*

Αποστολέας Θέμα: Αιτήσεις Ωρομισθίων-Αναπληρωτών 2010 - 2011  (Αναγνώστηκε 254995 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος domenica

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1170
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 03
    • Προφίλ
Απ: Αιτήσεις Ωρομισθίων-Αναπληρωτών 2010 - 2011
« Απάντηση #812 στις: Ιούνιος 27, 2010, 03:44:26 μμ »
Νόμος 1566 ,νομος 3205 ,νομος 3250 ,νόμος ... ,νόμος ...!!!!  Δεν ξέρω τι να πώ.

Μεσα στο δικό μου μυαλό ένα είναι το σίγουρο.


ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΔΗΛΩΣΟΥΜΕ ΑΜΩ !!!

Γνωρίζω ότι είναι αδύνατο να υπάρξει τέτοιος συντονισμός.
Αλλα για σκεφτείτε ,τι θα γινόταν αν δεν υπήρχε ούτε μία αίτηση ΑΜΩ ;

Νομίζω οι περισσότεροι συμφωνούμε με την άποψη σου...δεν είμαστε όμως μόνο εμείς..τουλάχιστον  είναι παρηγορο να βλέπεις πως ακόμα κάποιοι αντιστεκόμαστε στην πλήρη απαξίωση και υποτίμηση των πτυχίων μας..
" ο κόσμος μόνο όταν τον μοιράζεσαι υπάρχει "
   Τάσος Λειβαδίτης

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αιτήσεις Ωρομισθίων-Αναπληρωτών 2010 - 2011
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 17:55:38 »

Αποσυνδεδεμένος mimelismoni

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 875
  • "παντ΄ανοιχτα παντ΄αγρυπνα τα ματια της ψυχης μου"
    • Προφίλ
Απ: Αιτήσεις Ωρομισθίων-Αναπληρωτών 2010 - 2011
« Απάντηση #813 στις: Ιούνιος 27, 2010, 03:49:44 μμ »
συναδελφοι οι ασαφειες που υπαρχουν ειναι απαραδεκτες.ας καθυστερησουμε να αιτηθουμε κι ας τους τρελλανουμε στα τηλεφωνα.ειδα μια διαμαρτυρια και στο τροκτικο.μια ερωτηση:αν γινουμε δεκτοι στο εκκλησιαστικο λυκειο που θελουτμε και μας απορριψουν μετα στη συνεντευξη τι γινεται οεο?χανουμε τη σειρα μας?
http://filologoi02.webnode.gr/ το επισημο site του Πανελληνιου Συλλογου Αναπληρωτων Φιλολογων,παρακαλω οι Φιλολογοι πατηστε στο λινκ,εγγραφειτε στο Συλλογο και παρτε μερος στο Φορουμ.Μας αφορα ολους!

Αποσυνδεδεμένος pe70-va

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 145
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αιτήσεις Ωρομισθίων-Αναπληρωτών 2010 - 2011
« Απάντηση #814 στις: Ιούνιος 27, 2010, 04:53:13 μμ »
Παιδιά στην αίτηση υπάρχει χωριστή επιλογή για ΑΜΩ? Εάν κάποιος επιθυμεί να εργαστεί μόνο ως ΑΚΩ, γίνεται ξεκάθαρο στην αίτηση ή όχι?
Επίσης, μου κάνει εντύπωση που οι πίνακες δεν έχουν ανανεωθεί ακόμα να ξέρουμε τη σειρά μας! Ακούσατε κάτι γι' αυτό??
Τη στρουμφίσαμε!

Αποσυνδεδεμένος Landau

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6022
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση.. BAZINGA!
    • Προφίλ
Απ: Αιτήσεις Ωρομισθίων-Αναπληρωτών 2010 - 2011
« Απάντηση #815 στις: Ιούνιος 27, 2010, 04:58:02 μμ »
Παιδιά στην αίτηση υπάρχει χωριστή επιλογή για ΑΜΩ? Εάν κάποιος επιθυμεί να εργαστεί μόνο ως ΑΚΩ, γίνεται ξεκάθαρο στην αίτηση ή όχι?
Επίσης, μου κάνει εντύπωση που οι πίνακες δεν έχουν ανανεωθεί ακόμα να ξέρουμε τη σειρά μας! Ακούσατε κάτι γι' αυτό??

Στον ίδιο πίνακα (με τις 40 επιλογές) δηλώνεις είτε κανονικός αναπληρωτής είτε με μειωμένο ωράριο (έχει παραδείγματα στην εγκύκλιο, διάβασέ τα).
Λογικό να μην έχουν ανανεωθεί οι πίνακες, γιατί αυτό θα γίνει μετά τις 30/6 (και λογικά αφού ολοκληρωθούν οι καταθέσεις των αιτήσεων και βγουν οι νέοι πίνακες).
"Physics is like sex: sure, it may give some practical results, but that's not why we do it."
(Richard P. Feynman ?)

"The first condition of progress is the removal of censorship."
(George Bernard Shaw)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αιτήσεις Ωρομισθίων-Αναπληρωτών 2010 - 2011
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 17:55:38 »

Αποσυνδεδεμένος giannios

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 536
    • Προφίλ
Απ: Αιτήσεις Ωρομισθίων-Αναπληρωτών 2010 - 2011
« Απάντηση #816 στις: Ιούνιος 27, 2010, 05:18:30 μμ »
Έστω ότι με προσλαμβάνουν ως ΑΜΩ ή ΑΚΩ κάπου, και θέλω στα μέσα να φύγω, να παραιτηθώ. Εννοείται ότι αν παραιτηθώ διαγράφομαι, υποθέτω γiα όλη τη χρονιά; Τι άλλες κυρώσεις θα έχω;
Τι άλλες κυρώσεις έχει κάποιος που παραιτείται; Μήπως δεν μπορεί και την επόμενη σχολική χρονιά να διοριστεί;
 

Αποσυνδεδεμένος nena8

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 203
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αιτήσεις Ωρομισθίων-Αναπληρωτών 2010 - 2011
« Απάντηση #817 στις: Ιούνιος 27, 2010, 05:24:39 μμ »
συναδελφοι οι ασαφειες που υπαρχουν ειναι απαραδεκτες.ας καθυστερησουμε να αιτηθουμε κι ας τους τρελλανουμε στα τηλεφωνα.ειδα μια διαμαρτυρια και στο τροκτικο.μια ερωτηση:αν γινουμε δεκτοι στο εκκλησιαστικο λυκειο που θελουτμε και μας απορριψουν μετα στη συνεντευξη τι γινεται οεο?χανουμε τη σειρα μας?

Θα γινει οντως και φετος συνεντευξη για τα εκκλησιαστικα? Επειδη αυτη τη χρονια οι αιτησεις γινονται μαζι με των υπολοιπων σχολειων, νομιζα οτι το μονο διαφορετικο ειναι οτι θα αξιολογηθουν τα χαρτια και απο επιτροπη.
''Es tan corto el amor, y es tan largo el olvido.Porque en noches como ésta la tuve entre mis brazos,mi alma no se contenta con haberla perdido.Aunque éste sea el último dolor que ella me causa,y éstos sean los últimos versos que yo le escribo.''
P.Neruda

Αποσυνδεδεμένος pe70-va

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 145
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αιτήσεις Ωρομισθίων-Αναπληρωτών 2010 - 2011
« Απάντηση #818 στις: Ιούνιος 27, 2010, 05:25:19 μμ »
Εγώ θυμάμαι πως πέρυσι οι πίνακες ήταν ανανεωμένοι όταν γίνονταν οι αιτήσεις αναπληρωτών ή κάνω λάθος??

Έχω ακόμα μία απορία. Θα προσμετρηθεί η προυπηρεσία 2010-11 ή ο ενιαίος πίνακας διορισμών θα ανανεωθεί τελευταία φορά φέτος?
Εάν προσμετράται η προυπηρεσία 2010-11 τελικά μήπως μας συμφέρει καλύτερα να διοριστούμε από του χρόνου και φέτος να δουλέψουμε ως αναπληρωτές, ώστε να έχουμε καλύτερη θέση, άρα και περισσότερες πιθανότητες να είμαστε κάπου καλά για διορισμό? 3 χρόνια είναι αυτά...! Δε ξέρω τι να πω πια. Εσείς πώς το βλέπετε?
Τη στρουμφίσαμε!

Αποσυνδεδεμένος demeb

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 948
    • Προφίλ
Απ: Αιτήσεις Ωρομισθίων-Αναπληρωτών 2010 - 2011
« Απάντηση #819 στις: Ιούνιος 27, 2010, 05:26:34 μμ »
συναδελφοι οι ασαφειες που υπαρχουν ειναι απαραδεκτες.ας καθυστερησουμε να αιτηθουμε κι ας τους τρελλανουμε στα τηλεφωνα.ειδα μια διαμαρτυρια και στο τροκτικο.μια ερωτηση:αν γινουμε δεκτοι στο εκκλησιαστικο λυκειο που θελουτμε και μας απορριψουν μετα στη συνεντευξη τι γινεται οεο?χανουμε τη σειρα μας?

δεν υπάρχει συνέντευξη! αν θα προκύψει αργότερα είναι άγνωστο. Μόνο βιογραφικό και συστατική επιστολή! για να σε απορρίψουν πρέπει να επικαλεστούν σοβαρό λόγο. σοβαρός λόγος για αυτούς, κατά τη γνώμη μου, θα μπορούσε να είναι να μην μπορείς να βρεις συστατική επιστολή από κάποιον της εκκλησίας, που σημαίνει ότι δεν έχεις καμία επαφή με το χώρο. βρες κάποιον που εξομολογείται και ζήτα του να σου δώσει ο εξομολόγος του μια συστατική επιστολή. ή πήγαινε σε κάποιον βολικό δεσπότη και δε θα σου αρνηθεί. αν τώρα θα σκαρφιστούν κάτι άλλο, για να σε απορρίψουν, πρέπει να το κυνηγήσεις. βάλε στο βιογραφικό σου ότι ζητάει η εγκύκλιος στο αντίστοιχο αρχείο.
Για να μην δεις κάποιον πολλές θέσεις πιο κάτω από εσένα να είναι όχι αναπληρωτής αλλά διορισμενος σε εκκλησιαστικό!

Αποσυνδεδεμένος vikoulaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2516
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση:ΠΕ03
    • Προφίλ
Απ: Αιτήσεις Ωρομισθίων-Αναπληρωτών 2010 - 2011
« Απάντηση #820 στις: Ιούνιος 27, 2010, 05:28:20 μμ »
Στοιχεία που πρέπει να δηλώνονται στο βιογραφικό για διορισμό στα εκκλησιαστικά γυμνάσια και λύκεια

 
25/06/2010
 


Το Υπουργείο Εθνικής Παιδείας και Θρησκευμάτων ανακοίνωσε  διευκρινήσεις σχετικά με τον καθορισμό των ελαχίστων στοιχείων που πρέπει να δηλώνονται στο βιογραφικό σημείωμα και τη συστατική επιστολή που θα υποβάλλουν οι υποψήφιοι για διορισμό ή πρόσληψη στα εκκλησιαστικά γυμνάσια και γενικά εκκλησιαστικά λύκεια.

Το Υπ. ΠΔΒΜΘ τονίζει τα εξής:

1. Καθορίζουμε τα ελάχιστα στοιχεία που θα πρέπει να δηλώνονται στο βιογραφικό σημείωμα των υποψηφίων, οι οποίοι περιλαμβάνονται στους πίνακες κατάταξης εκπαιδευτικών που συντάσσονται από το Α.Σ.Ε.Π. και επιθυμούν να διορίζονται σε κενές οργανικές θέσεις των εκκλησιαστικών γυμνασίων και γενικών εκκλησιαστικών λυκείων ή να προσλαμβάνονται σε αυτά ως αναπληρωτές ή ωρομίσθιοι εκπαιδευτικοί.
Το καθ’ ύλη αρμόδιο Υπηρεσιακό Συμβούλιο αξιολογεί την αίτηση κάθε υποψηφίου προκειμένου να διαπιστώσει, από την εξέταση των δηλουμένων στοιχείων, αν μπορεί να ανταποκριθεί στα εκπαιδευτικά του καθήκοντα στα εκκλησιαστικά σχολεία και αν πράγματι έχει έφεση να υπηρετήσει σε αυτά και να συμμετέχει δημιουργικά στις λατρευτικές και άλλες δραστηριότητές τους.
Κατά την αξιολόγηση λαμβάνονται υπόψη η γενική μόρφωση, η εργατικότητα, η επιστημονική  κατάρτιση του υποψηφίου σε επί μέρους εκκλησιαστικά ζητήματα, καθώς και η ευσυνειδησία, η ειλικρίνεια, η ανιδιοτέλεια, το ήθος και η αφοσίωσή του στην Ορθόδοξη Εκκλησία.
2. Τα στοιχεία της προηγούμενης παραγράφου τεκμηριώνονται και από συστατική επιστολή προσωπικοτήτων αναγνωρισμένου κύρους στο χώρο της Ορθοδοξίας, η οποία θα πρέπει να είναι πρόσφατη, δηλαδή να έχει εκδοθεί το πολύ τρεις (3) μήνες πριν αξιολογηθεί ο υποψήφιος.
3. Για υποψήφιο εκπαιδευτικό που είναι εν ενεργεία εφημέριος ή διάκονος, κατατίθεται βεβαίωση του Επισκόπου του ότι συναινεί στο διορισμό ή την πρόσληψή του σε εκκλησιαστικό σχολείο.
4. Με την αξιολόγηση του υποψηφίου από το Υπηρεσιακό Συμβούλιο, βάσει των στοιχείων του βιογραφικού σημειώματος ή και της συστατικής επιστολής, δεν μπορεί να τροποποιείται η σειρά κατάταξης του υποψηφίου όπως αυτή ορίζεται στους σχετικούς πίνακες του Α.Σ.Ε.Π.
5. Όταν το Συμβούλιο κρίνει υποψήφιο ως μη κατάλληλο για διορισμό ή πρόσληψη στα εκκλησιαστικά σχολεία, οφείλει να αιτιολογεί πλήρως και επαρκώς την κρίση του.
 

Αποσυνδεδεμένος Landau

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6022
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση.. BAZINGA!
    • Προφίλ
Απ: Αιτήσεις Ωρομισθίων-Αναπληρωτών 2010 - 2011
« Απάντηση #821 στις: Ιούνιος 27, 2010, 05:58:45 μμ »
Να δηλώσω εκκλησιαστικό έτσι για ξεκάρφωμα; Ή παρακολουθούν το φόρουμ και θα με κόψουν αμέσως λόγω υπογραφής; ;D
"Physics is like sex: sure, it may give some practical results, but that's not why we do it."
(Richard P. Feynman ?)

"The first condition of progress is the removal of censorship."
(George Bernard Shaw)

Αποσυνδεδεμένος exterr

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 171
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ03
    • Προφίλ
Απ: Αιτήσεις Ωρομισθίων-Αναπληρωτών 2010 - 2011
« Απάντηση #822 στις: Ιούνιος 27, 2010, 08:00:40 μμ »
Ακόμα για σκεφτείτε και αυτό το σενάριο.
Σε κάποιον του δίνουν 3 ώρες σε ένα λύκειο και 10 ώρες ΠΔΣ στο διπλανό λύκειο. Ομως δεν είναι ΑΜΩ αλλά ωρομίσθιος διότι είναι ξεκάθαρο ότι η ΠΔΣ λογίζεται ως ωρομισθία.
Τι κατάργηση των ωρομισθίων και κουραφέξαλα !!!!!!
"Πώς είναι δυνατό να μαστουριάζεις
εξήγησέ μου,
άμα σου περιφράξαν την καρδιά."

Νικόλας Ασιμος

Αποσυνδεδεμένος eva7

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1415
    • Προφίλ
Απ: Αιτήσεις Ωρομισθίων-Αναπληρωτών 2010 - 2011
« Απάντηση #823 στις: Ιούνιος 27, 2010, 08:08:41 μμ »
Προσωπική μου γνώμη είναι πως είναι αρκετά ριψοκίνδυνο να μην δηλώσουμε καθόλου αμω αν σκεφτούμε ότι φέτος θα πάρουν 70% λιγότερους αναπληρωτές..Τι να πω...εγώ δήλωσα...20 επιλογές ακω..ναι σε όλη την Ελλάδα..αμω μόνο στις τρεις περιοχές της περιφέρειάς μου.Αυτά..Και ο Θεός βοηθός...Και μου τη σπάει που είχαμε τόση λίγη προθεσμία γιατί κάποιοι από εμάς έπρεπε να φύγουν και πολύ φοβάμαι μην κάναμε μ.....α που βιαστήκαμε.

Αποσυνδεδεμένος bellaspir

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 167
    • Προφίλ
Απ: Αιτήσεις Ωρομισθίων-Αναπληρωτών 2010 - 2011
« Απάντηση #824 στις: Ιούνιος 27, 2010, 08:18:14 μμ »
Ακόμα για σκεφτείτε και αυτό το σενάριο.
Σε κάποιον του δίνουν 3 ώρες σε ένα λύκειο και 10 ώρες ΠΔΣ στο διπλανό λύκειο. Ομως δεν είναι ΑΜΩ αλλά ωρομίσθιος διότι είναι ξεκάθαρο ότι η ΠΔΣ λογίζεται ως ωρομισθία.
Τι κατάργηση των ωρομισθίων και κουραφέξαλα !!!!!!


Ότι δεν καταργεί τους ωρομίσθιους δεν τους καταργεί, αυτό είναι σίγουρο. Νομίζω όμως ότι το παραπάνω παράδειγμα που αναφέρεις δεν ισχύει. Αν κάνει κάποιος αίτηση για ωρομισθία θα πάρει μόνο μέχρι 4 ώρες (απ' όσο έχω καταλάβει). Κοινώς, σου λέει, αν θες να δουλέψεις παραπάνω ώρες (στη χειρότερη +1, γιατί κάποιος μπορεί να μείνει ολόκληρη χρονιά με 5ωρο) κάνε αίτηση για ΑΜΩ. Από εκεί και πέρα, και άλλες 10 να σου δώσουν ως ΑΜΩ (είτε σε ΠΔΣ είτε σε κανονικό ωράριο) θα τις πληρωθείς ως ωρομίσθιος. Κατ' αυτόν τον τρόπο μας εκβιάζει να δηλώσουμε όλοι ΑΜΩ.

Αποσυνδεδεμένος exterr

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 171
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ03
    • Προφίλ
Απ: Αιτήσεις Ωρομισθίων-Αναπληρωτών 2010 - 2011
« Απάντηση #825 στις: Ιούνιος 27, 2010, 08:39:23 μμ »
Ακόμα για σκεφτείτε και αυτό το σενάριο.
Σε κάποιον του δίνουν 3 ώρες σε ένα λύκειο και 10 ώρες ΠΔΣ στο διπλανό λύκειο. Ομως δεν είναι ΑΜΩ αλλά ωρομίσθιος διότι είναι ξεκάθαρο ότι η ΠΔΣ λογίζεται ως ωρομισθία.
Τι κατάργηση των ωρομισθίων και κουραφέξαλα !!!!!!


Ότι δεν καταργεί τους ωρομίσθιους δεν τους καταργεί, αυτό είναι σίγουρο. Νομίζω όμως ότι το παραπάνω παράδειγμα που αναφέρεις δεν ισχύει. Αν κάνει κάποιος αίτηση για ωρομισθία θα πάρει μόνο μέχρι 4 ώρες (απ' όσο έχω καταλάβει). Κοινώς, σου λέει, αν θες να δουλέψεις παραπάνω ώρες (στη χειρότερη +1, γιατί κάποιος μπορεί να μείνει ολόκληρη χρονιά με 5ωρο) κάνε αίτηση για ΑΜΩ. Από εκεί και πέρα, και άλλες 10 να σου δώσουν ως ΑΜΩ (είτε σε ΠΔΣ είτε σε κανονικό ωράριο) θα τις πληρωθείς ως ωρομίσθιος. Κατ' αυτόν τον τρόπο μας εκβιάζει να δηλώσουμε όλοι ΑΜΩ.


Μπορεί να έχεις δίκιο. Δεν είμαι σίγουρος. Το σίγουρο είναι ότι τα έχουμε κάνει στο μυαλό μας ,ολοι, κουλουβάχατα !!!

Να απαντήσω και στην eva7. Το ίδιο ριψοκίνδυνο είναι εάν ανοίξουν πρώτα οι θέσεις ΑΜΩ ,σε πάρουν ως ΑΜΩ και χάσεις το δικαίωμα που ίσως έχεις (δεν γνωρίζω τα μόριά σου ) να πας ΑΚΩ σε άλλη ΔΔΕ. Πρέπει να περιμένεις να ανοίξει θέση ΑΚΩ στην περιοχή σου.
Και αν βέβαια η περιοχή σου έιναι  φιλέτο (αρκετά πιθανό) τότε κλάφτα Χαράλαμπε !!
"Πώς είναι δυνατό να μαστουριάζεις
εξήγησέ μου,
άμα σου περιφράξαν την καρδιά."

Νικόλας Ασιμος

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32324
  • Τελευταία: Meliki
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1161489
  • Σύνολο θεμάτων: 19232
  • Σε σύνδεση σήμερα: 524
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 21
Επισκέπτες: 408
Σύνολο: 429

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.052 δευτερόλεπτα. 30 ερωτήματα.