άλλοι , δεν ξέρετε τι επιθυμεί ο καθένας!
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 06, 2009, 10:39:28 μμ από blethalassa »

Αποσυνδεδεμένος susan sarandon

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 170
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: πως ''τσεκαρει'' ο υπολογιστης τις επιλογες σου?
« Απάντηση #33 στις: Αύγουστος 07, 2009, 12:01:39 πμ »
Καλησπέρα, είμαι στους διοριστέους Αχρονιάς ΠΕ60 και θα δηλώσω όλους τους νομούς με κενά (25) αλλά κανένα δυσπρόσιτο και ούτε κουτάκι ναι σε όλα (δεν υπάρχει στην αίτηση της πρωτοβάθμιας).
Υπάρχει περίπτωση να μη με πάρουν σε κανένα από αυτούς τους νομούς (έχω σειρά περίπου 250 χωρίς προυπηρεσίες) και να παω για του χρόνου???
¨Οποιος-α γνωρίζει από προσωπική εμπειρία ας μου πει please γιατί αύριο μεσημεράκι θα κάνω την αίτηση!
A great teacher
takes a hand,
opens a mind,
and touches a heart.

ΠΕ60

Αποσυνδεδεμένος BELLISSIMA

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 683
    • Προφίλ
ΣΟΣ-ΕΠΙΛΟΓΗ ΠΕΡΙΟΧΩΝ ΑΠΟ Η/Υ
« Απάντηση #34 στις: Αύγουστος 10, 2009, 07:36:57 μμ »
Αυτο ειναι σιγουρο vorios?Ξεκινουν να κατανεμουν τις θεσεις στηριζομενοι στους υποψηφιους ή στις περιοχες? Τι θελω να πω. Π.χ υπαρχουν 10 κενα στην Αττικη- ποιοι τα εχουν δηλωσει α προτιμηση αυτοι πηγαινουν? Ή Π.χ ο Αναστασιου που ειναι 1ος παει στην 1η του επιλογη, ο Γεωργιου 2ος στην 1η του επιλογη κ.ο.κ? παρακαλω τα φωτα σας απο οποιον γνωριζει σιγουρα

Αποσυνδεδεμένος Ευ-αγγελία

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 124
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: ΣΟΣ-ΕΠΙΛΟΓΗ ΠΕΡΙΟΧΩΝ ΑΠΟ Η/Υ
« Απάντηση #35 στις: Αύγουστος 10, 2009, 08:00:02 μμ »
η κατανομή θέσεων γίνεται με  βαση τους υποψηφίους πχ ο πρώτος διαλέγει,μετα ο δεύτερος ,τρίτος κτλ και καλυπτουν τα κενά ανάλογα με τις προτιμήσεις τους πχ για τον Αναστασίου κοιτανε πρωτη του επιλογή,αν εχει καλυφθεί προχωρούν στη δευτερη κτλ μεχρι κάποια απο τις επιλογές του να "σκαλώσει" σε κενή θέση!!
ετσι τα κενά στην αττική δεν πανε σε οποιους τα βάλουν α επιλογή αλλα στους τυχερους που προηγουνται κ τα εχουν δηλώσει ειτε ως πρώτη, ειτε ως τελευταία επιλογή..
"Ό,τι δεν συνέβη ποτέ, είναι ό,τι δεν ποθήσαμε αρκετά"(Νίκος Καζαντζάκης)

Αποσυνδεδεμένος BELLISSIMA

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 683
    • Προφίλ
Απ: ΣΟΣ-ΕΠΙΛΟΓΗ ΠΕΡΙΟΧΩΝ ΑΠΟ Η/Υ
« Απάντηση #36 στις: Αύγουστος 10, 2009, 08:06:36 μμ »
σε ευχαριστω για την απαντηση. ειναι σιγουρο αυτο που μου λες?

Αποσυνδεδεμένος Ευ-αγγελία

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 124
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: ΣΟΣ-ΕΠΙΛΟΓΗ ΠΕΡΙΟΧΩΝ ΑΠΟ Η/Υ
« Απάντηση #37 στις: Αύγουστος 10, 2009, 08:15:20 μμ »
οι παλιότεροι στο φόρουμ αυτά λένε,αυτοί ξέρουν ;)
"Ό,τι δεν συνέβη ποτέ, είναι ό,τι δεν ποθήσαμε αρκετά"(Νίκος Καζαντζάκης)

Αποσυνδεδεμένος GEMINI 3

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 400
  • Φύλο: Γυναίκα
  • WE ARE THE CHAMPIONS!
    • Προφίλ
Απ: ΣΟΣ-ΕΠΙΛΟΓΗ ΠΕΡΙΟΧΩΝ ΑΠΟ Η/Υ
« Απάντηση #38 στις: Αύγουστος 10, 2009, 08:39:13 μμ »
Έτσι είναι. Η σειρά επιτυχίας καθορίζει τον τόπο διορισμού. ΚΑι έτσι είναι δίκαιο.

Αποσυνδεδεμένος Ευ-αγγελία

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 124
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: ΣΟΣ-ΕΠΙΛΟΓΗ ΠΕΡΙΟΧΩΝ ΑΠΟ Η/Υ
« Απάντηση #39 στις: Αύγουστος 10, 2009, 08:40:03 μμ »
συμφωνω!
"Ό,τι δεν συνέβη ποτέ, είναι ό,τι δεν ποθήσαμε αρκετά"(Νίκος Καζαντζάκης)

Αποσυνδεδεμένος ritouli

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 34
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: πως ''τσεκαρει'' ο υπολογιστης τις επιλογες σου?
« Απάντηση #40 στις: Αύγουστος 11, 2009, 12:36:42 μμ »
Λοιπον πηρα σημερα στο Υπουργειο και με διαφωτισαν!!! Οι 30 επιλογες τρεχουν συμφωνα με τη σειρα μας στους πινακες διοριστεων. Αν για παραδειγμα εισαι ψηλα στον πινακα θα παρεις καποια απο τις πρωτες σου επιλογες. Οι τελευταιοι την εχουν λιγο ασχημα. Αν τωρα δηλωσεις και τα κουτακια παρτε με παντου ή και δυσπροσιτα τοτε το συστημα τρεχει random(τυχαια επιλογη). Δηλαδη μου εξηγησαν οτι εφοσον βαλεις τα κουτακια ειναι σαν να μπαινεις σε κληρωση. Μπορει εσυ να πας καπου χειροτερα και ο κατω απο εσενα καπου καλυτερα..  :-\ Κρίμα παντως γιατι εγω ειχα την εντυπωση οτι τρχουν αλφαβητικα και αυτα..

Αποσυνδεδεμένος zozella

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 21
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: πως ''τσεκαρει'' ο υπολογιστης τις επιλογες σου?
« Απάντηση #41 στις: Αύγουστος 11, 2009, 12:44:34 μμ »
Αν τωρα δηλωσεις και τα κουτακια παρτε με παντου ή και δυσπροσιτα τοτε το συστημα τρεχει random(τυχαια επιλογη). Δηλαδη μου εξηγησαν οτι εφοσον βαλεις τα κουτακια ειναι σαν να μπαινεις σε κληρωση. Μπορει εσυ να πας καπου χειροτερα και ο κατω απο εσενα καπου καλυτερα..  :-\ Κρίμα παντως γιατι εγω ειχα την εντυπωση οτι τρχουν αλφαβητικα και αυτα..
Δεν πανε καθολου καλα.Συγχυστηκα τωρα!Ετσι μας ακυρωνει τις 30 επιλογες που βαλαμε πιο πανω.Εγω πιστευα οτι εφ'οσον εχουν καλυφθει οι θεσεις και στις 30 περιοχες που δηλωσαμε τοτε κοιτανε αν εχουμε τσεκαρει τα κουτακια για τις υπολοιπες και για τα δυσπροσιτα.Αυτο τεχνηεντως βεβαια το απεκρυψαν στην εγκυκλιο!
Κι αν είναι πλήθος τ'άδικα,κι αν είναι τ'άδεια αφέντες,φτάνει μια σκέψη,μια ψυχή,φτάνεις εσύ,εγώ φτάνω,να δώσει νόημα στων πολλών την ύπαρξη ένας φτάνει.  Κ.ΠΑΛΑΜΑΣ

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32294
  • Τελευταία: etaap0021
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159882
  • Σύνολο θεμάτων: 19213
  • Σε σύνδεση σήμερα: 509
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 3
Επισκέπτες: 407
Σύνολο: 410

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.084 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.