*

Αποστολέας Θέμα: Πρώτη φορά ωρομίσθιος!!!!!!!  (Αναγνώστηκε 17903 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος bittersweet

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 43
    • Προφίλ
Πρώτη φορά ωρομίσθιος!!!!!!!
« στις: Αύγουστος 27, 2009, 12:00:18 μμ »
Καλημερα σε ολους!!ειμαι πε06 και εχω 14 μορια και κατι ψιλα....υποθετω οτι θα με καλεσουν ωρομισθια φετος(πρωτη φορα) σωστα??ηθελα να ρωτησω για τα ολοημερα...επιλεγεις εσυ αν θα πας η οπου θελουν σε βαζουν?ειναι καλυτερα απο ενα πρωινο ωραριο σε σχολειο, μηπως μαζευεις περισσοτερα μορια η δεν εχει σχεση?το ανωτερο που μπορεις να κανεις ειναι 11 ωρες σωστα?στο ολοημερο μεχρι τι ωρα εργαζεσαι ??και κατι ακομα...συγγνωμη για την πολυλογια....αν αρνηθει καποιος ωρομισθια εχει καποιες επιπτωσεις αυτο??
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 27, 2009, 12:22:58 μμ από Lenazagor »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ ΩΡΟΜΙΣΘΙΟΣ!!!!!!!
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 20:19:37 »

Αποσυνδεδεμένος eleni t

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 41
    • Προφίλ
Απ: ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ ΩΡΟΜΙΣΘΙΟΣ!!!!!!!
« Απάντηση #1 στις: Αύγουστος 27, 2009, 12:18:17 μμ »
Σε ποια περιφέρεια έκανες αίτηση? Πάντως λογικά με τα μόρια σου έχεις ελπίδες. Όταν αρχιζουν να καλούν άτομα σου λένε σε ποια περιοχή και σχολείο υπάρχει θέση και αν σου κάνει δεχεσαι. Αλλιώς αρνήσε-με ρίσκο πάντα μήπως δε σε ξανακαλέσουν- και περιμένεις να προκύψει καλύτερο κενό. Σε μεγάλες περιφέρεις, όπως Αθήνα αυτό γίνεται συνεχώς, αλλά σε μικρότερες περιφέρειες με λίγα κενά δε θα στο συνιστούσα. Πάντως δεν υπάρχουν επιπτώσεις, αρνήσε όσες φορές θέλεις. Τα μόρια είναι πάντα τα ίδια, ανεξαρτήτως βαθμίδας. Μόνο στα δυσπρόσιτα υπάρχουν διαφορές αλλά δε νομίζω να σε ενδιαφέρει στη φάση αυτή. Στο ολοήμερο το καλό είναι ότι δεν έχει ιδιαίτερες απαιτήσεις. Το ανώτατο όριο είναι 12 ώρες Αβάθμια και 11 Ββάθμια. Το ωράριο-με μικρές αποκκλίσεις από σχολείο σε σχολείο- ειναι 13.20-16.15(3 ώρες το ανώτατο ημερησίως) άρα σίγουρα δε θα δουλεύεις όλες τις ώρες κάθε μέρα. Και κάτι τελευταίο, ο ωρομίσθιος κανονικά απαγορεύεται να έχει κενά στο πρόγραμμά του.

Αποσυνδεδεμένος evi_poly

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 171
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Πρώτη φορά ωρομίσθιος!!!!!!!
« Απάντηση #2 στις: Αύγουστος 27, 2009, 12:36:54 μμ »
Και κάτι τελευταίο, ο ωρομίσθιος κανονικά απαγορεύεται να έχει κενά στο πρόγραμμά του.

αυτό το τηρούν οι διευθυντές των σχολείων ή λέγεται απλά για να λέγεται??
I've learned that everyone wants to reach the top of the mountain, but all the happiness and growth occurs while you are climbing it..

Αποσυνδεδεμένος elranna

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2313
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02, ΠΕ40- Μπορώ να ξαναγίνω μαθήτρια;
    • Προφίλ
Απ: Πρώτη φορά ωρομίσθιος!!!!!!!
« Απάντηση #3 στις: Αύγουστος 27, 2009, 12:45:21 μμ »
Και κάτι τελευταίο, ο ωρομίσθιος κανονικά απαγορεύεται να έχει κενά στο πρόγραμμά του.

αυτό το τηρούν οι διευθυντές των σχολείων ή λέγεται απλά για να λέγεται??

ΟΤΑΝ το γνωρίζουν, σε γενικές γραμμές το τηρούν. Το θέμα είναι οικονομικό, καθώς την ώρα του κενού θεωρείται ότι βρίσκεσαι στο χώρο του σχολείου, οπότε πρέπει να τις πληρωθείς. Πρόπερσι, είχα αρχικά ένα κενό στο πρόγραμμα μου και πήρε 3 φορές στο σχολείο η μισθοδοσία (γιατί αποστέλλεται και το πρόγραμμα του σχολείου μαζί με τις ώρες, οπότε φαίνονται τα κενά) για να μην έχω κενά. Την τρίτη φορά μάλιστα μόνο που δεν έβρισαν τη διευθύντρια. Για να μη δώσουν λεφτά, είναι ικανοί να κάνουν τα πάντα... Τώρα, το τι τα κανουν τα λεφτά που γλιτώνουν, είναι άλλη συζήτηση...  :-X Πάντως, αν δεις ότι σου έβαλαν κενό, ενημέρωσε το διευθυντή σου και ζήτησε να σου αλλάξουν πρόγραμμα.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Πρώτη φορά ωρομίσθιος!!!!!!!
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 20:19:37 »

Αποσυνδεδεμένος glykakou

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 13
    • Προφίλ
Απ: Πρώτη φορά ωρομίσθιος!!!!!!!
« Απάντηση #4 στις: Αύγουστος 27, 2009, 12:50:12 μμ »
Καλημέρα και από μένα!!! Τελείωσα αγγλική φιλολογία!
Έχω δώσει για 1η φορά ΑΣΕΠ και πέρασα με 62% δηλαδη περίπου 7 μόρια!
Έχω κάνει τα χαρτιά μου για Περιφέρια Δυτ.Μακεδονίας !
Θα ήθελα να ρωτήσω τί πιθανότητες υπάρχουν να με πάρουν....
πότε περίπου θα με ειδοποιήσουν...
και σε ποιά πόλη είναι το πιο πιθανόν ! Θα προτιμούσα Γρεβενά, Κοζάνη ! Υπάρχει τέτοια περίπτωση?
tHANX A LOT!!!!!!!!
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 27, 2009, 12:57:37 μμ από glykakou »

Αποσυνδεδεμένος gelina

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 149
    • Προφίλ
Απ: Πρώτη φορά ωρομίσθιος!!!!!!!
« Απάντηση #5 στις: Αύγουστος 27, 2009, 12:51:17 μμ »
οι ώρες των ωρομισθίων μαζεύονται σε λίγες μέρες αν κάποιος έρχεται από μακριά??? ???
και περίπου πόσες μέρες μπορεί να λείψει ένας ωρομίσθιος χωρίς να χάσει μόρια???πχ αν είναι άρρωστος?
Δύο πράγματα είναι αιώνια: Το σύμπαν και η ανοησία των ανθρώπων… Αν και για το σύμπαν, έχω αρχίσει τελευταία να αμφιβάλλω…
Άλμπερτ Αϊνστάιν

Αποσυνδεδεμένος elranna

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2313
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02, ΠΕ40- Μπορώ να ξαναγίνω μαθήτρια;
    • Προφίλ
Απ: Πρώτη φορά ωρομίσθιος!!!!!!!
« Απάντηση #6 στις: Αύγουστος 27, 2009, 01:03:17 μμ »
οι ώρες των ωρομισθίων μαζεύονται σε λίγες μέρες αν κάποιος έρχεται από μακριά??? ???
και περίπου πόσες μέρες μπορεί να λείψει ένας ωρομίσθιος χωρίς να χάσει μόρια???πχ αν είναι άρρωστος?

Εξαρτάται από τις διαθεσιμότητες του σχολειου και την διάθεση αυτού που φτιάχνει το πρόγραμμα. Πάντως, πρέπει να σκεφτείς αν σε συμφέρει να δουλεύεις λίγες μέρες, γιατί έστω και 1 ώρα τη μέρα είναι 1 ένσημο. Οι περισσότεροι ωρομίσθιοι πάντως ζητάνε να δουλεύουν όσο το δυνατόν περισσότερες μέρες γι'αυτο το λόγο.

Μπορείς να λείψεις όσες μέρες θέλεις λόγω ασθένειας. Χρήματα παίρνεις για τις πρώτες 15, ενώ για τις υπόλοιπες παίρνεις επίδομα από το ΙΚΑ. Η χαρτούρα ωστόσο για να το κάνεις αυτό είναι τεράστια. Θέλει χαρτί από κρατικό νοσοκομείο ότι όντως ήσουν άρρωστος και περνάς και από επιτροπή ΙΚΑ. Αν είναι για 1-2 μέρες, συνήθως οι διευθυντές στις δίνουν έτσι, γιατί είναι πραγματικά τεράστια η ταλαιπωρία. Αν είναι κάτι πιο σοβαρό τώρα, εύχομαι απλά να μην τύχει. Επίσης, αν είναι να λείψεις για μεγάλο διάστημα, καλύπτουν τη θέση σου με τον επόμενο ωρομίσθιο και όταν επιστρέψεις, σε στέλνουν στο επόμενο κενό. Οπότε αυτό μπορεί να σου βγει σε καλό, αν η τοποθέτηση είναι καλύτερη ή και σε κακό, αν το νέο κενό δεν σε βολεύει. Αν δεν υπάρχει κενό, είναι υποχρεωμένοι να απολύσουν τον τελευταίο ωρομισθιο που προσέλαβαν και να στείλουν εσένα στη θέση του. Εμένα πάντως ενα ωραιότατο σπασμένο πόδι, με πήγε από ΕΠΑΛ μιάμιση ώρα από το σπίτι μου στο Γενικό Λύκειο της γειτονιάς μου. Οπότε ήμουνα τυχερή μέσα στην ατυχία μου.  ;D Τα μόρια υπολογίζονται κανονικά και μην ακούτε διάφορους καλοθελητές που διαδίδουν φήμες για να γλιτώσουν την παραπάνω γραφειοκρατία που προκύπτει από την αλλαγή θέσης. (Ναι, μου έτυχε και αυτό, σε φάση εκβιασμού "ή κόβεις την αναρρωτική και πας στο σχολείο με το γύψο ή χάνεις τη θέση σου" από ένα "ευγενέστατο" υπάλληλο της δευτεροβάθμιας, αλλά ευτυχώς δεν μάσησα, χάρη σε μια συνάδελφο νομικό....). Η ωρομισθία θέλει καλή ενημέρωση ως προς τα δικαιώματα μας.  ;)

Αποσυνδεδεμένος gelina

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 149
    • Προφίλ
Απ: Πρώτη φορά ωρομίσθιος!!!!!!!
« Απάντηση #7 στις: Αύγουστος 27, 2009, 01:09:17 μμ »
ευχαριστώ πολύτιμες οι πληροφορίες σου για όλους τους φρέσκους ωρομίσθιους... :D
Δύο πράγματα είναι αιώνια: Το σύμπαν και η ανοησία των ανθρώπων… Αν και για το σύμπαν, έχω αρχίσει τελευταία να αμφιβάλλω…
Άλμπερτ Αϊνστάιν

Αποσυνδεδεμένος bittersweet

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 43
    • Προφίλ
Απ: Πρώτη φορά ωρομίσθιος!!!!!!!
« Απάντηση #8 στις: Αύγουστος 27, 2009, 01:25:33 μμ »
σας ευχαριστω ολους για τις πληροφοριες!!!παλι καλα που εχουμε κι εσας τους πιο εμπειρους κι ενημερωμενους και βγαζουμε μια ακρη!!!elenit ευχαριστω πολυ!!!ειμαι περιφερια κρητης αλλα μονο για ηρακλειο ενδιαφερομαι καθοτι τεραστιες οι αποστασεις!!!!με 14 μορια θα με καλεσουν λογικα ε???

Αποσυνδεδεμένος evi_poly

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 171
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Πρώτη φορά ωρομίσθιος!!!!!!!
« Απάντηση #9 στις: Αύγουστος 27, 2009, 02:23:24 μμ »
glykakou μαζι σου κι εγώ πρώτη φορά ασεπ και περιφέρεια δυτικής μακεδονίας! πρέπει να σε ξέρω κιόλας....62 έγραψες στα γραπτά η το 62 είναι ο τελικός βαθμός μαζί με την προσαύξηση του πτυχίου?
I've learned that everyone wants to reach the top of the mountain, but all the happiness and growth occurs while you are climbing it..

Αποσυνδεδεμένος glykakou

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 13
    • Προφίλ
Απ: Πρώτη φορά ωρομίσθιος!!!!!!!
« Απάντηση #10 στις: Αύγουστος 27, 2009, 03:36:09 μμ »
hi!!!!!
nai kai egw an katalava kala se kserw:)
62% eina ixwris tin prosauxisi.....!!!!
ti les?paizei estw grevena?

Αποσυνδεδεμένος evi_poly

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 171
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Πρώτη φορά ωρομίσθιος!!!!!!!
« Απάντηση #11 στις: Αύγουστος 27, 2009, 04:19:51 μμ »
δεν νομίζω οτι έχει να κάνει με την τοποθεσία...το θέμα είναι αν θα φτάσουν μέχρι το όνομα σου για να σε καλέσουν....να σου πώ την αλήθεια μπαίνοντας στο χορό θα τα μάθουμε κι εμείς αυτα!!
I've learned that everyone wants to reach the top of the mountain, but all the happiness and growth occurs while you are climbing it..

Αποσυνδεδεμένος solil

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 326
  • ΠΕ06
    • Προφίλ
Απ: Πρώτη φορά ωρομίσθιος!!!!!!!
« Απάντηση #12 στις: Αύγουστος 27, 2009, 05:20:37 μμ »
Επίσης, καλό θα ήταν να βρείτε το έγγραφο που λέει ποια ημερομίσθια δικαιούνται οι ωρομίσθιοι και ποια όχι, σε περίπτωση π.χ. εθνικών εορτών, αργιών, απεργιών κ.τ.λ. (κάπου το είχα αυτό αλλά δεν το βρίσκω τώρα).

Επίσης, να κρατάτε ΠΑΝΤΑ δικό σας ημερολόγιο για τις ώρες που κάνετε. Τις κρατάει και ο διευθυντής του σχολείου, ή ο υποδιευθυντής αν πρόκειται για ολοήμερο, αλλά ποτέ δε ξέρεις, λάθη γίνονται...

Στο ολοήμερο και στο κανονικό πρόγραμμα στην Α/θμια, το ανώτερο είναι 12 ώρες. Στη Β/θμια είναι 11 ώρες. Μπορεί κάποιος να πάρει ώρες και στις δυο βαθμίδες (αναλόγως την περιοχή δηλαδή και μόνο αν είναι πολύ ψηλά στον πίνακα), χωρίς όμως οι ώρες του να ξεπερνάνε τις 21 (αν θυμάμαι καλά).

Σε περιπτώσεις ασθένειας (π.χ. γρίππη, πυρετό κτλ), αν ο διευθυντής είναι καλός και συνεργάσιμος, μπορεί να σου μετρήσει τις ώρες που έχασες αν και δεν παρουσιάστηκες. Σε κάθε περίπτωση, ενημερώστε τον νωρίς ότι θα λείψετε. Μια φορά, μάλιστα, επειδή έριχνε καρεκλοπόδαρα, με πήρε ο ίδιος ο διευθυντής και μου είπε "που να τρέχεις τώρα στην άλλη άκρη της αθήνας για 2 ώρες... κάτσε σπίτι και θα στις περάσω εγώ"!

Καλή επιτυχία και μην έχετε άγχος... όλα θα πάνε καλά :)
 

Αποσυνδεδεμένος glykakou

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 13
    • Προφίλ
Απ: Πρώτη φορά ωρομίσθιος!!!!!!!
« Απάντηση #13 στις: Αύγουστος 27, 2009, 06:27:39 μμ »

    kala ayto eina ito thema an tha ftasoun mexri to onoma!
prin 2 xronia mia gnwsti mou xwris moria apo ASEP tin peran alla den skerw pws tha einai tora ta pragmata...fantazomai pio dyskola!

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32310
  • Τελευταία: Alex.pe83
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160972
  • Σύνολο θεμάτων: 19226
  • Σε σύνδεση σήμερα: 872
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 22
Επισκέπτες: 559
Σύνολο: 581

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.066 δευτερόλεπτα. 31 ερωτήματα.