*

Αποστολέας Θέμα: Συμβουλές για εργασία σε φροντιστήριο  (Αναγνώστηκε 224095 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος sotos_mn8

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 97
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές για εργασία σε φροντιστήριο
« Απάντηση #658 στις: Ιούνιος 01, 2017, 09:29:34 πμ »
SilverPhoenix,δεν τους ενδιαφερουν οι γνώσεις είναι ξεκάθαρο,μην τρέφεις αυταπάτες.Κι εγω στην αρχή εξαγριωνόμουν και έλεγα δεν είναι δυνατόν,αλλά δυστυχώς έτσι ειναι η κατάσταση.Όχι μόνο δεν το εκτιμούν,δεν το λαμβάνουν υπόψιν,σε ειρωνεύονται αλλά για παράδειγμα προσλαμβάνουν καθηγητές Γαλλικών για να κάνουν Αγγλικα(το λέω παρόλο που δε με συμφέρει,αλλά στο ΚΞΓ που δουλεύω οι 3 στις 6 καθηγήτριες Αγγλικών είναι Γαλλικής Φιλολογίας,μαζί μ'αυτές κι εγώ.)Παράλληλα,ακαδημαϊκοί υπεύθυνοι σε μεγάλες αλυσίδες-αυτοί δηλαδή που κάνουν τις συνεντεύξεις επιλογής στις εκάστοτε γλώσσες-δεν μπορούν να μιλήσουν και κομπιάζουν.Το επίπεδο είναι χαμηλότατο,είναι λογικό να εκπλήσσεσαι,αλλά αν είχες ζήσει την πραγματικότητα των ΚΞΓ θα γελούσες με τα χάλια τους.

sotos_mn8,αρκετά με την καραμέλα της μεταδοτικότητας.Γιατί τόση απέχθεια από την πλευρά τον φροντιστηριούχων απέναντι στην αριστεία;Γιατί να σας είναι τόσο αδιάφορη,δεν μπορώ να το καταλάβω.Ίδια Γαλλικά/Αγγλικά/Γερμανικά κλπ ξέρει κάποιος που τελείωσε την αντίστοιχη Φιλολογία με 8,5+ στα τέσσερα χρόνια με κάποιον που τελείωσε στα 6+ με 5;Για να το πάω και στην δική σας ειδικότητα,ξέρω απόφοιτο Ελληνικής Φιλολογίας (ΜΝΕΦ) με χαμηλό μέσο όρο πτυχίου που γράφει "εν οψη", τονίζει την ερωτηματική αντωνυμία "τι" και βάζει θαυμαστικό στο τέλος κάθε πρότασης ανεξαιρέτως.Και είναι φιλόλογος!Αυτά δεν σας προβληματίζουν;


Η μεταδοτικότητα είναι ένα απλό παράδειγμα από τα χαρακτηριστικά που πρέπει να έχει κάποιος για να διδάξει, δεν είναι καραμέλα. Μιλάμε για ένα σύνολο χαρακτηριστικών που μόνο στην πράξη μπορείς να διαπιστώσεις αν το έχεις ή δεν το έχεις. Δηλαδή συγνώμη, δεν έτυχε ποτέ να έχετε ως μαθητές κάποιον καθηγητή που να απλά να είναι ακατάλληλος, παρά τις γνώσεις;

Φυσικά και κάποιος πρέπει να έχει τις γνώσεις για να διδάξει. Αυτές οι γνώσεις όμως, για να διδάξεις σε παιδιά γυμνασίου-λυκείου, περιορίζονται στο πρώτο πτυχίο.

Δεν είναι απέχθεια λοιπόν απέναντι στην αριστεία. Αν δεν μπορεί κάποιος να το καταλάβει, λυπάμαι, αλλά δεν μπορώ να το εξηγήσω παραπάνω.

Να συμπληρώσω βέβαια ότι δεν έχω ιδέα τί γίνεται στα ΚΞΓ, για τα παραδείγματα που αναφέρονται.

Όσο για την φιλόλογο που έκανε ορθογραφικά λάθη, αν θες την γνώμη μου, το πιο πιθανό είναι ότι δεν θα έπρεπε καν να πάρει πτυχίο.

Όσο για την ετήσια αλλαγή φροντιστηρίου που ειπώθηκε ότι είναι άκρως αρνητικό,γιατί σας φαίνεται παράλογο;Με τις παρούσες συνθήκες και τα κακώς κείμενα είναι δεδομένο ότι ο κάθε εκπαιδευτικός κάθε χρόνο είναι σε αναζήτηση καλύτερου εργασιακού περιβάλλοντος.Τι είναι τα φροντιστήρια εν τέλει, παράδεισος;Τα περισσότερα κάθε χρόνο αλλάζουν προσωπικό,ας μην κοροϊδευόμαστε,δεν είναι οι εκπαιδευτικοί οι κακοί που τους διώχνουν οι εργοδότες.

Σε πληροφορώ λοιπόν, ότι τουλάχιστον στην πόλη μου, οι πιο ονομαστοί καθηγητές, αυτοί με τις περισσότερες επιτυχίες και την καλύτερη φήμη, αυτοί που είναι πιο αγαπητοί ρε παιδί μου, είναι και αυτοί που οι εργοδότες τους δεν τους αφήνουν να φύγουν. Τα φροντιστήρια που αλλάζουν τους καθηγητές σαν τα πουκάμισα, δείχνουν ούτως ή άλλως δείγματα έλλειψης υγείας. Και αυτό δεν είναι πρότυπο για κανέναν.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Συμβουλές για εργασία σε φροντιστήριο
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 19:46:36 »

Αποσυνδεδεμένος Μαρκέλλα

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 128
  • ΠΕ05
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές για εργασία σε φροντιστήριο
« Απάντηση #659 στις: Ιούνιος 09, 2017, 09:12:54 μμ »
Έχει κάποιος εμπειρία από trial lesson interview να μας πει πώς είναι ακριβώς η διαδικασία;

Αποσυνδεδεμένος George999

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 305
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές για εργασία σε φροντιστήριο
« Απάντηση #660 στις: Ιούνιος 09, 2017, 10:02:59 μμ »
Έχει κάποιος εμπειρία από trial lesson interview να μας πει πώς είναι ακριβώς η διαδικασία;

Ναι, big waste of time, στο λέω από τώρα, θα δουν 100 άτομα δωρεάν (με υλικό που θα πρέπει εσύ να φτιάξεις από πριν/εκτυπώσεις κτλ). Φυσικά, ποτέ δεν σε φωνάζουν (εκτός αν είσαι στο 1%). Φύλαξε δυνάμεις για ιδιαίτερα ή φροντιστήριο που θα σε προσλάβει.

Αποσυνδεδεμένος Μαρκέλλα

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 128
  • ΠΕ05
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές για εργασία σε φροντιστήριο
« Απάντηση #661 στις: Ιούνιος 09, 2017, 10:12:35 μμ »
George 999, μιλάς για μια γνωστότατη αλυσίδα που εφαρμόζει αυτό το σύστημα;Μου είχαν τηλεφωνήσει και τον Σεπτέμβριο,αλλά δε μου είχαν μιλήσει για υλικό που πρέπει να φέρω κλπ,ουσιαστικά μου είπαν μόνο μέρα και ώρα.Και γιατί είναι τόσο δύσκολο να σε επιλέξουν;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Συμβουλές για εργασία σε φροντιστήριο
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 19:46:36 »

Αποσυνδεδεμένος George999

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 305
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές για εργασία σε φροντιστήριο
« Απάντηση #662 στις: Ιούνιος 09, 2017, 11:35:08 μμ »
George 999, μιλάς για μια γνωστότατη αλυσίδα που εφαρμόζει αυτό το σύστημα;Μου είχαν τηλεφωνήσει και τον Σεπτέμβριο,αλλά δε μου είχαν μιλήσει για υλικό που πρέπει να φέρω κλπ,ουσιαστικά μου είπαν μόνο μέρα και ώρα.Και γιατί είναι τόσο δύσκολο να σε επιλέξουν;

γιατί βλέπουν χιλιάδες, δεν έχουν διαθέσιμες θέσεις απλά 'κοιτάνε', ξέρω τουλάχιστον 3-4 άτομα, και εγώ 1-2 φορές που έκανα trial class πως το λένε που δεν με φώναξαν ποτέ. Κοίτα αν θες να χάσεις τον χρόνο σου πήγαινε :(

Αποσυνδεδεμένος bloodymary195

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 317
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές για εργασία σε φροντιστήριο
« Απάντηση #663 στις: Ιούνιος 14, 2017, 09:22:57 μμ »
Καλησπέρα σε όλους,

Θα ήθελα να ρωτήσω αν έχει κάποιος πρόσφατη εμπειρία από εργασία στην Ευρωγνώση. Προσωπικά έχει τύχει κατά το παρελθόν να πάω σε 2 συνεντεύξεις σε διαφορετικές περιοχές και θα έλεγα ότι αποκόμισα μάλλον αρνητικές εντυπώσεις. Θα ήθελα να ξέρω που κυμαίνεται η αμοιβή, το θέμα της ασφάλισης και επίσης αν ακολουθούν την πολιτική του franchise όπως συνήθως γίνεται στις αλυσίδες. Παραδείγματος χάριν να ζητούν καταγραφή της ετήσιας ύλης από την αρχή του σχολικού έτους και άλλα τέτοιου ύφους πράγματα. Ευχαριστώ

Αποσυνδεδεμένος pink butterfly

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 337
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Εργοθεραπευτρια-Φιλόλογος (Msc)
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές για εργασία σε φροντιστήριο
« Απάντηση #664 στις: Ιούνιος 14, 2017, 10:35:04 μμ »
Καλησπέρα σε όλους,

Θα ήθελα να ρωτήσω αν έχει κάποιος πρόσφατη εμπειρία από εργασία στην Ευρωγνώση. Προσωπικά έχει τύχει κατά το παρελθόν να πάω σε 2 συνεντεύξεις σε διαφορετικές περιοχές και θα έλεγα ότι αποκόμισα μάλλον αρνητικές εντυπώσεις. Θα ήθελα να ξέρω που κυμαίνεται η αμοιβή, το θέμα της ασφάλισης και επίσης αν ακολουθούν την πολιτική του franchise όπως συνήθως γίνεται στις αλυσίδες. Παραδείγματος χάριν να ζητούν καταγραφή της ετήσιας ύλης από την αρχή του σχολικού έτους και άλλα τέτοιου ύφους πράγματα. Ευχαριστώ
Πριν κάποια χρόνια, το 2010,πήγαινα στην ευρωγνωση να μαθω ιταλικά. Η καθηγήτρια μου ηταν 30 χρόνων περίπου, με πτυχίο και μεταπτυχιακό ιταλικής φιλολογίας. Και τα δύο απο ιταλικό πανεπιστήμιο. Γενικά, μιλούσε πολύ ωραία και σωστά τη γλώσσα.
Μου είχε πει ότι είχε γνωστούς στο εξωτερικό και θα κοίταζε να φύγει έξω για δουλειά. Είχε βρει κάποιες καλές προτάσεις. Και πράγματι έφυγε. Της έδιναν 6 ευρώ τότε την ώρα και δεν ήταν ικανοποιημένη, τόσο με τα χρήματα, όσο και με τις συνθήκες εργασίας. Δε ξέρω τωρα τι ισχύει. Πάντως στην πόλη μου έκλεισε η ευρωγνωση.
ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟΙ ΚΛΑΔΟΙ : ΠΕ 29, ΠΕ 87.08, ΠΕ 02.50, ΠΕ 02

Αποσυνδεδεμένος pink butterfly

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 337
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Εργοθεραπευτρια-Φιλόλογος (Msc)
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές για εργασία σε φροντιστήριο
« Απάντηση #665 στις: Ιούνιος 14, 2017, 10:41:17 μμ »
Σε δύο ΚΞΓ που έχω δουλέψει μέχρι σήμερα (τρία χρόνια σύνολο) μπορώ να σου πω με σιγουριά ότι απορρίπτονται καλά βιογραφικά λόγω έλλειψης εμπειρίας.Δεν ξέρω όμως αν λαμβάνεται υπόψιν η προυπηρεσία σε σχολεία ή γιατί μπορεί να μην λαμβάνεται.Όσο για την αριστεία,δεν τους ενδιαφέρει καθόλου,δεν αποτελεί κριτηρίο,στο λέω για να μην τρέφεις ελπίδες.Έχω πάει σε πάρα πολλές συνεντέυξεις όλα αυτά τα χρόνια,αναζητώντας κάτι καλύτερο από αυτό που είχα και έχω εισπράξει μέχρι και ειρωνία για το βαθμό πτυχίου μου (8,6).Άλλο παράδειγμα, στο ΚΞΓ που εργάζομαι φέτος δεν προσέλαβαν κοπέλα,απόφοιτη Αγγλικής με βαθμό 9,8 γιατί δε φάνηκε "γλυκούλα" στην εργοδότρια.
Γενικά, αρκετοί ιδιοκτήτες επιχειρήσεων πχ. Φροντιστήρια, κέντρα μελέτης κοκ δε δίνουν σημασία σε ακαδημαϊκά κριτήρια. Μάλιστα λένε ότι τώρα είναι και πιο εύκολη η σχολή και εκεί οφείλονται οι άριστοι βαθμοί. Αλλά ο, τι δε φτάνει η αλεπού... Ακόμη, σε σχέση με νέους συναδέλφους, θέλουν να τους δείξουν - επιβάλλουν τον δικό τους τρόπο σκέψης για τη διδασκαλία ,υπάρχει αυτη η τάση, τουλάχιστον έτσι έχω ακούσει.
ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟΙ ΚΛΑΔΟΙ : ΠΕ 29, ΠΕ 87.08, ΠΕ 02.50, ΠΕ 02

Αποσυνδεδεμένος bloodymary195

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 317
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές για εργασία σε φροντιστήριο
« Απάντηση #666 στις: Ιούνιος 14, 2017, 11:28:37 μμ »
Pink butterfly ευχαριστώ για την απάντησή σου, γενικά αυτό που έχω διαπιστώσει είναι ότι έχουν έναν τρόπο προσέγγισης και αντιμετώπισης λίγο περίεργο και έναν τρόπο δουλειάς απαιτητικό αλλά όχι στην ουσία των πραγμάτων. Γι'αυτό και μίλησα για την πολιτική του franchise στις αλυσίδες.

Αποσυνδεδεμένος George999

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 305
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές για εργασία σε φροντιστήριο
« Απάντηση #667 στις: Ιούνιος 15, 2017, 12:18:53 πμ »
Καλησπέρα σε όλους,

Θα ήθελα να ρωτήσω αν έχει κάποιος πρόσφατη εμπειρία από εργασία στην Ευρωγνώση. Προσωπικά έχει τύχει κατά το παρελθόν να πάω σε 2 συνεντεύξεις σε διαφορετικές περιοχές και θα έλεγα ότι αποκόμισα μάλλον αρνητικές εντυπώσεις. Θα ήθελα να ξέρω που κυμαίνεται η αμοιβή, το θέμα της ασφάλισης και επίσης αν ακολουθούν την πολιτική του franchise όπως συνήθως γίνεται στις αλυσίδες. Παραδείγματος χάριν να ζητούν καταγραφή της ετήσιας ύλης από την αρχή του σχολικού έτους και άλλα τέτοιου ύφους πράγματα. Ευχαριστώ

Ε την χειρότερη. Ευτυχώς δεν πήγα. Σου λένε θα σας ειδοποιήσουμε σε 2-3 βδομάδες (δεν καλούν ΠΟΤΕ). Χάνεις τον χρόνο σου. Δούλεψε με μικρά ιδιόκτητα και άλλους τρόπους. PS 5-7 την ώρα είναι, για να πάρεις 8 πρέπει να είσαι α)χρόνια με ένσημα (άνω των 10). PS2 το δώρο υπολογίζεται με 3,52 την ώρα (ενώ σε πληρώνουν με 5-8 Ευρώ).
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 15, 2017, 12:58:12 πμ από George999 »

Αποσυνδεδεμένος leon-adik

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 17
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές για εργασία σε φροντιστήριο
« Απάντηση #668 στις: Ιούνιος 15, 2017, 12:43:49 πμ »
Παιδιά μην το κουράζετε...Τα κριτήρια επιλογής προσωπικού από τους ιδιοκτήτες φρντιστηρίων,οι περισσότεροι από τους οποίους παρεμπιπτόντως δεν έχουν μυρωδιά από το αντικείμενο,είναι τα εξής:
-να είναι κάποιος χαμηλού επιπέδου σαν τους ιδίους αλλά και εύπλαστος και ευεπηρέαστος σαν χαρακτήρας για να μπορούν να τον κάνουν ό,τι θέλουν και να μην βγάζει άχνα.ΑΡΑ,αμέσως αποκλείονται οι αριστούχοι αφού στην πλειοψηφία τους είναι άτομα υψηλού πνευματικού επιπέδου που κάνουν τους φροντιστηριούχους να αισθάνονται μειονεκτικά και αυτό δεν...λέει!!
-Να είναι ομορφούληδες αν πρόκειται για αγοράκια και,τις περισσότερες φορές,ομορφούλες και τσαχινούλες και ''προθυμούλες'' αν πρόκειται για κοριτσάκια...Αλλωστε πώς θα περάσει όμορφα η χρονιά αν δεν κάνυμε και λίγο τζέρτζελο...τόσο εμείς(οι φροντιστηριούχοι) όσο και οι πελάτες μας(οι γονείς)...ΑΡΑ αμέσως αποκλείονται μη εμφανίσιμοι καθηγητές,με περιττά κιλάκια με σωματικά ελαττώματα κτλ...
-Να είναι γνωστοί κανενός γνωστού ω γνωστέ για να μας είναι υποχρεωμένος και κανένας....
Λοιπόν ας αφήσουν τις παραμύθες περί μεταδοτικότητας κτλ και ας πουν την αλήθεια...Πώς θα δουν την μεταδοτικότητα κάποιου αν δεν τον βάλουν στη τάξη?Αν ήθελαν,ας πάρουν έναν αριστούχο με μεταπτυχιακα κτλ,ας τον βάλουν σε 1 τάξη και αν δεν τους κάνει αντίο.Αλλά δεν το κάνουν για τους λόγους που ανέφερα πιο πάνω...

Αποσυνδεδεμένος sotos_mn8

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 97
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές για εργασία σε φροντιστήριο
« Απάντηση #669 στις: Ιούνιος 15, 2017, 02:43:01 μμ »
Λοιπόν ας αφήσουν τις παραμύθες περί μεταδοτικότητας κτλ και ας πουν την αλήθεια...Πώς θα δουν την μεταδοτικότητα κάποιου αν δεν τον βάλουν στη τάξη?

Τα όσα δεν παραθέτω από την απάντησή σου, έχουν ήδη απαντηθεί πιο πάνω, αν δεν σου κάνει κόπος, μπορείς να τα δεις.

Αλλά έθεσες ένα ερώτημα στο κομμάτι που παραθέτω, που με ωθεί να απαντήσω: Η μεταδοτικότητα είναι ΕΝΑ από τα πολλά χαρακτηριστικά που αναφέρονται στο σύνολο των δεξιοτήτων της τάξης... Μπορώ να αναφέρω και μερικά ακόμη, για να γίνω αντιληπτός:

-Η σιγουριά που αποπνέει κάποιος για τον εαυτό του,
-Το λεξιλόγιο που χρησιμοποιεί,
-Οι σχέσεις που θεωρεί ότι πρέπει να έχει ένας καθηγητής με έναν/πολλούς μαθητές,
-Η αντίδραση που θεωρεί ότι θα είχε σε μερικές περιπτώσεις έκτακτης ανάγκης,
-Η θεώρησή του για την σχέση και την ενημέρωση προς τον γονέα,
-Η θεώρησή του για το πόσες ώρες και ποια μέσα χρειάζεται για να κάνει σωστά την δουλειά του,
-Ο τρόπος με τον οποίο διορθώνει την δουλειά που έχουν οι μαθητές στο σπίτι,
-Η ενημέρωση του για βασικά ζητήματα του κλάδου (π.χ. πώς μπαίνουν τα παιδιά στο πανεπιστήμιο; Ποια είναι η διδακτέα ύλη των μαθημάτων σου; κτλ)
-Και φυσικά όχι μόνον οι απαντήσεις σε όλες αυτές τις ερωτήσεις αυτές καθεαυτές αλλά και ο τρόπος με τον οποίο δίνεται μια απάντηση,

ΔΕΝ

ΑΠΟΔΕΙΚΝΥΟΝΤΑΙ

ΑΠΟ ΚΑΝΕΝΑ

ΠΤΥΧΙΟ.

Είναι όλα θέμα συνέντευξης.

Και πίστεψέ με, πριν καιρό είχα για συνέντευξη μια καθηγήτρια με πάρα πολλά χαρτιά που δεν μπορούσε να μου απαντήσει πολλά από τα παραπάνω.

Αποσυνδεδεμένος bloodymary195

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 317
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές για εργασία σε φροντιστήριο
« Απάντηση #670 στις: Ιούνιος 15, 2017, 03:46:19 μμ »
Ε την χειρότερη. Ευτυχώς δεν πήγα. Σου λένε θα σας ειδοποιήσουμε σε 2-3 βδομάδες (δεν καλούν ΠΟΤΕ). Χάνεις τον χρόνο σου. Δούλεψε με μικρά ιδιόκτητα και άλλους τρόπους. PS 5-7 την ώρα είναι, για να πάρεις 8 πρέπει να είσαι α)χρόνια με ένσημα (άνω των 10). PS2 το δώρο υπολογίζεται με 3,52 την ώρα (ενώ σε πληρώνουν με 5-8 Ευρώ).

Ευχαριστώ για την απάντησή σου. Μου διευκρινίζεις λίγο αυτό που αναφέρεις για το δώρο; Σου δίνουν 3,52€ την ώρα ενώ φαίνεται-δηλώνουν ότι σου δίνουν 5 έως 8; Πάντως μου επιβεβαίωσες ό,τι είχα στο μυαλό μου... Θα συμφωνήσω σ'αυτό που λες για τα συνοικιακά φροντιστήρια. Συνήθως έχουν πολύ πιό σωστή οργάνωση και τάξη και είναι γνώστες του θέματος διδασκαλία. Παρεμπιπτόντως έχω την εντύπωση ότι στις αλυσίδες δεν είναι αναγκαίο να είναι κανείς ο ίδιος καθηγητής για να πάρει την άδεια λειτουργίας. Παλιός μου εργοδότης δεν ήταν!! Οπότε το πρώτο είναι η μπίζνα.

Αποσυνδεδεμένος George999

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 305
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές για εργασία σε φροντιστήριο
« Απάντηση #671 στις: Ιούνιος 15, 2017, 03:53:58 μμ »
Ευχαριστώ για την απάντησή σου. Μου διευκρινίζεις λίγο αυτό που αναφέρεις για το δώρο; Σου δίνουν 3,52€ την ώρα ενώ φαίνεται-δηλώνουν ότι σου δίνουν 5 έως 8; Πάντως μου επιβεβαίωσες ό,τι είχα στο μυαλό μου... Θα συμφωνήσω σ'αυτό που λες για τα συνοικιακά φροντιστήρια. Συνήθως έχουν πολύ πιό σωστή οργάνωση και τάξη και είναι γνώστες του θέματος διδασκαλία. Παρεμπιπτόντως έχω την εντύπωση ότι στις αλυσίδες δεν είναι αναγκαίο να είναι κανείς ο ίδιος καθηγητής για να πάρει την άδεια λειτουργίας. Παλιός μου εργοδότης δεν ήταν!! Οπότε το πρώτο είναι η μπίζνα.

Μαύρα 5-8, σε δηλώνουν με 3,52 (εκτός αν έχεις 6-7 χρόνια ένσημα οπότε αναγκαστικά πάει παραπάνω). Ε, ναι. Καλύτερα μικρό φροντιστήριο. Έχεις 30-40 χιλιάρικα? έχεις franchise!

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159588
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 386
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 30
Επισκέπτες: 312
Σύνολο: 342

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.062 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.