*

Αποστολέας Θέμα: Συμβουλές για εργασία σε φροντιστήριο  (Αναγνώστηκε 224321 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος bettina

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 474
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές για εργασία σε φροντιστήριο
« Απάντηση #14 στις: Σεπτέμβριος 06, 2009, 02:48:20 μμ »
σε οπισμενα φροντιστηρια του νομου αττικης ισχυει αλλη συμβαση.ριξε μια ματια εδω για να δεις τις συμβασεις

http://www.omed.gr/el/index.php?module=mysse&action=data&myid=65

ως προς το λεξιλογιο ακολουθω το κορσμπουκ.δηλαδη κνουμε το κειμενο κανω ερωτησεις κατανοησεις και μετα τις ασκησεις κατανοησεις κανουμε τις λεξιλογικες.πολλες φορες τους βαζω να κανουν μεταφραση οποτε τις λεξεις που δεν ξερουν τις λεω εγω ή καποιος συμμαθητης τους που ειτε τισ ξερει ειτε μαντευει τη σημασια τους απο τα συμφραζομενα.παντα τους βαζω απο το κομπανιον τις ασκησεις για χομγουερκ και στο επομενο μαθημα τις γραφουν ορθογραφια.καθε 3-4 μαθημτα τους βαζω τεστ λεξιλογιου που το φτιαχνω μονη μου και περιλαμβανει τις πθο σημαντικες λεξεις.οι ασκησεις ειναι να αντιστοιχισουν τα συνωνημα ή τα αντωνυμα , να γραψουν προτασεις με καποιες λεξεις που τους δινω, να συμπληρωσουν τα κενα καθως επισης και να γραψουν στα phrasal verbs το ρημα με την ιδια σημασια
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 06, 2009, 03:00:40 μμ από bettina »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Συμβουλές για εργασία σε φροντιστήριο
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 23:44:17 »

Αποσυνδεδεμένος bettina

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 474
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές για εργασία σε φροντιστήριο
« Απάντηση #15 στις: Σεπτέμβριος 06, 2009, 03:04:27 μμ »
κατανοησης..............ξεχασα και τα ελληνικα μου μετα απο τοση χρηση της αγγλικης

Αποσυνδεδεμένος dreamy

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 257
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές για εργασία σε φροντιστήριο
« Απάντηση #16 στις: Σεπτέμβριος 06, 2009, 04:30:22 μμ »
Ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις!Να ρωτήσω η χρήση flashcards είναι μόνο για a,b junior ή βοηθάει και στην a senior?επίσης με το να λέω τις λέξεις αρκετές φορές μέσα στο μάθημα κ να επαναλαμβάνουν θα βοηθούσε?Πάντως ακόμη δεν έχω κλείσει φροντιστήριο,αύριο περιμένω ένα τηλεφώνημα&αν εχουν καλυφθεί κ αυτοί απλά δεν ξέρω τι θα κάνω.............  :(

Αποσυνδεδεμένος dreamy

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 257
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές για εργασία σε φροντιστήριο
« Απάντηση #17 στις: Σεπτέμβριος 08, 2009, 10:24:57 μμ »
Να ρωτήσω επιτρέπεται να δουλεύουμε σε δύο φροντιστήρια?Μου είπανε ότι δεν υπάρχει πρόβλημα αν δεν έχουν πρόβλημα οι ιδιοκτήτες!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Συμβουλές για εργασία σε φροντιστήριο
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 23:44:17 »

Αποσυνδεδεμένος nefeli***

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 2
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές για εργασία σε φροντιστήριο
« Απάντηση #18 στις: Σεπτέμβριος 08, 2009, 10:40:16 μμ »
καλησπερα! απ'οτι ξερω ναι :)

Αποσυνδεδεμένος dreamy

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 257
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές για εργασία σε φροντιστήριο
« Απάντηση #19 στις: Σεπτέμβριος 08, 2009, 10:42:02 μμ »
thanks, γιατί μου φάνηκε λίγο περίεργο!

Αποσυνδεδεμένος Elpida82

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 94
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές για εργασία σε φροντιστήριο
« Απάντηση #20 στις: Σεπτέμβριος 08, 2009, 11:05:14 μμ »
Στα συμβόλαια συνήθως υπαρχει ένας όρος: Να έχουν τα φροντιστήρια 1 χλμ αποσταση μεταξύ τους για λογους ανταγωνισμού κ λογικό είναι, βεβαια εμενα σήμερα μία σε συνέντευξη μου ειπε για 2-2,5 αλλά μη μασάς, τις πιο πολλες φορες ξερω οτι ειναι ενα 1χλμ. αποσταση. Το λέει αν δεν κανω λάθος και στη συλλογική σύμβαση εργασίας για ξενόγλωσσους.

www.oiele.gr
ΠΕ 07

Αποσυνδεδεμένος dreamy

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 257
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές για εργασία σε φροντιστήριο
« Απάντηση #21 στις: Σεπτέμβριος 14, 2009, 12:36:17 μμ »
Επειδή ο αγώνας συνεχίζεται θα ήθελα να ρωτήσω,μου προτείνανε 13 ώρες σε ένα φροντιστήριο αλλά θα πηγαίνω μόνο 3 μέρες αυτό θα σημαίνει ότι θα μου βάζουν 3 ένσημα την εβδομάδα?&επίσης μου προτείνανε από ένα άλλο 8 ώρες σε 2 μέρες.Οι μέρες είναι διαφορετικές άρα θα μπορούσα να πάω κ στα δύο αλλά φοβάμαι ότι δε θα τα καταφέρω να ανταπεξέλθω.Θα μπορούσα να κάνω κάτι να παίρνω περισσότερα ένσημα από το πρώτο κ να πάω μόνο σε αυτό?Εσείς τι θα κάνατε στη θέση μου?

Αποσυνδεδεμένος evi06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2046
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές για εργασία σε φροντιστήριο
« Απάντηση #22 στις: Σεπτέμβριος 14, 2009, 01:19:42 μμ »
τι σε κανει να πιστευεις οτι δεν θα τα καταφερεις, αφου αλλωστε ειναι κ σε διαφορετικες μερες??

αυτο που θα μπορουσες να κανεις ειναι να μιλησεις με το πρωτο φροντιστηριο για τα ενσημα. ειτε να σου απλωσει τις ωρες στις 5 μερες είτε με τις 13 ωρες να σου κολλα 5 ενσημα. να δεις τι ειναι διατεθειμενος απο τα δυο να κανει. εγω παντως θα προτιμουσα να δουλευω κ στα δυο.

Αποσυνδεδεμένος dreamy

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 257
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές για εργασία σε φροντιστήριο
« Απάντηση #23 στις: Σεπτέμβριος 14, 2009, 02:14:01 μμ »
Βασικά έχω 2 θέματα,έχω 2 ιδιαίτερα&αν κλείσω όλα τα απογεύματα θα είναι δύσκολο να τα βάλω&επίσης επειδή θα πηγαίνω στο ένα(με τις 3 μερες) κ εξτρά κάποια πρωινά τουλάχιστον για τον πρώτο καιρό κ αν βάλει κ το άλλο εξτρά?Φοβάμαι μην πάω για πολλά κ χάσω κ τα λίγα!

Αποσυνδεδεμένος bettina

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 474
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές για εργασία σε φροντιστήριο
« Απάντηση #24 στις: Σεπτέμβριος 14, 2009, 02:30:13 μμ »
οταν λες εξτρα τι εννοεις?οποτε θελει το αφεντικο θα σε παιρνει τηλεφωνο να πας πρωι?και το πρωι λογικα θα εχεις μαθημα σε ενηλικες?αποψη μου ειναι να πας και στα 2.οι ωρες δεν ειναι πολλες.οι 8 ωρες θα μοιραστουν σε 2 μερες αρα 4 τη μερα πχ 5-9 αρα μεχρι της  4 μπορει να βαλεις το ιδιαιτερο.το ιδιο βεβαια και με τις 13 σε 3 μερες.παλι 4-4,5 ωρες δουλειας τη μερα οποτε παλι εχεις χρονο.
οσο για τα ενσημα αν τελικα μεινεις μονο στο ενα ζητησε ευγενικα να σου μοιραζουν εικονικα τις ωρες σε 5 μερες.ετσι και αλλιως τα ιδια λεφτα ειναι για τον εργοδοτη.

Αποσυνδεδεμένος Elpida82

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 94
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές για εργασία σε φροντιστήριο
« Απάντηση #25 στις: Σεπτέμβριος 14, 2009, 04:48:37 μμ »
Για τα ένσημα αναρωτιέμαι κ εγώ. Το θέμα ειναι οτι για να μαζεψουμε τα περιπου 25 ένσημα το μήνα πρεπει να υπαρχει και ενα μινιμουμ ωρών ανά μέρα ή βδομάδα. Μολις μου πουν , γιατι ρώτηση λογιστή, θα σας πω.

Δηλαδή αν κάποιος ειναι σε 1 μονο φροντιστήριο και του μοιράσουν εστω κ εικονικά τις ώρες..αν υπαρχει κάποιο μινιμουν ανα μέρα ή μηνα όπως ειπα..δε θα βγαινει 1 ένσημο αν μερα. Εκτος κ αν κάνω λαθος.

Το ιδανικο πάντως θα ήταν 1 φροντιστήριο, ιδιαίτερα και καμμιά ωρομισθία.

Ως ωρομίσθιοι παίρνουμε κανονικά ένσημα ή επειδή μας πληρώνουν όταν θυμηθούν τα παίρνουν τελος της χρονιάς? Ξέρει κανείς????
ΠΕ 07

Αποσυνδεδεμένος bettina

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 474
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές για εργασία σε φροντιστήριο
« Απάντηση #26 στις: Σεπτέμβριος 14, 2009, 05:01:53 μμ »
καλη η ωρομισθια αλλα που να την βρουμε.ηρθε την προηγουμενη βδομαδα ενας εκπροσωπος απο  εκδοτικο οικο και πανω στη συζητηση ακουω το αφεντικο να λεει " οι κατοχοι προφισιενσι-επαρκειας γνωριζουν τη γλωσσα ενω αυτοι της αγγλικης φιλολογιας γνωριζουν για τη γλωσσα.μην νομιζεις οτι ειναι και  τοσο καλοι"   
εμεινα καγκελο.που φτασαμε.δεν φτανει που παιρνουμε τα ιδια λεφτα με τους επαρκειουχους μας λενε και ασχετους απο πανω.4 χρονια κοροιδευομασταν και το παιδακι που πηρε προφισιενσι στα 16 ξερει περισσοτερα.και μετα αναρωτιουνται γιατι ολοι οι πτυχιουχοι κυνηγουν το δημοσιο και τους παρατανε στα μεσα της χρονιας για ωρομισθια.
σιγουρα δεν ειναι ολοι οι πτυχιουχοι αριστοι εκπαιδευτικοι αλλα μην εκθιαζουμε και τους επαρκειουχους μονο και μονο για να δικαιολογησουμε την επιλογη τους απο τα φροντιστηρια μιας και δεν βρισκουν πτυχιουχους.

Αποσυνδεδεμένος dreamy

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 257
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές για εργασία σε φροντιστήριο
« Απάντηση #27 στις: Σεπτέμβριος 14, 2009, 05:56:37 μμ »
οταν λες εξτρα τι εννοεις?οποτε θελει το αφεντικο θα σε παιρνει τηλεφωνο να πας πρωι?και το πρωι λογικα θα εχεις μαθημα σε ενηλικες?αποψη μου ειναι να πας και στα 2.οι ωρες δεν ειναι πολλες.οι 8 ωρες θα μοιραστουν σε 2 μερες αρα 4 τη μερα πχ 5-9 αρα μεχρι της  4 μπορει να βαλεις το ιδιαιτερο.το ιδιο βεβαια και με τις 13 σε 3 μερες.παλι 4-4,5 ωρες δουλειας τη μερα οποτε παλι εχεις χρονο.
οσο για τα ενσημα αν τελικα μεινεις μονο στο ενα ζητησε ευγενικα να σου μοιραζουν εικονικα τις ωρες σε 5 μερες.ετσι και αλλιως τα ιδια λεφτα ειναι για τον εργοδοτη.

Όταν λέω εξτρά εννοώ ότι θα πηγαίνω να συζητάμε για το μάθημα γιατί δεν έχω εμπειρία σε φροντιστήριο κ βέβαια χωρίς να πληρώνομαι.Δε με πειράζει απλά αυτό σημαίνει ότι θα διαθέτω αρκετό χρόνο τουλάχιστον για την αρχή.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159793
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 621
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 4
Επισκέπτες: 521
Σύνολο: 525

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.115 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.