*

Αποστολέας Θέμα: Αξιοκρατικές προσλήψεις στην ΠΔΣ από 2009-10  (Αναγνώστηκε 132166 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος τυχερούλα2

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 908
    • Προφίλ
Απ: Αξιοκρατικές προσλήψεις στην ΠΔΣ από 2009-10
« Απάντηση #406 στις: Οκτώβριος 11, 2009, 11:04:45 μμ »
Παιδιά δεν είναι τόσο εύκολο να βάλουνε κριτήρια και να ικανοποιηθούμε όλοι. Άλλοι θέλουν μόνο ΑΣΕΠ τι θα γίνουν οι παλιοί με προϋπηρεσίες; Οι τρίτεκνοι; Είναι εύκολο να διαβάσουν για ΑΣΕΠ ή να καλύψουν τις ανάγκες των οικογενειών τους;; Όσοι πήγαν στου Δια...λου την μάνα για ωρομισθία;; χωρίς μέσον;; Οι επιτυχόντες του ΑΣΕΠ που ξεπατώνονται στο διάβασμα;; Μήπως θα έπρεπε να ληφθούν υπόψιν μας πολλοί παράγοντες για το πως θα δημιουργηθούν τα αξιοκρατικά κριτήρια ώστε να θυγούν όσο το δυνατόν λιγότερες κατηγορίες συναδέλφων;;;
πιστεύω ότι άτομα που έχουν μόνο μόρια πδσ χωρίς επιτυχία στον ασέπ πρέπει να διαγραφούν από τους πίνακες αναπληρωτών και κυρίως διορισμών.να διαγράφεται και η προυπηρεσία από πδσ πριν από τη χρονολογία μιας τυχόν επιτυχίας στον ασέπ. οι διευκολύνσεις προς τρίτεκνους και πολύτεκνους δεν είναι λογικό να καταργηθούν και ούτε πρόκειται για εθνικούς λόγους. (αν και για μία μαμά με τέσσερα και πέντε παιδιά θα ήταν καλύτερο να έπαιρνε ένα ''καλό'' επίδομα όπως γίνεται στο εξωτερικό, και όχι να τρέχει μεταξύ φρουτόκρεμας και πάμπερς να
διορθώνει εκθέσεις και να διαβάζει για γερουνδιακή έλξη..)
και οι υπόλοιπες προυπηρεσίες (σιβηταν,οαεδ, εκκλησ. κλπ) πρέπει να προσμετρώνται εφ όσον υπάρχει επιτυχία σε ασέπ.
πρέπει να μπουν κριτήρια και να εκλείψουν οι΄''γυφτιές'' του παρελθόντος. τα κριτήρια πρέπει να είναι ακριβή για να σταματήσουν και να επανορθωθούν όσο γίνεται οι αδικίες. αναγκαστικά θα είναι περίπλοκα. αλλά ούτως ή άλλως και τώρα είναι περίπλοκα πχ α)αλλιώς ισχύουν τα μόρια στον πίνακα του ασέπ, αλλιώς στον πίνακα αναπλ-ωρομ., αλλιώς στο πίνακα διορισμών. β)έχει σκεφτεί κανείς πόση γραφεοκρατική επιβάρυνση έχει το κράτος με τις ξεχωριστές αιτήσεις που γίνονται για για ωρομίσθιους και για πδσ;


Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αξιοκρατικές προσλήψεις στην ΠΔΣ από 2009-10
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 12:20:55 »

Αποσυνδεδεμένος τυχερούλα2

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 908
    • Προφίλ
Απ: Αξιοκρατικές προσλήψεις στην ΠΔΣ από 2009-10
« Απάντηση #407 στις: Οκτώβριος 11, 2009, 11:22:53 μμ »
καλό θα ήταν η υπουργός να δώσει απαντήσεις στα ερωτήματα που η ίδια έθεσε στον "πρώην" πριν ένα χρόνο. πάντως δείχνει το παρακάτω ότι έχει υπάρξει ενδιαφέρον από την κα Διαμ. για την πδσ και της είναι γνωστά τα προβλήματα. επίσης μου αφήνει κάποια αίσθηση βεβαιότητας ότι η πδσ δε θα σταματήσει. (απλά για όσους δε το γνωρίζουν η πδσ τα πρώτα πέντε περίπου χρόνια χρηματοδοτείτο από ευρωπαϊκά κονδύλια, ενώ τώρα απότελει ένα επιπλέον βάρος στο προϋπολογισμό. εξ ου και το μπάχαλο)

"Το θέμα της ενισχυτικής διδασκαλίας"Ερώτηση προς τον Υπουργό Παιδείας
Πέμπτη, 03 Ιούλιου 2008   
ΕΡΩΤΗΣΗ
 

 Προς τον Υπουργό Παιδείας & Θρησκευμάτων κ. Ευριπίδη Στυλιανίδη

  Θέμα : «Η πολιτική της κυβέρνησης υποβαθμίζει και απαξιώνει το θεσμό της  Πρόσθετης Διδακτικής Στήριξης και της Eνισχυτικής Διδασκαλίας»
Η πολιτική ηγεσία του ΥΠΕΠΘ τα τελευταία τέσσερα χρόνια, με συγκεκριμένες ενέργειες και παραλήψεις της, οδηγεί σε πλήρη απαξίωση το θεσμό της Πρόσθετης Διδακτικής Στήριξης, της Ενισχυτικής Διδασκαλίας και κάθε υποστηρικτικής δράσης στο χώρο της δημόσιας εκπαίδευσης.

 Συγκεκριμένα :α)Σκόπιμα καθυστερεί κάθε χρόνο να αποστείλει στα σχολεία τη σχετική εγκύκλιο που αφορά στη λειτουργία των παραπάνω δράσεων, όταν είναι γνωστό ότι η καθυστέρηση της έναρξης των μαθημάτων της Π.Δ.Σ. και κάθε υποστηρικτικού θεσμού δρα εκ των πραγμάτων υπονομευτικά και ωθεί τους μαθητές και τις οικογένειές τους σε άλλες "λύσεις" εκτός του δημοσίου εκπαιδευτικού συστήματος, οι οποίες για πολλούς επισύρουν δυσβάστακτη οικονομική επιβάρυνση.

β)Αύξησε τον ελάχιστο προβλεπόμενο αριθμό μαθητών για τη συγκρότηση τμημάτων Π.Δ.Σ. από 5 σε 10 μαθητές, με αποτέλεσμα σε πάρα πολλές περιπτώσεις να μην είναι πλέον δυνατή η συγκρότησή τους και επομένως ο σημαντικός αυτός θεσμός για τις χαμηλές εισοδηματικές τάξεις να φθίνει διαρκώς.

γ)Δεν αναπροσάρμοσε την ωριαία αποζημίωση των μονίμων και ωρομισθίων καθηγητών, η οποία παραμένει καθηλωμένη στα 9 ευρώ από το 1996, παρά τις διαβεβαιώσεις του ιδίου του Πρωθυπουργού.

δ)Καθυστερεί αδικαιολόγητα και απαράδεκτα να καταβάλει τα δεδουλευμένα τόσο στους μόνιμους όσο και στους ωρομίσθιους καθηγητές που διδάσκουν στα προγράμματα αυτά, όπως καθυστερεί επί μήνες να πληρώσει τα δεδουλευμένα ωρομισθίων δασκάλων που εργάζονται στα ολοήμερα δημοτικά σχολεία.

 

 

 

 

Ερωτάται ο κ. Υπουργός

 

•1.       Προτίθεται να στηρίξει τους παραπάνω θεσμούς και ποιες πρωτοβουλίες, συγκεκριμένα, πρόκειται να αναλάβει.

 

•2.       Πότε πρόκειται να εξοφληθούν τα δεδουλευμένα και σε ποιες ενέργειες θα προβεί, ώστε να μην παρατηρηθεί και στο μέλλον η απαράδεκτη καθυστέρηση στις πληρωμές.

 

 

•3.       Προτίθεται να τηρήσει τη δέσμευση του Πρωθυπουργού για αύξηση της ωριαίας αντιμισθίας, ποιο θα είναι το ύψος και ποιος ο χρόνος υλοποίησης της.

 

•4.       Ποιες είναι οι οδηγίες και οι κατευθύνσεις του Υπουργείου Παιδείας για την προώθηση των παραπάνω δράσεων στο Νομό Θεσπρωτίας και ποιος ο προγραμματισμός και οι πρωτοβουλίες της αρμόδιας Διεύθυνσης Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης, ώστε από τη νέα σχολική χρονιά να μη παρατηρηθούν εκ νέου τα απαράδεκτα αυτά φαινόμενα .

 

 

                                                                                                Αθήνα, 04/07/2008

 

 

                                                                                          Η ερωτώσα Βουλευτής

 

      Άννα Διαμαντοπούλου


 

Αποσυνδεδεμένος TEM

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1960
    • Προφίλ
Απ: Αξιοκρατικές προσλήψεις στην ΠΔΣ από 2009-10
« Απάντηση #408 στις: Οκτώβριος 12, 2009, 01:06:21 πμ »
Παιδιά δεν είναι τόσο εύκολο να βάλουνε κριτήρια και να ικανοποιηθούμε όλοι. Άλλοι θέλουν μόνο ΑΣΕΠ τι θα γίνουν οι παλιοί με προϋπηρεσίες; Οι τρίτεκνοι; Είναι εύκολο να διαβάσουν για ΑΣΕΠ ή να καλύψουν τις ανάγκες των οικογενειών τους;; Όσοι πήγαν στου Δια...λου την μάνα για ωρομισθία;; χωρίς μέσον;; Οι επιτυχόντες του ΑΣΕΠ που ξεπατώνονται στο διάβασμα;; Μήπως θα έπρεπε να ληφθούν υπόψιν μας πολλοί παράγοντες για το πως θα δημιουργηθούν τα αξιοκρατικά κριτήρια ώστε να θυγούν όσο το δυνατόν λιγότερες κατηγορίες συναδέλφων;;;
πιστεύω ότι άτομα που έχουν μόνο μόρια πδσ χωρίς επιτυχία στον ασέπ πρέπει να διαγραφούν από τους πίνακες αναπληρωτών και κυρίως διορισμών.να διαγράφεται και η προυπηρεσία από πδσ πριν από τη χρονολογία μιας τυχόν επιτυχίας στον ασέπ. οι διευκολύνσεις προς τρίτεκνους και πολύτεκνους δεν είναι λογικό να καταργηθούν και ούτε πρόκειται για εθνικούς λόγους. (αν και για μία μαμά με τέσσερα και πέντε παιδιά θα ήταν καλύτερο να έπαιρνε ένα ''καλό'' επίδομα όπως γίνεται στο εξωτερικό, και όχι να τρέχει μεταξύ φρουτόκρεμας και πάμπερς να
διορθώνει εκθέσεις και να διαβάζει για γερουνδιακή έλξη..)
και οι υπόλοιπες προυπηρεσίες (σιβηταν,οαεδ, εκκλησ. κλπ) πρέπει να προσμετρώνται εφ όσον υπάρχει επιτυχία σε ασέπ.
πρέπει να μπουν κριτήρια και να εκλείψουν οι΄''γυφτιές'' του παρελθόντος. τα κριτήρια πρέπει να είναι ακριβή για να σταματήσουν και να επανορθωθούν όσο γίνεται οι αδικίες. αναγκαστικά θα είναι περίπλοκα. αλλά ούτως ή άλλως και τώρα είναι περίπλοκα πχ α)αλλιώς ισχύουν τα μόρια στον πίνακα του ασέπ, αλλιώς στον πίνακα αναπλ-ωρομ., αλλιώς στο πίνακα διορισμών. β)έχει σκεφτεί κανείς πόση γραφεοκρατική επιβάρυνση έχει το κράτος με τις ξεχωριστές αιτήσεις που γίνονται για για ωρομίσθιους και για πδσ;





Οι μη γύφτοι του παρελθόντος γιατί να πληρώσουν τη νύφη?

Αποσυνδεδεμένος eva23

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 3
    • Προφίλ
Απ: Αξιοκρατικές προσλήψεις στην ΠΔΣ από 2009-10
« Απάντηση #409 στις: Οκτώβριος 12, 2009, 01:25:07 πμ »
Παιδιά δεν είναι τόσο εύκολο να βάλουνε κριτήρια και να ικανοποιηθούμε όλοι. Άλλοι θέλουν μόνο ΑΣΕΠ τι θα γίνουν οι παλιοί με προϋπηρεσίες; Οι τρίτεκνοι; Είναι εύκολο να διαβάσουν για ΑΣΕΠ ή να καλύψουν τις ανάγκες των οικογενειών τους;; Όσοι πήγαν στου Δια...λου την μάνα για ωρομισθία;; χωρίς μέσον;; Οι επιτυχόντες του ΑΣΕΠ που ξεπατώνονται στο διάβασμα;; Μήπως θα έπρεπε να ληφθούν υπόψιν μας πολλοί παράγοντες για το πως θα δημιουργηθούν τα αξιοκρατικά κριτήρια ώστε να θυγούν όσο το δυνατόν λιγότερες κατηγορίες συναδέλφων;;;
πιστεύω ότι άτομα που έχουν μόνο μόρια πδσ χωρίς επιτυχία στον ασέπ πρέπει να διαγραφούν από τους πίνακες αναπληρωτών και κυρίως διορισμών.να διαγράφεται και η προυπηρεσία από πδσ πριν από τη χρονολογία μιας τυχόν επιτυχίας στον ασέπ. οι διευκολύνσεις προς τρίτεκνους και πολύτεκνους δεν είναι λογικό να καταργηθούν και ούτε πρόκειται για εθνικούς λόγους. (αν και για μία μαμά με τέσσερα και πέντε παιδιά θα ήταν καλύτερο να έπαιρνε ένα ''καλό'' επίδομα όπως γίνεται στο εξωτερικό, και όχι να τρέχει μεταξύ φρουτόκρεμας και πάμπερς να
διορθώνει εκθέσεις και να διαβάζει για γερουνδιακή έλξη..)
και οι υπόλοιπες προυπηρεσίες (σιβηταν,οαεδ, εκκλησ. κλπ) πρέπει να προσμετρώνται εφ όσον υπάρχει επιτυχία σε ασέπ.
πρέπει να μπουν κριτήρια και να εκλείψουν οι΄''γυφτιές'' του παρελθόντος. τα κριτήρια πρέπει να είναι ακριβή για να σταματήσουν και να επανορθωθούν όσο γίνεται οι αδικίες. αναγκαστικά θα είναι περίπλοκα. αλλά ούτως ή άλλως και τώρα είναι περίπλοκα πχ α)αλλιώς ισχύουν τα μόρια στον πίνακα του ασέπ, αλλιώς στον πίνακα αναπλ-ωρομ., αλλιώς στο πίνακα διορισμών. β)έχει σκεφτεί κανείς πόση γραφεοκρατική επιβάρυνση έχει το κράτος με τις ξεχωριστές αιτήσεις που γίνονται για για ωρομίσθιους και για πδσ;


συγνωμη τι λεει ο συναδελφος???3 χρονια γυρναω στο αιγαιο χωρις κανενα μεσο και με πολυ κοπο μαζεψα τα μορια μου..επιδη δεν ειμαι επιτυχουσα ασεπ πρεπει να διαγραφει η προυπηρεσια μου???

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αξιοκρατικές προσλήψεις στην ΠΔΣ από 2009-10
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 12:20:55 »

Αποσυνδεδεμένος TEM

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1960
    • Προφίλ
Απ: Αξιοκρατικές προσλήψεις στην ΠΔΣ από 2009-10
« Απάντηση #410 στις: Οκτώβριος 12, 2009, 01:27:29 πμ »
Κι εσύ αυτό κατάλαβες ε?
Είπα μήπως κάνω λάθος και παρανόησα....

Αποσυνδεδεμένος eva23

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 3
    • Προφίλ
Απ: Αξιοκρατικές προσλήψεις στην ΠΔΣ από 2009-10
« Απάντηση #411 στις: Οκτώβριος 12, 2009, 01:38:31 πμ »
Κι εσύ αυτό κατάλαβες ε?
Είπα μήπως κάνω λάθος και παρανόησα....
Κριμα να γραφουν συναδελφοι τετοια πραγματα..Εχω δωσει και ασεπ και καταννοω τι σημαινει να διαβαζεις 12 ωρες τη μερα..Εχω κανει και τοσα χρονια ομως σε δυσπροστιτα ..και πιστεψτε με δεν ειναι ευκολο..μονο οποιος τ εχει κανει μπορει να καταλαβει..Κατα τη γνωμη μου πρεπει να αδιασουν οι πινακες αναπληρωτων και διορισμων και απο κει κ επειτα να οριστει ενα νεο συστημα..

Αποσυνδεδεμένος TEM

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1960
    • Προφίλ
Απ: Αξιοκρατικές προσλήψεις στην ΠΔΣ από 2009-10
« Απάντηση #412 στις: Οκτώβριος 12, 2009, 01:48:00 πμ »
Εμένα μου λες τι θα πει......!
Το χειρότερο είναι ότι το ζητάνε άτομα που δε ξεκουνήθηκαν από τον καναπέ τους γιατί τους έπεφταν μακρυά κάποια σχολεία,γιατί δεν ήθελαν να χάσουν τα φράγκα από τα ιδιαίτερα,που δε στερήθηκαν όσα εμείς,λες κι εμείς δε διαβάσαμε δε δώσαμε ασεπ!
Κάνανε τις επιλογές τους,όχι όλοι αλλά πολλοί από αυτούς,αρνήθηκαν τις ώρες ή δεν επεδίωξαν καν να τις πάρουν και τώρα σκανιάζουν που βλέπουν να τους περνάνε στους πίνακες.
Είναι πολλοί που έχουν αγανακτήσει και με τα δίκαιά τους,αλλά εμείς που τρέχουμε σαν το Βέγγο τι φταίμε να πληρώσουμε?
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 12, 2009, 02:06:42 πμ από TEM »

Αποσυνδεδεμένος τυχερούλα2

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 908
    • Προφίλ
Απ: Αξιοκρατικές προσλήψεις στην ΠΔΣ από 2009-10
« Απάντηση #413 στις: Οκτώβριος 12, 2009, 07:06:08 πμ »
βρε παιδιά πως πήγατε σε δυσπρόσιτα χωρίς προυπηρεσία; που σας πηραν; προφανώς δεν είχατε μόρια και πήγατε κάπου για πρόσθετη. όμως δε σκεφτήκατε ότι μπορεί να φάγατε τη θέση κάποιου ωρομίσθιου που περίμενε στην ουρά;  σχετικά με το καναπέ... ναι κάθομαι και εγώ τώρα μονο που είναι σε δυσπρόσιτο. και μάλιστα παρόλο που έχω μόρια μου είπαν ότι προηγείται άλλη και ας έχει τα μισά μόρια από εμένα και κτήση πτυχίου οχτώ χρόνια πιο μετά.   εξάλλου τι φοβόσαστε; μήπως η διαμαντοπούλου διαβάζει το forum μας και επηρεαστεί από τις απόψεις μου. πάντως δε πιστεύω να διαφωνείτε στο ότι πρέπει να υπάρχει ΚΑΙ επιτυχία στον ασέπ για διορίσμό.

Αποσυνδεδεμένος TEM

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1960
    • Προφίλ
Απ: Αξιοκρατικές προσλήψεις στην ΠΔΣ από 2009-10
« Απάντηση #414 στις: Οκτώβριος 12, 2009, 08:07:25 πμ »
Φυσικά και διαφωνώ. Έχω πάρα πολλά παραδείγματα καθηγητών με μεγάλη εμπειρία στη διδασκαλία που δε μπορούσαν να περάσουν τον ασεπ.
Έχω επίσης πολλά παραδείγματα σκερβελέδων που πέρασαν και τώρα "διδάσκουν".
Εγώ δεν είμαι σε δυσπρόσιτο. Αλλά και να ήμουν πως θα έπαιρνα τη θέση από κάποιον που δεν ενδιαφέρθηκε καν?
Και χωρίς μέσον πως να φας τη θέση κάποιου? Η περίπτωση που αναφέρεις κάνει μπαμ!
Δεν είναι όμως όλες έτσι και είναι πολύ άδικο να καταδικαστούν όλοι εξαιτίας των βυσμάτων.
Αν ήσουν στη θέση μου,αλήθεια,τι θα έλεγες? Υπάρχει πάντα και η άλλη όψη του νομίσματος.


Να σε ρωτήσω κάτι,τι εννοείς προηγείται η άλλη?
Στην ωρομισθία? Πως? Τι τους είπες?
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 12, 2009, 08:12:05 πμ από TEM »

Αποσυνδεδεμένος maricagirl

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 112
    • Προφίλ
Απ: Αξιοκρατικές προσλήψεις στην ΠΔΣ από 2009-10
« Απάντηση #415 στις: Οκτώβριος 12, 2009, 08:50:49 πμ »
Έχω δυστυχώς συναντήσει επιτυχόντες του ΑΣΕΠ οι οποίοι μέσα στην τάξη τρώνε ξύλο.
Βαρέθηκα την καραμέλα του ΑΣΕΠ.Ξέρεις κοπέλα μου πόσα χρόνια διδάσκω στα φροντιστήρια;
Έζησα και τα υπουργεία του Αρσένη και μου κόψανε την επετηρίδα μέσα σε μία νύχτα.
Δεν μπορώ να γράφω γρήγορα και δεν μπορώ να γράψω όλα όσα θέλω.
Να σου απαντήσω όμως για τις καθηγήτριες μαμάδες που ανέφερες,όταν κάνεις παιδί και μεγαλώσεις θα καταλάβεις!!!!!!!!

Από μία εκπαιδευτικό αδιόριστη με 2 πτυχία και οικογένεια και 10ωρη εργασία σε φροντιστήρια!!!!!!!

Αποσυνδεδεμένος τυχερούλα2

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 908
    • Προφίλ
Απ: Αξιοκρατικές προσλήψεις στην ΠΔΣ από 2009-10
« Απάντηση #416 στις: Οκτώβριος 12, 2009, 09:04:52 πμ »
Φυσικά και διαφωνώ. Έχω πάρα πολλά παραδείγματα καθηγητών με μεγάλη εμπειρία στη διδασκαλία που δε μπορούσαν να περάσουν τον ασεπ.
Έχω επίσης πολλά παραδείγματα σκερβελέδων που πέρασαν και τώρα "διδάσκουν".
Εγώ δεν είμαι σε δυσπρόσιτο. Αλλά και να ήμουν πως θα έπαιρνα τη θέση από κάποιον που δεν ενδιαφέρθηκε καν?
Και χωρίς μέσον πως να φας τη θέση κάποιου? Η περίπτωση που αναφέρεις κάνει μπαμ!
Δεν είναι όμως όλες έτσι και είναι πολύ άδικο να καταδικαστούν όλοι εξαιτίας των βυσμάτων.
Αν ήσουν στη θέση μου,αλήθεια,τι θα έλεγες? Υπάρχει πάντα και η άλλη όψη του νομίσματος.


Να σε ρωτήσω κάτι,τι εννοείς προηγείται η άλλη?
Στην ωρομισθία? Πως? Τι τους είπες?


μα εγώ δε λέω ότι ο ασέπ είναι ό τι καλύτερο. και εγώ τα έχω δει όλα μ αυτόν.
προηγείται '' η άλλη '' στη πρόσθετη. και μου έχουν τύχει πολλές περιπτώσεις αυτά τα χρόνια. το καλύτερο είναι ότι σου το λένε μπροστά σου. κάποια άλλη στιγμή πριν έξι χρόνια περίπου με ειδοποίησαν γαι πδσ αλλά μετά με ξέχασαν. τους παίρνω έγώ τηλέφωνο και μου λένε συγγνώμη αλλά μπήκε πρόσωπο από το προϊστάμενο. με κάτι τέτοια καταλαβαίνω τους αριστερούς που κάνουν όλη την ώρα καταγγελίες.(αυτό δε σημαίνει ότι είμαι δεξιά). αλλά δεν είμαι αυτής της φιλοσοφίας γιατί δε βγάζεις άκρη.
και εγώ όμως δε καταλαβαίνω την θέση σου. όταν λέω ότι πηρε κάποιος τη θέση άλλου δε λέω ότι το έκανε για προσωπικούς λόγους. ΄
δε μπορεί ένα παιδί όμως που μόλις αποφοίτησε να μαζέψει μέσα σε τρία χρόνια 15 και 20 μόρια από πδσ επειδή έτυχε να ζει σε δυσπρόσιτο χωρίς να μπει καν στο κόπο να δώσει έστω έναν ασέπ. και μάλιστα όταν υπάρχουν ωρομίσθιοι που έχουν δηλώσει αυτές τις περιοχές.
πάντως το σίγουρο είναι ότι κάποιοι πάλι θα αδικηθούμε και με τα νέα μέτρα. τουλάχιστον να μη γίνεται κάτι εσκεμμένα.

Αποσυνδεδεμένος τυχερούλα2

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 908
    • Προφίλ
Απ: Αξιοκρατικές προσλήψεις στην ΠΔΣ από 2009-10
« Απάντηση #417 στις: Οκτώβριος 12, 2009, 09:13:28 πμ »
Έχω δυστυχώς συναντήσει επιτυχόντες του ΑΣΕΠ οι οποίοι μέσα στην τάξη τρώνε ξύλο.
Βαρέθηκα την καραμέλα του ΑΣΕΠ.Ξέρεις κοπέλα μου πόσα χρόνια διδάσκω στα φροντιστήρια;
Έζησα και τα υπουργεία του Αρσένη και μου κόψανε την επετηρίδα μέσα σε μία νύχτα.
Δεν μπορώ να γράφω γρήγορα και δεν μπορώ να γράψω όλα όσα θέλω.
Να σου απαντήσω όμως για τις καθηγήτριες μαμάδες που ανέφερες,όταν κάνεις παιδί και μεγαλώσεις θα καταλάβεις!!!!!!!!

Από μία εκπαιδευτικό αδιόριστη με 2 πτυχία και οικογένεια και 10ωρη εργασία σε φροντιστήρια!!!!!!!

 συμφωνώ. και εγώ σε φροντιστήριο δούλευα τόσα χρόνια. και εγώ έχω συναντήσει άτομα από ασέπ που και οι ίδιοι απ ότι λένε δε κατάλαβαν πως πέρασαν. για το θέμα των μαμάδων γιατί διαμαρτύρεσαι; και εγώ είμαι υπέρ αν διάβαζες πιο προσεκτικά. απλά είπα ότι θα ήταν καλύτερα να της δινόταν μισθός ως επίδομα τουλάχιστον μέχρι να μεγαλώσουν κάπως τα παιδια για να μη ταλαιπωρούνται οι οικογένειες.

Αποσυνδεδεμένος TEM

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1960
    • Προφίλ
Απ: Αξιοκρατικές προσλήψεις στην ΠΔΣ από 2009-10
« Απάντηση #418 στις: Οκτώβριος 12, 2009, 09:49:35 πμ »
Ατυχούλα μου,δυστυχώς τα υπάρχουν πολλές περιπτώσεις σαν το παράδειγμα που αναφέρεις.
Το κακό είναι ότι πολλοί συνάδελφοι θέλουν εκδίκηση και φοβάμαι ότι η μπάλα θα μας πάρει όλους.

Αποσυνδεδεμένος CHRISOYLA

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 795
  • "Κάτω από την άσφαλτο, υπάρχει παραλία"
    • Προφίλ
Απ: Αξιοκρατικές προσλήψεις στην ΠΔΣ από 2009-10
« Απάντηση #419 στις: Οκτώβριος 12, 2009, 10:18:55 πμ »
Δεν προλαβαίνω πάντα να παρακολουθώ τον μεταξύ μας διάλογο, ο οποίος τρέχει και γρήγορα.
Όσο υπάρχουν πολλοί τρόποι διορισμού, διαρκώς θα παλεύουμε να βρούμε τι είναι πιο δίκαιο, το ΑΣΕΠ, η προϋπηρεσία, το έτος λήψης πτυχίου, η πολυτεκνία, η μονογονεϊκή οικογένεια, η επιτυχία κοκ. Την άποψή μου την ξέρετε, διαφωνώ με τον διαγωνισμό γιατί τον θεωρώ εξευτελιστικό, όπως επίσης διαφωνώ και με προσλήψεις που γίνοναι από όπου κάτσει. Παρόλα αυτά, αν με κάτι συμφωνώ είναι το ενιαίο σύστημα πρόσληψης, εννοώ με τον ίδιο τρόπο για όλους, που ακόμα κι αν αυτός δεν είναι σίγουρα ο καλύτερος σου εξασφαλίζει το ότι ξέρεις πώς να κινηθείς, ξέρεις τι να ελέγξεις, ξέρεις στο κάτω κάτω με τι να διαφωνήσεις, μπορείς να έχεις συγκεκριμένη στάση συμφωνίας και διαφωνίας και όχι πάντα να μπαίνει το "ναι, αλλά..."
Ποιος από εδώ μέσα δεν έχει αδικηθεί, ποιος δεν έχει γνωρίσει καλούς καθηγητές, ποιος δεν έχει γνωρίσει βύσματα, ποιος δεν έχει ταλαιπωρηθεί και κουραστεί;;; Αυτή τη φαγωμάρα δεν την καταλαβαίνω. Είναι δυνατό να πιστεύουμε ότι η ωρομισθία θα καταργηθεί με το να μην υπάρχουν καθηγητές στα σχολεία ή με το να καταργούνται θέσεις εργασίας; Είναι δυνατό να λέμε ότι καλύτερα να μη λειτουργεί ένα πρόγραμμα για τους μαθητές από το να λειτουργεί με κακούς όρους. Αν αύριο δηλαδή έλεγε το ΥΠΕΠΘ ότι η ιστορία θα γίνεται μόνο από ωρομίσθιους θα λέγαμε εμείς που διεκδικούμε την κατάργηση της ωρομισθίας να μην κάνουν τα παιδιά καθόλου ιστορία;
Συμφωνώ με κάτι που διάβασα παραπάνω ότι είτε είναι πδσ είτε είναι πρωινή ωρομισθία πρέπει να μην υπάρχουν 2ωρα, 3ωρα κλπ, αλλά πλήρες ωράριο. Αυτό θα βοηθήσει όχι μόνο τον συνάλδεφο που θα δουλεύει με καλύτερος όρους, αλλά και το προχώρημα του πίνακα, αφού έτσι θα μπορεί ένας κόσμος να φεύγει πιο γρήγορα...βέβαια με τη βασική προϋποθεση ότι θα γίνονται και διορισμοί, διότι διαφορετικά μια από τα ίδια....
Όσο για την ΠΔΣ από τους πίνακες, συμφωνώ, όχι γιατί πάλι αυτό είναι το απόλυτα σωστό (ήδη στους πίνακες υπάρχει και κόσμος που πήρε μόρια με περίεργο τρόπο, ένας κόσμος που δεν μπόρεσε να έχει επιτυχία στο ΑΣΕΠ αποκλείεται στην πραγματικότητα, κλπ), αλλά γιατί αυτή τη στιγμή είναι το λιγότερο κακό. Και δυστυχώς όταν είσαι σε θέση άμυνας , όταν γύρω σου τα πάντα φαίνεται να πάνε προς το χειρότερο αναγκάζεσαι να δεις τι είναι εφικτό στη στιγμή και συνεχίζεις να διεκδικείς αυτά που πιστεύεις. Αν δηλαδή γίνει αυτό με την ΠΔΣ νομίζω ότι θα είναι μια μεγάλη νίκη, που μετά από 10 χρόνια λειτουργίας, καταφέρνεις να ρίξεις ένα δυνάμει ρουσφετολογικό τρόπο πρόσληψης και παίρνεις κουράγιο για το μέλλον. Αν οι υπουργοί πήγαιναν με το δίκαιο και το σωστό δε θα είχαμε φτάσει εδώ...
Συγγνώμη για το μέγεθος του μηνύματος

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32292
  • Τελευταία: johntsoum
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159771
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 529
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 9
Επισκέπτες: 487
Σύνολο: 496

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.117 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.