*

Αποστολέας Θέμα: Αξιοκρατικές προσλήψεις στην ΠΔΣ από 2009-10  (Αναγνώστηκε 133019 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος τυχερούλα2

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 908
    • Προφίλ
Απ: Αξιοκρατικές προσλήψεις στην ΠΔΣ από 2009-10
« Απάντηση #574 στις: Οκτώβριος 15, 2009, 01:41:30 μμ »
δε πειράζει... του χρόνου
το κατάλαβαν οι... γέροι  ;D

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αξιοκρατικές προσλήψεις στην ΠΔΣ από 2009-10
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 21:10:49 »

Αποσυνδεδεμένος Nema

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 165
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02
    • Προφίλ
Απ: Αξιοκρατικές προσλήψεις στην ΠΔΣ από 2009-10
« Απάντηση #575 στις: Οκτώβριος 15, 2009, 01:54:56 μμ »
κάτι άκουσα οτι λόγω παλαιότητας κομματικής ταυτότητας αλλάζει η υπουργός παιδείας...θα βάλουν την βάσω παπανδρέου

 ;Dκαλό !!! πολύ καλό ;D

Μα αυτή βαριέται να κουνηθεί!!!
Δε χρειάζεται να είμαστε οι καλύτεροι. Αξίζει να έχουμε δώσει τον καλύτερο εαυτό μας!!!

Αποσυνδεδεμένος τυχερούλα2

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 908
    • Προφίλ
Απ: Αξιοκρατικές προσλήψεις στην ΠΔΣ από 2009-10
« Απάντηση #576 στις: Οκτώβριος 15, 2009, 01:58:21 μμ »
δε πειράζει michalis. καλό το αστείο σου...
το καταλάβαμε .... οι γέροι και γριούλες  :D

Αποσυνδεδεμένος sartr

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 264
  • hesta la vista
    • Προφίλ
Απ: Αξιοκρατικές προσλήψεις στην ΠΔΣ από 2009-10
« Απάντηση #577 στις: Οκτώβριος 15, 2009, 03:34:56 μμ »
κάτι άκουσα οτι λόγω παλαιότητας κομματικής ταυτότητας αλλάζει η υπουργός παιδείας...θα βάλουν την βάσω παπανδρέου

Nα εφαρμοσθούν τα 'αξιοκρατικά' κριτήρια, κατά Διαμαντοπούλου, και στο διορισμό των υπουργών!
Εδώ και τώρα!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αξιοκρατικές προσλήψεις στην ΠΔΣ από 2009-10
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 21:10:49 »

Αποσυνδεδεμένος maricagirl

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 112
    • Προφίλ
Απ: Αξιοκρατικές προσλήψεις στην ΠΔΣ από 2009-10
« Απάντηση #578 στις: Οκτώβριος 15, 2009, 04:27:36 μμ »
Λυπάμαι πολύ για τη συνάδελφο που εκφράζεται για τους μεγάλους αποκαλώντας τους γέρους και γριές.
Ντροπή της δεν θα ήθελα ποτέ να την είχα συνάδελφο στο ίδιο σχολείο.
                                      Λυπάμαι

Αποσυνδεδεμένος ΛΩΡΑ

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1989
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αξιοκρατικές προσλήψεις στην ΠΔΣ από 2009-10
« Απάντηση #579 στις: Οκτώβριος 15, 2009, 04:55:18 μμ »
Το είπα και αλλού και το λέω και σ'αυτό το topic....δεν καταλαβαίνω σε τι θα βοηθήσει τους 40-45ηδες να πάρουν 3 μόρια τον χρόνο;;! Για να διριστούν στα 55 τους;!! Όύτε καταλαβαίνω γιατί επικαλούνται ότι κάναν οικογένειες και δεν μπορούσαν να δώσουν ΑΣΕΠ!! Ξέρω πολλές γυναίκες με μωρα και ιδιαίτερα παράλληλα που διάβαζαν και μερικές διορίστηκαν κιόλας!! Αυτές είναι από άλλο πλανήτη;;!
 Απαξιώνεται κι άλλο (μετά από Σιβιτανίδειο,ΣΔΕ,εκκλησιαστικά και ΟΑΕΔ) ο θεσμός του ΑΣΕΠ που δυστυχώς οι περισσότεροι ειμαστε έρμαια αυτού του απαξιωμένου θεσμού!! Ή νομίζουν οι παλαιότεροι (που αναγνωρίζω κατά τ'άλλα ότι είναι φτασμένοι καθηγητές στα φροντιστήρια) ότι εμείς δεν στερηθήκαμε πράγματα όταν στραβωνόμασταν να διαβάζουνε για ΑΣΕΠ και ότι για μας είναι εύκολο σε ηλικίες γύρω στα 30 να μην μπορούμε να σκεφτούμε καν να κάνουμε παιδιά!!
 Πεστε μου τελικά....ΓΙΑΤΙ ΥΠΑΡΧΕΙ Ο ΑΣΕΠ ΟΤΑΝ ΑΝΟΙΓΟΥΝ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΠΑΡΑΘΥΡΑ;Συγνώμη αλλά δεν λυπάμαι κανέναν λόγω της ηλικίας του....αυτό δεν είναι αξιοκρατία,αλλά καταστρατήγηση της και εμπαιγμός ανθρώπων που πάλεψαν με το τέρας του ΑΣΕΠ ειδικά σε κλ'άδους όπως των φιλολόγων και που είναι εξίσου καλοί και ορεξάτοι στη δουλειά τους όσο οι παλιότεροι....εκεί ήταν ο ΑΣΕΠ και αφού είναι τόσο καλοί εκπαιδευτικοί όσο λένε...ας έδιναν!!!!!!!
Δεν υπάρχει ελευθερία που να μη γνωρίζω.
Ούτε ταπείνωση ή φόβος που να μη μ' έχουν υποτάξει.
Γι'αυτό και ξέρω από αγάπη,
Γι' αυτό δε συλλογίζομαι το σώμα που σου δίνω,
Γι' αυτό προσέχω τόσο τα λόγια που σου λέω.

ΛΟΥΙΣ ΓΚΑΡΘΙΑ ΜΟΝΤΕΡΟ
(ΓΡΑΝΑΔΑ 1958)

Αποσυνδεδεμένος Landau

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6022
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση.. BAZINGA!
    • Προφίλ
Απ: Αξιοκρατικές προσλήψεις στην ΠΔΣ από 2009-10
« Απάντηση #580 στις: Οκτώβριος 15, 2009, 05:23:23 μμ »
Λυπάμαι πολύ για τη συνάδελφο που εκφράζεται για τους μεγάλους αποκαλώντας τους γέρους και γριές.
Ντροπή της δεν θα ήθελα ποτέ να την είχα συνάδελφο στο ίδιο σχολείο.
                                      Λυπάμαι

Σιγά τώρα.. εμένα στα 29 μου όταν πήγα στρατό (με έφαγαν οι μεταπτυχιακές σπουδές..) με φώναζαν οι άλλοι εκεί μέσα παππού! Δεν είναι τίποτα :)
"Physics is like sex: sure, it may give some practical results, but that's not why we do it."
(Richard P. Feynman ?)

"The first condition of progress is the removal of censorship."
(George Bernard Shaw)

Αποσυνδεδεμένος sou

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 30
    • Προφίλ
Απ: Αξιοκρατικές προσλήψεις στην ΠΔΣ από 2009-10
« Απάντηση #581 στις: Οκτώβριος 15, 2009, 05:35:55 μμ »
Οι πιο πολλοί από τους παλιούς που έχουν κάνει αίτηση για ΠΔΣ και ΑΣΕΠ-επιτυχια έχουν και συνεχίζουν να ασχολούνται με την εκπαίδευση
(όσοι δεν ασχολούνται δεν έχουν κάνει καν αίτηση).

Είπαμε δεν είναι τέλειο το κριτήριο  αλλά είναι αντικειμενικό.

Δεν θέλω να έχω αντιπαράθεση με κανέναν,αλλά αν πάρω παράδειγμα δυο από τα άτομα που διαμαρτύρονται  πολύ:

το ένα γράφει σε άλλο θέμα ότι ακόμα περιμένει να πάρει τα χρήματα από την περσινή ΠΔΣ,

μάλλον εκεί θα έμαθε να  λέει ωραία αστεία, αλλά για το πως πήρε τις περσινές ώρες, ούτε κουβέντα :P

ενώ η άλλη φίλη μας, κάνει σεμινάρια ειδικής αγωγής, για να μπορέσει  με αυτόν τον τρόπο  να διοριστεί τελικά
( Έλα βρε  ;D το σεμινάριο σου έφταιξε και δεν είχες  χρόνο να κάνεις παιδιά και όχι ο ΑΣΕΠ ;D)


Λοιπόν και μόνο που δεν θα είναι με βύσμα είμαι  ευχαριστημένη.

Άντε πια >:( >:( >:(

Αποσυνδεδεμένος dimfil

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 350
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αξιοκρατικές προσλήψεις στην ΠΔΣ από 2009-10
« Απάντηση #582 στις: Οκτώβριος 15, 2009, 05:43:43 μμ »
Καλησπέρα σε όλους. Όταν αρχικά διάβασα την απόφαση της υπουργού για την ΠΔΣ, χάρηκα και το εξέφρασα κιόλας ανοιχτά. Όντας εκνευρισμένος  με 25χρονα που έγραφαν μόρια με βυσματικές ώρες και προκλητικά έλεγαν μ..λ...ς είμαι να δώσω ΑΣΕΠ, λες και εμείς είμαστε που δώσαμε, θεώρησα καλό αυτό το μέτρο. Διευκρινίζω ότι δεν είναι αξιοκρατικό. Οι καινούριοι πίνακες όμως διδάσκουν ίσως κάτι, που μου λέει ότι τελικά έκανα λάθος. Οι πτυχιούχοι του 1990,91,92,93 κ.τ.λ φαίνεται ότι δε δίνουν ΑΣΕΠ, οπότε καταστρατηγείται η βασική αρχή με την οποία παλεύουν κυριολεκτικά σωματικά και ψυχολογικά χιλιάδες συνάδελφοι. Το γνωρίζω πολύ καλό αυτό ως συμμετέχων ενεργά και εγώ και πολύ δικά μου άτομα. Θα έπρεπε λοιπόν να προσμετρήσει και ως απαραίτητη προϋπόθεση μία τουλάχιστον επιτυχία στο διαγωνισμό του ΑΣΕΠ. Εγώ παρόλο, που διορίστηκα, ενδιαφέρομαι πολύ για το θέμα, για προσωπικούς λόγους. Δεν πρέπει να παραμείνει ως έχει.
ΑΜΕΣΑ ΜΑΖΙΚΕΣ ΠΡΟΣΛΗΨΕΙΣ ΦΙΛΟΛΟΓΩΝ

Αποσυνδεδεμένος ΛΩΡΑ

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1989
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αξιοκρατικές προσλήψεις στην ΠΔΣ από 2009-10
« Απάντηση #583 στις: Οκτώβριος 15, 2009, 06:05:59 μμ »
Οι πιο πολλοί από τους παλιούς που έχουν κάνει αίτηση για ΠΔΣ και ΑΣΕΠ-επιτυχια έχουν και συνεχίζουν να ασχολούνται με την εκπαίδευση
(όσοι δεν ασχολούνται δεν έχουν κάνει καν αίτηση).

Είπαμε δεν είναι τέλειο το κριτήριο  αλλά είναι αντικειμενικό.

Δεν θέλω να έχω αντιπαράθεση με κανέναν,αλλά αν πάρω παράδειγμα δυο από τα άτομα που διαμαρτύρονται  πολύ:

το ένα γράφει σε άλλο θέμα ότι ακόμα περιμένει να πάρει τα χρήματα από την περσινή ΠΔΣ,

μάλλον εκεί θα έμαθε να  λέει ωραία αστεία, αλλά για το πως πήρε τις περσινές ώρες, ούτε κουβέντα :P
 Αν εννοείς εμένα....ναι,εχω κάνει σεμινάριο ειδικής αγωγής,μόνο που όταν προ΄ρκυψε το θέμα του σεμιναρίου...είχα ήδη στην πλάτη μου 5 μήνες διαβάσματος και μάλιστα είχα δίλημμα αν έπρεπε να το κάνω και να χάνω ώρες απ'το διάβασμα!! Τελικά πέρασα στον ΑΣΕΠ και τα μόριά μου θα με βοηθούσαν να πάω έστω ωρομίσθια αν δεν μπαίναν μπροστά μας ενα σωρό άτομα του ΟΑΕΔ! (Που παρεπιμπτόντως εγώ πήρα μέρος στην ένσταση και έδωσα τα ευρώ μου και σε περίπτωση που δικαιωθεί η υπόθεση θα βολευτούν όλοι)  Αφού λοιπόν αδικήθηκα με τη ρύθμιση για τους ΟΑΕΔΙΤΕΣ (όπως και οι περισσότεροι κι ας μην το χουν πάρει χαμπάρι οι περισσλοτεροι ότι αδικηθήκαμε) ε....αν μου κάτσει η ειδική αγωγή....μόνο βόλεμα δεν το θεωρώ!!!! Δικαίωση ναι!! Και παιδιά δεν μπορούμε να κάνουμε,όχι γιατί δεν έχουμε χρόνο μόνο....αλλά κυρίως χρήμα!
Αυτά....και να προσέχουμε τι λέμε αν δεν ξέρουμε! Όπως δεν ισχύεοι για όλους τους παλιούς που θα μπουν τώρα στην ΠΔΣ ότι δεν προσπάθησαν να διοριστούν....το ίδιο δεν σημαίνει επίσης ότι όλοι οι νέοι είναι βυσματούχοι και βολεψάκηδες!!!

ενώ η άλλη φίλη μας, κάνει σεμινάρια ειδικής αγωγής, για να μπορέσει  με αυτόν τον τρόπο  να διοριστεί τελικά
( Έλα βρε  ;D το σεμινάριο σου έφταιξε και δεν είχες  χρόνο να κάνεις παιδιά και όχι ο ΑΣΕΠ ;D)


Λοιπόν και μόνο που δεν θα είναι με βύσμα είμαι  ευχαριστημένη.

Άντε πια >:( >:( >:(
Δεν υπάρχει ελευθερία που να μη γνωρίζω.
Ούτε ταπείνωση ή φόβος που να μη μ' έχουν υποτάξει.
Γι'αυτό και ξέρω από αγάπη,
Γι' αυτό δε συλλογίζομαι το σώμα που σου δίνω,
Γι' αυτό προσέχω τόσο τα λόγια που σου λέω.

ΛΟΥΙΣ ΓΚΑΡΘΙΑ ΜΟΝΤΕΡΟ
(ΓΡΑΝΑΔΑ 1958)

Αποσυνδεδεμένος TOX

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 40
    • Προφίλ
Απ: Αξιοκρατικές προσλήψεις στην ΠΔΣ από 2009-10
« Απάντηση #584 στις: Οκτώβριος 15, 2009, 06:20:52 μμ »
Οιι ΔΔΕ Πελλας και Χανιων δεν θα αναρτησουν στον ιντερνετ τα ονοματα?Τι γινεται εκει???
Σε σχεση με το παλιο συστημα της ΠΔΣ οπου τα βυσματα βολευοταν μια χαρα,αυτο ειναι καλυτερο.Οχι ομως και τέλειο.

Αποσυνδεδεμένος utenar

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1545
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αξιοκρατικές προσλήψεις στην ΠΔΣ από 2009-10
« Απάντηση #585 στις: Οκτώβριος 15, 2009, 06:23:33 μμ »
Λυπάμαι πολύ για τη συνάδελφο που εκφράζεται για τους μεγάλους αποκαλώντας τους γέρους και γριές.
Ντροπή της δεν θα ήθελα ποτέ να την είχα συνάδελφο στο ίδιο σχολείο.
                                      Λυπάμαι

Ομοιως. Αν οι μεγαλυτεροι ειναι γεροντες, τοτε οσοι μολις πηραν πτυχιο ειναι παιδαρελια που δεν εχουν διδαξει ουτε μια ωρα στη ζωη τους! ::)

Εγω ψηφιζω ενα συνδυασμο κριτηριων, γιατι οπως δε θεωρω αξιοκρατικο το ετος κτησης πτυχιου, ετσι δε θεωρω αξιοκρατικο και τον ΑΣΕΠ. (παρολο που εχω επιτυχια ΑΣΕΠ κι εχασα την αναπληρωση για 0,1 του μοριου)

Το δικαιο θα ηταν να διοριζονται στη δημοσια εκπαιδευση ολοι οι αποφοιτοι που εχουν παρακολουθησει ΕΠΙΤΥΧΩΣ ενα ετησιο προγραμμα (ή μεταπτυχιακο) στα παιδαγωγικα και τη διδακτικη της επιστημης τους. Και ταυτοχρονα να μειωθει δραστικα ο αριθμος εισακτεων στις καθηγητικες σχολες που παρουσιαζουν μεγαλο ποσοστο ανεργιας.

Αποσυνδεδεμένος sou

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 30
    • Προφίλ
Απ: Αξιοκρατικές προσλήψεις στην ΠΔΣ από 2009-10
« Απάντηση #586 στις: Οκτώβριος 15, 2009, 06:24:11 μμ »

 Αν εννοείς εμένα....ναι,εχω κάνει σεμινάριο ειδικής αγωγής,μόνο που όταν προ΄ρκυψε το θέμα του σεμιναρίου...είχα ήδη στην πλάτη μου 5 μήνες διαβάσματος και μάλιστα είχα δίλημμα αν έπρεπε να το κάνω και να χάνω ώρες απ'το διάβασμα!! Τελικά πέρασα στον ΑΣΕΠ και τα μόριά μου θα με βοηθούσαν να πάω έστω ωρομίσθια αν δεν μπαίναν μπροστά μας ενα σωρό άτομα του ΟΑΕΔ! (Που παρεπιμπτόντως εγώ πήρα μέρος στην ένσταση και έδωσα τα ευρώ μου και σε περίπτωση που δικαιωθεί η υπόθεση θα βολευτούν όλοι)  Αφού λοιπόν αδικήθηκα με τη ρύθμιση για τους ΟΑΕΔΙΤΕΣ (όπως και οι περισσότεροι κι ας μην το χουν πάρει χαμπάρι οι περισσλοτεροι ότι αδικηθήκαμε) ε....αν μου κάτσει η ειδική αγωγή....μόνο βόλεμα δεν το θεωρώ!!!! Δικαίωση ναι!! Και παιδιά δεν μπορούμε να κάνουμε,όχι γιατί δεν έχουμε χρόνο μόνο....αλλά κυρίως χρήμα!
Αυτά....και να προσέχουμε τι λέμε αν δεν ξέρουμε! Όπως δεν ισχύεοι για όλους τους παλιούς που θα μπουν τώρα στην ΠΔΣ ότι δεν προσπάθησαν να διοριστούν....το ίδιο δεν σημαίνει επίσης ότι όλοι οι νέοι είναι βυσματούχοι και βολεψάκηδες!!!



Και το σεμινάριο χρειάζεται χρήμα, δεν γίνεται από το υπουργείο, και άρα όσοι μπορούν να τα διαθέσουν έχουν ένα ατού....

(Για το θέμα των παιδιών  δεν θα το ανέφερα, γιατί  θεωρώ οτι είναι προσωπική υπόθεση του κάθε ενός,
αλλά εσύ το είχες αναφέρει πρώτη)  

Είμαι υπέρ 100% προσλήψεων μέσω ΑΣΕΠ και κάθε παράθυρο που κλείνει είναι θετικό.....

περιμένουμε να δούμε αν θα κλείσουν και οι πόρτες...........

« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 15, 2009, 06:41:57 μμ από sou »

Αποσυνδεδεμένος ΜΙΛΤΟΣΤΑΜΜΥ

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 215
    • Προφίλ
Απ: Αξιοκρατικές προσλήψεις στην ΠΔΣ από 2009-10
« Απάντηση #587 στις: Οκτώβριος 15, 2009, 06:37:54 μμ »
http://www.youtube.com/watch?v=X7MVtgXMclI

Η πορεία του εκπαιδευτικού ( αυτός που τρέχει )με το πέρασμα των ετών και τις συνεχείς αλλαγές των συστημάτων όχι αξιολόγησης αλλά διορισμών στο ελληνικό δημόσιο. Εύχομαι στο τέλος να πείσουμε και εμείς τους υπεύθυνους ότι μας αξίζει κάτι πολύ καλλίτερο.
ΜΕΓΑΣ ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΟΣ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟΣ ΠΟΥ ΞΕΡΕΙ ΠΟΤΕ ΘΑ ΔΙΟΡΙΣΤΕΙ. ΠΟΙΟΣ ΕΙΝΑΙ ΑΡΑΓΕ;;;  ΜΑ ΦΥΣΙΚΑ ΤΟ ΒΥΣΜΑ

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32313
  • Τελευταία: anikologr3
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1161191
  • Σύνολο θεμάτων: 19229
  • Σε σύνδεση σήμερα: 562
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 21
Επισκέπτες: 548
Σύνολο: 569

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.082 δευτερόλεπτα. 31 ερωτήματα.