*

Ψηφοφορία

Φροντιστήριο ή ιδιαίτερα?

φροντιστήριο
11 (28.9%)
ιδιαίτερα
27 (71.1%)

Σύνολο ψηφοφόρων: 37

Η ψηφοφορία έληξε: Αύγουστος 25, 2009, 01:03:46 μμ

Αποστολέας Θέμα: Φροντιστήριο ή ιδιαίτερα?  (Αναγνώστηκε 15212 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Vera_Sp

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 108
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστήριο ή ιδιαίτερα?
« Απάντηση #14 στις: Αύγουστος 21, 2009, 02:28:17 μμ »
σε μια τετοια περιπτωση οπου τα ιδιατερα και το φροντιστηριο δεν μπορουν να συνδιαστουν τι θα διαλεγατε?

βρισκομαι σε ενα τετοιο διλημμα. εδω και 4 χρονια εργαζομουν αποκλειστικα μονο με ιδιαιτερα οπου υπηρξαν χρονιες που ειχα και 22 ωρες φουλ ιδιαιτερα. περσι εργαστηκα για 4,5 ωρες σε φροντιστηριο παραλληλα με τα ιδιατερα που ειχα (καπου 15 ωρες). φετος μου ζητα απο το φροντιστηριο να εργαστω 15-18 ωρες, πραγμα που κανει αδυνατο να συνεχισω τα ιδιατερα περα απο 3 ωρες (γατι υπαρχουν και χαμενες ωρες στην μετακινηση). το φροντιστηριο το θελω για τα ενσημα καθως ειμαι στα 27-28 και απο ενσημα εχω κτ ελαχιστα απο 2 εξαμηνα σε ΙΕΚ. μου ειπε με αυτες τις ωρες θα εχω 25 (αν θυμαμαι καλα) ενσημα το μηνα ενω αν μου δωσει 10-12 ωρες (οπως  ζητησα για να μπορεσω να κρατησω κπ ιδιατερα) τα ενσημα θα ειναι 12-16 το μηνα.

τι θα κανατε?  :-\
Κατ'αρχάς, 25 ένσημα θα έχεις μόνο αν δουλεύεις 18 ώρες και πάνω που είναι το full time. Εάν δουλεύεις όλες τις ημέρες από 2 ώρες την ημέρα, δικαιούσαι 20-23 ένσημα, αναλόγως πόσες πραγματικές εργάσιμες έχει ο μήνας. Μπορείς, βέβαια, να δουλεύεις αυτές τις ώρες σε 2-3 μέρες και να δηλώνει ότι εργάζεσαι 5 μέρες. Δεν υπάρχει επιπλέον κόστος για τη φροντιστηριούχο, αλλά δεν ξέρω αν θα θελήσει να σου κάνει αυτήν την εξυπηρέτηση. Κατά τα άλλα, βάλε τα κάτω και δες τί σε συμφέρει περισσότερο. Σίγουρα τα ιδιαίτερα αποφέρουν περισσότερα χρήματα, αλλά για σκέψου και τα επιδόματα που χάνεις (και δεν εννοώ του ΟΑΕΔ). Εννοώ, δώρα Χριστουγέννων, Πάσχα, επιδόματα αδείας κτλ.  
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 21, 2009, 02:29:53 μμ από Vera_Sp »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Φροντιστήριο ή ιδιαίτερα?
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 12:46:19 »

Αποσυνδεδεμένος evi06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2046
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστήριο ή ιδιαίτερα?
« Απάντηση #15 στις: Αύγουστος 21, 2009, 02:57:50 μμ »
ουφ  :-\ μπερδεμα! και πρεπει να αποφασισω συντομα να ενημερωσω και γονεις να ξερουν και αυτοι τι να κανουν!

σε αμεση συνεργασια με εναν λογιστη πρεπει να ειμαστε μου φαινεται :)

ευχαριστω για τις απαντησεις. (καταληγω -μαλλον- στο να προσπαθησω για το 12 στο φροντιστηριο και οσο ιδιατερα μπορεσω τις υπολοιπες ωρες, αν βεβαια δεχονται και τα ιδιατερα να κανουν μαθημα τις συγκεκριμενες ωρες που θα μπορω και εγω - αλλο μπερδεμα κ αυτο!!)

Αποσυνδεδεμένος maria_pol

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 139
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστήριο ή ιδιαίτερα?
« Απάντηση #16 στις: Νοέμβριος 13, 2009, 08:52:17 μμ »
Εγώ τα τελευταία 3 χρόνια μοιράζω τις ώρες και στα 2.Το φροντ για τα ένσημα και το επίδομα το καλοκαίρι, και τα ιδιαίτερα για τα χρήματα.10 ώρες περίπου φροντ και 12-14 ιδιαίτερα.Κάτι τέτοιο θα σου έλεγα να κάνεις.

Συμφωνώ! Πιστεύω πως είναι η καλύτερη λύση! Ένα σταθερό εισόδημα, ένσημα και ταμείο ανεργίας το καλοκαίρι από το φροντιστήριο και ως συμπληρωματικό εισόδημα τα ιδιαίτερα (τα οποία δίνουν αρκετά καλά χρήματα αλλά έχουν και τα αρνητικά όπως ακυρώσεις, διακοπή στη μέση της χρονιάς, αντικατάσταση από Αγγλίδα!!!!)

Αποσυνδεδεμένος karxarias29

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2296
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστήριο ή ιδιαίτερα?
« Απάντηση #17 στις: Νοέμβριος 18, 2009, 10:16:49 μμ »
Ρε παιδιά συγνώμη, αλλά μου έκανε εντύπωση το εξής:

Κατ'αρχάς, 25 ένσημα θα έχεις μόνο αν δουλεύεις 18 ώρες και πάνω που είναι το full time. Εάν δουλεύεις όλες τις ημέρες από 2 ώρες την ημέρα, δικαιούσαι 20-23 ένσημα, αναλόγως πόσες πραγματικές εργάσιμες έχει ο μήνας. Μπορείς, βέβαια, να δουλεύεις αυτές τις ώρες σε 2-3 μέρες και να δηλώνει ότι εργάζεσαι 5 μέρες. Δεν υπάρχει επιπλέον κόστος για τη φροντιστηριούχο, αλλά δεν ξέρω αν θα θελήσει να σου κάνει αυτήν την εξυπηρέτηση. Κατά τα άλλα, βάλε τα κάτω και δες τί σε συμφέρει περισσότερο. Σίγουρα τα ιδιαίτερα αποφέρουν περισσότερα χρήματα, αλλά για σκέψου και τα επιδόματα που χάνεις (και δεν εννοώ του ΟΑΕΔ). Εννοώ, δώρα Χριστουγέννων, Πάσχα, επιδόματα αδείας κτλ. 


Εγώ, γιατί ενώ υπέγραφα ότι το πήρα, δεν πήρα ΠΟΤΕ δώρο Χριστουγέννων και Πάσχα ??? ??? >:( >:( >:(

Το καλύτερο είναι αυτό που σου πρότειναν προηγουμένως οι συνάδελφοι περί συνδυασμού. Αν όχι, τότε θα πρότεινα ιδιαίτερα. Μοναχός σου χόρευε και όσο θέλεις πήδα, λέει η παροιμία ;)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Φροντιστήριο ή ιδιαίτερα?
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 12:46:19 »

Αποσυνδεδεμένος semeli ΠΕ02

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 465
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστήριο ή ιδιαίτερα?
« Απάντηση #18 στις: Νοέμβριος 18, 2009, 11:45:28 μμ »
Και εγώ μετά από 4 χρόνια σε φροντιστήριο ( όχι πλήρες ωράριο ), δεν έχω πάρει κανένα εξτρά επίδομα ή δώρο. :(

Αποσυνδεδεμένος Ανετος

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 166
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστήριο ή ιδιαίτερα?
« Απάντηση #19 στις: Νοέμβριος 18, 2009, 11:54:00 μμ »
Και εγώ μετά από 4 χρόνια σε φροντιστήριο ( όχι πλήρες ωράριο ), δεν έχω πάρει κανένα εξτρά επίδομα ή δώρο. :(
και ουτε θα παρεις ποτε!!!!κανενα κουτι μελομακαρονα και να πεις ευχαριστω.εγω 14 χρονια ουτε αυτα δεν πηρα.

Αποσυνδεδεμένος jak_13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6831
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάντα με χαμόγελο!!!
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστήριο ή ιδιαίτερα?
« Απάντηση #20 στις: Νοέμβριος 19, 2009, 12:39:59 πμ »
Εγώ, γιατί ενώ υπέγραφα ότι το πήρα, δεν πήρα ΠΟΤΕ δώρο Χριστουγέννων και Πάσχα ??? ??? >:( >:( >:(

Και εγώ μετά από 4 χρόνια σε φροντιστήριο ( όχι πλήρες ωράριο ), δεν έχω πάρει κανένα εξτρά επίδομα ή δώρο. :(

Κάθε εργαζόμενος. με οποιαδήποτε σχέση εργασίας δικαιούται βάσει νόμου τα δώρα και τα επιδόματα.
 
Έμαθα πως ο άνθρωπος δικαιούται να κοιτά τον άλλον από ψηλά
μόνο όταν πρέπει να τον βοηθήσει να σηκωθεί!

Gabriel Garcia Marquez

Αποσυνδεδεμένος dreamy

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 257
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστήριο ή ιδιαίτερα?
« Απάντηση #21 στις: Νοέμβριος 19, 2009, 12:50:27 πμ »
σε μια τετοια περιπτωση οπου τα ιδιατερα και το φροντιστηριο δεν μπορουν να συνδιαστουν τι θα διαλεγατε?

βρισκομαι σε ενα τετοιο διλημμα. εδω και 4 χρονια εργαζομουν αποκλειστικα μονο με ιδιαιτερα οπου υπηρξαν χρονιες που ειχα και 22 ωρες φουλ ιδιαιτερα. περσι εργαστηκα για 4,5 ωρες σε φροντιστηριο παραλληλα με τα ιδιατερα που ειχα (καπου 15 ωρες). φετος μου ζητα απο το φροντιστηριο να εργαστω 15-18 ωρες, πραγμα που κανει αδυνατο να συνεχισω τα ιδιατερα περα απο 3 ωρες (γατι υπαρχουν και χαμενες ωρες στην μετακινηση). το φροντιστηριο το θελω για τα ενσημα καθως ειμαι στα 27-28 και απο ενσημα εχω κτ ελαχιστα απο 2 εξαμηνα σε ΙΕΚ. μου ειπε με αυτες τις ωρες θα εχω 25 (αν θυμαμαι καλα) ενσημα το μηνα ενω αν μου δωσει 10-12 ωρες (οπως  ζητησα για να μπορεσω να κρατησω κπ ιδιατερα) τα ενσημα θα ειναι 12-16 το μηνα.

τι θα κανατε?  :-\
Κατ'αρχάς, 25 ένσημα θα έχεις μόνο αν δουλεύεις 18 ώρες και πάνω που είναι το full time. Εάν δουλεύεις όλες τις ημέρες από 2 ώρες την ημέρα, δικαιούσαι 20-23 ένσημα, αναλόγως πόσες πραγματικές εργάσιμες έχει ο μήνας. Μπορείς, βέβαια, να δουλεύεις αυτές τις ώρες σε 2-3 μέρες και να δηλώνει ότι εργάζεσαι 5 μέρες. Δεν υπάρχει επιπλέον κόστος για τη φροντιστηριούχο, αλλά δεν ξέρω αν θα θελήσει να σου κάνει αυτήν την εξυπηρέτηση. Κατά τα άλλα, βάλε τα κάτω και δες τί σε συμφέρει περισσότερο. Σίγουρα τα ιδιαίτερα αποφέρουν περισσότερα χρήματα, αλλά για σκέψου και τα επιδόματα που χάνεις (και δεν εννοώ του ΟΑΕΔ). Εννοώ, δώρα Χριστουγέννων, Πάσχα, επιδόματα αδείας κτλ.  

Δηλαδή εγώ που εργάζομαι πρώτη χρονιά σε φροντιστήριο 3 μέρες θα πάρω επίδομα την επόμενη χρονιά κ αν?Λογικά μου βάζει 3 ένσημα αφού μου έχει δηλώσει 3 μέρες άρα αυτό το καλόκαίρι τίποτα ίσως το επόμενο.....Πόση αποταμίευση να κάνω για να περάσω 3 μήνες? :(

Αποσυνδεδεμένος maria_pol

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 139
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστήριο ή ιδιαίτερα?
« Απάντηση #22 στις: Νοέμβριος 27, 2009, 11:18:22 μμ »


Δηλαδή εγώ που εργάζομαι πρώτη χρονιά σε φροντιστήριο 3 μέρες θα πάρω επίδομα την επόμενη χρονιά κ αν?Λογικά μου βάζει 3 ένσημα αφού μου έχει δηλώσει 3 μέρες άρα αυτό το καλόκαίρι τίποτα ίσως το επόμενο.....Πόση αποταμίευση να κάνω για να περάσω 3 μήνες? :(
[/quote]
Ναι, νομίζω πως τη δεύτερη χρονιά θα πάρεις επίδομα. Δυστυχώς δύσκολα τα πράγματα.

Αποσυνδεδεμένος karxarias29

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2296
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστήριο ή ιδιαίτερα?
« Απάντηση #23 στις: Νοέμβριος 27, 2009, 11:28:48 μμ »
Χωρίς να θέλω να γίνω μάντης κακών.... σίγουρα κάτι θα πάρεις... όπως όλοι μας έχουμε πάρει από τα φροντιστήρια. Τώρα... επίδομα θα είναι... κάτι άλλο θα είναι.... θα σε γελάσω και δεν το θέλω! Εγώ πάντως... το άλλο πήρα! :-X

Αποσυνδεδεμένος semeli ΠΕ02

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 465
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστήριο ή ιδιαίτερα?
« Απάντηση #24 στις: Νοέμβριος 27, 2009, 11:39:21 μμ »
 ;D ;D ;D Παρομοίως !!!

Αποσυνδεδεμένος karxarias29

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2296
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστήριο ή ιδιαίτερα?
« Απάντηση #25 στις: Νοέμβριος 27, 2009, 11:45:04 μμ »
Ρε συ semeli ΠΕ02, μπας και είσαι εγώ ή εγώ είμαι εσύ ??? ;D
Μεγάλη σύμπνοια βρε συνάδελφε... στα κακά εννοείται...Αλλά, θα μου πεις, σιγά μην ήταν για κάτι καλό! ::)

Αποσυνδεδεμένος semeli ΠΕ02

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 465
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστήριο ή ιδιαίτερα?
« Απάντηση #26 στις: Νοέμβριος 28, 2009, 03:19:09 πμ »
 ;D ;D ;D  Δεν έχεις άδικο...Άσε που έχουμε περάσει και οι δύο την φάση της ''αξιολόγησης'' από τους μαθητές-πελάτες φροντιστηρίου, με εκείνα τα ερωτηματολόγια-φαεινή ιδέα φροντιστηριάρχη...Καλά δεν θυμάμαι; Εσύ δεν ήσουν που το έλεγες;; Το έχω ζήσει και εγώ αυτό...Εκτός και αν δουλεύαμε στο ίδιο φροντιστήριο και δεν το ξέρουμε !! ;D ;D

Αποσυνδεδεμένος michalis

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 712
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστήριο ή ιδιαίτερα?
« Απάντηση #27 στις: Νοέμβριος 28, 2009, 10:27:56 πμ »
πόσα θα σου δίνει την ώρα το φροντιστήριο ? ...αν επιτρέπεται βέβαια, γιατί κάτι για 8ε την ώρα γνωρίζω...

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32319
  • Τελευταία: 1305D
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1161389
  • Σύνολο θεμάτων: 19231
  • Σε σύνδεση σήμερα: 555
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 14
Επισκέπτες: 473
Σύνολο: 487

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.13 δευτερόλεπτα. 38 ερωτήματα.