*

Αποστολέας Θέμα: Pre junior - Βιβλία  (Αναγνώστηκε 44012 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος avrile

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 77
    • Προφίλ
Απ: Pre junior - Βιβλία
« Απάντηση #42 στις: Σεπτέμβριος 16, 2012, 01:18:52 πμ »
Τiny Town ή The cat is back για prejunior.
Kαι τα δύο είναι της ίδιας φιλοσοφίας, εξαιρετικά για εισαγωγή στα γράμματα. Κοίταξε μήπως έχουν και ebook δωρεανγια τον μαθητή ετσι  ωστε να γίνεται πιο ενδιάφέρον το μάθημα. Εχω δουλεψει τα
yazoo, fairyland, wonderland αλλά προσωπικά θεωρώ τα αντίστοιχα της burlington πιο οργανωμένα με πλούσιο υλικό και έξυπνες δραστηριότητες.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Pre junior - Βιβλία
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 18:59:49 »

Αποσυνδεδεμένος avrile

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 77
    • Προφίλ
Απ: Pre junior - Βιβλία
« Απάντηση #43 στις: Σεπτέμβριος 16, 2012, 01:25:05 πμ »
Nα σημειώσω οτι στα βιβλία της burlington για prjunior κάθε μάθημα είναι αφιερωμένο σε ένα μονο γράμμα κατι που βοηθάει πολύ τα παιδιά. Νομίζω οτι στα υπόλοιπα βιβλία τα γράμματα παρουσιάζονται ανά τριάδα ή τετράδα.

Αποσυνδεδεμένος Sunny!

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 7
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Pre junior - Βιβλία
« Απάντηση #44 στις: Σεπτέμβριος 16, 2012, 11:54:21 πμ »
Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντησή σου!
Ναι, σαφώς προτιμότερο να παρουσιάζεται ένα γράμμα κάθε φορά. Άρα κλίνω προς Tiny Town. Επίσης, σε αυτή την τάξη βγαίνει συνήθως ένα βιβλίο ή μπορεί και δύο μέσα στην ίδια χρονιά; Κι αν βγαίνουν δύο, το δεύτερο να είναι ξανά Pre-Junior ή προχωράς σε A' Junior κι όσο βγάλουμε από αυτό; Τέλος, Flashcards από που μπορώ να προμηθευτώ; Πολλές απορίες...

Αποσυνδεδεμένος ahgioma

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1394
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Pre junior - Βιβλία
« Απάντηση #45 στις: Σεπτέμβριος 16, 2012, 12:58:16 μμ »
για βιβλια της ταξης d class τι προτεινετε?

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Pre junior - Βιβλία
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 18:59:49 »

Αποσυνδεδεμένος avrile

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 77
    • Προφίλ
Απ: Pre junior - Βιβλία
« Απάντηση #46 στις: Σεπτέμβριος 16, 2012, 05:28:47 μμ »
synny μπορείς, όταν τελειώσετε το βιβλίο και δεις ότι έχει κατακτήσει καλά όλα τα γράμματα, να συνεχίσετε με junior a.  Δεν έχει νόημα να κάνετε ξανά βιβλίο ίδιου επιπέδου. Φρόντισε σιγά σιγά μες στη χρονιά να του βάζεις ορθογραφία απλές λεξούλες για να εξοικιωθεί με τα αγγλικά γράμματα και να περάσει στην junior εύκολα.

Αποσυνδεδεμένος Sunny!

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 7
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Pre junior - Βιβλία
« Απάντηση #47 στις: Σεπτέμβριος 16, 2012, 05:40:06 μμ »
Σε ευχαριστώ και πάλι! Από την εμπειρία σου δηλαδή πιστεύεις πως δεν υπάρχει φόβος να μπλεχτεί με τα Ελληνικά δεδομένου ότι τωρα ξεκίνησε την πρώτη; Αν παραγγείλω το Tiny Town θα μου στείλουν τίποτα άλλο πέρα από το βιβλίο, πχ κάρτες; Ο μαθητής να πάρει και Workbook ή είναι υπερβολή για την ηλικία του;

Αποσυνδεδεμένος new_pe06

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 574
    • Προφίλ
Απ: Pre junior - Βιβλία
« Απάντηση #48 στις: Σεπτέμβριος 16, 2012, 07:25:15 μμ »
Sunny!
Εγώ θα άφηνα την ορθογραφία στην άκρη και τα γράμματα. Θα μάθαινα στο παιδί αρκετό λεξιλόγιο. Δηλ λεξιλόγιο της Α junior, B junior. Προφορικά. Επίσης θα δουλεύαμε με διαλόγους, τραγούδια κτλ κτλ. Απλά προφορικά.
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 16, 2012, 07:53:21 μμ από newseditor »

Αποσυνδεδεμένος kat599

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 2
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Pre junior - Βιβλία
« Απάντηση #49 στις: Οκτώβριος 02, 2012, 10:55:59 μμ »
Καλησπέρα,
θα ήθελα τη γνώμη σας..Μου τηλεφώνησε μια μητέρα και θέλει να ξεκινήσει τα παιδιά της αγγλικά. Το ένα πηγαίνει Β δημοτικού σε ιδιωτικό σχολείο και εκεί τα ξεκινάν από την πρώτη. Βέβαια αυτό δεν λέει κάτι γιατί και πέρσι είχα μαθητή Δ δημοτικού και στα αγγλικά υποτίθεται ότι ήταν Α class αλλά δεν ήξερε ούτε το αλφάβητο...οπότε φτου και απ'την αρχή. Το άλλο παιδάκι είναι στη Δ δημοτικού, αλλά μου είπε ότι σε επίπεδο δεν είναι με τίποτα Α class αλλά junior. Σκέφτομαι στο μεγάλο παιδάκι να κάνω Α και B junior μαζί και στο μικρό pre-junior. Θα ήθελα να μου προτείνετε βιβλία και ώρες ανά βδομάδα.
Ευχαριστώ!

Αποσυνδεδεμένος maria_v01

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 8
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Pre junior - Βιβλία
« Απάντηση #50 στις: Οκτώβριος 10, 2012, 12:28:16 μμ »
Καλησπέρα, θα ήθελα τη βοήθειά σας! Έχω αναλάβει φέτος ένα αγοράκι και του κάνω αγγλικά pre-junior. Το παιδί πάει δευτέρα και έκανε και πέρυσι αγγλικά αλλά επειδή κουράστηκε, από ότι μου είπε η μαμά του, θέλει φέτος να το πάμε χαλαρά απλά για να μη χάσει την επαφή με τη γλώσσα. Επειδή πέρυσι έκανε το the cat is back, διαβάζοντας το forum, κατέληξα φέτος να κάνουμε το tiny town. Ο μικρός έχει τρέλα με τον υπολογιστή και μου ζητάει να του πάω παιχνίδια αγγλικών. Μπορείτε να μου προτείνετε κάποια σελίδα με εκπαιδευτικό λογισμικό????

Αποσυνδεδεμένος evi06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2046
    • Προφίλ
Απ: Pre junior - Βιβλία
« Απάντηση #51 στις: Οκτώβριος 10, 2012, 02:02:22 μμ »
μπες στη σελιδα του bbc ή του british council learning english. συγγνωμη αλλα δεν εχω χρονο να σου δωσω τα λινκς.

Αποσυνδεδεμένος maria_v01

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 8
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Pre junior - Βιβλία
« Απάντηση #52 στις: Οκτώβριος 12, 2012, 12:47:31 μμ »
Ok! Ευχαριστώ πολύ!!! Θα το κοιτάξω!!! Οποιαδήποτε άλλη πληροφορία θα ήτα πολύ χρήσιμη και βοηθητική!!!!!

Αποσυνδεδεμένος Paris92

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 27
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Pre junior - Βιβλία
« Απάντηση #53 στις: Σεπτέμβριος 15, 2013, 01:02:00 πμ »
Καλησπέρα σας! Θα ήθελα τη βοήθεια σας! Έχω αναλάβει να κάνω μάθημα σε ένα παιδάκι νηπιαγωγείου για εισαγωγή στα αγγλικά και επειδή είναι η πρώτη φορά που αναλαμβάνω τέτοιο επίπεδο έχω λίγο αγχωθεί!!!! Απ ότι φαντάζομαι η διδασκαλία θα βασιστεί στον προφορικό και όχι στον γραπτό λόγο μέσα από την εκμάθηση βασικού λεξιλογίου κτλ. Όσον αφορά όμως το βιβλίο εσείς τι προτείνετε;;;; Το wonderland pre-junior μου φαίνεται καλό. Η εμπειρία σας τι λέει?? Επίσης για την εκμάθηση του αγγλικού αλφάβητου είναι πολύ νωρίς ετσι;;;

Αποσυνδεδεμένος Mary26

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 31
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Pre junior - Βιβλία
« Απάντηση #54 στις: Σεπτέμβριος 15, 2013, 09:54:06 πμ »
Καλησπέρα σας! Θα ήθελα τη βοήθεια σας! Έχω αναλάβει να κάνω μάθημα σε ένα παιδάκι νηπιαγωγείου για εισαγωγή στα αγγλικά και επειδή είναι η πρώτη φορά που αναλαμβάνω τέτοιο επίπεδο έχω λίγο αγχωθεί!!!! Απ ότι φαντάζομαι η διδασκαλία θα βασιστεί στον προφορικό και όχι στον γραπτό λόγο μέσα από την εκμάθηση βασικού λεξιλογίου κτλ. Όσον αφορά όμως το βιβλίο εσείς τι προτείνετε;;;; Το wonderland pre-junior μου φαίνεται καλό. Η εμπειρία σας τι λέει?? Επίσης για την εκμάθηση του αγγλικού αλφάβητου είναι πολύ νωρίς ετσι;;;


Kαλημέρα!!!μου ειχε τυχει κι εμενα μια τετοια περιπτωση! τα βιβλια που δουλεψα ηταν τα happy hearts 2 απο express publishing γιατι το κοριτσακι ηταν 4 οταν ξεκινησαμε! σιγα σιγα ομωσ αρχισα να δουλευω το the cat is back απο burlington και το fairyland. μονο προφορικα παντα! τα wonderland δε τα εχω δουλεψει αλλα εχω ακουσει οτι ειναι πολυ καλα! το αλφαβητο εμαθε να το λεει απλα φετος θα το δουλεψουμε αναλυτικα!

Αποσυνδεδεμένος Paris92

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 27
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Pre junior - Βιβλία
« Απάντηση #55 στις: Σεπτέμβριος 15, 2013, 11:45:50 πμ »
ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΚΑΙ ΣΕ ΕΣΕΝΑ!! :) ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΣΟΥ!!! ΝΑ ΣΕ ΡΩΤΗΣΩ, ΕΣΥ ΜΟΝΟ ΑΓΓΛΙΚΑ ΤΟΥ ΜΙΛΟΥΣΕΣ Ή  ΕΚΑΝΕΣ ΚΑΙ ΜΕΤΑΦΡΑΣΗ ΓΙΑ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΙ ΤΙ ΤΟΥ ΛΕΣ ΓΙΑΤΙ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΕΝΑ ΘΕΜΑ ΠΟΥ ΜΕ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΖΕΙ!

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32309
  • Τελευταία: emnik
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160967
  • Σύνολο θεμάτων: 19226
  • Σε σύνδεση σήμερα: 872
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 27
Επισκέπτες: 545
Σύνολο: 572

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.055 δευτερόλεπτα. 31 ερωτήματα.