*

Αποστολέας Θέμα: Πρώτη φορά ωρομίσθιος!!!!!!!  (Αναγνώστηκε 17963 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος anmais

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 182
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Πρώτη φορά ωρομίσθιος!!!!!!!
« Απάντηση #28 στις: Αύγουστος 30, 2009, 07:40:35 μμ »
Καλησπερα σε ολους..Μπορει καποιος να μου πει ΠΟΥ και ΠΟΤΕ γινονται οι αιτησεις για ωρομισθιους?Αρχαριος γαρ!!!

Δες παρακάτω από την σελίδα του Υπουργείου

http://www.ypepth.gr/el_ec_category5405.htm

Πιο συγκεκριμένα είναι ο 10ος σύνδεσμος
Σαν να 'ταν χτες...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Πρώτη φορά ωρομίσθιος!!!!!!!
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 19:04:18 »

Αποσυνδεδεμένος madr

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 11
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πρώτη φορά ωρομίσθιος!!!!!!!
« Απάντηση #29 στις: Αύγουστος 30, 2009, 10:55:40 μμ »
Γνωρίζετε πώς μπορώ να μάθω πόσα άτομα καλούν ωρομίσθιους σε κάθε περιφέρεια;;;;;Για να μην τρέφω άδικα ελπίδες δηλαδή, ενδιαφέρομαι για ΠΕ02 περιφέρεια βορ. Αιγαίου.Ευχαριστώ!!!!!

Αποσυνδεδεμένος winterman

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 22
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Πρώτη φορά ωρομίσθιος!!!!!!!
« Απάντηση #30 στις: Σεπτέμβριος 01, 2009, 09:19:58 μμ »
Γειά σε όλους! Μπήκα φέτος πρώτη φορά στον πίνακα ωρομισθίων και θά θελα να ζητήσω την βοήθεια κάποιων με εμπειρία στο θέμα. Η πρόσληψη ωρομισθίων γίνεται μόνο με βάση τον πίνακα της Περιφέρειας ή συμβαίνει κάτι άλλο; Μπορώ κάπου να βρώ πόσοι ωρομίσθιοι της ειδικότητάς μου κλήθηκαν πέρυσι στην Περιφέρειά μου; Πώς και πότε καλούνται οι ωρομίσθιοι;

Αποσυνδεδεμένος gelina

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 149
    • Προφίλ
Απ: Πρώτη φορά ωρομίσθιος!!!!!!!
« Απάντηση #31 στις: Σεπτέμβριος 01, 2009, 10:02:35 μμ »
Γειά σε όλους! Μπήκα φέτος πρώτη φορά στον πίνακα ωρομισθίων και θά θελα να ζητήσω την βοήθεια κάποιων με εμπειρία στο θέμα. Η πρόσληψη ωρομισθίων γίνεται μόνο με βάση τον πίνακα της Περιφέρειας ή συμβαίνει κάτι άλλο; Μπορώ κάπου να βρώ πόσοι ωρομίσθιοι της ειδικότητάς μου κλήθηκαν πέρυσι στην Περιφέρειά μου; Πώς και πότε καλούνται οι ωρομίσθιοι;

καλώς ήρθες.... :D
οι προσλήψεις ναι γίνονται με βάση τον πίνακα της περιφέρειας στην οποία έκανες αίτηση για να κληθείς.μετά τις πρώτες φάσεις αναπληρωτών καλούνται οι πρώτοι ωρομίσθιοι δηλαδή να αναμένεις τέλη του μηνα αρχές οκτώβρη..αν κανεις τον κόπο να διαβάσεις τα θέματα του φορουμ που ασχολούνται με το θέμα της ωρομισθίας θα σχηματίσεις μια εικόνα για το πόσοι καλούνται και πόσα μόρια χρειάζονται σε κάθε περιφέρεια... ;)
Δύο πράγματα είναι αιώνια: Το σύμπαν και η ανοησία των ανθρώπων… Αν και για το σύμπαν, έχω αρχίσει τελευταία να αμφιβάλλω…
Άλμπερτ Αϊνστάιν

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Πρώτη φορά ωρομίσθιος!!!!!!!
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 19:04:18 »

Αποσυνδεδεμένος winterman

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 22
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Πρώτη φορά ωρομίσθιος!!!!!!!
« Απάντηση #32 στις: Σεπτέμβριος 06, 2009, 01:15:29 πμ »
Ευχαριστώ για το καλοσώρισμα gelina!
Μήπως μπορείς να γίνεις λίγο πιο συγκεκριμένη όσον αφορά τα θέματα του φόρουμ που πρέπει να ψάξω για να βγάλω μια άκρη; (άν σου είναι εύκολο!). Ψάχνω τους πίνακες και έχω σχηματίσει μια ιδέα..

Αποσυνδεδεμένος max

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 463
    • Προφίλ
Απ: Πρώτη φορά ωρομίσθιος!!!!!!!
« Απάντηση #33 στις: Σεπτέμβριος 06, 2009, 09:15:09 πμ »
Ευχαριστώ για το καλοσώρισμα gelina!
Μήπως μπορείς να γίνεις λίγο πιο συγκεκριμένη όσον αφορά τα θέματα του φόρουμ που πρέπει να ψάξω για να βγάλω μια άκρη; (άν σου είναι εύκολο!). Ψάχνω τους πίνακες και έχω σχηματίσει μια ιδέα..
μπες στο:

http://www.pde.gr/forum/index.php?board=30.0

Έχει πολλές πληροφορίες για διάφορες περιφέρειες....

Αποσυνδεδεμένος winterman

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 22
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Πρώτη φορά ωρομίσθιος!!!!!!!
« Απάντηση #34 στις: Σεπτέμβριος 06, 2009, 09:14:28 μμ »
Ευχαριστώ πολύ max! Ξέχασα όμως να αναφέρω πως είμαι χημικός και φαντάζομαι πως το link που μου έδωσες (που αφορά τους φιλόλογους) μάλλον δεν μου δίνει σωστές πληροφορίες.. Τέλος πάντων, βρήκα κάποια άκρη.. και κατάλαβα πως τα δύσκολα μόλις τώρα αρχίζουν. Καλή (εκπαιδευτική) χρονιά σε όλους!

Αποσυνδεδεμένος gelina

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 149
    • Προφίλ
Απ: Πρώτη φορά ωρομίσθιος!!!!!!!
« Απάντηση #35 στις: Σεπτέμβριος 06, 2009, 09:21:29 μμ »
winterman τέλη του μήνα που κατα πάσα πιθανότητα θα αρχίσουν να καλούν ωρομίσθιους μπορείς να παρεις τηλ στη βθμια που έκανες τα χαρτιά σου και να ρωτήσεις ποσους ωρομισθιους κάλεσαν και ποιος ήταν ο τελευταιος...έτσι θα βρεις τη σειρά του στον πίνακα ωρομiσθίων τα μόριά του και θα υπολογίσεις αν έχεις πιθανότητες...
Δύο πράγματα είναι αιώνια: Το σύμπαν και η ανοησία των ανθρώπων… Αν και για το σύμπαν, έχω αρχίσει τελευταία να αμφιβάλλω…
Άλμπερτ Αϊνστάιν

Αποσυνδεδεμένος evistroumf

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 159
    • Προφίλ
Απ: Πρώτη φορά ωρομίσθιος!!!!!!!
« Απάντηση #36 στις: Σεπτέμβριος 20, 2009, 08:44:47 μμ »
Γεια σας!!Δεν ξέρω αν γράφω στο σωστό topic.Είμαι πε06 και είμαι πρώτη φορά ωρομίσθια σε ολοήμερα σχολεία.
Μπορεί κάποιος να με βοηθήσει για το τι έκανε με τα διαφορετκά επίπεδα?Προχθές ήταν 3η,4η,5η,6η μαζί! Δεν γνωρίζω καθόλου σε τι επίπεδο είναι περίπου τα παιδιά σε κάθε τάξη..αλλά και πάλι  πως θα τα συνδιάσω?!Τα περισσότερα παιδιά έκαναν άλλα μαθήματα εκείνη την ώρα..(εκτάκτως μπήκα)τι κάνατε εσείς???????Ευχαριστώ!!!

Αποσυνδεδεμένος Ms Daisy

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1490
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ06
    • Προφίλ
Απ: Πρώτη φορά ωρομίσθιος!!!!!!!
« Απάντηση #37 στις: Σεπτέμβριος 20, 2009, 09:06:21 μμ »
"Κανονικά" παίρνεις 1 ώρα 3η+4η και 1 ώρα 5η+6η κι ο δάσκαλος παίρνει τις υπόλοιπες τάξεις. Αλλά επειδή πολλοί δάσκαλοι βαριούνται, μας φορτώνουν όλες τις τάξεις μαζί (3η-6η) κι αν τύχει και 1η-2α για να κάαααααθονται! Αν σου τύχει κανένας τέτοιος, είναι ζόρι γιατί έχεις ν'ασχοληθείς με διαφορετικά επίπεδα. Εγώ τα έβαζα να κάτσουν σε ομάδες ανάλογα με το επίπεδό τους για να κάνουν τις ασκήσεις και πήγαινα από ομάδα σε ομάδα. Αλλά όταν θες να κάνεις κάτι έξτρα στον πίνακα και πρέπει να έχεις την προσοχή μιας μόνο ομάδας και οι υπόλοιπες να ασχολούνται με κάποια φωτοτυπία για παράδειγμα, βράστα. Αποσπάται η προσοχή και των υπολοίπων και δουλειά δε γίνεται. Μην έχεις και υψηλές απαιτήσεις απ'τα ολοήμερα. Κάνε ό,τι καλύτερο μπορείς με τα μέσα που σου δίνουν. Καλή τύχη!

Αποσυνδεδεμένος evistroumf

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 159
    • Προφίλ
Απ: Πρώτη φορά ωρομίσθιος!!!!!!!
« Απάντηση #38 στις: Σεπτέμβριος 20, 2009, 09:30:34 μμ »
Μου είπε θα τα χωρίσει σε γ-δ και ε-στ αλλά δεν ξέρω πότε θα γίνει αυτό..ούτε ποια θα κάθονταν ήξεραν,κάποια ήρθαν στη μέση της ώρας..Ήταν 20 παιδιά και γνότανε χαμός!!Ούτε βιβλία είχαν..Κάποια είχαν φέρει τα παιχνίδια τους!!Και χωρισμένα δύσκολο μου φαίνεται αλλά σίγουρα καλύτερα..Βρήκα τα βιβλία στο internet για να δω περίπου τι κάνουν..Με φωτοτυπίες δούλευες?Δεν τα είδα και πολύ πρόθυμα να κάτσουν....

Αποσυνδεδεμένος lillie

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 864
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Πρώτη φορά ωρομίσθιος!!!!!!!
« Απάντηση #39 στις: Σεπτέμβριος 20, 2009, 09:33:44 μμ »
evistroumf έπαθες αυτό που έπαθα εγώ πέρσι... μέχρι τότε ήξερα ότι τα παιδιά τα χωρίζουμε 3η,4η μαζί και 5η, 6η μαζί. Ως εκεί καλώς. Πέρσι όμως έτυχα σε μια υπεύθυνη του ολοημέρου (δασκάλα) που ήθελε να τα παίρνω όλα μαζί και να κρατήσει μόνο την 1η και τη 2α γιατί και καλά είναι πιο δύσκολες τάξεις και έχουν πολλή δουλειά. Εν τω μεταξύ να σημειωθεί ότι τα παιδιά δεν κάναν Αγγλικά στο πρωινό καθόλου, γιατί δεν έστειλαν ωρομίσθια όλη τη χρονιά να καλύψει το κενό, συνεπώς δεν είχαν ποτέ ασκήσεις να δουλέψουμε στο ολοήμερο κι εγώ δεν ήξερα τι να κάνω, γιατί η διαφορά επιπέδου όπως είναι αυτονόητο ήταν τεράστια. Προσπάθησα να το συζητήσω και να εξηγήσω ψύχραιμα αρχικά ότι δεν μπορώ να κάνω τη δουλειά μου έτσι και ότι στην τελική τις μέρες που είχαμε Αγγλικά και άλλη μια ειδικότητα στο σχολείο η 3η,4η,5η,6η δεν προλάβαιναν να κάνουν τα μαθήματά τους στα ελληνικά, γιατί πάντα η δασκάλα τα έστελνε σ'εμένα ή στην άλλη ειδικότητα. Να μη στα πολυλογώ, άκρη δε βγάλαμε, έγινε χαμός και πήρα τον σύμβουλο να τον ρωτήσω τι πρέπει να γίνει. Αυτός μου είπε ότι είναι θέμα του διευθυντή να το λύσει, ο οποίος διευθυντής μου είπε να τα κρατήσω έτσι προσωρινά, μέχρι να βρεθεί κάποια λύση. Ως γνωστόν "ουδέν μονιμότερον του προσωρινού" και τελικά τα κράτησα έτσι όλη τη χρονιά. Το σημαντικό είναι να θέσεις όρους και κανόνες απ'την αρχή, ώστε να μη γίνεται μπάχαλο στην τάξη. Από κει και πέρα αν έχουν ασκήσεις απ'το πρωινό η κάθε τάξη θα κάνει τις δικές της σε ομάδες κι εσύ παρακολουθείς, εξηγείς και βοηθάς όπου χρειάζεται. Αν όχι, πάλι τους χωρίζεις σε ομάδες και τους δίνεις υλικό να ασχοληθούν ανάλογα με το επίπεδο της κάθε τάξης (θα το μάθεις σιγά σιγά). Επίσης υπάρχουν παιχνίδια που μπορεί να παίξει όλη η τάξη μαζί ή τραγουδάκια κλπ. Πόσα παιδάκια έχεις συνολικά από όλες τις τάξεις? Μην αγχώνεσαι πάντως, αν είναι να σκάσεις μπορείς να μην κάνεις και τίποτα απολύτως. Βάλ'τα να ζωγραφίζουν όλη τη χρονιά. Λυπάμαι που το λέω, αλλά το ολοήμερο αντιμετωπίζεται από το ίδιο το υπουργείο περισσότερο σαν "parking" για τα παιδιά των οποίων οι γονείς δουλεύουν ως τις 4 παρά για να προσφέρει κάτι στους μαθητές. Και σε στέλνουν εσένα χωρίς βιβλία στο ολοήμερο, χωρίς να έχουν καλυφθεί τα κενά στο πρωινό να κόψεις το λαιμό σου να προσφέρεις "αντισταθμιστική αγωγή και τη δυνατότητα στους μαθητές σου να "εμπεδώσουν καλύτερα τη διδαχθείσα ύλη" (του πρωινού εννοεί). "Ποιοτικό πρόγραμμα my ass..."

Αποσυνδεδεμένος lillie

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 864
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Πρώτη φορά ωρομίσθιος!!!!!!!
« Απάντηση #40 στις: Σεπτέμβριος 20, 2009, 09:40:12 μμ »
"2.   Κατανομή των τμημάτων του Ολοήμερου Προγράμματος

Για την κατανομή των ολοήμερων τμημάτων των Δημοτικών Σχολείων ισχύει η αναλογία των 25 μαθητών προς ένα δάσκαλο.
Διευκρινίζουμε πως ένας εκπαιδευτικός μπορεί να αναλάβει 2 (δύο) ή περισσότερα τμήματα προκειμένου να συμπληρώσει το ωράριό του, αυτό όμως δεν επιτρέπει την παράλληλη διδασκαλία των τμημάτων στην ίδια διδακτική ώρα.
Υποτμήματα δημιουργούνται μόνο για το διδακτικό αντικείμενο της Αγγλικής Γλώσσας και μόνο σε περιπτώσεις κοινών τμημάτων μαθητών των τάξεων Α΄ και Β΄ με μαθητές των τάξεων Γ΄, Δ΄, Ε΄ και ΣΤ΄, ύστερα από τη σύμφωνη γνώμη του Σχολικού Συμβούλου και του Δ/ντή Π.Ε. ή Προϊσταμένου Γραφείου.
Για όλα τα υπόλοιπα μαθήματα του Ολοήμερου Προγράμματος δεν επιτρέπεται η δημιουργία υποτμημάτων παρά μόνο εάν έχει συμπληρωθεί ο αριθμός των 25 μαθητών. "

Αποσυνδεδεμένος Ms Daisy

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1490
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ06
    • Προφίλ
Απ: Πρώτη φορά ωρομίσθιος!!!!!!!
« Απάντηση #41 στις: Σεπτέμβριος 20, 2009, 09:48:40 μμ »
evistroumf έπαθες αυτό που έπαθα εγώ πέρσι... μέχρι τότε ήξερα ότι τα παιδιά τα χωρίζουμε 3η,4η μαζί και 5η, 6η μαζί. Ως εκεί καλώς. Πέρσι όμως έτυχα σε μια υπεύθυνη του ολοημέρου (δασκάλα) που ήθελε να τα παίρνω όλα μαζί και να κρατήσει μόνο την 1η και τη 2α γιατί και καλά είναι πιο δύσκολες τάξεις και έχουν πολλή δουλειά. Εν τω μεταξύ να σημειωθεί ότι τα παιδιά δεν κάναν Αγγλικά στο πρωινό καθόλου, γιατί δεν έστειλαν ωρομίσθια όλη τη χρονιά να καλύψει το κενό, συνεπώς δεν είχαν ποτέ ασκήσεις να δουλέψουμε στο ολοήμερο κι εγώ δεν ήξερα τι να κάνω, γιατί η διαφορά επιπέδου όπως είναι αυτονόητο ήταν τεράστια. Προσπάθησα να το συζητήσω και να εξηγήσω ψύχραιμα αρχικά ότι δεν μπορώ να κάνω τη δουλειά μου έτσι και ότι στην τελική τις μέρες που είχαμε Αγγλικά και άλλη μια ειδικότητα στο σχολείο η 3η,4η,5η,6η δεν προλάβαιναν να κάνουν τα μαθήματά τους στα ελληνικά, γιατί πάντα η δασκάλα τα έστελνε σ'εμένα ή στην άλλη ειδικότητα. Να μη στα πολυλογώ, άκρη δε βγάλαμε, έγινε χαμός και πήρα τον σύμβουλο να τον ρωτήσω τι πρέπει να γίνει. Αυτός μου είπε ότι είναι θέμα του διευθυντή να το λύσει, ο οποίος διευθυντής μου είπε να τα κρατήσω έτσι προσωρινά, μέχρι να βρεθεί κάποια λύση. Ως γνωστόν "ουδέν μονιμότερον του προσωρινού" και τελικά τα κράτησα έτσι όλη τη χρονιά. Το σημαντικό είναι να θέσεις όρους και κανόνες απ'την αρχή, ώστε να μη γίνεται μπάχαλο στην τάξη. Από κει και πέρα αν έχουν ασκήσεις απ'το πρωινό η κάθε τάξη θα κάνει τις δικές της σε ομάδες κι εσύ παρακολουθείς, εξηγείς και βοηθάς όπου χρειάζεται. Αν όχι, πάλι τους χωρίζεις σε ομάδες και τους δίνεις υλικό να ασχοληθούν ανάλογα με το επίπεδο της κάθε τάξης (θα το μάθεις σιγά σιγά). Επίσης υπάρχουν παιχνίδια που μπορεί να παίξει όλη η τάξη μαζί ή τραγουδάκια κλπ. Πόσα παιδάκια έχεις συνολικά από όλες τις τάξεις? Μην αγχώνεσαι πάντως, αν είναι να σκάσεις μπορείς να μην κάνεις και τίποτα απολύτως. Βάλ'τα να ζωγραφίζουν όλη τη χρονιά. Λυπάμαι που το λέω, αλλά το ολοήμερο αντιμετωπίζεται από το ίδιο το υπουργείο περισσότερο σαν "parking" για τα παιδιά των οποίων οι γονείς δουλεύουν ως τις 4 παρά για να προσφέρει κάτι στους μαθητές. Και σε στέλνουν εσένα χωρίς βιβλία στο ολοήμερο, χωρίς να έχουν καλυφθεί τα κενά στο πρωινό να κόψεις το λαιμό σου να προσφέρεις "αντισταθμιστική αγωγή και τη δυνατότητα στους μαθητές σου να "εμπεδώσουν καλύτερα τη διδαχθείσα ύλη" (του πρωινού εννοεί). "Ποιοτικό πρόγραμμα my ass..."
Πέστα Χρυσόστομη!!!!!!!!!!! Μου'τυχε ΚΑΙ τέτοια περίπτωση που περιέγραψες. Πάντως, ενώ στην αρχή πήγαινα με όρεξη, φωτοτυπίες, τραγουδάκια κλπ κλπ, πέρσυ μου την έδωσε. Τα παιδιά πτώματα (ποιο μπορεί να ξανακάνει μάθημα 2-4), θέλουν να χαλαρώσουν και να παίξουν έξω, βιβλία δεν έχουμε (δανείζομαι των μαθητών), συγκεκριμένο πρόγραμμα απ'το Υπουργείο δεν υπάρχει, οι υπεύθυνοι είναι για μπάτσες (αν όχι όλοι, η πλειονότητα).......... Φτάνεις στο σημείο να λες "άντε να περάσει κι αυτή η χρονιά να μαζέψω τα μόριά μου". Και μη χειρότερα! >:(

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32324
  • Τελευταία: Meliki
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1161496
  • Σύνολο θεμάτων: 19232
  • Σε σύνδεση σήμερα: 524
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 28
Επισκέπτες: 379
Σύνολο: 407

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.064 δευτερόλεπτα. 30 ερωτήματα.