*

Αποστολέας Θέμα: Συμβουλές για εργασία σε φροντιστήριο  (Αναγνώστηκε 225744 φορές)

0 μέλη και 3 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Isla

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 783
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές για εργασία σε φροντιστήριο
« Απάντηση #434 στις: Ιούνιος 13, 2015, 12:48:40 πμ »
Να σου εξηγήσω κι εγώ κάτι και θα καταλάβεις τι καταλαβαίνω. Στην οικονομική επιστήμη που υπηρετώ και διδάσκω, ασχολούμαστε εξ`ίσου για το καλό όλων, εργαζομένων και εργοδοτών συμπεριλαμβανομένων. Το καλό marketing λέει λοιπόν ότι ο εργοδότης όταν ενδιαφέρεται πρωτίστως για τις καλές υπηρεσίες που θα προσφέρει και όχι απαραίτητα για το χαμηλότερο κόστος, αυτό συνήθως του αποδίδει μεγαλύτερο κέρδος.
Αυτό είναι μια ωραία θεωρία η οποία όμως δεν αποδεικνύεται στην πράξη. Αν ήταν έτσι, δεν θα ήταν βουτηγμένη η οικονομία στο μαύρο χρήμα. Θα πρόσφεραν όλοι σούπερ υπηρεσίες υψηλού κόστους και θα επιβίωναν οι καλύτεροι. Αν αυτό βλέπεις να γίνεται γύρω σου, ειδικά στο χώρο των φροντιστηρίων, τότε ίσως ζούμε σε άλλη χώρα.

Για την περίπτωση που περιγράφεις, αυτό που φταίει είναι ότι δεν ήξερες. Σε κάθε περίπτωση όμως πάλι ο ασφαλισμένος στον ΟΑΕΕ είναι σε πλεονεκτικότερη θέση διότι ο εργοδότης του επιβαρύνεται με χαμηλότερες εισφορές.
Σε πλεονεκτική θέση θα είναι μόνο αν δεχτεί να πληρωθεί λιγότερα χρήματα ανά ώρα. Αν επιμείνει να ζητάει το ωρομίσθιο που ζητάει, θα του φάει τη δουλειά κάποιος άλλος με χαμηλότερες οικονομικές απαιτήσεις. Απλά πράγματα.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Συμβουλές για εργασία σε φροντιστήριο
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 23:27:44 »

Αποσυνδεδεμένος jak_13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6831
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάντα με χαμόγελο!!!
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές για εργασία σε φροντιστήριο
« Απάντηση #435 στις: Ιούνιος 13, 2015, 03:09:30 πμ »
Αυτό είναι μια ωραία θεωρία η οποία όμως δεν αποδεικνύεται στην πράξη. Αν ήταν έτσι, δεν θα ήταν βουτηγμένη η οικονομία στο μαύρο χρήμα. Θα πρόσφεραν όλοι σούπερ υπηρεσίες υψηλού κόστους και θα επιβίωναν οι καλύτεροι. Αν αυτό βλέπεις να γίνεται γύρω σου, ειδικά στο χώρο των φροντιστηρίων, τότε ίσως ζούμε σε άλλη χώρα.

Για τους καλούς επιχειρηματίες αποδεικνύεται περίτρανα στην πράξη. Για να παρέχουν όμως καλές υπηρεσίες πρέπει να γνωρίζουν, πρέπει να θέλουν, πρέπει και να μπορούν και μιλάω για κάθε είδους επιχείρηση.
Όσον αφορά τη βουτηγμένη οικονομία στο μαύρο χρήμα θα σου απαντήσω μόλις καταλήξεις κάπου.
Όσο για δώρα και επιδόματα, εγώ πάντα όσο δούλευα καθηγήτρια πληρωνόμουν όλα τα νόμιμα και τώρα πληρώνω κανονικά τις καθηγήτριές μου. Φίλες που εργάζονται σε φροντιστήρια επίσης πλήρώνονται κανονικά (σε κάποιες περιπτώσεις μάλιστα αυτό είναι εις βάρος τους γιατί χάνουν ώρες εργασίας λόγω του ότι κοστίζουν πολύ).
Και η επιβεβαίωση.
Δυστυχώς πλέον κανείς εργοδότης δεν μπορεί να σε προσλάβει χωρίς αμοιβή γιατί τα πρόστιμα από το ΙΚΑ και την Επιθεώρηση Εργασίας είναι τσουχτερά.

Εγώ πάντως ζω στην Ελλάδα!

Σε πλεονεκτική θέση θα είναι μόνο αν δεχτεί να πληρωθεί λιγότερα χρήματα ανά ώρα. Αν επιμείνει να ζητάει το ωρομίσθιο που ζητάει, θα του φάει τη δουλειά κάποιος άλλος με χαμηλότερες οικονομικές απαιτήσεις. Απλά πράγματα.

Σε πλεονεκτικότερη θέση είναι, σύμφωνα με τη λογική σου, διότι θα επιβαρύνει τον εργοδότη του με λιγότερες ασφαλιστικές εισφορές.

Από τη δική μου πλευρά ως φροντιστηριούχου, δεν έχουν βγει ακόμα οι απόφοιτοι αγγλικής που έχουν σπουδάσει αυτό το οποίο χρειάζομαι να διδάξουν.

Ίσως και να έχουν βγει αλλά πώς θα τους βρεις αν δεν πληρώσεις;
Έμαθα πως ο άνθρωπος δικαιούται να κοιτά τον άλλον από ψηλά
μόνο όταν πρέπει να τον βοηθήσει να σηκωθεί!

Gabriel Garcia Marquez

Αποσυνδεδεμένος Isla

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 783
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές για εργασία σε φροντιστήριο
« Απάντηση #436 στις: Ιούνιος 13, 2015, 09:19:38 πμ »
Όσον αφορά τη βουτηγμένη οικονομία στο μαύρο χρήμα θα σου απαντήσω μόλις καταλήξεις κάπου.
Εγώ μια χαρά έχω καταλήξει. Εσύ γυρίζεις γύρω-γύρω και δεν καταλαβαίνω τι προσπαθείς να κάνεις. Αν προσπαθείς να με ζαλίσεις, έχεις αρχίσει να το καταφέρνεις.

Εγώ πάντως ζω στην Ελλάδα!
Funny that. Στην Ελλάδα που ζω εγώ κλείνουν το ένα μετά το άλλο τα καλά φροντιστήρια και επιβιώνουν όσα παρέχουν φτηνές τιμές και γενικότερα φτηνές λύσεις. Κάποιος θα πρέπει να τους πει τι λέει η οικονομική θεωρία  :P

Σε πλεονεκτικότερη θέση είναι, σύμφωνα με τη λογική σου, διότι θα επιβαρύνει τον εργοδότη του με λιγότερες ασφαλιστικές εισφορές.
Έχω εξηγήσει τόσες φορές ότι τον εργοδότη ΔΕΝ τον ενδιαφέρουν αυτές καθαυτές οι ασφαλιστικές εισφορές. Δεν ξέρω γιατί δεν το καταλαβαίνεις. Τον εργοδότη τον ενδιαφέρει το συνολικό μεικτό ποσό που πληρώνει, αυτό είναι το κόστος του. Και όχι απλά το μεικτό ανά ώρα αλλά το συνολικό μεικτό που περιλαμβάνει δώρα και επιδόματα. Δεν έχει διαφορά πόσα από τα χρήματα αυτά πάνε στον εργαζόμενο και πόσα στο κράτος. Ειλικρινά αν δεν το καταλαβαίνεις αυτό, δεν έχει νόημα η κουβέντα.

Ίσως και να έχουν βγει αλλά πώς θα τους βρεις αν δεν πληρώσεις;
Αν δηλαδή πληρώσω κάτι παραπάνω θα βρεθούν με κάποιο μαγικό τρόπο απόφοιτοι αγγλικής με εμπειρία διδασκαλίας σε παιδιά προσχολικής / πρώτης σχολικής ηλικίας και πιστοποιητικά; Θαύμα, θαύμα!! Δεν ήξερα ότι υπάρχουν αυτοί οι απόφοιτοι και ότι το μόνο που τους εμπόδιζε να εμφανιστούν στην αγορά εργασίας ήταν τα χρήματα. Και πού δουλεύουν δηλαδή ως τώρα, σε παιδικούς σταθμούς όπου πληρώνονται 6 ευρώ την ώρα μαύρα; Ή τους έχουν πάρει όλους στο British Council και στην HAU;

Συγγνώμη, αλλά δυσκολεύομαι πλέον να συζητήσω μαζί σου. Αν αποφασίσεις να μιλήσεις σοβαρά, ευχαρίστως να συνεχίσουμε. Αλλιώς θα μου επιτρέψεις να μην ασχοληθώ περαιτέρω.

Αποσυνδεδεμένος jak_13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6831
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάντα με χαμόγελο!!!
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές για εργασία σε φροντιστήριο
« Απάντηση #437 στις: Ιούνιος 13, 2015, 01:05:02 μμ »
Εγώ μια χαρά έχω καταλήξει. Εσύ γυρίζεις γύρω-γύρω και δεν καταλαβαίνω τι προσπαθείς να κάνεις. Αν προσπαθείς να με ζαλίσεις, έχεις αρχίσει να το καταφέρνεις.

Δε χρειάζεται καμιά προσπάθεια. Θα ήταν προτιμότερο πάντως να  μας πεις ποια από τις εκ διαμέτρου αντίθετες απόψεις σου υποστηρίζεις σήμερα.

Funny that. Στην Ελλάδα που ζω εγώ κλείνουν το ένα μετά το άλλο τα καλά φροντιστήρια και επιβιώνουν όσα παρέχουν φτηνές τιμές και γενικότερα φτηνές λύσεις. Κάποιος θα πρέπει να τους πει τι λέει η οικονομική θεωρία  :P

Κλείνουν οι επιχειρήσεις που στο βωμό του κέρδους θυσιάζουν την ποιότητα των υπηρεσιών και των προϊόντων τους έχοντας ως μοναδική τους μέριμνα τη μείωση του κόστους. Θα ήταν διαφορετικά τα πράγματα αν γνώριζαν όλοι οι επιχειρηματίες οικονομική θεωρία (και πράξη).


Έχω εξηγήσει τόσες φορές ότι τον εργοδότη ΔΕΝ τον ενδιαφέρουν αυτές καθαυτές οι ασφαλιστικές εισφορές. Δεν ξέρω γιατί δεν το καταλαβαίνεις. Τον εργοδότη τον ενδιαφέρει το συνολικό μεικτό ποσό που πληρώνει, αυτό είναι το κόστος του. Και όχι απλά το μεικτό ανά ώρα αλλά το συνολικό μεικτό που περιλαμβάνει δώρα και επιδόματα. Δεν έχει διαφορά πόσα από τα χρήματα αυτά πάνε στον εργαζόμενο και πόσα στο κράτος. Ειλικρινά αν δεν το καταλαβαίνεις αυτό, δεν έχει νόημα η κουβέντα.

Κι εγώ σου έχω εξηγήσει άλλες τόσες φορές ότι αυτά τα ποσά είναι ανάλογα. Σε απλά ελληνικά, όταν αυξάνεται η ασφαλιστική εισφορά τότε αυξάνεται και το συνολικό κόστος και όταν μειώνεται η ασφαλιστική εισφορά μειώνεται και το συνολικό κόστος.
Τι δεν καταλαβαίνεις;


Αν δηλαδή πληρώσω κάτι παραπάνω θα βρεθούν με κάποιο μαγικό τρόπο απόφοιτοι αγγλικής με εμπειρία διδασκαλίας σε παιδιά προσχολικής / πρώτης σχολικής ηλικίας και πιστοποιητικά; Θαύμα, θαύμα!! Δεν ήξερα ότι υπάρχουν αυτοί οι απόφοιτοι και ότι το μόνο που τους εμπόδιζε να εμφανιστούν στην αγορά εργασίας ήταν τα χρήματα. Και πού δουλεύουν δηλαδή ως τώρα, σε παιδικούς σταθμούς όπου πληρώνονται 6 ευρώ την ώρα μαύρα; Ή τους έχουν πάρει όλους στο British Council και στην HAU;

Χωρίς θαύματα και ειρωνείες θα σου εξηγήσω μόνο ότι απορρίπτοντας εκπαιδευτικούς που ζητούν 1 € παραπάνω τότε πιθανόν να απορρίπτεις και κάποιους άξιους.

 
Συγγνώμη, αλλά δυσκολεύομαι πλέον να συζητήσω μαζί σου. Αν αποφασίσεις να μιλήσεις σοβαρά, ευχαρίστως να συνεχίσουμε. Αλλιώς θα μου επιτρέψεις να μην ασχοληθώ περαιτέρω.

Συγγνώμη ίσως πρέπει να ζητάς για την ειρωνεία και την αλαζονεία σου. Αν θεωρείς ότι δεν είναι σοβαρά αυτά που γράφω δε χρειάζεται να ασχολείσαι μαζί μου και μάλιστα απαξιωτικά. Ευτυχώς μας διαβάζουν οι συνάδελφοι και αυτοί μπορούν να κρίνουν τη σοβαρότητα του καθενός από εμάς. Εμένα με ξέρουν καλά γιατί γράφω σε πάρα πολλά θέματα με σεβασμό.
Έμαθα πως ο άνθρωπος δικαιούται να κοιτά τον άλλον από ψηλά
μόνο όταν πρέπει να τον βοηθήσει να σηκωθεί!

Gabriel Garcia Marquez

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Συμβουλές για εργασία σε φροντιστήριο
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 23:27:44 »

Αποσυνδεδεμένος Isla

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 783
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές για εργασία σε φροντιστήριο
« Απάντηση #438 στις: Ιούνιος 13, 2015, 03:18:49 μμ »
Δε χρειάζεται καμιά προσπάθεια. Θα ήταν προτιμότερο πάντως να  μας πεις ποια από τις εκ διαμέτρου αντίθετες απόψεις σου υποστηρίζεις σήμερα.
Δεν έχω ιδέα τι εννοείς. Αλλά να σου κάνω μια ερώτηση: έχεις την παραμικρή εμπειρία από φροντιστήριο ξένων γλωσσών; Από το χώρο της ξενόγλωσσης εκπαίδευσης γενικότερα; Γιατί η εντύπωση που σχηματίζω είναι πως όχι.

Κλείνουν οι επιχειρήσεις που στο βωμό του κέρδους θυσιάζουν την ποιότητα των υπηρεσιών και των προϊόντων τους έχοντας ως μοναδική τους μέριμνα τη μείωση του κόστους. Θα ήταν διαφορετικά τα πράγματα αν γνώριζαν όλοι οι επιχειρηματίες οικονομική θεωρία (και πράξη).
Πάμε πάλι τα ίδια... Όχι καλό μου παιδί. Όσον αφορά στα φροντιστήρια ξένων γλωσσών, δεν κλείνουν τα χειρότερα. Κλείνουν τα ακριβότερα, ενώ επιβιώνουν τα μέτρια και τα κακά, είτε κάνουν καλή δουλειά (σπάνιο), είτε όχι (πιο σύνηθες). Μην μου λες θεωρίες από τα βιβλία σου. Δεν ισχύουν.

Κι εγώ σου έχω εξηγήσει άλλες τόσες φορές ότι αυτά τα ποσά είναι ανάλογα. Σε απλά ελληνικά, όταν αυξάνεται η ασφαλιστική εισφορά τότε αυξάνεται και το συνολικό κόστος και όταν μειώνεται η ασφαλιστική εισφορά μειώνεται και το συνολικό κόστος.
Τι δεν καταλαβαίνεις;
Τα ποσά μπορεί να είναι ανάλογα αλλά οι αναλογίες δεν παίζουν ρόλο για τον εργοδότη. Αυτό που παίζει ρόλο είναι το συνολικό κόστος. Με άλλα λόγια, αν έρθει ένας καθηγητής ασφαλισμένος στον ΟΑΕΕ και ζητήσει 10 ευρώ καθαρά την ώρα, εγώ θα πληρώσω 11 ευρώ. Αν έρθει ένας άλλος ασφαλισμένος στο ΙΚΑ και ζητήσει 7 ευρώ καθαρά την ώρα, εγώ θα πληρώσω 10 ευρώ. Ο καθηγητής με το ΙΚΑ είναι πιο φτηνός κι ας πληρώνω 40% εργοδοτικές εισφορές. Αν ο καθηγητής με τον ΟΑΕΕ θέλει να τον ανταγωνιστεί, θα πρέπει να ρίξει την τιμή του στα 8,5-9 ευρώ καθαρά. 

Χωρίς θαύματα και ειρωνείες θα σου εξηγήσω μόνο ότι απορρίπτοντας εκπαιδευτικούς που ζητούν 1 € παραπάνω τότε πιθανόν να απορρίπτεις και κάποιους άξιους.
Κάτι φορές έχω την εντύπωση ότι μιλάμε σε παράλληλο σύμπαν. Πήρες ένα σχόλιο που έχω κάνει για άλλο θέμα και το λιβανίζεις για να αποδείξεις κάτι άσχετο. Ναι, σαφώς απορρίπτοντας κάποιον που ζητάει 1€ παραπάνω πιθανόν να απορρίπτω και κάποιους άξιους. Αλλά προσλαμβάνοντας κάποιον που ζητάει 1€ λιγότερο, μπορεί επίσης να προσλαβάνω κάποιον εξίσου καλό. Αυτός είναι ο λόγος που πριν προσλάβω κάποιον κάνουμε συνέντευξη και υποδειγματική διδασκαλία και παίρνω και συστάσεις. Αλλιώς αν κοιτούσα μόνο την τιμή, θα έπαιρνα απλά τον φτηνότερο.

Και για να ξεκολλήσουμε από αυτό το σημείο: το σχόλιο για τους καθηγητές που είναι απόφοιτοι αγγλικής φιλολογίας (ότι δεν έχουν αυτό που ζητάνε τα φροντιστήρια) δεν το έκανα σε σχέση με το χρηματικό. Το χρηματικό δεν υφίσταται, τουλάχιστον για μένα. Τους καθηγητές τους πληρώνω ανάλογα με την εμπειρία και τα προσόντα τους, όχι ανάλογα με το αν είναι απόφοιτοι αγγλικής ή όχι. Αλλά στην τελική, και 10 ευρώ να πληρώσω παραπάνω πάλι δεν θα βρω κάτι που δεν υπάρχει.

Συγγνώμη ίσως πρέπει να ζητάς για την ειρωνεία και την αλαζονεία σου. Αν θεωρείς ότι δεν είναι σοβαρά αυτά που γράφω δε χρειάζεται να ασχολείσαι μαζί μου και μάλιστα απαξιωτικά. Ευτυχώς μας διαβάζουν οι συνάδελφοι και αυτοί μπορούν να κρίνουν τη σοβαρότητα του καθενός από εμάς. Εμένα με ξέρουν καλά γιατί γράφω σε πάρα πολλά θέματα με σεβασμό.
Με σεβασμό μπορείς να γράφεις, αλλά παίζει ρόλο και τι λες. Όταν έρχεσαι και μου λες ότι τα φροντιστήρια που κλείνουν είναι όσα θυσίασαν την ποιότητα για να κρατήσουν χαμηλά το κόστος, σόρρυ κιόλας, αλλά εμένα μόνο γέλια μου έρχονται. Όσο και να το θέλω, όταν διαβάζω τέτοια πράγματα, δυσκολεύομαι να σε πάρω στα σοβαρά.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 13, 2015, 03:20:40 μμ από Isla »

Αποσυνδεδεμένος jak_13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6831
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάντα με χαμόγελο!!!
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές για εργασία σε φροντιστήριο
« Απάντηση #439 στις: Ιούνιος 13, 2015, 06:41:09 μμ »
Δεν έχω ιδέα τι εννοείς. Αλλά να σου κάνω μια ερώτηση: έχεις την παραμικρή εμπειρία από φροντιστήριο ξένων γλωσσών; Από το χώρο της ξενόγλωσσης εκπαίδευσης γενικότερα; Γιατί η εντύπωση που σχηματίζω είναι πως όχι.

Αν δεις λίγο τα προηγούμενα μηνύματα και το τι έγραφες, θα καταλάβεις. Εκτός αν δε σε συμφέρει.
Σημασία δεν έχει πόση εμπειρία έχω εγώ από τη ξενόγλωσση εκπαίδευση αλλά τι γνώση έχεις εσύ από επιχειρηματικότητα.

Πάμε πάλι τα ίδια... Όχι καλό μου παιδί. Όσον αφορά στα φροντιστήρια ξένων γλωσσών, δεν κλείνουν τα χειρότερα. Κλείνουν τα ακριβότερα, ενώ επιβιώνουν τα μέτρια και τα κακά, είτε κάνουν καλή δουλειά (σπάνιο), είτε όχι (πιο σύνηθες). Μην μου λες θεωρίες από τα βιβλία σου. Δεν ισχύουν.

Έτσι είναι αν έτσι νομίζετε! Ισχύει αυτό που έγραψα πιο πάνω.

Τα ποσά μπορεί να είναι ανάλογα αλλά οι αναλογίες δεν παίζουν ρόλο για τον εργοδότη. Αυτό που παίζει ρόλο είναι το συνολικό κόστος. Με άλλα λόγια, αν έρθει ένας καθηγητής ασφαλισμένος στον ΟΑΕΕ και ζητήσει 10 ευρώ καθαρά την ώρα, εγώ θα πληρώσω 11 ευρώ. Αν έρθει ένας άλλος ασφαλισμένος στο ΙΚΑ και ζητήσει 7 ευρώ καθαρά την ώρα, εγώ θα πληρώσω 10 ευρώ. Ο καθηγητής με το ΙΚΑ είναι πιο φτηνός κι ας πληρώνω 40% εργοδοτικές εισφορές. Αν ο καθηγητής με τον ΟΑΕΕ θέλει να τον ανταγωνιστεί, θα πρέπει να ρίξει την τιμή του στα 8,5-9 ευρώ καθαρά. 
Κάτι φορές έχω την εντύπωση ότι μιλάμε σε παράλληλο σύμπαν. Πήρες ένα σχόλιο που έχω κάνει για άλλο θέμα και το λιβανίζεις για να αποδείξεις κάτι άσχετο. Ναι, σαφώς απορρίπτοντας κάποιον που ζητάει 1€ παραπάνω πιθανόν να απορρίπτω και κάποιους άξιους. Αλλά προσλαμβάνοντας κάποιον που ζητάει 1€ λιγότερο, μπορεί επίσης να προσλαβάνω κάποιον εξίσου καλό. Αυτός είναι ο λόγος που πριν προσλάβω κάποιον κάνουμε συνέντευξη και υποδειγματική διδασκαλία και παίρνω και συστάσεις. Αλλιώς αν κοιτούσα μόνο την τιμή, θα έπαιρνα απλά τον φτηνότερο.

Ναι, τον καλύτερο από τους φτηνότερους, υπολογίζοντας και τα λεπτά του ευρώ.

Και για να ξεκολλήσουμε από αυτό το σημείο: το σχόλιο για τους καθηγητές που είναι απόφοιτοι αγγλικής φιλολογίας (ότι δεν έχουν αυτό που ζητάνε τα φροντιστήρια) δεν το έκανα σε σχέση με το χρηματικό. Το χρηματικό δεν υφίσταται, τουλάχιστον για μένα. Τους καθηγητές τους πληρώνω ανάλογα με την εμπειρία και τα προσόντα τους, όχι ανάλογα με το αν είναι απόφοιτοι αγγλικής ή όχι. Αλλά στην τελική, και 10 ευρώ να πληρώσω παραπάνω πάλι δεν θα βρω κάτι που δεν υπάρχει.

Παρ`όλα αυτά, όλα τα μηνύματά σου περιστρέφονται γύρω από το χρηματικό. Και η όλη συζήτηση από εκεί ξεκίνησε. Τώρα πάλι μου τα αλλάζεις.

Με σεβασμό μπορείς να γράφεις, αλλά παίζει ρόλο και τι λες. Όταν έρχεσαι και μου λες ότι τα φροντιστήρια που κλείνουν είναι όσα θυσίασαν την ποιότητα για να κρατήσουν χαμηλά το κόστος, σόρρυ κιόλας, αλλά εμένα μόνο γέλια μου έρχονται. Όσο και να το θέλω, όταν διαβάζω τέτοια πράγματα, δυσκολεύομαι να σε πάρω στα σοβαρά.

Μπορείς να αλλάζεις πολύ συχνά απόψεις, όπως φαίνεται καθαρά από τα μηνύματά σου, ανάλογα με τη συζήτηση, αλλά εγώ δε γελάω διότι είναι δείγμα ήθους και πολιτισμού. Εσύ μπορείς να γελάς όσο θες, για ό,τι δεν καταλαβαίνεις αλλά και για όσα καταλαβαίνεις αλλά πρέπει να διαφωνήσεις.

Έμαθα πως ο άνθρωπος δικαιούται να κοιτά τον άλλον από ψηλά
μόνο όταν πρέπει να τον βοηθήσει να σηκωθεί!

Gabriel Garcia Marquez

Αποσυνδεδεμένος Isla

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 783
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές για εργασία σε φροντιστήριο
« Απάντηση #440 στις: Ιούνιος 13, 2015, 06:59:23 μμ »
Κοίτα, επειδή έχω αρχίσει να κουράζομαι...

Σημασία δεν έχει πόση εμπειρία έχω εγώ από τη ξενόγλωσση εκπαίδευση αλλά τι γνώση έχεις εσύ από επιχειρηματικότητα.

Έχει πολλή μεγάλη σημασία τι εμπειρία έχεις από ξενόγλωσση εκπαίδευση. Έχω βαρεθεί να ακούω συμβουλές από ανθρώπους που νομίζουν πως το φροντιστήριο στην Ελλάδα του 2015 λειτουργεί με τον ίδιο τρόπο που λειτουργεί ένα σουβλατζίδικο ή ένα μαγαζί με παιδικά ρούχα. Μπες στο χορό, χόρεψε, στήσε ένα πετυχημένο σχολείο και μετά έλα να μου πεις τι ξέρω από επιχειρηματικότητα. Μέχρι τότε θα πρότεινα να πουλάς μούρη σε αυτούς που τα φροντιστήρια τα θυμούνται από τα παιδικά τους χρόνια. Με λίγη προσπάθεια, μπορεί και να τους εντυπωσιάσεις.

Αποσυνδεδεμένος jak_13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6831
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάντα με χαμόγελο!!!
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές για εργασία σε φροντιστήριο
« Απάντηση #441 στις: Ιούνιος 13, 2015, 07:12:14 μμ »

Όλα όσα έγραψα και εσύ αμφισβητούσες, γιατί ακριβώς θέλεις να πουλάς μούρη, αφορούσαν το σύνολο των εργαζομένων και των επιχειρηματιών. Δεν είναι το κέντρο της γης τα φροντιστήρια ξένων γλωσσών.
Δε σου έδωσα καμιά συμβουλή και ούτε πρόκειται. Επίσης δεν έχω ανάγκη για να εντυπωσιάσω κανέναν. Μόνο κάτι "επιχειρηματίες" διακατέχονται από τέτοια σύνδρομα και το διαλαλούν συνεχώς και αδιαλείπτως.
Έμαθα πως ο άνθρωπος δικαιούται να κοιτά τον άλλον από ψηλά
μόνο όταν πρέπει να τον βοηθήσει να σηκωθεί!

Gabriel Garcia Marquez

Αποσυνδεδεμένος Isla

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 783
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές για εργασία σε φροντιστήριο
« Απάντηση #442 στις: Ιούνιος 13, 2015, 07:18:10 μμ »
Σου θυμίζω ότι το θέμα αυτό είναι στην ενότητα Ιδιωτική Εκπαίδευση -> Φροντιστήρια και έχει τίτλο "Συμβουλές για εργασία σε φροντιστήριο".

Αν εσύ στα μισά της κουβέντας αποφάσισες να μιλήσεις για αυτά που έχεις διαβάσει στα βιβλία σου σχετικά με την επιχειρηματικότητα και την οικονομία, αυτό είναι άλλο καπέλο.

Όταν η συζήτηση επιστρέψει στο θέμα της, θα επιστρέψω κι εγώ. Ως τότε, καλά μπάνια.

Αποσυνδεδεμένος jak_13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6831
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάντα με χαμόγελο!!!
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές για εργασία σε φροντιστήριο
« Απάντηση #443 στις: Ιούνιος 13, 2015, 07:24:46 μμ »
Για ποιο λόγο γίνεται αυτό; Γιατί να πληρώνεις διπλή ασφάλιση;

Σου θυμίζω το πρώτο σου μήνυμα/ ερώτημα που ξεκίνησε αυτή τη συζήτηση. Τα περί οικονομίας, επίσης δεν τα άρχισα εγώ.

Καλά μπάνια επίσης... και στα ρηχά. :)
Έμαθα πως ο άνθρωπος δικαιούται να κοιτά τον άλλον από ψηλά
μόνο όταν πρέπει να τον βοηθήσει να σηκωθεί!

Gabriel Garcia Marquez

Αποσυνδεδεμένος supernova1980

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 376
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές για εργασία σε φροντιστήριο
« Απάντηση #444 στις: Ιούνιος 13, 2015, 10:02:17 μμ »
συγγνωμη jak13 που επεμβαινω αλλα εχω την αισθηση ότι εχεις παρει την isla λιγο μονότερμα, εμμενοντας στις αποψεις σου..και εδώ στο νημα και γενικα οποτε εχω διαβασει αναρτησεις της μιλαει πολύ σωστα και συγκροτημένα..

Αποσυνδεδεμένος jak_13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6831
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάντα με χαμόγελο!!!
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές για εργασία σε φροντιστήριο
« Απάντηση #445 στις: Ιούνιος 13, 2015, 10:55:00 μμ »

Δεν ξέρω τι εννοείς συνάδελφε με τη λέξη "μονότερμα", αλλά απαντήσεις έδινα με μηνύματα συντομότερα και χωρίς απαξιωτικούς χαρακτηρισμούς. Λογικό είναι να εμμένει ο καθένας στις θέσεις που υποστηρίζει και ο κάθε συνάδελφος είναι ελεύθερος να βγάλει τα συμπεράσματά του.
Έμαθα πως ο άνθρωπος δικαιούται να κοιτά τον άλλον από ψηλά
μόνο όταν πρέπει να τον βοηθήσει να σηκωθεί!

Gabriel Garcia Marquez

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές για εργασία σε φροντιστήριο
« Απάντηση #446 στις: Ιούνιος 15, 2015, 04:05:36 μμ »
Ποιό το περιεχόμενο του όρου "ποιοτική" δουλειά;
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος Μαρκέλλα

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 128
  • ΠΕ05
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές για εργασία σε φροντιστήριο
« Απάντηση #447 στις: Ιούλιος 10, 2015, 06:39:38 μμ »
Θα ήθελα τη γνώμη σας.Υπάρχει περίπτωση να δουλέψω από Σεπτέμβρη σε ένα ΚΞΓ όπου η βενζίνη πήγαινε-έλα θα μου κοστίζει 5 ευρώ τη φορά.Σε τέτοιες περιπτώσεις,συμφέρει να βάλεις όλες τις ώρες σε μία ή το πολύ δύο μέρες μαζεμένες-ακόμα κι αν χάνεις ένσημα-από το να πηγαίνεις 4 φορές τη βδομάδα για ένα δύωρο και να χάνεις χρήματα και χρόνο με τις αποστάσεις;Σας έχει τύχει κάτι τέτοιο;

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32313
  • Τελευταία: anikologr3
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1161198
  • Σύνολο θεμάτων: 19229
  • Σε σύνδεση σήμερα: 785
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 15
Επισκέπτες: 732
Σύνολο: 747

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.065 δευτερόλεπτα. 31 ερωτήματα.